VISSER s Boekhande T. NICOL m Een nuttig St. Nicolaas Cadeau Sitter's Schoenhandel Qoedkoope Lectuur Ook voor St. Nicolaas Een Tafelbillard Kleef •JAC. WAAL In den Pettenwinkel met den Luifel een paar warme Pantoffels of Gespschoenen H. van Sitter «Ir. Meubelmagazijn Wed. W. J. van Ee Het St. Nicolaasge- schenk bij uitnemendheid Veenendaal's Woning-Inrichting Chabloneerpapier Tweemaal twee is vier. U een nuttig St. Nicolaas-Geschenk D. V> Dan is voor U het aangewezen adres VAN weedesst0rêstdijk Onze Sint-Nicolaas etalage is gereed M E C C A N O-ARTIKELEN „Pi KLEME BDJimOW D. MAAGDELIJN 5 pCt. korting a contant op al onze artikelen Ontvangen 'n nieuwe serie N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij van Weedestraat 7 Telefoon 962 Diverse maten in voorraad bij Voor St. Nicolaas slaagt U het voordeeligst in RAAUWENDAAL Zijn Uw oogen vermoeid O. F. Voigt FE UIL L E T ON jTELEF. 48 4 Groote sorteering Speelgoederen O—O LUXE ARTIKELEN O Speciaal adres voor 3®F" Ziet onze prijzen. Koninginnelaan 48 vindt U een ruime keuze Heeren- en Jongenspetten reeds vanaf 50 cent. +•4 MATROZEN- en BONTMUTSEN In zwart en bruin. 4#4 verder Overhemden, Slobkousen, Zelfbirders en gestrikte dassen. Fantasiebroeken. is toch zeer zeker uit Steeds de beste kwaliteiten tegen de laagste prijzen. Van Weedestraat 7b - Telefoon 767 - S0ESTDIJK v. En neemt U daartoe een kijkje bij Wij hebben ZEER GOEDKOOPE UIT GAVEN en de NIEUWSTE VERSCHE NEN WERKEN VOORHANDEN Voor Uw kinderen in prijzen van 10, 25, 40, 75 cent, f 1.f 1.25, f 1.50, f 1.75 en hooger Wij hebben tijdelijk een belangrijke uitbrei ding aan onze zaak gegeven, zoodat L', vooral wanneer U een dezer dagen in de morgenuren komt, rustig en te midden van een ruime keuze Uw inkoopen kunt doen v. Weedestr. 42 Tel. 483 SIGARENMAGAZIJN Torenstraat 10 Telefoon 451 Kosteloos onderzoek door Specialisl Burgem. Grothestraat 30 - S0EST0IJK Brillen goed en goedkoop. Specialiteit in dubbelfocus glazen. Solide finantië le instelling, biedt aan soli de personen met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden f 200.zonder borgstorting. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „GELD" aan het bureau van dit blad. N.V. Eerste Soastar Electr. Drukkerij Militaire humoreske van Freiherr vou Schlicht door CEKA. 8) Het was stellig 2 uur, toen Gerd einde lijk huiswaarts keerde om uit te rusten van de moeiten en lasten des dags. Hij stapte door de straten der stad met het gezicht van een zelfbewust en gelukzalig mensch. Hij had dan ook alle reden om welgemoed te zijn: hij had geld, hij had champagne ge dronken, hij had het vaste voornemen een heter mensch te worden, hij had de zeker heid dat König hem zou helpen solide te worden en te blijven, en bovendien had hij een kameraad uit de verlegenheid kunnen redden en dat was nog het schoonste van alles. En gelukkig klom hij de trappen naar z'n kleine dakkamerwoning op. Behalve de slaapkamer had hij nog een klein vertrek, dat als woon-, ontvang- en studeerkamer dienst deed. Dat vertrekje was heel, heel klein, maar toch nog voor één derde te groot, want werken deed Gerd niet. Zijn heele geestelijke arbeid bestond daarin, dat hij soms iets in een oud bock las; doch dat deed hij slechts zoo lang, tot hij er boven op lag te slapen. 'Ook nu had z'n oppasser een nieuwen roman uit de leesbiblotheek gehaald, zelfs een van drie deelen. Afschuwelijk! dacht Gerd, wie kan dat nu allemaal lezen? Hij begon met de lectuur van het tweede deel, maar voor hij het eerste hoofdstuk ten ein de gelezen had, was hij reeds vast ingesla pen*. I Zoekt I Koninginnelaan 19 Telefoon 465 Lid Centrale Winkeliers Vereeniging. Enorme soi teering. DE FAMILIE VON VöLKERLING. Kapitein Von Völkerling bewoonde met zijne vrouw en zijne dochter Vilma de halve 3e étage van een groot huurhuis. Ze ge bruikten in 't geheel slechts vijf kamers en deze hadden zelve niet veel ruimte, maar waren heel aardig en smaakvol ingericht zonder luxueus te zijn. In vroeger jarea waren de Völkerlings, zij het dan cok niet zeer rijk, toch heel wel gesteld gweest, tot zij op zekeren dag door net springen van een bank en door een borgstelling, die hij van een vriend had overgenomen, bijna hun gansche vermogen verloren. Daardoor waren ze nu uitsluitend op z'n traktement aangewezen, en, dat in komen was nauwelijks toereikend om hun levensonderhoud te bekostigen en de hooge levensverzekeringspremie te vol doen, die hij gesloten had om z'n vrouw bij z'n dood niet geheel zonder middelen ach ter te laten. Voor Vilma was schitterend ge zorgd; want die kreeg later van hare groot moeder eeru groot vermogen uitbetaald; doch de oude dame was niet te bewegen reeds nu, tijdens haar leven, iets af te staan, wijl ze' niet van hare meening was af te brengen, dat haar schoonzoon alleen door z'n eigen schuld alles verloren had. Daarom leefde de familie heel stil en te ruggetrokken en de zenuwhoofdpijnen, waaraan mevrouw Von Völkerling soms leed, waren een geschikt voorwendsel, nooit gasten te vragen, geen uitnoodigingen te zenden of aan te nemen. Ook Vilma maakte in het garnizoen niets mee, doch stelde zich daardoor schadeloos, dat zij dikwijls maan denlang bij hare grootmoeder te Berlijn vertoefde, die daar een groot huis bewoon de en veel gasten ontving. Ook in den ver- loopen winter was zij eenige maanden weg geweest en daardoor met de hier wonende families tot nu toe nauwelijks in aanraking gekomen. De mededeeling, dat papa een gast ten eten gevraagd had, riep eerst een ongeloo- vig lachje, daarna echter een hevige ont steltenis te voorschijn. Maar man! hoe kondt ge dat doen? Reeds heden? En we hebben kervelsoep en pannekoeken! Dat kunnen we een gast toch niet voorzetten! Onzin, bromde de huisheer. ^Vat wij eten, kan onze gast ook eten. Dit sprak de dame' evenwel tegen. Wij moeten er volstrekt nog een ge recht bijvoegen; maar wèt? Eindelijk werd de oppasser in galop naar den slager gezonden met de opdracht cöte- lets, gehakt of varkensfilets te halen; maar toen hij met z'n buit terugkeerde, was het biefstuk geworden: iets anders was er niet meer te krijgen geweest. Maar biefstuk hebben we gisteren pas gehad, protesteerde de kapitein. Dat weet gij, maar onze gast niet, en die is thans de hoofdpersoon. Dat ondervond de huisheer dan ook spoe dig, want de dame had voor hem in 't ge heel geen tijd. De tafel moest met een nieuw kleed worden gedekt, en toen ze daarmee klaar was, moest ze toilet maken. In de keuken geraakte Minna, het meisje- voor-alles, geheel uit haar humeur door de buitengewone werkzaamheden, welke haar waren opgedragen, en mopperde: Slechts 15 Mark loon per maand! En dan heeft men het eten bijna klaar en moet men plotseling er nog een gerecht bijvoe gen. Ik ben alleen Vopr een eenvoudige bur gerlijke tafel aangenomen, maar niet voor groote diners; en als me van middag iets passeert met het eten, wasch ik m'n handen in onschuld. ,En dat alles voor een luitenant, •voor slechts éénen dat geeft op z'n mooist een halve Mark fooi! En als ik dat met denj oppasser deel, blijven er voor mij twee en 'n halve Silbergroschen, waarvoor ik a.s. Zondag, als ik een vrijen dag heb, in 't geheel twee en 'n half maal 'n rondedans kan doen. Dan is 't kapitaal op. En daar voor moet men zich hier afsloven, dat men er haast bij neervaltl BEHANUERIJ STOFFEERDERIJ VAN WEEDESTRAAT 7a SOESTDIJK TELEFOON 461 WIJ géven geen bonnen, doch vanaf 30 Nov. tot en met 5 Dec. SPECIAAL ADRES VOOR ST.-NICOLAAS CADEAUX. Zie Etalage Een dappere Jongen. Snoetje als Journaist. Het Geheimzinnige Hotel. Met een Motorboot op avontuur. Het vreemde Kind. Het Bonte Trio. De Daghit. Zonnelust Ijsberen en Eskimo's. Het huisje in de Dennen. De Zoon van den Strooper. Palmyra, het Zigeunerskind. Peter Dornier. Het Teeker* op de deur. Sictske op het Detectivepad. Vier meisjes en een jolige Oom. Kees, de Koning der Zandbaan. CorriealsDetective. De Vergulde Hand. Valsch beschuldigd. ROMANS: De Luchtruiter Het huis in de wildernis. De kleine anarchiste. Acidige Jongens- en Meisjesboeken voor gen, j H. de la Rive Box Prijs f 0.25 G. Bethem Jr. Prijs f 0.25 H. de la Rive Box Prijs f 0.25 H. de la Rive Box Prijs f 0.25 Cor Lindeman Prijs f 0.25 Joh. Wilgo Prijs f 0.25 Anny Huysmans Prijs f 0.25 Cor. Lindeman Prijs f 0.30 H. Bongers Prijs f 0.25 Nellie Wesseling Prijs f 0.25 Piet v. d. Zanden Prijs f 0.25 Anny Toirkens Prijs f 0.25 Guus Betlem Prijs f 0.25 H. de la Rive Box Prijs f 0.25 Guus Betlem Jr. Prijs f 0.25 Betty van Sandvoort Prijs f 0.25 Nor. Heerkens Prijs f 0.25 Mies Zonnemans Prijs f 0.25 Adr. v. Witsenburg Prijs f 0.30 H. de la Rive Box Prijs f 0.30 M. Bower Prijs f 0.15 Gertrude Page Prijs f 0.15 A W. Marchmont Prijs f 0.15 25 cent, dat wil wat zeg- En in hare woede klopte ze het vleesch met zooveel kracht, dat het op de plank op en neer danste. Ook de oppasser raakte in groote opge wondenheid, omdat hij op dezen feestdag z'n witte handschoenen wilde aantrekken, die wel ergens zouden liggen, doch niet te vinden waren. En nu zocht hij naar die voorwerpen in alle hoeken der aarde. Mijn God! als reeds één gast zoo'n drukte veroorzaakt, welk een onrust zou er dan reeds wekenlang te voren wel heer- schen, indien we werkelijk eens eem partij moesten geven! zuchtte de huisheer, en hij was blij, dat ze zoo stil en teruggetrokken leefden. Precies klokke twee klingelde het aan de étagedeur, en de oppasser deed openi De kapitein laat u beleefd verzoeken, hier de wapens af te leggen, luitenant! Bij z'n binnentreden ging de huisheer met uitgestrekte hand op hem toe, terwijl hij König toeriep: Hartelijk welkom! Ook de dames boden hem hare hand tot groet. Nadat allen weder plaats hadden geno men, zat men, wachtende op de aankondi ging dat de maaltijd was opgediend, in ge sprek bijeen, terwijl König bijna geen blik van Vilma afwendde om te ontdekken, wat de menschen eigenlijk zoo aardig in haar vonden. En toch was ze zonder twijfel een heel mooi meisje: een rijzig, onberispelijk figuur, prachtig zwart haar, een pikant en behoorlijk gelaat met groote, donkere oogen. Eindelijk vatte König bij zich zelf z'n oordeel over haar uiterlijk samen in de woorden: Ze mag misschien een kunstenaar in vervoering brengen, maar ze is niets voor een doorsnee-mensch als ik. Doch niet alleen hij was teleurgesteld ook Vilma was het. Ze had zich door de verhalen haars vaders een voorstelling van König gevormd, die geenszins aan de wer kelijkheid beantwoordde. De kapitein, die ronduit gewenscht had, dat König bij zijn compagnie mocht komen, had hem bij de zijnen niet slechts als officier, maar ook als mensch geprezen;, zoodat Vilma, die hier zoo goed als nooit met jonge heeren in aan raking kwam, zich in stilte op de aanstaan de kennismaking had verheugd. Zijn uiter lijk was anders dan zij verwacht had; wel had ze gehoord, dat hij leelijk was, maar zóó erg had ze het zich toch niet voorgesteld. Aardig vond ze slechts den mond met den forschen knevel ert de fraaie tanden, en aar dig vond ze ook zijn lachen, want dan ver kreeg zijn gezicht een goedige, vriendelijke uitdrukking. Toen men eindelijk aan tafel ging Min na had hen meer dan een kwartier laten wachten geleidde König de vrouw des huizes, en hij achtte dit voor zich een hooge eer. Ik vind het dom, dacht hij, dat men an ders altijd de dochter moet geleiden, als of men ook met een oudere dame niet pret tig kan converseeren. In 't begin sprak hij ook bijna alleen met de gastvrouw; hij toonde zich een volmaakt cavalier, maar had tevens iets zoo vertrouwelijks en ge moedelijks over zich, dat geen der anderen er aan dacht, dat hij heden voor de eerste maal bij hen aanzat. Vilma zat tegenover hem; maar hij kon niet veel van haar zien, tot hij eensklaps als ware het iets van zelf sprekends de hooge pièce de milieu met de frissche bloemen, welke de oppasser ook nog in allerijl had moeten bezorgen, op zij schoof. Zoo is het beter, zei hij eenvoudig. Ze moest onwillekeurig om hem lachen, en hij werd toch een beetje verlegen, toen ze elkaar vrij konden aankijken, zoodat het eenigen tijd duurde vóór he gesprek weer in vollen gang was. Wordt vervolgd.

De Soester | 1933 | | pagina 4