2e BLAD Damestasschen Tragedie ö4 Bekendmakingen Officieel ©^Plaatse iij k N ieuws^G Soesterberg Spore >C Rechtzaken V 9 J* Het adres voor Ingezonden behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 13 Januari 1934, No. 4 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 29 De cember 1933 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van F. L. Dankmeijer, van be roep zonder, wonende te Soest om verlof A. in de navolgende localiteit: voorlocali teit, groot 120 M2. van het perceel, plaat selijk gemerkt No. 51A en gelegen aan de Birktstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Soest, 10 Januari 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, G. Deketn. De Secretaris, J. Batenburg. OPHALEN ASCH EN VUILNIS. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat in de week van 15 t/m 22 Januari a.s. de quitantie^ voor het ophalen van asch en.vuilnis zullen worden aangeboden. Den aangeslotenen wordt verzocht het verschuldigde (f 2.50) bij eerste aanbieding te willen voldoen. Soest, 10 Januari 1934. Burgem^ster en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. DIENSTPLICHT. Bekendmaking inzake vrijstelling. De Burgemeester van Soest brengt ter algemeene kennis dat: Mattheus Cornelis Lustenhouwer, dienstplichtige der lichting 1934 dezer gemeente, bij beschikking van den Minister van Defensie dd. 4 Januari 1934, Vlle afd. No. 222 V, met ingang van 16 Februari 1934 voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens ko^twinne/rschap. Tegen deze uitspraak kan binnen tien da gen na den dag dezer bekendmaking in be roep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wicn-de trits praak- geldt, of door diens wettigen vertegenwoor diger; b. door elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingeschreven personen, of door diens wettigen vertegen woordiger. Het verzoekschrift daartoe, aan de Ko ningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den bur gemeester ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift. Soest, 11 Januari 1934. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. SOESTER SCHAAKCLUB. Naar men ons meldt had bovengenoemde club Dinsdag op haar clubavond weder een groot succes te boeken. Kon de vorige week gezegd worden dat bij den opnieuw begonnen winterwedstrijd plaatsen waren open gehouden voor nieuwe leden, thans zijn deze alle alweder bezet, doordat de voorzitter het voorrecht had om 4 nieuwe candidaaatleden voor te stellen n.1. de heeren P. C. Zonneveld, Talmalaan 20A; A. de Vries, Kerkdwarsstraat 29; J. H. Ver zaal, Nachtegaal weg 8 en W. van Meel, Wijn. Toplaan 24, allen te Soest en de heer A. Hilhorst, Brinkstraat 25, Baarn, zoo dat er een 4de groep bij moet komen. Er kunnen dus weder nieuwe leden bij. H.H. Schakers, meldt U Dinsdag op den clubavond in de Viersprong (Nieuwerhoek) Soestdük. Al? het tweede succes kan nog gemeld worden, dat Soest ook een lid in de Bonds- tientallen geplaatst ziet, namelijk de heer H. de Graaf. Jammer dat hier den voorzitter de Heer H. Schreuder, gepasseerd is, daar hem die plaats toekwam. AL uitslag in den gehouden winterwed strijd kan nog gemeldt worden dat in de le groep de partij der heeren J. C. Wickel J. Gorter werd afgebroken. In de 2e groep speelden du heeren. C. de Jong tegen den heer W. van Meel 0—1. De heer A. W. Hei mens tegen de heer Luypen 1—0. H.H. leden, tnen wordt er aan herinnerd dat 16 Jan. de 2e ronde begint. Dan speelt 5 tegen 8, 6 tegen 4. 7 tegen 3, 1 tegen 2. Aller opkomst is voor een vlot verloop zeer gewenscht. VERLOTING. Uitgeschreven door de Voetbalver. Soest, met toestemming van B. en W. van Soest bij besluit van 14 Juli 1933, 2e afd. No. 35167 De trekking heeft plaats gehad op Maan dag 8 Jan. j.1. in Hotel Bosch en Duin aan de Bosstraat, alhier, alwaar tegen overleg ging van het betreffende lot de prijzen te verkrijgen zijn. Prijzen in deze maand niet afgehaald vervallen aan de vereeniging. Lot 631 damestresor, 1699 Borstelstel, 1920 Zakmes, 588 Zakmes, 1467 fleschje Odeur, 1709 Aschbakje, 926 Zakmesje, 195 Schilderijtje, 675 portemonnaie, 476 paar Manchetknoopen, 2158 Woldiertje, 2009 Vloeiblok, 1932 Tabakspijp, 810 Boodschap- tasch, 1102 Zakspiegeltje, 1414 Tabakspijp, 241 Tabakspijp, 1556 Galanteriedoos, 20'Jl lederen fourmtuur, 2U82 Sigarettenpijp, 1271 Portretlijstje, io99 Woldiertje, 107 stel Wijnglazen, 924 Zakmes, 557 doos met Le peltje», 1507 Tabakspijp, 1042 Tabakszak, 1956 Tabakszak, 1314 Sig.aanstekcr, 1501 Damestresor, 546 stel Wijnglazen, 1735 zes Eierlepeltjes, 1590 Aschbakje, 1125 Da ïes- potloodje, S00 Tabakspijp, 1697 inkstel, 49b Zakmesje, 595 Portretlijstje, 256 Vulpenhou der, 578 Tabakspijp, 1723 Sig.aansteker, 1605 Zakspiegeltje, 1051 Boodschaptasch, 1791 Lepelrekje, 1538 Aschbakje, 1923 Wuldier- tje, 1348 Horloge, 2026 Zakspiegeltje, 1762 Mondorgel, 129 paar Manchetknoopen, 2141 oldiertje, 1242 Zakspiegeltje, 657 Klokje, 314 Tabakspijp, 1722 Zakmes, 655 rek met 3 Cups, 1029 paar manchetknoopen, 1718 Lepelrekje, 1969 damespotloodje, 1785 Vul potlood, 1159 paar Manchetknoopen, 2239 stel Wijnglazen, 1532 Potloodhouder, 1452 paar Manchetknoopen, 1581 Jap. Naaidoos, 1957 Tabakspijp, 989 Schemerlamp, 832 Vul penhouder, 2222 Sigarettenpijpje, 1014 Ameublement, 716 Tabakszak, 122 Vulpen houder, 1959 Vloeiblok, 530 Aschbakje, 1355 zes Eierlepeltjes, 893 Schilderijtje, 192 pr. Manchetknoopen, 103 Vulpenhouder, 1788 Sigarettenpijpje, 1606 paar Manchetknoo pen, 1346 Mondorgel, 2313 Tabakspijp, 346 paar Manchetknoopen, 1472 Sigarettenpijp je, 1830 Kapstok, 1793 Portemonnaie, 1259 paar Manchetknoopen, 1124 Zakmes, 739 Tabakspijp, 1996 paar Manchetknoopen. EERSTE SOESTER EIERVEILING Kipeieren: Hoogste prijs f 5.middel- prijs f 3.70f 3.50; laagste prijs f 2.80; Eendeneieren f 3.60; alles per 100 stuks. Aanvoer 11000 stuks, handel kalm. WINTERLEZING. Namens het bestuur der Ned. Chr. Vrou wenbond en het Chr. Comité voor Winter- lczingen, zal op Maandag 15 Jan. a.s.s in Religie en Kunst, des avonds om 8 uur op treden, Dr. Lammerts van Bueren, Direc teur der Zettensche inrichtingen. Door Z.Eerw. zal behandeld worden: ..Levensverrijking enj levensverarming bij# Shakespeare." Spreker en onderwerp lokken zeker uit tot bijwoning van deze lezing. Dr. Lam merts van Bueren heeft een naam op dit terrein die recht geeft op goede verwach ting. Voor hen die geen lid zijn van de Chr. Vrouwenbond of niet voorzien zijn van een toegangskaart van het Comité is de toegangsprijs 35 cents per persoon. SOESTER VRIJWILLIGE REDDINGS BRIGADE. Maandag 22 Januari a.s. hoopt de Soes- ter Vrijwillige Reddingsbrigade haar eerste propaganda-avond te geven in Hotel.„Eem- land" die, zooals uit het programma blijkt, „iets goeds" beloofd te worden. De heer A. J. Meijeriak uit Haarlem, Hoofdconsul v. d. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, zal een voordracht met llclutrtbBTÜtii hbtrïen oVé'r 1ïei ondèrWeTpT ..Het redden van drenkelingen en eerste hulp bij ijsongevallen". Eenjge leden der brigade zullen onder leiding van den Bad meester, de heer J. C. Geervliet een demon stratie geven van vervoer-afweergrepen. Tijdens de pauze vindt een tombola plaats, waarvoor reeds prachtige prijzen beschik baar zijn gesteld en alsnog gaarne prijzen worden ingewacht bij den heer Quelle, To renstraat, die bereid is eventueel deze af te halen. Na de pauze wordt een tooneelstuk opgevoerd: „Aan de Eembocht", een.spel in 2 bedrijven, waarvan de handeling plaats vindt in den nazomer van '32 te Soest. Een programma, dat er wezen mag en waarvoor aanbeveling overbodig is. De avond wordt besloten; met gezellig samenzijn. ONTSPANNINGSAVOND VOOR WERKLOOZEN. Deze week wordt door de R.K. Werklie denvereniging St. Joseph een aanvang ge maakt met een wekelijkschen kaartavond voor de werkloozen, om prijzen. Door het bestuur wordt steeds iets bijgedragen voor deze avondem Ook zal worden gevraagd aan enkele winkeliers om kleine prijsjes. LOOP DER BEVOLKING. Op 1 Januari 1933 bedroeg de bevolking onzer gemeente in totaal 14774 zielen, waar van 7181 mannen en 7593 vrouwen. In 1933 vermeerderde dit aantal door ge boorte met 147 j. en 145 m. en door vesti ging met 895 m. en 1Ü43 vr., dus een ver meerdering met 2230 personen. Gedurende het jaar 1933 overleden 75 mann. en 67 vr. en vertrokken 579 m. en 697 vr., waardoor de werkelijke vermeerde ring van het zielenaantal bedroeg 388 man nen en 424 vrouwen, dus in totaal 812 per sonen. Op 1 Jan. 1934 bedroeg het aanftU inwo ners onzer gemeente dus 7569 mannen en 8017 vrouwen, in totaal 15586. BELEEDIGING. Door de politie is proces-verbaal opge maakt wegens beleediging tegen van E. en M„ bewoners der noodwoningen. MISHANDELING. Toen van B. dezer dagen zich vervoegde bij Z„ in wiens dienst hij was, om betaling van zijn loon, kreeg hij dat niet, doch in plaats daarvan werd hij op zeer hardhan dige wijze de deur uit geslagen. Tegen Z. is proces-verbaal wegens mishandeling op gemaakt. ERNSTIG ONGEVAL. Vrijdagmorgen te omstreeks 10 uur had op den nieuwen betonweg op den hoek van den Wiekslooterweg een ernstige aanrijding plaats op grondgebied der gemeente Baarn. Een vrachtauto naderde vanuit de richting Wieksloot en wilde den betonweg op in de richting Utrecht. Tegelijkertijd naderde op den betonweg in zeer snelle vaart van uit de richting Utrecht een motorrijder. Een botsing volgde, waarbij het motorrijwiel in aanraking kwam met de achterzijde van den GEVONDEN VOORWERPEN Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: ■muisgrijze poes Burgem. Grothestraat 23 rijwielbelastingmerk Wiekslooterweg 15 grijze want Korte Brinkweg 22 vrachtauto en in de ter zijde van den weg aanwezige sloot vloog. De motorrijder kwam op den weg terecht. Dr. de Vos ver leende de eerste hulp, waarna -de motor rijder per ziekenauto van E.H.B.O. naar net zieKenhuis te Zeist is overgebracht. Hij was er zeer ernstig aan toe. Wijl hij niet ge hoord kou worden, is zijn identiteit nog niet gebleken. DIEFSTAL WASCHGOED. Door S. aan de Burgemeester Grothe- straat is bij de politie aangifte gedaan van de ontvreemding te zijnen nadeele van eenig waschgoed, dat hij des avonds buiten had laten hangen. Een waarschuwing voor de inwoners des avonds hun waschgoed bin nen te halen, is dus zeer zeker op zijn plaats. VERMISSING RIJWIEL. Door den Soester inwoner v. S. is bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van zijn rijwiel, dat hij eenigen tijd onbe heerd had laten staan voor zijn winkel aan de van Weedestraat. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 wollen dameshandschoen 1 Protestantsch kerkboekje 1 wollen kinderhandschoen> 1 rijwielbelastingmerk Inlichtingen te bekomen aan den Politie post, dagelijks van 9 tot 19 uur voorm. en van 2 tot 2.30 uur nam., behalve Zondags. PROCES-VERBAAL. Door de politie te Soesterberg werd dez? week proces-verbaal opgemaakt tegen een zekeren L. te Zeist, wegens het plegen, van niet nader te noemen oneerbare handelingen tegenover twee dames, te Soesterberg. VRIJWILLIGE BRANDWEER. Het Bestuur van bovengenoemde veree niging deelt ons het volgende mede: In de 9 Januari j.1. gehouden ledenvergadering der Vereeniging Vrijwillige Brandweer te Soes terberg, heeft de heer C. J. van Dam mede gedeeld,-dat hij besloten heeft als secretaris af te treden. De voorzitter-corpmandant der Brand weer, de heer A. Tammer, heeft den heer van Dam namens alle leden hartelijk toege sproken, waarbij hij. de trouw en ijver van den aftreden/de preq^. De heej^ van Dam^is sedert de oprichting der Vereeniging in 1923, als secretaris werkzaam geweest en heeft in die functie op voorbeeldige wijze naar zijn beste krach ten het vereenigingsbelang gediend. Geluk kig behoudt de Vereeniging hem nog als Bestuurslid en Magazijnmeester. De oud-Commandant, de heer J. Nooder, sprak in gelijken zin. Een langdurig en har telijk applaus getuigde van de waardeering der leden voor het werk, dat de heer van Dam gedurende de afgeloopen tien jaren voor de Vereeniging heeft verricht. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing werd benoemd tot secretaris, de heer J. G. Dre- wes, Kampweg 62. EEN BAZAR. Naar wij vernemen, zal op 1, 2 en 3 Maart a.s., in het militair Tehuis, aan de Banningstraat, alhier, een bazar gehouden worden, ten bate van die instelling. BEVOLKINGSAANWAS. Wat de buurtschap „Soesterberg" ge noemd wordt, neemt gestadig toe in zielen tal. Het aantal bewoners, dat in 1931 een 2900 bedroeg, is thans gestegen tot bijna 2300. In dit tempo voortgaande, kan over twee jaar de 2500 worden bereikt. Met de zen, groei correspondeert ook de toename van het aantal woningen, dat nu tegen de 700 loopt. TELEFOON NIEUWE AANSLUITINGEN. No. 29 Francis, Salon, F. Koch, Dameskap salon, Lt. Koppenlaan 2, S'berg. STORMERSNIEUWS. De Stormers zetten 1934 in met twee klinkende overwinningen. Zaterdag speel de de B-ploeg van de "adspiranten op eigen terrein tegen Bilthoven B. Hoewel het veld vrij glad was wisten de beide ploegen toch een aardig spel te vertoonen,. Vooral de eer ste aanval van de Stormers die binnen het kwartier voor 20 zorgde, combineerde heel goed. Ook de verdediging begint in te zien dat het niet alleen hun taak is te zorgen dat de tegenpartij niet schiet, maar dat de bal ook weer uit de verdediging moet verdwijnen en dus onderschept moet worderu Het middenvak moet nog wat be ter leeren plaatsen. Vlak voor het einde bracht de kleinste Stormersheer de stand op 30 en hiermee had het B-twaalftal zijn eerste overwinning behaald. Stormers 1 speelde Zondag tegen A.K.C. 2 uit Utrecht in Soestdijk. A.K.C. is wel de zwakste ploeg in de afdeeling en gaf dan ook weinig partij. Met 60 kwam voor de Stormers het einde. Zondag a.s. speelt het eerste tegen Olym- pia III in Bussum. Vertrek om half één van de F. C. Kuyperstraat. Hoewel Olympia al haar uitwedstrijden verloren heeft is er weinig van te zeggen wat zij op eigen terrein presteert. Zet daar om allemaal je beste beentje voor zoodat we de twee kostbare punten bij het reeds verkregen aantal op kunnen tellen. KANTONGERECHT TE AFOORT. De wettenmakerij. De crisiswetten dragen op alle punten van haar kleed de vlekken van haastige sa menstelling. En Kantongerecht Amersfoort heeft weer eens een primeur in verband met zulk een flater. Vorige week diende reeds de zaak van Smeervet met den directeur van de Sticht- sche Margarinefabriek te Soesterberg als zondaar. Controleur de Boer had daar een doos met 29 haltpondjes „smeervet" aan getroffen. Scheikundig onderzoek wees uit, dat men te doen had met gearomatiseerde gekleurde margarine en met niets anders. De Boterwet eischt dan op de verpakking het woord Margarine. Thans was als des kundig uitlegger ten tooneele gevraagd de heer Jorning Beek, adjunct rijksinspecteur. Na het relaas van vorige week, hier thans geen groote uitweiding meer. De verd., de heer de Vries, belichaamde de zaak in deze woorden: Volgens de Bo terwet moet ik op de verpakking zetten het woord Margarine. De Crisiszuivelwet ver biedt het mij. En zoowel Openb. Ministerie als onze inspecteur waren het er roerend mee eens. De schuld ligt, volgens den inspecteur, aan de Crisiscentrale, die nalaat de menischen er op te wijzen, dat de Cr.Z.wet niet heeft" vervangen de Boterwet. die ongewijzigd van kracht blijft. Slotsom was, dat de eisch van schuldig werd gesteld met 50 cent boete. Volgende week uitspraak. Onzes inziens draait de zaak om een, mi- nistrieele nalatigheid. Zoowel de Boterwet als de Cr.Z.wet spreken van nog andere smeerzakenj dan boter en margarine. De Boterwet zegt in art. 1 tweede lid: „Intusschen behouden Wij Ons voor bij algemeene maatregel van bestuur aan eenig op boter gelijkend mengsel, dat dienen kan om boter te vervangen en in den handel wordt gebracht, een anderen naam te geven dan margarine." De Crisiszuivelwet bevat iets soortgelijks bij de omschrijving der stoffen, die onder deze wet vallen. Artikel 1, vierde lid luidt: „Andere spijsvetten: zoo danige spijsvetten, al dan niet verwerkt, als naar het oordeel van Onzen minister, ge bezigd zijn of kunnen worden om boter of margarine te vervangen." De naam „smeervet" lijkt in orde te zijn naar het oordeel van Onzen Minister, maar die naam is tot op heden niet vastgelegd bij algemeenen maatregel van bestuur, d.w.z. bij Koninklijk Besluit, zooals de Boterwet eischt. Ik ben nog dagelijk in overtreding, zei de heer de Vries. Na het verbaal van 20 Oct. werd mij van de Centrale bericht, dat ik moest ophouden met het Smeervet te kleuren en in kleine pakjes te verzenden. Ik kon doorgaan met het ongekleurd en in bulken (vaatjes) te verhandelen. De berei ding van smeervet is afwijkend van die der margarine, al blijft de grondstof dezelfde. In verzet. Twee Soester veroordeelden waren in verzet gekomen. Van As hield zijn f 25. boete voor links afslaan met paard en wa gen naar het erf van den Boerenbond in dt Torenstraat, toen een auto naderde. De ge vraagde schavergoeding van f 50.werd slechts voor de helft toegekend. Hij had wat laat zijn arm uitgestoken als teeken van afslaan. De bedrijfsleider van de reeds genoemde Margarinefabriek te Soesterberg bleel eveneens zijn f 10.plus 2 maal f 2.50 be houden voor zijn werkregister, dat niet klopte met den verrichten arbeid door per soneel op 10 Nov., al had verd gewezen op de verontschuldiging, dat in zijn vorige be trekking in Epe die zaken door kantoorper soneel werden in orde gehouden. UITSPRAKEN KANTONGERECHT Dronkenschap: H. W. te Soest f 10 of 4 dagen. Wielrijden onder invloed van alcohol: D. L. van P. te Soest f 25 of 10 dagen. Valsche opgave aan den Raad van Ar beid: J. v. d. H., te Soest, f 25 of 10 dagen Arbeidswet: W. A. H. te Soest, 2 maal (f 2.50—id). Wielrijden op toen verboden weg: F. M. S. te Soest, f 3 of 1 dag. Wielrijden zonder licht: J. S. te Soest, f 3 of 1 dag. Wij ZIJN GOEDKOO- PER DAN OOIT II Steeds de nieuwste modellen N. V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ v. Weedestraat 7 Tragisch, tragisch, driewerf tragi»ch! Van der Lubbe i»onthoofd. Honderdduizenden ter wereld, Hadden nog gehoopt, geloofd Honderdduizenden ter wereld, Trof dien slag; zóó hard en wreed, Die misdadig, doch jong leven, Zóó rampzalig einden deed! Ieder had gehoopt dat Duitschland, Fel beoordeeld, jaar op jaar, Thans de wereld mild zou stemmen, Door een groot en schoon gebaar! Door dit „warhoofd", reeds zóó zielig, Nog te sparen voor zóó'n dood; Waar in het proces gebleken Menschelijkheid dit toch gebood! Doch het heeft niet mogen wezen Duitschland.... toonde weer zijn kracht(?) Heeft weer de beschaafde wereld, Verder van zich af gebracht Heeft de „gratie" afgewezen, Door zóóvelen toch verzocht. Onder wien, 't zij hun tot eere Men ook Duitschers tellen mocht. Van der Lubbe? Éénzaam, zielig, Zonder één woord of gebaar, Bood zijn hoofd toen aan den „Valbijl"! Nog geen vier en twintig jaar Zelve wenschte hij geen „gratie", Met dat „vrees'lijk eind" in 't zicht! Droevig, als zijn leven, stierf hij Toen.was er een mensch „gericht"?. AD REM. Nadruk verboden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie COMMUNISME EN NIEVEEN. M. de R. In Uw blad van Zaterdag 23 December komt een artikel voor geteekend door den heer Nieveen over Communisme. Dit arti kel, waarin geen bewijzen^ waar geen lo gische, elkaar opvolgende feiten over het Vijfjarenplan worden genoemd, is zeer las tig te beantwoorden in 't kort. We moeten echter constateeren, dat de heer Nieveen, al is het ook gedeeltelijk, toegeeft, z.onder evenwel dit direct te zeggen; dat het vijf jarenplan geslaagd is. De heer Nieveen be weert, d^t de communisten zeggen, dat de Sowjet-Unie een paradijs is. Dit is absoluut onjuist. De communisten beweren, dat met hard werken en ontzagge lijk veel opoffering 't socialisme daar op te bouwen is. Zie bijvoorbeeld het laatste boek van Jef Last: „Het stalen fundament", waarin deze ruiterlijk voor de moeilijkheden uitkomt, die er zijn te overwinnen. Een raadsel is het voor iedereen de dich terlijke ontboezeming van N. „de dorre doodsklok van het Kremlin". Wat dit met het vijfjarenplan uit te staan heeft, ra, ra, ra. Maar dan komt het succesnummer: „20 millioen dooden in de Sowjet Oekraine". De Telegraaf schreef 6 millioen. De heer Nieveen maakt er twintig van. Waarom niet? Wij krijgen hierbij een ontroerende beschrijving over de „witte botjes" enz. enz. Komisch doet het dan aan iets verder op te lezen dat men den toestand niet in een paar dagen daar kan overzien. Wérkelijk, mijnheer Nieveen, gelooft U het waarlijk dat men in een paar dagen tijd de „botjes", (nog wel „witte botjes") van de twintig mil lioen' menschen, die van den honger zijn gestorven niet kan zien. Men zou er zelfs over struikelen. Trouwens de heer N. is anders niet zoo dom want een paar zinnen verder schrijft hij: een arbeider in Moskou krijgt 8 ons suiker per maand (dit zullen we nog even onderzoeken). Hij zegt hier verder niet bij, bijv. dat deze arbeider 8 ons brood per dag Krijgt plus 2 maaltijden in de fabriek waar hij werkt. Het volgende succesnummer is: „lippen stift en schoonheidsmiddelen", daaraan is geen gebrek. Ik begrijp niet wat deze menschen met lippenstift enz. doen; als je toch slechts vel over bot bent, dan valt er niet veel meer aan op te knappen. Er volgt dan een zeer „diepgaande" be schouwing over het technische vijfjaren plan. Fabrieken zijn er, ze leveren machi nes en locomotieven (die niet deugen zegt de heer N. er achter, maar ze zijn er toch, mijnheer N.). Krachtwerken zijn er aangelegd, schijn baar alleen van zand gebouwd, vervoerd met de handen, want locomotieven en ma chines zijn er niet (in orde). Deze krachtwerken schijnen electriciteit enz. te leveren, maar hieraan heeft men niets, want het achterland is chaotisch. Wij zullen dit onderzoeken of de krachtwerken alleen voor „lippenstiften" enz. dienen. Het Dnjeprcombinaat. De stuwdam, 750 M. lang, 52 M. hoog, stuwt het water 33 M. op en laat zoodoen de het land 160 K.M. stroomopwaarts ver overstroomen. Het water van den Dnjepr valt in 9 turbines, die te zamen een totaal leveren van 2.8 milliard K.W. per jaar. Be stond voor een gebied van 5 millioen inw., waarop 36 K.M.2 ingenomen wordt door de enorme fabrieken, o.a. metaalgieterij, die 1.055.000 ton gietijzer pér jaar levert: co kesoven, productie 1 mill. ton; alluminum- bedrijf, productie 15.000 ton; cementfabriek, productie 2.000.000 ton per jaar; kunstmest- combinaten enz. enz. Dit is een van de tal rijke feiten. Dit is een van de gigantische reuzenwerken. Dit is een van de overwin ningen zooals er vele zijn bereikt na har den arbeid. Aan het eind van het betoog komt de wa re aap uit den mouw: bestrijdt het fascisme niet, maar alleen het communisme. Het fas cisme is niet zoo erg, maar het communis me schreeuwt daar tegen en over dumping en over hongersnood en vergeet bewijzen; „de goêgemeente" gelooft het wel. EEN OPMERKER.

De Soester | 1934 | | pagina 5