2e BLAD fi. B Uil IIILTE ies, roniiies, óigar ANA" Pluimveeteelt. [8 M. H. VAN RAALTE V E N E M A Bekendmakingen Officieel «Plaatselijk Nieuws^O Soesterberg Sport >0 Afd. Stoffen. Afd. Bonneterie. voor DAMES EN HEEREN Land- en Tuinbouw. behoorende bij „DE SOESTER" van ZATERDAG 12 MEI 1934, No. 38 AANVANG ZOMERTIJD. De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd zal aan vangen den laden Mei 1934. De overgang geschiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd op den dag, waarop de vervroeging aan vangt, twee uur aanwijst, in den voor middag, het wordt geacht te zijn drie uur op dien voormiddag. Soest, 7 Mei 1934. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. Ie Afd. No. 3468. REGISTRATIE BLOEMISTERIJ. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het in het voornemen van de Regeering ligt om de uitoefening der bloemisterij slechts toe te staan op grond van vanwege de Regeering te ver strekken teeltvergunning. In verband hiermede is een nauwkeurige registratie van de, met producten der bloe misterij, in 1933 beteelde grondoppervlakte noodzakelijk. Formulieren voor deze registratie zijn voor belanghebbenden kosteloos verkrijg baar ter gemeentesecretarie, alwaar desver- langd tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. Het verstrekken van de in het registra tieformulier gevraagde gegevens is ver plichtend krachtens de landbouwcrisiswet 1933, terwijl het verstrekken van onjuiste of misleidende gegevens tuchtrechtelijk zal worden gestraft, overeenkomstig de bepa lingen van het Crisis-Organisatiebesluit '33. Na invulling moeten de formulieren ter gemeentesecretarie worden ingeleverd. Soest, 7 Mei 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van M. van der Ent Braat, wonende van Lenneplaan 65 te Soest om op/in perceel, kadastraal bekend in sectie C., No. 1866 gelegen aan de Van Lenneplaan een graanbreekinrich- ting en menginrichting met graanreiniging te mogen oprichten door hen is ingewilligd op 4 Mei 1934. Soest, 8 Mei 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris J. Batenburg. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van J. H. \V. Debbink te Voorburg om op/in perceel, kadastraal bekend in sectie H., No. 4318 gelegen aan de Julianastraat een bakkerij met heeteluchtoven Je mogen Joprichten door hen is ingewilligd op 8 Mei 1934. Soest, 8 Mei 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. GESLAAGD. Op 7 Mei 1934, hebben onze plaatsgenoo- ten P. M|an, Steenhofstraat 5 en J. Rijnders, Steenhofstraat 75, met gunstig gevolg exa men gedaan, voor Makelaar in Onroerende Goederen, Hypotheken en Assurantiën, te Utrecht. VERPLAATSING MUZIEKTENT. De muziektent, die op gemeenteterrein tegenover de Ned. Herv. Kerk in de K'erkc- buurt stond, wordt afgebroken en wordt in het rosarium tegenover het raadhuis ge plaatst. Met het opbouwen der tent is reeds be gonnen achterin het rosarium aan de zijde van het Kerkpad, om zoodoende het ver keer langs den Rijksstraatweg zoo min mo gelijk te belemmeren. EERSTE SOESTER EIERVEILING. sche Drukkerij, alwaar ook nog loten k 50 cent verkrijgbaar zijn. WIJZIGING BUSLICHTINGEN. Kipeieren: extra groot f 3.95; hoogste prijs f 2.25; middelprijs f 1.95f 2.05; laag ste prijs f 1.65; eendeieren f 1.85 en f 2. alles per 100 stuks. Aanvoer 22500 stuks, handel kalm. „PRETANZOR". De vereeniging voor preventieve tand- verzorging houdt Woensdag 16 Mei 8 uur in „Religie en Kunst" een lezing met licht beelden. Tevens wordt op dezen avond de verlo ting gehouden van de „Pretanzor"-loterij, waarvan de prijzen tentoongesteld zijn in de etalage van de Eerste Soester Electri- In verband met gewijzigde treinenloop ingaande 15 Mei a.s., veranderen de na volgende buslichtingen: lichting 9 uur 20 min. in 9 uur 10 min. lichting 9 uur 50 min. in 9 uur 40 min. lichting 19 uur 30 min. in 19 uur 20 min. lichting 20 uur in 19 uur 50 min. Buslichtingen ten Hoofdkantore worden op Werkdagen voor Baarn 5 uur 50 min. 10 uur 50 min. 16 uur 54 min. voor overig gedeelte des lands: 5 uur 50 min 10 uur 50 min. 16 uur 54 min. 21 uur 05 min. (aansluiting op nachtposttreinen). Voor le bestelling 7.30 uur Voor 2e bestelling 13.20 uur op Zaterdag 13.40 uur Voor 3e bestelling 18.20 uur Zon- en feestdagen 6 uur 45. ROOVERIJ. In den nacht van Dinsdag op Woensdag j.1. omstreeks 2 uur zijn dieven den tuin van de villa „Anne Marie", Soesterberg- schestraat 111 binnen gedrongen. Door het aanslaan van den hond werden de bewo ners gewekt, en heeft de tuinman enkele malen geschoten, waarvoor de roovers op de vlucht gingen. Bij onderzoek bleken velt bloemen te zijn afgesneden en gereed ge legd, maar ze konden deze blijkbaar niet mede nemen. Door het doorknippen van de afrastering en het vernielen van de heg, konden zij tot den tuin doordringen. NIEUWE AANSLUITING TELEFOON. No. 196 Industriëele Onderneming Merwc- de, Kantoor- en Waschmachinefabriek. Verl. Postweg 81 te Soesterberg. ZOMERKLEEDING Flanellen Heerencostumes f 17.50 Beige en grijs Chique coupe Flanellen Pantalons f 1.95, f 2.50, f 3.50, f 4.50, f 5.50, f 6.50, f 7.50, f 8.50 Moderne coupe Polo-hemden f 0.85, f 0.98, f 1.10 „Tweka"-hemden f 1.95, f 2.25, f 3.25 Gordels f 0.15 tot f 1.50 LUSTER COLBERTS U weet: „Het Handelshuis voldoet U" ook voor Uw jongens Soesterb.straat 51 - Soest - Tel. 400 STORMERSNIEUWS. Zaterdag j.1. vertrok de adspirantenploeg A naar Utrecht om den strijd aan te binden met Samos A., de kampioen van de le afd. De Stormers moesten de meerderheid dei- kampioenen erkennen en verloren den strijd met 40. Stormers I is in de Lustrum-competi tie, ter gelegenheid van het l2%'-jarig be staan der G.U.K.B., ingedeeld in afd. D. en zal uitkomen tegen Vogel I uit Utrecht, Bilthoven 3, O.J.D. uit Jutphaas en Samos 4 uit Utrecht. Wloensdag 16. Mei zullen de Stormers hun kampioenschap vieren in Eemland waar door de zustervereeniging Baerne een blij spel van v. Zwieteren zal worden opge voerd, genaamd: „Het Testament' D. CLUBNIEUWS V.V. „SOEST". J.1. Zaterdag speelde Soest adsp. A. in Zeist en wisten door resp. van Zeist en Soesterberg te winnen, den lsten prijs, be staande uit een zilveren medaille, te beha- len. Het B-elftal speelde thuis tegen Quick A en moest de overwinning aan de tegenstan ders laten. Voor a.s. Zaterdag en Zondag luidt het programma als volgt: Langestraat 37 AMERSFOORT Zeer mooie Organdies. Moderne Voiles. Vlisco's, Tobralco's, Batis ten \oor Zomer-Japonnen. Shawls, Kragen Kousen, Handschoenen Tricot Pull-overs. GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: wit konijn rijwielslot roode bal knijptang belastingmerk in etui Ontvangbewijs van een aanget. brief gebedenboekje paar zwarte glacé dameshandschoenen Nieuweweg 62 politiebureau van Weedestraat 11b Den Blieklaan 76 Rembrandtlaan 19 politiebureau Beukenlaan 22 politiebureau Zaterdag: n.m. 2.30 uur: H.V.C. (b)Soest (a) n.m. 2.30 uur: Soest (b)Soesterberg (a). Zondag: 12.UU uur: Soest 2Elinkwijk II 2.00 uur Soest IHolland I Eindelijk komt dan na verscheidene ma len uitstellen, Holland op bezoek. Voor Soest een leerzamen strijd en voor de toe schouwers een aardigen strijd. Aan span ning zal het niet ontbreken, daar de Soest spelers er een eer in stellen, Holland een nederlaag toe te brengen. Om 12 uur de returnwedstrijd van Soest 2Elinkwijk 2. Heeren, neemt revanche van de geleden nederlaag in Utrecht. jZ W E M M E NU Bij aankoop v. e. wollen badcostuum BADMUTS GRATIS!! „Tweka" fabrikaat v.a. f 1.50 mt. 5. U weet: „Het Handelshuis voldoet Uü" ook voor Uw kinderen Soesterb.straat 51 - Soest - Tel. 409 E. S. V. A. C. De uitslagen der gespeelde wedstrijden zijn: Competitie Esvac adsp. A—iH.V.C. adsp. A 5- Esvac adsp. BH.V.C. adsp. D 12 Zilveren Schoenwedstrijden Soesterberg II's-Graveland II 01 Esvac IMinerva I 21 's Graveland II kwam door deze over winning in de finale van de 2e Afdeeling, terwijl Esvac I door Minerva te kloppen in den eindstrijd komt van de le Afdeeling. Deze week wederom een interessant programma. Zaterdag: Zeist jun.Esvac jun. om 3.30 uur. Esvac adsp. AAmsvorde adsp. A. om 3.30 uur I Zondag: 1.30 uur Esvac IIMinerva II 3.00 uur Soesterberg IGooische Boys I. Om den Zilveren Schoen bindt Soester berg I Zondagmiddag in het Burgem. De- kethpark den strijd aan tegen het pas naar de le klasse gepromoveerde Gooische Boys. Dat belooft een belangwekkenden strijd te worden en wij voor ons gelooven dat Soesterberg alle zeilen zal moeten bij zetten om hun prestige als oud-le klasser tegen de Hilversummers te handhaven. De heer Scheerder is met de leiding belast. Zondag 20 Mei komt de winnaar van deze ontmoeting in de finale tegen Esvac I. XXXIV. „Beuzel, ik moet eens een hartig woordje met jou spreken.!" Beuzel zet een paar groote oogen op van verbazing over den krachtigen toon, die Zijne Edelachtbare laat hooien en het is zijn hartewensch, dat het misverstand zoo gauw mogelijk opgehelderd is. „Maar, Edelachtbare, wat „En heb het hart niet, dat je mij ontwij kend antwoordt, Beuzel", kijkt Zijne Edel achtbare hem onderzoekend aan. Nu slaat Beuzel toch werkelijk de schrik om het hart: „Maar Edelachtbare, waarom „Ja, ja, Beuzel, ik druk je nogmaals op je hart, maak van je hart geen smoorkuil." Deze houding van Zijn Edelachtbare doet Beuzel harteleed en hartstochtelijk roept hij uit: „Maar, Edelachtbare, ten opzichte van U draag ik mijn hart op mijn tong-" Nu begint Zijne Edelachtbare in den grond van zijn hart te twijfelen, overtuigd als hij er van is, dat Beuzel het hart op de rechte plaats draagt: „Dus je hebt absoluut niets op 't hart!" Het kost Beuzel een paar gevaarlijke hartkloppingen, maar nadrukkelijk beweert hij, geen hartsgeheimen te hebben. Hoewel het niet meer van ganscher har te ging, ondervroeg Zijne Edelachtbare Beuzel nogmaals zeer streng: „Dus, je weet werkelijk niets van 't Hart." Zichtbaar opgelucht mompelt Beuzel: „Ach, Edelachtbare, ik ben al zoo lang van school „Nee, ik bedoel 't Hart, waar we die we gen Beuzel: „Oh, die wegen, die indertijd Z.E.: „Indertijd voor een derde van het bedrag, waarop zij begroot waren, aanbe steed zijn." B.: „Aan Z.E.: „Aan een persoon, die later finan cieel niet in staat bleek, het werk verder uit te voeren." B.: „Zoodat Z.E.: „Het ons heel wat heeft gekost, voor we het opnieuw konden aanbesteden. B.: „En Z.E.: „Eigenlijk hadden wij op onze vin gers kunnen natellen, dat het met dien eer sten verkeerd zou uitloopen, maar je weet de gemeente-financiën gaan mij aan 't hart". B.: „Nee, daar weet ik allemaal niets van! Ik bedoel dan van die wegen." Z.E.: „Dat is een pak van mijn hart, want ik hield mijn hart vast voor onzen wethouder EIGEN SCHULD KUIKENSTERFTE Dat er bij het opfokken zooveel tegenslag komt, ligt heel vaak aan den verzorger. Fouten, dwaasheden en lichtvaardigheden die deze begaat, zouden achterwege zijn gebleven, als hij wat meer zijn verstand had geraadpleegd. Wij hebben al uit den treure op vele dier fouten gewezen, doch het is nóg geen overbodigheid. Dat het bij onze Zuiderburen evenzoo ge steld is, blijkt wel uit het volgende, dat we curiositeitshalve overnemen uit het Paasch- nummer van ,,'t Vlaamsche Pluimveeblad". De Belgen kunnen het soms zoo aardig zeggen, ze doen het anders dan wij, doch laten we er dadelijk bijvoegen: ze slaan raak. Overtuigt u zelf maar: „1. Waaraan herkent men den goeden kweeker? De goede kweeker belt tenminste 5 maal op om te vragen wanneer zijn kuikens komen. Wanneer ze voor zijn deur worden afgezet is hij in de herberg bezig te discu teeren over het beste voeder. Als hij thuis komt hebben de beestjes al een halven dag in de kou staan drogen, en dat geeft altijd een goede voorsmaak van pullorum. Tegen dat het avond is is het kot gereed, de ka chel brandt en de kuikens worden uitge goten als aardappelen en met een armveeg onder het scherm gezwierd. 2. Wat moet ik doen bij plaatsgebrek? Zooveel mogelijk kuikens doen sterven Het zekerste middel is de kuikens de eerste 8 dagen te veel te laten eten, de kachel nu eens heet stoken, dan weer te laten uitgaan, 3. Hoe kan ik dat goed praten? Zeg dan tegen den broeier dat hij slechte kuikens heeft geleverd, tegen den voeder fabrikant dat zijn voeder niets waard is, en teg enuw vrouw dat ze er niet genoeg heeft naar gekeken. 4. Wat moet ik doen als ik de eerste da- gen al tegenslag heb? U moet niet het Pluimveeblad herlezen om uw fout op te zoeken; u moet ook niet de raadgevingen volgen die de broeier of de voederfabrikant u heeft gegeven, maar u moet ovy de zaak gaan klappen: met uw gebuur, met een anderen kweeker, en op 't hoekske 'ne pot gaan pakken om weer kracht te verzamelen en al maar door over de kuikens klappen met iedereen. De zeg van den een voegt ge dan bij den raad van den ander, noteert ook nog iets van wat de derde, de vierde, de vijfde, en de zesde hebben verteld, en als 't dan niet beter gaat 5. Wat moet ik doen om pullorum te hebben? Zet uw kuikens als ze 's avonds aanko men in de doozen zoo dicht mogelijk bij de kachel, vul deze goed, verzeker u dat ze goed trekt, zet vanonder een beetje open, en ga dan slapen zonder 's nachts ook maar een- enkelen keer op te staan. U zult het wel niet voort vertellen." Tot zoover het Vlaamsche Pluimveeblad. De ergste en meest voorkomende fouten, die hier gemaakt worden in België waarschijnlijk ook! zijn zeer zeker de volgende: 1. Men ventileert te weinig en niet doel matig, omdat vaak alle ramen vast zijn, uitgezonderd dan de „bovenlichten". 2. Men plaatst veel te veel kuikens in een daarvoor ie beperkte ruimte. 3. Vaak is de kunstmoeder te klein, om al de kindertjes onder haar vleugels te be schermen. 4. De zwakke, zelfs de zieke kuikens worden lang niet tijdig genoeg opgeruimd. En zé worden tóch niets meer! 5. Men laat de kuikens als ze een week of zoo oud zijn, vaak loopen op een terrein, waar vóór dien de groote kippen vertoef den. Menig beloop buiten het hok, is min of meer besmet. 6. Hebben de kuikens eenmaal den smaak van buiten loopen te pakken, dan willen ze ook bij guur weer uit het hok. Men treedt dan vaak veel te weinig rege lend op. Menigeen houdt ze eerst veel te lang binnen en laat ze daarna ook bij slecht weer buiten. 7. Kuikens van verschillenden leeftijd worden, als ze de kunstmatige warmte kunnen missen, vaak veel te vroeg bij el kaar gebracht. 8. Men denkt er veel te weinig aan, dat kuikens van de eerste dagen af reeds be hoefte hebben aan eene badgelegenheid, be staande b.v. uit droog zand, fijne asch en 'n beetje houtkoolpoeder. 9. Velen schenken te weinig aandacht aan de mest der kuikens. Normale uitwerp selen moeten donker van kleur zijn, stevig, met eenige witte vlokjes er op. Groenach tige ontlasting komt vaak voort uit ver zuurd voedsel; waterachtig witte uitwerp selen vinden hun oorzaak in te koud wa ter, verkoudheid, te veel eten, en moeilijk- verteerbaar voedsel. Verschijnt er rood in de ontlasting, dan denken we aan cocci- diose. Aan pullorum sterven de kuikens vooral van den 3en tot den 6en dag. Het is besmettelijk witte afgang. Men moet er dus voor zorgen, dat de kuikens zoo weinig mogelijk met eikaars uitwerpselen in aan raking komen. In dit geval de mest dus vaak verwijderen en dikwijls nieuw strooi sel geven. JOS BOSHOU\\(ERS. (Alg. Holl. Landb.blad). N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, v. Weedestraat 7, Soestdijk BADCOSTUUMS Uitgebreide colectie modellen MOOISTE PASVORM F. C. Kuyperstr. 10 - Tel 803 XIII. KALIHOUDENDE KUNSTMEST. De geregelde lezer dezer artikelen zal zich nog wel herinneren, dat er in de asch der planten kali voorkomt, en in sommige ervan zelfs zeer veel, b.v. aardappelloof en boonenstroo. Nu, over die kali willen we het vooraf nog even met elkaar hebben, omdat die in de planten geen kali is, zooals ze in de kunstmeststoffen zit, n.J. zwavel zure kali of chloorkalium, maar planten zure kali. Maar nu vraagt ge natuurlijk: „Kunnen de planten dan wel door die kunstmestkali gevoed worden?" Ja, want in de plantenwortels bevinden zich zekere zuren, en als nu die wortels in aanraking komen met eenig voedsel, dan wordt dit eerst met het doorgezegen plantenzuur be vochtigd en verbonden en daarna opgezo gen. hen bekend, thans overleden, schrijver over landbouwzaken zegt dit op de vol gende aardige wijze: „Wanneer bijv. een klein deeltje zwavel zure kali van kunstmest ergens in den grond gekomen is en toevallig komt te lig gen naast een klein deeltje koolzure kalk, die men in bijna alle gronden vindt, dan zal er een verwisseling van zuren plaats hebben. Het sterkere zwavelzuur tracht zich te verbinden met de kalk en verdrijft het zwakkere koolzuur, dat zich dan aansluit bij de kali, zoodat we krijgen: zwavelzure kalk of gips en koolzure kali. En over die wisselwerking der zuren verheugen zich de planten, want de koolzure kali kan nu door het plantenzuur, dat sterker is dan kool zuur, veranderd worden in plantenzure ka li." Bij de zouten, waaruit de kunstmeststof fen voornamelijk bestaan, komt dat verrui len dikwijls voor. Met wat vocht en eenige warmte is de verwisseling meestal spoedig klaar. Tot voor korte jaren dekten land- en tuinbouw hun behoefte aan kalimest, voor al uit de groote zoutlagen bij Staszfurt (in de Pruisische prov. Saksen) en uit den El- zas. Van het groote aantal zouten, daar ge vonden en bereid, zijn voor bemestings doeleinden vooral de volgende van betee- kenis: le. Kaïniet, een wit tot roodachtig zout met ongeveer 12.5 kali, verder 1617% zwavelzure magnesia en wel 3040 keu kenzout; van dit laatste dus veel meer dan de planten kunnen gebruiken. Bovendien bevat het ongeveer 2 chloorkalium, dat schadelijk op de planten werkt, wat voor al de reden is, waarom kaïniet in den herfst of vroegen winter behoort te worden uit gestrooid, opdat liet vergiftige chloor in den bodem kan wegzakken. Kaïniet wordt in fijngemalen toestand geleverd en bij bewaring in goed droge ruimten behoudt het lang zijn poedervorm In een vochtige omgeving echter vormt het spoedig groote vaste zoutklompen, waarvan het fijnmaken in de practijk zeer bezwaarlijk is, tenzij men in het bezit is van een mestmolen, b.v. die van Weber en Co. te Artern (Saksen), prijs 4872 gulden. Door kaïniet evenwel met minstens 2% turfmolm te vermengen, is men in staat het verharden tegen te gaan. 2e patent-kali, de gezuiverde kaïniet, die per baal natuurlijk veel duurder is dan kaï niet, omdat er 27 kali in zit en slechts 2% keukenzout, terwijl het schadelijke chloor ontbreekt. Men heeft er dus lang niet zooveel van noodig als kaïniet, en om dat het snel oplost, kan men het in 't voor jaar strooien. Voor de kali behoeft men niet bang te zijn: die zakt niet weg, maar wordt door den bodem geabsorbeerd en vastge houden. 3e kalizouten of geconcentreerde kali- mest, die geleverd worden met 20, 30 en 40 zuivere kali, waardoor den landbou wer bij de levering belangrijke vrachtkos ten worden bespaard, want 10.000 K.G. 40 kaliz'out bevat evenveel kali als 32300 K.G. kaïniet. De aanwending van deze veel kali bevattende zouten heeft ook het voor deel, dat de in kaïniet voorkomende andere zouten van magnesia en chloor, welke het zoutgehalte van den bodem verhoogen en daardoor licht schadelijk voor de panten kunnen werken, niet meer op den akker komen. Men mag aannemen, dat alle kali-arme grondsoorten, dus vooral zand- en veen gronden, dankbaar zijn voor een bemesting met kali. Op die boerderijen evenwel, waarbij veel grasland behoort, dat met kali- zouten wordt bemest, en die niets uitvoeren dan koren en vleesch, zal het bouwland, dat den kalirijken stalmest ontvangt, geen behoefte hebben aan een afzonderlijke kali- bemesting. Integendeel, dit zal voortdurend rijker worden aan deze stof. Anders is het echter gesteld met boerderijen, waar veel kalirijke gewassen worden verbouwd en uitgevoerd, zooals aardappels en suikerbie ten. De Groninger Veenkoloniën, bekend door haar aardappelteelt, gebruiken dan ook zeer veel en steeds meer kali, b.v. op pas ontgonnen veengronden 1620 balen kaïniet per H.A., vooral bij den verbouw van fabrieksaardappelen. Bij een proef, in het vorige jaar genomen op een veld van den 'landbouwer H. de Haan te Helium is evenwel gebleken, dat een sterke bemesting met kalizout het zetmeelgehalte der aardap pels verlaagde, terwijl de totale knolop brengst werd verhoogd. Dit proefveld be antwoordt dan ook aan de heerschende theorie: groote kaligift, hooger opbrengst, maar minder zetmeel. In de laatste jaren geeft men aan consumptieaardappels dan ook minder kali dan vroeger, met als ge volg een hooger zetmeelgehalte. Nog niet lang geleden meende men, dat een directe bemesting met kalizouten bij

De Soester | 1934 | | pagina 5