°4 Voor de Vrouw Ons Reclame Bloc Slechts 35 ct 4 Pluimveeteelt. Tweemaal twee is vier. 0^ Rechtzaken FEU I LLETOIS HOLLANDSCH FAB RIK AAT MT* 200 vel gelinieerd postpapier PRIMA N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij v. Wetdestr. 7, bOESlDIJK "KANTONGERECHT TE A'FOORT, De nieuwe Kantonrechter is benoemd, mr. Muller Massis, Kantonrechter te Alme lo. Aan deze laatste ambtsvervulling voor af, was de heer M. M. een achttal jaren griffier aan het Kantongerecht alhier, waar hij thans den rechterszetel gaat bezetten. Dit griitierscnap toonde hem als een bezadigce, welwillende persoonlijkheid. Hij zal in zij'i nieuwe ambt meer zijn dan enkel handhaver van het recht. Met grond mag het kanton A'ioort worden geluggewenscht met deze benoeming. Onder Soesterberg was men aan het tak ken kappen aan de boomen langs den rijks weg. Hierbij was een draad gespannen over den weg heen in de schuinte. Aan den la gen kant stond 's avonds de roode lantaarn van onveilig. Een A.T.O.-auto komt van den Utrechtschen kant. Deze moet bij den draad links uitwijken, om daarna weer naar zijn rechter kant te gaan. Tegelijk komt als tegenligger een Nij- kerker luxe auto aan. In plaats van te stop pen houdt hij links aan; de chauffeur be greep vermoedelijk de situatie niet. Eisen i 10 en vonnis f 5 voor den Nijkerker. Die drommelsche spoorboomen. A. H. v. A. uit Soest was gedagvaard we gens in de Torenstraat in plaats van meer naar rechts te gaan, toen een Amsterdam- sche auto naderde, juist links aan te houden. Om half tieni vertrekt hij van Soest om te 10 uur aan het Kantongerecht te zijn. Helaas, hij kwam toen zijn zaak bij ver stek reeds was behandeld en hem f "25. boete was opgelegd. Was de overbrugging der spoorlijnen maar klaar geweest, waar over reeds vele jaren in den Amersfoort- schen Gementeraad is gedelibereerd en waarvoor reeds een kostbaar plan is ont worpen, dat het Soesterkwartier niet ver bond met de oude stad maarmet het Bergkwartier. Nu hadden de beruchte spoor.boomen aan de Nijverheidstraat hem te lang opge houden. Geen nood, hij was niet bij de behande ling; hij kan dus verzet aanteekenen, d.w.z. zijn zaak wordt dan opnieuw voor den Amersfoortschen Kantonrechter behandeld. Mogelijk treft hij dan een andere persoon lijkheid in 's rechters zetel. Van As was de boosdoener en van Es. de Amsterdamsche chauffeur was de du pe, maar mogelijk ook wel iets van mede schuldige. Van As moest in het gebouw van den Boerenbond zijn en stak zijn arm uit als zichtbaar signaal 15 a 18 M. vóór den auto van van Es. Dat is wel wat min, al had de laatste nog wel kunnen stoppen* Elkaar misverstaan leek ook hier wel wat in het spel te zijn. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Nachtrumoer: H. B. te Soest f 10 of 4 d. Straatschenderij: A. B. te Soest f 15 of 0 dagen. Arbeidswet: J. Th. de H. te Soesterberg 'f 10 of 4 dagen en 2 maal f 52 dagen: Te Baarn op den openbaren weg zich niet ordelijk gedragen: Th. A. K. te Soest f 10 of 4 dageni; J. S. te Soest f 5 of '2 dagen. Met motorrijtuig niet de rechterzijde houden: \V de V., den Dolder f 3 of 1 dag. KUNST- OF KRACHTKORRELS. (Jos. Boshouwers). Blijkens ingekomen vragen, van abon- né's op ons blad zijn er, in alle deelen des lands, verbruikers van de z.g. Kunstkor- rel. Ik zet er bij „z.g.", omdat het woord „kunstkorrel" bij het publiek de beteeke- nis van een soortwoord heeft verkregen. De N.V. Bertels Oliefabrieken te Am sterdam waren de eersten, die dit product hier te lande in den handel brachten, en wel onder den eigennaam van „Kunstkor- rel", onder welke benaming het product thans algemeene bekendheid geniet. Nadien zijn ook andere firma's of coÖ- Militaire humoreske van Freiherr von Schlicht door CEKA. 15) Laat dat, bid ik u, aan mijne zorg over. König werd rood van kwaadheid. Ten eerste verbied ik u te spreken op den toon, waarop ge mij antwoordt, en ten tweede zijt ge een groot kind. Ge weet niet. hoe ge uiv cigaretten zult betalen, en loopt met trouwplannen rond. Gerd werd weerspannig. En wie heeft me op het idee gebracht om te trouwen? Gij. eni niemand anders! König nam zich den helm af en streek door z'n haren. Ge zoudtmet uw logica wezenlijk een ijsberg in een vuurspuwenden krater ver anderen. Ik houd het ook nu nog voor het beste, dat ge huwt; maar ge moet toch een meisje kiezen, dat vermogen heeft. Ik verkoop me niet, zei Gerd trotsch. Als ik eenmaal huw, huw ik alleen uit lief de. König trok de schouders op. M^t u valt heden totaal niet te rede neeren; ge schijnt vroeg -opstaan niet te kunnen verdragen. Slecht! bevestigde Gerd. Ik zei denv op passer ook al, dat ik cr mij best mee kon ver eenigen om 3 uur naar bed te gaan, maar dat het uit den duivel is om 3 uur op te staan. Als ik eens Overste mocht worden, dan weet ik wel, dat ik alleen namiddag- dienst zou bevelen, of als het absoluut niet anders ging, dan gai ik de officieren1 verlof, ten minste de luitenants. Die zouden het in 't algemeen goed bij me hebben; voor hen peraties begonnen, zulke korrels te fabri- ceeren, echter niet allen met hetzelfde doel. Deze korrels zijn óf wel gefabriceerd ter vervanging van uitsluitend ochtendvoer, ofwel ze zijn volledig voer. De Kunstkorrel, waar wij thans het oog op hebben, beoogt een volledig voer te zijn, d.w.z. men mag er géén ander voer bij geven, uitgezonderd dan groen en scherp b.v. De droogvoedermethode is eenvoudig, maar de Kunstkorrel (als volledig voer) is nóg veel eenvoudiger, ze bespaart onge twijfeld arbeid uit. Maar, en nu komt het, wat ons tot schrijven van dit artikeltje noopt men moet zich dan ook stipt houden aan het ge biedende voorschrift van den fabrikant. En dat gebeurt lang niet overal. Waar men er hardvoer naast gaat 'voeren, daar is de verhouding, die de fabrikant zich voorstelde, verbroken. En de nadeelige ge volgen daarvan kunnen niet uitblijven. Deze week schreef me een onzer abon- né's uit Maarhuizen (bij Weert L.), dat hij zijn jonge kippen dit jaar maar niet aan den< leg kan krijgen. En het vorige jaar ging het er goed mee! Verder in den brief lees ik echter, dat er nu anders gevoerd wordt, n.1. haidgraan, in de verhouding, tot kunstkorrel, als 1 5. Hij dacht, dat dit toch niet te veel kon zijn, circa 5 pond gemengd graan bij 25 pond kunstkorrel. Maar als hij behoorlijk had nagedacht, zou het toch tot hem zijn doorgedrongen, dat de eiwitverhouding nu anders moet ge worden zijn, dan het vori^ jaar. Want on ze graansoorten bevatten allemaal slechts weinig eiwit, en dan nog uitsluitend plant aardig. De kippen, die met uitsluitend Klunstkorrel juist eiwit genoeg krijgen, ne men daarvan te weinig op, als er ook hard- graan naast verstrekt wordt. De leg zal daardoor langer uitblijven, enI begint hij ten slotte, dan zal de produc tie te laag blijven. Doel van dit schrijven is: de verbruikers van dit voer met klem te wijzen, op de dringende noodzakelijkheid, juist te voe ren, zooals de fabrikant dit aangeeft. (De Kleinveeteelt). EEN AARDIG MIDDAGJAPONNETJE. Wist u dat plissé'tjes en ruches weer „de" groote mode zijn? Wij hebben daarom deze keer een, aardig model voor een middag japonnetje uitgezocht, dat bovendien de verdienste heeft zeer slank te maken. Aan gezien het heel eenvoudig is, kan men het gemakkelijk zelf maken* Het aardige kraag je met de loshangende lip van voren, en ook de kleine ruches aan de mouwen, ge- zou ik een ideaal regimemts-chef zijn; straf fen zou ik niet opleggen, winterarbeid ook niet, krijgsoefeningen- heelemaal niet, en casino-schuld mochten ze hebben zooveel ze wilden. Ik zou aan m'n eigen jeugd den ken en altijd tot me zelf zeggen: Wie zich zonder schuld gevoelt, werpe den eersten steen op hem. König was inderdaad boos geweest, maar Gerds kinderlijkheid ontwapende hem; het was immers klinkklare onzin, wat hij daar sprak; maar opzettelijk onderbrak hij_ diens woorden niet om hem niet op het onder werp „Elly" te doen terug komen. In stilte svas hij er vast van overtuigd, dat Gerd ten slotte niet meer wist, wat hij vroeger ge zegd had; zoo iets flikkerde bij hem op als een. stroovuurtje om even snel weer uit te dooven. En gelet op de vroolijke zorgeloos heid, waarmee Gerd z'n theorie uiteenzette, begreep hij ten slotte niet, hoe hij diens woorden in ernst had kunnen opnemen. Wel mannen! Hoe gaat het? De kapitein reed langs het front en keek naar de rijen der compagnie. Goed, kapitein! was het luide ant woord. En hoe gaat het m'n luitenants? Heer von Völkerling had z'n paard aan de spits der compagnie gebracht en reed nu naast z'n officieren. Gerd had z'n belofte, niet meer te vein zen, gehouden; wat de kapitein met vreugde had opgemerkt. En toch was de verhouding tusschen hen er in de laatste dagen niet beter op geworden; want Gerd had, toen hij zich gaf zooals hij was, zulk een luiheid en onverschilligheid aan den dag gelegd, dat de kapitein werkelijk niet wist, wat hij er van zeggen zou, en alleen hieraan had Gerd het te danken, dat hij nog niet op barbaarsche wijze onder hander» genomen was. Ook nu ergerde de kapitein zich over het gezicht, waarmee Gerd door de wereld trok. Mijn God! als zoo'n jong luitenant ven er en zeer jeugdig cachet aan. Dit ja ponnetje van een donkerblauwe stof en een wit of crème kraagje staat zeer gedistin geerd. Zooals men ziet loopen de twee gameer- naden van voren in de japon uit in een stolpplooi. De zelfde lijnen vindt men te rug aan de rugzijde van de japon. De mouw is glad en heeft aan den elboog drie inge- stikte naadjes, die op het patroon door ra derlijntjes worden aangegeven. De ceintuur kan men met een aardige nikkelen gesp van voren laten sluiten. Het kraagje en de lip moeten van dubbele zijde of crêpe geknipt worden, dus twee maal. Voor de ruche neemt men een smal strookje, van onge veer 2% centimeter breed, liefst schuin ge knipt en dat een lengte van anderhalf maal de omtrek van kraag en lip moet hebben. Wil men echter een geplisseerd strookje als garneering aanzetten, dan rekent men drie maal de omtrek. Wat de hoeveelheid be- noodigde stof aangaat, daarvoor is twee maal de hoogte van 130 centimeter breed plus de lengte van de mouwen voldoende. Met andere woorden, als de japon 125 c.M. lang moet worden, heeft men 2.50 Meter plus 65 c.M'. is 3.15 M. stof van 130 c.M. breed noodig. Wanneer men het kraagje, enz. te veel werk mocht vinden, kan men natuurlijk in de nouveauté-afdeeling van de warenhuizen of in een goeden manufacturenwinkel zoo'n stelletje geheel gereed koopem MADELEINE. Bestelling van Knippatronen. Van model No. 3 is een knippatroon ver krijgbaar k 25 cent; uitsluitend in een STANDAARDMAAT, waarvan de afme tingen gelegen zijn tusschen 44 en 46. Met eenjge handigheid kan men dit STAN DAARDPATROON zelf geschikt maken en gebruiken voor zoowel de maten 42 en 44, als 46 en 48. Bestellingen uitsluitend over de post te richten aan; DE BEURS, DANIëL WILLINKPLEIN 45, AMSTERDAM-Z. Op strookje van postwissel of postgiro biljet (POSTGIRO DE BEURS 71512) nauwkeurig vermelden.: Naam en adres van afzender en nummer van het gewenschte model. N.B. Patronen kunnen niet geruild wor den, noch kan er correspondentie over wor den gevoerd. Bestellingen worden allen uit gevoerd, indien zij vergezeld zijn van betaling. WENKEN VOOR HET GEBRUIK VAN HET STANDAARD—KNIPPATROON Leg het patroon uit en meet het goed na. 'Neem de maat van U zelf over buste, heupen en taille. Zie of het patroon met Uw maat over- eenkonP. Op het patroon kan men de heup lijn op ongeveer "20 c.M. afstand van de taillelijn vinden. Het patroon is erop bere kend, dat men de naden nog moet aan knippen. (ongeveer 2 c.M.). Wanneer iemands lichaamsmaten, niet al te sterk afwijken van de maten van het standaardpatroon, kan men, door het aan knippen- van breedere of smallere zijnaden (let wel; zij-nadert) het patroon toch voor het betrokken figuur geschikt maken. De V-vormige inkepingen in het patroon geveit aan, waar het patroon op de stof vouw gelegd moet worden. De ronde gaatjes geven aan, waar de onderdeelen van het patroon aan elkaar sluiten. Over het algemeen worden de knoopsga ten, buste-naadjes en de middenj-voor-lijn van het voorpand in het patroon geraderd. IETS OVER MATEN EN GEWICHTEN In alle mogelijke kookboeken en recepten ziet men dikwijls de maten aangegeven in „een kopje" van dit of een „eetlepel" van dat, of wel een d.L. van dit of „zooveel gram" van dat. Niet iedere huisvrouw heeft echter een kleine weegschaal bij de hand en daarom is het goed, als men weet, hoe veel die verschillende maten en gewichten in de practijk feitelijk beteekenen. Dan kan men zich altijd behelpen en de maten om rekenen. Om met de gewichten dan te be ginnen, mogen we ons geheugen nog wel even opfrisschen en bedenken, dat 100 gram niet eens genoegen vond in een frissche, opgewekte velddienstoefening, in welken dienst zou hij dan plezier hebben? O ze ker! de afmarsch was nu weJ niet zóó amu sant om er zich dood bij te lachen;; maar zonder dat kon het niet. Zoo ver was men nog niet gevorderd, dat men de luitenants met een takel uit 't bed lichtte en hen in de voor de oefening uitgekozen' streek zacht jes weer op de aarde neerliet. Hij zelf was veldsoldaat met lijf en: ziel en wilde zich door Gerd z'n goede luim niet laten beder ven. Zoudt ge den besten doctor Ibsen niet wat gezelschap willen gaan houden? vroeg hij Gerd. De marsch valt hem misschien wat lichter, als hij onderweg een woordje kan babbelen. Zeker, heel graag, kapitein! Hij snapte niet, dat deze hem kwijt wilde zijn en meende, dat hij thans met den ka pitein op den bestap voet stond. Alleen somwijlen, als deze hem lang en: onder zoekend aankeek, had hij 'n gevoel, of deze stilte niet lang zou duren. Hij trad dus uit het gelid er< liet de compagny voorbij zich heen marcheeren. X „DE SI AG OP DE OSSENWEIDE". De „kerels" met den volledig bepakten ransel zweetten niet slecht, maar dit was nog niets vergeleken; bij het zweeten. van den doctor, dien men reeds van verre kon hooren hijgen en steunen. Man, ge zijt een volmaakte roerdomp! zoo plaagde Gerd. Ge schreeuwt, alsof ge er voor betaald wordt. Word ik ook, pufte de ander. Zweeten behoort bij den dienst, en voor m'n dienst krijg ik per dag 2 Mark50. Word door dat vele geld maar niet overmoedig. is één ons. Een pond is dus 500 gram. Dan wordt er in recepten veel gewerkt met „theekopjes". Welnu, wat inhoud betreft, is een theekopje ongeveer het tiende deel van een liter of kan, dus 1 d.L. of maatje. Wat het gewicht van een „theekopje" van dit of dat betreft, dat varieert natuurlijk. Zoo weegt een theekopje rijst ongeveer 1 ons of 100 gram, een theekopje havermout 45 gram, een kopje krenten 60 gram, een kopje rozijnen 80 gram, en een kopje gort ook 80 gratn. En hoeveel weegt nu bij voorbeeld een gewone snee brood? Wel, een normale snee wittebrood weegt onge veer H ons of 50 gram. En nu de „eetle pels". Als men in recepten van een „eetle pel" spreekt, wordt er altijd een „glad af gestreken" lepel bedoeld, dus niet een „Opgehoopte." Dat maakt een groot ver schil uit, vooral bij cacao of maïzena, die men immers heel hoog kan ophoopen. Zoo'n „afgestreken" lepel maizena of aardappel meel weegt ongeveer 8 gram, net als bloem en sago. Zout, gries en cacao is weer iets zwaarder; deze wegen per lepel 10 gram. Suiker is nog iets zwaarder en weegt 12 gram per lepel. Het zwaarste zijn boter en vet, die 20 gram per lepel wegen. Onze oude huisvriend: het fornuis. Vooral in het koude jaargetijde, wanneer het in vele huishoudens nog druk gebruik te gegoten ijzeren fornuis zoowel voor het koken als voor verwarming gebruikt wordt, komt het er op aan, onze oude, trouwe huis vriend: het fornuis, goed te behandelen. Eens in de week mag het wel een goede beurt hebben, waartoe we dan den oven uitvegen, pot en aschla leegmaken en uit stoffen, om vervolgens bovenplaat en zij kanten te potlooden. Dat potlooden mout goed en met zorg gebeuren, want het is niet alleen een middel om de boel te doen glimmen, maar ook om het ijzer tegen roes ten te beschermen. Men maakt een papje van potlood met terpentijn (ten minste als de kachel of het fornuis heelemaal koud zijn, zoo „dood als een pier", anders ge bruiken we potlood met water) en smeert het fornuis daar stevig en gelijk mee in. Daarna net zoo lang borstelen, tot alles mooi glimt engeen zwart meer afgeeft. RECEPT. Een smakelijk, goedkoop soepje. Men neemt hiervoor 2 liter bruine boo- nennat, met nog een paar achtergebleven bruine boonen erin, verder een flinke ui, 6 eetlepels bloem, 2 lepels boter, 1 laurier blad, 3 kruidnagelen en 4 maggi bouillon blokjes. Het boonennat wordt met het lau rierblad en de kruidnagelen aan de kook gebracht. In de koekenpan laat men den fijngesnipperdien ui met de boter lichtbruin worden, waarna men er de bloem in strooit en die nog even mee laat bakken; dit aldus gefruite mengsel orengt men over in het kokende boonennat. De soep nog een half uurtje door laten1 koken, terwijl men af en toe roert, opdat de boel niet aanbrandt. Ten slotte lost men er de 4 bouillonblokjes in op. Smakelijk eten! Pommes Frites: Men snijdt de geschilde en gevvasschen aardappelen in balkjes van 1 c.M. dikte. Laat ze uur in water met zout staan en droogt ze daarna tusschen een doek. Nu maakt men eem pan met sla-olie zóó heet, dat de blauwe damp eraf komt. Hierin bakt men de aardappelreepjes tot ze mooi bruin beginnen te worden. Juist voor het opdoen maakt men de olie opnieuw zeef heet en bakt de pommes frites dan licht bruin. Op grauw i apier laat men ze dan goed uit lekken. RECEPT. Cabinetpudding: Hiervoor neemt men 1/4 liter room, 1/4 liter melk, 16 gram custard poeder, 60 gr. suiker, 10 gram witte gelatine, 25 gram krenten, 25 gram sultanen, 15 gram sucade, 30 gram zachte biscuits en 1/4 d.L. mara: - quin. De custard poeder en de suiker roert men dooreen en mengt dit aan met een weinig koude melk. De overige melk brengt men met den room aan de kook en giet erin, steeds roerende, de aangemaakte custard poeder. De massa kookt men roerende gaar en lost er vervolgens de goed in koud wa ter geweekte en uitgeknepen gelatine in op. Nou, meenlde de dikke, het is toch al tijd nog beter Sier iets te verdienen, dan in Ivarlsbad een kapitaal er op toe te leggen. •Karlsbad is de mooiste badplaats, die ik ken, maar onmogelijk duur. Hebt ge er een begrip van, wat een gulden is? Naar ons geld gerekend ongeveer l Mark 30. Ja, op het papier! Maar in werkelijk heid is het zooveel als bij ons een halve Mark. Ik ben geen arme man, maar ver zadigen kon ik me in Karlsbad niet; die weelde kon ik me niet veroorloven. Als ge den oberkellner maar eenmaal vriendelijk aankijkt, ben je reeds een kroon drinkgeld kwijt! Ja, maar waarom koketteerdet ge dan ook met den. jongen man? Omdat men anders nog kleiner porties kreeg dan gewoonlijk. Ja, ja, 't is een tra nendal! Dat stem ik toe, viel Gerd hem bij. doch terstond daarop bedacht hij, dat hij zelf op dat moment, afgezien van den lan gen. marsch eigenlijk heelemaal geen. reden had om te jammeren, en daarom nam hij z'n verzuchting terug met de woorden: Mem moet niet ondankbaar zijn; mij gaat het heel goed. Zeg liever het woord „momenteel" er bij; men weet niet, wat het komende uur ons brengen kan. Men moet den dag niet vóór den avond prijzen. En den avond niet vóór den morgen. Dat woord is veel gepaster; want de groot ste dwaasheden), waaronder wij vaak meer te lijden hebben dan onder het leed, dat de Hemel ons beschikt, begaan we, als de zon is ondergegaan. Waarom maakt ge ook zulke gekke sprongen? Ik kan u verzekeren, dat ik des ^vonds om 9 uur reeds in m'n bed ligt; ik ben' dan zoo moe, dat ik dikwijls al slaap voor ik uitgekleed ben. En wie slaapt, zon digt niet. Als de massa dan wat bekoeld is, voegt men er de marasquin bij. De vla laat men onder af en tot roeren, geleiachtig worden. Men wascht de krenten en sultanen en laat ze even opzwellen in kokend water. Nu legt ■tnen in den puddingvorm, die met koud water is omge>poeld, laag om loag de 'biscuits met de vla, krenten, sultanen, su- cade, de laatste gesnipperd. Men zorgt er dan voor, dat de biscuits nergens den vorm Taken, daar ze anders tegenhouden bij het keeren en maakt, dat de bovenste laag uit vla bestaat. Weensche Stokvischschotel: Men snippert twee flinke uien en laat ze in de helft van 80 gram boter lichtbruin worden. Dan brengt men een J4 liter melk aan de kook en lost er 2 maggi's boullonblokjes in op. Een volle eetlepel peterselie hakt men fijn en verdeelt 1 pond gekookte stokvisch in fijne schilfers. In een diep vuurvast scho teltje, flink met boter ingesmeerd, legt men eerst een laagje visch, giet daarop de helft van den bouillon met melk en strooit er 1 kopje paneermeel over, de helft van de pe terselie en de helft van de gefruite uien. Daarop legt men nu nog de helft van de overgebleven visch en giet daar de rest van de bouillonmelk, van het paneermeel en de overgebleven uien en peterselie over. Het geheel wordt afgedekt met het laatste restje visch en daarover strooit men nog wat paneermeel en overgebleven gesmolten boter. De schotel wordt dan in een heeten oven gezet tot er een korstje opkomt (on geveer uur). Men heeft dikwijls na verloop van tijd op helder wit gestucadoorde muren of pla fonds, vuile vlekken gekregen. Overwitten met wit-kalk is veel te veel werk. Maar men kan die vlekken heel goed wegmaken met behulp van een dik papje van stijfsel met koud water, dat men met een flanellen lapje over de vlek smeert. Nadat het goed ge droogd is kan men het overtollige wit er afborstelen met een zachte borstel. KEUKENKASTEN SCHOON MAKEN! Eens in de week krijgt de keuken een goede beurt en moet daarbij de z.g. glazen kast (waarin meerendeels geen glazen, doch keukengerei, busjes, potjes, enz. staan), evenals het kastje (of de kastjes) onder den aanrecht schoon gemaakt worden* De gla zenkast moet feitelijk heelemaal uitgehaald worden, waarna de planken worden afge nomen, het papier afgestoft of vervangen. Aardewerk wordt afgewasschen, bussen en flesschen van buiteni met spons en leeren lap afgenomen en goed gedroogd. In de kastjes onder den aanrecht worden meestal emmers, boenders, enz. geborgen. Ook dit moet allemaal schoon gemaakt worden, waarbij emmers, en zinken teilen, enz. met warm sodawater en Brusselsch zand worden geschuurd. Schuiers en. borstels maakt men (alleen het haar) met zeepsop schoon, terwijl men in lauw water en daarna koud water na spoelt en snel droogt. De goedkoope stof fers, met bruine kokosvezels, kan men niet wasschen. HUISVROUW. Gerd zag den kameraad oolijk aan. Hadt ge altijd zulke solide grondbeginselen? Dreunend sloeg de dikke zich met de hand op z'n embonpoint. Dit is m'n getuige, dat ik vroeger anders dacht! In galop suisde de adjudant de marsch- colonne voorbij. Pas op! zei Gerd, zoo aanstonds gaat het er op los; de tijd der heldendaden is daar! Tot nu toe hebben we gegaan zoo meteen wordt er door de wereld geloopen en gesprongen. De dikke zuchtte zoo luid, dat een; doode er medelijden mee moest krijgen. Wat scheelt er aan? informeerde Gerd. Een mislukte vreugdekreet...» Maar in ernst, ik verheug me werkelijk. Ge weet immers heel niet, hoe goed zoo'n be weging is voor iemand, die veroordeeld is dagelijks urenlang op een bureau te zitten. Ik ben inderdaad reeds een heel ander inensch geworden; Mijn bloed is dun, m'n hoofd veel frisscher; maar inspannend is de kuur, dat is waar. Formeert compagniescolonne Marsch! Zei ik het niet? Het gaat er op los. Tot wederzier.s' Gerd ijlde naar z'n plaats en ook doctor Ibsen zette z'n beenen in een beweging, die volgens het reglement „marsch-marsch-marsch" heet. Maar wie gedacht had, dat de slag nu da delijk beginnen zou, had zich vergist. Eerst riep de overste de officieren bij zich en legde hun zijn idee uit. Het heette, dat het eigenlijk niet van hem was, maar in het brein van een ander was opgekomen; doch inderdaad was het toch van hem zelf, die voor de tweede maal de snoode gedachte had gekoesterd op de Ossenweide te kam peeren. Het was een. heel gemeen terrein, dat te hunner beschikking stond: een eindelooze heide, in hare gansche uitgestrektheid door sneden door een beek van ongeveer 2 M. Wordt vervolgd.

De Soester | 1934 | | pagina 4