2e BLAD Ons Reclame Bloc Slechts 35 ct DE ©IMZETDEILASirilfl©. J. L. H0KSBERGEN Bekendmakingen Officieel O^PlaatselijkNieuws^O Winkeliers, let op Uw saeck. HOLLANDSCH FABRIKAAT 200 vel gelinieerd postpapier PRIMA N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 27 Januari 1934, No. 8 GEMEENTERAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat een openbare vergade ring van den Raad dezer gemeente is be legd tegen Woensdag, 31 Januari 1934 te 14 uur. Soest, 24 Januari 1934. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. SOESTER VRIJWILLIGE REDDINGS BRIGADE. Propaganda.avond. Maandagavond arrangeerde genoemde club in de groote zaal van Hotel Kernland een propaganda-avond welke zeer druk be zocht was. I)e zaal was aardig met palm- groen opgesierd wat een prettige sfeer schiep. Wegens ongesteldheid van den heer M. van der (Es, opende dr. H. J. Stroband den feestavond met een woord van wel kom. Spr. is verheugd dat men in zulk een grooten getale is opgekomen. In 't bijzon der roept spr. het welkom toe aan deni heer A. J. M.eyerink, hoofdconsul der Ned. Bond tot het redden van drenkelingen en hulp bij IJsongevallen te Haarlem. Vian B. en W. was bericht van verhindering ingekomen. Spr. hoopt dat de beide raadsleden P. v. d. Bremer en W. F. H. Busch een goeden in druk van dezen avond zullen medenemen. De heer H. B. Stoof dankt spr. voor zijn bereidwilligheid om de elec. lantaarn te be dienen bij de vertooning der foto's. Spr. dankt hem voor alles wat hij reeds voor de vereeniging -heeft gedaan, daar hij direct bereid was zijn gymnastieklocaal aan de vereeniging af te staan voor de oefeningen. Verder dankt spr. de afgevaardigden der Amsterdamscho en Utrechtsche Reddings brigade; verder de Pers, waarvan de bri gades steeds de pieesje medewerking on dervinden. Het spijt Spreker dat de afd. E.H.B.O. aan de uitnoodiging geen gevolg heeft gegeven, daar het noodig is dat men elkander kent en wederzijds waardeert. De reddingsbrigade is geen concurrent, doch het is noodig dat men ook de E.H.B.O. kent, daar het voor velen noodzakelijk is, daar men anders meer kwaad dan goed doet. Er is eerst tegen te keer gegaan dat er hier een reddingsbrigade zou komen, omdat er hier geen water is, maar deze is niet alleen noodig voor hier, maar voor het geheele land, want men kan uit logee- ren zijn, en, in dat tijdstip valt er iemand te water, en nu kan men helpen omdat men lid is van een brigade. Voorheen was er 'voor de beoefenaars der zwemsport niets dan de Eem, waar het op sommige punten zeer gevaarlijk is, gétuige daarvan de on gevallen. Met klem werd om een badge legenheid gevraagd, en nu het er is zijn wij er trots op, de gemeente heeft hier zeer goed werk gedaan. Toen werd ook gedacht aan een reddingsbrigade. Deze kwam en telt momenteel 50 leden. Er wordt met am bitie geoefend, reeds tweemaal hebben de leden bewezen dat de brigade recht van spreken heeft. In de leiding van den bad meester, de heer J .C. Geervliet, die we genis sterfgeval van zijn vader niet aanwe zig kan zijn, heeft men een goede kracht; de leden1 hadden de quintensens van de ver schillende grepen spoedig te pakken. Na deze inleiding gaf spreker het woord aan den heer A. J. Meyerink, welke de ver eeniging namens den Bond gelukwenscht en hoopt dat zij zal groeien en- bloeien. Spr. begint met een gedichtje van Clinge Doornbos, betreffende de zwemsport. Spr. gaat daarop 25 jaar terug, toen in 1908 de brigade in den Bosch werd opgericht, in 1913 in Amsterdam en Haarlem, in 1915 te Breda en in 1916 in den Haag, enz. Deze brigades hebben reeds veel goed werk ver richt. In 7 jaar kwamen 6578 menschen door verdrinken om het leven, n.1. 1576 vrouwen en 5002 mannen, waaruit blijkt dat de man meer aan het gevaar bloot staat dan de vrouw. Z en wij om ons heen dan is veel verbeterd, o.a. afname alcoholver- bruik, betere woningtoestand en arbeids bemiddeling, ook de brigades zijn beter in gesteld, maar nu is nog altijd het gevaar daar van het snelverkeer, dat de verdrin kingsdood overvleugeld. Het doel is om het groote getal door verdrinken of ijs- ongevallen te beperken, maar daartoe moet ieder mede arbeiden. Kan men niet zwem men, kan men toch donateur worden om daardoor de brigade te steunen die daar voor die middelen kan aanschaffen, noo dig voor het redden. Spr. lichtte vele ge vallen toe op de gevoelige plaat; hij spreekt een woord van dank aan den Burgemeester van Haarlem die de zwemsport zeer sym pathiek is; hij hoopt dat de brigade hier denzelfden steun zal mogen ondervinden. De brigade vraagt naar geen politiek of rich ting. Wij zijn alle menschen op elkander aangewezpn, vooral in tijden van nood. Het piooie in der* Bond is, dat niemand iets verdient, het is alles vrijwillig. Het gaat er fllleen om de mooie zwemsport te be vorderen. Zwemmen is iets, dat men opper vlakkig moet leeren, maar grondig kennen. Spreker laat o.a. een foto zien van „Knier tje". Spr. brengt hulde aan deze vrouw die op ÖO-jarige» leeftijd leerde zwemmen, en op 68-jarigen leeftijd haar diploma behaal de. Thans is zij 80 en zwemt nog steeds. Spr. gaf o.a. plaatje- van auto-ongelukken die te water gaan De Fordfabrieken zijn nu van plan auto's te fabriceeren die wa terdicht zijn. Ook is het noodig bij auto rijden een ines bij zich te hebben, om bij gevaar de kap van den auto overdwars door te snijden. In de gepasseerde ijsperiode verdronken 13 perst nen, 38 werden er gered. Dezé toe spraak werd besloten met het zingen van het Bondslied. Na applaus dankte dr. Stro band den spreker voor zijn boeiende voor dracht met jeugdig vuur naar voren ge bracht; de spr. dankte de praeses daar men bij het redden niets kan doen zonder de hulp van den medici. Na welgemeend har telijk applaus werd gepauzeerd in welken tusschen'tijd loten werden verkocht voor de tombola, waarna een schilderstuk ge maakt door den heer Boone, Amerikaansch werd verloot. De heer de Geus vulde de pauze aan met pianomuziek. Voor het bal kwam het strijkje onder leiding van den heer van Benthuin uit Baarn. Nadat nog verschillende grepen waren gedemonstreerd, brachten de leden der Reddingsbrigade een intiem tooneelproduct van Mevrouw A. Hiibner alhier, ten too- neele, dat tot in de puntjes was verzorgd. Allereerst boeide ons het interieur van de woonkamer van een gezeten boer, tevens gemeenteraadslid van een dorp langs de kembocht, waarvan een doorkijkje door de deur van het achterhuis een overzicht gaf. De ontwerper er van. den heer Horns- veld, Nieuweweg, komt daarvoor een woord van warmen dank toe. Tn de kamer zelf was niets vergeten; de theestoof, waar op dc koperen ketel lustig stond te stoo- men ontbrak niet evenals de bedstede in de hoek der kamer, met het glanzende ko perwerk en de blauwe borden aan den wand: de regie was tot in de puntjes ver zorgd. En wat het spel betrof, dit stond op zeer hoog peil. Het tooneeltje geeft een overzicht van wat er voorvalt na school tijd van den jongsten zoon. die nat bezweet thuis komt, daar hij voorgeeft, gespeeld te hebben op de boerderij van den Bremer. Het spel bevalt hem niet meer. Hij zeurt aan zijn moeder om te mogen zwemmen, maar deze huisvrouw, één van den ouden stempel, ziet daar gevaar in, om bijna on gekleed rond te spartelen in het water. Zij zegt: het land is voor de menschen, het water voor de visschen. De oude grootva der, die in het huis van zijn dochter /ijn intrek heeft genomen, en het'gesprek be luistert, noemt zwemmen „duivelswerk". Zoonlief mag dus niet leeren zwemmen, ofschoon de onderwijzer op school er pro paganda voor heeft gemaakt. Zijn zuster, die verder wil gaan dan de boerderij, heeft connecties aangeknoopt met den dorps schoolmeester, volgens haar idee, buiten den gezichtskring van haar moeder, die echter ook jong is geweest, en met glin sterende oogen haar vrijerij vertelt: zij kan dus best begrijpen dat de onderwijzer een oogje op haar dochter heeft laten vallen. Zij kan de zon best in 't water zien schij nen; de grootvader kan er zich niet mede vereenigen', en waarschuwt zijn dochter, dat zij op haar hoede moet zijn. De jonge dame is reeds door haar galant bewerkt voor de zwemsport, en is er enthousiast over, zoodat zij ook aan haar moeder vraagt om te mogen gaan zwemmen. Nu is Leiden in last, er gebeurt dus niets van. Maar de aanhouder wint, al is het onder onpleizirige omstandigheden. Op zekeren middag wordt de jongste zoon die is gaan spelevaren, uit het bootje gerold, en wordt bewusteloos thuis gebracht. Maar gelukkig geeft de medicus goede hoop op herstel, en waar hij juist heeft vernomen dat in een buitengewone raadszitting de voordracht tot stichting van een natuurbad is aange nomen, verkrijgt de jongste zoon en ook de dochter toestemming om zwemmen te leeren en daarna reddend zwemmen, zoo dat de propaganda ten volle er mede werd gediend. Zooals wij reeds bij den aanvang schre ven, spel en regie stond op hoog peil; wie de pluim toekomt is zeer moeilijk te zeg gen. Elk deed zijn uiterste best om het beste te geven wat men' kon geven. De rake tooneeltjes sloegen in, als een bliksemslag bij helderen hemel; de gulle lach was niet van de lucht af, het applaus dat aangroeide tot een laaieniden gloed, was het beste bewijs dat volop genoten was. Kapwerk was uitstekend verzorgd; de oude grootvader had een prachtkap ge maakt. De dames werden bebloemd; de souffleur kreeg eveneens een aandenken,; de spil waar het geheel om draaide, de man van de dubbeltjes, werd onder applaus dank gebracht, maar in de eerste plaats de schrijfster van dit leuke intermezzo. De avond wordt begin Februari herhaald in Soesterberg; ook daar veel succes; de ver eeniging boekte nieuwe leden en donateurs. De propaganda heeft haar werk gedaan. De aankleeding van het tooneel was ver zorgd door den lieer Jut; na afloop van de voorstelling volgde een dol gezellig bal. MANSCHAPPENVEREENIGING „VOOR ONS GENOEGEN". Dinsdagavond werd door genoemde ver eeniging saamgesteld uit leden! der Vrij willige Brandweer een feestavond geor ganiseerd in hotel Eemland, welke druk bezocht was, o.a. door het raadslid Busch, het oud-raadslid Doorman, de commandant der Burgerwacht, de praeses der Brand- raad, e.a. Toen allen haddeni plaats geno men, opende de voorzitter der feestcommis sie, de heer Drost, de bijeenkomst en riep allen het welkom toe, o.a. de commandant. Verder deelde spreker mede dat het college van B. en W. verhinderd was om tegenu vvoordig te zijn. Daarop verkreeg de com mandant der V.B.W. het woord, welke een overzicht gaf van het ontstaan dezer ver eeniging, welke in hoofdzaak is opgericht om het deel der manschappen dat aan alle arbeid actief deelnam, ecnige verpoozing te schenken, en. het ancTbre deel der man- schappenj. op te wekken tot meer activiteit. De V.O.G. heeft een. zelfstandig bestuur en is voor opbouw der groote vereeniging. Spr. hoopt dat allen leeren voor elkander in de bres te springen wanneer het critieke oogenblik daar is. Even werden nog aange tipt de gezellige avonden en de prettige uitstapjes. Hierna werd de commandant een fraai bewerkte voorzittershamer aan geboden, vervaardigd door den heer Sons- beek. Daarop werd het Wilhelmus ten ge- hoore gebracht, waarop het Duo-Busch uit Adam en het Duo-Polak uit A'foort de avond vulden door chansons en duetten, die zeer in den smaak vielen. De heer Bu»ch uit Amsterdam toonde zich een goed karakterkomiek; zijn ega hield de gang er in met haar geheele per soontje, de refreintjes werden door het auditorium uit volle borst mede gezangen. Ook de heer Polak oogstte applaus, het duo-Polak met hun muzikale explicaties. De heer Rooda, violist uit het strijkje, voorheen kapelmeester aan boord van de K.N.S.M., oogste veel succes met zijn so- li s; deze getuigden van weldoorwrochte studie, het applaus voor de optredenden was meer dan verdiend. Na afloop een ge zellig dansje; vooraf een schitterende tom bola. Voor de eerste maal waren de leden der V.B.W. in hun schitterende uniform ge stoken, wat een zeer goed effect maakte. Het was een zeer gezelligen avond. SNEEUWFEEST IN DE GOUDEN PLOEG. Dinsdagavond werd in de Gouden Ploeg onder leiding van den heer J. Hopman uit Zeist een Sneeuwfeest georganiseerd, waar het leuk toeging. De zoldering was gedekt door een gordijn van witte strooken, welke uitgeknipt waren, zoodat het geleek op een zwaarbewolkte sneeuwlucht. Om circa 12 uur verscheen de Sneeuwkoningin die een Engelsche walzer uitbeelde, waarna zij aan elk der danseresseni(sers) een paar sneeuw ballen (confetti) uitreikte, waarmede over- en-weer gekogeld werd. Het geheel was dol vermakelijk, het duo Uiterwijk v. Ben- them verzorgde het muzikale gedeelte. Er i> genoten. EERSTE SOESTER EIERVEILING. Kipeieren: Hoogst.e prijs f 4.19; middel- prijs f 3.89f 3.69; laagste prijs f 3.25; eendeieren f 3.39, alles per 199 stuks. Aanvoer 12999 stuks, handel kalm. NATIONAAL SOCIALISTISCHE BEWEGING, GROEP MUSSERT. De Kring Amersfoort belegde Woens dagavond van 8.39 tot 11.39 uur een open bare vergadering in Eemland, waar het tjokvol was, zoodat velen moesten worden afgewezen. De Kringleider uit Amersfoort geeft den spr., den heer Swemmelaar een uur tijd voor zijn betoog, daarna zal wor den gepauzeerd in welken tusschenftijd vra- genl kunnen worden gesteld en tegelijk op gave worden verwacht voor debat. Daar op verkrijgt den inleider het woord. Deze is verheugd over de groote opkomst waar uit blijkt dat velen de beginselen der N.S.B. willen kennen, daar er veel over wordt ge sproken en, geschreven. Dikwijls wordt aangehaald waar halen jullie het geld van daan voor de propaganda. Maar de groote opkomst komt juist door de schrijverij en hetze der politieke partijem Toen de R.K. Staatspartij in Bellevue was, was er bijna geen gehoor, en toch ging de spreker te keer tegen de N.S.B.en toen deze laatste vergaderde was het Concertgebouw en Bel levue in Amsterdam te klein. Deze bewe ging is gegroeid uit het volk zelf, daar de arbeiders te lang zoet zijn gehouden met de leuzen der politieke partijen, en nu wil men dat stelsel veranderd zien. De SDAP heeft haar langsten tijd gehad; men heeft leeren begrijpen dat wij volksgenooten zijn die naast en niet tegenover elkander moe ten strijden. Eerst wilde N.S.B. rust bren gen in de volksgemeenschap. De Interna tionale zingt van vrijheid, die niet bestaat en daar zij nooit zal heerschen, is men er beu van. Alles hier is vastgekoppeld aan de partijen, men praat over en weer enl doet niets; de N.S.B. wil eerst vrede brengen door de geopende hand, niet dooi de gesloten vuist. Alle vredesuitingen thans zijn frasen. Engeland, Frankrijk, Zwitser land en Amerika bewapenen zich meer dan ooit; alleen in het fascistisch Italië wordt op leger en vloot bezuinigd. De N.S.B. gaat uit van het leidend be ginsel, wij gebruiken onze krachten voor het algemeen belang. Alle politieke partijen streven er naar, maar 't lukt niet, omdat er niet is een volksgemeenschap, want onze belangeri gaan ook samen in Europa en daarbuiten. En wanneer overal rust is ge komen, komt er vrede. In Genève wordt er wel veel over gepraat door NTederland voor f 60.000 per jaar, maar er wordt niets bereikt. Ook in de Kamer wordt niets ge presteerd, omdat daar personen zitten die over alle mogelijke onderwerpen eenzijdig kunnen oordeelen. Hier moeten deskundi gen zitten, zooals de corporatieve staat wil. Verder komt spr. op tegen de cumulatie van pensioen en baantjes. De heer Fruytier heeft door 3 baantjes f 250 per week; de Burgemeester, Secretaris van Putten f 9000 en kindertoeslag, terwijl er door afschaf fing van het veer in Zaltbommel oude veer bazen nu om steun moeten gaan. In deze Maatschappij is elk sociaal gevoel ver trapt, elk interesseert zich voor kliekjes- belang. In de N.S.B. zal voor elk arbeid zijn en ondersteuning op den ouden dag. Alle politieke partijen probeeren de wind uit de zeilen der N.S.B. te halen, maar juist daardoor gaat men in stormpas vooruit. Spreker gaat de boycot na der S.D.A.P. voor Duitsche waren, maar een advertentie van dc Bijenkorf wordt door het volk niet versmaad. De N.S.B. is verder voor be hoorlijke bescherming van de volksge meenschap; geen te klein maar ook geen te groot leger. De N.S.B. marchandeert niet met de principes; zooals dit Kabinet dat zegt: de crisis voor de jeugdigen komt wel terecht als eerst de democratie maar wordt binnengehaald. Maar de jeugd is beu van de politiek en sluit zich in grooten getale aan bij de N.S.B. Men moet vechten voor de eenheid, zonder onderscheid van rang of stand. Het oordeel was dat de Volkenbond moet herzien worden. Als debaters gaven zich op de heer Haver (V.B.), H. Ploeg (SDAP) Utrecht, en Apeldoorn (commu nist). Nadat de beide eerste debaters waren beantwoord, waarbij den inleider ten zeer ste prees het optreden der SDAP, dreigde het bij het debat van den communist ru moerig te worden. Gelukkig verliet het grootste deel der communisten de zaal, De achterblijvenden zongen het Wilhelmus, waarna de vergadering werd gesloten met een driewerf: Hou Zeel Practische wenken voor winkeliers (klein handelaren), alsmede voor hen, die hoe wel winkelier (kleinhandelaar) zijnde volgens de wet fabrikant zijn. omdat zij een deel van hun omzet zelf vervaardigen. (Van onzen deskundigen medewerker). II. In ons vorig artikel bespraken wij de verplichtingen van den winkelier, die zijn goederen betrekt van den fabrikant of van den tusschenhandel. Thans zullen wij hetzelfde doen ten op zichte van den winkelier, die tevens geacht wordt fabrikant te zijn. Zooals in ons vorig artikel aangegeven, beschouwt de wet als fabrikant een ieder, die in zijn beroep iets maakt, teelt, voortbrengt, vervaardigt, be reidt of bewerkt. ooraf willens wij nog vermelden, dat reparatiewerk vrij van omzetbelasting is, omdat de goederen door reparatie niet van aard veranderen. Wij zullen hier laten volgen de in Soest voorkomende beroepen, waarvan de ex ploitanten tevens geacht worden onder ze kere voorwaarden fabrikant te zijn. Bakker: Daar brood vrijgesteld is, komt hij voor de omzetbelasting alleen in aanmerking, als hij ook andere artikelen bakt of be reidt, bijv. kleingoed, beschuit, gebak enz. Banketbakker: Voor de artikelen, die hij zelf bereidt. Bloemist annex bloemenwinkel: oor zoover hij zijn bloemen tot bou- quetten, bloemstukken, kransen e.d. samen, voegt. Caféhouder: Voor zoover de dranken of spijzen door hem worden bereid( bijv. kwast, groc e.d.) Drogist: Voor zoover hij zijn waren eenige be werking doet ondergaan (verf maken e.d.) Electro-techniker, annex winkel: Voor zoover hij zelf iets samenstelt. Hoenderparkhouder, annex pluimveehan- del: Voor zoover hij hoenders zoogenaamd „schoon" aflevert. Daar eieren en levende dieren vrij zijn, i-> hij daarvoor geen omzetbelasting ver schuldigd. Kweeker (groenten-), annex groentenwin. kel Daar versche groenten zijn vrijgesteld, i- geen omzetbelasting verschuldigd. Kweeker (vruchten-), annex fruitwinkel: Voor zoover hij van het kweeken van vruchten zijn beroep maakt. Een particu lier, die w.at meer vruchten kweekt, dan hij voor eigen gebruik noodig heeft en het overtollige verkoopt, doet dit niet in zijn beroep en is o.i. derhalve geen omzetbe lasting verschuldigd. Lunchroomhouder: Zie caféhouder. Meubelmaker, annex meubelhandelaar: Voor zoover hij zelf meubelen maakt. Poelier: Voor zoover hij 't wild of gevogelte plukt, vilt, op- of schoonmaakt. Rijwielhandelaar: Voor zoover hij ook rijwielen in elkan der zet. Slager: Voor zoover hij zelf uitbeent of vlecsch- waren beicidt. Smid, annex handel in ijzerwaren: Voor zoover hij zelf handelsartikelen maakt, (bijv. kolenschoppen, enz.). Veehouder: Voor zoover hij boter en kaas maakt. Vleeschhouwer Zie slager. Zadelmaker, annex leerhandel: Voor zoover hij de leerwaren zelf ver vaardigt. Wij willen er geen aanspraak op maken volledig te zijn geweest; mogelijk zijn in Soest nog beroepen vertegenwoordigd, die in bovenstaand staatje niet zijn vermeld en die toch behooren onder de rubriek kleinhandelaar-f abrikant. En nu de verplichtingen van den fabri kant-kleinhandelaar: De fabrikant-kleinhandelaar is in de eer ste plaats gehouden evenals de winkelier toe te zien, dat de facturen, die hij recht streeks van den fabrikant krijgt, voldoende gezegld zijn, behoudens vrijstelling daar van aan den fabrikant. Ook hij moet die facturen bewaren en inschrijven in een daartoe bestemd register. Verder zal hij ei wel voor zorgen, zijn prijzen zoodanig te regelen, dat de omzetbelasting op den ver bruiker wordt verhaald. Meer uitgebreide inlichtingen daaromtrent vindt men in ons vorig artikel. Als fabrikant-kleinhandelaar wordt hij door den Inspecteur der Accijn zen ambtshalve aangeslagen. Met het oog daarop zal hij goed doen zijn administra tie zoodanig in te richten, dat hij kan aan- toonen, welk deel van zijn omzet door hem zelfvervaardigd werd. Ook het deel van zijn bedrijfsvoorraden en afge werkte fabrikaten, dat hij voor zich en zijn gezin gebruikt, doet hij goed te noteeren, daar ook daarover omzetbe lasting verschuldigd is. Hij kan voor de grond- en hulpstoffen, die hij voor de vervaardiging van zijn fa brikaat gebruikt, aan den Inspecteur der Accijnzen vrijstelling van omzetbelasting verzoeken. Formulieren, waarop die vrij stelling aangevraagd moet worden, zijn in elke groote boekhandel verkrijgbaar. Hij ontvangt dan van den Inspecteur een ge nummerde schriftelijke vrijstelling, waar op vermeld staat, voor welke grond- en hulpstoffen hij vrijstelling heeft bekomen. Als hij nu grond- of hulpstoffen te bestel len heeft, dan moet hij dat doen met behulp van formulieren, eveneens bij den boekhan del verkrijgbaar, en bestelbonnen gehee- ten, waarvan hij twee geheel eensluidende exemplarem moet invullen. Het eene zendt hij met vermelding van het nummer zijner vrijstelling aan zijn leverancier, terwijl hij het andere ekemplaar moet bewaren^ tot dat hij de goederen ontvangen heeft. Zoo dra dat is geschied, moet hij het tweede exemplaar onverwijld aan den Inspecteur der Accijnzen toezenden. Hij mag, zoover het zijn fabrikaat be treft, de omzetbelasting aan de verbruikers in rekening brengen en voor het verschul digde zegels plakkeit op af te geven fac turen. Wij meenen evenNvel de raad te mo gen geven, dit niet te doen en zich te bepa len den aanslag in de omzetbelasting af te wachten. Anders toch moet bij het bepalen van dien aanslag weer rekening worden gehouden met het bedrag, dat aan zegels is geplakt, teneinde dit van den aanslag af te trekken. Bedraagt de omzet van de artikelen, waarvan hij geacht wordt fabrikant te zijn per jaar gemiddeld niet meer dan f 1009, dan zal hij daarvoor niet worden aange slagen, mits hij voor de ingeslagen groncT- en hulpstoffen de omzetbelasting in een of anderen vorm heeft voldaan. Kleinhandela ren-fabrikanten, wier omzet als bovenom schreven gemiddeld nog geen f 1009 per jaar bedraagt, zullem o.i. dan ook verstan dig doen geen vrijstelling voor inslag van grond- en hulpstoffen te verzoeken, omdat zij dan slechts omzetbelasting zullen be hoeven te betalen over het bedrag der in gekochte grond- en hulpstoffen, terwijl zij in het andere geval omzetbelasting zullen moeten betalenf over den verkoopprijs van hun fabrikaat. Het verschil is dus, dat men in het eene geval omzetbelasting betaalt over den in koopprijs en in het andere geval over den verkoopprijs van het afgewerkte artikel. De belasting, die de fabrikant in reke ning mag brengen bedraagt 4 voor de gewone artikelen en 19 voor die arti kelen, die door de wet als luxe worden beschouwd. Bij invoer uit het buitenland kunnen deze percentages tot 5, respectie velijk 12 stijgen. Voor het houden van een andere admi nistratie dan liet Wetboek van Koophan del voorschrijft, bestaat geen enkele aan leiding. Een lijst van goederen, die door den wet lot Luxe worden gerekend, alsmede een lijst van goederen die zijn vrijgesteld van Omzetbelasting nemen wij in ons volgend nummer op. In een volgend artikel zullen wij de ver plichtingen der fabrikanten bespreken. Wordt vervolgd. GEVONDEN VOORWERPEN Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: nikkelen heerenhorlogc van Lenneplaan 27 bril Soesteibergschestraat 21 KIPPEN DOODGEBETEN. Donderdag werd bij de politie aangifte gedaan, dat de hond van den heer L. al hier eenige kippen had doodgebeten ten na- deele van den heer R. Door tusschenkomst van de politie mocht het gelukken deze zaak in der minne geschikt te krijgen. (voorheen R. FRESE Hofleveranciers BAARN Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 Dagelijks hooren en bezorgen WASCHGOED GESTOLEN. Ten nadeele van den heer C. d. J. al hier is dezer dagen wederom eenig wasch- goed ontvreemd, dat op een lijn in den tuin hing te drogen. Met klem wordt er dus weder de aandacht op gevestigd, dat men in zijn eigen belang goed zal doen des nachts het waschgoed binnen te halen. KONIJNEN ONTVREEMD. f In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn ten nadeele van mevr. S. een tweetal konijnen ontvreemd.

De Soester | 1934 | | pagina 6