„Rijbewijs"- en „Pas"-Foto's F Pluimveeteelt. O^Plaatselijk Nieuws^O Soesterberg ^-O 6 STUKS F1.- f Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 HORS D'OEUVRE. BEGIN VAN DEN ZOMERTIJD. Wij herinneren onze lezers er aan, dat de zomertijd aanvangt den löden Mei a.s. De overgang naar den zomertijd ge schiedt in den nacht van Maandag 14 op Dinsdag 15 Mei ten 2 uur. EEN JUBILEUM. Onze Wethouder Karei Lodeesen vierde op Vrijdag 4 Mei j.1. zijn veertig jarig ju bileum, als voorzitter-poldermeester, dus voorzitter van het Bestuur van den Binnen rijft» chen Overscheenschen Berger- en Meent-polder te 'Naarden. Hij werd op 4 Mei 1894 door de stemgerechtigde ingelan den gekozen, en daarna steeds herkozen, hyt laatst in April 11133. Hij woonde in dien tijd te Muiderberg, verhuisde in October 11102 naar Nijkerk en in October 19U8 naar Soest. Met de hoogere autoriteiten, als de Com missaris der Koningin in N.-Holland, Ged. Staten, Rijkswaterstaat, de gemeentebestu ren van Naarden en Muiden en de Genie, heeft hij steeds op uitstekende en aange name wijze samengewerkt. De'Gooi- en Eemlander schrijft over hem het volgende: KAREL LODEESEN VEERTIG JAAR POLDER VOORZITTER. Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer Karei Lodeesen benoemd werd tot voorzitter van den Binnendijksche-, Over- scheensche-, Berger- en Meentpolder, al hier. Gedurende deze veertig jaren is de heer Lodeesen onafgebroken met de lei ding der polderwerkzaamheden belast ge weest en het is mede aan zijn ijver te dan ken, dat de organisatie van den polder goed geregeld bleef. Onder zijn voorzitterschap werd o.a. de oude windbemaling van den polder vervangen door stoombemaling: in 11111 kwam het stoomgemaal aan den ouden straatweg naar Muiden tot stand, dat bin nenkort wel weer door een nieuwe inrich ting zal moeten worden vervangen. Vooral in de moeilijke mobilisatiejaren toonde de heer Lodeesen zich zijn post waardig: de kolenvoorziening voor het stoomgemaal was een kwestie van groot gewicht en de goede oplossing daarvan is aan den heer Lodeesen te danken. Ook tijdens den hoo- gen waterstand van de Zuiderzee in 1916 was de voorzitter waakzaam: bij het op- hoogen van den dijk door de provincie dreigden vele moeilijkheden ten aanzien van den waterafvoer te ontstaan, wélke door den jubilaris na vele conferenties be vredigend konden worden geregeld. Ge durende den laatsten tijd heeft de aanleg van de trambaan door den polder veel van het bestuursbeleid van den heer Lodeesen gevergd. Zijn uitgebreide wets- en regle mentenkennis hielp hem bij de vele inge wikkelde kwesties, welke moesten worden geregeld en welke zich nog dagelijks voor doen. De heer Lodeesen, Amsterdammer van geboorte, is woonachtig te Soest. In deze gemeente is hij sinds eenige jaren wethou der. Hij werd speciaal door de christelijke arbeiders in den gemeenteraad gekozen. Hedenmorgen heeft het bestuur van den polder hem te zijnen huize met zijn jubi leum gelukgewenscht. De bestuursleden J. Post, G. J. Pronk en de secretaris-penning meester M. Messie complimenteerden den heer Lodeesen en dankte hem voor het vele, dat hij in het belang van den polder heeft gedaan. PLUIM VEE VEREENIGING TE SOEST. EEN NIEUW BESTUUR GEKOZEN. Vorige week Woensdagavond vergaderde deze Vereeniging in de Gouden Ploeg. De opkomst was redelijk. Een der belangrijkste punten van behan deling was wel het rapport van de com missie van onderzoek, in de vorige bijeen komst benoemd en bestaande uit de heeren Ten Raa, De Koning en Mokveld. Dit lijvi ge stuk was aan alle leden toegezonden. Nadat de voorzitter, de heer Ten Raa, had vastgesteld, hoe de behandeling zou ge schieden, voerden eenige leden het woord om hun zienswijze over eenige punten naar voren te brengen. Nadat de heer Mokveld, secretaris der commissie, de verschillende sprekers had beantwoord, gaf de voorzitter gelegenheid tot repliek, om daarna met den heer de Koning ook deze sprekers te beantwoorden, Ten slotte werd het rapport met 3 stem men tegen aangenomen, en was nu vastge steld, dat de vereeniging in den vervolge alleen pluimvee-vereenig.ing zal zijn, en geen Pluimvee- en Konijnenfokkers Ver eeniging. In den opzet van de tentoonstelling zal verandering komen; deze zal meer op ama teurbasi^ worden gesteld, om een sportle ven naijver van de kleine liefhebbersxte be vorderen en te onderhouden. Prijzen zullen alleen worden toegekend om sportieve prestaties en niet voor verzamelaars van punten. Met een enkel dier krijgt men in den vervolge evenveel kans op het behalen van den hoofdprijs, als degenen, die een uit gebreide stal naar de tentoonstelling bren gen. Besloten werd een propaganda-coinmis- sie in het leven te roepen. Het bestuur meende door deze ingrijpen de veranderingen zijn mandaat ter beschik king van de kiezers te moeten stellen. Mevrouw Burger en de heer Van der Wal stelden zich niet weder herkiesbaar Als nieuw bestuur werd daarop gekozen: de heer E. J. Ten Raa, voorzitter, mevr, Dral en de heeren De Koning, Steffens, T. de Jong, Knoop en Schaap. Als leden van de propaganda-commiiHe werden aangewezen de heeren De Haan, Mokveld, Plomp en G. Teeken. Ten slotte kwam nog aan de orde de be schrijvingsbrief voor de algemeene verga dering van den Utrechtschen Bond van Pluimveehouders. Het bestuur stelde voor om aan de Alg. Ver. van den U. B. P. in overweging te ge ven weder een vereenigingsorgaan, liefst een v^ekblad, uit te geven en uit te spre ken, dat de afdeeling Soest bereid zou zijn om in dit geval de jaarlijksche contributie" voor haar leden met 5U cent te verhoogen' en dan aan den U. B. P. 75 cent per lid uit de kas af te staan voor de gratis verstrek king van zulk een wdekblad. Nadat over dit punt ruimschoots het woord was gevoerd, werd gestemd over contributie-verhooging met 5U cent. Dit voorstel werd verworpen, zoodat daarmede ook dit punt van de baan was. Als afgevaardigde voor de Alg. Ver. van den U. B. P. werd aangewezen de heer L. Mokveld. t Was 12 uur toen de voorzitter de ge animeerde vergadering sloot. DE OPENING VAN HET NATUUR BAD. Het bestuur van „Soest Vooruit" heeft bij de opening van het Natuurbad het be tuur der nieuwe Stichting gecomplimen teerd, bij monde van haar vice-Voorzitter, den Heer Dammers, voor de goede wijze, waarop het bestuur het geheel verzorgd heeft, en aantrekkelijk gemaakt. Namens Soest Vooruit" bood de heer Dammers ■en fraai bewerkte voorzittershamer met inscriptie aan. De heer van Duren dankte, uit naam van het bestuur der Stichting, voor de waardee- rende en hartelijke woorden, namens „Soest ooruit" gesproken, en sprak de wensch en verwachting uit, dat ons Soester Natuurbad in de toekomst zal bijdragen tot verderen groei en bloei dezer gemeente. SOEST VOORUIT. Het bestuur van bovenstaande vereeni ging heeft het plan opgevat, ter vervulling van een wensch van velen, de redacties der groote bladen er op te wijzen, dat er zoo weinig over Soest wordt geschreven. Nu Soest, wat zielenaantal betreft, de 4de ge meente van de provincie Utrecht is gewor den, wil dit bestuur met aandrang verzoe ken hierin verbetering te brengen. Wij wenschen „Soest Vooruit" veel suc ces met haar goede voornemen tot heil on zer gemeente. WAAR GAAN WIJ HEEN? 16 MEI: naar de Feestavond van „de Stormers" in hotel ,Eemland. Aan vang 8 uur. BRAND. Maandagmorgen omstreeks 7 uur ont stond brand in een schuur, gelegen achter de bakkerij van v. S. aan de Schoolstraat Ihier. De spoedig ter plaatse aanwezige Brandweer kon met 1 straal op de water leiding het vuur bedwingen. De oorzaak an dezen brand is onbekend. BURENRUZIE. Maandag werd politie-assistentie ver zocht voor een burenruzie op den Akker- weg alhier, waar een vrouw door een ze kere R. met een revolver was bedreigd. Bij onderzoek bleek, dat de revolver een onbruikbare was. RECTIFICATIE. In het verslag over het Vuurwerk in ons blad van Zaterdag 5 Mei j.1. staat aan het slot, dat de afgedrukte foto vervaardigd door den heer Horn, dit moet zijn de heer Holm. VOETBALVEREENIGING „SOEST". Ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap van het 2e elftal in de re- erve le klasse U.P.V.B., en van den len prijs door de jeugdige adspiranten te Zeist, werd Maandagavond in de zaal van het hotel „Bosch en Duin" een feestavond aan geboden aan leden, donateurs en genoodig- den, zoodat de zaal geheel gevuld was. De Balletmeester, Johnny Hopman met zijn band, zorgde voor gezellige pauzemuziek, de violist-accordeonist den heer D. Uiter- wijk gaf een paar zeer mooie soli ten beste. De zaal was met gekleurde guirlanders aardig versierd. Even 8 uur riep de prae- ses, den heer A. Kaltofen allen het welkom toe, memoreerde het doel van dezen feest avond en hoopte dat de club in die rich ting zal voortgaan. Daarop werd door de leden voor het voetlicht gebracht: „een halsbrekend huwelijk", een alleraardigst blijspel, waarom tranen zijn gelachen en dat zeer veel applaus ontving. De geschie denis komt in 't kort hierop neer. Max Ligthart, een lichtzinnig jongmensch, maar met een hart van goud, heeft aan zijn oom Peters geschreven, dat de wilde haren er uit zijn en hij getrouwd is met een aller liefst vrouwtje, en dat.hij voorts de geluk kige vader is van een flinke zoon.- Maar nu komt Leiden in last. Oom zal neef ko men bezoeken, maar hoe komt hij nu aan een vrouw en een kind. Gelukkig wil zijij vriend Frits, de kunstschilder, die gelukt kig? getrouwd is met een vrouw, die de broek aan heeft, hem uit den nood helpen door zijn vrouw Alida, zijn dochtertje en zijn woning voor een paar dagen af te staan, maar daar is de Xantippe niet voor te vin den, wat zij hem ongezouten mededeelt. Maar, de Xantippe heeft een schattig zusje die al 3/4 verkikkerd is op Max, en daarbij nog 3 aanbidders uit de verte heeft; wat geen wonder is, want zij heeft een leuke snuit. Max voelt meer voor de lieve vrij heid, dan voor het huwelijksgareel en noemt haar een leuke heks. Maar gelukkig stemt zij toe om voor 3 dagen de rol van vrouw op zich te nemen en nu kan Oom komen. De verwikkelingen zijn nu niet van de lucht af, maar Oom krijgt het in de ga ten en wordt zrelfs „smoorlijk" op zijn schattig nichtje. Dat is olie op het vuur voor Max, wiens oogen open gaan en nu zijn pseudo vrouw, verheft tot zijn „Ko ninginnetje". Tintelend en vol charme was het spel van Klara, het pseudo vrouwtje en van Max, die vooral zeer goed was in zijn „stille spel". Zijn vriend was de pantoffel held in optima forma, zijn vreuw een eenAe klasse bij de handje, die was losser moet gaan spelen, dan behoort zij bij het eerste plan. De oom een extra compliment, daar deze in 14 dagen tijds de rol moest instu- deeren, daar hij voor een speler, die ziek werd, is ingevallen. Hij heeft zich heel goed van zijn taak gekweten. De atelierknecht was als altijd op zijn plaats. Er is zeer veel gelachen en zeer veel geklapt. Aan de da mes werden bloemen aangeboden. Na de gezéllige pauze ging de klucht: Het Wonderkind", waarvan de eer toe komt aan Hendriks, als huisbaas-wonder kind, waarom gebruld is. Ook de anderen deden hun uiterste best, zoodat een sma kelijk geheel werd opgediend. Het Mot van het lied was een tombola om zeer mooie prijzen, en edi dol gezellig bal tot 3 uur, onder leiding van den heer Johnny Hop man. Soest heeft prettig gefuifd. Dr. P. Donker met zijn echtgenoote be vonden zich onder de genoodigden. ir- AANBESTEDING. Namens het bestuur der Utrechtsche Bouwvereeniging „Prinses Juliana" is door den architect W. A. Maas in het openbaar aanbesteed: Het bouwen van 56 woningen en 1 winkelwoning met alle bijkomende werken op een terrein gelegen aan den Amsterdamschen straatweg te Zuilen. O.in. werd ingeschreven door Th. H. de Goede te Soesterberg voor f 16U.5UU; J. van Breukelen en Meufels te Soestdijk voor f 173.UU0. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden: een portemonnaie met inhoud (briefjes van melkfabriek enz., begin April gevonden); een vulpen. Aangeloopen: een jonge hond (Dobber- man). Inlichtingen Politiepost dagelijks van -10 v.m. en 22.30 uur n.in., behalve Zondags. SOESTERBERGS GEMENGD KOOR. Door Soesterbergs Gemengd Koor werd Zaterdagavond, ter gelegenheid van het 7-jarig bestaan, voor leden en donateurs, in de concertzaal van „Huis ten Halve" al hier, een intieme feestavond gehouden, wel ke in alle opzichten goed geslaagd is. FEESTAVOND VAN V.A.V.S. De Voetbal- en Athletiekvereeniging „Soesterberg" heeft Woensdagavond 2 Mei voor haar leden, donateurs en genoodigden, n de groote zaal van „Huis ten Halve" al_ hier het 12de jaarfeest gehouden. Bij den aanvang heette de waarnemend voorzitter, de heer Manders, alle aanwezi gen hartelijk welkom, in het bijzonder ko lonel en mevr. Oudendijk, de pers, de aadsleden, de afgevaardigden van andere vereenigingen, benevens den heer en mevr. van Bisseling, scheidsrechter van den K.N.V.B. Spreker wees er op, dat de ver eeniging gedurende haar 12-jarig bestaan in de sport een goeden naam verworven heeft, zoowel op Soesterberg als daarbuiten. Voor de a.s. competitie was alles in ge reedheid gebracht. Ook werd hiervoor een trainingsfonds gevormd en het terrein in orde gemaakt. Men moest er alles op zet ten om kampioen te worden. VervClgens werd door allen het popu laire clublied gezongen Het programma bood verder een gezel- ige afwisseling van zang, tooneel en voor dracht. Zoo bracht o.m. de heer Johnny d. Berg een geestig rijm naar voren. Een Onze veeljarige ervaring op het gebied van Heerenconfectie en Kleeding naar maat zijn waarborg voor Uwe volle tevredenheid. „Handelshuis" Soesterb.str. 51 Soest Tel. 400 Specialiteit in Heeren-modes gedicht door dezen gemaakt ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der L.V.A., werd goed door hem opgezegd. De verschillende zangnummers uitgevoerd door de acht sès- ta's waaronder zeer bekwame zangers, on der leiding van den heer Wegman, ver schaften een waar genot. De korte voorbe reiding van dit geïmproviseerde koortje in aanmerking genomen, was men vol lof over deze keurige prestatie. De beide tooneel- stukjes vielen erg in den smaak, evenzoo de declamatie door den heer A. Dorrestein. In den loop van den avond vond nog een "huldiging "plaats van den heer van den Berg, den voormaligen secretaris, voor al het vele en onverbeterlijke, dat hij voor de vereeniging had verricht. De heer Manders overhandigde hem hierbij een toepasselijk souvenir aan Soesterberg, bestaande uit een miniatuur-toestel, een Fokker C 5, smaakvol uitgevoerd door den heer Man ders, benevens een onderlegger uit hout, bewerkt door den heer Pijpers, alles hand werk. In welgekozen woorden dankte daarop de heer v. d. Berg voor deze mooie hulde, hierbij de vereeniging nog vele glo rierijke jaren toewenschend. De beide da mes, mej. G. Mollenvanger en mej. A. v. d. Berg, die aan de tooneelstukjes hadden meegedaan, ontvingen bloemen, terwijl na afloop aan alle uitvoerenden, meerendeels leden der Jvereeniging, door den w.n.d. voorzitter dank gebracht werd. Een gehou den tombola zondbr nieten met aardige prijzen, had veel aftrek. Een gezellig bal, onder leiding van den heer G. J. Grootewal Jr., met muziek van „The melody Mixers", vormde het slot van dezen geslaagden V.A.V.S.-avond. TENTOONSTELLING NUTS- CLUBWERK. Het Departement Soesterberg der Maat schappij tot Nut van 't algemeen had Wloensdagavond van 79 uur in een der lokalen der openbare school alhier een ten toonstelling gearrangeerd van clubwerk door de meisjes en jongens op de winter- KEURIG NETTE UITVOERING GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: wit konijn Toegangsbewijs Nederland—Frankrijk bruine alpinomuts sleuteltje gemerkt B.K.S. Rijwielslot roode bal knijptang. Plasweg 26 Schoutenkampweg 13 Talmalaan 15 politiebureau Politiebureau van Weedestraat 11b den Blieklaan 76 clubjes gemaakt. Het tentoongestelde gaf een duidelijk overzicht, niet alleen van wat vervaardigd werd, maar ook van de vor deringen, die in een betrekkelijk korten tijd werden gemaakt. Bij de meisjesafdee- ling zag men verschillende nuttige voor werpen, zooals kussens, theemutsen, kleed jes enz., alles op smaakvolle wijze als stop-, borduur- en kantwerk met de hand ge maakt, in mooie tinten en dessins. Ons viel ook op de netheid en zindelijkheid van het opgeleverde. Alvorens aan den arbeid te gaan, moeten de meisjes eerst de handen wasschen. De jongensnHeeling was vertegenwoor digd door nuttige en siervoorwerpen van hout of carton. Het waren foto-albums, krantenhangers, föto-1 ijstjes, miniatuur meubelen enz. Hierbij was meestal naar odellen gewerkt, soms echter volgens eigen opvatting, vooral wat de aangebrach te versieringen betreft. In een toespraak bracht de voorzitster van het departement, mej. de Holl, nog haar oprechten dank uit aan de leiders, mevrouw Posthumus en den heer D. Lub Jr. voor hun onmisbare en vruchtdragende clubleiding. Voor de jongens bestaat er behoefte aan een betere lokaliteit, waarvoor men dezen zomer een oplossing hoopt te vinden. De nieuwe cursus voor meisjes vangt in Juli aan. Denkelijk zullen de oude ren in een afzonderlijk clubje worden ver- eenigd; hetzelfde zal in de toekomst ook met de jongens plaats vinden. Spreekster sprak de hoop uit, dat ook de moeders het werk der meisjes zullen steunen. Elk der leiders ontving een souvenir. De tentoonstelling mocht zich in een geregeld bezoek verheugen. XXXIII. Ons goed bestuurd dorp met zijn vele Duitsche dienstmeisjes, en als Moffen zwij gende raadsleden, heeft als vermakelijk heden, o.a. de gemeenteraadszittingen, de kranten-„artikelen" tegen den Soester, en als hoofdnummer een jaarlijksch terug- kecrend, schitterend vuurwerk-festijn. Wel beschouwd hebben ze veel met el kaar gemeen. Zou men bijvoorbeeld de har de woorden, die nog niet zoo lang geleden n elke bijeenkomst der vroede vaderen, over het groene laken heen en weer vlogen, niet kunnen aankondigen als: de dubbele, pyrotechnische en over het roen grastapijt heen en weer gaande tele- graven, waarvan ik een jochie achter me hoorde zeggen: „Wat kanne die mikke!" Of als ontbranding van de dubbele con tra batterijen van Romeinsche kaarsen, die uiteraard door den militair beter opgesteld werden, alles eindigende: zonder hamerslagen van den voorzitter. En dat terwijl sommige gemeenteraadsleden er bij Zaten als een mechanisch nummer, dat roeit met de riemen, die zekere heeren voor hen bestemd hebben. En loopen niet al de vuurpijlen, die op den Soester afgeschoten worden, met een sisser af? lntusschen zijn de abonné's van de Soes ter en Soesterberger weer in dichte drom men naar Huize Braamhage getrokken als gold het een demonstratie voor het eenige, twee maal per week verschijnende blad ter plaatse. Want „de Soester" valt de eer te beurt, dat alles afgemeten wordt naar het pro of contra den Soester o.a. ook de ver valing van de vacature mej. Funke in den Raad. Als de heer S. Mulder, zoo weet het U.D. te vertellen >de gemeentebelangen door eigen bril wil zien, dan is de heer Busch bereid te bedanken. Maar zou hij ze door de bril van de. Soester (De Soester is overi gens niet kortzichtig. Red.) bekijken, dan krijgen wij Busch plus de dubbele pyrotech nische telegraven weer in den Raad. In geen geval wenscht hij, dat de heer C. Ha ver opvolger wordt, wantdie is redacteur? van „de Soester". Het gaat hier dus weer niet om de geschiktheid! Maar als er dan flink geapplaudiseerd wordt bij het lezen van de haast onnoo- dige opwekking: „Leest de Soesterdan voel ik me warempeltjes een beetje trots er een klein beetje aan mee te kunnen helpen om het gemeentelijk knoeiterrein in 't ware daglicht te stellen, als de magnesiumzonnen en de 8 potten Bengaalsch vuur! Bom! ZONLICHT BUITENLUCHT EN GROEN. 't ls den bult 2'n eigen schuld, Dat ie z'n last moet dragen; \Mas ie maar naar Jaan Den timmerman gegaan, Die zou 't er wel afzagen! Deze dichterlijke uiting van 'n mij on bekenden poëet, onthouden uit lang vervlo gen kinderjaren, schiet me telkens weer te binnen, als er gesproken, of geschreven wordt over het afgraven van De Bult bij Soesterberg. orige week begon ik warem pel bang te worden, dat onze Vroeden in meerderheid het oude stokpaardje van Pe ter zouden gaan berijden, door in principe tot afgraving te besluiten. Gelukkig L 't zoover niet gekomen. Dat woordje „ge lukkig neem ik voor eigen rekening. Hoe wel n verhooging van de menschelijke rug meestal niet als 'n sieraad opgeld doet. schijnt het in de natuur eenigszins anders gesteld te zijn, gezien de ontelbare reizi gers, die bij voorkeur de heuvelstreken en berglanden bezoeken en niet uitgeroepen komen over de mooie natuur aldaar. Voor mij persoonlijk geeft De Bult n voornaam cachet aan de omgeving aldaar, en wijl ik er zoo goed als geen last van heb, wat het beklimmen betreft, heb ik daar even ook heel spontaan het woordje „gelukkig" ge bruikt. Veel erger vind ik het veroorzaken van last aan de bewoners van het Kerkpad, in zake het stallen van auto's. Dat het Kerkpad niet bestemd en geschikt is voor auto-ver keer, soit! Weer nog liever alle rijverkeer aldaar en maak er 'n zuiver wandelpad van. Maar als er bouwvergunningen worden ge geven, maak het dan den bewoners niet 011- noodig lastig en geef ze minstens de vrijheid, om langs den dichtstbijzijnden uitweg al lijdende de straat te bereiken, of in hun woning terug te Tceeren. Zooals men het nu wil aanpakken, wordt de toestand toch on houdbaar. Hebben m'n ooren goed gehoord, dan noemde meneer de Nies onze controleur de „semi-wethouder" en hebben m'n oogen goed gezien, dan heb ik op eeu van de nieuw-aangelegde straten op 't Hart gele zen: „weg met den verrader van de arbei ders", ook al aan het adres van onzen con troleur. En is 't waar, wat men mij vertel de, dan werd op zekeren nacht z'n woning volgeklad met allerhande liefelijkheden. Dit laatste vind ik onderkruiperswerk, wijl Busch als schilder best in staat is, zelf zoo'n karweitje op te knappen. Edoch, uit dit al les kun je weer zien, dat je 't maar zelden alle menschen naar den zin kunt maken: Is de Burgemeester tevrêe, Juicht 't College wellicht mee, Dan gooit Jan Publiek met steenen, Treft je hoofd, of wel je schenen; Wees dus wijs, denk op je baat, Haal je voordeel uit het kwaad! DIXI. Onlangs schreven we, dat we met den heer F. van Wegen, leeraar aan de R.K. Winterlandbouwsjchool van den A.B.T.B. te Raalte (O.) verscheidene goede bedrijven hadden bezocht, en dat het vooral met de ventilatie, toch nog heel wat beter kon. Er bleek ons toen voor de zooveelste maal, dat men zich vaak overdreven be zorgd maakt voor de kuikens, wat betreft de ventilatie in het vroege voorjaar. Kuikenhokjes met uitsluitend vaste ra pten deugen niet, we hebben het uiten- treure uitgeremiaad. Gelukkig zien we dan ook overal steeds meer draaibare ramen, want dat alleen de z.g. bovenlichten open kunnen, hetzij naar binnen, hetzij naar bui ten, is niet voldoende. Maar, men moet die ook open durven zetten, anders heeft men er nóg niet veel aan, en zal men zien, dat de kuikens liet spoedig in de pooten krijgen, zelfs bij het allerbeste voer. Wij wezen hier natuurlijk overal op, toen wij in Twente inspectie hielden. Gisteren kregen wij van een der door ons bezochte bedrijven het volgende schrijven, dat wel typeert en dat we ter overdenking geven aan de lezers en lezeressen van dit blad, welke zich vaak overdreven bezorgd inaken voor de kuikens. Het schrijven luidt -aldus: „Ik moet u nog even mededeelen, hoe of het naderhand met de kuikens gegaan is. Toen U met den heer Van Wegen bij ons was, hebt u dadelijk de ramen geopend; de volgende dagen, hoewel zeer slecht weer, zijn wij daarmede doorgegaan, en hadden de kdchel behoorlijk op warmte. Toen het weer wat beter was, toen naar buiten. Zooals U weet, waren er al ver- scheidenen, bij, die pootgebreken kregen. Ik kan u vertellen, dat er geen enkele meer bij gekomen is, en die het hadden, zijn ge nezen. Ik dank u voor uw goeden raad, en zal dien in het vervolg zeker toepassen." Frissche buitenlucht is het halve voer. Vooral wanneer de kuikens dan tevens, wat doorgaans vanzelf het geval is, kunnen profiteeren van de directe zonnestralen. En buiten vinden ze wel wat gras. De „geleerden" zeggen: „dat taaie gras heeft geen waarde", maar ik vraag me af: „Waar om doen ze dan zooveel moeite, om het te bemachtigen?" Ik geloof, dat 'n kuiken beter weet, dan de grootste „geleerde", wat goed voor ze is. Frissche buitenlucht, direct zonnelicht en groenvoer, ziedaar wat kuikens doet gedijen, 't Kost niets, mogelijk, dat het juist dddrom zoo laag getaxeerd wordt! JOS. BOSHOUWERS. (Alg. Holl. L.blad).

De Soester | 1934 | | pagina 2