I Reusachtige Prijsdaling V KIND f ©IPN&IMIEM -□WIJNGAARD Ondertrouwkaarten Q^Plaatselijk Nieuws^Q T- VAN VLIET Ingezonden Wij leveren a|C0NTANT tot EINDE APRIL a.s. brandstoffen tegen de laagste prijzen BRANDSTOFFEN .50E5TDIJK 1.85 1.85 1.45 1.9 O I.OO Predikbeurten 99 Fotograaf Drost - Steen hofstraat 56 - Tel. 486 J. t" de contract-loonen niet zouden kunnen worden betaald. Excellentie, zoolang in dit euvel niet is voorzien, vergroot de regeering de werk loosheid inplaats van haar te bestrijden en verkleint de totale reëele loonsom der ge zamenlijke Nederlandsche arbeiders. Er zijn tal van nooden, en dus is er werk. Er wordt in tal van behoeften aan binnen- landsch werk niet voorzien omdat de kos ten te hoog zijn; en ons land verliest zijn buitenlandsche markten door dezelfde oor zaak. leder kent in zijn omgeving werkge vers, die het aantal arbeiders kunnen uit zetten, zoo zij niet aan handen en voeten gebonden waren door tot in details afda lende contracten. Maar loonen kunnen geen van te voren vaststaande gegevens zijn, zij moeten voortvloeien uit economische mo gelijkheden; en derhalve zich daaraan aan passen. Excellentie, de Regeering heeft het vaste voornemen, de goudwaarde van den gulden te handhaven; ik meen terecht. Dit zal ech ter niet mogelijk blijken, wanneer zij er anderzijds toe medewerkt, de loonen te doen verstarren door de actie der Vakver- eenigingen. In de organen van arbeidsbe middeling en beslechting van arbeidsge schillen bezit de regeering de werktuigen om aan dezen fatalen toestand een eind te maken. Een der Rijksbemiddelaars heeft verklaard, dat in de geschillenbemiddeling het ideaal bijna bereikt was; ik waag het met hem van meening te verschillen, zoo lang wij bijna 400.000 werkloozen hebben. Arbeids_ en geschillenbemiddeling hebben van geheel andere beginselen uit te gaan bij hun optreden, dan thans het geval is; niet langer van willekeurige eischen, maar van economische mogelijkheden. Uwe Excellentie heeft als Hare meening te kennen gegeven, dat wie ons volk lief heeft en over een middel beschikt om het uit den nood der werkloosheid te verlossen, weinig minder dan een misdaad doet door dat middel niet aan te geven. Op dezen grond meen ik mij met dezen Open Brief tot Uwe Excellentie te moeten richten, ar gumenten aanvoerend, die naar mijn weten nog nimmer weerlegd zijn, en naar mijn overtuiging niet weerlegd kunnen worden. Van Uwe Excellentie de dienstwillige E. C. v. DORP. Oud-lid der Tweede Kamer. (Overgenomen uit „De Vrijheid"). KORFBALCLUB „HELPT ELKANDER" Genoemde Korfbalclub bood zijn leden en donateurs een feestavond aan in Hotel Eemland Zaterdagavond j.1. om 8 uur. De zaal was zeer goed bezet, de dames hadden veel werk van de costumes ge maakt. De fraaie ylag aan den wand droeg het hare er toe bij. Door versterkte radio- muziek werd de bijeenkomst geopend, waarna door alle leden der olub voor het voetlicht werd gebracht: „Een Zomerzot heid" van Cissy van Marxveld, met in den titelrol Rien van Noppen, als GerritJan, van het gezelschap de Gruyter, voorheen verbonden aan dat van Saalborn; een ras acteur, die een gastrol bij dit clubje vervul de. In dit gegeven wordt verwerkt zon der om. of bijwegen, het luchtige vrije le ven der studiosen, welke hun zomervacan- tie doorbrengen ver van catheter en aula verwijderd. Allereerst maakt men kennis met een groep van 4 meisjesstudenten on der leiding van een chaperonne, waarvan Erica YVendelaar, bijgenaamd Pit, van zes sen-klaar is, en geen blad voor haar mond neemt, als zij ongezouten de waarheid zegt aan Ella Heuveling, die de rol van ge- dachtenlezeres beoefende, omdat zij aan de manier van optreden de mart van Standing herkent, maar in het onderhavige geval de plank missloeg. In een der volgende epi sodes maakt men ook kennis met een 5-tal studenten en de tante van Jhr. R. Padt van Heijendaal, die ongemerkt een gesprek heeft afgeluisterd tusschen Ella en Erica, en dit in geuren en kleuren op „zijn kast' aan zijn vrienden debiteert. Daar dit af wisseling zou brengen in de rustige sfeer van het zalig ,^dolce far niënte", wordt be sloten dat de a.s. rechtsgeleerde Gerrit Jan Loots door zal gaan voor de Jhr., en de tjhr. voor zijn chauffeur. Aldus wordt be sloten en in deze situatie wordt de komst afgewacht van de dames studenten. Deze vindt spoediger plaats dan men verwacht te. Een hevige onweersbui is daaraan schuld, daar de dames druipnat een goed heenkomen zoeken bij Tante Melie. Ella slooft zich uit in manieren en ooggedraai om de pseudo Jhr. te beïnvloeden; de ware Jhr. heeft meer vrees voor Erica, maar als chauffeur mag hij zich niet te veel bloot geven, om zich niet te verraden. De aller leukste scènes spelen zich nu af tusschen Erica de pseudo, en de ware jonker, daar beiden op haar verkikkerd zijn; tusschen Dot Vermeer en Reepelaer, tusschen Paul en Lenie, en tusschen de pseudo jonker en Ella, welke laatste dol van hem is. Het eind van het lied is dat de ware jonker zich ontpopt en Erica tot vrouw vraagt, en waaruit ten duidelijkste blijkt, dat voor naamheid en tact ook gevonden wordt bij den chauffeur zoowel als bij den jonker, want ieder heeft zijn goede menschelijke eigenschappen. De verschillende tooneeltjes liepen vlot, er zat in het gegeven spirit; allen gaven zich geheel aan hun rol, ook Jef van Doorn, „de eeuwige student" van wie er voorheen velen te vinden waren. Er is zeer goed ge acteerd, dat zeer zeker wel zijn invloed had op het brillante spel van Rien van Noppen als Gerrit-Jan, die dezen rol uit stekend speelde. Er is volop genoten, ge lachen en geklapt, zoodat de geboden bloe men aan de dames, en het cadeau voor Rien op die wijze van een leuk humoris tisch gedichtje, hem geboden, in goede aarde viej. De aankleeding, bewerkstelligd door den heer J. H. Houtman, met medewerking van de Fa. Middelman, was af; de regie, door den heer J. Maas, was zeer goed verzorgd, evenals het kap werk. Nadat een kleine tombola was gehouden, bracht de nieuwe Band uit het Gooi „de Notenfluiters" de noodige muzikaliteit ten gehoore, Vvaarop ,tot 2 uur lustig is gedanst. Tegenwoordig was de zusterorganisatie uit Amersfoort. Helpt Elkander" kan op een geslaag den avond terugzien; zoowel op Korfbalter rein als op dat van het tooneel presteert het het beste wat er te geven is. Gaarne roepen wij de club een tot weer ziens toe. AFSCHEID VAN DEN HEER TH. J. HORVERS. Na een diensttijd van 37 jaar werd Maandagmiddag (2den Paaschdag) na af loop der Hoogmis in de zaal der St. Jo- seph Jongel. Ver. officieel afscheid geno men van den heer Th. J. Horvers die we gens bezuiniging bij het R.K. Onderwijs, op 1 April is ontslagen als onderwijzer der St. Bonifaciusschool. Daartoe waren aan wezig het R.K. kerkbestuur, den heer Ge meentesecretaris en Gemeente-Ontvanger, de heer J. Th. v. d. Berg, gemeenteraads lid, de heer A. Hilhorst, namens de A.B. T.B., de heer H. W. Luyten, hoofd R.K. Jongensschool, de oud-gem. secretaris, de heer J. H. Benschop, de heer W. Th. Wijt* waarn. hoofd R.K. U.L.O. school, bestuur R.K. Naaischool, en van het R.K. Werk lieden Verb; Pastoor Voss en kapelaan Reijerse, het R.K. Zangkoor „St. Caecilia", djrecteur den. heer J. Seps, e.a. Nadat het zangkoor had aangeheven: ,Hij leve lang" en „Vertrouwen" werd na applaus het woord verleend aan Pastoor Voss, die allereerst de heer en Mevrouw Onze veeljarige ervaring op het gebied van Heerenconfectie en Kleeding naar maat zijn waarborg voor Uwe volle tevredenheid. „Handelshuis" Soest Soesterb.str. 51 - Tel. 400 Specialiteit in Heeren-modes Horvers en de verdere genoodigden een hartelijk welkom toeroept nu wij gereed staan afscheid te nemen van den heer Hor vers, welke spreker hulde en dank brengt voor hetgeen hij als onderwijzer heeft ge daan voor katholiek Soest. En nu wij bij een zijn in een élite gezelschap waar spr. wederom gaarne het woord wil voeren, niet omdlat den heer Horvers nu de school verlaat en rust gaat nemen. Hier in Soest heeft hij zijn levenskracht en werk gegeven aan katholiek Soest. In de school hebben de kinderen hem reeds bedankt en ook dit gezelschap toont, door hun aanwezigheid, te respecteeren wat de heer Horvers heeft gedaan. Het schoolbestuur wil in deze niet achterblijven en het alleen bij woorden laten, maar heeft in overleg met een 99y?% een modern eiken schrijfbureau aange kocht dat U nu wordt aangeboden, hopende dat gij er nog lang gebruik van zult maken. Het is de hulde en dank die het schoolbe stuur U schuldig is. Spreker hoopt dat hij nog vele jaren jong van hart zal blijven en dat zal kloppen voor katholiek Soest (ap plaus). Daarop nam de heer Gemeente-secreta ris het woord en sprekende namens de oud-leerlingen die hun onderwijzer niet kunnen vergeten, die door hem stukje voor beetje de noodige kennis zijn bijgebracht, zoowel op maatschappelijk als op geestelijk terrein. Vele leerlingen zijn hem dankbaar en willen hem huldigen als de paedagoog der St. Bonifaciusschooli waar hij zeer veel voor het onderwijs heeft gedaan. De oud leerlingen zullen U volgen op Uw pad als gij voor genoegen gaat wandelen en na de wandeling is rust noodig, waarom zij hem aanbieden een couche volgens nieuw systeem. Na applaus werd door het Ver- eenigd Photo-persbureau een foto ge maakt, waarna het hoofd der school, de heer Luyben den scheidenden onderwijzér zag als mensch in zijn onverwoestbare men- schelijkheid, in zijn sprankelende levenslust en in zijn collegiale jovialiteit, zoodat zij hem zeer zullen missen. Hij was een op rechte collega, hij verviel nooit in uitersten. Spreker ziet een gelukkige combinatie in de cadeaux en biedt hem namens het per soneel een fraaie bureaustoel [aan. Het waarn. hoofd der Mariaschool spreekt van de banden die zijn gelegd en is de tolk van dit personeel der Mariaschool, wanneer hij hem nog vele jaren van welverdiende rust toewenscht. (applaus). Daarop dankte de heer Horvers in een humoristisch speechje en betuigde dat hij noodgedwon gen moet gaan verhuizen omdat hij anders de cadeaux niet kan plaatsen. Dit zal de llden keer zijn in 37 jaar. Spreker hoopt dat het de laatste maal zal zijn. Daarna \verd gelegenheid geboden van den heer Horvers afscheid te nemen, waaraan spon taan gevolg werd gegeven. CARLTON THEATER. YVij vestigen nogmaals de bijzondere aandacht op de advertentie voorkomende in dit nummer, aangaande de film Caval cade, waarover wij reeds verschillende bij zonderheden mededeelden. Men voorziet zich tijdig van plaatsen. Reeds Maandag j.1. was de zaal van Hotel Dennenhof voor het grootste gedeelte be sproken. Door bespreking voorkomt men teleurstelling. EERSTE SOESTER EIERVEILING. Kipeieren: extra groot f 3.90; hoogste prijs f 2.40; middelprijs f 2.15f 2.20; laag ste prijs f 2.10; eendeieren f 2.10; alles per 100 stuks. Ganseieren 1% cent per stuk. Aanvoer 16000 stuks, handel kalm. Mode»slagerij OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITFMI TELEF. 330 POSTGIRO 146847 JEUGDDIENST. Op den 2den Paaschdag 's morgens om 8 uur werd in de Oude Kerk een jeugd dienst geleid, door den voorganger ds. J. I. van Schaick, welke zeer druk bezocht was. Na orgelspel sprak de voorganger het vo tum uit, en daarop deze woorden: dit is de dag die de Heere gemaakt heeft; geeft U heden rekenschap van Uw toekomst. Daarna werden de 12 artikelen des geloofs voorgelezen, waarop staande werd gezon gen Gez. 50 1, en na voorlezing van 1 Cor. 15118 Gez. 269 2, eveneens staan de. Daarop ging de voorganger in gebed voor en liet daarop zingen Gez. 138 2-3-4 onderwijl gecollecteerd werd voor de be kende doeleinden. Tot tekst kiest spreker daarop Mare. 16 23 en 4, en stelt aller eerst de vraag: gelooven de menschen van dezen tijd nog in wonderen. En dan is het antwoord, neen, want men gelooft alleen daarin wat men zien kan en narekenen. Door de vooruitgang der techniek der laat ste 25 jaren wordt alleen gezien na wat technisch verbazing wekt, en wat nareken- baar is. Dan volgt de vraag: gelooven wij in God, Die achter den tijd aanloopt, zooals wij ons voorstellen en achter alles wat in deze wereld is, en niet in dien God, Die de tijden en de wonderen daarin in Zijn hand neeft. Maar gelooven wij nu ook in God die voor de feiten uitloopt, want dat alleen is geloof en ook als wij in strijd zijn en als alles ons tegen loopt; en ook op het inde van ons leven. Laat ons in dezen op Abraham zien, die in alles met Zijn God rekent, hoe het ook in strijd is met zijn wil en begeerte en in alles Hem vertrouw de. In het opstandingsverhaal gelooft men ook niet in God; Die de steen zal afwente len gelijk de Profeten hebben voorspeld, men leeft in afwachting wie dien steen zal afwentelen van het graf. Zij zien alleen den grooten steen en letten niet op Hem, want als de vrouwen bij het graf komen is de steen afgewenteld. In Jezus gelooven is ge looven in het afwentelen van den steen, dit is een nuchter zakelijk feit; opstandings- geloof is gelooven in den Wonderdoenden Aleester. Wij menschen bezien alleen de buitenkant en de moeilijkheden zijn voor ons ondoordringbaar. Voor ons liggen overal steenen o.a. de werkeloosheid en de malaise en voor de jonge menschen is er niets aantrekkelijks in dit leven. Zou het niet dwaas zijn geweest dat wij geboren zijn, want God helpt ons immers niet; want wij hebben moeite met ons leeren op school en met ons werk, ons leven is zuur, en voor een gezin met kinderen een zwa- ren taak. Maar daartegenover staat, kennen wij de zwakheid van ons eigen karakter om de moeilijkheden te overwinnen. Wij willen alleen de fouten zien in de wereld en elke mededeeling brengt ons dieper in de put. Overal en in alles zien wij onafwend bare steenen en ook in het sociale leven, en wij zijn niet opgewassen tegen die groo- te problemen. En door en in dit alles moe ten wij gelooven in het wonder dat de steen is afgewenteld, want dit staat vast: er ge beuren nooit wonderen buiten den mensch om; en Jezus leeft nog om ons te helpen door de moeiten als wij in Zijn wonderen gelooven. Het groote wonder is gebeurd, die zich aan Hem verbonden gevoelt, zal wonderen zien; Hij zal de steen afwente len. Nu heeft men wel beweerd dat de kerk eerst het woord moet spreken: en de oorlog zal niet meer zijn, maar voor dat werk moeten wij allen medewerken en ons in heilige ernst binden aan Hem Die ons wil helpen. In vertrouwen tot Jezus moeten wij ons laten leiden en gezamenlijk de moeilijkheden aanpakken. Wij allen moeten, gelooven in het wonder dat Jezus leeft, want zonder dat was er geen toekomst, en moeten overwinnen over zonde en dood. Hij alleen geeft het onverderfelijke nieuwe leven, dat door en over alle moeilijkheden heen draagt. Amen. Na orgelspel en voor bede werd ten slotte gezongen Gez. 3 1, waarna de zegen werd uitgesproken Bij het verlaten van het bedehuis we/d gecollecteerd voor de jeugddiensten. Daar na werd een gemeenschappelijke wandeling gemaakt, allereerst naar het Sanatorium „Zonnegloren" waar onder de patiënten de witte en gele narcissen werden verdeeld, die door vriendelijke handen waren be zorgd om de kerk er mede te versieren; daarna werd door 50 personen den tocht voortgezet over Soestduinen in de richting Amersfoort. Vooraf spraken de patiënten een woord van dank voor deze lieve atten tie. Het was een zeer gezelligen tocht, waarvan veel is genoten en mooie „kiekjes" zijn gemaakt. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie - EMMABLOEM COLLECTE. Weet U wel, dat het aantal menschen, dat aan de tuberculose ten gronde gaat nog altijd groot is, en dat noch stand, noch leeftijd wordt gespaard? Heeft U wel eens van nabij meegeleefd het leed, dat de tuberculose, een der groot ste belagers van onze volksgezondheid, in de aangetaste gezinnen brengt, hoeveel jong geluk, hoeveel jonge idealen dezen vijand verwoest, als hij zich eenmaal goed heeft vastgegezet? Bindt den strijd met ons aan. De Over heid gaat in dezen strijd voor, maar kan lang niet alles doen en helaas veel minder dan voorheen. Koopt heden, Zaterdag 7 April, de Em- mabloem! De Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Soest. Bedreigt eens iemands grootste schat, dan moet g'hem hooren kermen, dan zal hij zich verweren, uit alle macht, allicht! Bedenk, die grootste schat, voor een volk is de gezondheid dat: we moeten die beschermen, in dien we ze begeeren, met alle kracht, dat 's plicht! Steunt de Emmabloemcollecte, ten bate van de tuberculosebestrijding, onder alle lagen der bevolking, zonder on derscheid van Godsdienstige of politieke richting. Heden, Zaterdag 7 April. Soest en Omstr. ITEL.873 FIRMA TEL. 873 KE.RKPAO 17a rs.z. Soest en Omstr. Prima Hollandsche^Anthraciet No. II (30x50) 1.70 per H.L. No. 111(20x30) 1.7O No. IV (parel) 1.30 Prima Belgische Anthraciet No. II (30x50) No. III (20 x 30) No. IV [parel] Prima Wales Anthraciet No. III [20 x 30] Anthraciet Eierkolen O.N. Leveranties geschieden onder volle garantie van maat of gewicht. Onze naam garandeert U kwaliteit en goede verzorging. PP PP PP PP PP PP PP PP PP PP OPROEP SOLLICITANTEN OF HOE MEN HET VROEGER DEED. De vorige secretaris leed aan gehoorver- zwakking. Tengevolge hiervan werd den patiënt tijdens raadsvergaderingen een se cretarie-ambtenaar toegevoegd voor even tueel betere opneming der notulen. Beter schap bij den patiënt bleef intusschen uit. Andere secretaris wordt noodzakelijk. Maar geen oproeping. Tijdens een der raadsvergaderingen dan, wipt de eene uit en tegelijk een andere collega-ambtenaar het jasje in. De toegevoegde ambtenaar tijdens de functie van den, aan een gehoor- ziekte lijdende, keert nu natuurlijk wederom tot zijne geregelde werkzaamheden terug. Mis. Finaal mis. De oorspronkelijke, bij het maken der gemeenteverslagen, als tij delijk toegevoegde hulp voor den zieke, is intusschen tot op den huidigen dag blij ven voortbestaan voor den gezonden. En nu wellicht toch niet voor „beter hooren". Wethouder van Klooster, directeur van de tram. Geen oproeping. Van KI. later Directeur Publ. Werken. Geen oproeping. Wethouder van de B. (overleden) Gem. opzichter. Geen oproeping. Een conducteur van een posttrein (over leden) die tengevolge van een treinongeluk wegens een hierdoor bekomen geestelijk defect, door de Mij. der S.S. werd afge keurd en gepensionneerd, werkt mede, als los, aan de volkstelling. Niet lang daarna, aangesteld als vaste gem. ambtenaar. Geen oproeping. Op zekeren Zaterdag kon men onder plaatselijke mededeelingen in het toenmali ge „Soestertje" het navolgende lezen. „Tot ons leedwezen vernemen wij dat de „RIJKS-ambtenaar Zoo en Zoo met ingang reeds vast was en alleen nog maar de po sitie diende te worden geschapen. Tijden deze raadszitting evenwel bleek dat de2 zaak nog spaak dreigde te loopen en wer toen van de „regeeringstafel" als laatste redmiddel aangehaald: Dat de gemeent anders nu een schoone gelegenheid werd geboden om van het Vliegkamp belasting penningen binnen te halen. En de benoc ming geschiedde. Laten de heeren intu- schen ons nu eens precies 7-eggen hoevee meer belasting ze in al die jaren uit hc Vliegkamp hebben gehaald dan nul komm nul. EdelAchtbare Heeren die wellicht iet o wat cynisch tegenover deze mededeelingen mochten staan, kunnen immers altijd d- notulen naslaan. Dit geldt natuurlijk nic voor oude raadsleden zooals o.a. den Ed Achtb. Heer Endendijk, die toch èn al raadslid en vooral als wethouder van 191!' 1923 de glansperiode dezer dingen heen meegemaakt en dus wel weet in hoeven- hier sprake zou kunnen zijn van: „Waht heit oder Dichtung". ERASMUS. P.S. Het gaat hier niet om personen maar om een systeem. DOOPSGEZINDE GEM. TE BAARN. (Kerkgebouw Eemnesserweg 63b) Zondag 8 April 1934: geen dienst. NED. HERV. GEM. TE SOEST. Zondag 8 April 1934 kerk 10 uur: Ds. J. 1 van Schaick. Kerk 6 uur: Ds. E. Groeneveld. Emmakerk 10 uur: Ds. E. Groeneveld. Emmakerk 6 uur: geen dienst. „van den eersten der volgende maand „wordt overgeplaatst naar Amersfoort. „Velen zullen dezen sympathieken ambte- „naar met leede oogen zien vertrekken." Acht dagen later. Toen kon men in dat zelfde Soestertje lezen, dat in de plaats gehad hebbende raadsvergadering op Donderdag, was be noemd tot Gemeente ambtenaar, de bewus te Rijks-ambtenaar. Van oproeping kon hier geen sprake zijn daar er geen vacatu re was of nieuw te vervullen functie. Er was vóór dien immers nooit in een raads vergadering over zoo iets gesproken of zelfs voorstellen in dien geest gedaan. In bedoelde raadsvergadering dan werd voor gesteld een ambtenaar te benoemen voor dit en dat werk en als functionnairs daar voor onmiddellijk voorgesteld de bewuste rijksambtenaar. Het geheel maakte onwil lekeurig den indruk alsof de candidaat HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat. Zondag 8 April 1934 's morgens 10 uur en 's avonds 6 uur: De Eerw. Heer D. J. v Galen, van Schaarsbergen. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG- GODSDIENSTIGEN. Zondag 8 April 1934 's morgens 10.30 uur Ds. J. L. Faber, van Zutphen. CHR. GER. KERK. Zondag 8 April 1934 voorm. 10 uur en nam. 6 uur: Godsdienstoefening. Donderdag 12 April nam. 7.30 uur: Ds. V Hendriksen, van Hillegom. biedt dags. reau i out f 16; ledika vooi VOO] VOO ROM Roma N.V. VAN Soest kelde f 30 Oost* te ko st., b< vrage aange voor huisel tensh het b een g pelen wicht GEV bij M Flink- week. reau In kl. gevra burea Biedt besch onder Dahli; Elisal d' Oi zonde dioler Struil bottel Den Not DON uur p boom landvi N.V. Eerite Soester Elsctr. Drukkerij

De Soester | 1934 | | pagina 2