Het verzoek der geestelijkheid afgewezen Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag ZOEKEN. BLOKS voor SCHOOL 500 VEL 40 CENT Een Vogelbuurt op 't Hart No. 51 (Gegarandeerde oplaag 3000 exemplaren) Twee en Twintigste JaargÈng Woensdag 27 Juni 1934 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdagsmiddags 2 uur aan het Bureau v. Weedestraat 7 en aan het filiaal Soesterb.straat 8 Uitgave: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v. d. Bovenkamp Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS: 1.— PER DRIE MAANDEN, Franco p. post REDACTIE- EN ADM.-ADRES v. WEEDESTR. 7 - TEL. 962 - GIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRU KKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 - STAATSBLAD No. 3S0 De grootste, volmaaktheid van een godvruchtig mensch bestaat in het verrichten van gewone dingen op volmaakte wijze. Een voortdurende getrouwheid in kleine dingen is een groote en verheven deugd. St. Buonaventura. Kijk, per slot van rekening kunnen we het zeker toch allemaal eens zijn met de opmerking, die iemand onlangs in een klein Engelsch blaadje (Streatham News) maak te, namelijk dat het heden ten dage erg ge makkelijk is om een heeleboel dingen te vinden, die ons ter neer drukken, een hee leboel dingen om te bejammeren, een hee leboel dingen om ons hoofd over te schud den. Maarhet is zoo'n buitenge. woon mooi ding, om uitsluitend en alleen het goede te zoekenDat houdt ons zoo jong. Dat geeft ons zoo'n kracht en zoo'n moed om over de moeilijkheden die zeker te zijner tijd komen, te zegevieren. En wat nu wel het mooiste is van dat zoeken, dat uitzien naar iets goeds, dat is, dat we het vast en zeker ergens of in iemand te eeniger tijd moeten vinden. Want het woord zegt „zoekt en gij zult vinden." We vinden datgene, waarnaar we zoeken. Wat is nu met vel^n van ons de moeilijkheid? Dit: dat we niet naar het goede uitzien, het niet verwachten, er niet doelbewust naar zoeken enhet zoo misloopen. En doordat we het missen, be ginnen we te denken dat het er heelemaal niet is. Maar we kunnen heusch de overtui. ging onderschrijven dat het „er is." En een van de beste plaatsen om naar goede din gen te zoeken, isvlak bij ons! Allemaal goed en wel, hoor ik U al zeg gen, Allemaal goed en wel; dat klinkt dek sels aardig, als je dat zoo geschreven of gedrukt ziet staan, maar wat blijft ervan over in de grauwheid van het dagelijksch leven, van het werk om den broode? Moet dat gewone, alledaagsche leven niet geleefd worden, moeten de gewone, eentonige, taaie plichten van allen dag niet vervuld worden? Zeker, zekermaar ook daarin is het goede te vinden. Als we er naar zoeken. De kwestie is, wanneer we ons kantoor verafschuwen en de toonbank waarachter we staan verachten, en vinden, dat de muren van de keuken waarin we bij na den godganschelijken dag doorbrengen ons als een gevangenis omsluiten, dan is het onze plicht tegenover onszelve om het goede te zoeken, waar we het het aller minst verwachten. En het is er ook! Ga maar eens eerlijk na: is er nu heelemaal geen greintje goed in dat zoo door U ver afschuwde kantoor te vinden? Geen sprank je vriendelijkheid? Is er niets dat de een tonigheid eens breekt? Is er geen voldoe ning aan heteind van den dag? En in den winkel? Is er nooit eens een klant die U vriendelijkheid betoont? Gaat die hcele lange dag dan voorbij, zonder dat er er gens een vonkje humor opgloeit? En dan die keuken, die „gevangenis van de huis vrouw?" Heeft U niets, heelemaal niets om dankbaar voor te zijn? Kijk eens hier, we kunnen dat misschien niet met naam en toenaam aanduiden, maar het is toch zeker dat het er moet zijn, ook in die keuken! En mocht het, ten allerleste, daar niet zijn, wel, dan is het er toch als gij daar zijt met een moedig hart en de kalme vastbe radenheid om van alles het beste te maken. En dat is ten slotte het geheim van alles, natuurlijk. Alles hangt van Uzelf af. liet zelfde is het met Uw vrienden. We moeten naar het goede in hen zoeken, of we zul len het nooit vinden. We moeten er steeds op uit zijn hun woorden en daden op de beste wijze uit te leggen. Want wat zij doen en zeggen kan altijd twee beteekenissen hebben. Het hangt er nu maar van af, wel ke beteekenis wij erin leggen. En dan kun nen we wel eens falen, natuurlijk. We kun nen hun woorden, die misschien leelijk be doeld waren, mooi uitleggen. En als ze dat dan vernemen, zullen ze beschaamd zijn. En tien tegen één, dat ge hem daar mee zeer geholpen hebt, en dat ze een vol gende keer "er wel voor zullen zorgen zóó te handelen, dat ze de goede verwachtingen die ge getoond hebt van hen te hebben, niet beschamen zullen. Op deze wijze kunnen we steeds naar het goede zoeken, het im mer verwachten, en, het aldus steeds zoe kende, zeker zijn het te vindpnLQRIS c (Nadruk verboden). Verkrijgbaar bij: N.V. Eerste Soester El. Drukkerij Van Weedestraat 7 Soestdijk Filiaal Soesterb.straat No. S. Tel. 758 Ge meenteraad s verslag. DE Gemeenteraad van Soest kwam Vrij dag 22 Juni 1934 des namiddags te 2 ure in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de reeds eerder door ons gepubliceerde agenda. Alle leden waren aanwezig, het voorzit terschap werd weder waargenomen door den burgemeester. Nadat deze de leden in de gelegenheid had gesteld tot het doen van een z.g. stil gebed stelde hij aan de orde: 1 Beëediging van het nieuw benoemde raadslid A. Mulder. Nadat de heer A. Mulder door den heer Groot is binnengeleid, legt hij de zui veringseed en eed van trouw voor den burgemeester af. Deze laatste zegt, dat door het afleggen dezer 2 eeden de band is gelegd tusschen den heer Mulder en de gemeente Soest en hoopt en ver trouwt dat de gemeente zal kunnen profi- teeren van zijn waardevolle adviezen. 2. Vaststelling van de notulen der ver gaderingen dd. 39 April, 23 en 25 Mei 1934. Onveranderd vastgesteld. 3. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een adres van de Broederschap van ontvangers van gemeenten in Nederland betreffende centralisatie van rekenplichtig beheer. voor kennisgeving aangenomen. b. Proces-verbaal van kasopname (No. 137). voor kennisgeving aangenomen. c. De door G. S. vastgestelde gemeente en bcdrijfsrekeningen over het jaar 1931 (No. 2336, 184, 214, 208). voor kennisgeving aangenomen. d. Verzoek van de Wied. de Wit te Soes- terberg o inhuur van een woning van „Ons Belang" te Soest, met voorstel van B. en W. (No. 3484). De heer Gasille i> 1 maal ten Raadhuize geweest om de stukken in te zien, doch heeft dit verzoek nimmer kunnen verkrij gen. Spreker verzoekt de stukken vlugger ter inzage te leggen. De heer Grootewal heeft dit stuk ook niet gezien. De heer Nooder zegt, dat de ark waarin de adressante woont bereids is ontsmet, doch denkt, dat deze woning wel onbe woonbaar zal worden verklaard. De burgemeester merkt op, dat een na der prae-advies komt doch dat de Raad nimmer zijn tusschenkomst kan verleenen voor huur van een woning van een wo ningbouw vereeniging. De heer Grootewal meent dat de bedoe ling is een goedkoope woning te verkrijgen en dat kan wel via B. en W. Ook is het Kerkbestuur eventueel bereid een garantie voor betaling der huurpenningen op zich te nemen. De burgemeester zal deze zaak nader on derzoeken. De heer Endendijk meent, dat de ge meente alleen zegginsschap heeft als per sonen worden geweigerd uit politieke of Godsdienstige overweging. Het verzoek wordt gesteld in handen van B. en W., om prae-advies. e. Rekeningen van V.V.V. „Soester- berg's Bloei" over de jaren 1932 en 1933 (No. 1038). Voor kennisgeving aangenomen. f. Kostprijsberekening over het jaar '33 van de van Amersfoort benoodigde hoe veelheid gas (No. 200). Voor kennisgeving aangenomen. g. Een schrijven van de N.V. P.U.E.M. inhoudende de mededeeling dat op 1 Juli zal ingaan een tariefsverlaging voor de straatverlichting (No. 2328). Voor kennisgeving aangenomen. h. Een schrijven van de N.V. P.U.E.M. inhoudende de mededeeling van de verla ging van het kleinkrachttarief tot 12 cent per K.W. (No. 1898). Voor kennisgeving aangenomen. i Het door Ged. Staten goedgekeurde Raadsbesluit dd. 9 Maart 1934, le afd. No. 3396 waarbij B. en W. tot 1 Januari 1936 gemachtigd zijn gemeentcterrein, gelegen in het complex ,,'t Hart" onderhands te verkoopen (No. 3396). De heer de Bruyn wil bij evcntueele ver koop ook de commissie van Welstand doen hooren, daar dan tevens eischen moeten worden gesteld voor den bouw. Later zal toch een bouwvergunning moeten worden verleend want de menschen koopen den grond om er iets bepaalds op te bouwen. Men moet echter waken tegen het later verleenen van bouwvergunningen tegen de bedoeling der Welstandscommissie in. Blokken van 5 tot 7 woningen onder 1 dak, zijn daar niet goed, hoogstens moeten er dubbele huizen komen doch de kooper van den grond, moet men geen strop laten koo- pen. De goedkeuring wordt voor kennisgeving aangenomen. j. Een schrijven van B. en W. verzoe kende goed te keuren dat een bedrag van 36.voor aankoop van ladders ten be hoeve der brandweerauto te Soesterberg wordt bestreden uit het door den Raad ver leende crediet voor aankoop van de mo torspuit, welk crediet daarvoor toereikend blijkt te zijn (No. 3269). Conform voorstel besloten. Met algemeene stemmen ij stemmen besloten ten aanzien jj van het Soester Natuurbad le, dat het op Zondag open H blijft 2e. dat de zonnebaden NIET li worden verboden II 3e. dat men zich in een kring van 15 Meter rond het water gemengd mag bewegen in badcostuum 4e. dat de bestaande gelegenheid voor niet-gemengde baden wordt gehandhaafd. De straatverlichting te Soes terberg blijft evenals te Soest, tot 12.30 uur des nachts branden. k. Een adres van H. Wblfsen, verzoe kende ontheffing van de bepaling der ver ordening ex art. 4 der Hinderwet voor de oprichting eener houtzagerij, met mededee ling van B. en W. dat dit bereids in be handeling genomen is (No. 3530). Om prae-advies in handen gesteld van B. en W. 1. Een adres van G. H. Duwel, verzoe kende ontheffing van de bepaling der ver ordening ex art. 4 der Hinderwet voor de oprichting eener slagerij met rookerij en kookerij, met mededeeling van B. en W. dat dit bereids in behandeling genomen is. (No. 3541). Om prae-advies in handen gesteld van B. en W. ra. Een schrijven van de N.V. Arnhem- sche Waterleiding Maatschappij inhouden de de mededeeling dat de proefneming met de wijziging der tarieven op 1 Juli a.s. ge staakt zal worden, aangezien de resultaten negatief zijn uitgevallen (No. 2446). De burgemeester zegt dat dit betrekking heeft op het tijdelijk ingestelde tusschen- tarief. Er is echter gebleken, dat 1/3 der afnemers blijven beneden het minimum ver bruik in de laagste klasse en dat sommigen zelfs nog niet 1 M3 water per jaar verbrui ken. In verband me tdeze resultaten zal het tusschentarief niet definitief worden inge voerd. Het schrijven wordt voor kennis geving aangenomen. n. Een adres van den Raad der Gerefor meerde Kerk e.a., verzoekende de gemeen te voortaan voor kermisgedoe te bewaren (No. 3550). Om prae-advies in handen gesteld van B. en W. o. Een adres van G. G. v. d. Berg, tot aankoop van grond, met mededeeling van B. en W. dat dit bereids in behandeling ge nomen is (No. 3513). Om prae-advies in handen gesteld van B. en W. p. Een adres van de Vereeniging „Een school met den Bijbel te Soest" verzoeken de medewerking te verleenen voor de uit breiding met één lokaal van de Chr. School aan den Driehoeksweg (No. 3529). Om prae-advies in handen gesteld van B. en W. q. Een schrijven van den Brandraad, be klagende zich over het niet-hooren inzake den aankoop van een motorspujt voor Soesterberg, en verzoekende hieromtrent de redenen te mogen vernemen (No. 3296). De heer Gasille vraagt waarom de Brand raad eigenlijk niet is gehoord, daar hij dit toch ook nog in de betreffende raadsver gadering heeft verzocht. Dc heer Grootewal zegt, dat zulks wel degelijk is gebeurd. De burgemeester meent, dat zulks ook wel zal blijken doch dat men het prae-ad vies van B. en W. maar eens moet afwach ten. Het schrijven wordt voor prae-advies in handen gesteld van B. en W. r. Schrijven van A. Endendijk, lid van den gemeenteraad, waarin hij mededeelt dat hij aan het bestuur der stichting tot beheer van het Soester natuurbad heeft kennis gegeven dat de functie van be stuurslid dier stichting door hem niet meer kan worden waargenomen (No. 3313). De burgemeester stelt voor dit schrijven te behandelen bij punt 14 der agenda. Al dus wordt aanvankelijk besloten. s. Verzoek van de raadsleden A. Enden dijk en D. A. de Bruijn tot het mogen be handelen van een door hen voorgestelde motie inzake de handhaving van het re glement voor het Soester natuurbad (No. 3547). Ten aanzien van dit verz.oek wordt op voorstel van den burgemeester eveneens besloten als ten aanzien van het vorige stuk. t. Vragen van de raadsleden J. Nooder en»A. de Nies inzake werkverschaffing met beantwoording (No. 3148). Op voorstel van den Gurgemeester wor den deze vragen en dezelver beantwoor ding aan de agenda toegevoegd. u. Adres van J. L. v. d. Lichte verzoe kende hem alsnog te verleenen de door hem aangevraagde ontheffing van art. 15 der Bouwverordening (No. 3400). Om prae-advies in handen gesteld van B. en W. v. Adres van P. Th. van Driel te Soes terberg inzake een door hem aangevraagde bouwvergunning (No. 1/437). De burgemeester stelt voor dit adres om prae-advies te stellen in handen van B. en W. evenals het volgende adres. w. Adres .van F. H. Houbaer betreffen, de aanbieding van grond voo"r wegaanleg (No. 3559). De heer Grootewal zou de beide laatste adressen liever nog willen behandelen in deze Raadszitting, doch dan in een gehei me vergadering, te houden na afloop der openbare. Er is spoed me tdeze zaken noodig. De heer Endendijk zou de stukken r en s thans niet willen behandelen daar hem is gebleken, dat de organisaties uitstel van behandeling wenschen teneinde ook over deze kwesties hun inzichten te kunnen kenbaar maken. De heer v. d. Berg ondersteunt dat voor. stel. Beide stukken zijn eerst in de laatste dagen openbaar geworden en de organisa ties hebben in het geheel geen gelegenheid gehad zich daarover uit te spreken, terwijl het toch principieele aangelegenheden be treft. De burgemeester meent, dat het logisch is alles nu af te werken en de zaak is vol doende voorbereid. Anders krijgen wij een 2e maal nog eens uitvoerige discussies en daar voelt spreker niets voor. De organisa ties hebben met deze zaak in het geheel niets te maken, het is een kwestie die de Raadsleden aangaat. Eenige behoefte aan uitstel bestaat dus niet en spr. handhaaft zijn voorstel de stukken bij punt 14 der agenda te behandelen. De heer Endendijk zal zijn verzoek dan anders inkleeden. Gelet op de meening der organisaties verzoekt spreker dan, mede namens den heer de Bruyn, de beide punten uit te stellen tot de volgende vergadering. Dat moge voorstellers van eenig punt toch wel doen. Besloten wordt de punten r en s. aan te houden ter behandeling in de eerstvolgende Raadsvergadernig. 4. Vaststelling van besluiten tot wijzi ging der begrooting diensten 1933 en '31: a. algemeene wijziging gemeente-, grond en gasbedrijfbegrooting 1933; b. wijziging gemeente, en wegenfondsbe- grooting 1933; c. wijziging gemeente- en gasbedrijfbe grooting 1933; d. wijziging grondbedrijfsbegrooting 1933; e. algemeene wijziging gemeentebegroo- ting 1934; f. wijziging gemeentebegrooting 1934, waarbij de uitkomsten der begrooting na tuurbad 1934, voor zoover noodig, in de ge meentebegrooting worden verwerkt. (Nos. 21, 22, 23 en 24). Bij onderdeel a. klaagt dc heer Gasille er over, dat zooveel ramingen zoo geheel foutief zijn gebleken en verre overschreden zijn. De noodwoningen hebben aan onder houd ruim f 600 gekost, terwijl er maar f 175 was geraamd. Zoo zijn veel meer punten en spreker verzoekt nadrukkelijk bij de volgende begrooting nauwkeuriger te on derzoeken en beter te ramen. Bij onderdeel c. informeert de heer Ga sille naar de uitkomsten van 1933; hem wordt toegezegd dat deze binnenkort be kend gemaakt zullen worden. De burgemeester voegt daar nog aan toe een nieuw voorstel, waarbij een aantal kleine posten alsnog worden verhoogd tot een bedrag van f 88. Ten slotte worden alle wijzigingsvoor stellen aangenomen. 5. Vaststelling van een besluit tot wij ziging der gemeentebegrooting 1933, als mede van de daarbijbehoorendc begrooting en rekening van het natuurbad over het jaar 1933 (No. 21/332). Onveranderd vastgesteld. 6. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 29 November 1933 tot opname van kasgeld voor het dienstjaar 1934 (No. 259). De burgemeester zegt, dat een nieuw besluit noodig was. Tegen het bedrag van f 200.000 bestond in Utrecht bezwaar en gebleken is dat met f 130.000 kasgeld des noods kan worden toegekomen. Tevens wenscht de burgemeester bij dit punt te behandelen het eerste voorstel der aanvul lingsagenda, n.1. om over te gaan tot het aflossen van een geldleening en het 2e om aangaan van een geldleening. Het betreft hier het restant van de leening voor de woningbouwvereeniging van het Alge meen Pensioenfonds in restant groot i 846.862.15 waarvan f 600.U0Ü a pari zal kunnen worden afgelost. Wij moeten ech ter 1 boete betalen, wat ten slotte in l trecht is goedgevonden te dekken in 2 jaar, dus elk jaar f 4234.31. Daardoor wordt een aanzienlijke besparing op het rentetype verkregen. Aldus wordt besloten. 7. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit dd. 3 Mei 1933 tot in voering van een tijdelijke korting op de salarissen van het gemeentepersoneel in verband met de inwerkingtreding der wet 31 Mei 1934 Stbl. No. 281 tot wijziging der Pensioenwet 1922 (No, 3504). De burgemeester zegt, dat het georgani seerd overleg heeft voorgesteld het verschil in salarieering als tijdelijke toelage aan het salaris toe te voegen. B. en W. hand haven echter hun voorstel, als blijkt dat de lager bezoldigden eenig nadeel zullen on dervinden van de verandering, dan is dat altijd nog te bezien. De geheele salarisre geling, waarbij de salarissen op Rijkspeil worden gebracht mede in verband met het levenspeil in de gemeente, moet toch ook worden herzien, en dat komt dus nog later. De heer Endendijk wil realizeeren dat de hoogere inkomens weinig schgde van de wijziging zullen hebben (ongeveer f 7), terwijl de lagere inkomens het meest ge drukt zullen worden (ongeveer f 37. Dit geldt ook voor werklieden en nog ster ker wanverhoudingen treden op voor on- gehuwden, waarvan sommigen zelfs hooger salaris zullen ontvangen, en dat is scheef. Spreker wil de achteruitgang in salaris dekken door een bijzondere toeslag tot den tijd, dat de nieuwe salarisregeling in wer king treedt en dat is al over een paar maanden. De heer Grootewal heeft een lijstje waar uit blijkt dat iemand met f 1600 salaris thans f 80.pensioenkorting betaalt, wat f 100.zal worden en dus 2 nadeel heeft. Dit nadeel wordt voor een salaris van f 2500 1.5 en voor een salaris van f 3000 1.1 Sommige ongehuwden zullen inderdaad van de regeling zelfs voordeel hebben. Als men er aan denkt, dat met 1 September in elk geval de nieuwe sa larisregeling tot stand moet zijn gekomen, is het slechts een kwestie van 2 maanden en daarom stelt spr. voor in die 2 maanden aan allen een zoodanige toeslag te verlee nen, dat het te ontvangen salaris in elk ge val niet achteruitgaat, zulks tot de invoering van de nieuwe salarisregeling. De burgemeester acht de materie moeilijk en de diverse Regeeringscirculaires niet overduidelijk. De heer Nooder ziet een 10 salaris korting al in uitzicht en is er daarom ook voor, dat deze materie maar wacht tot de salarisregeling zelf. Het voorstelGrootewal komt hierna in stemming en wordt aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Tegen het voorstel stemden de heeren van Klooster, Lodee- sen, v. d. Bremer, Gasille en Stroband. Aldus geamendeerd wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 8. Adres van het Bestuur der Vereeni ging „Soesterberg's Bloei", verzoekende verbetering der straatverlichting te Soes terberg, met voorstel van B. en W. (No. 3426). Convorm voorstel besloten. 9. Adres der Vereeniging „Soesterberg's Bloei" verzoekende afwerking van den Verlengde Postweg, met voorstel van B. en W, (No. 3217). De heer Nooder begrijpt deze geschiede nis niet. Men heeft ons hier toch altijd ver teld, dat er 75 gestort moest zijn en is dat nu in eens nergens te vinden? De burgemeester zegt, dat voor aanleg op grond van het Wjegenfonds 100 ge stort moest zijn, wat de komende aanleg- belasting aangaat kan men maximum 75 van de aanlegkosten op de aangrenzende eigenaren verhalen. De heer Mulder deelt echter positief me de dat door de gemeente-ambtenaren steeds is gezegd dat men recht op aanleg van een weg had als 75 der aanlegkosten gestort was. Kan men daar nu op aan, of kan men er niet van op aan? Het voorstel van B. en ,\Vl wordt hierna aangenomen. 10. Voorstel van B. en WL tot het geven van namen aan eenige nieuwe wegen op het Hart (No. 3516). B._en W. stellen voor aan 4 nieuwe we gen üc namen te geven van Kockoekwcg, Leeuwerikwcg, Pelikaanweg en Merelwcg. De heer Nooder heeft bezwaar tegen den riaam Pelikaanweg want dat is een uit- heemschc vogel die niet bij de anderen hoort. Het voorstel wordt echter z.h.st. aangenomen. 11. Benoeming van een lid van een 2-tal raadscommissies in de vacatures, ontstaan door de ontslagname van het raadslid Mej. H. Funke (No. 213). In de commissie voor Belastingzaken wordt benoemd <je heer A. Mulder met 14 stemmen en in de commissie voor de Werk verschaffing dezelfde met 12 stemmen. De heer Mulder neemt de benoeming aan en dankt voor het in hem gestelde ver trouwen. 12. Vaststelling van de vergoeding ex art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over

De Soester | 1934 | | pagina 1