f Schoolkleeding in der Gemeenteraad. PERRY ARTIKELEN O^Gemengd Nieuws^t i O^PIaatselijk Nieuws^C Een en Kwaliteit zijn Synoniem Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 Soesterberg 0^ Ingezondenpö in de Raadszitting van 31 Juni 1.1. is dit onderwerp in behandeling geweest en toen- maal- afgedaan met de mededeeling van den Voorzitter, dat hiervoor geen post kon worden uitgetrokken, doch dat in hoog noodige gevallen door Maatschappelijk Hulpbetoon kon worden geholpen. Geheel van de baan is de zaak daarme de echter nog niet, althans er zijn een twee - tal verzoekschriften aan den Raad gezon den over dit onderwerp, die thans in de a.s. Raadszitting ter sprake moeten komen Het eene verzoekschrift is uitgegaan van de Moderne Centrale-Bestuurder>bond, het andere van Afd. B. van het Plaatselijk Cri sis-Comité, waarvan ondergeteekende Voorzitter is. Ik wij hier op den voorgrond stellen, dat ik in beginsel geen voorstander ben van het afwentelen van de noodzakelijke zorgen voor het gezin op „de gemeenschap". Wie een gezin sti)cht, moet daarvoor ook de verantwoordelijkheid dragen en m.i. moet ook degene, die aanzet tot het vormen van „groote gezinnen", als zijnde in het bijzondere belang van een bepaald deel van ons volk, de verantwoordelijkheid voor hulp aan die groote gezinnen dan ten laste van dat bepaalde volksdeel brengen. Dat ik hierbij in het bijzonder denk aan de Katholieke geestelijkheid, zal men licht begrijpen, hoewel ik ook „Christelijk ge organiseerde werkelooze arbeiders" (d.w.z protestanten) ontmoet heb, die in hun ar moede nog prat gingen op hun groote ge zin en daarbij met overtuiging beweerden dat de overheid dus de gemeenschap daar maar voor zorgen moest! Zooals gezegd, kan ik in beginsel dit denkbeeld niet^toejuichen, althans niet „normale tijden". Maar we verkeeren nu eenmaal in zeer abnormale tijden! De meeste werkeloozen zijn buiten hun schuld zonder verdiensten. Zoodoende is er hulp noodig en dan is die hulp wel in het bijzonder noodig in de groote gezin nen, waarin van zelf in het algemeen de meeste schoolgaande kinderen voorkomen. Maar er wordt toch reeds geholpen, zal men willen aanvoeren. Zeker, de werkelooze kostwinner al of niet „het gezinshoofd" komt al spoedig in aanmerking om opgenomen te worden in de Steunregeling of zelfs in de werk verschaffing, waardoor zijn inkomsten ko men boven het steunbedrag. Maar, vooral voor een groot gezin, is het bedrag waarmee het gezinshoofd thuis komt, verre van overbodig, te meer daar de huishuren nog steeds zoo zwaar druk ken! De huren in de woningbouwvereeni gingen liggen bijna alle boven i 5.per week! Het totaal der steunbedragen echter is reeds zóó groot, dat van regeeringswege de grenzen daarvoor bepaald worden. Waar dus de plaatselijke overheid aan deze grenzen gebonden is, is het Nationaal Crisiscomité naar voren gekomen. Voor extra-hulp aan steuntrekkende of in werk- vêrschaffing arbeidende lieden, is een ze ker bedrag beschikbaar gesteld, op voor waarde dat dc gemeente er een zelfde be drag aan toevoegt; alzoo ten deele toch nog gemeenschapszorg. Over het aantal werkeloozen op een daartoe aangewezen datum, stelt het Cri sis-Comité ter beschikking f 4.20, waar dus de gemeente f 4.20 aan toevoegt, alzoo per gezin gemiddeld f 8.40 voor het geheele jaar 1934. Dit geld moet in de eerste p'laats dienen tot hulp van groote gezinnen, en wel uit sluitend door verstrekking van dekking en kleeding. Nu stelt het plaatselijk crisis-comité zich op het standpunt dat vóór alles de kostwin ner zelf in staat gesteld rrtoet worden om zijn arbeid te verrichten en zulks door de verschaffing van werkkleeding en schoe nen. In de dagen van strenge koude zijn voorts tal van dekens verstrekt. Maar uit het luttele bedrag, dat gemiddeld per ge zin beschikbaar is, ook Schoolkleeding te bekostigen, dat is niet doenlijk. In een oogenblik zou het geheele bedrag verbruikt zijn en zou nog niet in aillen nood voorzien zijn. Men denke eens aan de vele gezinnen met 8, 10 of zelfs meer kinderen, waarvan er een 6tal op school gaan! In zijn schrijven aan den Raad heeft het Comité hierop uitdrukkelijk gewezen en daar het in deze tijden schoolkleeding in vele gezinnen noodzakelijk acht heeft het er op aangedrongen „Maatschappelijk Hulpbetoon" in deze in staat te stellen hierin werkelijk te helpen. Het bezwaar is natuurlijk, dat ook Maat schappelijk Hulpbetoon reeds op zeer zwa re lasten zit en daarbij komt dan waar^ op ik reeds wees toen ik in „De Soester" van 28 Dec. '33 schreef over de „Begroo ting 1934" dat voor dit lichaam een* te laag bedrag is uitgetrokken. De moeilijkheid voor den raad, die 'naar ik hoop toch wel zal voelen, dat hulp noodig is, is nu waar hij het geld moet vinden. De Post voor Onvoorziene Uitgaven is ook al niet ruim geweest en misschien zelfs al ten deele verbruikt. Ik vestig echter nogma'ils de aandacht op de zeer lage raming der Schoolgelden in de begrooting 1934. Misschien dat reeds nu eenigermate blijkt of over de maanden Jan. en Febr. de opbrengst mee valt. In- tusschen zullen hieruit geen „paar duizend gulden" te vinden zijn en daarop zal voor dit doel toch wel gerekend mogen worden. Ik heb in dit blad nog eens in het bij zonder de aandacht op deze zaak gevestigd, daar ik het zeèr zou betreuren, wanneer de Raad de beide ter zake ingekomen ver zoekschriften eenvoudig „voor kennisge ving" zou aannemen. W. H. C. DOORMAN. Verkrijgbaar bij: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij van Weedestraat 7 Soestdijk AMERSFOORT. DE BARCHMAN WUYTIERSLAAN Daar door B. en W. wordt voogesteld de verbetering van de Barchman V\ uytiers- laan, hebben de A.N.W .B. en de K.N.A.C zich tot dit college gewend met het ver zoek te willen bevorderen, dat over de ge heele lengte van deze laan aan weerszij den een rijwielpad zal worden aangelegd Dit is van groot belang, daar deze laan een deel is van den doorgaanden weg Am sterdamAmersfoort, enz. UTRECHT. Ds. G. H. KERSTEN OVER HET FASCISME. Verandering in het landsbestuur door zijn partij noodzakelijk geacht. Het probleem der geestelijke vrijheid. „Een krachtige regeering moet er ko men", zeide ds. G. H. Kersten tijdens zijn rede op de algemeene vergadering der Staatkundig Gereformeerde Partij. De toekomst schijnt ons, aldus spreker, nog nimmer zoo donker toe als thans. Dat wij over het diepste punt der malaise heen zijn, is een illusie en zoo er al een weinig verademing kwam, werd deze kunstmatig gekregen. De prijs daarvoor betaald was te duur, wijl de rechten en vrijheden van het volk werden aangetast. Zoo kwam het fa: cisme op en de nationaal-socialistische be weging. De Staatkundig Gereformeerde Partij verheelt niet, dat een geheele om keer in het landsbestuur hoogst noodza kelijk is. Desniettegenstaande veroordeel de spreker het fascisme en het nationaal socialisme, allereerst op principieele gron- den. Slechts op een zedelijk en lichamelijk welzijn van het volk is de N.S.B. bedacht. Van het geestelijk belang is geen sprake. Zoowel het nationaal-socialisme als het fascisme hebben dit gemeeni met het libe ralisme en dc partijen der revolutie, dat zij uit den mensch zijn, d.w.z. nationaal-so- cialisme en fascisme zijn in wezen revo lutionnair. Zelfs de kerk wordt atjn be langen van den staat ondergeschikt ge maakt. De bewegingen loopen voorts daar op uit, dat de macht gelegd wordt in de handen van één mensch, waardoor men tot despotisme komt. Ds. Kersten bestreed voorts krachtig de plannen der regeering in zake de defensie, welke spreker een gevaar noemde voor ons land. De overheid moet hetvolk beschermen tegen den binnen, en buitenlandschen vij and. Hoe zal zij aan die roeping gevolg kunnen geven, zoo zij haar weermacht zelf afbreekt? (de Telegraaf). DIERENBESCHERMING. In het maandblad van Februari j.1. van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren, lazen wij onderstaande berichten, die wij gaarne overnemen. Een moedige dierenvriend. Een jonge jachthond sprong in een oogen blik van overmoed op het dunne laagje ijs van de Haringkade te Scheveningen. Het ijs brak en het dier schoof onder de schot sen» De werklooze vispcher *M. Knoester, wonende Vlagstraat 6, sprong dadelijk op den rand van het ijs en trachtte het dier te redden. Hij gleed daarbij zelf uit en kwam n 't ijskoude water terecht, hij liet zich daar door niet afschrikken en het gelukte hem den hond onder de schotsen weg te trek ken. Het dier was al bewusteloos, maar kwam op het droge spoedig bij en rende naar zijn eigenaar. Knoester haalde een nat pak en dat pak was juist zijn beste kleeding, die nu bedor ven is. Buitendien werd hij een dag later ziek en ligt nu onder dokters behandeling te bed. (H.Crt.) Aan den dapperen redder werd de zil veren medaille van onze Vereeniging uit gereikt terwijl hem tevens een geschenk werd aangeboden. Aandoenlijke hondentrouw. Een merkwaardig staaltje van honden trouw werd dezer dagen geconstateerd in de buurtschap Meye, nabij Bodegraven. Een daar wonende landbouwer vond, toen hij ""s morgens de deur van zijn wo ning ontsloot, een kettinghond, dien, hij ongeveer elf jaar geleden aan een melkven ter te Leiden had verkocht, voor den drem pel liggen. Gedurende al die jaren had het dier trouw zijn plicht als trekhond gedaan, zegt de N. R. Ct., maar nu hij te oud voor ijn taak begon te worden, had zijn baas kern de vrijheid geschonken. Het dier maakte van deze gelegenheid gebruik om naar zijn vroegeren baas, waar het hem .wijicbaar bevallen was, terug te keeren en de afstand van 25 K.M. bleek daartoe geen beletsel te vormen. Een dergelijke trouw te ondervinden van een kettinghond, een der meest misdeelde dieren, die door den mensch veelal levens lang misbruikt worden! Zijn „picht" als trekhond viel hem blijkbaar nóg zwaarder dan het even het hóndenleven aan den ketting. C. M. K. VOORSCHOT AAN DE TUIN BOUWERS. Volgens mededeelingen van den Minis ter zijn voor den tuinbouw voor 1934, wat fruit en warmoezerijgewassen betreft, f 6.400.000 beschikbaar gesteld uit 't Land bouwcrisisfonds, dus f 1.400.000 méér dan in 1933. Dit bedrag wordt aan de tuin bouwers verstrekt, als voorschot, om den nieuwen oogst 1934 te kunnen halen. De vertrekking zal geschieden op basis ah de productie van 1933, zoodanig, dat op lken gulden toeslag in 1933 ontvangen 28 cent voorschot zal worden gegeven. De mi nister vertrouwt dat daardoor de overgang tot den komenden oogst zal worden ver gemakkelijkt, ofschoon 't bedrag van f 6.400.000 niet voldoende zal zijn het ver schil tusschen richtprijs en opbrengst te vergoeden. Hoe groot dit verschil zal zijn is natuurlijk nu nog niet vast te stellen, maar het zal belangrijk zijn. A .B. T. B. EN J. B. B. rijdagavond te 8 uur sprak voor deze beide organisaties in de St. Joseph Jong< Ver. de heer van Koeverden uit Buren, over de praktische Roomsche boer. Na 1 uitspreken van den Chr. groet door den praeses, deelt deze mede dat hij, die meer dan 40 roede aardappelen wil verbouwen dit vóór 10 Maart moet aanvragen aan h Centraal kantoor, daar bij niet-aanvrage de meerdere gepoote aardappelen er worden uitgerooid. Daarna verkrijgt de. spreke het woord en zegt dat er zijn praktische boeren en praktische R.K. boeren. De eer ste zorgt voor zich zelf, de tweede ook voor den naaste. Waar elk kleine of groote plichten heeft, dan is de eerste vraag waarvoor zijn wij op aarde? De nijvere landman allereerst om te zaaien en te planten en de zegen te vragen in 't gebed om den wasdom te doen gedijen. Maar waar thans aan alles bij velen gebrek heerscht, moeten wij niet alleen aan ons zelf, maar, ook aan den naaste denken. Dit is het praktisch beleven van de roomsche waar beid. De eerste gedachte bij het werk doo den crisis i> veelal.- hoe kom ik er zelf, en denkt daarbij aan de vruchten van den ar beid en de bestemming er van meer dan aan den winst. Het boerenbedrijf is mooi, maar evenals alle werk, behoort het bid dend te geschieden, en dat niet alleen in de kerk, maar overal. Maar velen denken pas aan God als men in zorgen zit, maar ook in voorspoed moet aan Hem gedacht. Wij moeten allereerst de naaste liefde betrach ten, want er is 'n eiudeloozen strijd om het bestaan, en ofschoon er overvloed komen velen tekort. Daarom, vooral moet men praktisch Roomsch zijn en denken aan den naaste. Daarom is noodig een ge zag zooals de Roomsche kerk het opvat maar evenals in alles is er tekort aan ge- zagsmacht, omdat in het gezin het prak tisch Roomsch zijn niet wordt beleefd. Maar thans heerscht naast gezag een ver keerde houding; als één in moeilijkheden verkeert, wordt geen geest van samenle ving bespeurd. Alles lijdt door den geest van dezen tijd, ook de organisaties, en ook is er een anti-godsdientige geest die gevaar voorspelt. Veel vraagstukken houden ons bezig, n.1. over het wereldlijke gezag, het eigen beginsel, zoodat er een angststem- ming heerscht. Allen verkeeren onder den indruk en daarom kan men alleen rust vin. den in het gebed „Onze Vader" dat nu nog en voor alle tijden haar kracht heeft. Dit gebed leert ons liefde voor den naaste en voor de Maatschappij enij den weg om te komen to tden radicalen praktischen Room. schen boer. In dit licht moet alles bezien worden en het Gezag boven ons geplaatst helpen, opdat zij zal bereiken wat noodig is, al kost het ook offers. Nadat de geestelijke adviseur een kort woord had gesproken, dankte de praeses den spreker voor zijn betoog. LEERLINGENAVOND IN EEMLAND. Daartoe vriendelijk uitgenoodigd, hebben wij Zaterdagavond een bezoek gebracht aan hotel Eeniland,. waar de leerlingen van Mejuffrouw Jet vön der Es alhier, een protfl gaven van hun muzikale talenten, waarvoor genoemde leerares de eerste be ginselen had gelegd en waarop is voortge bouwd. De zaal was knusjes ingericht: heerlijk riekende voorjaarsbloemen vervul den de lucht, op de verschillende tafeltjes geschikt. Allerleukst was de entrée door een paar vroolijke gasten, waarna de leer lingen aan de beurt kwamen. Eerst werden getoond een paar heel aardige ge barenspelletjes met zang, o.a. „Klokje van gehoorzaamheid" en de „Timmerman" die applaus oogsten. Daarop werden verschil lende pianosoli ten gehoore gebracht, waaruit bleek dat zoowel de pas beginnen- den als de meer gevorderden met vrucht 't gegeven onderwijs hebben gevolgd. De jon gens deden voor de meisjes niet onder; in vele gevallen schuilt de meester in de pianovoordracht. Het geheel werd met vol le aandacht beluistert; een spontaan ap plaus bewees dat genoten was. Mevrouw v. d. Muyzenberg maakte zich tot tolk der aanwezige ouders en oud- eerlingen, door de leerares een fraaie bloe menmand aan te bieden, met den wensch dat zij nog jaren de paedagogie in de muziek zal beoefenen. De leerares dankte voor de hartelijke woorden en de raaie bloemen, waarna een gezellige pau ze inging. Ook het gedeelte na de pauze werd con amore uitgevoerd. Het was een zeer amicale, genotvollen avond. Prachtig op tijd, om half elf, was het einde daar. PUBLIEK VERHUR9N. Door notaris A. O. Dammers alhier, werd Maandagmorgen om 10 uur in het Koffiehuis van den heer H. Butzelaar aan den K. Brinkweg ten verzoeke van de ge meente alhier voor den tijd van 2 jaar, pu bliek verhuurd eenige perceelen wei- en hooiland nabij den L. Brinkweg alhier, en trekkende tot aan de rivier de Eem teza men groot ongeveer 8.26.80 H.A. in 5 per ceelen, comb. en massa. Huurder der massa: A. v. Doorn voor 582.per jaar. MISHANDELING. Door de politie alhier is ter zake van mishandeling proces-verbaal opgemaakt tegen de Soesters C. en E. J. DIEFSTAL VAN EEN" STUK. Zondag j.1. deed J. B. alhier bij de poli tie aangifte van een diefstal ten zijnen na- deele van een koopcontract door de R. uit Baarn. Tegen den verdachte zal proces verbaal worden opgemaakt. AANGEHOUDEN. Op verzoek van de politie van Haarlem is dezer dagen alhier aangehouden A. B. uit Haarlem, als verdacht van diefstal van een bedrag aan geld. De verdachte is op transport gesteld naar Haarlem en aldaar ter beschikking gesteld van den Commissa ris van Politie. 299 (6 „Briefkaarten"-Foio's vanaf f 2.-) GEVONDEN VOORWERPEN Aard van het voorwerp; Terug te bekomen: bril, gouden montuur verlovingsring gewicht van 1 H.G. langwerpige broche ring met sleutels sleutel carburateurdop Damesrijwiel Acacialaan 27, Baarn Korte Kerkstraat 3 politiebureau politiebureau Weeshuis Waldeck Pyrmontlaan politiebureau politiebureau politiebureau ONTVLUCHT UIT HOENDERLOO. Maandagmorgen omstreeks 8.30 uur zijn alhier aangehouden de beide 16-jarige jon gen-, A. B. en H. L., die waren ontvlucht uit het gesticht te Hoenderloo. De beide jeugdige personen zijn op transport gesteld naar de plaats, waar zij thuis behoorden eif aldaar overgegeven aan den Directeur van genoemde inrichting. GEARRESTEERD. Door samenwerking tusschen dc Rijks- en gemeentepolitie alhier is te Hilversum aangehouden de Soester G. v. d. B.. die nog een aantal vonnissen ten zijnen laste had loopen, op grond waarvan hij nog eenigen tijd hechtenis te goed had. Hij is Dinsdagmorgen overgebracht naar Utrecht n aldaar ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. RECTIFICATIE. In het verslag van den uitslaanden brand in ons blad van Zaterdag 3 Maart j.1. is abusievelijk vermeld, dat het brandende perceel bewoond was door J. v. Rossum en Mej. A. G. Kok. Dit behoort te zijn door den heer J. van Rossum en echtgenoote. Het spijt ons, dat deze vergissing in het verslag voor de bewoners onaangenaam heden ten gevolge heeft gehad. Onze verslaggever heeft blijkbaar fou tieve inlichtingen ontvangen. NEUTRAAL KINDERKOOR. Gepasseerdeti Zaterdag is in de zaal Ver schoor een Neutraal Kinderkoor opgericht met aanvankelijk 45 leden, onder leiding an den heer H. J. van Maurik, te Utrecht. Eiken Zaterdagmiddag van 1.30 tot 2.30 uur kan men zich aanmelden. BENOEMINGEN. Bij K.B. zijn benoemd bij het wapen der nfanterie, bij de Luchtvaartafdceling, tot reserve-tweede-luitenant met bestemming voor den dienst van vlieger, de reserve sergeanten H. C. A. van Montfoort en C- M. van der Schatte Olivier, beiden van de Luchtvaartafdeeling. KATHOLEKE KRING. Voor de leden van den Katholieken Kring „St. Carolus" te Soesterberg zal door den heer Paul de Waart op Maandag '2 Miaart, des avonds acht uur, in de groo- e zaal van Huis ten Halve een lezing wor_ den gehouden over: Het Fascisme. MILITAIRE PLECHTIGHEID. Donderdag 1 Maart had in het Vliegkamp alhier een eenvoudige plechtigheid plaats, toen in tegenwoordigheid van het personeel der afdeeling door kolonel Oudendijk, di recteur van het luchtvaartbedrijf, de zilve ren medaille voor 24 jaren trouwen dienst werd uitgereikt aan den sergeant-mecani cien A. Dumerniet, wonende van Maaren- traat alhier. 'Na voorlezing van de betrekkelijke oor konde werden in een warm gestemde toe- praak de verdiensten gememoreerd van den gedecoreerde. Als blijk van waardee- ing mocht deze van zijn collega's nog een zilveren draagmedaille ontvangen, waar oor door hem in enkele toepasselijke woorden hartelijk dank werd betuigd. Aan Mevrouw Dumerniet, die bij de plechtig heid tegenwoordig was, werden bloemen angeboden. Thuis kwamen nog vele ge- lukwenschen en bloemstukken in, terwijl s avonds het heugelijke feit in intiemen kring werd gevierd. OPENING R.K. KLEUTERSCHOOL. i I* t /aar de school aan meubik-ering hielp. Ver_ der aan den architect, den heer Brouwer en aan den aannemer, den heer de Jager, alsmede aan de arbeiders voor de totstand koming van dit alhoewel niet groote, doch zeer -chooni- gebouw, waarop Gods zegen rusten ntoge. Direct na het gesprokene had door den heer pastoor de inwijding plaats, waarbij een jongenskoor onder leiding van den heer Wegman en de koorknapen hun diensten verleenden. Daarna werd door de aanwezigen een rondgang gemaakt.door de school, die zeer rustig gelegen is en aan alle moderne cischen en opvattingen voldoet. Ze bestaat o.m. uit twee ruime, prettig aangekleede lokalen, waar het licht vrij kan toefreden. De overige appartementen en de ruime vestibule sluiten zich op passende wijze aan. Ook het meubilair is zeer geriefelijk en gezellig. Voor verwarming bedient men zich van een gasinstallatie met radiatoren. Nadat thee en sigaren waren rond ge diend, werden op de speelplaats een tweetal foto's genomen. Maandagmorgen werd de school, die mo menteel meer dan vijftig kinderen telt, op feestelijke wijze in gebruik gesteld. Aan den ingang van den Verlengden Postweg werden de zusters door kinderen, met bloemen in de hand, begroet. Bij de school gekomen, werden zij op feestelijke wijze ingehaald. Hier hadden zich alle kinderen met hun ouders verzameld, alsmede het personeel der groote school, het Kerkbe stuur enz. Door den heer Pastoor werd een woord van welkom uitgesproken, waar, na door twee kleuters een aardig versje werd opgezegd. Naar wij uit goede bron vernemen, zal bij het onderwijs zorgvuldig rekening wor den gehouden met de kinderen van anders denkenden. Zoo zal er b.v. niet op R.K. wijze gebeden worden, terwijl, wanneer aan de Katholieke kinderen caetchismus gegeven wordt, de anderen onderwijl spelen hebben. NIEUWE AANSLUITING TELEFOON. No. 102 J. P. F. van Buggenum, Amers- foortschestraatweg 120a, S'berg. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie .CHACUN REVIENT SON PREMIER AMOUR". Donderdag 1 Maart, ^s namiddags 3 uur, had aan den Verlengden Postweg alhier, de plechtige opening en inwijding plaats van de nieuwe R.K. Kleuterschool, welke ook toegankelijk is voor andere gezindten. In de ruime hall van het gebouw waren de vele genoodigden bijeen gekomen, onder wie wij pmerkten den burgemeester, hoofden van plaatselijke lagere scholen, afgevaardigden an plaatselijke vereenigingen, enz. Dan nam de Eerwaarde Heer Pastoor Mócking het woord om zijn groote reugde uit te spreken over de opening dezer bewaarschool, waarvoor hij in 't bi zonder zijn dank richtte tot de aanwezige zusters der Congregatie van A'foort, die ich zoo verdienstelijk hadden gemaakt bij het voorbereidend werk en nu weldra de moeilijke taak der opvoeding van de kin deren op zich zullen nemen. Moge Gods beste zegen dit werk tot een succes ma ken, Vervolgens bracht spreker dank aan burgemeester, wethouders en overige le en van den gemeenteraad voor de verleen de subsidie, aan het schoolbestuur, dat zich beijverde om de school op te richten en ierbij financieele moeilijkheden te over winnen had, aan de commissie van de be waarschool, die door een geslaagden ba- Van Raadslid totGemeente ambtenaar". Dit is geenszins nieuw in de gemeente Soest, men gaat alleen wederom de „oude paden." Toen (ik meen in April) 1918 wij len notaris Prillevitz, de ingezetenen bijeen riep, om te geraken tot behoud van de tram, naar aanleiding waardoor op een Dinsdag- of Woensdagavond bijeenkomsten plaats vonden in het St. Jozefsgebouw", was op beide avonden een der vurigste; voor standers tot overneming door de gemeente, de toenmalige wethouder H. van looster. In de daarop volgende raadsvergadering op Donderdagmiddag, werd de zittende wethouder H. van Klooster benoemd tot Directeur van de zoo zeer door hem be geerde tram. Na het overlijden van den toenmaligen gemeente-opzichter werd als opvolger be noemd de zittende wethouder v. d. B. (Intusschen overleden). Geen der beide wethouders had vóór dien bedankt, hetgeen, zoo ik meen, intusschen wel door het raadslid Busch is gedaan. Iets zeer eigen aardigs deed zich kort na de benoeming tot gemeente-opzichter nog voor, bij de sa larisbespreking. In 't kort. Geen oproeping wegens te ge ringe bezoldiging, (f 700.). Eenige maanden later. Algemeene ver hooging voor alle in gemeentedienst zijn de, behalve voor den gemeente-Opzichter, die ruimschoots had verdiend en zoodoende voorloopig niet meer in aanmerking kwam voor verhooging! De bewuste provisie voor gemeentewer ken. Een raadslid van rechts, wien ik eens sprak over deze aangelegenheden en hem, als indirect voorbeeld, er bij aanhaalde, gaf mij ten antwoord, dat geen enkel ar tikel der Gemeentewet zulks verbood en toen ik sprak over moraliteits-overwegin- gen; werd Z.E.Achtb. kwaad. B. Mijnheer de Redacteur van de Soester. Beleefd verzoek ik UEd. opname van dit artikel als antwoord op 't geschrevene door den heer de Nies in Uw blad van 24 Februari 1934. Bij voorbaat mijn hartelij- ken dank. De heer de Nies begint met te zeggen dat het dusdanig misleidend gekleurd is, dat het een spot lijkt, arme drommels, door de tijdsomstandigheden zoodanig tot armoede vervallen, met een fatQ morgana bJlj fe ma ken.

De Soester | 1934 | | pagina 2