Vanaf heden naast ajouien Soest I - 't Gooi 3 V I M I IN A TUINBOUWINRICHTING ZONNEHEUVEL I Zaterdag 30 Dec. Slachtingen op het Sanatorium Zonnegloren toegestaan. De Gemeentebegrooting voor 1934 met de Bedrijfsbegrootingen aangenomen. Sluitende begrooting zonder belastingverhooging. Ajour 12 ct. per M. Smalfeston 20 ct. per M. zijn z.n. meteen uur klaar. Bericht O^PlaatselijkNieuws^O IK WENSCH JIJ WENSCHT Hlü WENSCHT WIJ WENSCHEN EMMALAAN 12a TELEFOON 611 GEMEENTERAADSVERSLAG De benoeming van bestuursleden der stichting: Het Soester Natuurbad" aangehouden tot na de verschijning van het rapport over de oorzaken der groote overschrijding van hetlcrediet. ALGEMEENE SALARISHERZIENING IN UITZICHT. De post Onvoorziene Uitgaven op gereserveerd wordt uien 27.000.—, waarvan 14.500.- ior bijzondere doeleinden. De gemeenteraad van Soest' is Donc dagmorgen te 10 ure in openbare verg le ring bijeen geweest ter behandeling viu de reeds eerder door ons gepubliceerde a da, waarvan het voornaamste was de meentebegrooting voor 1934. Toen de vergadering te ruim 10 uur ilerd geopend, bleken afwezig te zijn de lufren van Klooster en van den Berg. Na de gelegenheid tot het doen van een gebed te hebben geboden stelt de voorz tter allereerst aan de orde: 1. Vaststelling van de notulen der ri ids- vergadering dd. 23 Nov. 1933. Vastgesteld. Hierna deelt de burgemeester medt dat een paar spoedeischernde besluiten mi eten worden genomen. Ged. Staten wenschen het Besluit /oor de Kasgeldleening geen langer geldigi ids- duur te geven dan 2 maanden en oord elen daarna een vaste leening wemc: lijk. Voorgesteld wordt aan dit verlangen tt vol doen en bij de Coöperatieve Centrale ioe- renleenbank te Eindhoven het beilr g te leenen voor 2 maanden tegen 2% pe: jaar met 1/4 afsluitprovisie. De heer de Bruyn zegt, dat ander ge meenten wel voor langer kasgeld n )gen leenen en dat wij voor een vaste le ning 4 zullen moeten betalen in plaat van 2, wat niet in de lijn van bezuiniging ligt. Spr. wil om het principe in honger b roep gaan. De burgemeester zegt, dat men, al tij nog in hooger beroep kan gaan als het B :sluit niet wordt goedgekeurd, doch deze tijde lijke voorziening is in elk geval noo ig. Voorts stelt spr. voor de leening ij de Koloniale Landsdienaren Bond te ci ïver- teeren van 4 3/4 in 4 1/4 tegen pa i. De eerste 5 jaar zal dan echter 1 in >eten worden betaald, zoogenaamd hasf-g >lok- keerd, terwijl toekomstige belastinge ten laste van de gemeente komen. Het b treft hier bijna f 330.000. De heer de Bruyn informeert naar - re den der conversie, waarop de Burgemi :ster antwoordt dat de leening steeds aflo baar was en dit voorstel het gevolg is van ver leg. Inmiddels komt de heer van Kloost r ter vergadering. Ten slotte stelt de burgemeester vo< aan Maatschapelijk Hulpbetoon een nieuv cre- diet van f 5000 te verleenen voor 1932 Alle deze voorstellen worden aari gno men. 2. Mededeeling van ingekomen streken. Ingekomen zijn: a. overzicht van het gasbedrijf ov r de maand November 1933 (No. 240). Voor kennisgeving aangenomen. b. adres van het bestuur der Ver eni ging „Soest Zuid", verzoekende een v ror dening in het leven te roepen, waarhit het verboden zal worden om autokerkhoven e.d. aan te leggen, zichtbaar vanaf den open baren weg, met voorstel het adres te zenden om advies naar de Wetgevende Commissie (No. 3306). Om advies in handen gesteld van de Wèt- gevende commissie. c. adres van de Soester Besturenbond verzoekende kleeding te verschaffen aan schoolgaande kinderen met voorstel dit in handen te stellen van B. eni W. om prae- advies fNo. 3307). Om prae-advies in handen gesteld van B. en W. onder toezegging aan den heer de Nies spoed te betrachten en de hoofden van scholen er in te kennen. d. adres van de oudercommissie der openbare lagere scholen in deze gemeente, l F. C. Kuiperstraat 10 - Tel. 803 verzoekende aan de kinderen dier scholen kleeding te versterkken (No. 3307). Als voren. e. adres van de oudercommissie dei openbare lagere school Beetzlaan verzoe kende verharding van de speelplaats bij die school (N o.3309). Om prae-advies in handen gesteld van B en W. nadat de heer Busch had opgemerkt, dat de speelplaats nog geen 2 jaar geleden verhard was voor f 200. f. adres van de ouders en verzorgers van de leerlingen der openbare U.L.O. school verzoekende een definitieve oplossing voor de huisvesting dier school (No. 3310). Om prae-advies in handen gesteld van B. en W. g. verzoek van Joh. Rademaker om ont heffing van art. 15 der Bouwverordening met voorstel van B. en W, de ontheffing niet te verleenen (No. 3294). Op .verzoek van den heer Busch toege voegd aan de agenda. h. verzoek van H. van Breukelen om ontheffing van art. 15 der Bouwverordening (No. 3299). Als voren i. verzoek van S. J. en L. van Kooten om ontheffing van art. 15 der Bouwveror dening (No. 3304). Om prae-advies in handen gesteld van B. en W. 3. Adres van de Vereeniging „Zonneglo ren" te Utrecht, verzoekende de mogelijk heid te scheppen dat slachtingen kunnen worden verricht in haar inrichting aan de Soesterbergschestraat en wel uitsluitend ten behoeve van hare inwoners, met voorstel van B. en W. om in verband daarmede de desbetreffende Hinderwetsverordening te wijzigen. De heer Nooder heeft groote bezwaren en/ meent dat het zoo hoog geroemde Ge zag thans aan het strand wordt gezet door een compromis tusschen Zonnegloren en de Slachtplaats. Particulieren behooren hier chter heelemaal geen zeggingsmacht in te hebben. Het vleesch wordt natuurlijk ook verkocht aan de dokters en het personeel. Toen Soesterberg indertijd vrobg daar te mogen slachten, is het (afgewezen en| thans gaat men aan Zonnegloren zulks toe staan. Ook in verband met de Volksgezondheid en een behoorlijke controle is centralisatie noodzakelijk. Thans toegeven is een groot gevaar, waartegen spr. met klem waar schuwt. Toezicht houden op de slachtingen in Zonnegloren is maar larie, groote snert, want dat gaat in de practijk niet. De burgemeester zegt dat de slachtplaats noodig was, daar de gemeenlte zich bij de oprichting verbonden heeft het slachten el ders niet toe te staan. Aan Dokters en per soneel zal geen! vleesch worden verkocht. De heer de Bruyn vraagt naar het belang voor de Soester slagers. Spr. wijst er op, dat het eigenlijk een instelling van liefda digheid is en hoe goedkooper die uitkomt, hoe meer arme stakkers profiteeren kun nen. De heer Busch meent, dat het hek van den Dam gaat en vreest de consequenities. Mij meent, dat de gemeente het recht en zijn bevoegdheden uit handen heeft gege ven, wat hij zeer betreurt. Principieel is spr. tegen het voorstel, omdat hij het plaat selijke Gezag ook wenscht te handhaven tegenover een particuliere instelling. De heer van Klooster zegt, dat bij de op richting van de slachtplaats zekerheid moet worden gegeven, dat er niet meer slacht plaatsen kwamen, zoodat overleg met de slachtplaats naast noodig, ook zelfs ge- wenscht was. De Soester slagers hebben geen) nadeel, want er is altijd geleverd bij inschrijving en nog nimmer door een Soes ter slager. Mej. Funke meent dat Zonnegloren ge rust zelf wel zal zorgen voor alle hygiëni sche maatregelen en vreest geen gevaar. Bij de stemming verklaren zich 8 leden voor en 3 tegen het voorstel, te weten: de heeren de Nies, Nooder en Gasille. Mej. Funke, de heer Busch en de heer Grootewal zeggen er geen verstand van te hebben en daarom buiten stemming te wil len blijven. Het voorstel is dus aangenomen. 4. Behandeling van een verzoek om ont heffing van art. 15 der Bouwverordening. De heer Busch wenscht ook toestemming van den curator, daar hij geen enkel risico voor de gemeente wil hebben. De heer Gasille vindt het niet noodig nog 20 jaar te wachten, totdat het is verjaard. Het is de schuld van de Gemeente, dat het stuk, wat nu al weg isr niet tijdig is overgeschreven. Deze zaak kan gerust voortgang hebben. De burgemeester spreekt van een onaan gename geschiedenis, ontstaan door nala tigheid, doch de heer Moester moet de ge meente voor alle gevolgen vrijwaren. Conform voorstel aangenomen. Een nagekomen ontheiung voor den heer Rademaker, moet de burgemeester ontra den, daar er achter niet genoeg ruimte is. De heer Busch verzoekt dan uitstel, waar op deze ontheflingsaanvrage wordt aange- üouden. Ten aanzien van de aanvrage van den heer van Breukelen stelt de Burgemeester voor die ontheffing in te willigen onder voorwaarde dat de voorgevel evenwijdig aan de wegscheiding komt. Aldus aangenomen. Vaststelling van een besluit tot open bare verhuring van landerijen. De heer v. d. Breemer wil het land eerst van gemeentewege doen mesten en de sloot, die dicht gegroeid is, doen ophalen. Ook moet de voorwaarde van het weiden van een paard beperkt blijven tot perceel 1. Na eenige discussie wordt besloten de be mesting over te laten aan het inzicht van B. en W. en wordt het voorstel aangeno men. 6. Behandeling van een adres van W. F. van Riet inzake het niet opnemen in de steunregeling van adressant. De heer Busch vindt dit een bedenkelijk geval dat niet op zichzelf staat. Hoognoodig moet worden ingegrepen, in de geheele materie. Vele beschouwen het als een recht om steun te genieten, zelfs zonder dat ze 't noodig hebben. Krachtig ingrijpen is dus noodzakelijk, doch inmiddels mag adressant niet worden afgewezen. Momenteel moet men rekening houden met 's mans omstan digheden. De burgemeester zegt, dat B. en W. het orgaan van uitvoering in deze zijn en niet de Raad. Een strenge controle op de ge heele steunregeling is in voorbereiding. De heer Nooder wil juist een meer soe pele toepassing. .Een deel van de z.g. mid denstand staat op het punt geproletariseerd te worden en men moet ernstig overwegen niemand af te stooten. De heer van Dam wil adressant dan maar wat werk laten doen ten behoeve van de Brandweer, waar men blijkbaar toch alle weken voor f 28 poetst. Na eenige discus sies wordt tenslotte conform het voorstel besloten, nadat de heer Gasille er nog op heeft gewezen, dat het juister is, dat de Raad deze zaak ter afdoening in handen stelt van B. en W. met verzoek met men- schelijkheid in dit geval te werk te gaan. 7. Voorstel van B. en W. tot benoeming van: a. twee leden van Maatschappelijk Hulp betoon wegens periodieke aftreding; b. H. Bossert tot tijdelijk secretaris-pen ningmeester van Maatschappelijk Hulpbe toon. Tot leden worden benoemd Mej. M. A. Vermaas en) de heer J. v. d. Broek en J. J. D. v. d. Berg, allen met 14 stemmen, terwijl tot tijdelijk secretaris-penningmeester wordt herbenoemd de heer H. Bossert. Op een vraag van den heer Nooder over een vaste benoeming, deelt de burgemeester mede, dat zulks nog in voorbereiding is. 8. Voorstel van B. en W. tot benoeming van leden van het bestuur der stichting tot beheer van het Soester Natuurbad. De heer Grootewal heeft er bezwaar te gen dat de initiatiefnemer voor het Natuur bad op deze plaats, de heer Nooder, tevens Raadslid en voorzitter van Soesterberg's Bloei, is gepasseerd. De Soesterbergsche Raadsleden zijn niet gehoord, doch in plaats daarvan is men alleen maar afgegaan op en aanbeveling van den badmeester, die in Soesterberg goed bekend is. De heer Nooder wil eerst het rapport af wachten der commissie van onderzoek naar de oorzaken der overschrijdingen van de credieten. Vele menschen hebben orders ge geven, de wethouder van Openbare Werken, de heeren Endendijk, Busch en anderen. De Zwemcommissie had geen zeggingschap en is slechts sporadisch gehoord. De verant woording voor de finantieele strop moet geschreven worden op degenen, die de eer- te viool en een groote rol bij de oprichting van het Natuurbad hebben gespeeld. Dit onderzoek moet men afwachten, opdat ook in de toekomst het finantieele bedrijf ver der gelegd wordt in handen van hen, waar van men verwachten mag, dat ze accuraat en zuinig beheer voeren. Slechts dan zal het Natuurbad kunnen rendeeren. De heer Endendijk is het niet met den heer 'Nooder eens. De commissie van ad vies was nergens voor verantwoordelijk en had tenslotte niets te zeggen. De uitvoering berustte bij B. en W. en bij Openlbare Wer ken. De burgemeester zegt, dat de voordracht niet bindend is en indertijd alles in haast moest geschieden. De heer van Klooster zegt dat de 3 voor gedragenen heel veel werk met het natuur bad hebben gehad; misschien zijn er abui zen geschied, doch dat mag men dan niet te zwaar aanrekenen. Advies omtrent perso nen inwinnen bij de Soesterbergsche Raads leden is echter zeer wenschelijk. De heer Gasille wil ook hangende het on derzoek den uitslag afwachten daarvan en thans nog geen bestuursleden benoemen. Het geheele onderzoek heeft zoolang ge duurd, omdat de commissie, die op 22 Mei benoemd is, eerst half September voor het eerst is bijeen geroepen. De heer van Duren was er liever heele- Fotograaf Soest p.f. ATELIER VOOR MODERNE FOTOGRAFIE STEENHOF8TH. 5(5 TEL. 4!S(5 maal buiten gebleven. Toenmaals had hij het ontzettend druk en in den tijd van de opening was er heel veel te doen; daarna is de vacantie gekomen, die wel verdiend was en terstond na de vacantie is de com missie bijeen geroepen: Het wachten is thans op het rapport van de Technici, dat net gistermiddag is binnengekomen. Tegen aanhouding is echter geen bezwaar. De heer Busch zegt dat het initiatief niet van den heer Nooder, doch van den heer Sevenhuysen is uitgegaan. Men moet niet insinueeren dat de commissie van voorbe reiding te maken had met de tecTihischen kant en/ met de uitgaven. Het gaat hier blijkbaar meer om een antipathie tegen be paalde personen en daarom wil spr. zijn plaats als bestuurslid gaarne ter beschik king stellen van de „Strebers". De heer van Duren heeft veel tijd opgeofferd aan alles en het is een schandaal van den heer Noo der, dat deze spreekt als hij gedaan heeft, (de heer Nooder interrumpeert, dat hij uit drukkelijk de heer van Duren heeft uitge schakeld bij zijn verwijten). De Burgemeester zegt, dat het onderzoek niets te maken heeft met het bestuur, zelfs niet als nader zou blijken, dat het natuurbad 3 of 4 maal te duur is geweest. Het rap port zal nog wel even duren^ maar aanbeve lingen zijn altijd ondankbaar. Spr. betreurt dat de Soesterbergsche Raadsleden niet zijn gehoord. De heer Grootewal wil toch niet alle schuld laten neerkomen op het hoofd van den dienst van Openbare Werken, daar de omstandigheden daar niet heelemaal aan leiding toe geven. Er is geen enkel bezwaar met deze benoeming te wachten tot afloop van het onderzoek, dan kan tevens later een vertegenwoordiger van het bestuur van Soesterberg's Bloei naar voren worden ge bracht. De heer Nooder is wel degelijk de initiatiefnemer geweest. Het voorstel, om thans de benoeming aan Fe houden, tot na afloop van het onderzoek der commissie, wordt hierna aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Tegen aanhouding stemden de heeren Endendijk, de Bruyn, Hornsveld, v. d. Breemer, van Dam en Busch. 9. Vaststelling van een besluit tot wijzi ging van de gemeente-begrooting voor '33. De heer Gasille heeft bezwaren tegen de hooge kosten van ontsmetting der noodwo ningen en vindt dat weggegooid geld. De heer de Bruyn wil ook geen cent daar meer uitgeven. Aan de eene kant blijft men het ongedierte verdelgen en aan de andere kant blijft men het fokken. Men moet de menschen daar niet bij elkander laten, doch verspreiden. De heer Busch wil de menschen tegen zichzelf beschermen en het kwaad «riet wor tel en al uitroeien, doch als men de men schen gaat verspreiden, wordt het nog veel erger, want dan steken ze anderen aan. Be ter is de onverbeterlijken te isoleeren- De heer de Nies zegt, dat de zuivering te lang heeft gewacht, de heer Busch zou een nieuw procédé hebben uitgevonden, dat ech ter niet tijdig is uitgevoerd. Voor isolatie in een soort concentratiekamp voelt spr. niets. Hij acht toezicht b'eter en wel speci aal in den Zomer als de hoogtij dagen zijn voor de voortplanting van het ongedierte, welke controle dan kan worden uitgeoe fend door den persoon belast met de con trole op de werkverschaffing. Mej. Funke wil een opzichteres als vrien delijke leidster voor de hygiëne in de ar beiderswoningen: De begrotingswijziging wordt hierna aangenomen met 12 tegen 2 stemmen. Te gen stemden de heeren. de Bruyn en Ga sille. Tenslotte stelde de Burgemeester nog een aanvullende begrotingswijziging voor, een crediet van f 209.werd gevraagd voor kosten, verbonden aan de waarneming van den dienst van een schoolhoofd, welke waarneming volgens voorschrift extra moet worden betaald. Aldus aangenomen. Hierna is aan de orde de hoofdschotel voor dezen dag, de GEMEENTEBEGROOTING. De heer Busch wil geen algemeene be schouwingen houden, waartegen de heer Gasille echter bezwaar maakt. De heer Busch wil dan stemmen over zijn voorstel, waartegen de heer Gasille opponeert, daar z.i. de heer Busch het recht niet heeft hem het woord bij de begrooting te doen ontne men, welk recht zelfs de Raad niet eens heeft. De burgemeester geeft hierop het woord aan den heer Gasille. De heer Gasille zegt dan: Mijnheer de Voorzitter. Wederom moet Ik er op wijzen, dat de aanbieding der begrooting weer op onwet tige wijze is geschied, in strijd met art. 238 der Gemeentewet. Zij is niet aan den Raad Wegens Nieuwjaar zal het volgend num mer van „De Soester" verschijnen Don derdag 4 Januari 1934. aangeboden, maar aan elk der raadsleden afzonderlijk thuis bezorgd. Ook ik verheug er mij over, dat de begrooting voor 1934 sluitend is gemaakt zonder verhooging van belastingen, en zelfs zonder dat van de nog aanwezige reserve is gebruik gemaakt. Men moet daarbij echter niet uit het oog verliezen, dat het een, zuiver huishoudelijke begrooting is, waarop niets voorkomt voor nieuwe werken, als verbetering van wegen of van aanleg van of van nieuwe wegen, enzoovoort. Bovendien komt het mij voor, dat de begrootte bedragen van de opbrengst der verschillende belastingen hoog zijn, wat wel eenigszins in tegenr- spraak is met de schatting der bedragen van de schoolgelden voor de verschillende scholen, die bij vorige jaren vergeleken erg laag zijn. De bedragen in deze begrooting voor steun aan werkeloozen, en voor Maat schappelijk Hulpbetoon, uitgetrokken, lij ken mij, in vergelijking met de benoodigde gelden daartoe in 1932 en 1933 uitgegeven, te laag, en zullen naar mijne meening niet voldoende zijn. Het is zeker noodzakelijk, dat een zeer zuinig beheer der gemeentegelden plaats heeft, daar er toch zeker nog niet van het einde van den tegenwoordigen crisis kan worden gesproken, verbetering is nog wer kelijk niet te bespeuren. Als wij het afgeloopen jaar beschouwen, dan kunnen wij niet zeggen, dat wij daarop met tevredenheid kunnen terugzien. De twee groote werken, die daarin tot stand moesteil worden gebracht, en nog wel in werkver schaffing, n.1. de wegenaanleg op het Hart en de tot standkoming van het .Natuurbad, hebben een treurig verloop gehad, en heb ben groote schade aan de gemeente veroor zaakt. Van beide werken is 't eindresultaat nog niet bekeild, terwijl ze toch reeds in November en December 1932 zijn aangevan gen. De begrooting van het Natuurbad van V.V. SOEST Zondag a.s. 2 uur natr. Terrein aan de Bosstraat. t 50.000, is met minstens f 60.000 overschre den, terwijl nog moet worden aangevangen met de noodzakelijke verbetering van en kele groote gebreken in den aanleg. Aan een commissie uit den Raad is een onder zoek opgedragen, naar de oorzaken van die groote financieele kostenoverschrijding, maar die commissie is nog niet gereed met ïaar werk. Deze commissie werd in de Raadsvergadering van 22 Mei 1933 be noemd, en werd eerst in September d;a.v. voor de eerste maal opgeroepen. Het zal wel blijken, dat het voornamelijk aan den dienst van Openbare Werken te wijten i-, dat beide bovengenoemde werken zoo'n ierurig beeld vertoonen, maar toch zijn naar mijne meening Burgemeester en Weth. mede schuldig, daar zij daarbij niet krach tig zijn opgetreden. Een flinke reorganisatie van den dienst van Openbare Werken is hoogst noodzakelijk, en was ons reeds toegezegd bij deze begroo ting. Dat dit niet is geschied, heeft echter een begrijpelijke reden, door het ontslag nemen van het raadslid van Duren als wet houder. (Vervolg in ons volgend nummer) KERSTFEESTVIERING. Tweede Kerstdag, 's middags van 2 tot 5 uur vierden de kinderen der Geref. Zon dagsschool met de ouders Kerstfeest in Re ligie en Kunst, waarvoor zeer veel belang stelling bestond. Ds. S. Wouters liet zingen Psl. 132 7til en 12 om daarop in gebed voor te gaan. Na voorlezing van het Kerst evangelie vervat in Lucas 2 roept spr. allen een hartelijk welkom toe op dit Kerstfeest Daarop liet het Evangelische Zangkoor zich enkele malen hooren, waarna de heer v. d. Pol wat dieper inging op de beteeke- nis van het Kerstfeest. Ds. B. Alkema ver telde daarop de geschiedenis van Margje en haar broer Hein. Verder werd den mid- allen onze familie en vrienden een GELUKKIG NIEUWJAAR. Maar dat doen we toch niet met leegs handen Neen dan nemen we een Bouquetje Bloemen mee of wij besteilen een Bloeiende Plant, een Mandje of een Vaas met Blo?men. U WENSCHT dus met iets van J. B. SCHULZ

De Soester | 1933 | | pagina 5