Nieuws- eu Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag Gemeenteraad Jeugd in Europa. Bekendmak'ngen Officieel POSTZEGELS voor VERZAMELAARS De goede oude tijd, die weerom kwam. No. 10 (Gegarandeerde oplaag 3000 exemplaren) Twee en Twintigste Jaargang Woensdag 7 Maart 1934 BUREAU VOOR ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT7 - SOESTDIJK ADVERTENT1ÊN EN INGEZONDEN STUKKEN WORDEN INGEWACHT TOT UITERLIJK DINSDAGS- EN VRIJDAGSMORGENS 10 u.a. h. BUREAU UITG AVE: N.V. EERSTESOESTERELECTR. DRUKKERIJ v.h. G.d. BOVENHAM? ADVERTENTIÉN VAN 1-5 REGELS 75 CTS.. ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. KORTING ABONNEMENTSPRIJS I 1.— PER DRIE MAANDEN. FRANCO PER POST REDAC'IE- EN ADM ADRES: v.WEEDESTR. 7 - TEL. 962 - GIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIIK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 - (STAATSBLAD No. 380) GEMEENTERAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat een openbare vergade ring van den Raad dezer gemeente is be legd tegen Vrijdag, 9 Maart 1934 te 14 uur. Soest, 2 Maart 1934. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van J. v. d. Breemer, Kerkpad N.Z. 11 om op/in per ceel, kadastraal bekend in sectie A., No. 1224 gelegen aan den Korte Melmweg de bestaande zuivelinrichting te mogen uit breiden door hen is ingewilligd op 2 Maart 1934. Soest, 2 Maart 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. OPENBARE KENNISGEVING. MAATREGELEN TEGEN BOSCH- BRAND. De Burgemeester der Gemeente Soest, spoort de ingezetenen der gemeente aan tot waakzaamheid met betrekking tot het voor komen en blusschen van boschbrand. Tevens verwijst hij naar art. 429, 3e van het Wetboek van Strafrecht, bepalende dat strafbaar is gesteld hij, die door gebrek aan de noodige voorzichtigheid of voor zorg gevaar voor bosch-, heide-, helm-, gras. of veenbrand doet ontstaan. Een ieder, die brand ontdekt, is verplicht daarvan terstond kennis te geven aan het Politiebureau, Telefoon No. 526, Soest of No. 12 Soesterberg. Soest, 2 Maart 1934. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. door FLORIS C. (Nadruk verboden) Wanneer we vernemen dat Burgerscho lieren in het bezit van gummistokken en andere „verdedigingsmiddelen" worden aangetroffen en, zonder dat „pa en moe het weten, aan z.g. fascistische of nationaal- socialistische acties deelnemen, dan behoe ven we daarvan niet omver te vallen, of te gelooven, dat de dictatoriale heilstaat op komst is, of dat een eerzaam water bouwkundig ingenieur, die overstuur raak. te door de lezing van Hitler's „Mein Kampf", aan het hoofd van de ondeugende H.B.S.-ertjes het Binnenhof oprukt, langs het Mauritshuis trekt, den hoek omslaat van het Plein, en op No. 1 de draaideur doorgaat, om op hoofschen toon van den braven portier met ;,zijn indrukwekkend ambtslint, de overgave van meneer Colijn te eischen. De jeugd is nu eenmaal belust op avonturen, zoekt nu eenmaal het ro mantische, het kranige, en wordt nu een- maat aangetrokken door alles wat aan die zucht tot romantiek en geuzen-cranerie be vrediging kan schenken. Bovendien, de jeugd heeft niet het flauwste begrip waar om het feitelijk gaat. Hoe zou ze ook? Het is niets meer dan een automatische reac tie, een uitloopertje van de beweging der niet zoo heel jeugdigen meer, van zoo om streeks 20 tot veertig jaar, de na-oorlog- sche generatie, d.w.z. de menschen, die na den oorlog tot de jaren des onderscheids naderden, en die dus van den oorlog zelf en van wat daaraan voorafging, geen notie hebben. II. De révolte van de jeugd is trouwens een algemeen verschijnsel in Europa. Het is de oppositie der jongeren, tegen den „statisti- sc en weerstand der meer conservatieve -uropeaneti. Het merkwaardige is, dat de jongeren in hun streven naar een nieuwe maatschappelijke leer en ordening, geleid worden door lieden, die feitelijk niet zoo jong meer zijn. Niettegenstaande de fun- damenteele verschillen in theorie en prak- tïcli van !,guren als Stalin, Mussolini en Jtler, acht men het aan geen twijfel on- er evig, dat hun systemen grootendeels gegrondvest werden door een beroep op V. ^erste Soester Electrische Drukkerij van Weedestraat 7 Soestdijk en steun van de jongeren. De ouderen in Europa klampen zich hardnekkig vast aan de bestaande, parlementaire en democr.; tische instellingen, die hen meer dan een eeuw gediend hebben, en waarvoor ze ge leden en gestreden hebben. Maar de jon geren, die van dien soms gigantischen poli- tieken strijd niets weten, hebben slechts minachting voor het systeem, dat voor hen het conservatisme belichaamt. Omdat de jeugd, iedere jeugd, naar het romantische, de daadkracht, het revolutionaire neigt. In de jeugdrévolte in Europa onderkent men dus niet een gedegen critiek op bestaande systemen die zeker niet feilloos zijn, doch zeker verbeterd kunnen worden gebaseerd op diepgaande studie en obser vatie en rotsvaste' overtuiging, doch een onstuimige gevoelsbeweging en voor een groot deel ook de jeugddweperij met een „aanvoerder". Daaruit volgt dus, da't Rus land en Italië en Duitschland, die systemen hebben door de jeugd gedragen, niet geacht kunnen worden een betere maatschappelij ke ordening te hebben verworven. Het zou waarschijnlijk niet moeilijk- zijn om aan te toonen, dat in wezen hun systeem minder goed is. Maar dat is de kwestie niet. De zaak is, dat zij door hun oogenschijplijk revolutionair karakter de jeugd hebben ge pakt en geestdrift hebben weten te wek ken, waartoe het oude liberalisme niet in staat was. Vandaar dat men ook in ons land de oude politieke partijen eindelijk uit hun sluimering ziet ontwaken en zich opmaken, de jeugd beter in te lichten en zoo voor zich te winnen. III. In dit verband is het aardig op een klein boekje te wijzen, dat onlangs in Frankrijk verscheen en „Jeune Europa" (het jonge Europa) heet, geschreven door René Du- puis en Alexandre Mare. Daarin wordt duidelijk aangetoond, dat de drie revoluties de Russische, de Italiaansche en de Duitsche die beweerden humanistisch in stede van politiek te zijn, juist op het essentieele punt gefaald hebben, namelijk de „bevrijding van den mensch". De Russi sche revolutie is) niet verder gegaan dan het Marxisme en een historisch materialis. me. De Duitsche revolutie ging niet verder dan een straf nationalisme en is hoofdza kelijk biologisch. De Italiaansche ging niet verder dan een soort verheerlijking van den staat. En zoo is de mensch weer onder worpen aan abstracties, opgesloten binnen een sociale organisatie. Waarbij van „be- vrijdtmg van den mensch" nog xninder sprake is dan bij eenig ander vroeger sij- steem. Wij denken ons terug in het jaar 1918. De Gemeente Soest heeft een Raad. Er zijn Raadsleden; ze worden geacht zitting te hebben alleen en uitsluitend om het algemeen belang te dienen. Binnenskamers is er geknoei en gekon kel. Een aantal raadsleden verlangt de be geerde raadszetel te verwisselen voor een nog meer begeerd Gemeente-baantje. De koppen worden bij elkaar gestoken. Men fluistert en smoest, men looft en biedt, de stemmetjes zijn geteld. De heer van Klooster zal directeur van Openbare Werken worden; de heer v. d. Burg zal het baantje van Gemeente-Op zichter entameeren en deheer Foeken zal zich als directeur van het distributie-bedrijf onmisbaar maken. Als de voorstellen in den Raad kom/en, wordt er weinig gesproken; de benoeming heeft plaats volgens klaargemaakt re cept. Men had elkaar de bal reeds eerder toegeworpen. Sijmen betaalt. Het, is het jaar 1933. De Gemeente heeft een Raad. Er zijn raadsleden; ze worden geacht zitting te hebben; alleen en uitsluitend om het algemeen belang te dienen. Binnenskamers is er geknoei en gekon kel. Een aantal raadsleden verlangt de be geerde raadszetel te verwisselen voor een nog meer begeerd gemeente-baantje, of deze loonend te maken door een wethou dersfunctie. De koppen worden bij elkaar gestoken. Men fluistert en smoest, men looft en biedt, de stemmetjes zijn psteld. De heer van Klooster zal Wethouder van Openbare Werken warden. De heer. Busch zal het baantje van ge meente-controleur entameeren en de heer Endendijk zal zich als betaald gedelegeer de van het Soester Natuurbad onmisbaar maken. Als de voorstellen in den raad komen wordt er weer weinig gesproken; de benoe ming zal plaats hebben volgens klaarge- aakt recept. Men heeft elkaar de bal reeds eerder toegeworpen. Sijmen betaalt. En dan zijn er nog menschen, die bewe ren, dat de goede oude tijd nooit terug komt. Leve het Parlementaire stelsel. D. De Raad der gemeente Soest wordt hier bij in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 9 Maart 1934 te 14 uur, ter behandeling van de volgende A G E N D A: 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw-benoemde lid J. Stroband, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ophouden van het raadslidmaatschap van den heer W. F. H. Busch. 2. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 31 Januari 1934. 3. Ingekomen stukken. 4. Vaststelling van besluiten tot begroo tingswijziging 1933 en 1934 (No. 21). 5- Voorstel tot verhooging van het voor de stichting van een natuurbad toegestaan krediet (No. 21/306). 6. Voorstel tot benoeming van een be stuur van de stichting tot beheer van het Soester natuurbad (No. 3313). 7. Vaststelling van diverse besluiten in verband met de ingebruikgeving van het Soester natuurbad aan de stichting tot be heer van het Soester natuurbad (Nos. 3391 en 3392). 8. Voorstel tot vaststelling van, de per centages der rente over 1933 te berekenen voor door het gasbedrijf in rekening-cou rant opgenomen of belegde gelden, alsme de voor verstrekt, niet uit leening gedekt, kapitaal (No. 960). 9. Voorstel tot verhooging van het sub sidie voor maatschappelijk hulpbetoon voor 1933 (No. 21/302). 10. Voorstel om afwijzend te beschikken op een verzoek van de Utrechtsche veree- niging tot bevordering der hygiëne van moeder en kind om subsidie (No.3365). 11. Voorstel om niet tegemoet te ko men aan een door Gedeputeerde Staten ges maakt bezwaar tegen het raadsbesluit van 28 December 1933 tot het aangaan van een géldleening (No. 2911). 12. Voorstel tot aanwijzing van een plaatsvervangend lid in de commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren-za ken (No. 261). 13. Benoeming van leden der Commis sie van taxatie der gronden, ingevolge de verordening regelende het beheer van het grondbedrijf voor de jaren 1933 en 1934 en vaststelling van de belooning voor de werk zaamheden dier leden (No. 217). 14. Benoeming van een lid der Commis sie van Toezicht op het lager onderwijs ter voorziening in de vacature, ontstaan door de ontslagneming van F. D. van Ba tenburg (No. 192). 15. Voorstel tot verlenging van de met de gemeente Amersfoort gesloten overeen komst inzake de toelating van leerlingen uit Soest tot de openbare scholen in Amersfoort (No. 1655). 16. Voorstel inzake verstrekking eener vergoeding aan het Bestuur der Stichting Engendaalschool wegens reeds gemaakte kosten voor schoolbouw (No. 1715). 17. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare U.L.O. school (No. 3210). 18. Adres van de Ouder-Commissie der O.L. school aan de Beetzlaan, verzoekende verharding van de speelplaats dier school, met voorstel van Burgemeester en Wet houders. (No. 3309). 19. Verzoeken van de afd. B. van het Crisis-Comité en den Soester Besturen bond om wijziging van het door den Raad ingenomen standpunt inzake verstrekking van kleederen aan schoolgaande kinderen (No. 3307). 20. Behandeling van 3 verzoeken om ontheffing van art. 15 der Bouwverorde ning (Nos. 3361, 3362 en 3284). 21. Adressen van J. W. Wijn e.a. en de Provinciale Utrechtsche Welstands-Com missie,. verzoekende een strengere beoor deeling van bouwaanvragen met voorstel van B. en W. (No. 3191). 22. Adres van Wv Reinders e.a., ver zoekende aanbrenging van verschillende verbeteringen aan den Eigendomweg, met voorstel van B. en W. (No. 320). 23. Voorstel van B. en W. om genoegen te nemen met een door het Rijk aangeboden schadeloosstelling wegens het leggen van een bouwverbod ingevolge de Luchtvaart wet op gemeentegrond te Soesterberg (No. 2986). 24. Vaststelling van besluiten inzake gemeente-eigendommen, t.w.: tot het in schenking aanvaarden van een strook grond en verhuur van dien grond aan W. v. d. Velden (No. 3136). b. tot ruiling van grond met de Chr. Vereeniging „Buitenzorg" (No. 2127). c. tot het in schenking aanvaarden van eenige strooken grond van diverse eige naren ter verbreeding van de Schrikslaan, den, Nachtegaalweg, den Vinkenweg en den 'Nieuweweg (No. 3002/3315/2440). d. tot openbare verpachting van het parkeerterrein aan de Batenburglaan (No. 2721). tot het in schenking aanvaarden van een strook grond van H. W. van Dijk (No. 3382). f. tot verhuur van een stuk grond aan de Wed. Bekkers (No. 478). j. tot het geven van machtiging aan B. en W. inzake het onderhands verkoopen van gronden in het complex 't Hart (No. 3396). Soest, 2 Maart 1934. De Burgemeester, G. Deketh. Punt 6 van de Agenda. Benoeming bestuur stichting tot beheer van het Soester natuurbad. B. en W". schrijven hieromtrent aan den Raad: In Uwe vergadering van 28 December j.'l. werd aangehouden ons voorstel dd. 20 December 1933, 4e afdeeling No. 3313 tot benoeming van een bestuur van de stich ting tot beheer van het Soestei natuurbad. Alvorens tot deze benoeming over te gaan, wenschte de meerderheid van Uwen raad te kennen de resultaten van het onderzoek der commissie, ingesteld voor het onder zoeken der redenen van overschrijding v/an het voor de stichting van een natuurbad toegestaan crediet. Hoewel het ons bekend is, dat de uitkomsten van het onderzoek spoedig in een rapport zullen worden vast gelegd, meenen wij dat in verband met de aan de openstelling van het bad verbonden voorbereidende werkzaamheden van onder scheidenen aard, de benoeming van een stichtingsbestuur geen verder uitstel ge doogt. Wij stellen U daarom voor tot be noeming daarvan over te gaan. Met verwijzing naar onze voordracht van 20 December 1933, 4e afdeeling No. 3313 bevelen wij U thans ter benoeming aan: a. de volgende leden van Uwen raad: J. S. van Duren; A. Endendijk; Mej. H. Funke en b. de volgende particulieren: G. H. Veenstra te Soest; C. Sevenhuyzen te Soestduinen; J. H. Sar te Soesterberg; Mevr. P. Donkervan Galen te Soest. Punt 7 van de Agenda. Beheer en exploitatie Soester natuurbad. B. en W! schrijven hieromtrent aan den Raad: Ter uitvoering van Uw besluit van 25 October 1933, 4e afdeeling No. 3146, goed gekeurd door de gedeputeerde staten de zer provincie bij hun besluit van 20 No vember 1933, 3e afdeeling .No. 3408/2674, tot oprichting van een stichting tot beheer van het Soester natuurbad, moeten door U nog verschillende besluiten worden vast gesteld. Deze besluiten zijn de volgende: a. tot ingebruikneming van het Soester natuurbad aan de stichting tot beheer van het Soester natuurbad; b. tot vaststelling van een regeling voor de inning der toeg'angs- en andere gelden voor het gebruik maken, van de zwemin richting „Soester natuurbad" (art. 2, lid 2 van het raadsbesluit); c. tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst met de stichting tot beheer van het Soester natuurbad (art. 2, lid 6 van het raadsbesluit); d. tot het uitleenen van geld aan de stichting tot beheer van het Soester na tuurbad (art. 2, lid 6 van het raadsbesluit) i e. tot wijziging der begrooting der in komsten en uitgaven van de gemeente voor het dienstjaar 1934 (afzondering van een bedrag van f 100 ten behoeve der stichting tot beheer van het Soester natuurbad sub II van het raadsbesluit). Wij stellen U voor wel tot vaststelling der evengenoemde besluiten, die in ont werp hiernevens gaan, te willen overgaan. Punt 9 van de Agenda. Subsidie Maatschappelijk Hulpbetoon. B. en WV schrijven hieromtrent aan den Raad: In de toelichting op Uw besluit dd. 31 Januari j.1. No. 21/290, tot wijziging der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1933, waarbij o.a. het subsidie voor het Maatschappelijk Hulpbetoon in de ge meente Soest wederom werd verhoogd met f 5000.deelden wij U mede dat naar alle waarschijnlijkheid laatst genoemd bedrag nog niet voldoende zou zijn om de uitga ven van meergenoemde instelling over '33 te kunnen dekken. Zooals U thans uit het voor U ter inzage liggend schrijven van het Maatschappelijk Hulpbetoon moge blijken wordt, onder me. dedeeling dat de declaraties van de armbe sturen tengevolge van de groote werkloos heid en de hooge kosten van ziekenverple ging zeer hoog zijn, het toegekende sub sidie nog niet toereikend geacht tot dekking der uitgaven over 1933. In verband daar mede wordt wederom verzocht een aanvul lend crediet te mogen ontvangen van f 4000. Wij stellen U voor hieraan wel te voldoen. In totaal zal dan aan het Maatschappelijk Hulpbetoon over 1933 een subsidie verleend zijn van f 76.400. De regeling van de finantieele zijde der aangelegenheid is opgenomen in het U ter vaststelling aangeboden ontwerp-besluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1933, No. 21/302. Punt 10 van de Agenda. Subsidie. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Bij verzoekschrift dd. 3 Februari 1934 heeft de Utrechtsche vereeniging tot be vordering der hygiëne van moeder en kind, gevestigd te Utrecht zich tot Uwen raad gewend om een gemeentelijk subsidie voor dit jaar van zoo mogelijk f 250.te mogen ontvangen. Het doel der vereeniging is het bevorderen van de hygiëne van moeder en kind in den ruimsten zin, welk doel zij tracht te bereiken door het geven van moe- XXIV. Ik ben zelf treinscholier geweest en weet dus maar al te goed, dat het een hard ge lach is om bijna twee uren te moeten wach. ten, terwijl je, als je de school vijf minuten eerder had mogen verlaten, nog juist de vroegere bus of trein zou hebben kunnen halen. En juist omdat ik als jongen nooit de kans heb gehad om er tusschen uit, te knijpen, zooals dat heet, viel mij het vol gende dialoog tu&schen twee jongedames in de bus, die om 11.48 uur v.m. uit A'foort vertrekt, op: „Hoe ben je weggekomme, kind!" vraagt de één aan degene, die op het nippertje de bus hijgend is binnen komen stappen. „Nou, ik heb me weer ziek gehouden 1" antwoordt de ander, die, zooals mij later txleek, tot 1.48 uur n.m. zou hebben moeten wachten als zij deze bus gemist had. En dan ging zij verder: ~,'t Lukte me pas bij.... de Wrat en op het eind van de les!" „Zei je 't tegen hem?" „Welnee, ik kèn me immers zoo bleek houden en toen vroeg-ie of ik me mis schien ni?t lekker voelde- Aardig van 'em hè?" „Nou! Liet-ie je zoo maar gaan?" leeft de ander heelemaal mee. „Nee, ik moest het eerst aan de Dirk vra gen en 1" „Vond-ie 't goed?" „Hij zei, dat hij het wed erg vreemd vond, dat ik altijd 's Zaterdags beroerd werd, natuurlijk. Zoop pest-vent! Als ik bij de Muis had weg kunnen komen, zou hij er niets van gemerkt hebben, maar dat is ook zoo'n rvent-" „Wat zei de Muis!" „Nou, net als de vorige week, dat ik er even slecht uit "zie, als het cijfer voor hem op mijn rapport!" legt de ander in geuren en kleuren uit. „Wat zeggen ze er nou thuis van?" in formeert de een weer. „Vader weet niet beter en het komt moe der goed uit tnet het eten!" En ik vraag me af: Waarom vertrekken vier opeenvolgende bussen met een tusschenruimte van 20 mi nuten 1 uur en 18 minuten en2 uur? Waarom sturen zulke ouders zulke kin deren naar een school te Amersfoort? Is het de leerlingen kwalijk te nemen dat zij met leeraren als de Wrat compleet een loopje nemen. Als het eens een jongen was geweest? dercursussen, het opleiden van deskundige bakerhulp en rvan wijkverpleegsters ten dienste der zuigelingenbescherming, maar vooral door het houden van consultatie- bureaux voor zuigelingen en kleuters. De vereeniging heeft zoodanig consultatiebu reau ook in deze gemeente gevestigd. Hoewel wij het nuttige werk, dat de ver eeniging ook in deze gemeente in het be lang der volksgezondheid verricht, waar- deeren, meenen wij dat van den door U aangenomen regel om in den loop van het jaar geen subsidies te verleenen niet moet worden afgeweken. In verband daarmede stellen wij U voor ons te machtigen de bo vengemelde vereeniging te berichten, dat voor het loopende jaar geen subsidie wordt verleend, doch dat zij het verzoek om voor volgende jaren voor een subsidie uit de gemeentekas in aanmerking te mogen ko men desgewenscht kan herhalen vóór de behandeling der gemeentebegrooting. 1935. Punt 11 van de Agenda. Conversie geldleening. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Bij missive dd. 23 Januari 1934, 3e afdee ling No. 126/181 deelden Gedeputeerde Sta ten dezer provincie naar aanleiding van het ter goedkeuring ingezonden raadsbe sluit van 28 December 1933, 4e afdeeling No. 2911 tot het aangaan van een geldlee ning van f 329.600 tegen een rente van 4 1/4 per jaar met het eigen pensioen fonds vooj; de officieren van de land macht in Nederlandsch-Indië, gevestigd te 's-Gravenhage, ons mede, dat zij bezwaar hebben tegen artikel 6 der leeningsvoor- waarden, zulks in verband met het daar aan verbonden onbekende risico. In ver band daarmede verzoeken zij, teneinde ont houding van goedkeuring aan genoemd raadsbesluit te voorkomen, te bevorderen dat aan hun bezwaar wordt tegemoet ge komen. Inmiddels hebben zij hunne be slissing omtrent het bedoelde raadsbe sluit verdaagd. Wij brengen in Uwe herinnering dat krachtent Uw vorengenoemd raadsbesluit op 1 April a.s. zal worden aangegaan een geldleening met gemeld fonds groot 329.600,Uit de opbrengst zal ver vroegd worden afgelost de bij datzelfde fonds gesloten leening tegen een rente van 4 3/4% per jaai; per resto per 1 April a.s. nog groot 329.600,Artikel 6 der le ningsvoorwaarden, dat bij gedeputeerde staten bedenkingen ontmoet, luidt als volgt: „Qe belastingen, die van aflossing of rente der leening geheven mochten worden, komen ten laste van geldneemster." (Vervolg pag. 4.)

De Soester | 1934 | | pagina 1