2e BLAD ©PiSM© rijwiel i n p n Heden Zaterdag 7 APRIL INDUSTRIE kUUU Soesterberg J. L. HOKSBtRGtN ©^BurgerlijkeStand prO Sport behoorende bij ,,DE SOESTER" van Zaterdag 7 APRIL 1934, No. 28 TREKKING LOTERIJ. Met toestemming der betrokken autori tuiten zal de trekking van de Groote Lo tcrij „Drafna" definitief plaats hebben op Woensdag 3U Mei a.s. Trekkingslijsten zijn na dien datum ver krijgbaar. AANBESTEDING. Door Burgemeester en Wethouders werd Vrijdagmorgen om 11 uur ten Gemeente huize aanbesteed: De verpachting van het gemeentelijk parkeerterrein aan de Batenburglaan, t.~ het Vliegkamp. Inschrijvers de H.H. K. van Driest. Utrecht f 600.- H. Voskuilen, Soest f 452.v A. Duyser, Scherpenzeel f 425.- G. Bleeksma, Soesterberg f 406.- H. Hoekstra, Soest f 355.- J VVolfsen, Soest f 350.- D. W. v. d. Linden, S'berg f 300.- CARLTON THEATER. RECTIFICATIE. In de aankondigingen staat vermeldt een voorstelling op Zaterdag 7 April in Hojel Eemland. Dit is niet juist. De première vindt plaats Maandagavond in Religie en Kunst terwijl Zaterdag 14 April een voorstelling plaats vindt in Ho tel Eemland. EEN MOOI EXAMEN. De leerling van de Utrechtsche Am bachtschool T. van den Hoek, wonende Oude Utrechtsche weg, heeft met groot succes het eindexamen van die school af: gelegd. Hij ontving niet alleen het eind diploma afd. metaalbewerken, maar tevens de mooie gedenk-medaille voor de beste leerling. Zeer zeker een prachtig resultaat, waar mede wij hem van harte gelukwenschen. VERPLAATSING ZAAK. De zaak van den heer Lodder, welke al 2 jaar door hem met succes gedreven was op den Heuvelweg, is thans verplaatst naar Korte Hartweg 34. Deze nieuwe zaak is in elk opzicht een groote vooruitgang en wij twijfelen dan ook niet of de bewoners van 't Hart en om geving zullen een ruim gebruik maken van de goedkoopere, zoowel als van de betere soorten Rijwielen en Onderdeelen en ar tikelen op electra-gebied. Wij wenschen den heer Lodder veel suc ces! Voor bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit blad. MONDACCORDEONCLUB „BRAVO". 12 April a.s. heeft in café Sportlust, Ko- ninginnelaan, de trekking plaats van de verloting, hoofdprijs een rijwiel. DIEFSTAL. Donderdag 'werd de assistentie van de politie ingeroepen door een bewoner van de Birktstraat. Ter plaatse gearriveerd, ar resteerde de politie een persoon, genaamd W. G. H., uit Amersfoort, die zich had >chuldig gemaakt aan diefstal van een zin ken plaat, waarbij hij echter betrapt was door den eigenaar. Nadat tegen den dader te dier zake proces-verbaal was opge maakt, werd hij weder vrijgelaten. BANKIERSKANTOOR GESLOTEN. Als verdacht van verduistering werd na eigen aanmelding in het Huis van Bewa ring te Utrecht op last van den Officier van Justitie te Utrecht ingesloten J. W. H. S., bankier alhier. (De Soester Bankveree- niging, voorheen Sukkel en Co., Burgem. Grothestraat 53). Door de Justitie werd ten kantore der 'irtna een uitvoerig onderzoek ingesteld, waarna op haar last het kantoor is geslo ten. Inlichtingen omtrent in bewaring gege ven effecten en andere geldwaarden kunnen eerst verstrekt worden als het onderzoek hetwelk thans door twee Rijksaccountants voor de Justitie wordt verricht, zal zijn beëindigd. GROOTE HEIDEBRAND TE SOESTERBERG. Dinsdagmiddag ontstond een groote hei debrand onder Soesterberg ten Zuiden van de spoorlijn AmersfoortUtrecht tusschen De Stompert en het rijwielpad, dat loopt vanaf die spoorlijn naar de Amersfoort- schestraat. Ergens midden in de heide aan gekomen, kennelijk dus door onvoorzich- j Gd "iet vuur, cigaret of sigaar, breidde e ')r;ind zich door den vrij sterken Oos- enwind angstig snel uit. De Vrijwillige randweer van Soesterberg poogde ter- irton 'let vuur te bestrijden, doch door de groote lengte van het brandende front en Vr'J sterken wind, mocht zulks niet ge il1 n- Len vliegtuig der Luchtvaartafdee- lng van Soesterberg vloog kort na het ont- s aan van den brand laag over het terrein n eelt blijkbaar het gevaar in het Vlieg- amp mc<legedeeld. Kort daarop verscheen <<n \rjj sterke afdeeling militairen ui/t oesterberg, die krachtig aan het blus- c "ngswerk deel namen. Een groote scha- t|C' /H an**slc"enden liet zich ook niet onbe- ug en allerwege hakte men boomtakken "m Ermede te trachten de vlammen u slaan. Inmiddels was ook de Vrij- !',randweer van Soest op het terrein |Crj yIlen en nam aan het blusschingswerk ec 'let was hard werken voor allen, die an den strijd tegen het vuur deelnamen, e sterke rookontwikkeling maakte het r c malen noodig, dat de blusscljers zich at terugtrokken en de intense hitte, die de brandende heide uitstraalde, deed dik wijls de blusschers teruggaan. Het was een angstig gezicht de vlammen over de heide te zien voortrollen. Telkens als een Doschje van struikgewas, zooals die daar zoovelen zijn, door het vuur bereikt werd, loeiden de vlammen hoog op en ont stond een nieuwe bron van vuurgloed, waartegenover niemand op kon. Telkens en telkens vlamde de heide weer op plaat sen, die men gebluscht achtte, en dan waren eenige nieuwe vuurhaarden ontstaan achter de blusschers. Toen men nja lang zwoegen en werken een groot deel had gebluscht, bemerkte men een zich angstig snel voort rollend vuurfront van meer dan 300 Meter en daarenboven nog nieuwe vuurhaarden op tal van plaatsen. Diverse pogingen om het vuur van voren te naderen voor de blussching, moesten worden opgegeven door de sterke hitte en dichte rook. Inmid dels werden alle deelnemende blusschers kennelijk moe £n men zag maar geen re- sultaat. Toen was het, dat de Commandant van Soesterberg en Soest besloten te pogen al thans aan den rand van de heide water te krijgen om zoo noodig het hoog opgaande bosch te beschermen, indien het vuur dat zou bereiken, waardoor tevens de gebou wen van de Utrechtsche waterlëirfing met annexen zouden kunnen worden beschermd. Natuurlijk was het water geven midden op de heide geen gemakkelijke zaak. De Soes ter motorspuit werd geplaatst bij het oude pompstation der Waterleiding en vandaar moesten niet minder dan ruim 10ÜU Meter lang worden uitgelegd om de heide te be reiken. Inmiddels had zich op de heide het ver heugende feit voorgedaan, dat waren gea:- iveerd een paar honderd militairen uit Amersfoort, frissche en nog niet vermoei de krachten, en het is vooral daaraan te danken geweest, dat het ten'slotte mocht gelukken het vuur te dooven. Toen daarbij de straal van de motorspuit kwam, was het spoedig gedaan met het rijk van het vuur, en konden allen uitrusten van het zeer vermoeiende werk, dat ten slotte met succes was bekroond. Een oppervlakte van naar globale schat ting een 60 tot 70 H.A. heide met verspreid staande boomen en boschjes is verbrand. Het zoogenaamde Koebosch is geheel in vlammen opgegaan. Het terrein was eigen dom van den Staat der Nederlanden en in beheer bij het Departement van Defensie. HOOIBERGBRAND. Donderdagmorgen te omstreeks 11.25 uur brak brand uit in een hooiberg, staande bij perceel Laanstr. 74. Een 8-jarig kleinzoon tje van den bewoner had spelenderwijze den berg in brand gestoken. De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde er in met twee stralen op de waterleiding de vlammen te dooven. Het op geringen af stand staande woonhuis, waarvan de deu ren al flink waren geschroeid en waaruit de koeien, kalveren en biggen reeds ter- tond door omwonenden waren gehaald, kon geluïkig gespaard blijven. Toch duur de het nog tot 2 uur eer de Brandweer kon nrukken, daar de geheele hooiberg moest worden uitgehaald. Naar verluidt is de berg zelf wel, doch het hooi niet verzekerd. Naar schatting was er een 5000 pond hooi in den berg, waar van een 2500 pond nog gered kon worden door uithalen. HEIDEBRANDJE. Donderdagavond brak aan de Foekenlaan en klein brandje uit, waarbij een geringe oppervlakte ruigte en heide yerbrandde. Omwonenden hadden de vlammen reed: gedoofd, zoodat de uitgerukte Vrijwillige Brandweer zich tot nablusschen kon be perken. UITVOERING „DIE PASSION". De R.K. gemengde zangvereeniging ,Sancta Caecilia" te Soesterberg heeft on der leiding van haar directeur, den heer E. Wiegman, Donderdagavond 29 Mrt. in de concertzaal van „Huis ten Halve" een uitvoering gegeven van „Die Passion", Oratorium van Heinrich Müller voor soli, koor en orkest. Medewerking werd ver leend door de volgende solisten: Mevr. J. de Koff-Lorentz, sopraan; Willem Snoeks, tenor; en C. Carrée, bariton. Orkest: Het Zeister Symphonie-gezelschap, dir. J. N. Vogtschmidt. Het groote werk is een compositie van het Lijden van Christus, vanaf Gethsemané tot Zijn dood. De tekst, in schoone taal en verheven stijl geschreven, houdt zich zorg vuldig aan de gedachten uit het Evangelie verhaal. De toonzetting is betrekkelijk van eenvoudige structuur, maar met heerlijke ffecten. De uitvoering, welke door een talrijk en uitgelezen publiek werd bijgewoond, onder wie wij verschillende autoriteiten en mu ziekliefhebbers zagen, verdient alleszins lof. De energieke dirigent, bekwaam en be- heerscht, heeft zijn koor, dat voortreffelijke stemmen bezit en goed bezet is, volkomen n zijn macht. Het zong zuiver en krachtig, ol ambitie, met gloed en overtuiging, zoo ials aan 't slot, bij „de graflegging des Hee- ren", dat machtig en aangrijpend werd. Evenzoo uitroepingen als „Heiliger Gott" en „Kreuzige ihn", in machtige stuwing door het recitatief overgenomen. Schoon zong mevr. de Koff haar so praanpartij. Deze ernstige soliste met haar fraaie, gevoelige stem, heeft ook technisch groote vorderingen gemaakt. Zoo is haar adembeheersching en in verband daarmee het klankvolume sterk toegenomen. Willem Snoeks, met zijn zuivere tenorstem, heeft al een heel leven van studie achter zich. 3e niet-gemakkelijke tenorpartij was daar om in goede handen. Gemakkelijk ook zong de heer Carrée, die een aangename bari ton-stem heeft. Het orkest had wel eenige zwakke mo menten, doch kwam er allengs in. Met dat (voorheen R. FRESE Hofleveranciers BAARN Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 al werd deze uitvoering voor Soesterberg een prestatie op toonkunstgebied. VOLKSONDERWIJSAVOND. Woensdagavond 28 Maart werd door de afdeeling Soesterberg van Volksonderwijs voor een volle zaal in ,,'t Zwaantje" alhie: een propaganda-bijeenkomst gehouden, welke uitstekend geslaagd is. Na opening door den voorzitter, den heer M. C. Thij sen, werd door alle aanwezigen staande een oogenblik van stilte gewijd aan de na gedachtenis van H.M. de Koningin-Moeder Vervolgens brengt de voorzitter een vriendschappelijken groet uit aan de aan wezige leden en bestuursleden van zuster vereenigingen, benevens aan de leden der Ouder-commissie en hun voorzitter, en verdere belangstellenden. In 't bizonder ook een welkom, aan den heer Bosch, die zich op de jongste algemeene ledenvergadering een warm voorstander van V.O. betoonde, toen hij dadelijk bereid gevonden werd om alhier op dezen avond zijn eerste lezing over IJsland te houden. Over het Openb. onderwijs sprekend, wijst de voorzitter er op, dat dit verankerd is in de Grondwet. De Openb. School, welke tien jaar geleden alhier een uitgebluscht leven leidde, is nu een levenskrachtige en levenslustige school geworden; men heeft hier thans een mooi en doelmatig ingericht schoolgebouw met uitstekend onderwijs-personeel. Tot slot wijdt spreker o.m. een beschouwing aan de algemeene schooltoestanden, die zoo sterk door de politiek worden beheerscht, om dan te eindigen met den uitroep: Waakt voor den vrede, verdedigt de vrijheid, steunt Volksonderwijs! Dan verkreeg de heer D. Lub, het hoofd der O.L. school alhier, het woord voor het uitspreken van een propaganda-speech. Zoo gaarne, aldus spreker, had ik een woord van opbeuring tot U willen richten Helaas kan dat niet, omdat er zich voor het Openbaar Onderwijs donkere wolken aam pakken. Men is veel te royaal ge weest met de uitgaven voor 't onderwijs. Op een totale begrooting van 400 millioen, tond het hoofdstuk onderwijs er met 150 genoteerd. Daarom begrijpelijk, dat men zegt, dat 't minder worden moet. Alleen is 't verkeerd, dat het de openbare schopl die hierbij 't loodje leggen moet. Zie b.v. naar Grave, waar de Op. School toch op geheven wordt, niettegenstaande verschil lende collega's er zich tegen hebben ver klaard. Van de 1200'kleine openbare scho len, die er naast de 1000 kleine bizondere scholen bestaan, moeten er maar even 200 verdwijnen. Hierbij ^vordt niet gevraagd of er soms ook gewetensdwang wordt opge legd. Maar niet alleen de tegenstanders, ook de voorstanders hebben schuld, dat alles zoo gegaan is. De openbare school is ver raden door haar in de politiek te betrekken. Links en rechts speelden ruilhandel, waar bij de gelijkstelling van Openb. en Biz. onderwijs tegen een nieuw kiesstelsel en vrouwenkiesrecht werd uitgewisseld. Nog erger misschien was het feit, dat de tegen- standers der bizondere school de zaak op haar beloop lieten, zoodat de ouders bij de Openb. school, in tegenstelling met die bij de bizondere school, niets te zeggen hebben Vervolgens -weerlegde spreker verschil lende aantijgingen en grieven tegen de Openbare school, waarbij zoo vaak ge generaliseerd wordt. Het recht om bizondere scholen te stich ten ontaardde in misbruik. Bij de Openb. bestaat dit niet. Er ontstond ook een wed- trijd in luxe-inrichtingen. Dat alles kan geen stand houden. Hoe het dan moest zijn? Alle kinderen zouden weer terug moeten naar de Openbare School, die een alge meene nationaal Christelijke School is. Die chool is niet godsdienstloos, niet beginsel loos. Ze is niet rechtzinnig, ook niet vrij zinnig, noch Protestantsch of Katholiek, maar wel is ze Christelijk en leert men er de tien geboden en de beginselen van 't Christendom toepassen, door elkaar lief te hebben en als kinderen van één Vader land elkaar de hand te reiken. Wie natio naal voelt, moet ook voor de Openbare School zijn. Als ge straks, zoo besloot spreker, uw kinderen naar school zendt, bedenk dan uw belang van uw kind, uw belang van uw land, uw belang van uw eenheid. Daarom: Leve het kind en zendt het naar de Openbare School. Krachtig applaus. Door leerlingen der school werd daarna een zangspelletje opgevoerd, „Zwaan kleef aan", door J. de Groot, naar het bekende prookje^ van Grimm. Dit prettig stukje, dat geheel in dc kindersfeer ligt, werd over 't algemeen door de kinderen met veel ritst en enthousiasme gespeeld. Een har telijk applaus was hun belooning. Na de pauze zagen we „de kostschool van Miss Mops", een zangtooneelstukje, uitgevoerd door oud-leerlingen der school. De sentimenteele kostschoolhouders en de levenslustige meisjes vormden een con trast, dat goed uitkwam en de lachspieren in beweging bracht. Ook dit nummer oogst te veel bijval. Dan verkreeg wachtmeestervlieger H. Bosch het woord voor het houden zijner lezing over: „IJsland", toegelicht met licht beelden. Met weglating van wat reeds een vorige maal bij de lezing van Luit. van Giessen verslagen werd, zullen we ons nu bepalen bij wat nog niet gezegd werd of van een geheel persoonlijke visie getuigde. IJsland, dat drie maal zoo groot is als Ne derland, heeft niet meer dan circa 100.000 inwoners. Er groeien geen boomen. Dan volgt een korte beschrijving van de geschie denis van het volk, sedert de vestiging „der Noormannen. Er zijn nog altijd 48 vertegen woordigers in het parlement. IJsland is een vrije, souvereine staat onder den koning van Denemarken. Ziekten en natuurrampen hebben het Jand vaak geteisterd. Verschrik kelijk o.m. was in 1341 de uitbarsting van de Hecla en in 1404 „de zwarte dood." Tu berculose komt veel voor en er zijn zelfs nog melaatschen. Vervolgens deelde spreker eenige van zijn eigen bevindingen mede. Het is een merkwaardig volk, trotsch op zijn onaf hankelijkheid. Interessant zijn er de warm waterbronnen, geisers en gletschers. In 't binnenland komen vele kleine geisers voor. Ze worden vaak benut voor de wasch; het lava-zand zelfs voor bakken, koken en bra den. Er is o.m. een hotel, dat op een afstand van 100 M. verwarmd wordt door geiser water, dat door radiatoren geleid wordt. Men is erg gastvrij op IJsland. Spreker genoot eens met een gezelschap van 13 per sonen een hartelijke ontvangst en nachtver- GEVONDEN VOORWERPEN Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: portemonnaie met inhoud een paar damesschoenen radiateurdop portemonnaie met inhoud kindertaschje met inhoud 2 sleuteltjes een paar dameshandschoenen belastingmerk rol asphaltpapier plamuurmes ring met sleutels bril koperen asdop belastingmerk huissleutel bril in etui brief portemonnaie met inhoud een dameshandschoen huissleutel vulpenhouder Burgemeester Grothestraat 17 te bevragen politiebureau politiebureau te bevragen politiebureau Laanstraat 92 politiebureau politiebureau Dorresteinweg 16 te bevragen politiebureau te bevragen politicbureau Schoutenkampweg 30 Acacialaan 17, Baarn Beetzlaan 10b politiebureau politiebureau Nieuwstraat 35 Nieuwe weg 15d Nieuwe weg 2a politiebureau politiebureau van Weedestraat 3 blijf op een boerderij. Het IJslandsche menu is niet appetijtelijk volgens Hollandsche opvattingen. Het or gel en de bibliotheek zijn karakteristiek voor de boerderij. Groote gezinnen in 't binnenland staan vaak enkele kinderen af aan vriend,en en bekenden, die hen goed verzorgen. De IJslandsche jeugd is zeer behulpzaam jegens hulpbehoevenden. Ar men worden onderhouden, bedelaars vindt men er niet. Het Noorderlicht is onbeschrijfelijk schoon en kan uren duren. Spreker geeft dan een beschrijving van een vreeselijken sneeuwstorm, die den vlie gers belette den hangar te bereiken. Ver volgens beschrijft hij den indruk van hun eerste vlucht, toen men op een hoogte van boven 20UÜ M., over afstanden van 300 K.M., geboeid werd door het machtig schouwspel van eeuwige sneeuw en blauwe lucht. Men had wel boven willen blijven. Na daling vloog men ten slotte enkele ma len over het kleine vliegveld, waarna de eerste landing in volmaakte orde plaats vond. De tweede vlucht was een hoogte- vlucht, die eveneens uitstekend slaagde. Door prachtige lichtbeelden werd het ge- iprokene toegelicht. Men kreeg hierbij eenigen indruk van een grootsch en won derlijk land, maar ook van de schier on overkomelijke moeilijkheden, waarmede on ze kranige vliegers in dat barre klimaat te kampen hadden. Groot applaus ontving den spreker voor zijn belangwekkende lezing. Mevrouw Bosch kreeg bloemen, evenzoo Mejuffr. Rupp voor haar goede spelleiding. En heel laat was het gewórden, toen de voorzitter aan alle deelnemers van dezen mooien avond dank bracht. AUTO DOOR BRAND VERNIELD. w van 29 Maart—I April 1934. GEBORE'N: Marinus Johannes, zoon v. M. J. Boeren en A. M. Koekkoek, Schou tenkampweg 18a; Gijsbertus Gerrit, zoon van H. Peek en J. Kok, Ossendamweg 13; Gerrit Jan, zoon van E. Groen en G. Ver woerd, Dorresteinweg 1; Gerritje Hendri- ka, dochter van C. Verschoor en C. Leeu wenkamp, Nieuwstraat 38; Gerardus, zoon van G. G. J. Alblas en G. Hornsveld, van Weedestraat 48; Eleonara'Leontine, doch ter van Th. J. Regter en A. Ch. L. J. Bar- zilay, Heideweg 5; Elisabeth Barbara, d. van C. van Dijk en B. Hoofd, Hartweg 11; Josef Johannes, zoon van H. L. van Da len en M. Baurek, Soesterb.straat 88; Jan Teunis, zoon van T. van Barneveld en A. Keijzer, Koninginnelaan 121. ONDERTROLIWD: F. D. Pronker en A. E. Bloemer; E. Heupers en R. Wlams; J. de Wolf en H. Wassenaar; A. Schoema- ker en P. C. van Weert. GEHUWD: geen. OVERLEDEN: Jhr. Godfried Leonard Roëll, 26 jaar, Soesterb.straat 127; Petro- nella Helena Olijve, 59 jaar, geh. m. B. D. Kruidenier, L. Bergstraat 25. Op den middag van Paaschmaandag, on geveer 2 uur, kwam uit de richting Amers foort, op den Amersfoortschen straatweg alhier, een auto, gemerkt H.Z. 64U1 en be stuurd door G. S. uit Rotterdam. Ter hoog te van den Protestantenbond gekomen, bleef zij vrij plotseling staan, met de be doeling om aldaar een zijweg in te rijden. Door dit haastige stoppen en wellicht ook, omdat de richting niet duidelijk was aange geven, kon een achteraan komende auto, gemerkt L 14857 en bestuurd door C. J. P. uit Utrecht, niet meer passeeren, met het gevolg, dat de stilstaande auto door den laatst genoemde wefd aangereden en weg geduwd. Door den veroorzaakten schok kwam de rijdende auto te vallen, met het gevolg, dat de radiator in brand vloog en de beide inzittenden in allerijl den wagen moesten verlaten, daar ze anders zouden verbrand zijn. De auto brandde totaal uit. Door den Rijksveldwachter van Soester berg werd een onderzoek ingesteld en pro ces-verbaal opgemaakt. De conciërge van den Protestantenbond, de heer Koudijs, verleende het eerst as- istentie en regelde het verkeer, tot de po- itie ter plaatse verschenen was. DE K. L. M. RONDVLUCHTEN. Dank zij het schitterende weer, was deze keer de belangstelling voor de K.L.M.- vluchten weer geweldig groot. Duizenden verdrongen zich op Paaschmaandag om en nabij het vliegveld om getuige te zijn van het altijd imposante schouwspel, dat de K.L.M.-vluchten opleveren. Het is eigenaardig, dat een enkel toestel als het hier reeds ingeburgerde P.A.-A.E.B., bestuurd ditmaal door den ervaren piloot Brinkhuis, nog meer belangstelling kon op wekken dan alle militaire vliegtuigen bij elkaar, die eiken dag de lucht plegen in te gaan en die overigens ook niet over ge brek aan belangstelling te klagen hebben. Bij het K.L.M.-vliegtuig echter heeft men het gevoel, dat men er zelf min of meer bij betrokken is, ook al vliegt men zelf niet mee. Daarbij kan men het starten en dalen, het in- en uitstijgen van heel dichtbij gade- laan, en het eerste is altijd interessant, ter wijl het laatste iets komisch oplevert. Het was dan druk op dien dag met vlie gen, altijd aan, met volle cabine. Verschil lende léden van de afdeeling Utrecht en Amersfoort der N.R.V., die een excursie naar het vliegkamp hadden georganiseerd, hebben van de gelegenheid gebruik ge maakt om een vlucht te maken. Ook op den tweeden dag, Dinsdag, was het nog druk met vliegen en belangstellenden. In 't ge heel zijn wel ruim 210 passagiers op die beide dagen de lucht in geweest. Ónder hen bevonden zich talrijke jonge luchtrei zigers, die erg enthousiast waren, toen ze weer met beide voeten op de aarde ston den. Toen 's middags om 5 uur het vliegen was afgeloopen, kwamen er nog enkele liefhebbers opdagen, van wie eenigen ge bruik maakten van de gemakkelijke gele genheid om weer naar Amsterdam terug te liegen. De K.L.M. kan tevreden zijn; men hoopt dan ook in Juli of Augustus weer terug te komen. Ook de restaurants hebben het druk gehad. DE HOENDERLOO-COLLECTE. E. S. V. A. C. De Paaschdagen zijn voor de Esvaccers wel bijzonder gunstig verloopen; Zaterdag legde het Zaterdagmiddag-elftal beslag op het kampioenschap der 2e klasse van het district Amersfoort't Gooi met een ge decideerde overwinning (71) op Bloemep- kwartier II. Het adspiranten elftal A. dat te Baarn op bezoek was, verpletterde de Baarn A adspiranten door maar liefst met 220 te winnen. ESVAC I zette de kroon op alles door het sterke Veenendaal I in eigen huis op Paaschmaandag met 42 te kloppen. Door deze nederlaag verspeelde Veenendaal haar kans op het kampioenschap terwijl Esvac zich met deze overwinning volkomen in veiligheid stelde. De stand is nu: Brederodes 19 14 3 2 31 7231 's-Graveland 19 14 3 2 31 69—36 Veenendaal 19 14 1 4 29 5134 St. Boys 20 9 3 8 21 53—51 J.S.V. 19 6 5 8 17 44—63 Scherpenzeel 18 6 4 8 16 40-15 Soesterberg 19 6 4 9 16 3840 B.V.C. 18 6 1 11 13 38—47 E.S.V.A.C. 19 5 3 11 13 41—57 N.I.O. 18 5 0 13 10 39—55 Sperwer 18 3 3 12 9 2955 Voor a.s. Zaterdag en Zondag zijn door het Fondsbestuur geen wedstrijden vastge steld. Deze 'collecte hier onlangs gehouden, heeft opgebracht f 961.62. GRAAF MARCHANT D'ANSEMBOURG SPREEKT OP EEN VERGADERING DER N. S. B. Graaf Marchant D'Ansembourg, de R.K. burgemeester van Amsterade, die onlangs als zoodanig is afgetreden, omdat hij niet wenschte te bedanken als lid van de N.S.B., trad Dinsdagavond in Bellevue te Amster dam als spreker op. De vergadernig was, zooals wij dat van de vergaderingen der N.S.B. gewend zijn, zeer druk bezocht. Een groot aantal Katholieken gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun belang stelling of nieuwsgierigheid. De spreker spoorde de Katholieken aan, zich aan te sluiten bij de N.S.B., dat het episcopaat zulks verboden zou hebben, was, zoo betoogde hij, onwaar, wel had het bezwaar tegen eenige leer stelling van de N. S. B. Wij Katholie ken,. zoo sprak hij, willen in zake des ge- loofs geen promissen, de Katholieke Staats partij wil dat wel. Wij willen onzen gods dienst niet in gevaar brengen, doch ver langen een synthesfe tusschen Staat en Kerk. Het Fascisme en de Corporatieve Staat zullen een einde maken aan den klassen strijd en vormen als zoodanig de beste waarborgen tegen Atheisme en Commu nisme. Hierna besprak spreker uitvoerig de be ginselen van de N.S.B. en betoogde, dat deze beweging geen revolutie, doch een evolutie beteekent. Als de tijd voor haar zal zijn aangebro ken, zal de N.S.B. in het belange van het vaderland veel tot stand kunnen brengen, zij wenscht haar streven evenwel slechts te bereiken langs egalen weg. Het liberaal- democratisch systeem heeft de crisis doen ontstaan, dit systeem dient gewijzigd te worden, waartoe een machtige N.S.B. zal noodig zijn. Als zij dertig zetels in de Ka mer weet te bemachtigen en een millioen stemmen, dan zal zij ook zonder minister zetels reeds veel kunnen bereiken. Het zand, dat de Katholieken in de oogen is gestrooid, moeten zij er uit vegen en zich en hun geweten afvragen of zij zich niet behooren aan te sluiten. Een luid applaus en Hou Zee-geroep was dc belooning voor zijn buitengewoon hel dere rede. Nadat nog eenige vragen waren beant woord ging de vergadering ordelijk uiteen.

De Soester | 1934 | | pagina 5