PRIMA Het MAILPOST postblok voor 1 iedereen niet elders verkrijgbaar Een terugblik op het gebeuren in 1933 in Binnen- en Buitenland 1 200 vel prima briefpapier voor het luttele bedrag van 35 cent. Deze bloks zijn speciaal voor ons vervaardigd en dus m Binnenland FEUILLETON Tweemaal twee is vier. Buitenland N V. Eerste Soester Electr Drukkerij v. Weedestr, 7 Telefoon 962 tus gei zui (lei ba pe; lin G. C. Mi Mi slu als de W Ra ter bli ne de ge ric So' slt ge fei Ce pa pi. In* ku lig LI g" de (N ha ad op ke scl de he (N gr K Si kl de 10. te dc Z. oj ta te gi zi' D pl M T gf JANUARI: Eerste herdenking 400ste geb.dag Willem v. Oranje aan Leidsche Universiteit Voorbereidende commissie Trip v. d. Lon densche econ. en fin. conferentie met werk gereed Div. contingenteeringsmaatrege- len Eerste Japansche ijzeraanvoeren in Nederland Nieuwe proefuitzending Pho- hi Loonsverlaging bij Ned. Spoorwegen Einde v. staking in kleedingindustrie Tekort 1032 Indische begrooting 140 mil- lioen. FEBRUARI: Wijziging kieswet aangenomen' door 2e Kamer Belangrijke wijziging in toeken ning v. zetels, doorvoering v. stelsel v. ge middelden Verbod v. deelneming v. mi litairen in weerbaarheidsorganisaties (fas cisten, enz.) Muiterij op „Zeven Provin ciën", muiters verlaten Oeleh-Leh, varen richting Soerabaia Kruisers en vlieg tuigen ontmoeten muiterschip Z. kust v. Sumatra; na werpen van een bom v. 50 K.G. door Dornier Walvliegboot, geven muiters zich over 18 muiters gedood 2e Kamer ontbinding aangekondigd per 6 Mei Nieuw handels- en scheepvaart verdrag tusschen Nederland, België en Lu xemburg Staking in de Rijnvaart opge heven. MAART: Nederland handhaaft gouden standaard Geen burgerbestuurders meer in Marine- bonden Interpellatie Albarda in de 2e Kamer over de muiterij; zijn motie ver worpen Crisisvarkenswet Div. ver kiezingsvergaderingen 10 millioen. eieren uit de markt genomen Joodsche exodus uit Duitschland naar 'Nederland en andere landen 53 partijen enz. dienen candidaats- lijsten in v. 2e Kamer Ned. Indische re geering paraat m.h.o. Chin.-Japansch con flict Jaarbeurs te Utrecht een succes Protestvergadering S.D.A.P. tegen toestan den in Duitschland Machtigingswet v. d. Landbouw, (buitengewone maatregelen) in gediend Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blok land treedt af als Min. v. Buitenlandsche Zakens, wegens benoeming tot Vice-Pre- sident v. d. Raad van State Versnelde bruggenbouw voor werkverschaffing. APRIL: Beperking Kaasproductie met 30 In moordzaak Eschauzier krijgt hoofdver dachte 20 jaar gevangenisstraf, medeplich tige 5 jaar Theerestrictie in Indië 2e Kamer weigert behandeling landbouwmach- tigingswet le Kamer keurt bedrijfsra- denontwerp goed Uitvoer naar Duitsch land gecontingenteerd Japansche be drijvigheid op Borneo Noodkreet der bloembollenkweekers Nationale volks- hulde a .d. nagedachtenis van Willem van Oranje te Delft Arbitrageverdrag met Japan gesloten Werkeloosheid neemt af Kabinet demissionair 2e Kamerverkie zingen, lichte verschuiving n. rechts Nieuw Nederlandsch-Duitsch handelsver drag. MEI: Conflict tusschen K.L.M.-piloten en direc tie le Kamer aanvaardt ontwerp inzake vrachtverdeeling in binnenscheepvaart Staten Generaal op 6 Mei gesloten, op 0 Mei heropend Poging tot berging v. h. goud der Lutine Prof. v. Gijn, oud-mi nister van Financiën, overleden Ko ningin antwoordt Roosevelt inzake z'n boodschap v. ontwapening Dr. Colijn vormt crisis-kabinet. JUNI: Installatie econ. raad ontwerp tot hef fing v. omzetbelasting Spoorwegtekort 17 millioen Opening volksraad in Ned Indië; tekort begrooting 1934 34 millioen Internationaal muziekfeest te Amster dam Aanval der buitenlandsche specula tie op den gulden afgeslagen 50-jarig be staan van de A.N.W.B. JULI: Nederland en nog 5 goudlanden handha ven den gouden standaard l Politieke ac tie door buitenlanders verboden Conflict k. le si B H le V Militaire humoreske van Freiherr von Schlicht door CEKA. 14) Ik wist niet, dat u bezoek hadt, luitenant! König wenkte Gerd om nader te treden. Mag ik u luitenant Gerd voorstellen? Geheel onbekend is hij u niet; ik heb u ten minste reeds van hem verteld. Hij is ook de booswicht, die u in den nacht met z'n gezang stoort, als ik een enkelen keer laat thuiskom. Pardon, freule! zoo verdedigde Gerd zich, ik zing heelernaal niet! Ik heb geen enkele noot in m'n keel, zelfs geen valsche. Maar Gerd, zoo iets zegt men toch niet! riep König. Laat ge een kameraad, die zich met listen en streken vrij gelogen heeft, er zoo inloopen? Ja, maar waarom trapt ge mij dan ook niet op den voet? Ik kon het toch niet we ten? Elly hief dreigend den vinger tegen Kö nig op. Nu is u ontmaskerd! Wacht maar, daar zal u voor boeten! Maar sti*aft u hem toch niet te hard, verzocht Gerd. König is zoo goed voor mij, dat het me oprecht zou spijten hem onaangenaamhe den op den hals te hebben gehaald. En bo vendien ligt het me plotseling zoo bij, dat ik kort geleden in de verzoeking kwam om te zingen. U moet namelijk weten, freule, dat ik van tijd tot tijd die verleiding voel; maar het is toch verschrikkelijk onbe schaafd, als men heelernaal niet zingen kan. Zegt ook de dichter niet: Zinge, wien het is gegeven; in visscherijbedrijf te IJmuiden geëindigd Arnhem /UU jaar vrije stad Dalende werkloosheidscijters Duitsche Nazi's uitgewezen wegens politieke actie Doua neverdrag m. Duitschland, bij de Staten Ge- nelaal ingediend Dr. Euwe schaakkam pioen v. Nederland Lidmaatschap van verschillende organisaties (fascisten, com munisten, revolutionnair-socialisten, enz.) voor ambtenaren verboden. AUGUSTUS: Actie tegen straperlospel Herstel v. begrotingsevenwicht v. 1934 door verschil lende nieuwe belastingmaatregelen verze kerd le Kamer aanvaardt landbouwcri- siswet en retorsie-maatregelen J. van Egmond wereldkampioen wielrennenln- voermonopolie v. graan Verhooging der ind. invoerrechten t Lochem 7 eeuwen stad Monopoliseering v. fruit-invoer. SEPTEMBER: Kunstmatige vermindering veestapel m. 2UU.UUU koeien Nederland zegt tariefbe stand op Nationale huldiging v. Konin gin, ter viering v. h. 35-jarig regeerings- jubileum Uniformverbod aangenomen Opening Staten-Generaal door Koningin; verschillende maatregelen tot dekking v. geraamd tekort op begrooting 1934 ad 19U millioen. vw.uBER: Herziening v. steunregeling, de 4 grootc steden betreffende 3e eeuwfeest Leidsche sterrenwacht 4 Nederl. militaire vliegers gedood Waring v. Duitsch-Joodsche stu denten aan Hooge Scholen Ministerraad oepaalt, dat ambtenaren geen openbare ac tie tegen, overheid en haar beleid mogen voeren Korting o.d. Ind. pensioenen Uitzending „Internationale" voortaan ver boden Belastingen op instellingen v. d. doode hand Omzetoelasting aangenomen door le Kamer Overeenkomst met Duitschland inzake betaling Nederlandsche schuldeischers met scripa. NuVEMGER: Hooge straffen geëischt tegen de muiters van de „Zeven Provinciën" Plechtige opening nieuwe brug over de Waal bij Zaltbommel, Noord en Zuid verbonden Zesdaagsche wielerwedstrijd te Amsterdam, PijnenburgWals overwinnaars Kamer lid Vliegen niet meer naar Genève. DECEMBER: Instelling crisisaccountantsdienst De Indische pensioenkorting door de 2e Kamer aangenomen, na indrukwekkende rede van Miinister Colijn Reorganisatie van het on derwijs aangekondigd ter bezuiniging van 15Yi millioen Totaal aantal werkeloozen in Nederland omstreeks 306.0j00. Sed,ërt September is de toename slechts ruim 30.000, hetgeen beneden de gebruikelijke seizoenstoename is Officieele tegen spraak van uitvoer van wapens n. Duitsch land Instelling van een verkeersfonds voorgesteld, verhooging der wegenbelasting met één derde Verhooging tabaksaccijns goedgekeurd Regeeringscommissaris voor gemeente Beerta benoemd, dit is de derde plaats in Nederland, die een regee- rinscommissaris krijgt Intrekking van al le opiumverlov'en Contingenteering van vischinvoer. JANUARI: Nieuwe regeering Mocsjanow in Bulga rije Fransche mailboot Atlantique ver brand Calvin Coolidge overleden En geland wijst Ouchy af Nieuwe regee ring vajda in Roemenië Venizelos vormt nieuwe regeering in Griekenland Nieuw kabinet in Albanië De Valera eischt Ier- land's afscheiding Bureau ontwapenings conferentie hervat werkzaamheden Nieu we Japansche vlootcredieten Duitsch ka binet von Schleicher afgetreden Regee ring Paul Boncour in Frankrijk ten val ge komen door belastingverhoogings-voorstel- len Adolf Hitier, Duitsch Rijkskan selier Fransch kabinet Daladier gevormd (26e sedert den vrede, 92e sedert stichting republiek). Wie 't niet kan, probeer' het even In 't eerst sprak hij snel en vlot, terwijl z'n oogen bestendig op Elly rustten; maar hoe langer hij sprak en hoe langer hij haar aankeek, des te verlegener werd hij en des te meer onzin kwam er over z'n lippen. König legde z'n hand op Gerds schou der. Dat is nog eens kameraadschap, niet waar freule? zei hij vroolijk. Om mijnent wil breekt de brave kerel bij z'n leugens zich bijna de tong. Verklaar hem toch, dat u niet zoo streng met mij in 't gericht zult treden. Dat moet ik eerst nog eens met me zelf overleggen, antwoordde ze. Dus tot wederziens van avond! De blikken, waarmee Gerd haar had aangekeken, waren haar niet ontgaan en verlegen snelde ze heen. König, wie was dat? vroeg Gerd en slechts met moeite beheerschte hij z'n stem om zich niet te verraden. De dochter van mijne hospita; me vrouw de weduwe von Krafft. Een liqf meisje, nietwaar? Gerd bleef het'antwoord schuldig en keek op z'n horloge. Mijn hemel, al zqo laat? 't VVprdt voor mij meer dan tijd! Ik moet immers 't poetsen controleeren! Na een haastig afscheid ijlde hij weg, en terwijl hij naar de kazerne ging, was hij zoo zonderling te moede, als hij in -z'n hee- le leven nog niet geweest was. Wat scheelt me toch? vroeg hij zich af. En plotseling wist hij het: hij was ver liefdHij had het meisje met het fluïdum gevonden. IX. NAAR DE OSSEN WEIDE. Luitenant, 't is hoog tijd! 't Is al drie uur! Gerd lag reeds lang wakker. Om 12 uur was hij naar bed gegaan, maar had cigen- FEBRUARI: Duitsche rijksdag ontbonden Vredelie vende rede v. Hitier Britsche ontwape ningsvoorstellen Begin 2e jaar v. d. Ontwapeningsconferentie Demonstratie verbod v. communisten in Pruisen Vol kenbond erkent Mandsjoekwo niet Op roep v. socialistische partijen in buitenland tegen Hitier De Valera weer tot Presi dent v. d. Ierschen. Vrijstaat gekozen Italiaansche leening v. 1 milliard v. eco- nomischen wederopbouw 3 keer volteekend Hitier eischt herziening vredesverdrag v. Versailles en sterker bewapening Wagnerherdenking Bankmoeilijkheden in Amerika Kleine Entente vormt per manente raad Mislukte aanslag* op Pres. Roosevelt Amerikaansche senaat aan vaardt opheffing drankverbod Japan verlaat Genève Volkenbond veroordeelt Japansche actie in China Duitsch Rijks daggebouw door v. d. Lubbe in brand ge stoken. MAART: Communistische partij in Duitschland uit geroeid Ambtsaanvaarding Frank Roo sevelt Nieuw kabinet Mphwinckel in Noorwegen Beursvacantie 3 dagen in Amerika wegens bankcrisis Duitsche Rijksdagverkiezing, 50 stemt op Hitier Regeering Venizelos afgetreden, mili taire dictatuur in Griekenland, gevolgd d. dictatoriale regeering Tsaldaris Hitier- regeering ageert tegen Centrum Doll- fuss dictator in Oostenrijk Iersche se naat schaft eed v. Trouw aan Engeland af Regeering Hitier verwerft wetgevende macht tot 1 April 1937; opening Rijksdag Ontwapeningsplan v. Mussolini So ciaal-democratische pers in Duitschland verboden Engelsch verkeersvliegtuig bij Dixmuide verbrand, 15 slachtoffers Boy cot Joden in Duitschland. APRIL: Ontbinding v. alle parlementen in Duitsch land Staatsgreep v. d. Koning v. Siam, regeering ontbonden, raad v. 20 personen gevormd Amerikaansche luchtschip Akron in zee gestort, 73 man verdronken Duitsche boycot tegen Joden afgelast Uitspraak in Groenlandzaak, Noorwegen versus Denemarken ten gunste van Dene marken Engelsche ingenieurs in Rusland v. sabotage beschuldigd en gearresteerd Mpgendhedenconferentie te Washington ter voorbereiding Econ. Wereldconferentie Voortaan arische ambtenaren in Duitsch land Spoorwegstaking- in Ierland Ja- pansch-Russisch conflict over Chin. Oos terspoorweg Dollfuss bezoekt Mussolini Amerikaansche dollar op het hellende Vlak, gouden standaard opgeheven Rus land verbreekt Handelsbetrekkingen met Engeland Japansche opmarsch in Noord- China gestaakt Half milliard dollar voor werkverschaffing in Amerika Ontwape ningsconferentie hervat Duitsche voor stellen President Cerro van Peru ver moord. MEI: Amerikaansche Huis v. Afgevaardigden aanvaardt inflatie-ontwerp Concentratie v. d. Duitsche vakbonden Nieuw Engel sche compromisvoorstel op Ontwapening conferentie Ontspanning in de Duitsch- Poolsche betrekkingen Toenemend anti semitisme in Duitschland Het Ameri kaansche voorstel tot een tariefbestand al gemeen aanvaard on-Duitsche geschrif ten te Berlijn verbrand Paraguay ver klaart Bolivia den oorlog Boodschap v. Pres. Roosevelt aan 44 staatshoofden inza ke ontwapening Vredelievende regee- ringsverklaring v. Hitier Belemmering reisverkeer van Duitschland naar Oosten rijk Voorloopige wapenstilstand China- Japan. JUNI: Geschil tusschen Mandsjoekwo en Rus land over sluiting v. Chin. Oosterspoorweg internationaal bridge-tournooi te Lon den Viermogendhedenpact tusschen Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië Wiel op de religieuse orden in Spanje afgekondigd Alle bezittingen derR.K. orden in beslag genomen en deze ontbon den Vermindering v.d. wereldhandel tot 35 van dien in 1929 Opening econ. we reldconferentie Maatregelen tegen de Nazi's in Oostenrijk Verschillende de biteuren van Amerika m gebreke Na- donaal-socialistische partij in Oostenrijk verboden Stahlhelm sluit zich aan bij de Nazi's Nieuwe liberale staatsgreep in lijk in 't geheel niet geslapen en zich slechts onrustig om en om gewoeld. Het loonde de moeite niet z'n oogen nog te sluiten, om dat hij ze over een paar uurtjes toch weer moest opslaan. Rééds drie uur? herhaalde hij; dat woord „reeds" is in dit geval misplaatst. Zeg liever: het is eerst 3 uur. Voor een fat soenlijk mensch komt het eigenlijk niet te pas om 3 uur op te staan. Op dat uur gaat men hoogstens naar bed, of men. begint de laatste ronden bij het „skat", men be stelt een slaappunch, of men drinkt een kop zwarte koffie, kort en goed: men doet iets menschwaardigs, maar men staat niet op. Begrepen, jij neger! De „neger" liet dit sermoen kalmpjes over z'n hoofd gaan, en nog vóór z'n luitenant eindigde, had hij hem met z'n sterke armen uit he bed gelicht, voor de waschtafel ge zet en het nachthemd over 't hoofd getrok ken. Een seconde later bewerkte hij met een groote spons het lichaam van z'n heer en geleider. Dat de duivel je haal, kerel! 't Is goed; maar als ik op zekeren dag een hartverlam ming krijg, zul je je tegenover m'n erfge namen moeten verantwoorden. De „kerel" grinnikte van genoegen om den Indianendans; maar onmeedoogend wreef hij z'n heer verder en, goot hem als sloteffect een groote kan koud water over 't hoofd. Vriendelijk dank voor deze mededee- ling, steunde Gerd. Daarna voltooide hij z'n toilet, dronk z'n koffie, stak een sigaar op en ging naar de kazerne. Op een afstand van vijf schreden volgde in martiale hou ding de oppasser; want heden mocht geen man mankeeren, voor zoover hij niet reeds met anderhalf been in het graf stond. He den moest alles mee, wat aan de manoeu vre* s zou deelnemen; want vandaag zou gehouden worden „de slag op de Ossenwei- de", zooals de groote velddienstoefening Siam Sociaal-democratische partij in Duitschland verboden, alle vakbonden op geheven Ontwapeningsconferentie uit gesteld tot 16 October Rijksminister Hu- genberg afgetreden. JULI: Britsch-Russisch conflict bijgelegd Oceaanvlucht v. Generaal Balbo met 24 vliegtuigen; één vliegtuig bij Schellingwou- de verongelukt Centrumpartij in Duitsch land ontbonden, Conferentie der goudlan den te Parijs Concordaat tusschen Duitschland en Vaticaan Roosevelt be noemt een superkabinet ter overwinning v. d. crisis De moordenaars van Minister Rathenau gehuldigd Hitlergroet in Duitschland ingevoerd Wiley Post vliegt om de wereld in 7 dagen 18uur en 49 min. Internationale zilverovereenkomst te Londen geteekend Belangrijke daling v. Duitschland's buitenlandsche handel Pro test tegen de Duitsche luchtpropaganda bo ven Oostenrijk Economische conferentie gesloten, zonder resultaat. AUGUSTUS: Gandhi opnieuw gearresteerd Nieuw Pruisisch strafrecht Onlusten op Cuba Onderwijzerscongres in Frankrijk besluit tot algemeene staking in geval v. oorlog Politieke moeilijkheden in Andorra Duitschl. eischt rechtsgelijkheid Frank rijk zendt troepen naar den Rijn Balbo met zijn eskader op 12 Augustus te Ostia (Italië) teruggekeerd President v. Cuba gevlucht Fascisme in Ierland Herstel actie in Amerika onder het symbool v.d. Blauwen Adelaar Gandhi opnieuw aan het vasten Dr. Dollfuss bij Mussolini Zesjarenplan voor Mexico Duitsch staatsburgerschap aan vele bekende perso nen, ontnomen Nationale herdenking v.d. slag bij Tannenberg in Duitschland. SEPTEMBER: Driedaagsche congres v.d. Duitsche na- tionaal-socialistische partij te Neurenberg Fusie der Iersche oppositie-partijen Russisch-Italiaansch non-agressiepact Uitbreiding Amerikaansche vloot Nieu we regeering op Cuba Nieuwe staats vorm in Oostenrijk Begin van proces in zake de brandstichting in het Rijksdagge bouw Nederland's voorstel inzake Duit sche vluchtelingen in de Volkenbondsver gadering. OCTOBER: Aanslag op Dr. Dollfuss, dader gearre steerd SpaanscJi kabinet opnieuw afge treden Nieuwe onlusten en burgeroorlog op Cuba Nieuwe leden o.a. Portugal in den Volkenbondsraad Nieuwe regeering van Catalonië Ontbinding der Cortes in Spanje Protest van 200U Duitsche pre dikanten Duitschland treedt uit den Vol kenbond en verlaat de ontwapeningsconfe rentie i Uniformverbod en verbod van mi litaire organisatie in Belgie Russisch- Amerikaansche onderhandelingen Mar- conidag in Chicago Fransch kabinet Da ladier afgetreden Nieuw Fransch kabi net Sarraut Ontwapeningsconferentie' verdaagd tot begin December Verschil lende landen zeggen het douanebestand op. NOVEMBER: Onlusten in Siam Tienjarig bestaan Turksche republiek Onlusten in Palesti na Minister Göring en Minister Güb- bels getuigen in Rijksdagbrandproces Splitsing in Fransche socialistische partij Einde van drankverbod in Amerika Koning v. Afghanistan vermoord Rijks dagverkiezingen in Duitschland, 95% stemt op nationaal-socialisten Vlootuitbrei- ding in Engeland Kamerontbinding in Italië, instelling van een raad voor de cor poraties Algemeene amnestie in Duitsch land Amerika erkent Rusland Ontwa peningsconferentie tot 15 Januari 1934 ver daagd Verkiezingen in Spanje Fransch kabinet Sarraut afgetreden Fransch- Duitsche toenaderingsstappen Nieuw Fransch kabinet Chautemps. DECEMBER: Kerkelijk ministerie in Duitschl. afgetre den Verkiezingen, in Ulster, De Valera niet gekozen Rudolf Hess en Ernest Roehm, Duitsche rijksministers zonder por tefeuille - Nieuw kerkministerie in Duitschl. gevormd Oprichting neo-soc. partij in Frankrijk Financicele voorstellen van Minister Chautemps door Fransche Kamer aangenomen Drankverbod in Amerika officieel opgeheven Fascistische Raad in Italië uit wenschelijkheid reorganisatie Vol kenbond Uitslag Spaansche verkiezingen wijst op verschuiving naaf rechts Japan wijst Fransche aanspraken op de Koraal eilanden af 10 millioen werkeloozen in Amerika Nauwe Grieksch-Bulgaarsche aansluiting Anarchistische onlusten in Spanje. genoemd werd, dien de vroegere Overste om zoo te zeggen als proefsteen uitgevon den had, of het regiment marsch- en slag vaardig was en welke uitvinding de nieu we overste behouden had. De heele stad sliep nog, niet alleen de menschen, maar ook de huizen, ja zelfs de straatsteenen. Alles maakte zulk een ontzettend moe den, slaperigen indruk, dat Gerd plotseling staan bleef en luid geeuwde. En niet alleen luid, maar ook lang en grondig, zoodat het een geruimen tijd duurde voor hij z'n mond eindelijk weer toeklapte. Van den toren sloeg het kwart voor vier; hij verhaastte z'n schreden, want om vier uur begon de afmarsch. Toen hij op het kazerneplein kwam, heerschte daar reeds een rumoerige drukte; alle 12 compagnieën stonden aange treden en werden gerangschikt, en een feld- webel trachtte alle anderen te overschreeu wen, terwijl hij den troep in secties ver deelde. De kapitein was nog niet present; daar om meldde Gerd zich eerst bij König en begroette daarop den reserve luitenant, die heden voor de eerste maal bij de 5e compag nie dienst deed. Doctor Ibsen, een bekwaam jurist, maak te geheel vrijwillig de oefening mee en dat werd door het regiment op hoogen prijs ge steld. Gelet op zijne corpulentie zou men hem zoo'n dienlstijver niet toeschrijven, en in werkelijkheid diende hij dan ook alleen op bevel van z'n arts, die tot hem gezegd had: Beste vriend! U hebt met uw 36 jaren minstens 36 pond overtollig vet; die moeten er af, anders krijgt u op een goeien dag nog een magnifieke tyeroerte. Karlsbad helpt u niet, Mariënbad mag ik u om allerlei rede nen niet aanraden, en de eenvoudigste kuur is altijd de beste. Speel acht weken voor soldaat, maak een manoeuvre mee, en als we elkaar terugzien, is u een sterke, ge zonde jongeling. Drie dagen lang had doctor Ibsen met het noodlot geworsteld; toen had hij zich voor den dienst aangemeld en sedert 14 dagen zweette hij reeds voor kor. ng en vaderland. En hoe zweette hij! Boekjes vloeiden zachtjes naar beneden, en als dat zoo doorging, zou hij zeker 50 pond in den dienst des vaderlands verliezen. Hij had evenwel slechts ééne angst: dat hij op een dag niet meer in gewicht zou verminderen. En daarom vroeg hij Gerd terstond: Gelooft u, dat het vandaag warm zal worden? Gerd stak z'n neus in de lucht en ant woordde: Ik ruik een geweldige hitte. Heden verliest u minstens 3 kilo; dat garandeer ik u. Over Ibsens goedmoedig gezicht gleed een gelukkig lachje. Meent u dat in ernst? Dat zou heerlijk zijn! Hoeveel zou u heden wel afnemen? Ik? Gerd keek neer op z'n slanke, elastische en toch gespierde gestalte, waar aan absoluut geen overtollige vetaanzetting te zien was. Beste vriend, ik weeg immers maar 150 pond! En ik 230! zuchtte de ander. Hij nam den helm af en droogde zich het parelende voorhoofd. Nou, dat kan vandaag goed worden! zei Gerd. Daarop wendde hij zich tot z'n manschappen om z'n troep te inspecteeren. Even later verschenen de hoogere offi cieren en nu ging het met volle muziek de stad uit. Bij de laatste huizen liet de over ste z'n regiment langs zich voorbijmar- cheeren; toen hield de muziek op en vrij in 't gelid ging het verder. Men had een lan gen marsch voor de borst. Wordt vervolgd.

De Soester | 1933 | | pagina 4