°T_ Soesterberg r° O^PlaatselijkNieuwsyO IETS» VOOR U Land- en Tuinbouw T- VAN VLIET Ingezonden f S Kleine Advertenties Een goed tehuis Dienstbode DE EERSTE SOESTER TOURIST* EN RENVEREENIGING. Bovengenoemde Vereeniging hield.yton- dag 8 Oct. j.l. een Prestatierit over 169 Kin. Door het slechte weer werd gestart om 8.46 g*ur naar Baarn., Amsterdam, Sloten, rust. 11.3012.00 uur Sloten, Aalsmeer, Leymui- den Alphen, Bodegraven, rust. 3.15-^.45 uur Woerden, Utrecht, De Bildt, Zeist, Doorn, rust. (5.45-7.45 uur Maarn, A'foort, Soest, 9 uur. Het was een buitengewoon zwaar tra ject met wind voor en een zwaren grint weg van 15 K.Mt lang. Er werd een aan rijding gemaakt buiten hun schuld, doch öoor de 2 lietsenreparateurs die in de ver- A'eniging zijn, was dit euvel gauw verhol pen, ook was er een verbandkist bij de hand. Een aparte prestatie is die van den 40-jarigen veteraan F. D. Meijer, die deze zwaren rit tot een goed einde wist te bren gen. Degenen, die iets voor deze mooie sport voelen, kunnen "ich ten allen tijde op geven bij A. j. Verkil, v. Weedestraat 1, Soest. KORTING OP DE UITKEERINGEN UIT HET GEMEENTEFONDS. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: Duitsche herdershond Burgemeester Grothestraat 13 jonge zwarte hond den Blieklaan. 76 donkergrijs konijn Kerkpad Z.Z. 3 bclastingmerk Spoorstraat li huissleutel Politiebureau Wij vernemen, dat volgens de becijferin gen, krachtens het wetsontwerp tot vermin dering der uitkeeringeii uit het gemeente fonds, onze gemeente pl.in. f 16,000 minder zal ontvangen voor het uitkeeringsjaar van 1 Mei 1934—1 Mei 1935. Hiervan komt 3/4 gedeelte of pl.m. f 12.000 ten laste van het dienstjaar 1934. LOOP DER BEVOLKING. Op 1 Januari 1933 telde deze gemeente 14774 zielen. Tot 1 October j.l. steeg het bevolkingscijfer met pl.m. 700, en bedraagt 15499. Blijft de groei der gemeente zoo door gaan, dan wordt in 1934 het cijfer 16000 wel overschreden. NEUTRALE DANSCLUB. Vrijdagavond' werd onder leiding van den heer Theo Vonk uit Hilversum in hotel Eemland een neutrale dansclub opgericht, waarvoor direct al belangstelling bestond. Volgende week wordt een bestuur gekozen en de lessen daarna vastgesteld op Donder dagavond. Het geheel belooft gezeüi^g te worden. BEKEURD. In den nacht van Maandag op Dinsdag is onder Soest aangehouden de bestuurder \an een automobiel, die te Naaiden een verkeersbord omver had gereden. Hij had den geheelen dag achter het stuur gezeten en' was daardoor wat doezelig geworden. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. BEROOVING. Door de politie uit Baarn is in deze ge meente gearresteerd een zekere \Y. B., die verdacht wordt van berooving. AMERSFOORT. JEUGDIGE DIEVEN. De politie heeft opheldering in-tal van in braken en diefstallen gebracht, welkcQn de laatste - jaren hier en in de omgcviÉfS'v.ijn gepleegd. Vooral het natuurbad in Soest was een dankbaar object voor de dieven. Toen de aangiften snel achter elkafn^'bin- nen kwamen, wendde de Socster politie zich tot de Amersfoortsche collega's. Van haar inlichtingen heeft de Soester politie dank baar gebruik gemaakt. Zelfs konden twee daders, de 20-jarige N. en de 23-jarige D. beiden oud-verpleegden van het Rijksop voedingsgesticht alhier gearresteerd wor den. Door de verhooren van N. en D. zijn inbraken opgehelderd, die reeds lang in onderzoek waren. Toen zijn vermiste voorwerpen voor den dag gekomen, zoo als een zilveren sigarettenkoker, timmerge reedschap, eenige rijwielen, enz. Een paar gebroeders uit Amsterdam, die kort gele den wegens diefstal met inbraak, ook in onze gemeente gepleegd, tot eenige jaren gevangenisstraf zijn veroordeeld, hebben met N. en I). samengewerkt. De beide ge arresteerden hebben allfs bekend, maar zij zeggen zelf, dat zij alles niet precies meer weten. ,Een heel lijstje van wat ze in den tijd van eenige maanden hebben Weg genomen, laten wij hier volgen: uit het kleedlokaal op Birkhoven schoenen, geld beurzen, kleedingstukken en handkoffers; negen bankbiljetten van f 10 van 'welken diefstal destijds een Engelschman werd verdacht; 17 rijwielen; een nikkelen pols horloge; een waterpasinstrument met drie poot in houten kist en voor ongeveer f 200 timmergereedschap ;,<^cn oud gouden zeven guldenstuk; vier parels; een gouden ketting met hangertje met parel, alle deze sieraden uit een onbewoond heerenhuis, een zilveren sigarettenkoker, een gouden polshorloge, talrijke kleedingstukken uit liet natuurbad te Soest, eenige rijwielen te Soest, enz. De verdachten bekenden eerlijk, dat het mogelijk is, dat ze in deze lijst wat hebben vergeten. ,«ROYAL". Sinds 1924 is in het perceel Julianastraüt 17, Soestdijk, een Zomer- en Winterpensioti gevestigd, onder de deskundige leiding van Mevrouw D. SchutHenkc, voorheen keuken-cheffin van Graaf C. Bentinck tc Leersum, en daarvoor aan het hoofd staan de van een dergelijk établissement aan de Koningskade in de Hofstad. Waar echter in vele gezinnen het dienstboden-vraagstuk een obstakel blijkt te zijn, heeft getmemde firma naast haar pension op zich genomen de uitzending van diners, lunch's, soupers etc., om de dames daarmede ter ^>^11 c-te zijn, vooral bij het onverwachts aanklop pen van gasten. Nu "kan de eigenares, zoo wel de gewone als de fijne keuken sePvee ren, en is haar devies voor een prijsje voor elke portcmonnaie goed eten te leveren Voor hen die zich als vast afnemer aanmel den, zijn bussen met apart No. voorradig, zoodat de hygiëne in alles wordt toegepast, Voor bestellen, 's morgens liefst voor 10 uur, telephoon No. 537. Dit vooral is noo dig voor de lunch of het diner. GEVONDEN VOORWERPEN ZONNEHEUVEL KWALITEIT Prachtige jonge Kassnijboonen, per pond 13 cent Heerlijke jonge Spinazie, 3 pond voor 15 cent Mooie Spruitkooltjes, 2 pond voor 19 cent Soeptomaten, per pond 2 cent Mooie groote Tomaten, per pond ;j cent Druiven, per pond 15 cent Moesappels, per pond 5 cent Tuinbouwinrichting ZONNEHEUVEL - Emmaiaan 17a TELEFOON 61h— FRANCO HUIS SOESTDIJK SOEST e.o. Naar aanleiding van de annonce in dit blad van gepasseerden Zaterdag zijn wij op proefonderzoek uitgeweest, en hebben wij voor f 1.25 een copieus diner gehad: best. uit Vermicellisoep, met balletjes varkensvl., aardappelen, snijboonen, en een croquante pudding met aardbeienvla. Hot was le kla.s toebereid, en het smaakte "beslikt niftï meer, vooral de toespijs was verrukkelijk. Wij zullen eerst eens inforrneeren wat de abonnementsprijs is per week, per maand of per 3 maanden; bezorgloon is uitgeslo ten, en dan zullen wij een contract afslui ten, want het geserveerde was prima. Wie volgt? 10-JARIG BESTAAN le SOESTER VOETBAL- EN ATHLETIEKCLUB E. S. V. A. C. Receptie in hotel „Eemland". Ter gelegenheid van het 16-jarig bestaan van genoemde Voetbalclub werd Zaterdag middag van 4 uur tot 5.30 uur door liet bestuur met den Eere-voorzitter in ho tel Eemland gerecipieerd. Keurige bloem stukken waren aangeboden, o.a. door de V.V. „Soest", Buurfvereeniging „Soest Zuid", van den heer H. Meinsma, de trai ner der club, van „A.D.O.", H.V.C., Vrij willige Brandweer Soest, van den eigenaar van hotel Eemland, „Minerva" te Utrecht, Voetbal- en uthletiekvereeniging „Soestcr- berg", l'tr. Prov. Voetbal Bond, van den heer J. C. A. v. Duren, speciaal voor den praeses e.a. Gelukstelegrammen kwamen binnen van den heer Burgemeester, Wet houder Lodeesen, Ver. Laren te Laren, „Apollo" te Soest, Brederodes te Vianen, Hilversum te Hilversum, E.H.B.O. te Soest. J.S.V. te Jutphaas, 't Gooi, van den Secreta ris der K.N.A.U. e.a. Dc eerste die ter receptie kwam was het bestuur van A.D.O., welke de beste wen- schen overbracht; een bestuurslid van „Mi nerva" te Utrecht wees o.m. op de buiten gewone prettige samenwerking met .Esvac, en hoopt dat de band in de toekomst zal versterkt worden. Vervolgens complimen teerden het bestuur de raadsleden de Nies en v. d. Breemer, de afgevaardigde van „H.V.C." en de Soester Korfbalclub; de commandant der Vrijwillige Brandweer V.V. „Soest"; de Soester Turnclub, onder aanbieding van een verguld zilv. medaille. Daarop kwam ter receptie dc commissie uit de donateurs en begunstigers, de 11.11. J. Rijnders, dr. H. J. Stroband, J. H. B. Stoop, J. C. A. van Duren, A. Bos, R. J. Smijter en J. A. H. Boon. De heer J. C. A. van Duren neemt daarop als jongst com missielid met eenige schuchterheid het woord, om de nieuwe vlag aan te bieden. Spr. dankt allereerst de commissieleden en peciaal den voorzitter voor hetgeen door hem is verricht om dit geschenk te kunnen aanbieden, maar de praeses heeft het op z'n Soesters voor elkaar gebokst. Spr. wil de onaardige en prettige momenten uit Es- vac's bestaan niet allen releveeren; dit staat vast, „Esvac" heeft steeds sportief gespeeld. Daai< de eerste vlag ter ziele is, waaronder met moed is gestreden, werd een 2de aangeboden door Mevrouw Dorjée, maar ook deze beantwoordt niet meer aan haar doel. Daarom biedt de commiss.e de ze derde vlag aan, waaronder de leden voortaan met nieuwe energie zullen strij den, fair en eerlijk. „Vivat Esvac". Daarop werd de vlag getoond. Boven links in den hoek is op een wit satijn veld het wapen van Soest; op een rood vak geborduurd de letters: Eerste Soester Voetbal- en Athle- tiekclub. en onderaan links: Opgericht 10'23, alles in gouddraad geborduurd, afgezet door een breedeir groenen rand. Het geheel is een magnifiek stuk werk, ge leverd door de Gebrs. v. Oven, den Haag, verbonden met 'n fraai bewerkten stok met koperen vcrsiersöl. Na applaus dankt de heer Clements voor het mooie geschenk en hoopt dat de gesproken woorden in ver vulling zullen gaan. Daarop richt de voorzitter van Soester- berg zich tot het jubilee rentte bestuur, 'en hoopt in de eenste plaats dat „Esvac" spoe dig de fatale laatste plaats zal verlaten, doch alleen door sportief, eerlijk en fair spel. Spr. feliciteert de club met haar 2rie lustrum, en hoopt dat de goede verstand houding zal blijven bestaan. Daarop ver krijgt de heer Walsmit, voorzitter Utr. Prov. Athl. Bond het woord, en feliciteert den praeses met dit jubileum en is verheugd dat deze club is toegetreden tot den Bond. Er zijn er onder dc beoefenaars die een zeer goed figuur maken. Spr. hoopt, dat de gezonde athletiek meer en meer zal beoc- lertd worden. Spk wenscht de club grooten voorspoed. De voorzitter der U.P.V.B. fe liciteert de club met haar 10-jarig bestaan; zoo pas komt spreker van de club „Victo ria" uit H'sum, die haar 40-jarig bestaan herdet\kt. Nu is een 10-jarig of een 40-jarig jubileum hetzelfde, daar uit beider kunnen spreekt: levenskracht, levensfust en vastbe radenheid. Uit het 10-jarig bestaan komt naar .voren dat dc. moeilijke jaren voorbij zijn, Spr. heeft gelezen dat er groèi en bloei zitTin dc verceniging en in alle opzichten is gegroeid. Het mooiste in „Esvac" is, dat /ij het algemeen belang dient; dat doet spr. veel genoegen, en wordt op zeerhoogen prijs gesteld. Spr. hoopt over 15 jaar terug te komen! „Esvac" is steeds een goed Bondslid geweest. Daarop sprak de voor zitter (Itr „S.B.L.O." namens de aangcslo- teii vc'reertigingen en waarbij „Esvac" ook is aangesloten en hoopt nog vele jaren mét haar samen te werken. Spr. hoopt dat er voor dc sport déit beteren toestand komt cn liet gemeentebestuur zal mede werken dat er, zullen komen goede sport velden orri de sport steeds borger op fc voeren; dit is ook geschied in Utrecht. 'Hilversum, Doorn e.a. De praeses beantwoordt den sprekers, dankt hen voor de uitgesproken gedachten en hoopt op a'ller Inedewerking, opdat „Soest" spoedig zijn Sportpark zal ver krijgen. Verder werd de club nog gefêteerd door liet bestuur van „S.N.T.", den heer van N o es el, opzichter Bouw- en Woning-» Toezicht; den hoer W. v. d. Vulden, door de Soester Reddingsbrigade, ea. De heei J. U. A. v. Duren richt een hartelijk woord tot den praese>, in 't bijzonder, daar spr. reeds jaren lang de club kent als lid en do nateur, en dan heelt hij bemerkt dat de praeses dag en nacht op den bres staat voor de^ club en hem niets te veel is als het voor „Esvac" is. Spr. brengt hem een speciaal woord van hulde; hij hoopt dat de club spoedig van de fatale laatste plaats af zal zijn en wenscht de club verder veel succes. Spr. biedt hem een fraaie corbeille bloemen. Nadat de praeses de verschillende sprekers heeft beantwoord, werd een foto gemaakt door „Woord en Bv*eld." De fraaie vlag wordt eenige dagen ten toongesteld in liet bloemenmagazijn „Ophe- lia", Burgem. Grothestraat. De feestavon den vinden plaats op 18 en 19 October a.s. FILMAVOND IN DE ST. JOSEPH- GEZELLEN-VEREENIGING* Zondagavond om 8.15 uur werd door den heer H. Nieveen van Dijkum in genoemd gebouw een filmavond gegeven, opgeluis terd door versterkte gramofóonmuziek. Al lereerst werd een mooie natuurfilm ge toond uit Tonkin. Daarop volgde de film in 4 acten: Pax Romana, een zeer prachtig filmwerk, waarin machtige bouwwerken worden getoond en een overzicht werd ge geven van de onderteekening van het con tract tusschen Quirinaal en het Vatikaan, waarover 50 jaar is geschreven. Machtig is de aanblik van het St. Pietersplein met zijn duizenden toeschouwers. Er was veel belangstelling. De beide pastoors en de Kapelaans van Öe. H. Petrus- en Paulus- kerk waren aanwezig. Het bijprogramma gtïf een 4-tal kluchten, n.I.: „Radio", een teekenfilm, Komt U ook in 't ziekenhuis en eeiï natuurfilm. De operateur heeft er veel werk van gemaakt. „BE MEREL" Vereeniging tot Bescherming van Dieren. Deze 8-jarige club ihield een openbare vergadering Vrijdagavond in Religie en Kunst, welke zeer goed bezocht was. De vergadering werd geopend door den heer J. v. Asselt, welke het prettig vindt den heer P. Schenk uit Bilthoven wederom te mogen inleiden,'welke voor 8 jr. de stoot gaf voor de oprichting van „de Merel". Nadat Mej. Truus Klootwijk een nummertje op de piano had gegqven, werd het clublied „de Daad" gezongeQ en verkreeg daarop den spreker het woord voor zijn voordracht over het vogelleven met lantaarnplaatjes. Deze hoopt dc jeugd tevreden te kunnen stellen, maar leest vooraf enkele passages voor uit het boek: „Heiligen en hun dieren" van Franciscüs'van Assiecic. Spreker zegt dat die tijd voorbij is; wij staan thans in de ruwe werkelijkheid, en kunnen alleen trachten om dien tijd te benaderen, 't Js in NATIONAAL SOCIALISTISCHE BEWEGING IN NEDERLAND Alg. Leider Ir. A. A. MUSSERT. lederen Donderdagavond van 8 tot 10 uur» gratis inlichtingen omtrent doel en streven onzer beweging. Gelegenheid voor aanmel ding lidmaatschap Bovenzaal Hotel Ockhuysen. het leven dör dieren eveneens een strijd om het bestaan als in dat der mensehen. 't Eene insect is daar om de andere te voeden; en daarom mag dc ziekelijke idee niet door dringen, dat elk dier beschermd moet wor den, daar wij dan ook vele insecten zouden moeten beschermen tegen de vogels of te gen die insecten die hun belagen. En dan komt nog de groote vraag: wanneer moet een vogel beschermd worden of niet, daar het goed en ktfaad soms in een dier is ver- eenigt, en menjan den eenen kant zou zeg gen: doodt het dier, en aan de andere zijde: doe het niet; dc omstandigheden spreken een woordje mede. Daarop gee^t spr. allereerst een over zicht van het' aantal nakomelingen van 1 enkele mocdervlieg of bladluis in deu win ter overgebleven, welk aantal in de mil- lioenen loopt. Zeer goede insectenvangers zijn de meezeil die deels in holen, deels in nesten broeden. De meezen eten echter niet alleen insecten, zij zijn ook snoeplustig en versmaden een appel, peer of jonge bessen- scheuten, niet. Getoond werden verschil lende meezensoorten, dc boomklever, boom kruiper, roodborstje, spreeuw, roodhalsje e.a., om de lezing te beëindigen met de vertooning van enkele nestkastjes, en hoe die zijn in te richten en aan te brengen. Een en ander werd verduidelijkt door lan taarnplaatjes. De heer van Asselt bracht spr. dank voor zijn causerie cn riep hem een tot weerziens toe. VERGADERING ORANJE-VEREENI GING. Het Bestuur der Ornnjc-vcreeniging „Wilhetmina" had tegen Donderdagavond 5 October in l.Huis feil Halve" alhier, een ledenvergadering belegd, welke vrij goed was bezocht. Bij opening riep de Voorzit ter, Kapitein Sar, alle aanwezigen een har telijk welkom toe, waarna die notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Vervolgens bracht de Voor zitter een mondeling verslag uit over het Oranje-feest van 31 Augustus op het ter rein van het Natuurbad alsmede over de daarna gehouden vergadering in „Den nenhof" van het Comité voor gezamenlijk vieren van den Oranje-dag. Onder dc des tijds ingekomen «-tukken was ook een schrij- en van H.M. de Koningin, waarin Hoogst- ezelve mededeeling deed van dc uitnoodi- ing voor een bezoek aan de zwemfeesten in het Natuurbad geen gebruik te kunnen maken. Daarna gaf de Penningmeester een ver lag, over de financieele aangelegenheden •an dit jaar. Voor ontvangst werd ruim 414 geboekt. De uitgaven voor de Prins YVillem Herdenking bedroegen ruim f 186, die voor het Kinderfeest op 31 Augustus 225, zoodat er een batig saldo in kas is van ongeveer f 3. Door een commissie, be staande uit de heeren Baars en van Bre- men, werden de desbetreffende bescheiden nagezien en in orde bevonden, waarna de Penningmeester werd gedechargeerd. Wijl de behoefte gebleken was aan een Huishoudelijk reglement, zoo werd dit thans, na vooraf door het Bestuur te zijn behandeld, artikel sgewijzê aan de verga dering voorgelegd en tenslotte ongewij zigd aangenomen. Volgens dit reglement waren de heeren Sar, Peters en Groote wal aan de beurt van aftreden en moest er dus een bestuursverkiezing plaats hebben. Ge- noemde heeren stelden zich niet hei kies baar. En het was naar aanleiding hiervan, dat zich een zeer langdurige bespreking ontwikkelde, waarbij door verschillende le den groote spijt betuigd werd over het heengaan dezer drie verdienstelijke be stuursleden, die men niet missen kon. Vooral kon men zich moeilijk indenken, wie wel den voorzitter zou kurmen opvol gen. Hartelijke woorden werden gezegd over diens persoon en werk voor deze ver- eeniging. Meerdere malen werd er een krachtig beroep op dezen gedaan om als nog op zijn besluit terug te komen. Bij op staan maakten alle leden unaniem bun en.se h hiertoe kenbaar. De voorzittei, /enals de andere aftredende bestuursleden, bleven echter bij hun besluit. En zoo moest men tot stemming overgaan. De heeren Vermeulen en van Prooyen vormden hier bij het stembureau. Het eerst aan de orde was de verkiezing van een voorzitter, die rechtstreeks door de vergadering moest ge kozen worden. Na een tweetal vrije stem mingen, waarbij de meeste candidaten en tenslotte ook' de gekozene, achtereenvol gens den wensch te kennen gaven om niet anmerking te komen, werd eenparig het besluit genomen om de verkiezing van een voorzitter alsnog tot de volgende ver gadering uit tc stellen. In de vacatures dei- beide andere bestuursleden werd voorzien door de verkiezing van de heeren Baard en Hol. Vooraf en aan 't eind bracht de .voorzitter nog warme hulde aan de schei dende bestuursleden Peters en Grootewal. Beiden hebben jaren lang voor de vereeni ging gewerkt, vooral de eerste heeft veel irbeid hieraan ten koste gelegd, terwijl de Jaatste altijd veel voor de vereeniging heeft gevoeld, en men altijd van diens me dewerking verzekerd was. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering tegen middernacht gesloten. R.K. BEWAARSCHOOL. Het houwen eener R.K» bewaarschool an den Verlengden Postweg te Soester berg is gegundi aan den heer J. de Jager alhier, als laagste inschrijver. INLEIDING. De zomer met zijn zonnige, warme dagen is heengegaan; de herfst met zijn heerlijke tinten van groen tot rood en geel behoort ook weldra weer tot het verleden; de mees te werkzaamheden op veld en akker zijn voorbij; de natuur bereidt zich reeds voor op den winterslaap; de menschen zoeken in dc komende lange avonden' de gezelligheid der huiskamers om daar de gebeurtenissen van den dag te bepraten en. hunne meenin gen daarover ten beste te geven. Doch er zijn er ook velen, die alsdan met kommer en zorg in 't hart den treurigen economi- schen toestand bespreken en met vreeze de toekomst tegemoet zien. En tot dezulken rekenèn we en zeker niet in de allerlaat ste plaats de boeren en tuinders, die, ge handicapt door de belemmeringen bij den uitvoer der producten, zulke moeilijke ja ren doormaken. Een der middelen om „den kop boven water te houden"- in den strijd om het bestaan, is voor velen hunner een doeltreffender eiT rationeelcr bedrijfsvoe ring, door zich de lessen der wetenschap ten nutte te maken en die toe te passen op hun bedrijf. Hoe? Dat hopen we in een reeks artikelen op een eenvoudige en be grijpelijke wijze toe te lichten en, daar per slot van rekening alle dierlijke leven en dus ook het onze slechts bestaat, door dat er planten groeien, zullen we ons aller eerst daarmee bezig houden en achtereen volgens behandelen hoe, waardoor en waarvan de plant moet leven. We beginnen dus met: PLANTENVOEDING I. Ieder weet, dat de planten, evenals de menschen en de dieren, behooren tot dc le vende natuur en ook, dat alles wat leeft, een begin, een bloeitijdperk en een tijd van verval en sterven heeft. Van niets komt echter niets en om te kunnen groeien heeft dus ook de plant „voedsel" noodig. Hoe en van waar krijgen ze dat evenwel? En waaruit bestaat dat voedsel? Ziedaar een tweetal vragen, welke we voor den belangstellenden ten belangheb benden) lezer op eenvoudige wijze zullen trachten tc beantwoorden. Ongetwijfeld zal het ieder opvallen, dat de laatste vraag de belangrijkste, dc meest omvattende en voor den belanghebbende tevens van dc meest praktische waarde is, wijl daaruit als vanzelf volgt de vraag: Hoe kan ik, met deze kennis gewapend, dan op dc beste en voordeeligste wijze mijn ge wassen van het noodige voorzien? Toch zal het voor een goed begrip hier van gewenscht zijn, vooraf de eerste vraag in 't koit tc beantwoorden. Op de lagere school reeds hebben wc ge leerd. dat de plant met haar wortels uit den bodem dc stoffen opneemt, die ze voor ■i Modelslagerij OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! TELEF. 330 POSTGIRO 146487 haar groei noodig heeft. Dit doen evenwel niet dc hoofdwortels, «naar de zeer fijne worteltjes, «de zoogenaamde wortelharen, waaruit gemakkelijk valt af te leiden, dat gen uit den grond getrokken plant, waar van al de wortelhaartjes zijn afgerukt, een wissen dtiod sterft, al wordt ze ook in nog zoo'n voehtigen bodem overgebracht. Die wortelharen nu scheiden een Zuur vocht af, het wortelzuur, dat de voedings stoffen in den bodem oplost, waarbij dan door osmotische werking, d.i. dqor een dunnen scheids wand heen, die stoffen met het bodeinvocht de wortels der plant bin nendringen. Deze opgenomen hoeveelheid voedingsvocht is grooter dan de hoeveel heid wortelzuur, door de plant afgeschei den. Om deze osmotische werking eenigszins zelf te kunnen nagaan, verzoeken we den lezer een proef te gaan doen, die gemak kelijk uit te voeren is. Mén neme een wijd lampeglas, van onderen gesloten door een stuk versche varkensblaas, vuile het glas gedeeltelijk met een oplossing van koper vitriool en- plaatse het glas dan in een bak met water zóó diep, dat de vloeistofspie- gels even hoog staan. Men zal dan opmer ken, dat de vloeistofspiegel in het lampe glas gestegen is na eenigen tijd. Een deel van het water moet dus door de varkens blaas in het glas zijn gedrongen. Maar we zien ook, dat het water in den bak eenigs zins blauw gekleurd is, waaruit we de con clusie trekken, dat een deel van de koper- vitriooloplossing eveneens door de blaas is getrokken. Doch blijkbaar is er meer van het water naar boven dan van de vitriool naar beneden gegaan, hoewel dit laatste toch zwaarder is dan water. Wns aan beide zijden der blaas zuiver water geweest, dan zou dit ook wel van weerskanten door het vlies trekken, maar precies evenveel. Bevat het water aan den eenen kant ech ter zout of suiker in oplossing, dan gaat hiervan minder door den scheidswand. In 't algemeen: hoe meer stoffen in hei water zijn opgelost, hoe minder van die oplossing door den wand gaat. Hetzelfde verschijnsel heeft plaats bij de voeding der plant, waarover we de volgen de week verder zullen spreken. DIX1. (Wordt vervolgd). Buiten verantwoordelijkheid der Redactie DE HOND. Een korst, een kliek, in liefde hem gegeven Een Streeling, en wat beschutting tegen kou Dódrvoor geeft hij den mensch zijn hééle leven Zijn ware vriendschap en zijn sterke trouw! Daarvoor staat hij, wanneer gevaren dreigen Op wachttot hulp, en feilen strijd gereed. En niemand die hem van zijn plaats kan krijgen, Omdat hij van geen trouw verbreken weet Er is geen mensch die op zijn tocht door 't leven Steeds zonder trouwe vriendschap voort kan gaan En die bij zorg, verdriet, bij hoopvol streven Ja, zelfs bij zijn geluk alleen kan staan. Daarom werd hij, bij Hoog Besluit gescha pen Den Mensch tot aanspraak, hulp en troost gewis, Omdat zijn sterke trouw, voor elk is op te rapen En menschentrouw zoo uiterst zeldzaam is Een trouwe vriend: een hond wien men Zijn have, Zijn goed, Zijn kinderen, rustig toever trouwd JTet is een ongeschreven wet dat men die gave, Een Godsgeschenk, heel hoog in eere houdt. E. BERGSMA. (Uit het maandbl. voor Dierenbescherming) van 1—5 regt-K f 0.75. Elke regel meer f 0.15. Bij vooruitbetaling te voldoen. 4 maal plaatsen, 3 maal be rekend. Voor bewijsnummer moet 5 cent in rekening worden gebracht. aangeboden voor .ouderloos Meisje. Leef tijd 25 a 30 jaar. Brieven onder No. 80 aan het bureau van dit blad. gevraagd, per 1 December voor dag en n„ goed kunnende werken en koken, v.g.g.v. Br. onder lett. V. aan het bureau v.d. blad. Wilde konijnen f 0.05 per stuk. Soep- en Braadkippen 30 cent per pond, bij H.« VAN ZIJTVELD. Poelier Laanstraat 04 Soestdijk Te Koop gevraagd Goed loopende Friesche Klok. Prijsopgave onder letter B. aan het bureau van dit blad Handkar te koop gevraagd. Joh. v. d. Broek. Smederij Schrikslaan, Soestdijk. Agenten gevraagd voor het a.s. seizoen door Zaad- handel op plaatsen waar nog niet vertegen woordigd, voor verkoop van TUIN-, BLOEM- EN LANDBOUWZADEN, te gen ruime provisie. Solide personen gelie ven te schrijven onder lett. Z 3739 aan het bureau van dit blad.

De Soester | 1933 | | pagina 2