1930 ten behoeve van de stichting Engen daalschool (No. 110). Conform voorstel vastgesteld. 13. Adres van het Bestuur der Centrale Winkeliersvereeniging te Soest, verzoeken de het natuurbad niet in gebruik te geven voor festiviteiten, met voorstel van B. en W. (No. 3507). Conform voorstel besloten. 14. Behandeling van het adres van den Raad der Gereformeerde Kerk van Soest e.a, verzoekende maatregelen tte (treffen met betrekking tot de exploitatie van het Soester natuurbad (No. 3523). Dit blijkt te worden het hoofdpunt de agenda, en lokt zeer uitvoerige discussies uit, speciaal van gereformeerde zijde. De heer Endendijk zegt, dat B. en W. in de stukken hebben geschreveq dat het vorig badseizoen door niemand gemoti veerde bezwaren «aar voren zijn gebracht, doch dat is onwaar. Spr. wil niet bepaald zeggen, dat het College van B. en W. liegt maar juist is het in geen geval. Meerma len heeft spreker bezwaren ingebracht en zelfs uitvoerige discussies zijn gevolgd. De burgemeester meent, dat deze wijze van uitdrukken onparlementair is en onge oorloofd. Spreker zegt dat het uitblijven van bezwaren betrof onjuist of ongepa gebruik der inrichting en daarover zijn nimmer bezwaren ingekomen. De wijze van uitdrukken van den heer Endendijk acht spreker echter hoogst, ongepast. De heer Endendijk wil die woorden dan terugnemen, maar wat de laatste dagen i geschiedt is al weder gebleken weinig waarborg voor een goede exploitatie van het natuurbad te geven. De heer Gasille: „Wat is er dan toch wel gebeurd?" De hoer Endendijk zegt, dat het Stich tingsbestuur thans de werking van het ar tikel, waarbij gemengde zonneb.aden ver boden zijn, heeft opgeheven. Het request van de Kerkelijke Besturen is echter te laat gekomen. Dat had het vorig jaar reeds moeten zijn ingediend. Spreker geeft toe dat thans door de geheele regeling geen streep kan worden gehaald. Dit jaar is nu eenmaal op alles gerekend met de verpach tingen der parkeergelegenheid, van het restaurant, met uitgifte van abonnementen e.d. thans kan men dus niet meer den Zon dag gaan sluiten en gemengde baden ver bieden. Wat onder zonnebaden wordt be grepen weet practisch iedereen, alleen B en W. blijkbaar niet. De overgroote meer derheid van de bevolking echter wel. De burgemeester zegt, dat hij hoopt dat alle raadsleden althans naar buiten een be hoorlijke toon zullen aanslaan om het de corum van den Raad op te houden. De heer Endendijk zelf weet heelemaal niet wat precies zonnebaden zijn. De heer Endendijk weet dat wel degelijk, iedereen weet het trouwens. Spr, zou ook nog willen mededeelen, waarom een der Kerkeraden het adres niet heeft ondertee kend, maar zal de bespreking daarvan over laten aan den heer de Bruyn. De heer de Bruyn heeft met spijt de in diening van het request gezien. De Pro testanten-Orthodoxe gemeente in den Raad vertegenwoordigd door den heer Hornsveld en spr. (protesten) heeft het request niet geteekend, daar de voorzitter in de Raads vergadering van 31 Januari duidelijk zijn standpunt heeft uiteengezet, waarmede spr. volkomen accoord kon gaan. Spr. citeert dan een deel van de toenmaals door den burgemeester gehouden rede, waarin deze zeide nooit voor een canovijver te zullen zijn, dat eenvoud het kenmerk van het wa re was en dat spr. nimmer zou medewer ken om te komen tot een wereld en een sfeer waarin de menschen zich alleen maar toonden met geringe bedekking, en ook nimmer van het Natuurbad een speeltuin wilde maken voor half ndakte menschen en zou strijden tegen een dergelijke janboel. Die woorden van den voorzitter hadden spr. volle sympathie, doch die Voorzitter is thans blijkbaar wel heel erg omgedraaid. Dit was echter voor de Orthodoxepro testanten aanleiding om het request niet te teekenen, daar zij zich volkomen met het door den Voorzittertoenmaals ingenomen standpunt konden vereenigen. Het spijt spr. zeer dat de burgemeester inmiddels door een demonstratie van een ultra-moderne groep zoo is omgeslagen. Thans zal men blijkbaar op een strook van 15 M. vanaf het water gemengd kunnen verkeeren. Öet behoeft dus geen betoog, dat spr. en de zij nen hoegenaamd geen vertrouwen meer in den Voorzitter hebben die op een der-' gelijke wijze zijn beginsel heeft losgelaten. Voor de toekomst hoopt spr. nog dat we van den burgemeester zullen weten, wat we precies aan hem hebben, maar spreJcer inpet bij deze ten sterkste tegen de thtyns getroffen maatregelen protesteeren namens hen, die hij hiel" vertegenwoordigt. De heer de Nies wil iedereen in eün waarde laten, maar wijst :er wel op, dat bij de schepping de mensch zonder eenige bedekking is geschapen. Alleen hadden ze toenmaals een vijgenblaadje en in het Pa radijs kwam geen onzedelijkheid voor. In andere werelddeelen, onder meer in JJali. loopen de vrouwen geheel naakt en nie mand neemt er aanstoot aan, want men ge voelt zich daar mensch. Daar is echter( de Godsdienst als eenheid, terwijl hier op Godsdienstig gebied een angstige verdeeld heid heerscht. Spreker heeft groote ach ting en waardeering voor de vrije opvat tingen van Ds. van Schaick, doch betreurt het ten zeerste, dat diens volgelingen, tzoo klein van opvatting zijn. DaarenbovCTi is wat men in een natuurbad ziet, meestal niet zoo erg mooi, ja soms bepaald leelijk waar het menschelijke lichaam daarbij ve le niet op de voordeeligste wijze naar vo ren komt. Allen die het na.tuurbad bezoe ken zoeken daar echter gezondheid en geen vuiligheid. Verleden jaar ging de zaak hier goed, laat het nu ook goed gaan dit jaar. Als een geheelonthouder geen borrel wil drinken, gaat hij niet naar een café en als iemand geen vrouw in badcostuum kan of wil zien, behoeft hij niet naar het natuur bad te gaan. Eigenaardig is, dat men thans met allerlei bezwaren komt aandragen, ter wijl vroeger bij het baden en zwemmen in de Eem zich werkelijk zeer stootender ta- fereelen afspeelden, veel en veel erger dan ooit op het natuurbad kan geschieden en men toen van geen der heeren bezwaren hoorde. Als de heeren zoo erg voor hy giënische toestanden zijn, laten ze dan eerst eens de bestaande krotwoningen opruimen of verbeteren. De heer Grootewal zegt, dat het beroep van den heer de Bjuyn op de woorden van den burgemeester van 31 Januari j.1. niet opgaat. Toen ging het toch om een cano vijver en speeltoestellen en daartegen kant te zich de burgemeester. Thans zijn die din. gen niet aan de orde, doch gaat het om het bad zelf. Het nemen hier in Soest van wer kelijke zonnebaden, komt practisch in het geheel niet voor, althans dat geschiedt zeer weinig. Spr. is heel veel op het natuurbad geweest en heeft nimmer iets onoirbaars gezien. Indertijd vertelde de heer Endendijk aan spr., dat hij zelf nog nimmer in het water was geweest van zijn leven, maar dan mag spr. toch de vraag stellen wat de heer Endendijk dan op het Natuurbad doet en wat hij doet er over te praten. De heer Gasille heeft de indiening van het request met spijt gezien, ifi de eerste plaats voor den gemeenteraad, omdat hij voorzag dat het gevolg weder zou zijn tal van on welwillende opmerkingen tegenover elkan der. In de 2de plaats voor de gemeente, omdat het voorgesteld wordt, alsof het alleen maar onzedelijke menschen nen. Het natuurbad hier is een zeer over zichtelijke plaats, waar ongerechtigheden practisch niet kunnen gebeuren en ook noj nimmer zijn gebeurd En in de 3d plaats voor het Stichtingsbestuur, want dat moet mede op het zedelijk ge bied toezien en het is jammer, dat de be stuursleden daarvan door deze discussies feitelijk weer wordt aangewreven, dat zij zijn tekort geschoten. Deze geheele behan deling van het request geeft dus voor meer deren nadeelen en onaangenaamheden, ter wijl het in het geheel geen nut heeft. De heer v. d. Berg protesteert tegen de woorden van den heer de Nies en meent dat de tijden voor naaktcultuur voorbij zijn. Men wil nu de door den Raad vastgestelde verordening gaan verkrachten, doch spr. meent dat deze verordening zoo moet blij ven om in eventueele gevallen te kunnen oj^reden, daarom is spr. tegen het voorstel van B. en VJ). De .burgemeester is niet verwonderd dat de discussie dezen kant opgaat. Dat de werkwijze zou zijn veranderd ontkent spr. ten stelligste, integendeel, er is besloten door het geheele Stichtingsbestuur dat op dezelfde voetsporen als verleden jaar zal worden doorgegaan. Er wordt hoege naamd niets verandert. Overtuigend is spr. gebleken, dat het begrip wat precies te ver staan is onder „zonnebaden" zeer moeilijk schijnt. Ieder denkt er anders over. Wér kelijke zonnebaden zullen ook in de toe komst slechts gescheiden kunnen worden gebruikt, door de dames op het terrein voor dameszonnebaden en door de. heeren op het terrein voor heeren zonnebaden Als er 3009 en meer bezoekers zijn is het echter practisch onmogelijk van een elk te eischen, dat hij of zij slechts op het strand vertoeft in badmantel of strandpyama, dat is onmogelijk. Het fabeltje dat spr. ten slotte'is medegegaan met de ultra moderne groep wijst spr. absoluut nf. Daar is geen sprake van. Alleen zal voortaan alles net oo zijn als ook verleden jaar, daar geble ken is, dat verpoozing op het strand alleen badmantel of pyama onmogelijk is vol te houden. Van strijd met zijn vroegere verklaring is bij spreker geen sprake. Toen maals heeft hij gezegd te zijn tegen een ca novijver en tegen het maken van een spee] tuin van het natuurbad. Spreker is ook teeds geweest tegen vlotten, balken, bal en e.d., daar hij alleen wil, een mooie groo te plas water om te zwemmen en te baden, met de mogelijkheid tot gezellig verpoozen nadat men in ii>_-t water is geweest. Voor ichennis der eerbaarheid en onwelgevoege- üjke handelingen moet echter scherp wor den gewaakt en daarvoor is reeds meer personeel aangesteld. Het ligt zelfs in de bedoeling aan eenigen politioneele bevoegd heden te geven opdat zij bij excessen kun nen optreden. Overigens regelt het verblijf in de inrichting zich wel van zelf. Als hoofd der politie met een 20-jarige straf- practijk in Nederlandsch Indië, weet spr. uit eigen ondervinding dat onoirbare din gen nimmer in het openbaar gebeuren, doch wel op zeer afgescheiden terreinen of bin nenskamers, en ook in Soest. Op een open nrichting als he\ Soester Natuurbad met de controle van het publiek zelf zullen echter nooit, excessen geschieden en die zijn ook nimmer geschied. En mocht zich eens het begin van iets onwelgevoegelijks hebben voorgedaan, dan is dat terstond den kop ingedrukt, en dat zal in de toe komst ook gebeuren. Onzedelijke dingen zijn nimmer op het natuurbad geschied. Hier te Soest is meer controle dan in de Bilt, waar men 2 controleurs op de eerste 1000 bezoekers en verder 1 controleur op elke volgend 1000-tal heeft. Als de alge meen leider en nog enkelen polioneele be voegdheden krijgen, kan men tegen al wat ongeoorloofd is .terstond en met kracht op treden, doch spr. ziet er hoegenaamd geen bezwaar in, dat een heer en een dame een z.g. Zonnebaden gebruiken op M. afstand van elkander. De consequenties van de ge mengde baden bestaan onder meer in een toestand van het gemengd verblijf op het gemengde strand zonder eenige beperking. De heer Endendijk acht liet betoog van den heer de Nies werkelijk naar niets ge lijken. T.z.t. zal spr. een uitvoerige tQe- ichting geven op zijn ingediende motie en daarbij zal hij dan de feiten wel mededee- en en rechtzetten. Zooals de toestand het vorig jaar was, was het heelemaal niet goed en spr. heeft er bij herhaling wat van gezegd. De burgemeester acht het nu juist zoo treurig, dat thans het debat niet kan wor den beëindigd en men volgende Raadsver gadering weer een soortgelijk debat krijgt over dezelfde kwestie. Dat lijkt spreker geen buitengewoon goede reclame voor de gemeente Soest en voor het Natuurbad. Spreker had gaarne een reprice van dit de bat willen voorkomen, maar nu de heeren Endendijk en de Bruyn zelf hun motie ver zocht hebben eerst volgend maal in behan deling te nemen, was spr. onmachtig daar tegen in te gaan. Het argument, dat de or ganisaties in de gelegenheid moesten zijn hun meening kenbaar te maken* is ondéug- delijk, daar dit geen kwestie is van de or- anisaties, doch van den Raad en van het Stichtingsbestuur. Spr. betreurt dezen gang van zaken zeer ernstig. De heer Endendijk acht hier belangen aanwezig voor de geheele gemeente. En dan mag toch ook wel de publieke opinie vindt spreker thans het College van B. en tegenover zich en ook het Stichtings bestuur. Dat is heel eigenaardig, want tot dusverre heeft het stichtingsbestuur altijd laten blijken, dat zij voelde voor spr. ar gumenten. I hans is echter gebleken, dat in het Stichtingsbestuur goede trouw aanwezig is. De burgemeester meent, dat de hee Endendijk insinueert en eischt van hem dat hij thans met feiten komt en niet met niet zeggende algemeenheden. De heer Endendijk meent, dat hij heele maal met insinueert, hij is als* altijd geheel open. Wethouder van Klooster zegt, dat ieder, een weet hoe hij over deze dingen denkt. Spreker is principieel tegen gemengde ba den en de verwikkelingen uit het toestaan daarvan kon men verleden jaar al zien aan. komen. I hans moet echter worden uitg maakt of de zonnebaden gescheiden zulh zijn en waar de Burgemeester zulks uit drukkelijk heeft gezegd, bestaat er weinig aanleiding nog verder te opponeeren tegen de andere regelingen. Dit jaar moet in elk geval alles zoo blijven als het nu is. Het toezicht moet echter komen in handen van menschen, die boven de anderen gewone controleurs staan, en goed toezicht kunnen houden, terwijl zij Jn staat zijn eventuee tegen een ieder op te treden. Spr. hoopt dat het dit jaar goed zal gaan. De heer Mulder gaat accoord met het voorstel van B. en W. en heeft het volste vertrouwen in het Stichtingsbestuur. De controle hier in Soest is veel scherper dan elders. Men moet thans de consequenties aanvaarden van den toestand, zooals die op het oogenblik is, n.1. een familiebad. Zou men dat gaan veranderen, dan moet men de opzet veranderen en dan zal men daarbij ook moeten denken aan eventueele komende finantieele tekorten. De Burgemeester kan zich vereenigen met de woorden van wethouder van Kloos ter. In alle opzichten zal er voor worden gewaakt, dat de werkelijke z.g. zonnebaden lechts gescheiden worden gebruikt. Het gemengd verpoozen op liet strand kan men echter niet tegengaan als het ge mengd baden blijft toegestaan. Mien moet thans een beslissing nemen over 3 punten, de openstelling op Zondag, het gemengd verpoozen op het strand en het gemengd baden. De heer Endendijk ziet wel aankomen dat het voorstel van B. en W. met groot- meerderheid van stemmen zal worden aan genomen. Spr. voelt de onmogelijkheid om op het oogenblik nog wat te gaan verande ren in den toestand voor dit jaar. Het vol gend jaar is echter een nieuwe zaak en dan kan het zeker wel als men tevoren standpunt in dat opzicht bepaalt. De heer de Bruyn zegt, dat er in den laatsten. tijd op het natuurbad demonstra tief is opgetreden. Men heeft de gesteld* regelen overschreden en het toezicht hou dende personeel getart dan maar eens rap port op te maken. Wij allen komen wel eens in overtreding met de letter van de Wet, doch de demonstranten overtraden de reglementen opzettelijk. Het personeel wist niet precies waaraan het zich had te hou den en durfde niet krachtig op te treden tegen bekende persoonlijkheden in de ge meente. Er is op meer dan ergerlijke wijze op het Natuurbad gedemonstreerd en nu is er geen houvast meer. Spr. ziet daar in d> toekomst een janboel van komen en mag van het personeel eischen, dat het bij over treding der reglementen ook durft in te grijpen zelfs als het gaat tegen hoogstaandi personen. De heer Gasille meent, dat de heer de Bruyn verplicht is te bewijzen wat hij zegt en dat hij feiten moet noemen en geen al gemeenheden. Spr. weet van een dergelijke demonstfatie niets af. De burgemeester deelt mede, dat tegen elke demonstratie van welken aard ook en door wien ook, krachtig zal worden opge treden. Daarmede zal men gerust niets be reiken. De demonstratie die de heer de Bruyn bedoelt was heelemaal niet ernstig er was eigenlijk in het geheel geen demon stratie. Spr. brengt thans in stemming het voorstel van B. en W. om naar aanleiding van de adressen qan de adressanten te be richten; dat de Raad handhaaft het Besluit van 22 Mei 1933, waarbij de uren van openstelling -der inrichting ook op den Zondag worden bepaald; b. dat in verband met de reeds te dien aanzien getroffen ordemaatregelen, en het bezwaar om een juiste omschrijving vast te stellen wat onder het nemen van zonne baden wordt begrepen, eien algemeen ver. bod tot het z.g. „zonnebaden" niet kan wor den gesteld, doch dat op het gebruik van de inrichting in het algemeen, strenger toezicht zal worden uitgeoefend tot meer dere veiligheidsstelling van de zedelijke be langen van hen, die de inrichting bezoeken. dat in vergelijking tot het vorige ex ploitatie-seizoen de tijd voor niet-gemeng- de baden en een rtiimer aanfal uren is ge teld, waardoor de gelegenheid daartoe niet alleen in naam, maar ook in werkelijk heid bestaat. De heer Endendijk deelt mede, dat hij om de reeds genoemde practische redenen ook we? voor punt a. wil stemmen, echter alleen met de toevoeging dat zulks alleen vóór het loopende jaa.r geschiedt. Mterdere andere leden zeggen echter, dat zij tegen die toevoeging zijn. Ten slot te wordt punt a. met algemeene stemmen aangenomen in de redactie van het voor tel van B. en W. zonder eenige toevoe ging, echter onder aanteekening voor de heeren Endendijk en de Bruyn, dat zij al leen voorgestemd hebben ten opzichte van dit jaar. Punt b. wordt, hierna eveneens z.h.st. aangenomen. Bij punt c. zegt* de Burgemeester dat de niet-gemengde baden thans op een ruimer uur zijn opengestéld. Er wordt echter zeer weinig gebruik van gemaakt en dat mag men wel eens bedenken. Tn het tijdvak van 1116 Juni is nauwkeurig van het bezoek aanteekening gehouden en dit zal voortaan ook geschieden, opdat men daar voor het olgend jaar rekening mede kan houden. Op Maandag was er 1 heer in het niet- gemengde bad, Dinsdag 1, Woensdag 3, Donderd. 7, Vrijd. 1 en Zaterdag 6. In het iet-gemengde bad voor dames waren Maandag 9 dames, Dinsdag 4, Woensdag 8, Donderdag 9, Vrijdag 14 en Zaterdag 12 worden gehoord. Als lid der commissie dames. Op Dinsdag moest een heele club van 180 per&onen den toegang worden w eigerd, omdat het bad alleen maar voor dames was opengesteld en het gezelschap slechts gemengd wilde baden. Op Vrijdag moest aan 1 heer met 5 dames den toegang worden geweigerd, daar dit gezelschap ook alleen maar gemengd wilde baden op een tijdstip, dat zulks niet mbgelijk was. De cijters spreken boekdeelen en geven aan dat er van het niet-gemengde bad slecht zeer weinig gebruik gemaakt wordt De heer Endendijk zegt, dat het genoem de tijdvak een zeer ongunstig tijdperk wa men moet het over het geheele seizoen ne men en dan worden de cijfers wel wat ge. neutraliseerd. Zoo was er b.v. op Si Mei het gemengde bad heelemaal niemand. Memmen: „Ja, dat is begrijpelijk, toen vroor het. erder willi De heer Strcband verzoekt dan in den vervolge ook aanteekening te doen houden of de bezoekers der afzonderlijke baden ook genegen -zijn in het gemengde bad te ko men, want dat maakt'ook verschil De heer Nooder zou nog gaan en zou de bezoekers der met-gemene de baden de vraag willen stellen of zij principieel bezwaren hadden tegen gemeng de baden. De burgemeester zegt, dat men deze vra gen toch moeilijk kan stellen. Dat zou ook te ingewikkeld worden. Er zal echter voor worden gezorgd, dat voortaan bij de niet- gemengde baden nauwkeurig aanteekening wordt gehouden van het bezoek. I unt c. van het voorstel wordt hierna z.h.st. aangenofnen zoodat het geheele prae advies van B. en W. door den Raad algemeene stemmen is geaccepteerd. Verzoeken om ontheffing van art. 1') der Bouwverordening (Nos. 3485 3400 3447). De heer Gasille beklaagt zich er ov dat bij het ontheffingsvoorstel voor den heer v. d. Lichte de teekening niet ter inza ge was. Het argument van de commissie, dat de Braamw. toch eenmaal is bedorven en dat daarom een beetje meer bederf nie: hindert, acht spr. geen argument. Hij tegën het verleenen van de ontheffing aan den heer van Duin. De heer Mulder wil de bouwverordening in elk geval handhaven. Dat moet de grond slag zijn en alleen in bijzondere gevallen moet ontheffing worden verleend. Lang zamerhand gaat men echter bij elke aanvra ge ontheffing verleenen. In deze in geen bijzonder geval aanwezig. Dat er reeds veel bedorven is aan den Braamweg, kan nim mer argument zijn om nog meer te beder ven. Ook vraag* spr. waarom voor dez ontheffing niet het advies is gevraagd vat de Welstandscommissie. De burgemeester zegt, dat dit betreft een ontheffing. De eigenlijke bouwaanvragi komt later en dan wordt de Welstandscom missie gehoord. De heer Hornsveld is tegen blokbouw en daarom is hij ook tegen het onderhavige voorstel van 4 woningen onder 1 kap. De heer de Nies wijst er op, dat de prij van deze woningen vrij goedkoop wordt zoodat ze goedkoop kunnen worden ver huurd, waaraan behoefte is. Ten slotte wordt besloten met 10 tegen 5 stemmen de gevraagde ontheffing aan den heer Duin voor den bouw van 4 wo ningen onder 1 kap aan den Braamweg, te verleenen. Tegen stemden de heeren v. d Berg, Mulder, van Duren, Gasille en Hornsveld. Bij de ontheffing voor den heer v. d Lichte voor den houw van een blok van 4 woningen onder 1 dak aan de Stadhouders, laan, heeft de heer Gasille geen tee kening gezien. Het is hier op den hoek van den Maatweg en de man moet toch al 10 M grond afstaan. Het woningtype is precies hetzelfde als het blok woningen aan de Ju lianastraat tusschen de Anna Paulownalaan en het Julianaplein. Daar misstaat het in hc geheel niet, en zijn het mooie huizen. Dat kan aan de Stadhouderslaan ook. De heer Endendijk meent, dat de Wel standscommissie heeft geadviseerd dezen bouw niet toe te staan. Door den eisch van grondafstand heeft men den man echte onmogelijk gemaakt op het stuk grond te houwen zooals hij zich had gedacht, De heer de Bruyn wil de Welstand: eischen aanhouden en vindt dat men hier te Soest buitenwoningen moet hebben. De burgemeester zegt, dat de opmerkin gen van den heer Gasille echter wel over denking waard zijn. Aan den weg van Velp naar de Steeg staan soortgelijke wo ningen en daar staat het flink en aardig Het hangt heelemaal af van het type wo ningen .wat gebouwd wordt. De heer Endendijk zegt, dat als inderdaad blijkt, dat de huizen worden gebouwd met kamers van 3 bij 4 M. of grooter, het dan gewenscht is deze aanvrage terug te zen den naar de Welstandscommissie met ver zoek ze alsnog toe te staan. De heer frooder vraagt of deze bebou wing in overeenstemming zal zijn met de komende bebouwingsvoorschriften in het nieuwe uitbreidingsplan. De heer Gasille verzekerd dat deze bouw daarmede niet in strijd zal zijn. De heer Mulder wil ook in dit geval het principe der Bouwverordening handhaven. Het is hier een hoekoplossing, maar de teekening is er niet en spr. begrijpt niet waarom de aanvrager nu 10 M. grond moest afstaan. Ten slotte wordt besloten deze aanvrage voor nader onderzoek tot de olgende vergadering aan te houden. Bij de ontheffing'aan P. Zee voor 3 wo ningen onder 1 kap aan de Stadhouderslaan acht de heer Gasille zoo'n bouw geen be zwaar als er één kamer is van 5 x 4 M. De andere kamers mogen dan wel iets kleiner zijn. Spr. is ten deze vóór onthef fing. De heer Mulder wil wederom de bouw verordening stipt handhaven en acht hier geen bijzonder geval om ontheffing te ver leenen. Het is een heel gewoon geval. De ontheffing wordt in afwijking van het voor tel van B. en Wl verleend met 9 tegen 6 stemmen. Tegen ontheffing stemden de heeren van Dam, Grootewal, de Bruyn, Mulder, En dendijk en van Duren. 16. Vaststelling van besluiten inzake gemeente-eigendommen, t.w.: verkoop van grond aan G. Lelieveld (No. 3492). verhuur van grond aan A. Hilhorst (No. 3515); G. Steitner Wiss c. verhuur van grond aan T. Beuzel (No. 3545) d. schenking van grond van divere per sonen voor verbetering bermen Van Wee- destraat (No. 2895); e. schenking van grond door de Ned. Herv. Gemeente (No. 3461); f. schenking van grond door H. \V. Ran (No. 3521}; g- ruiling ran grond met K (No. 3288); h. restitutie erfpachtscanon aan F. (No. 3536); i. omtrent het verzoek van de K.N.A.U om vermindering betaald bedrag in ver band met beschikbaarstelling gemeenteter rein (No. 3499). De punten a, b en c worden zonder dis cussie conform de voorstellen van B. en W. aangenomen. Bij punt d. vraagt de heer Mulder, waar om het Rijk niet bijdraagt voor deze weg- verbreeding, net als in Soesterberg. Wethouder van Klooster antwoordt, dat wel een Rijksbijdrage is gevraagd, doch g< w eigerd. Er is alleen een kleine tegemoet koming van het Rijk bij de uitvoering Ver kregen. Goedgekeurd. Bij punt e informeert de heer de Bruyn naar de moeilijkheden met dien akker, waarop wethouder van Klooster antwoordt, dat dit in orde is gekomen. Goedgekeurd De punten f, g, h en i worden zonder discussie conform de voorstellen van B. en W. aangenomen. Hierna komt aan de orde de aanvullings agenda. 1. Voorstel van B. en W. tot het aflos sen van een geldleening en het wederom aangaan van een geldleening (No. 3419). Is reeds behandeld hij punt 6 der agenda. 2. Crediet-aanvrage van B. en W. voor het verrichten van eenige werkzaamheden aan het schoolgebouw in de Kerkebuurt ^-betering van de speelplaats (No. B. en W. stellen voor toe te staan f 225 oor voorziening van de muren tegen vocht n f 250 voor voorziening van de binnen muren en f 1990 voor verbetering van de speelplaats, alles ten behoeve van de open bare LT.L.O.-school. De heer Mulder meent, dat de berekening ad -5 cents voor de tegels te hoog is, daar die 10 of hoogstens 12 cent kosten, wat de heer Hornsveld beaamt. Spr. vraagt open bare aanbesteding en niet uitvoering in ïigen beheer, wat blijkbaar veel te duur wordt. De burgemeester zegt, dat als het met lukt de tegels tegen 12 cents te krijgen, dan openbare aanbesteding zal volgen, terwijl wethouder van Klooster dit verschil di rect zal onderzoeken. De heer Gasille zegt. dat de Raad besloten heeft niets meer in eigen beheer uit te voe ren en stelt dus voor in elk geval een pu blieke aanbesteding te houden. Aldus ge amendeerd wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 3. Voorstel van B. en Wt tot verkoop van grond aan C. van Ginkel (No. 3522). 4. Voorstel van B. en W. inzake verbe tering van een gedeelte van den Postweg (No. 3552). Voorgesteld wordt aan C. van Ginkel, inkenweg 27 te Soest, te verkoopen een strook gronds aan de Schrikslaan. groot ongeveer 61 M2 tegen f 1.10 per M.2. aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. inzake verbe tering van een gedeelte van den Postweg (No. 3552). B. en W. stellen voor het middelste deel van den Postweg te Soesterberg, waar geen klinkers liggen ter lengte van 413 Mfcter te verharden op een breedte van 5 Meter met toepassing van een teerprocedé, waar voor een crediet van f 4500 noodig is. De Finantieele Commissie adviseert hiervoor een openbare aanbesteding te houden. De heer Gasille zegt, dat begin en einde van een klinkerverharding zijn voorzien en dat is samen 300 Meter. Het gaat nu om het middengedeelte van 400 Mete'r,' waar men een soort macadamweg van wil ma ken. Spr. is niet voor half werk, maar wijst er op, dat zuinigheid geboden is, daar maar nieuwe credieten worden aangevraagd en geen nieuwe inkomsten komen. Wethouder van Klooster neemt de schuld van dit overijlde voorstel op zich, daar het stuk weg zoo niet kan blijven; het hotst en stuift verschrikkelijk. De heer Grootewal wil een bestek doen maken en het laten aanbesteden. Dan zal men met hetzelfde geld meer kunnen doen en beter. Komt er dan geld over, dan kan men wel tot 590 Meter gaan. Wethouder van Klooster ontkent dat, daar de andere deelen reeds klinkerbestra ting hebben. De heer de Bruyn meent, dat als het goed- kooper blijkt te worden dan de raming, het restant-bedrag dan overblijft. De heer van Duren informeert wederom aar de aanlcgbelasting. De heer Nooder vermoed, dat de bedoe ling is het entree naar het Vliegkamp goed te maken voor den 14den Juli en is dan het Pelikaan-Comité zeer dankbaar. Spreker stelt voor de gevraagde f 600. oor opmeten en waterpassen ook toe te staan. De heer Gasille acht dit onnoodig, daar ulks alleen de bedoeling was, als den ge- heelen weg op nieuw werd verhard, wat nu niet gebeurt. Dat opmeten en° waterpassen is dus nu niet aan de orde. De heer Stroband vraagt, of er nu ook rioleering gelegd wordt, iets wat wethou er van Klooster ontkent. Het voorstel wordt hierna aangenomen en er zal een openbare aanbesteding plaats hebben. Daarna stelt de burgemeester aan de orde de aan de agenda toegevoegde vragen van de raadsleden Nooder en de Nies met het antwoord van B. en W. De stellers der vragen hadden het over de stopzetting der werkverschaffing en over het krachtens order van den Minister mede stopzetten der steunverleening. Zij onden het onj'uist, dat de menschen daar door overgeheveld werden naar Maatschap pelijk Hulpbetoon. Zij wenschen weder on_ iddellijk invoeren der werkverschaffing en steunverleening conform de Rijksregeling en wenschten mede productief werk met loonen conform het collectief contract en invoering daarvoor van een 40-urigen werk-

De Soester | 1934 | | pagina 2