2e BLAD Tuinbouwinrichting Zonneheuvel weinsscihut y Een beleefde uitnoodiging KOLEN Gemeenteraad Wij levtren uitsluitend zuivere anthraciet Rokocent Wales, afm. 20|35f2.50 franco bergplaats O "^Plaatse lijk N ieuws^ O 9^ Ingezonden MoWo l^©ÏTil^®o C£©ILIEINI CilMlTMILi Bestelkantoor: Sophialaan 4 Kwaliteit 's werk Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 23 December 1933, No. 102 SOESTER SCHAAKCLUB. Opgericht 14 Nov. 11)22. Dinsdag had bovengenoemde club een groot succes te boeken door hun schaak broeders uit Utrecht met eèn schitterende overwinning te verslaan. Nadat de voorzitter den heer Schreuder de gasten in een korte toespraak had ver welkomd, werd door de heeren de Graai voor Soest en van Kooyen voor Utrecht de heeren ingedeeld en geloot om de kleur met onderstaande volgorde en uitslag. Utrecht (4; Soest (I) 1. W. VerhoefH. de Graaf 01 2. L. M. BruinsJ. F. de Regt 01 3. G. J. M. HofsommerH. Schreuder 1U 4. Mr. G. C. WïtnerJ. Timmer Jr. 1 5. de WaalJ. Timmer Sr. U1 A. HofmanJ. Gorter yvy, 7. r. O. v. d. HielN .A. de Man K- 8. G H. BruinsJ. C. Thomasze 10 9. J. J. DaasJ. C. Wickel y^y, 10- C. Gr/HoppenerS. de Zoete x/v Totaal uitslag 46 Aan 'de oneven borden speelde Soest wit. Sulster schakers houdt u goed, gij zijt op den goeden weg. 1 nsdag 2e Kerstdag i^eeft de Voorzitter de er H. Schreuder een Simultaan-sean- ce >r leden en belangstellenden uit Soest en Si' -tdijk ter propaganda voor de club. SIMULTAAN-SEANCE-SCHAKEN. Als propaganda voor de ->oester Schaak- club, geeft haar voorzitter de heer H. Schreuder, een Simultaan-Seance op Dins dag 26 December, 2e Kerstdag voor leden en belangstellende uit Soest en Soestdijk in Hotel „de Viersprong" ('N ;euwerhoek), Soestdijk. De schakers worden opgewekt om zoo veel mogelijk op te komen. Een ieder kan mede spelen, terwijl er ook prij zen aan verbonden zijn. EERSTE SOESTER EIERVEILING. Kipeieren: hoogste prijs f 5.40; middel- prijs f 4.25.f 4.laagste prijs f 3.15; eenjdeieren f 3.70; alles per 100 stuks. Aanvoer 5500 stuks, handel flauw. POST EN TELEFOON. Bezorging en afhaling der correspondentie met de Kerstdagen en Nieuwjaar. Zondag 24 December gelegenheid tot af halen der correspondentie van 99.30 uur. Maandag 25 December idem. Dinsdag 20 December: De eerste brief- en pakketbestelling, waarin alles wordt opge nomen, zal ongeveer 9.30 uitgaan. Op Maandag 1 Januari wordt een brief en pakket-postbestelling uitgevoerd. Op 30 December 19d3 en van 2 tot en met 5 Januari zal de tweede bestelling verval len. SOESTER AANNEMELINGEN REëUNIE. In aansluiting op onze mededeelingen in zake deze reëunie, vernemen wij thans, dat di prijzen der verloting, ten bate van de stichting van een vereenigingsgebouw te Soc-t-Zuid, tot Zaterdag 30 December zijn te bezichtigen in de etalage van een der nieuwe winkelhuizen van den heer Ran, Soesterbergschestraat 53. KERSTFEEST. Het Kerstfeest van de Vereeniging van Vrijzinnig Godsdienstigen zal worden ge houden op Zaterdag 24 December om half zeven, 's avonds. Toegang voor iedereen vrij. Op 2e Kerstdag is er vioolspel van den heer B. Giltay. ALGEM. NEDERLANDSCHE FASCIS- TENBOND. Zaterdagavond om half 9 werd in de zaal van hotel Eemland een vrij druk bezochte vergadering gehouden door de afd. Utrechi van den Algemeen Nederlandsche Fascis- tenbond onder praesidium van den heer Lommen. Deze roept allen, het welkom toe en is verblijd over de opkomst; de beide sprekers de H.H. Jos. Mineur en J. H. Cre- bas zullen de beginselen van den corpora tieven Staat nader uiteen zetten. Daarop verkrijgt de heer Crebas het woord, die de partij voorstelt als de rapaille-partij van timmerlieden en metselaars, daar de onver- valschte fascisten voor moordenaars wor den uitgemaakt, maar de propaganda voor het fascisme gaat rustig voort. De couran ten stellen de beginselen verkeerd voor, doch ondanks alles gaat men krachtdadig virder, daar men wel fascisme in het lanG wil, dat anders niet meer te redden is, daar de wereld hopeloos in de war is. Alle par- tijgroepen bestrijden elkaar en met de vrij heid is het niets gedaan; het fascisme brengt geen dictator daar Holland daar geen land voor is; het fascisme wil geen dictator. Wij willen fascisme zonder dictatuur; het is daaraan niet inhaerent. Het Nederlandsche fascisme is opbouwend. Spr. gaat de poli tieke partijen na, welke niets bereiken. De groote oorzaak der crisis is, dat alle par tijen samen ruzie maken, hetgeen de gemoe deren verhit. Elke partij zoekt eerst eigen belang, dan partijbelangen en eerst ten slot te het algemeen belang, en daarbij komt dan nog het geloof. Het doel van het fas cisme is arbeider en patroon in één ver band te brengen.; het brengt voor alle groe pen de oplossing in de grootste problemen, 't Volk wil wat anders, dat bewijst de groei van het fascisme; de S.D.A.P. en het com munisme zijn met veel ongerechtigds con tent; men is er te vaag over de demonstra tie. (Doordat meermalen, geïnterruppeerd werd, ging nogal wat verloren). Het fascis me heeft geen gemakkelijke taak in Ne derland, het wordt geremd door verkeerde voorlichting. Het wil geen dictator en laat de geloovigen vrij in hun beweging; het bestrijdt het kapitalisme, daar het kapitaal eigendom is van het algemeen. Het fascis me dient 't algemeen belang en neemt die belangen over in de groep, 't bestrijd geen vakvereeniging; de werkeloozenverzeke ring behoort geheel aan den Staat te wor den overgelaten, doch in een goed georden de staat mag geen werkeloosheid voorko men. Nu hebben alleen de uitblinkers werk, de anderen worden op straat gegooid; het fascisme wordt opgebouwd op deskundig heid. De vakvereeniging moet daarom des kundigheid aankweeken en de belangheb benden in één groep samen brengen; daar door ontstaat de volksgemeenschap en dit heft de tegenstellingen op. Het fascisme is pas aan den opmarsch, maar wij zetten door. Spr. wekt op tot aansluiting om het rotte uit deze maatschappij uit te bannen Na applaus verkrijgt de heer Jos. Mineur het woord, die allereerst vraagt om meerde re waardeering voor elk ander; er wordt meer en. meer een sectaristisch leven ge leid. Men moet meer de brug slaan om tot elkander te komen, want iedereen zit in de put en wacht op een. verlossing. Men moet elkander leeren verstaan, want elk tracht thans op eigen houtje de zaak aan te pak ken. Het fascisme wil geen partij zijn, maar het volk sturen in een bepaalde richting door den geest. Spr. wijst vervolgens op de reactie, die gevolgd is op het liberalisme, dat gewekt heeft de individueele gedachte, terwijl noodig is de gemeenschapsgedach te. Daarop kwam het socialisme, dat zuivel communistisch is en geen schijngedachte. Liberalisme, socialisme en communisme zijn alle drie individualistisch; de laatste twee zochten de volksgemeenschap, totdat de klassenstrijd opkwam. Het liberalisme oracht een politieke democratie, er had moeten komen een sociale democratie. Het individualisme moet zijn in overeenstem ming met het christelijk beginsel; de in dustrie is alleen dienstbaar voor een zekere groep om winst te maken; door de techniek werd den arbeider uitgesloten. Er is van al les voldoende en toch heeft het grootste deel der bevolking aan alles gebrek. Elk heeft de zelfde fout gemaakt, maar die zit in het individu zelf. In plaats van het in dividualisme moet komen gemeenschaps zin; elk heeft een taak hem opgelegd door hoogere Orde. Onze verantwoordelijkheid ligt in het hart, men moet door het dienen van God en van elkander de praktische kant van het Christendom beleven. Het fas cisme is geen christelijke vereeniging in de volksgemeenschap; het erkent, dat alle ge zag haar oorsprong vindt in hooger Orde; liet Nederlandsche volk is in diepste wezen christelijk. In het fascisme wordt Gods wil erkent, dit is hun kracht -en ideaal in den strijd om de klassen op te heffen. In de zen fel bewogen tijden van bruut mate rialisme komt het verlangen naar een ge meenschapsgedachte naar voren. Laat elk medewerken tot uitbouw van het fascisme, en laten wij allen samen leven met de ge- lachte aan de gemeenschapsidee; er moet endracht komen. Daarna kwam in debat de heer W. Apel doorn, die de arbeiders aanraadt het fas cisme den rug toe te keeren en te gaan in le Communistische partij; die de eenigste -taatsvorm wenscht, die inderdaad tot heil der arbeiders is. De heer Kramps ver trouwt de heer Mineur niet meer na zijn oprteden in den gemeenteraad. De heer Crebas en Mineur beantwoorden de debat- ters; het fascisme wenscht geen terreur, maar samenwerking. Nadat de heer Apel doorn gerepliceerd had, ging een luid ap plaus op, en verlieten alle aanwezige so ciaal-democraten erf" communisten demon stratief de zaal, onder de uitroepen, dat zij het antwoord van den heer Mineur niet •ens meer wenschen af te wachten, daar deze verraad had gepleegd tegen de arbei ders. Het doel der bijeenkomst, een afdeeling te Soest op te richten, mislukte. Er werd zoo nu en dan onder de rede voeringen geïnterrumpeerd, maar overi gens ging alles kalm toe en ging men ook kalm te omstreeks 11.30 uur uiteen. „ONS DAM-GENOEGEN'k In aansluiting op ons reeds eerder geda ne mededeeling, wat betreft de voorloopige oprichting van bovengenoemde vereeniging, kan thans vermeld worden, dat de vereeni ging definitief is ingeschreven bij den. Utr. Provincialen Dambond en het permanente bestuur er als volgt uitziet: H. Bakker Sr., Laanstraat 32 (Voorz.) H. Jas, Laanstraat 5, (Secretaris) vV. H enger, Nieuwe weg 9 (Penningm.) H. Bakker Jr., Laanstraat 32, (wedstrijdl.) Janson, Bakkersweg 3A, (comm. v. orde) P. Floor, Julianastraat 40 en P. Reeringh, Soesterengweg 58 (propaganda) D. Waal, Koninginnelaan (alg. adj.) G. J. ter Haar, Koninginnelaan 27, (Red.). „Ons Daingenoegen'' beschikt over een flink tiental le klasse spelers en zullen ze- <er nog menig tegenstander in 't nauw brengen. Hieronder volgt nog de uitslag van den competitiewedstrijd gespeeld tegen O.G. I (kamp. 1933). O.G. I O.D.G. I D. de ZwartH. Bakker Jr. afgebr. H. J. HofmanH. Bakker Sr. afgebr. J. W. van ArkelChr. Bakker afgebr. J. BrandP. Floor 02 G. v. BeekD. Waal 11 J. HoltmanTh. Bakker afgebr. J. B. Wind<S. de Zoete 02 G. ZoorW. Henger 11 H. v. d. Veldenniet opgek. 20 L. W. BergveldK. Janson 20 Voorloopige uitsslag 66 Daar echter twee borden remise staan en één gewonnen heeft Ons Dam-Genoegen deze met negen menschen gespeelden wed strijd practisch gesproken, met 119 ge wonnen! Eere-wie-eerc toekomt! Dammers!houdt Soest hoog!. KERSTMELODIE. Evenals vorige jaren zullen, de gebr. But- zelaar Kerstnacht 12 uur eenige Kerstlie deren ten gehoore brengen. ZOO ZIJN ONZE MANIEREN. Van zekere zijde werd het bericht gelan ceerd, dat een onzer ingezetenen, ter zake van belastingschuld zou zijn gegijseld. Bij navraag ter bevoegder plaatse bleek ons het bericht van A tot Z verzonnen. KONIJNENFOKKERS VEREENIGING. Woensdagavond om 8 uur werd in de Gouden Ploeg vergaderd door een 30-tal Konijnenfokkers onder praesidium van den heer H. Mokveld. Spreker roept allen het welkom toe en deelt mede dat hier speciaal is opgericht een Konijnenfokkers Vereeni ging met aanvankelijk 19 leden, daar deze hun belangen niet voldoende bevredigd ach ten in de bestaande Pluimvee- en Konij- nenfokkersvereeniging. Dit kon ook niet, daar de Pluimveebelangen op den voor grond stonden, wat begrijpelijk was. Door deze vereeniging zal getracht worden sport nut en belang saam te koppelen en van de meeste konijnenfokkers sportfokkers te ma ken, daar nu de meeste nog fokken voor den kerstbout. Door de sportfok wordt aan de dieren meer aandacht geschonken, daar meer aandacht wordt geschonken aan de schoonheid, wat de dieren ten goede komt en zij daardoor beter worden verzorgd. Het aansluiten bij een speciale konijnenfokkers- club biedt vele voo'rdeelen. Allereerst wordt de onderlinge band onder de leden versterkt en verkrijgt men deskundige voor lichting van de keurmeesters de H.H. A. Graaumans en P. K. Oly, beiden lid der vereeniging. Er worden geschriften ver strekt, tafelkeuringen worden gehouden, zoodat men weet welke dieren de bes te voor de tentoonstelling zijn. Verder heeft men voordeel bij aankoop voer, en stroo. Men heeft reductie op tentoonstel lingen waar de N.K.B. exposeert. De con tributie bedraagt f 2.50 per jaar voor vol waardige leden, voor hospitanten het le jaar f 1.het tweede jaar f 1.50 en dan kan men lid worden voor f 2.50 p. jaar. De contributie kan betaald worden in 5 termijnen; de leden zijn stemgerechtigd, hospitanten niet, en zijn ook geen lid van de N.K.B. Daarop traden 25 leden tot de vereeniging toe, waarna de heer A. Graau mans een causerie hield over aanschaffen en huisvesting van raskonijnen, welke in 4 soorten voorkomen, n.1. de groote rassen, de middelrassen, de kleine en dwergrassen. De hokken voor de groote rassen moeten zijn lxl Meter, voor de middelrassen 60 x 60 c.M., voor de kleine 40 x 40 c.M. Bij aankoop moet vooral gelet worden op een goede bloedlijn en moeten zij goed gezond zijn. Elk kleurkonijn moet ook gekleurde nagels hebben. De dektijd is December— Januari voor de eerste maal, daar dan de dieren in goede conditie zijn voor de ten toonstelling. Nooit moeten sportkonijnen in groote massa bijeen zijn; elk dier be hoort in een afzonderlijk hok. Nadat vragen en antwoorden waren ge wisseld, werd om half elf de bijeenkomst beëindigd. CENTRALE WINKELIERS- VEREENIGING. Met 700 kinderen in twee gedeelten, vier-' de genoemde vereeniging haar St. Nico- laasfeest in hotel „Eemland", eerst 's mid dags van 25 uur en 's avonds van 710 uur. Er was een alleraardigste kinderschaar present; op alle gezichten stond te lezen; wat zal er vanmiddag gebeuren. De heer Lüschen was conferencier, en riep allen het welkom toe, en liet een hoera weerklin ken voor den Commandant van de Vrijwil lige Brandweer; voor het toestaan dat en kele ouders het feest mochten meevieren. Daarop riep de heer Spijker allen het wel kom toe, op dit „echte" Kinderfeest en wenschte allen 'n recht pleizierigen middag. Na de begroeting kwam de Sint met zwar te Piet binnen, met zijn lijflied ontvangen, dat uit volle borst werd gezongen. Na een aardig blaaspieperspelletje werd een liedje gezongen waarbij het publiek werd uitge- noodigd alle inkoopen in Soest te doen, daar de winkelstand ten volle voor haar taak bcrèkenid is. 't Lied was niet zoo pak kend als een paar j,aar geleden. Nadat de kinderen getracteerd waren op chocoladebeestjes, pepernoten en borst plaat, trad de heer N. J. de Vreede uit Utrecht op als goochelaar, jongleur en met de poppenkast, en had zeer spoedig het auditorium te pakken. Er werd braaf ge lachen en geklapt, zoodat dit deel van het programma ten volle geslaagd is. Daarna had de uitdeeling plaats van de cadeautjes, zoodat elkeen voldaan huiswaarts ging. De Centrale Winkeliersvereeniging heeft velen een prettigen middag en avond bezorgd. De Sint bezocht ook enkele arme kinderen en een paar die door ziekte verhinderd waren. Mej. J. van Halm verzorgde het muzikale gedeelte. UITSLAG VERLOTING PLUIMVEE- VEREENIGING. Bij gelegenheid van de tentoonstelling van deze. vereeniging werd een verloting georganiseerd, die j.1. Zaterdagavond in Hotel Eemland is gehouden onder toezicht van de politie. Prijzen zijn gevallen op de nummers: 40, 513, 351, 822, 251, 338, 705, 102, 424, 975, 816, 88. 605, 615, 262, 182, 998, 662. 395, 552, 997, 321, 994, 433, 343, 852, 218. 079, 41, 922, 431. 530, 874, 98, 899, 465, 281, 266. 983, 835, 618, 415. De hoofdprijs een Gazellerijwiel viel op No. 605. De prijzen kunnen worden afgehaald bij den heer Karstens, Dorresteijnw. 20, alhier. BINNENBRANDJE. Woensdagnamiddag brak een klein bin nenbrandje uit in een perceel aan den Hei deweg, bewoond door den heer T. H. M. G. Doordat de haard fel brandde, waren gloeiende kolen in de aschlade terecht ge komen en daardoor had de félle hitte zich medegedeeld aan den houten vloer onder de haard, die aan het smeulen en branden was gegaan. De Vrijwillige Brandweer-bluschte met behulp van eenïge emmers water het vuur en verwijderde de haard en het ver brande vloergedeelte. Verdere schade kwam niet voor. GEREFORMEERDE EVANGELISA TIEKOOR. Ter voorbereiding van het a.s. Kerst feest werd Donderdagavond van half 8 tot ongeveer 10 uur in de zaal Verschoor een samenkomst gehouden, welke zeer druk be zocht was. De samenkomst werd door Ds. S. Wbuters, Geref. pred., geopend met het laten zingen van het le vers van den Lof zang van Zacharias, waarop Z.Eerw. in ge bed voor ging. Daarop roept Z-Eerw. allen 'n hartelijk welkom op dit Kerstfeest toe en spreekt zijn blijdschap uit over de groote opkomst. Spr. is blijde met de blijden, nu wij gaan gedenken de geboorte van den Heiland. Spr. hoopt dat men in aangename stemming bijeen zal zijn, maar dat ook voor 't vervolg de bijbellezingenom de 14 da gen, nu voor 't eerst a.s. Donderdag ook 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 onze collectie Kerstversieringen te komen zien. Groote verscheidenheid in MANDJES, STUKJES, MANDJES MET ROODE en WITTE KERST TULPEN, Mandjes met witte en lila HYACIN THEN. Verschillende artistieke fantasie-stukjes. Kerstlantaarntjes Tafelversieringen Mooie Beshulst Mistletoe Kerstboomen BLOEIENDE PLANTEN: Begonia's, Cyclamen, Azalea's, Erica's, Lidcactus, Pepers, Capsicum LOSSE BLOEMEN: Tulpen, Seringen, Chrysanthen, enz. enz. KWEEKER1J EN KASSEN EJJECTRISCH VERLICHT EMMALAAN 12a TELEFOON 611 4 4 4' 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 zoo druk zullen worden bezocht. Spreker brengt dank aan de commissie van voorbe reiding voor dit feest en aan de vertegen woordiger der plaatselijke pers voor zijn tegenwoordigheid. Daarop leest Z.Eerw. het Kerstevangelie voor, vervat in Lucas 2, en staat enkele oogenblikken stil bij de woor den uit den Engelenzang „Vrede op Aarde", die dan pas komt als wij vrede gevonden hebben in Hem, Die geboren werd in Beth- lehem's stal. Vervolgens trad het zangkoor op onder leiding van den heer F. C. Everaars om en kele liederen uit den zangbundel M. van WoenselKooy te zingen, wat de stem ming opvoerde. Mej. Dumée las een aan grijpende schets voor uit een der groote ziekenhuizen, waarop Mevr. Jo Veltman, sopraan, begeleid door Mevrouw N. Floor, op het orgel zong: „Eere Zij God" en „Stille Nacht". De sopraanzangeres belooft veel voor de toekomst, wanneer zij les gaat nemen in ademgymnastiek en zorgt voor zuiveren zang in het lage register; in hel hooge register ontwikkelt zij kracht, ook de uitspraak vraagt beter verzorging. Er werd echter genoten; de begeleidster een woord van dank. Mevrouw v. d. Pol en haar nicht je gaven een aardige voordracht ten beste; de orgel- en vioolsoli vielen* eveneens in den smaak, getuige het applaus. Nadat het koortje nogmaals was opgetreden werd tot -.lot gezongen Psl. 84 1, en ging Z.Eerw. voor in gebed. In de pauze werd chocolade melk geschonken met Kerstkransjes. Het was een zeer prettigen avond. Bij den uit gang werd elk een tekst op carton aange boden. van leden van het bestuur der stichting tot beheer van het Soester 'Natuurbad. 9. Vaststelling van een besluit tot wijzi ging van de gemeente-begrooting voor '33. 1U. Behandeling van bedrijfsbegrootin- gen en gemeentebegrooting voor 1934. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie COMMUNISME. Het geslaagde Vijfjarenplan, en de geslagen menscheid. Wanneer men de communisten gelooven mocht, zou mem moeten concludeeren dat na het welslagen(?) van het Vijfjarenplan, Sowjet Rusland een waar Paradijs op aar de is geworden'. Nu kan men de goêge- ineen|te op eenvoudige wijze beduvelen. Dat is erg makkelijk en goedkoop. Anders wordt het wanneer men terzake iets verder gekeken heeft. En dat zou nog niet eens noodig zijn. Men; kan feitelijk volstaan met het beluisteren van Moskou Radio. Men kan ook de dorre doodsklok van het Kreml hoo ien luiden. Dat er in de afgeloopen maan den maar TWINTIG millioen menschen van den honger zijn omgekomen, ziet, dat is bijzaak. Dat de overtollige massa niet communistisch georganiseerd uit de groote steden tusschen de verbleekte lij ken van 20 millioen zielen in de Oekraine het land weer in cultuur moeten brengen of crepeeren: dat is bijzaak. Dat in Rus- Liat U niet beïnvloeden door goedkoope arnbiedingen van z g. anlhraciet (of wel magere nootjes). Rechtstreeksche aanvoer uil Zuid-Wales. Wij noteeren maar één soorl, dal is; De Raad der gemeente Soest is in open bare vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag, 28 December 1933, des mor gens 10 uur, ter behandeling van de vol gende AGENDA: 1. Vaststelling van de notulen der raads vergadering dd. 23 Nov. 1933. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Adres van de Vereeniging „Zonneglo ren" te Utrecht, verzoekende de mogelijk heid te scheppen dat slachtingen kunnen worden verricht in haar inrichting aan de Soesterbergschestraat en wel uitsluitend ten behoeve van hare inwoners, met voorstel van B. en W. om in verband daarmede de desbetreffende Hinderwetsverordening te wijzigen. 4. Behandeling van een verzoek om ont heffing van art. 15 der Bouwverordening. 5. Vaststelling van een besluit tot open bare verhuring van landerijen. 6. Behandeling van een adres van W. F. van Riet inzake het niet opnemen in de steunregeling van adressant. 7. Voorstel van B. en W. tot benoeming van: a. twee leden van Maatschappelijk Hulp betoon wegens periodieke aftreding; b. H. Bossert tot tijdelijk secretaris-pen ningmeester van Maatschappelijk Hulpbe toon. 8. Voorstel van B. en Wl tot benoeming land de voedselnood VANDAAG erger is dan in de nijpendste dagen van hongers nood: dat komt door het geslaagde Vijf-, jarenplan. Een arbeider in Moskou krijgt in een' hcele maand 8 ons suiker. De meest eenvoudige koopwaar is in Rusland niet te üoop. Er is aan een ding geen gebrek: aan lippenstift en schoonheidsmiddelen, die te gen fancyprijzen) te koop zijn. Rusland heeft dozijnen van de modernste en best in gerichte en gebouwde fabrieken, maar de le vensstandaard is verminderd. Practisch is het gansche Vijfjarenplan mislukt. Ook als productie en distributiesysteem. De moder ne fabrieken leveren machines en locomo tieven die zoo ondeskundig zijn gebouwd, dat practisch geen enkele deugt. Geweldi ge krachtwerken zijn aangelegd, wat mak kelijk kan, wanneer men de arbeiders niet betaalt, en Europa dwaas genoeg is om met Amerika jarenlange credieten te ver ghaffen. Maar productief zijn die kracht- werken niet, omdat het achterland in een volkomen chaotische toestand verkeert. De bezoekers van Rusland zijn snel tevreden gesteld. Zij zien NIETS. Het is ook niet mogelijk om de toestand van een wereld deel in jaren te overzien, laat staan in enke le dagen. Wij zouden de Vrienden van de Sowjet- Unie gaarne eens zien werken onder de om standigheden waarin de Russische arbei der moet werken, bijv. in het Mijnbedrijf, en( dan een jaar lang, of in de Siberische houtkapperijen, alias menschelijke slacht huizen. Men kan de doorsnee Hollander wel mis leiden, en speculeeren op de onwetendheid der massa. De Moskousche Staatsdrukkerij zal toch zeker niet liegen: noch Moskou (6 „Briefkaarten"- Foto's vanaf f 2 -) GEVONDEN VOORWERPEN Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: rijwielbelastingmerk Birktstraat 38 bos latten Leusderweg 284 te Amersfoort mo torhandschoen politiebureau zwarte hond Spoorstraat 30 riem politiebureau rentekaart politiebureau

De Soester | 1933 | | pagina 5