WEMIIMA Onze Verloviogs-Rinqen J. L. HOKSBERGEN Ingezonden Ontvangen de nieuwe stoffen F. C. Kuyperstr. 10. Tel. 803 G. VAN DUIN T- VAN VLIET Modelslagerij leveren» Noodzakelijke voederartikelen immer» zullen aanmerkelijk duurder worden, daar zij tot dusverre voor ons pluimvee voor namelijk door invoer moesten worden ver kregen. Dat voer, met name maïs, kan voors hands niet in voldoende mate in ons eigen land verbouwd worden, om aan de pluim veeconsumptie te voldoen, moet dus yoor- ioopig geïmporteerd blijven. Nu men deze buitenjlandsche voederpro ducten duurder maakt, terwijl ook de bar we als grondstof voor pluimveeteelt duurder is dan andere, 'wordt ernstig één der laat ste boerderijmogelijkheden in deze streken, de eenden- en kippenhouderij, bedreigd. Voor wat de uitvoereieren betreft heeft de Regeering een compensatie gegeven^ te genover deze schadelijke crisismaatregelen. Zij deed dat in den vorm van een uitvoer- premie. Maar de binnenlandsche handel heeft daar geen profijt van. Integendeel, hij onder vindt de gevolgen in een prijsstijging en daardoor verminderen omzet met de terug- s/lag daarvan ook voor den boer. De eendenhouderij, die in ons district nogal belangrijk is, viel tot dusver prac- tisch vrijwel buiten de crisissteun. Uit deze korte opmerkingen over de cri sismaatregelen blijkt wel, dat handel en industrie groote voorzichtigheid hebben in acht te nemen. De crisis toch, die wij nu doormaken, is van een zeer bijzondere aard. Was de toe stand zóó, dat door tijdelijke factoren han del en industrie waren ontwricht en daarom gesteund moesten worden, doch zoodra de ze nadeelige tijdelijke factoren overwon nen! waren, we weer tot de vroegere toe standen konden terugkceren, dan zouden wij de Regeering niet anders dan volkomen dankbaar zijn voor haar maatregelen. Maar nu is m.i. de toestand geheel an ders. De tijden, die we vóór de intreé dezer crisis hadden, komen voorloopig niet te rug. Handel 'en industrie zullen zich moe ten instellen op een andere structuur. Daarbij dient bijzonder in het oog gehou den te worden, dat zaken doen nu eenmaal niet altruïstisoh is. Ik wil daarmee niet zeggen, dat alleen egoïstische motieven ons, zakenihenschen, moeten drijven. Integendeel, een zakenman, die egoïsme als maatstaf voor zijn handelen heeft, zal niet bouwen aan den welstand der wereld, maar daaraan en aan zijn eigen zaak scha de berokkenen. Wel moeten wij als zakenlieden egocen trisch werken. Iedere talk van handel of bedrijf heeft zijn eigen belangen en daarom zijn eigen leidmotieven. Uit dat oogpunt alleen kan het belang van de gemeenschap gediend worden. Gelukkig wordt dit ook in regeerings- kringen al meer ingezien. Tal van commis sies uit handel en industriekringen geven haar adviezen aan de Regeering bij het be palen van wettelijke voorschriften. Daar voor zijn we de .Regeering dankbaar. Maar laten wij dan ook door overleg en samen- spreking niet alleen de moeilijkheden on der de oogen zien, waarin \vt thans ver- keeren, maar ook onzen bilik verder rich ten. Als we dan straks andere tijden krijgen, zullen we op die manier Waar zijn. Dan zaj onze Ned'erlandsche handel en industrie, ook die in deze Geldersche Val lei, op de wereldmarkt niet achterstaan bij die van andere hinden. Zij zal dan wel toegerust evenwaardig naast de andere zich stellen. In het vertrouwen, dat onze gewestelijke handel en nijverheid daarin ten eereplaats moge innemen, open ik onzen 5e districtsdag. Ik heb gezegd. BIGGENMERKEN. Voor zoover noodig herinneren wij l er aan, dat: 1. Personen, welke recht hebben om nog merken uit de eerste periode te laten aan brengen, dit zullen moeten doen vóór 1 Oc- tober '33. Na dezen datum zullen geen mer ken uit de eerste periode meet gebruikt mogen worden. 2. Na 1 October a.s. alle biggen, geboren vóór l Januari 1934, met merken van de tweede periode gemerkt zullen moeten wor den. In verband hiermede zullen de merken van de derde periode niet worden aange bracht vóór 5 Februari 1934, en tevens brengen wij te Uwer kennis, dat voor biggen,geboren na 1 Januari 1934 de merken uit de tweede periode niet gebruikt mogen worden. De Secretaris der „Gew. Varkenscentrale voor l TRECHT A. P. van Lutterveld. RONDSCHRIJVEN. Wij ontvingen van het Departement van Defensie onderstaande kennisgeving: Ongeoorloofd maken van luchtfoto's. Niettegenstaande mijne herhaalde waar schuwingen aan dagbladen, geïllustreerde bladen en foto-bureaux komt het nog her haaldelijk voor, dat foto's worden gemaakt en gepubliceerd van militaire werken. Ik herinner er aan, dat zulks is verbo den ingevolge art. 430 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: ,,Hij, die zonder verlof van het bevoegd „gezag eene opneming doet, eene teekening „of beschrijving maakt van cenig militair „werk, of dit openlbaar maakt, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste -twee „maanden of geldboete van ten hoogste 300 „gulden." Ik moet er de aandacht op vestigen, dat verdere herhalingen van de in dat artikel omschreven overtredingen, met name het maken en publiceeren van foto's, door mij als in strijd met 's-lands belang en mitsdien als ontoelaatbaar zullen worden beschouwd. Indien ik weder een dusdanig, onbevoeg- delijk gemaakte ert gepubliceerde foto in eenig blad of persstuk aantref, zal ik mij tot mijn leedwezen genoopt zien een ver volging ter zake zoowel tegen hen, die zich aan het maken, als tegen hen, die zich aan het publiceeren van de foto's hebben schul dig gemaakt uit te lokken. Ik verzoek de Nederlandsche Pers en II- lustraticpers,. zoomede alle fotograven hier mede rekening te houden. Voor het geval twijfel mocht bestaan aan de geoorloofdheid van eene fotografische opname, of wel van de publiceering van zulk een opname ben ik gaarne bereid L daarbij voor te lichten. De Minister van Defensie, J. M. Deckers. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie FEEST FANTASIE. Wat hebben we gesmuld, mijn vrouw en ik. Bedoeld is het in letterlijken zin en wel aan den brief van mijne jeugdvriend. I' moet weten, hij is een leuke vent, een scherpe opmerker en die, zoolang hij is getrouwd, ieder jaar beloofd wederkeerig eenis naar Soesterberg te komen. Wij bren gen onze zomervacantie elk jaar bij hem door, natuurlijk uit vriendschap, maar in werkelijkheid, omdat het voordeeliger is een vriend veertien dagen uit te eten, als om in een duur pension te gaan. Hij woont zwaar deftig, zoo ongeveer tusschen, den Haag en Schcveningen en op een derge- lijken stand redt je het niet voor f 1.50 p. dag en p. pers. Hij is zoo iets als Kees Pruis, conférencier noemen ze dat, naar ik meen. Zijn naam (heeft wel niet zoo een klank, maar overigen^ veel overeenkomst. Denkbaar is het, alls'je dergelijke vrienden hebt, dat je geharnast moet zijn,, om niet ieder oogenblik in de maling te worden genomen. Toch ben je de sigaar voor je er aap toe bent. Dit is de doopceel van den hier bovengenoemden, ten tooneele gevoer- den. vriend. Mijn vrouw en ik hebben zitten te visschenj of wij hem zouden vragen gedurende de feestvveek, of met het feest op het Natuur bad, ter viering van 31 Aug. Het laatste kwam ons voordeeliif uit, en daarom meen den we goed te doen, in verband met ons budget, om hem te vragen. 30 Aug. te ko men en 1 Sept. weer te vertrekken. Hij kon deze dagen juisit vrij nemen, in verband met zijn nieuwe engagement. Om de waar-» heid lief te he'bben had hij ons zelf dezen weg al gewezen, want menechenkenner als hij is, weet hij natuurlijk, dat de 25 kor ting op de ongevaar-tocTagen ons den buikriem weer een- gaatje dichter wordt toegesnoerd Woensdag 30 Aug. was voor ons de groo te dag. Onze vriend en zijn, ega hadden we geadviseerd hun reis tot Huis ter Heide te nemen, dan konden we een heerlijke wande ling naar huis maken. Achttien uur zooveel zou de trein aankomenv en hoewel geen Italië, was deze precies op tijd. Wij namen onze beenen onder den arm en begonnen, de wandeling. Zandbergen en Blookerspark waren al spoedig het on derwerp van bespreking. Schitterend riep hij uit! Als dit het begin is van Soesterberg, wait moet dan het einde wel zijn. Pardon, zei ik, schromend, dit behoort tot de ge meente Zeist. Het nieuwe voor hem en het mooie kortte den tijd en spoedig waren wij bij het blauwe bord met de witte letters. Hoewel het emaille beschadigd was, kon men toch Soesterberg lezen. Toen gevoel de ik de overgang in de jiouding van mijn vriend. Bij de Verl. Schoolweg begon hij al zachtjes te kankeren. Is dit iaei^uïne van Brederode en vestigde mijn aandacht op de onderwijzers woning. Mijn vrouw zei (die kopte al) moet je over een jaar eens komen, dan sta je versteld van de veran dering, die er dan heeft plaats gevonden. Het vorige jaar heeft het Rijk dit huis van de gemeente gekocht voor verbree ding van de hooidverkeersweg. Zeker zware fundeering ondergezeten voerd? hij weer. Neen, maakte mijn vrouw hem wijs (ze snapte hem niet), maar ik werd zoo zachtjes aan voorbereid op zijn .gemoede lijke hatelijkheden en beriep mij op de administratieve rompslomp. Hij zweeg maar, want de wil zat niet bij hem voor, om onze feestelijke stemming te bederven. Wij waren bij de Verl. Postweg aange land, daar staat onze woning. Wel aar dig entree merkte hij op. Het was 10 voor hein. Prachtige bouworde hier. Ze ker niet van Berlage? Verder op wel een aardige weg. An ders niet erg beplant, vind je wel? Neeh, dat nu juist niet, maar de boomen welke daar in de toekomst hun werk moeten verrichten, staan nog in de gemeentelijke kvveekerijen te groeien. Ik moest toch wat zeggen. Prachtige weg-bedekking raaskalde hij maar door. Gebruiken ze dat goedje om briketten van te maken. Ik werd vinnig en bromde verrek!. Zie jij nu niets an ders als al die narigheid, waar wij al zoo lang tegen op kijken en waarvoor wij honderden gu'dens hebben gedokt om een goeden weg te krijgen. Nou, jongen, maak je niet kwaad, het is overal wat, vergoeilijkte hij. Ik be loof je, dat ik vandaag mijn opmerkingen binnen boord zal houden als alteen dit eene nog en wel, dat de waterafvoer hier dik in orde is. Gelukkig waren wij ons huis genaderd, want onze vrinden zijn niet gewoon groote wandelingen te ma ken en eerlijk gezegd de stemming was milder geworden. Dien avond gingen we het dorp nog eens in en bezochten de café's en toen glunderde hij, want hij vond het hier joviale lui. Zoo was dan de eerste dag ver streken en strekten wij ons voor den vol genden dag. Toen kwam de dag der feesten. Des morgens vroolijke kindergezichten en versierde voertuigen, de goochelaar, buikspreker, de ranja, ijs en chocolade. Pessimist kan men niet blijven bij blij de kindergezichten. Des middags zouden wij de intocht der Turners bijwonen en gingen na de koffie op stap naar het Na tuurbad, waarover ik natuurlijk nog al danig had opgeschept. Op de heenreis im poneerde het grootsche gezicht op de jStompert" en hij (mijn vriend) begon tö citeeren uit den schaapsherder. Het Hoogt was gepasseerd en' ja hoor, de ondeugd straalde uit zijn oogen. Allemachtig wat 'n vernuft, precies als op de wereldtentoon stelling te Antwerpen, waar ze uit de Con- go heele stammen hadden weggehaald. Ik ook link: wat bedoel je. Man, kijk dan toch uit je doppen en hij ,wees op het woonwagenkamp. Origineele lui hier in Soest. Een geheele nederzetting, mét al de genoegens, welke aan een dergelijke inrichting verbondeii zijn. Hoe pittoresk! Mijn onnoozele antwoord was en hier loo- pen ze maar te klieren dat het een schan de is om op het mooiste punt van Soes terberg een woonwagenkamp neer te plaat sen. Ezel in folio interrumpeerde mijn vriendelijke vriend, jullie in Soesterberg hebben allemaal verstand tekort om daar nog een vooroordeel tegen te hebben. Gelukkig dat die buurtschap van jou geen overwegenden invloed op het gemeen tebestuur kon uitoefenen. Dit is juisu 'n curiositeit, daar komen de vreemdelingen op af om hun nek te breken over reizi gers met marmotten, apen, kaartlegsters en niet te vergeten harmonicaspelers. Toet! Toet! ja, op zij, daar komt een auto Ja, jij hebt lekker kletsen. Waar moet ik blijven. Ga maar gauw in de zachte berm loopen. Potverdrie daar komt er van den anderen kant ook een aanKlim maar in de boschrand was mijn goede raad. Gaan we weer eens wandelen, beet hij ,me toe. Laten we maar op het rijwielpad gaan loopen.. Maar dat was hetzelfde la ken een pak. Bij ons in den Haag is het toch nog even anders. Daar wordt ten minste gezorgd dat een wandelaar zich zonder levensgevaar kan voortbewegen. Het eenige voordeel wat er hier aan is, is, dat je van de hoogte naar de laagte gaat. Prachtige buitenplaats de Palz, maar staat al jaren leeg. Mijn vriend nam zijn hoed af! Ik keek hem zeker een beetje gek aan. Gebrek aan je vorming als wel opgevoed mensch. Overal waar ik een bordje zie staan met art. 461, breng ik een saluut als bewij's van eerbied voor den. particulieren eigendom. Mijn borst begon te zwellen, het bad kwam in 't zicht. Dat is geweldig zag. Geen rivier, geen beek en toch water. Ik als de kippen er bij om mijn licht te laten schijnen en alles van A ,tot Z ver teld waar of het water vandaan kwam enz. Abraham, Abraham, ik wist waar de mosterd vandaan kwam bij jou. Die uit legging heb ik je niet gevraagd. Ik was daar mede reeds op de hoogte want een kennis van mij is aan deUtrechtsche, Arn- hemsche, Baarnsche en Biltsche Waterlei ding verbonden en daar komt toch het geheim (in dit geval het water) vandaan. Zelfs over de interne aangelegenheden ben ik aardig ingelicht., o.a. door deHaag- sche Post. Zelfs bijbelsche openlucht spelen over Sodom en Gomora zijn hier afgespeeld en de gave huwelijken ge demonstreerd. Bij den ingang söond mijn vrienid even per plex. Als ze bij jullie in de gemeente zoo breed van opvatting zijn als dat hier de entree is, dan is het voor mekaar. Dit was de eerste gezonde opmerking van dezen droogstoppel. Hij leefde op. De opmarsch begon jeugd, rijpere jeugd, en tweed? jeugd, muziek, zwemmen, elastische li chamen, alles een lust voor oor en oog. Het werd een beetje taai, want zoo hij zei kon hij de ware feeststemming maar niet te pakken krijgen. Dat ligt noch aan jou, baasde ik. Nou, lach jij ,dan als er niks te lachen valt. We gingen jnaar een taaie nemen in het restaurant. Er ging aan de achterkant een deur open en kreeg hij een prachtig- gezicht Dames- en Heerenkleermakerij. voor Overjassen en Colbertcostuums. Mantels en Mantelcostuums. op de „Stompert". Dat is weer jink be keken om de achterkant dicht te maken. Dit natuurmoment had de lust bij hem opgewekt er een klimtocht van te maken. En wij sjokken maar mee alles ten ge noeg© van de grillen van vriendlief. De machtige indruk van het panorama be woog zijn ziel. Ik geloof, zoo sprak hij, op den berg staande met verheffing van zijn stem, dat jullie Soesterbergers nooit de waarde zul len leeren begrijpen welk een groot bezit hier aanwezig is. Welk een weldadige ernst, welk een kleinheid van den mensch tegenover dat grootsche in de natuur. Amen zei ik. Zwijg nieteling, buig en kijk in het rond. Hier is geen plaats voor spot. Alleen voor mijmering en liefdesverkla ringen. In gewijde stemming daalden we naar beneden naar de Amersfoortscheslraat. Nog een klein rukje en we waren we'er in het dorp. Je kunt wel zien dat het feest is vandaag, spronkelde het weer over zijn spottende tong. Hoe zoo, vroeg ik meewarig.. Wel, zie je dan (die 'drukte. De hotels stampvol. Ja, zuchtte ik een heel verschil bij andere jaren, dan was het zoo gezellig. Trek het je maar niet aan jongen, de heele wereld zit vol van concentratie, waarom zouden ze dat niet met de feesten doen. Dat kweekt verbroe dering. Ik dacht bij me zelf, ,wat ben je toch een stuk vergif. Ieder woord /is een adder onder het gras. En ,hij kelderde maar door. De neringmenschjes hebben hun zaken zeker meer voor hun gezond heid. Ja maar, van avond zal je eens wat anders zien. Ik help het je wenschen. En het werd avond. De heerlijke maaltijd welke toch de graadmeter van onze stem ming is, was oorzaak dat wij opgetogen de reis aanvaardden naar het avondfeest op het natuurbad. We gaan niet loopen. Als de dood waren ze voor dien weg, waar een voetganger geen plaats kon vinden. Bij het Zwaantje stond de autobus. Zes tig cent meneer, vier stuks, dat is geen prijsje om het bezoek aan het bad te be vorderen. Maar ja. als je uit bent, kijk je op geen dubbeltje.. Ik heb spijt, sprak mijn vriend, dat wij nu hebben gegeten inplaats van vanavond bij terugkeer. Was het dan niet in or de, bitste mijn vrouw. Ja schat, was zjjn bezorgd antwoord en hup daar ging de geheele familie de hoogte in en zijn maag was, begrgp je nu kind, waarom ,ik prefereerde om van avond te eten. Wij schoten allen in een lach en begrepeh dat diepere roerselen oorzaak waren van zijn wensch. Hoe hij knetterde eer wel aan het natuurbad waren zal ik maar niet vertellen. Dat hij de Soesterberg- ZIJN MASSIEF EN VOEGLOOS in alle maten voorradig de juiste modellen in verschillende breedten in 14 en 18 karaats. Vanaf f 6.60 JUWELIER TEL. 898 OPTICIEN A'FOORT UTRECHTSCHESTR. 23 schestraat in aangename herinnering zal houden dat is ongetwijfeld. De tocht was een kwestie van minuten en niet even redig aan den prijs. De verlichting Irok direct zijn aandacht en hij werd fan tastisch gestemd. Genève riep hij in verrukking. Het meer. Deze stemming was weer spoedig voorbij, want zijn aandacht werd getrokken door een menschenop- eenhooping. Hier worden boerendansen uitgevoerd. Door boeren vroeg hij, maar ik gaf geen draad. Je moet .zeker tot de elite behooren om het te mogen zien, vroeg hij mij en ik bekeek mijn pappen heimers eens en kwam tot het ontstellende bevestigende antwoord. Aöleen de uit verkorenen mochten de danserij bekij ken. Het zijn me de organisatoren wel, draaide hij weer af. Een gewoon mensch zou zoo iets op een podium ,doen of la ten doen, maar hier moet je ,een hoek van 45 graden maken, genomen uit je gezichtsvermogen om te weten waar of eigenlijk wordt gedanst.. Het werd er weer niet beter op nu er voor hem geen gijn aan was en gingen we de ronde maar eens doen. Hij liep weer te zoeken maar het ging zeker niet vlot. De brandweer van Soesterberg is ook aanwezig, begon hij schoorvoetend.. Neen zei ik, die is van Soest. Stik nou gauw, liefkoosde hij. Vanmiddag sta je mij te vertellen dat Soesterberg zich uitstrekt tot de spoor lijn en vraag ik maar wat .moet nu de brandweer uit Soest bier doen. Wil ik jou mïjn gedachte eens zeggen broer: mijn overtuiging is, dat jullie op Soes terberg burgers van de tweede orde zijn. Zou mijn moeten gebeuren, ik zou ze wel even van antwoord dienen. Fijn stuk je muziek. Dat kan de elite ons niet ontnemen, merkte ik wijsgeerig op. Dacht je dat, zei mijn Hagenaar. Of de duivel er mee speelde. De „lijder" van da zaak verordeneerde uitscheiden met de mu ziek. En ze zwegen als het graf. Punt. Aanhalingste^kens gesloten. Ze dansten de heele boel aan elkaar (rythmisch en rustiek). Wij zagen niets, en gingen den cirkel maar weer rond. Ha! weer eens een stukje muziek en de tragedie wérd herhaald! Uitscheiden.. Flinke kerels, be- ,wierrookte hij de muzikanten. Let op, ze nemen de kuiten en jawel, de instrumen ten werden verzorgd en ingepakt. Dit is leen goede manier om de menschen aan je te binden, leider in Jill'iputtersfor- maat. Als vuurpijlen schoten de lieftal lige opmerkingen uit zijn beheerschte mond en ik gaf hem een por, want hij moest er om denken dat ik een naam heb op te houden voor Soest en dat hij met zijn vischwijvenpraatjes onze gemeente maar weer in een belachelijk daglicht zou. stellen. Vooral als mijnheer van Ros- sum van dc H. P. het in de gaten krijgt. Met het eerste vuurwerk was de wind weer andersom. Dat moet ik mijn vriend toegeven, haatdragend is hij niet, hij vergeet en vergeeft. Nou, het vuurwerk en de lichteffecten dat was kaasje voor hem. U moet weten, dat hij nooit veel vuurwerk van zijn leven heeft gezien, want als er vuurwerk wordt afgestoken moet hij altijd vuurwerk geven op een andere plaats, om andere menschen te vermaken. De climax was het laatste stuk. ,En na de ootjes en de hee-tjes kwa men wij tot de ontdekking dat be'J een zware dag was geweest. Zullen we de bus weer nemen. Wat een onhebbelijkhelid, om dat nu nog te vragen. Maar we grepen er naast. Het verkeer is hier aardig in gesteld op de drukte. Na het genotene op het natuurbad kon mijn vriend mij niet meer vloeren met de smoesjes. De te rugtocht begon. W|j waren des morgens getraind voor de eene helft van den weg, de tweede helft zou gemakkelijker gaan. Wij waren zoo ongeveer bij de Paltz toen ik in eens een stem uit de duisternis hoorde loeien en die vroeg, is hier geen «brillenwinkel. Wat een onzin ketste ik terug. Weet jij wat van. Ik wil eenblau- OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! TELEF. 330 POSTGIRO 146487 we "bril koopen tegen dat scherpe en alles verblindend electrisch licht. Als ze hier weer verlichting aanbrengen, moet jij die raadsleden van jullie eens opwar men dat ze natron verlichting moeten nemen, want als je daar eenmaal aan ge wend bent, dan heb je zoo het idéé dat het leven langs zachte zonneschijn gaat. Hé, hé, we zijn op de bult en we zakken naar beneden. Peter wat heb ik aan jou gedacht in deze donkere uren. Bij café „Sport" kwam de bus ons langs zij. Krijg nou ook de vellen maar, debiteerde onze vriend. De lichten in het dorp waren on ze bakens en we zeilden de haven bin nen en Kees Pruis in den dop neuriede: het zal vanavond wel drukker zijn. Van die profetie van jou moet ik ook in de gemengde boter, dooie boel, begrafenis- stemming en dat op een dergelijk en- dag. Lefgozers zijn jullie. Feest, het is snert, groote snert: moet je zien bij het- Zwaantje, de menschen liggen krom voor de onkosten die ze hebben gemaakt en geen donder te doen. We kachelden nog een stukje het dorp in en inden tuin van Huis ten Halve waren nog al wat men schen en als de onvergetelijke Koos er niet was geweest, dan zouden we zeker met tranen in onze oogen naar bed zjjn gegaan. Toen ik zoo de menschen daar eens op nam, kwam ik tot (de ontdekking dat het grootendeels lui uit Zeist; en el ders waren. Voor de Soesterbergers heeft dit feest een wrang bijsmaakje gehad. Zij hebben nu tenminste geleerd hoe of het niet moet. Het is beter een klein feest*, waar we allemaal lol hebben als e>en zoo genaamd groot feest, waar geen donder aan is. Om één uur was hef avondappèl en hebben we thuis onze vriendschapsban den versterkt en was voor ons het ein de van het feest Eind goed alles goed. De stille getuige. Mijnheer de Redacteur, Er kan toch wel geen Nederlander wor den aangewezen, die niet zal erkennen, dat de roode actie de laatste jaren met onge looflijke driestheid is gevoerd, doordat de Overheid met een ongelooflijke verdraag zaamheid (aan een goed adres besteed!!) vrij spel liet. Dat die driestheid culminee- ren en reactie intreden moest, was logisch te voorzien. Toen het zoover kwam, dat (Prof. Vissoher tijdens de debatten over het l'niformverbod in de Tweede Kamer): „we door al dat roode gedoe thans zóó ver aijn. dat wij bij een; roode demonstratie slechts apathisch toekijken" en (Prof. Lohman in de Eerste Kamer): „men in Nederland al dat anti-nationaal en revo- lutionnair drijven beu is, terwijl nu op Staatskosten in de Tweede Kamer propa ganda gemaakt wordt voor.... Moskou", ik herhaal: toen het zóó ver gekomen was, bleek de reactie ook in ons land haar in trede te hebben gedaan In, welke richting? Natuurlijk tegengesteld: nationalisme. Wie is dus de reactieverwekker? Rood. Na tuurlijk destijds de S.D.A.P. haar doodkist- nagels: burgei wacht en bijz. vrijw. land storm, waar zij thans zoo mee zit, heeft verwekt, evemzoo heeft de Marxist nu de golf van. nationalisme, hier en overal, uit den grond gestampt: van import is dus geen sprake. Zonder eenigen twijfel moeten we ons ongeacht persoonlijke leven/sbe- schouwing, ia die reactie op de algemeene „psychische besmetting" (hoofdart. v. Prof. Casimir in De Tel. v. 13 Sept. '31) verheu gen, hetgeen natuurlijk weer niet zeggen wil, dat we de nieuwe uitingen zonder meer hebben te aanvaarden. De nieuwe strooming uit zich intusschen in onderling zeer -verschillende vormen, doch, afgezien va nde pro's en contra's dier vormen, wil ik, geheel onbevooroordeeld, aandacht vragen voor de N(at.) S(OCIAL.) B(eweging), een, groep Nationalisten, wel ke, blijkens haar, voor ieder belangstellen de open liggende doelstellingen samen gevat in twee boekwerkjes, in dit blad eer der omschreven niets „meer" verweten kan worden dan welke andere politieke partij op lega'le grondslagen ook. n.I. da.t zij in program van die andere partijen ver schilt, evenwel in ieder geval beduidend „minder" dan de met engerniswekkende zelfverzekerdheid alle wettig gezag tarten de Marxisten en, die zich als zoodanig ge bombardeerd aandienen. De N.S.B. is dan ook de eenige groep Nationalisten, die niet door de Regeering voor ambtenaren ver boden is. Nu zien we het wekelijks overal gebeu ren, dat volmaakt te goeder trouw krant- colporteerenide jongelui der N.S.B. worden laistig gevallen door geheel te kwader trouw op relletjes beluste vlegels uit het kamp der tegenstanders. En zulks geheel straffe loos. Van politie kunnen- wij niet meer ver wachten, dan hetgeen de Overheid haar op draagt en deze opdracht laat klaarblijkelijk, helaas, geen krachtiger ingrijpen' toe, doch het van die relletjes getuige zijnd publiek, de openbare meening, behoort hier gepast partij te kiezen. Men leide nu de gedachten niet af naar nevenfeiten, als b.v. het de monstratief exerceeren der N.S.B.ers, in .antwoord op de kleinmoedige lastigvallerij door jaloux de métier, want dat zijn slechts de consekwenties van geprikkelde gemoe deren. En is het wonder, dat die N.S.B.ers zich geprikkeld voelen? Hebben zij zélf niet zoo lang mogen profiteeren van de hartverheffende en vermoedelijk hierom toegestane roode demonstnarties? Wie zou het tot nog toe in z'n brein hebben laten opkomen, metterdaad te protesteeren. tegen de uitdagende roode optochten, tegen de eigenwijze roode vlaggen, vlaggetjes, rozen, insignes eniz., tegen de brallende, ophitsen de uitingen op landdagen, bijeenkomsten, Ktrstcongressen en. meer stichtelijke ont moetingen om maar niet te spreken van de hoimer-en-sikkel-propaganda? Dit alles heefit natuurlijk niet nagelaten, vooral bij de jon geren en o.m. ook bij hen, <iie zich thans N.S.B.'er noemen, kwaad bloed te zetten en nu zij, op onmiskenbaar onschuldiger wijze van hun gevoelen willen doen blijken, door daarvoor reclame te maken, nu komen de vermeende tegenstanders pogen, dit te ver hinderen kan. het schaamteloozer?? en wordt het dezen niet alleen niet onmo gelijk gemaakt, doch wordt dien N.S.B'ers door uniformverbod nog den mond ge snoerd. Op utiliteitsoverwegingen moeten we in 's hemelsnaam het U.nifonnverbod toejuichen, doch tegelijkertijd dienen we in het licht te stellen, dat juist de niet-roode- rose partijen, hier de N.S.B.'ers, daarvan het meest de dupe zijn. Het colporteeren met kranten is verbo den! of het is toegestaan: in het eerste geval vege de politie 4e N.S.B.ers van den weg: dit aal, gelet op hun beginselen, geen moeilijkheden opleveren. In het tweede ge val jage de politie de aanranders naar huis, reeds bij de eerste provocatie. Ongetwijfeld zouden dan die stuitende tooneeltjes, waar op nu eenmaal van zekere zijde immer wordt prijs gesteld, en die door lankmoe digheid nooit (zullen worden bezworen, reeds aanstonds tot het verleden behooren, allereerst in het belang van het algemeen en voorts niet in het minst in het belang van de politie zelve, wier taak met den dag groeit en, die w<ij liever met nuttiger arbeid bezet zien. Met hoogachting. Niet N.S.B.'er. Soest, 19 September 1933. (Toorheen R. FRESK Hofleverinders. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 Dagelijks hooren en bezorger

De Soester | 1933 | | pagina 2