VFNENA „GEFOTOGRAFEERD" f J. L. H0KSBEKQEN Nu moet BABY toch eindelijk eens o< Braobaantsch briefke. „PARSIFAL", F.C. Kuyperstr. 13, Tel. 883, Soest. Onze 3 ets. Parsifal is een succes. Zeer velen kochten deze lichte geurige mmmmSumatra Sigaar. Voor H.H. rookers, die V.L. prefereeren, hebben wij een pittige, doch beslist aangenaam smakende V.L. Sigaar. Bij iedere hoeveelheid te verkrijgen. Geopend van 8 uur v.m. tot 6 uur n.m. Zaterdag tot 10 uur n.m. O^Plaatselijk Nieuws^O Soesterberg worden Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 Sport >0 Onze „Parsifal Succes" is werkelijk een succes. EERSTE SOESTER EIERVEILING. Kipeieren: extra groot 4.hoogste prij-. 2.60; mjddelprijs 2.30-2.40; laagste prijs 2.10; eendeieren 2.05; alles per 1U0 stuks. Aanvoer 17000 stuks, handel vlug. DE WERKELOOSHEID. Door de Soester Besturenbond werd Vrij_ dagavond in de zaal van den heer v. Leeu wen een vergadering gehouden in verband met de slechte wcrkeloozen-voorzienir.g hier ter plaatse. De zaal was tot in de hoeken bezet met belanghebbenden van diverse pluimage. De Heer Albers, hoofdbestuurslid van het N.V.V. hield een goed gedocumenteerd be. toog, wat door alle aanwezigen met aan dacht gevolgd werd. Spreker kon niet begrijpen, dat het in een betrekkelijk rijke gemeente als Soest, noodig is over de uiterst elementaire rech ten van de werkeloozen te moeten spreken. Dit getuigde, dat er met het gemeente bestuur van Soest iets niet in den haak is. Een groot schandaal noemde spreker het, dat momenteel te Soest geen enkele vorm van werkeloozenzorg bestaat. De werkeloozen worden eenvoudig be stempeld tot armlastigen. Armenzorg, dat vroeger de toevlucht was voor hen, die door ziekte of andere oorzaken, ook dikwijls ontstaan door eigen schuld, zonder middel van bestaan kwa men, is hier geworden een instelling die moet voorzien in de behoefte van valiede arbeiders. Hoe door deze instelling die taak wordt opgevat, blijkt uit het feit, dat men de werkeloozen afscheept met 2 k 3 dagen arbeid met de kapitale belooning van 2.25 per dag. Hiervan moeten deze gezinnen maar zien rond te komen. Lafhartig noemde spr. het van het ge meentebestuur hier dan nog te spreken van arbeidschuwheid. Vroeger vervielen vele arbeiders bij langdurige werkeloosheid tot pauperisme. Door de vakbeweging is hieraan paal en perk gesteld, sociale verbeteringen werden door haar bevochten en verkregen, waar van wel de belangrijkste was de werkeloos heid-verzekering. Hiermede werd erkend, het recht van be staan ook bij werkeloosheid. Dertig mill. arbeiders zijn over de ge- heele wereld buiten het productie-proces gesteld, waarvan velen 3 <i 4 jaar van on dersteuning moeten leven. Door loonsverlaging en verlaging der steunnormen tracht men uit de impasse te komen, of daardoor de volkskracht ten onder gaaf; daar vraagt men niet naar. jijden en katoenen POLOHEMDEN Flanellen Pantalons en Colberts Plus-fours F. C. KUIJPERSTRAAT 10 TELEFOON 803 SOESTER SCHAAKCLUB. Met sprekende cijfers en feiten toont spreker aan, waar de invloed van de mo derne arb. beweging het grootst is, de toe stand van de werkeloozen het meest dra- gelijk is. Bij de interpellatie Kupers is gebleken, dat op de betrouwbaarheid van de Christe lijke en R.K. vakbeweging geen staat te maken is. Door de R.K. vakbeweging werd in stemming met de motie Kupers betoond, doch toen deze motie in stemming kwam schaarden ook hun vertegenwoordigers zich aan den kant der tegenstemmers. Door eigen kracht zullen we moeten zorgen, dat er betere toestanden komen. Toen in Engeland de conservatieven aan het bewind kwamen, werd de toestand der werkeloozen steeds minder, doch met de overwinningen der arb. klasse bij de tus- schentijdsche verkiezingen, worden de steunbedragen wederom opgevoerd. Invloed van de Moderne arb. beweging in de regeerende lichamen zal de eenigste uitkomst zijn om te komen tot betere maatschappelijke verhoudingen. In debat kwamen eenige communisten, die het vormen van een commissie uit eigen kring bepleitten. Eén ging daarbij zelfs zoo ver, om voor te stellen een werkeloozen-comité op tc richten, voor welks werkzaamheden de vakorganisatie's de noodige gelden moes ten storten. In zijn repliek toonde de Heer Albers het onzinnige hiervan aan, en een andere vragensteller, die weten wilde wat nu Maandag a.s. gebeuren moest, antwoordde spreker, dat alreeds een bespreking met het college van B. en W. had plaats ge vonden, waarvan de resultaten nog moeten worden afgewacht. Staking in werkverschaffing keurde spr. af en communistische agitatie beteekent niet anders dan het verwekken van relle- tjes. Daarvan is de moderne arbeidersbewe ging niet gediend. SCHITTERENDE AUTOTOCHTEN. Op Dinsdag 12 Juni a.s. onderneemt Garage Tensen wederom een 7 Provinciën- locht. Wij twijfelen niet of velen zullen aan iezen tocht willen deenemen; er is voor i-cinig geld veel te genieten! Op 23 Juni a.s. is er per touringcar ge legenheid om naar de T.T.-races in Assen tt gaan. Wij verwijzen naar de advertentie in dit blad. Dinsdagavond 5 Juni werden in boven genoemde club de nog niet gespeelde par tijen in den promotie-degradatiewedstrijd afgespeeld, met als onderstaande uitslag: Groep 23: A. de VriesA. W. Heimens 10 P. OlieM. W. Luypen 10 G. J. de VriesJ. Drost 10 M. W. LuypenA. de Vries 10 In deze groep is hierdoor een flinke achterstand ingehaald, nu nog de heer van Meel? die aangeraden word* zijn partij te gen de heer G. J. de Vries voor 12 Juni te spelen. Groep 3. H. J. Verzaal—K. Post Sr. 1—0 P. C. ZonneveldJoh. J. Roorda 0-1 De heer Zonneveld zag zijn winstpunt verloren gaan door het niet opkomen. Er kan hier niet genoeg op gewezen worden, om bij verhindering tijdig hiervan kennis te geven. Over de cursus in de zomermaanden waar wij in de voorgaande mededeeling reeds over screven, kan gemeld worden dat Maandagavond de eerste cursus is be gonnen. Voor den Zaterdagavond zijn nog 3 plaatsen open. Hiervoor kunnen leden en niet-leden zich opgeven. Ook kan nog een groep gevormd worden voor Donderdag avond van 5 deelnemers. Wie geeft zich hiervoor op? Aanmelding bij den Secre taris de heer Timmer Sr., Beukenlaan 30 en Dinsdagavonds aan het clublokaal, Ge bouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. CONCOURS MANNENZANG- VEREENIGING „APOLLO" SOEST. Naar wij vernemen hebben ruim 40 ver- eenigingen met ruim 2500 leden ingeschre ven tot deelname aan het concours op 31 Juli, 1 en 2 Aug. Onnoodig te zeggen dat dit voor die dagen een buitengewone druk te belooft te worden voor onze gemeente en dat liefhebbers van zang, muziek en ge zellige drukte in drommen zullen optrekken naar het concoursterrein Paulus Potterlaan achter de Spoorstraat, ingang Pieter de Hoogstraat, bij Station Soestdijk. Voor belanghebbenden zie advertentie in dit blad. TREKKING VERLOTING O.L. SCHOOL BEETZLAAN. De prijzen zijn gevallen op de volgende nummers: No. 1494 Fiets 593 Radiokast 300 kussen 482 Kussen 472 Boodschap- tasch 429 Kleedje 548 Kleedje 392 Schemerlampje 163 Lijstje 1471 Ser- vettaschje 855 Zakdoekjes 916 Jurkje 52 Kleedje 477 Theemuts 1028 Schort je 328 Eierkolen 920 Doos zeep 779 Vioolkleed 1375 Speldenkussen - 1081 Kleedje 1491 Naaldenboekje 826 Zakdoekje 675 Theemuts1113 Mand je 1069 2 Pannelappen 350 2 Panne lappen 1242 Doosje 285 Kleedje 1223 Speldenkussentje 1280 2 Zakdoek jes -1064 Leeswijzer 1246 Schortje en Kleedje 1376 6 Servetringen 720 2 Servetringen 109 Spiegeltje en Spelden kussen 750 Tandpoederdoosje en tan denborstel 570 idem; 1136 Doosje en 2 Penhouders 365 Aschbakje en 2 pen houders 1369 Peper- en zoutstelletje 1271 Speldenkussentje en hondje 965 Etuitje en 2 penhouders 1277 Peper_ en .zoutstelletje 1403 Kleedje 193 Taart 1051 Theedoosje 105 Theelepeltje 329 Schemerlampje 544 Schilderij 1162 Schilderij 409 Électrische Fietslan taarn 442 Vleesch 901 Tafeltje. De prijzen kunnen, gedurende de maand Juni afgehaald worden bij het Hoofd der School tusschen 12 en 1 uur op vertoon van het lot. SPELDJESDAG VOOR HET N. O. C. De gehouden collecte door A.D.O.-da mes, ten bate van het Nederl. Olympisch Comité, heeft alhier opgebracht 80.36. (voorheen R. FRESE Hofleveranciers BAARN Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 S. B. L. O. De start van den wandeltocht, welke op Zaterdag 16 Juni door de Soester Bond van Lichamelijke Opvoeding georganiseerd is, zal om 3 uur plaats vinden bij Pension „Dennenhof". Het parcours, hetwelk precies 25 K.M. bedraagt, is als volgt: Start: Pension „Dennenhof" Soester- bergschestraat. Soesterbergschestraat Kerkstraat Torenstraat naar Nieuwerhoek Ko- ninginnelaan 1 Nieuvvstraat Laanstraat Beukenlaan Nieuweweg Eikenlaan Birktstraat Birkhoven (rechts-af) Vlasakkers Daam Fockemalaan Rust bij Uitkijktoren Utrechtscheweg tot Zwaantje Banningstraat Soesterberg schestraat „Dennenhof" (Finish). Tot Dinsdag 12 Juni bestaat nog gele genheid zich voor den tocht op te geven. De deelname is opengesteld voor alle Soes ter vereenigingen en voor alle inwoners van Soest (Soesterberg). Keurige mapjes post reeds vanaf 16 cent N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Van Weedestraat 7 Soestdijk Filiaal Soesterbergschestraat No. 8 GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: korte manchester jas Beukenlaan 24 grijze ceintuur politiebureau groote autosleutel te bevragen politiebureau postduif le Weteringpad 5. DE GROOTE LUCHTDEMONSTRATIE De groote luchtdemonstratie te Soester berg, welke de militaire vliegers aldaar zullen geven ten bate van het Pelikaan- Comité op Zaterdag 14 Juli a.s., zal plaats hebben van 2 tot 5 uur 's middags. Er wordt een zeer groote toeloop van publiek verwacht. Alle voorbereidingen voor een goede verkeersregeling en een afdoende terreinbewaking zijn daarom reeds getroffen. Onder leiding van den kapitein-vlieger W. Hoogenboom heeft ter plaatse een be spreking met autoriteiten van de konin klijke Marechaussee, van de Militaire Po- litietroepen, de Rijksveldwacht en de Po litie van Zeist en Soest, alreeds plaats ge had. Voor auto's, autobussen en motorrij wielen worden totaal 5 autoparken inge richt; voor rijwielen eveneens. Een gedeelte van het terrein wordt be schikbaar gesteld voor het opstellen van automobielen, waarvan de inzittenden ter plaatse de uitvoering van het programma uitstekend kunnen zien. U. D. Door A.G.A.V.S. werden hierbij de vol gende prijzen behaald: Op 5 Juni door de afdeeling Heeren: In den Driekamp den 2den prijs met 151 1/4 punt. In de afdeeling Keusoefening den lsten prijs met 17punt. Verder verkreeg A.G.A.V.S. de Eere-prijs met 238 1/4 punt voor het hoogste aantal punten over den geheelen wedstrijd, terwijl de heer Smits van A.G.A.V.S. bij de Persoonlijke prijzen de 3de behaalde met 40 punten en de heer J. Dijk voor de 5de in aanmerking kwam, doch na loting afviel. Op 6 Juni door de afdeeling Dames: In den Driekamp den lsten prijs met 153 1/4 punt. In de afdeeling Keus-oefeningen een 2den prijs met 21J4 punt. Bij de Persoon lijke prijzen kwam Mej. T. Duin voor de 2de in aanmerking, doch verkreeg na lo ting de 3de met 40 3/4 punt, terwijl mej. A. Grootewal na loting den 5den prijs ont ving met 38 3/4 punt. We wenschen A.G.A.V.S., alsmede haar leiders den heer Mantel en Mejuffr. de Ru geluk met deze reeks van schitterende suc cessen, die een ware triomf beteekenen in het nog korte bestaan dezer jonge, ener gieke vereeniging. EEN HEIDEBRAND. Zaterdagavond kwart over zes moest de A. G. A. V. S. Nader vernemen wij, dat de datums dei- door A. G. A. V. S. te houden Fancy-fair officieel zijn vastgesteld op 4, 5 en 6 Oc- tober a.s. Behalve voor het aanschaffen en vernieuwen van turn- en athletiek-mate- riaal zal de opbrengst ook strekken ten be hoeve der viering van het 1ste lustrum in het volgend jaar, die vermoedelijk zal be staan in een eerste klas demonstratie, waarbij keurturners iets bizonders te zien zullen geven op turngebied. Allen die met A. G. A. V. S. sympathi- seeren worden opgewekt om deze fancy- fair op een of andere wijze te steunen. U kunt nu aan den slag: Dames en Heeren. EEN JUBILEUM. De heer A. Broek alhier mocht 29 Mei j.1. het feit herdenken, dat hij gedurende 25 jaar onafgebroken werkzaam geweest is in dienst van de familie Jhr. R. A. van Holthe tot Echten. Die dag ging voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbij. Eenige leden der familie van H. t. E. kwamen hem ge- lukwenschen onder aanbieding van nuttige geschenken. Evenzoo het personeel, terwijl voorts nog enkele bloemstukken en félici taties binnen kwamen. Vriendenhanden hadden voor het huis van den jubilaris een eerepoort opgericht. Het werd voor hem en zijn echtgenoote, alsmede de naaste familie, een heuglijken dag. ATHLETIEK. Bij de op 1.1. Zondag te Utrecht ingezette competitiewedstrijden van den U.P.A.B. werd de heer J. Grootewal van T.O.V. bij kogelstooten eerste met een worp van 11.34 Meter. BENOEMING. Bij Kon. besluit is benoemd bij het re serve-personeel der landmacht, bij het wa pen der infanterie, bij de luchtvaartafdee- ling, tot reserve-kapitein met bestemming voor den dienst van vlieger, de gep. kapi tein van het leger in Ned. Indië M. P. Pat- tist. EEN KIND AANGEREDEN. Dinsdagmiddag kwart over vijf zou het 3jarig dochtertje van de heer T. alhier, dat in gezelschap was van een paar andere kinderen, de Rademakerstraat oversteken van de zijde van den Postweg, doch ging weer terug, toen zij een auto uit de rich ting Amersfoort zag naderen, die reeds geremd had. De auto zette daarop weer aan, terwijl het kind opnieuw den weg probeerde over te steken, met het gevolg dat zij door den auto geraakt werd en eeni ge meters ver werd weggeslingerd. De auto kon niet voldoende meer uithalen, daar een auto uit de andere richting aan de zijde van den weg stond. Het kind werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en werd op medisch advies per ziekenauto van de Luchtvaart naar het ziekenhuis „de Lich tenberg" te Amersfoort vervoerd ter ver- diere verpleging. Het longeval verwekte groote consternatie. De politie heeft de zaak in onderzoek. SCHITTERENDE SUCCESSEN VOOR A. G. A. V. S. Op 5 en 6 Juni werden door de G.V. „Excelsior' te Nijkerk, ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan in de „Eierhal" al daar Turnwedstrijden gehouden, waaraan werd deelgenomen door de volgende ver eenigingen: „A.G.A.V.S.",) Soesterberg; „Soester Turnclub" -Soest; „Excelsior" Amersfoort; „L.O.N.G.A.", Woudenberg; „Jonge Kracht" Amersfoort; „Excelsior" Nijkerk, vrijwillige brandweer van Soesterberg uit rukken voor de bestrijding van een heide brand, die was uitgebroken op een terrein langs den spoorweg naar Soestduinen, ge legen achter het landgoed „de Paltz" en toebehoorende aan Defensie. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, was die van Soest reeds druk in de weer, bijgestaan door enkele militairen en burgers. Op het heideveld stonden /opgaande dennenboo- men, die mede vuur vatten. Door een onge- stadigen, draaienden wind, die nu en dan fel aanblies, werd het een kwaadaardige brand, waarbij gevaar bestond voor groote uitbreiding. De mannen hadden een zwaar werk en enkelen hunner werden als 't ware bedwelmd door den zwaren rook. Met man en macht mocht het echter gelukken den brand meester te worden; het was toen in middels reeds half negen geworden. Aan het nablusschingswerk werd ook deelge nomen door de brandweer van de Bilt. Het was jammer, dat er zoo weinig militairen aanwezig konden zijn; het was echter Za terdagavond en bovendien was een deel der Luchtvaart pas „afgezwaaid." Ten slotte is nog ruim een 10 Hectare heide en bosch in vlammen opgegaan; het aangrenzende bosch van de Paltz, met zijn prachtig hout, bleef gelukkig |gespaa,rd. Wel had er nog een ongeluk plaats, toen bij den aanvang de commandant der Soes- terberger brandweer, de heer A. Tammer, bij 't omhakken van een den door een brandweerman, met den bijl in een zijner beenen geraakt werd, zoodat hij van het terrein moest worden weggedragen en naar Zeist vervoerd werd om aldaar verbonden te worden. De onder-commandant, de heer Smits, nam daarop de leiding over. Dat het er in letterlijken zin heet naar toe ging, daarvan getuigde het feit, dat bij een sergeant der L.V.A. de kleeren groote brandgaten vertoonden. Er werd algemeen flink aangepakt, ook door de burgers. Alleen een onbekende heer deed in den aanvang niet anders dan heftige kritiek voeren op het werk, waarna hen ten slotte, na daartoe gesommeerd te zijn, mede aanpakte. Het staat vrij zeker vast, dat de brand door vonken uit de locomotief van een passeerenden trein is ontstaan. ERGER VOORKOMEN. Op den middag van dien zelfden dag ontdekte een voorbijganger in de nabijheid van de nieuwe uitbreiding van het nood landingsterrein een beginnend heidebrand- je, dat echter nog geen twee M2 besloeg. Terstond zette hij zich aan 't werk en het mocht hem met behulp van zand gelukken het brandje nog in den aanvang te stuiten, zoodat de brandweer van Soesterberg, die even later verscheen, na enkele scheppen zand voor nablussching, weer terstond kon inrukken. Het vermeldenwaardige van dit geval nu is, dat door de paraatheid van den ontdek ker veel erger voorkomen is en wie weet. hoeveel natuurschoon, voor brand ge spaard bleef. KORFBALNIEUWS H.E. Op het terrein van H.E. aan de Hart manlaan is Woensdagavond 6 Juni de Lustrum-Comp. wedstrijd tusschen Biltho- ven II en Amersf. 1 gespeeld. Uitslag 14-3. Een zeer vlug gespeelden wedstrijd (3e klas N.K.B. ploegen) die beter was, dan de uitslag zou doen veronderstellen. Het Bilthoven-team toonde waartoe een ploeg in staat is, die geheel op elkaar is inge speeld. In het Amersf. 12-tal waren te veel invallers om een sluitend geheel te vor men. (Er speelden slechts 5 leden van 't eerste team mede). STORMERSNIEUWS. De lustrumcompetitie is begonnen. A.s. Zondag speelt Stormers I tegen Vogel I uit Utrecht, op ons veld aan de den Bliek laan om 2 uur. Vogel is dit jaar naar de tweede klas N.K.B. gepromoveerd en speelt dus twee klassen hooger dan de Stormers. We krijgen hiervoor 4 punten voor. De bizonderheid bij deze competitie is, dat niet na twee doelpunten, maar om het half uur gewisseld wordt. Ieder vak speelt dus een half uur aanval, verdediging en middenvak. Woensdagavond speelde het B twaalftal van de adspiranten een vriendschappelijken wedstrijd tegen Amersfoort. Het was een aardig gespeelden wedstrijd. De Stormers wonnen met 51. Zaterdag 9 Juni gaat het A twaalftal naar Amsterdam, naar de Adspirantendag van de Amsterdamsche Korfbal Bond. Succes jongelui. Brengen jullie een prijs mee naar Soest? Zaterdag 16 Juni zijn de schoolwedstrij- den in Hilversum. De Stormersadsp. doen allemaal mee. Bovendien zijn op eeni ge scholen nog twaalftallen gevormd die ook meegaan. Als er nog jongens en meis jes zijn die mee willen doen maar op hun school kan geen twaalftal bij elkaar ge bracht worden, dan kunnen ze zich vóór 10 Juni opgeven bij de Secr.esse van de Stormers, Spoorstraat 31. De wedstrijden beginnen pas om 2 uur, dus iedereen kan meedoen. Menirke, Zoow om de drie, vier weken, ek oew n briefke geschreven en tot m'n verwon dering em 'k gezien, dah eel toevallig deur 'n riddakteur van „de Soester Bode" sjuus- teraent dah leste briefke over „de crim- minaoliteit bij oons in Braobaant" vor 't eerst is opgemerkt geworren want d'r is kretiek opgekoinmen. Jao, jao, Menirke, asse mar denken, das- se op d:r teenen getrapt worren, schreeu wen ze al „auw!" In m'n léste briefke em ik oew geschre ven menirke, dah over de Braobaantsche crimminaoliteit de kraanteschrijverkes van boven de Moerdijk niej meej konnen prao- ten, want ge mot er geboren en getogen zijn en in oew jeugd oonder 't gewone volk verkeerd emmen wulde er wah vanaf weten. Dah schrijverke van „de Soester Bode" die in 't nommer van 25 Mei d'r 'n stukske tegen mijn briefke ingeplaotst eeft is er al krek zoow naost, as de rest. Verbildoew, as ik in mijn briefke verband aar geleed tusschen 't roomsche geloof en de crim minaoliteit bij oons, dan waar ik er ook krek zoow naost gewiest, mar dah ek niej gedaon menirke. Evenmin ek geschreven datter in Braobaant vuggeleikes om de kruisbildjes angen. Twientig jaor geleejen waar dah zoow! en dah is niej te verdraai en! Mijn briefke stong in den verleejen tijd en agge 't uit diejen oek beschouwd, dan is de modder te zoeken bij de „Soester Bode" en niej ier! Mar nouw wah feiten: „De Soester Bode" ontkent niej, dah de crimminaoliteit in Braobaant groot is, ok niej, dat 't volk onbeschaafd en ruw is, en nog miender ontkend dat kattelieke blad datter eel veul jenever en bier gedroonken wordt, dus 't is allemaol waor wak ge schreven em!! Wbh nouw echter 't mooiste van 't ge val is, niej ik em 't Roomsche geloof de schuld gegeven van al dah kwaod mar „de Soester Bode" doet dah in der onwetend heid en onnoozelheidwel! Ik citeer uit „de Soester Bode": „De kinderen hadden geen tijd en gele genheid om ontwikkeling op te doen, van daarruwheid." Aon wiej de schuld, menirke? Ik citeer wir: „De volwassenen konden zich na een zware dagtaak geen andere ontspanning veroorlooven, dan het povere genot van den drank." Ik vraag oew al wir menirke, aon wiej de schuld?? Ik citeer nog is: „De industrie kwam in Brabant om er.... te teren op der menschen armoe. Ze kon den worden afgeslaafd voor een bespottelijk laag loon, omdat de bewerking van den bodem nog minder opleverde. Van de el lendige sociale omstandigheden, hebben de patroons, gevangen in het politieke libera lisme, geprofiteerd. De kerk heeft de menschen gesteund en geholpen, maar ze heeft een zwaren strijd moeten voeren tegen de hebzucht der pa troons, die wel meerendeels Katholiek wa ren, maar zich politiek aan het liberalisme hadden vastgelegd, met dat voor hen zoo voordeelige, fatale, laat ieder maar voor zich zorgen waaraan tal van armen zijn gekrepeerd en waardoor duizenden in een ellende van armoe kwamen, welke drank misbruik en crimminaliteit in het alge meen bevorderden en geloofsafval in de hand werkte." En nouw vraog ik oew niks meer, me nirke, nouw zulde toch wel meej mijn eens zijn, dah toch „de Soester Bode" wel 't Roomsche geloof de schuld gift want: De paddegogen of te wel opvoeders van de kienders waren in mijn jeugd ('n daar- tig jaor geleejen) allemaol Roomsch: De cultuurbrengers waren allemaol Roomsch: De patroons, diej dus de schuld van al dah gemoord enz. zijn, waren allemaol.... Roomsch. De industrie, die was 'n twien tig, daartig jaor geleejen nog zoowah ner gens te bekennen in Braobaant, want toen waren de Battevieren d'r nog. „De kerken hebben de menschen ge steund en geholpen" schrijft ,.dc Soester Bode" mar agge 't omdraaid bende dichter

De Soester | 1934 | | pagina 5