0 Woningbureau Waltmann&Co Pluimveeteelt. 10 CENT 10 EEN HUIS EEN WOONHUIS ELKA Stofzuigers U ziet het beter Mendelssohnlaan 5 - Telefoon 531 WILT U SMAKELIJK ETEN TU0NG AROMA NIET VERGETEN. Ingezonden BOTERHAMPAPIER Kleine Advertenties Openbare Verkooping. Ondertrouwkaarten AANBESTEDING. Alle benoodigdheden D. v KLEEF - Soestdijk Q op slede zijn geweldig Enorme zuigkracht. Keurige en Solicde uitvoering. ELKA, Firma BLOK Koop, Verkoop, Huur en Verhuur van Villa's Landhuizen, Bouwgrond, etc. Verzekeringen op elk gebied, ook op BEURSPOLIS. Particuliere- en handels-Informaties in Binnen- en Buitenland. Kantoor Soestdijk GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: en paar #dameshandschoenen en damesceintuur ■en zilveren beursje politiebureau politiebureau politiebureau AANRIJDING. Op de Vredehofstraat had Zondagnacht te omstreeks 12.3U uur een aanrijding plaats tusschen een stilstaande auto en een mo torfiets, die van achter op den eerstge- noemden auto reed, waardoor de motorrij der van zijn motor viel en daarbij zijn arm verwondde. Zijn motorrijwiel werd ernstig beschadigd. Proces-verbaal werd door de politie opgemaakt. DE NOODLIJDENDE MIDDEN STAND. Op veler verzoek en overtuigd hier mede in het belang der adverteerende Middenstanders te handelen, hebben wij besloten tot 1 DECEMBER a.s. aan onze vaste adverteerders op den overeengekomen regelprijs een reduc tie te verleenen van 36 HEIDEBRANDEN. Zaterdagmiddag hebben in deze gemeen te twee heidebranden gewoed, waarvan vooral de tweede een nogal ernstig ka rakter had. De eerste maal, was te ongeveer 2 uur toen heidebrand was ontstaan ten Zuiden van de spoorlijn Den DolderSoestduiuen a de omgeving van de Berkenlaan bij de Paltz. Aangekomen door nedervallende vonken uit een voorbijrijdende locomotief werd een H.A. luide een prooi der vlam men. Door snel optreden van de Vrijwil lige Brandweer van Soest kouden de vlammen ondanks den sterken wind nog tijdig worden gedoofd. Het terrein behoor de aan den Staat. Tegen tl uur ontstond 'n veel ernstiger brand, meer naar de Berkenl. en naar 't be kende landgoed De Palt ztoe. Toen de Vrij willige Brandweer van Soest arriveerde, stond reeds een groote oppervlakte heide in brand en de vlammen breidden zich door den sterken Noord Oosten wind angstig meer naar de Berkenlaan en naar het be- snel uit in de richting van de hoog opgaan de bosschen van De Paltz. Met man en macht werd direct met het blusschingswerk aangevangen, doch warmte, rook en wind waren aanvankelijk sterker. Telkens en tel kens weer moesten de harde zwoegers te rug. Nadat 24 man der Luchtvaartaf deeling onder leiding van een opperwachtmeester op het terrein waren aangekomen en aan d. blussching mede hielpen, werd de toe stand wat dragelijker, doch bleef nog steeds gevaarlijk. Later arriveerden de Vrijwillige Brandweer van Soesterberg en eenige militaire politietroepen. Geassisteerd door enkele ter plaatse aanwezige andere militairen en door vele burgers werd toen gezamenlijk het immer voortschrijdende vuur aangevallen. Ook de Vrijwillige Brandweer van de Bilt werd nog op het terrein gesignaleerd. Gepoogd werd in elk geval het vuur te stuiten voor het hoog opgaande bosch, want als de vlammen dat bereikten, zou ongetwijfeld een groot en prachtig deel na tuurschoon te loor gaan; een daar staand woonhuis zou dan ook ernstig gevaar loo- pen. Nadat een poging om het vuur te kee- ren bij een smal zandwegje mislukt was, werd alle aandacht besteed om dan in elk geval de vlammen te keeren bij het volgen de smalle zandwegje, dat daartoe wat werd verbreed en waarbij de uitgestoken heide plaggen met zand werden overdekt. Enke le in de buurt staande vliegdennen en eeni ge oudere naaldboomen, die wellicht het vuur tot over dat zandwegje zouden kunnen doen overslaan, wieden omgehakt en het mocht ten slotte gelukken de vlam men op dat gevaarlijke punt tot staan te brengen. Toen was het grootste gevaar voorbij en kon verder de naakte heide wor den gebluscht door uitslaan met takken en schoppen met zand. Bij het omhakken van een dier boomen, was ongelukkig een grooten bijl op den boom afgegleden, waardoor de achter den kapper staande commandant A. Tammer uit Soesterberg vrij ernstig aan het linkerbeen werd ver wond, zoodat hij van het terrein moest worden gevoerd en zich onder dokters handen moest stellen. Eerst te ongeveer 8 uur was het vuur geheel bedwongen, maar had men ook het succes, dat de bosschen van De Paltz ge heel gespaard waren gebleven. De nablussching werd door militairen verricht. De Vrijwillige Brandweer van Soest stond onder leiding van haar Commandant \V\ Groart. Buiten verantwoordeiykheid der Redactie ONS NATUURBAD. Is het dien heftigen tegenstanders van gemengde zonne- en andere baden (kuip baden uitgezonderd), wel eens opgevallen, dat een ongekleed paard niet de minste aandacht schenkt aan een soortgenoot van andere kunne. En hebben die heeren wel eens op een warmen zomerdag aan een zeestrand gewandeld, zoo maar tusschen al die slechts in badpak gehulde menschen- lichamen door? Dan moet het hen bij zoo'n wandeling toch opgevallen zijn. dat niets /.oo zedelijk corrigeerend werkt, als juist die massale tentoonspreiding van men- schenlichamen. Zelfs zij, die met vooropge zette sensatie-gedachten zoo'n strand be treden, keeren teleurgesteld en zedelijk ("van het standpunt der heeren bezien) ge louterd terug. Is het soms een onbewuste poging tot behoud van den prikkel van het ongeziene, die zoo heftig doet optreden tegen die gefantaseerd gemengde onzede lijkheid? Gnuiven die tegenstanders mis schien bij het zien van een stukje mooi been, qi een rond schoudertje en vreezen zij intuïtief bij een teveel aan zichtbaren vorm hun gnuiflust te verspelen? Onzede lijkheid speelt zich af in de veilige om hulling van bekleeding en behuizing. In de blijde, vroolijke frissche sfeer van het gemengde bad is er geen plaats, geen tijd en geen gedachte voor. GERBO. KALKPOOTEN. Al naar mate het warmere seizoen komt, neemt gewoonlijk ook bovengenoemde :.chadelijke ziekte toe. Duizenden hoenders loopen er op de boerderijen en ook bij an dere kippenhouders, die in meer of mindere mate aan kalkpootziekte laboreeren, zonder dat er veel aandacht aan geschonken wordt. Indien het onder cijfers te brengen was. hoe groot hierdoor de schade aan de eier- productie zou bedragen, zou men er zeker alles voor in 't werk stellen om deze ziekte te voorkomen of te helpen genezen. De ziekte wordt veroorzaakt door de aan vvezigheid van een gravende schurftmijt of kalkpootmijt. De mannelijke kalkpootmijt is half zoo lang als het wijfje, dat slechts 0.4 in.M. groot i-. De mijten graven gangen in de opperhuid en voeden zich met bloed van de hoenders. Zij veroorzaken de dieren een on dragelijke jeuk. Dientengevolge hebben de hoenders dag noch nacht rust en gaan ze ker in eierproductie achteruit. In den beginne ziet men op den voorkant van den poot grauwwitte vlekken, die ge leidelijk grooter worden. Langzamerhand worden de zieke plaatsen korstig en einde lijk worden de loopschilden, vooral aan de voorzijde van den middelvoet, als het ware opgelicht. De door mijten bewoonde ge- ieelten worden wanstaltig dik. De korsten bestaan uit verdroogde opperhuidschilfers en uitwerpselen en ontlcdingsproducten van de mijten. De zieke hoenders pikken aan de beenen en trachten zich te schuren, hebben nooit rust. Liefst loopen ze weinig of niet en als het al te lang duurt, kunnen ze er eindelijk ook aan sterven. Het ergste nog is, behalve de dieren kwelling, dat de eierproductie zoo miniem is, dat zulke lijders ook slechts schade brengen. De ziekte is ook besmettelijk, om dat de mijten direct of indirect van het eene dier op het andere kunnen overgaan. Hun vermenigvuldiging moet, volgens de ge leerden, verbazend snel gaan. Voorkomen is ook al weer beter dan genezen. Als men eenmaal per maand de pooten met petro leum penseel, maar alleen de loopbeenen, niet onder de veeren en de hokken op tijd reinigt en uitspuit met Rids en creoline, zal men bij de hoenders geen last van kalk- pooten hebben. Hebben de dieren reeds kalkpooten in vrij hooge mate, dan worden eerst de beenen met raapolie flink ingesmeerd, zoodat de korsten goed losweeken. Daarna schuiert men met een borstel en groene zeep de korsten weg, om dan eenige dagen de poo ten in te smeren met hertshoornolie. Genezen der ziekte bestaat in het weg nemen van de oorzaak, dus de mijten die gedood moeten worden. Heeft men kalkpooten onder de hoenders gehad, of men wil die afdoende bestrijden, moet alles degelijk ontsmet worden, als hokken, legnesten, zitstokken, mestvloeren, en buiten de hokken zoover mogelijk de bodem met een flinke creoline-oplossing 5 of carbol. Daarna moet de bodem ook van het hok 10 c.M. uitgegraven en door nieuw versch zand vervangen worden. Een der vele oorzaken van slechte resul taten bij veel kippenhouders is zeer zeker te vinden in de aanwezigheid van de kalk pootziekte, zonder dat er ook maar het minste ter bestrijding en genezing wordt gedaan. En zoo gaan er duizenden eieren verloren onder de verzuchting, waarom zou ik toch zoo weinig eieren rapen en waarom deze of gene zooveel meer, terwijl beiden hun dieren direct, of indirect van Horst be trokken. En zoo kan de kalkpootziekte de oorzaak worden, door nalatige kippenhouders, dat goede instellingen schuld wordt aangere kend waaraan de betreffenden zelf debet zijn. Op alles moet worden gelet, dit kunnen we rangschikken onder verzorging. Met alleen voeren, ook zelfs het beste voer, mest verwijderen, van versche bodem bedekking voorzien, drinkwater geven en.... eieren uitrapen, hebben wij nog niet geheel voldaan aan de eischen, welke aan een goede verzorging moeten worden gesteld. Daaronder behoort ook het voortdurend gadeslaan der dieren, of deze behoorlijk beweging nemen, scharrelen, krabben, traag of vlug loopen, en gezond uitzien, vrij van luis zijn, onder heggen of achter muren zitten te droomen, goede ontlasting hebben (zwart met weinig wit er door), poederkam, dorre kam, kalkpooten hebben, enz. enz. Dit alles behoorlijk observeeren geeft al leen de kans op goede resultaten. DRINK- EN VOEDERBAKKEN. Het is genoegzaam bekend, dat vele be smettelijke ziekten van menschen en dieren overgezet worden langs het voedsel en vooral langs het drinkwater. De meest kwaadaardige hoenderziekten zijn moeilijk te verhelpen en daarom moet alles in 't werk gesteld worden om de ziek ten te voorkomen, wat veel beter is dan ze te willen genezen. Om voedsel en drinkwater, zoo rein en zuiver mogelijk te kunnen toedienen, moet men beschikken over doelmatig vervaar digde eet- en drinkbakken. Deze kunnen natuurlijk op velerlei wijzen ingericht wor den en in den handel treft men allerlei mo dellen aan. Voor het toedienen van deegvoeder (weckvoeder, beslag) gebruikt men ge woonlijk een langen houten bak in V-vorm, waarop eenc lat is bevestigd, die de hennen moet beletten in den bak te staan en die tevens dient als handvat. Om gemakke lijker te kunnen gereinigd worden, zouden dergelijke eetbakken beter in gegalvani seerd ijzer gemaakt worden en zou die lat moeten beweeglijk zijn. Zelfs zou dit lat beter vervangen worden door een omslaand deksel uit gebogen ijzeren staafjes. Wie, om reden van bezuiniging, zelf eeif houten voederbak wil maken, plaatse de lat zoo hoog, dat de eetbak gemakkelijk kan gevuld en gereinigd worden. Om te voor komen dat de lat door de hennen tot zit- stok gebruikt worde, maakt men ze be weeglijk op twee assen in de uiteinden be vestigd, zoodanig dat de lat op zich zelf kan wentelen. In kweekerijen waar het meelvoeder droog toegediend wordt, gebruikt men ta melijk groote bakken, waarin het voeder uit eigen gewicht naar onder zakt, waar openingen zijn, waardoor de dieren kunnen eten. In zulke bakken kan men ook graan of korrelvoeder toedienen; zij sparen veel handenarbeid uit en bewaren het voeder in zuiveren toestand. Er zijn zelfs eetbakken in den handel, die automatisch opengaan, wanneer de hen nen op daartoe aangebrachte plankjes gaan staan en na den maaltijd sluiten de bakken weer vanzelf. Voor drinkbakken is het hoofdzaak, dat het water zoo weinig mogelijk aan de lucht blootgesteld zijn. Het meest aan te bevelen zijn de hoenderfonteinen en vooral deze die gemakklijk kunnen gereinigd worden. Wie zeli een goede en goedkoope drink bak wil maken, neme een gewone fleseh of een bokaal en met een metalen of aarden bakje dat wat grooter is dan de opening der flesch of der bokaal. Op den bodem van het bakje, dat bij voorkeur rond is legt men een ruw blokje steen; men vult de flesch met zuiver water en plaatst ze met de opening op het stuk steen. Het water loopt in het bakje tot het gelijk staat met den rand der flesch en naarmate de hennen er aan drinken, komt er water bij in het bakje. Het is natuurlijk noodig dat de flesch rechtop blijve staan, met den bo dem naar omhoog, wat gemakkelijk te be komen is met een rond, uitgezaagd plankje of met een stevig ijzerdraad. Bij de handelaars in kweekmateriaal vindt men tal van andere modellen van drinkbakken. De fonteinbakken zijn, naar onze meening, veruit de beste, in 't bijzon der die welke boven bol- of kegelvormig zijn, zoodanig dat de hennen er niet kunnen gaan opzitten, wat veel belang heeft met het oog op rein- en zindelijkheid. Ook is het aan te raden de drinkbakken op een kleine verhooging te plaatsen, opdat het water minder bevuild worde door zand of stof; daartoe kan ook rondom den drink bak een plankje aangebracht worden, waar de dieren op gaan staan om te drinken. (Alg. Holl. Landb.blad). KLEUR VAN DE KUIKENS. De kuikens van eenkleurige zwarte hoen ders vertoonen in hoofdzaak wel de zwarte donskleur, maar zelden over alle deelen ge lijk, hetgeen bij beginners al dikwijls aan leiding gaf tot onverdiende klachten aan het adres van den leverancier der broed- eieren, of twijfel deed ontstaan aan de kleurzuiverheid van den foktoom. Dat alles bleek bij het opgroeien der kuikens onge grond. Het ongewenschte zwart bij de buffkleu- rige kuikens is bijna altijd blijvend en komt voor in de staartpennen en aan de punten of langs de schaft der halsveeren. Veelal zijn dan ook de punten of de binnenvlag der slagpennen gedeeltelijk zwart-gestip- peld. Het is een bezwaar waar de fokkers der buffkleurige variëteiten steeds mee te kampen hebben vanaf de Cochins, die vol gens het meerendeel der kenners het ras zijn geweest, dat de buffkleur door inkrui- sing over andere rassen hebben verspreid. Toch moet dat voor den niet-kenner wel vreemd lijken als de keel, een deel van het kopje, de geheele buikzijde en het ronde achterlijfje wit, geelachtig of lichtkleurig zijn en heelemaal niet zwart, hetgeen ver wacht was. Zelfs als de slagpennetjes ver schijnen, zijn die voor het meerendeel wel zwart, maar ook met wit aan de punt, ja zelfs geheel zuiver wit. Verscheidene malen worden bij verderen groei de slagpennen vernieuwd en dan ziet men ten laatste de zelfs geheel witte pennen als fraai zwart terugkomen. Aan borst en buik verdwijnt het witte dons en komen de zwarte veertjes in de plaats. De vrees dat het als zwart verlangde kuiken bont zou blijven, ver dwijnt onder al die gunstige omstandig heden dan ook weldra. Een meer bedenke lijk verschijnsel is als bij het zwarte kuiken bruin voorkomt, speciaal aan den kop. Zulke diertjes worden hoogst zelden ge heel zwart, maar krijgen roode of rood- O prima, vetvrij, per 50 vel Van Weedestraat 7 Soestdijk N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij bruine veeren in hals of rug. Bij de haan. tjes loopen die kleurfouten meer in 't oog dan bij de hennetjes, waar slechts hier en daar een rood veertje tusschen het zwart voorkomt. Of men die verkeerde veertjes nu al uittrekt of niet, het helpt niets en zulke exemplaren vererven al meer en meer de wildkleur of de zoogenaamde patrijstee- kening. Enkele kuikens zijn soms van hun begin af geheel zwart en men zou verwachten dat juist deze bij verderen groei en na door- gemaakten rui ook een zeer diep zwart zou den vertoonen. Maar de ervaring heeft geleerd dat dit niet zoo is en dat ze niets beter in kleur zijn dan de anderen, die zooveel wit hadden. Wel meen ik opgemerkt te hebben, dat deze geheel zwart geboren haantjes waren en dat de meeste met witte slagpennetjcs zich als hennetjes ontpopten. Het wit komt niet voor >n de staartpennen, ook niet in de f kleine borstveertjes. van 15 regels f 0.75. Elke regel meer f 0.15. Bij vooruitbetaling te voldoen. 4 maal plaatsen, 3 maal be rekend. Voor bewijsnummer moet 5 cent in rekening worden gebracht. Voor direct gevraagd een flinke dagdienstbode netjes kunnende werken en met ko. ken eenigszins op de hoogte, v.g.g.v. Aanmelden Woensdagavond na 7 uur Mevr. v. d. Kop, v. Weedestraat 30. flinke huisnaaister zoekt naaihuizen van 95 uur, f 2.25 per dag. Brieven onder No. 100 aan het bureau van dit blad. Verloren Een gouden halsketting met medail lon. Tegen belooning terug te bezor gen. Birktstraat 03, Soest. Permanent-Wave voor de Zomermaanden - met oliebehandeling - Prijs 2.50, met Superolie 3 0 maanden garantie, geheel compleet L. RUIFROK KAPPER LAAN STRAAT 111 BAARN (naast Utrechtsche Groentenhal). Zendt briefkaart De Notaris A. O. DAMMERS te Soest, zal op DINSDAG 20 JUNI 1934 des voorm. 11 uur i.h. Hotel Eemland, a.d. van Weedestr. te Soest PUBLIEK VERKOOPEN: I. De Villa „N00RDER-ENG" (met ingebouwde Lips-Kluis) met garage, chauffeurswoning, paarden stal, en schuur, benevens moes- en. siertuin, alles zeer gunstig gelegen, a.d. Burg. Grothestr. No. 53 te Soest en strekkende tot aan de Julianastr., groot 80.03 A. De villa is vrij van huur, terwijl de chauffeurswoning verhuurd is voor 4.per week. Te veilen in 2 perceelen en massa. II. met erf en tuin, a. d. Heuvelweg No. 13 te Soest, groot 1 A. 93 c.A. Verhuurd tot 27 Januari 1935 voor 5.50 per week. III. met schuur, erf en tuin a.d. Koningin- nelaan No. 127 te Soest, groot onge veer 7 A. 9 c.A. Breeder bij biljetten. Bez. Dinsd. en Donderd. van 2-4 u. Aanv. b. d. betaling der koopp. vóór of op 26 Juli 1934. Nad. inl. ten kant. van Nots. A. O. Dammers, van Weedestraat 27, Soest. N.V. Eerste Soester El. Drukkerij Namens den Heer C. van Ee te Soest, wenscht onderget. (behoudens goedkeuring van B. en W.), op VRIJDAG 15 JUNI a.s. aan te be steden: De herbouw der afgebrande bakkerij, met woning, enz. Kerkstraat 7 te SOEST Bestek en teekening vanaf Maandag 4 Juni verkrijgbaar a 4.— per stuk (restitutie 2.50) bij den Heer L. W. Tolman, Vosseveldlaan 20 te Soest en ten kantore van ondergeteekende. A. K. v. d. MEER, Architect. Akkerwoude (Fr.), Telef. 22. verkrijgbaar bij v. Weedestr. 9 - Tel. 484 I 55.' Op tf rmijnbet. f 5.-p m. Vraagt demonstratie Brinklaan 156 - Bussum of bij de Fa. M. Visman, Soestdijk Nieuwerhoek Telefoon 595 Solide finantiëele instelling, biedt aan solide personen met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen ma tige rente. Bedragen beneden f 200. zonder borgstorting. Geen kosten vooruit Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „GELD" aan het bureau van dit blad. HUISSCHILDERS- EN BEHAN- GERSBEDRIJF Talmalaan 10 - Soest Het aangewezen adres voor DECORATIEF SCHILDERWERK Letters, Lichtreclames, enz., enz. Kunstartikelen als U zich laat voorzien van een goeden bril. D. F. VOIGT Burg. Grothestr. 30 - Soestdijk Bescherm Uw lampekappen en glaswerk tegen vliegen door bedekking met CELLOPHANE - CELLOPHANE 12 cent per vel 12 cent Verkrijgbaar bij: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij van Weedestraat 7 Soestdijk Vraagt Uw winkelier gratis Proefmonster.

De Soester | 1934 | | pagina 3