Oplaag 3000 Exempl. De Omzetbelasting. „B A B Y "- Opname Het „Loch Ness" Mysterie O ^Plaatse lij k N ieu ws|f O Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 Pax Films Kerstprogramma De Koning van Chicago tusschen de leden van het college van bur gemeester en wethouders meer in het bij zonder belast geweest met de werkzaamhe den het beheer en de exploitatie van het bad betreffende. Het is op grond van het vorenstaande dat wij U deze leden ter be noeming aanbevelen. Ter benoeming van de sub c bedoelde personen doen wij U de volgende aanbeve ling: G. H. Yeenstra, te Soest; C. Sevenhuyzen, te Soestduihen; Mevr. F. van KuyvenWahlen te S'berg; Mevr. P. Donkervan Galen, te Soest. Wij deelen U nog mede dat door ons college 'overeenkomstig het hiervoren 6m- schrevep art. 4, le lid sub a van Uw be sluit van 25 October 1933, 4e afd. No. 314(5 als voorzitter der stichting is aangewezen de burgemeester Mr. G. Deketh. Wijziging verordening als bedoeld in art. 4 lid 1 sub 3 der Hinderwet. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Zooals U uit de voor Uwe vergadering ter inzage gelegde correspondentie moge blijken, wordt door de Vereeniging „Zon negloren", gevestigd te Utrecht verzocht de mogelijkheid te scheppen, dat slachtin gen kunnen worden verricht in haar in richting „Zonnegloren" gelegen aan den Soesterbergschestraatweg alhier en wel uit sluitend ten behoeve van hare "inwoners, gelijk zulks in den regel in soortgelijke in richtingen pleegt te geschieden. Aan dit verzoek kan worden tegemoet gekomen door aan art. 2 van de desbetref fende Hinderwetsverordening van 24 Juli 1929 de navolgende bepaling toe te voegen: „In bijzondere gevallen kunnen Burge meester en Wethouders TTTt ovefleg en over eenstemming met het Bestuur der N.V. Centrale Slachtplaats onder door hen te be palen voorwaarden ontheffing verleenen van de in het eerste lid bedoelde verbodsbe palingen." Wjj stellen U voor tot deze wijziging, waarmede zoowel de N.V. Centrale Slacht plaats als de Gezondheidscommissie en de Inspecteur van de Volksgezondheid zich kunnen vereenigen, wel te willen besluiten. Het voor Uwe vergadering ter inzage liggenld ontwerp-besluit bieden wij U ter vaststelling aan. LIJST VAN INGEKOMEN STUKKEN voor de Raadsvergadering van 28 Dec. '33. a. overzicht van het gasbedrijf over de maand November 1933 (No. 240). b. adres van het bestuur der Vereeni ging „Soest Zuid", verzoekende een veror dening in het leven te roepen, waarbij het verboden zal worden om autokerkhoven e.d. aan te leggen, zichtbaar vanaf den open baren weg, met voorstel het adres te zenden om advies naar de Wetgevende Commissie (No. 3306). c. adres van de Soester Besturenbond verzoekende kleeding te verschaffen aan schoolgaande kinderen met voorstel dit in handen te stellen van B. ent W. om prae- advies (No. 3307). d. adres van de oudercommissie der openbare lagere scholen in deze gemeente, verzoekende aan de kinderen dier scholen kleeding te versterkken (No. 3307). e. adres van de oudercommissie der openbare lagere school Beetzlaan verzoe kende verharding van de speelplaats bij die school (N o.3309). f. adres van de ouders en verzorgers van de leerlingen der openbare U.L.O. school verzoekende een definitieve oplossing voor de huisvesting dier school (No. 3310). g. verzoek van Joh. Rademaker om ont heffing van art. 15 der Bouwverordening met voorstel van B. en W» de ontheffing niet te verleenen (No. 3294). h. verzoek van H. van Breukelen om onthefing van art. 15 der Bouwverordening (No. 3299). i. verzoek van S. J. en L. van Kooten om ontheffing van art. 15 der Bouwveror dening (No. 3304). KERSTFEESTVIERINGEN Vereeniging „de Fröbelschool". Vrijdag middag van half 3 tot half 5, werd in dt. groote zaal van Religie en Kunst, het Kersfeest van genoemde fröbelschool ge- vierdjmet circa 42 kinderen en de respectie velijke ouders. Het is altijd een echt plei zierigen; middag om dit feest met die kleine peuters door te maken; er heerscht zulk een prettige, gezonde, ongedwongen sfeer onder hen, waartoe vooral medewerkt de uitstekende leiding door mejuffrouw A. A. Snelqes; de kleintjes hangen als een klit aan haar. Ds. E. Groeneveld open de de samenkomst met het zingen van Psl. 105 :M, ging daarop in gebed voor. en vcr-1 telde op bevattelijke wijze de Kerstgeschie denis, wat bleek uit de gegeven antwoorden. Z.Eerw. bestempelde het feest als te zijn een feest van blijdschap. Daarop zongen een paar peuters met koor een gepast lied op de geboorte van Jezus, waarop de trac tatiefplaats had. Mej. A. A. Sneltjes ver teld£ daarop van een meisje en van de groote klok, waarop Ds. Groeneveld liet zingen Psl. 75 1 en in gebed voor ging Daarna had de uitdeeling der cadeautjes plaats en ging elk voldaan huiswaarts Mej- A. A. Sneltjes en haar helpster Mej. Truus Dolfin, werd door het bestuur dank gebracht voor de vele zorgen die zij aan de school besteden en ontvingen elk een pas send geschenk. Het was eeni echte knusse middag. Een fraaie kerstboom prijkte in vollen lichtglans. De zieke kinderen zouden humcadeautjes toegezonden krijgen. De vereeniging van Vrijzinnig-godsdien stigen, vierde Zondagavond om half 7 uur met de kinderen en de leden Kerstfeest in Religie en Kunst, hetwelk druk bezocht was. Uit het mystieke duister der groote zaal, flonkerde en flakkerde een fraai op getuigde Kerstboom ons tegen, waaronder keurig verpakte cadeautjes lagen voor de leerlingen der Zondagsschool. Onder het spelen op het orgel door den heer Fr Breekveldt uit Baarn, van „Stille Nacht Heilige Nacht", betraden de kinderen, ge leid door mevrouw J. Wi H. Muylaert-v. d. Veen, de zaal. Daarna sprak de heer J. Plemper van Balen een kort welkomst woord, waarop de kinderen zongen: „Hal leluja", „Stille Nacht" en „de Engelen zang." De em. pred. ds. D. Sypkens al hier, sprak op eenvoudige wijze over de bekoring van het Kerstverhaal, het feest van eeuwige blijdschap. Nadat allereerst de kinderen' waren getracteerd op limonade en Kerstkransjes (ook, die in de zaal waren als gast, werden niet vergeten), zongen zij van „de Herdertjes" en van den Kerstboom. Mevrouw Sypkens begeleidde de schare. Vervolgens gaf mevrouw J. W. H. v. d. Muylaert-v. d. Veen een kerstverhaal, waar in als hoofdpersoon optrad het jongetje uit het woonwagenkamp, Baltus Knop, dat met aandacht werd gevolgd. Na het „Danklied" had de uitreiking der geschenken plaats, waarna de heer J. Plemper van Balen het slotwoord sprak, en de gemeente zong Gez. 96 1. Het was een zeer mooien avond zooals wij al die jaren van de vereeniging gewend zijn. JEUGDIENST-KERSTNACHT. Zondagavond van half twaalf tot half één werd in de Oude Kerk een Jeugddienst- Kerstnacht gehouden, welke enorm druk bezocht was, zoodat niet alleen alle be schikbare plaatsen waren bezet, maar zeer veel stoelen moesten worden bijgezet. On der heerlijk orgelspel beklom de leider van dezen dienst, ds. J. I. vanSchaick, den kan- el, en na het uitspreken van het votum werd staande de geloofsbelijdenis aange hoord, waarop gezongen wera Gez. 117 1. Gelezen werd het le deel van Lucas 2, cn daarop gezongen hot 2e vers van den Lof zang van Simeon, vervolgens gelezen Je- saya 9 en gezongen van Gez. 270 5, waar na het gebed werd uitgesproken. Na een schriftgedeelte' te hebben gelezen, werden de gaven ingezameld voor armen en kerk, on derwijl gezongen werd Gez. 229': 145. Tot tekst kiest Z.Eerw. Lucac 2 1012, welk gedeelte ons verplaatst voor 1933 jaar naar Palestina waar een duisteren nacht de woestijn bedekt en de herders rusten na een vermoeieniden en warmen dag. Deze lie den houden de wacht over hun schapen, welke dicht bijeen liggen. Er is een rythme in de op- en nedergaande lijven, het is het gezicht van een groote zee. De herders hebben vuren aangelegd, om de wilde die ren; te verdrijven die azen op de kudde, de gloed van het vuur verlicht hot aangezicht dezer luwe kerels, arm naar het leven. Zij bespreken onder elkander het werk, de po litiek en de Staatkunde, maar het meest over de komst van den Koning over Israël, Die hun zal verlossen uit de slavernij. Deze halve wilden maken zich niet druk over de politiek, zij zijn maar Stemvee; van hen gaat geen: leiding uit, zij zijn onvolwaar dig in het oog der menschen; maar zij ver wachten alles van God, daaraan klemmen zij zich vast. Zij verwachten den Messias, Die .komen, zal en dat verlangen wordt sterk in hen; zij verwachten dat dan de Hemel oor hen zal open gaan. In de wereld wordt aan Hem niet meer geloofd, die is dood en Hij is voor haar begraven!; er wordt ge danst om zijn graf; ook de kerk heeft geen beteekenis meer. Is er in dezen donkeren nacht nog wel persoonlijk leven, gaat alles niet uit naar het nieuwe, dat men verwacht. De mensch verlangt rijk te zijn, de blijde Boodschap heeft geen aantrekkingskracht meer. Maar de Herders verstaan de bood schap die zij ontvingen. Zij willeni hun Hei land zien, Die velen teleur stelt, daar het maar een klein arm kind is. Maar wat hun verblijdt is, dat Hij een hunner is; Hij is even arm als zij, uitgestooten uit de wereld, voor Hem was geen plaats in de herberg. Nu komt de vraag: wat hebben wij 20- eeuwsche menschen er mede te maken. Voor de meesten is het Kerstfeest een feest van wat extra's, van warme gezelligheid en men wenscht elkander een prettig Kerst feest. Voor hen is de Heiland maar een ar me drommel. Voor de jongelui moet het rijk worden in Hem hun verlangen zijn; want Hij maakt onze toekomst. De vraag is dus hoe gij er over denkt >eiu wat deze nacht voor U beteekent. Wij moeten1 ons gebonden gevoelen met Hem, Die onze Ko ning is; er moet komen vastheid en lijn in de gedachte. Er moet komen een zuiver ge heel, overal is noodig een bindende gedach te; er moet saamhoorigheid komen en per soonlijk offer moeten wij Hem willen bren gen en ons door Hem willen laten regeeren, ook in de kerk. Partijgeest breekt af, e: moet opbouw komen van binnen uit, on der de banier van Jezus. Hij komt in den nacht van groote verwarring, doelbewust en Hem geven onze harten. Want Jezus is radicaal en consequent, Hij verlost van de ontbindende machten, Hij eischt volle over gave, Hij geeft ons een nieuw leven. De te genstelling in het verhaal, is het Kindeke gevonden in doeken. „De Messias", 't geeft den indruk van een arm kind. In de wereld doet het teeken op geld, maar ons teeken moet zijn dit arme kind, dat ons den weg wijst naar het Vaderhuis; men moet geloo- ven in de kribbe en dan staat het teeken stil. Zijn teeken is het Kruis, de weg der heer lijkheid, het is vernedering en anders niet. Er moet komen zelfverloochening en over gave. Hij brengt de dienende liefde en men staat versteld, want Hij is de sterkste. Christus, de Heer, komt als kind, zwerver en kruiseling, Hij wordt de Meester, de Koning en de Heer voor allen. Hij regeert in de liefde door zelf te dienen. Onze keus moet dus zijn Christus of een ander kind in de kribbe, Die Hem kiest, vindt het Leven. Voor Hij kwam, was het stikdonkere nacht, maar er is iets, barmhartigs en tevens iets verschrikkelijks in. Wij moeten wachten tot het plotseling licht in ons wordt, en wij Hem aannemen als Onze Verlosser. Na het Ameni speelde de organist „Stille Nacht" met innige devotie; de leider ging voor in dankgebed. Tot slotzang werd gezongen Gez. 231 13, waarna de.zegen werd uit gesproken. Bij het verlaten der kerk werd een gave gevraagd voor de Jeugdkerk; de autobus sen stonden! geparkeerd om de kerkgangers langs verschillende wegen huiswaarts te brengen. Het was een uur van stille over denking, dat nog lang zal nawerken; het was muisstil onder de predikatie. KATHOLIEKE KRING. Donderdagavond j.1. was er een ontwik kelingsavond in het Parochiehuis Soestdijk, van de Kath. Kring. De Heer Holtus open- de de bijeenkomst en gaf het woord aan den preker van den avond, den Zeereerw. Heer Pastoor Smit, die in een duidelijk betoog de schoonheid uiteenzette van den Grego- riaanschen zang. Uitvoerig behandelde de spreker den bouw dezer kunst voor een zeer aandachtig gehoor. Door den heer N ieveen werden eenige gramophoonplaten van Gre- gonaaiischen zang ten gehoore gebracht, geïllustreerd door een duidelijke uiteenzet ting van den spr. Hierna zong het Dames zangkoor eenige Gregoriaansche liederen op zeer verdienstelijke wijze. Na de pauze sprak Pastoor Smit over het Middeleeuw- sche lied, en werden door het zangkoor wederom eenige Middeleeuwsche liederen ten beste gegeven, waaronder een composi tie van den bekenden Dr. Huygens, Directeur van de Muziekschool te Utrecht. Het was een bijzonder mooie avond. De Voorzitter Dr. Rupert, dankte den spreker voor zijn magistrale rede, alsmede de Dames van het Zangkoor en de begeleider. Het was een mooie kunstvolle avond. KING KONG IN SOEST. De bulletins voor de winkelramen hebben reeds gemeld, dat op 28 en 29 December de lang verwachtte film King Kong zal gege ven worden. H'et is een prachtige natuur- nlm, die zeker aller bewondering zal ver krijgen, een technisch filmwonder uitge dacht door den fantastischen, vaardigen en beroemden schrijver Edgar Wallace. King Kong is een vóór-historische goril la van enorme afmetingen, een monster, dat heer en meester is op een geheimzinnig eiland. Als extra-film ziet men nog den voetbal wedstrijd Oostenrijk-Holland. Wij wekken onze lezers op deze film te gaan zien, het is een waar kunststuk. INLICHTINGSBUREAU GEVESTIGD. Naar wij vernemen is met ingang van 1 December j.1. te Amersfoort een nieuwe In spectie der invoerrechten en accijnzen inge steld waar alle zaken betreffende invoer rechten, accijnzen, rijwielbelasting en om zetbelasting voortaan worden behandeld. De Inspectie is gevestigd Plantsoen West No. 2 (in het gebouw van het oude gymna- tium), is telefonisch aangesloten onder No. 718 en omvat het gebied van den In specteur der directe belastingen te Baarn, Bussum, Hfilversum, Amersfoort, benevens dat van de ontvangkantoren Harderwijk, Barneveld en Nijkerk. DOODELIJKE AANRIJDING. Zaterdagmorgen te omstreeks 11 uur reed de 70-jarige G- D. per rijwiel op de Birktstraat in de richting naar Soest toe. Hij werd achterop gereden door een Duit- sche vrachtautomobiel, bestuurd door den Duitsche W. S. uit Elberfeld. Volgens oog getuigen zou D. plotseling zonder eenig teeken te hebben gegeven en zonder om te zien' den weg zijn overgestoken net foen de auto er aankwam. De bestuurder daar van poogde nog een aanrijding te voorko men, doch ondanks alle moeite, die hij daarvoor deed, gelukte hem dat niet en kwam hij zelf in een der tuintjes terecht. D. kreeg een flinke klap van deni auto en viel op straat neer. Hoewel Dr. Stroband zeer spoedig aanwezig was, kon deze niets anders dan den dood constateeren. De man had slechts een kleine verwonding aan het hoofd, bij de slaap. Het lijk is door de po litie in beslag genomen en naar het politie bureau overgebracht. Eerst na het ingestel de onderzoek is het later met toestemming van den Officier van Justitie vrij gegeven. AANRIJDING. Zaterdagmorgen reed een' boerenwagen, bestuurd door K. op de Birktstraat. De be stuurder gaf op een zeker oogenblik een teeken, dat hij links af wilde slaan, welk teeken echter niet schijnt te zijn gezien door den aankomenden motorrijder E. S. v. T. uit Amersfoort. Deze botste daardoor tegen den wagen, waarbij het motorrijwiel eenige schade bekwam. De bestuurder zelf kwam er goed af. Wiaar geen eenstemmigheid be stond over de schuldvraag, werd van deze aanrijding proces-verbaal opgemaakt. GESLIPT. Dinsdagmorgen slipte de motorrijder M. v. d. B. door de gladheid in de bocht bij Nieuwerhoek. De bestuurder en de duo rijder kwamen te vallen, doch bekwamen geen letsel. Het stuur van den motor werd beschadigd. OVERTREDING UNIFORMVERBOD. Zaterdagavond waren weder verschillen de personen van fascistische richtingen aan het colporteeren op den Rijksstraatweg. Door de politie werden eenige dezer hceren bekeurd wegens overtreding van het uni formverbod, doordat zij in het openbaar droegen een opzichtelijk zwart-rood speld je met de letters N.S.B., dat uiting gaf aan een bepaald staatkundig streven. De speld jes werden in beslag genomen en de dra gers ervan zullen zich bij de Rechterlijke Macht moeten verantwoorden. Zooals U wellicht bekend zal zijn, treedt de Omzetbelastingwet 1933 op 1 Januari a.s. in werking. Deze omstandigheid is voor ons aanleiding tot het schrijven van enkele ar tikelen over de omzetbelasting. Wij hebben, geruimen tijd overwogen, of wij wel artikelen over deze materie zouden publiceeren. Voor het couranten-lezend pu bliek over een bepaalde wet schrijven, is al tijd moeilijk. Vooral is het moeilijk over de Omzetbelasting 1933 te schrijven. Toch be sloten wij in verband met het groote be lang, dat ieder bij de nieuwe wet heeft iets over deze nieuwe wet te publiceeren, Intusschen verwachte de lezer niet een uit eenzettihg, waarin alle te stellen vragen' be antwoord wordenl Zoo diep op de materie ingaan, is niet mogelijk. De plaatsruimte GEVONDEN VOORWERPEN Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: jongensoverjas vulpenhouder zilveren heerenarmband lederen heerenportefeuille zilveren gesp duimstok eenige honden Koninginnelaan 58 Dalweg 2 Schoutenkampweg 12 bevragen politiebureau Kerkpad N.Z. 18 politiebureau Ferdinand Huycklaan 14 r zou ons ontbreken. Wij zouden ons doel voorbij streven een populaire uiteenzetting omtrent de wet te geven. Het is ook niet noodig, dat wij alle mo gelijk te stellen vragen reeds bij voorbaat beantwoorden. Wij stellen ons voor op voor ieder duidelijke wijze iets over de Omzet- belastingwet te vertellen. Verschillende vragen zullen dus ter beantwoording over blijven. Wie met vragen zit, stelle ons deze vragen. Ons adres is: N.V. Accountants kantoor „Nationaal Bureau voor Adviezen", Groote Kerkstraat 16, Leeuwarden. Wan neer men postzegel voor antwoord insluit, ontvangt men zoo spoedig mogelijk uit voerige schriftelijke adviezen. Deze advie zen worden aan de abonné's op dit blad kosteloos verstrekt. Na deze inleiding zullen wij maar van wal steken. Wie betaalt de Omzetbelasting? Dat is nog een open vraag. Wanneer het mogelijk blijkt te zijn, de belasting op den consument af te schuiven, is deze het, die het loodje legt. Wij betwijfelen echter, of men de belasting op het publiek kan af wentelen. Wel bepaalt art. 8, dat in de ge vallen, waarin de fabrikant verplicht is aan Onze veeljarige ervaring op 't gebied van Heerenconfectie en Kleeding naar maat zijn waarborg voor Uwe volle tevre denheid „HANDELSHUIS-SOEST" Grootste speciaal-zaak ter plaatse den kooper een factuur uit te reiken, de fabrikant verplicht is de belasting in reke ning te brengen aan den kooper. Maar dit zegt op zich zelf nog niets. De fabrikant kan de belasting in rekening brengen, maai den prijs voor zijn goederen verlagen. La ten wij ons niet te veel begraven in de be antwoording van de vraag, wie tenslotte de omzetbelasting betaalt. Laten wij deze vraag ter beantwoording aan de toekomst over. O.i. zal de Omzetbelastingwet zeker tot gevolg hebben, dat „het leven duurder In het „Loch Ness", (Meer in Schotland) Waart een. „vrees'lijk monster" rond, Zooals mem vóór duizend jaren Vele hier op aarde vond. 't Is een angstverwekkend wezen, Half een draak en half een slang; Volgens hen die 't ondier zagen: Tien tot twintig meter lang! Een paar oogen als de lampen Van een vracht-automobiel; Komt het aan de oppervlakte, Doodsangst dan beklemt de ziel! Met de snelheid van een spoortrein, Klieft het dan het ruime sop; Beukt het water met zijn kracht-staart; Schuim en golven stuiven op! Zij, die om het Meer daar wonèn, Van de Vischvangst daar bestaan, Durven nauw'lijks, om te visschen, Nog het water op te gaan. En als 's nachts de stormwind buldert, Beeft er gansch de menschen!schaar 't Ondier brult! Zijn reuze-kaken Slaat hij klapp'rend op elkaar! Toch, zoowaar, er zijn nog spotters, Die het durven te bestaan, Van een „zeeslang-mop" te spreken; 't Noodlot,' hier, verzoeken gaan! Ziet men 't monster plots verschijnen, Schier verstijfd staat men van schrik! Menig schietgebedje prevelt M'en daar op zóó'n oogenblik! Tot tenslotte het gelukte Aan een dapper man, kordaat, Vlug, het ondier vast te leggen, Op de „zek're" fotoplaat! Toen eerst kon men „rustig schouwen": 't Monster van vóór duizend jaar! Een verweerde reuze-boomstam Bleek het „Loch-Ness" doodsgevaar! (Nadruk verboden). AD REM. FIRST NATIONAL FILM: (DE MAN MET HET DUBBELE GELAAT) Geweldige sensatiefilm in 5 acten. Vliegp restaties, spannend van begin tot eind ONTVLUCHTING UIT DE SING- SINGGEVANGENIS vanuit een trein op een ladderin een vliegmachine Voorts: JERUZALEM; IJSVERMAAK IN VOLENDAM; DE HEER DES HUIZES, Klucht in 2 acten en De schele BEN TURPIN in de klucht „GRAAF BLIJFT GRAAF" (2 acten VRIJDAG 29 DECEMBER in Hotel Eemland, 8.15 uur ZATERDAG 30 DECEMBER 8.15 uur: Huis ten Halve, S'berg Entree f 0.40 en f 0.25 Kerstsprookjes Kinderfilms Alice in Wonderland Jerusalem Donderdag half drie in het Parochiehuis, Soestdijk Vrijdag in Hotel Eemland, 4 uur. Zaterdag in Huis ten Halve, 4 uur. Entree f 0.10k begeleiders f 0.20 wordt" Wie betaalt de Omzetbelasting? Deze vraag kunnen wij ook in dien zin beantwoorden, dat wij een antwoord geven op de vraag wie aan den fiscus de belasting rechtstreeks betaalt. Het antwoord op deze vraag in dien zin gesteld, kan luiden: De fabrikant. De fabrikant betaalt door opplakken van zegels en door het betalen van aansla gen de belasting rechtstreeks aan den fiscus. De Omzetbelastingwet geeft zelf een de finitie van fabrikant. De wet noemt in art. 1 fabrikant: „degene, die hier te lande goe deren teelt, voortbrengt, vervaardigt, be- „reidt of bewerkt of een of meer dezer „handelingen in beroep doet verrichten." Zooals de lezer blijkt huldigt de wet een ruim begrip van wat fabrikant is. De uit drukking „bewerken" moet ook ruim wor den opgevat. De wet zegt echter uitdrukke lijk, dat onder bewerken niet wordt ver staan: „Het verpakken, sorteeren of be handelen van goederen, waardoor de aard „der goederen niet verandert." De hande laar betaalt dus geen belasting rechtstreeks aan den. fiscus. Wat een handelaar is, zegt de wet ook. De Omzetbelastingwet geeft een tweetal definities. Groothandelaar noemt de wet: „dengene, die er zijn beroep van maakt „goederen te koopen en deze goederen, zon- „der ze verder te verwerken, of te bewer- „ken, te verkoopen aan hen, die er hun be- „roep van maken goederen te koopen met „het doel deze al dan niet verwerkt of be- „werkt weder te verkoopen." De klemtoon moet vallen op „zonder ze „verder te verwerken, of te bewerken". „Verwerkt" of „bewerkt" de groothande laar de goederen, dan is hij fabrikant. Be halve van groothandelaar geeft de wet een omschrijving van kleinhandelaar. Volgens de wet is dit „degene, die er zijn beroep van „maakt goederen te koopen en deze goede ren te verkoopen aan hen, die de goede ren anders dan voor wederverkoop aan- „schaffen." Hier valt de klemtoon op „an ders dan voor wederverkoop." Worden de goederen gekocht voor een ander doel dan wederverkoop een tim merman bijvoorbeeld koopt hout voor het verrichten van reparaties dus niet voor we derverkoop dan stempelt dit den klem handelaar tot* fabrikant. Dit artikel wordt in een volgen^ nummer vervolgd. Vragen omtrent Omzetbelasting beant woordt kosteloos voor onze abonné s mits postzegel voor antwoord bijgevoegd is. N.V. Accountantskantoor „Nationaal Bu- reau voor Adviezen". Gevestigd te Leeu warden, Groote Kerkstraat 1B. P. Stebesma, Directeur.

De Soester | 1933 | | pagina 2