f Een spoedeischende Raadsver gadering Fa. M. H. van RAALTE AMERSFOORT Fa. M. H. v. Raalte - Amersfoort J. L. H0KSBERGEN in de bekende prima uitvoering Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 GEMEENTERAADSVERSLAG. In plaats van een vaste leening tegen 4.375 procent wordt thans een kasgeldleening ad. f350.000 tegen slechts 1.70 procent gesloten voor drie maanden Soesterberg Afdeeling Witte Goederen ZAT. RDAG 30 JUNI a.s. begint onze halfjaarlijksche UITVERKOOP van T- VAN VLIET Modelslagerii Ingezonden ONDERSTEUNINGSFONDS VOOR GEHOEFTIGE MUSICI. Het ondersteuningsfonds voor behoeftige musici heeft thans van den Minister van Justitie vergunning ontvangen tot het hou den van een nieuwe loterij, omvattend 30.000 loten tegen den prijs van 0.50 per lot. Het Fonds stelt voor deze loterij 3000 prijzen beschikbaar, derhalve op elke tien loten 1 prijs. Met groote erkentelijkheid maakt het Bestuur van het Fonds melding van de be reidwilligheid, waarmede tal van kunste naars een of meerdere werken ten behoeve van deze loterij afstonden. Van de volgende schilders werden werken ontvangen: J. P. H. E. Apol; J. C. W. Cassaar; Th. Goed- vriend, te^s-Gravenhage; Tj. Bottema te Katwijk, A. W. Kort te Groningen, H. Mees, J. Gidding te Rotterdam; A. J. J. Verschuuren te Oosterhout; P. Janssen te Boxtel; H. van OsiDelhér te Laren en A. Zonneveld te Soest. EEN WINKELBEURS. Baarn's Bloei besloot in samenwerking met de plaatselijke middenstandsorganisa ties, een winkelweek te houden in de week van 13 Augustus a.s. Deze winkelbeurs wordt gehouden in de openbare lagere school „de Prinses Julia- naschool", door het gemeentebestuur voor dit doel beschikbaar gesteld. Eiken middag zal er een strijkje aanwe zig zijn en des avonds zullen concerten plaats vinden. De opening van deze beurs des morgens wordt met herauten te paard aangekondigd. Woensdagmiddag 27 Juni 1934 te 2 uur was de Gemeenteraad van Soest in open bare spoedeischende vergadering bijeen ge roepen ter behandeling van een voorstel van B. en W. tot intrekking van het raads besluit van 22 Juni 1934 tot het aangaan van een vaste geldleening bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en in de plaats daarvan te besluiten tot het aangaan van een kasgeldleening. Bij de opening der vergadering te 2 uur bleken alle leden aanwezig te zijn op de leden J. S. van Duren en J. Stroband na. De burgemeester zat de vergadering voor. Nadat gelegenheid was gegeven voor het doen van een zoogenaamd stil gebed, deel de de burgemeester mede, dat deze spoed eischende vergadering door hem bijeen was geroepen, daar inmiddels was gebleken, dat de gemeente veel voordeeliger thans een kasgeldleening kon sluiten, dan de vaste leening, waartoe in de vorige vergadering was besloten. Er is afgelost op de voor schotten van den woningbouw een 50Ü.ÜÜU terwijl voor het restant een vaste leening zou worden gesloten tegen een rente van 4 3/8 per jaar bij het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds. Gedeputeerde Staten achten het rentety pe echter te hoog en waar voor een vaste leening blijkbaar geen lager rentetype kon worden verkregen, adviseerden zij te pogen oen kasgeldleening te sluiten. Daartoe wil den zij in dit geval hun toestemming dan verleenen, mits voor uiterlijk drie maanden. Er moet thans als kasgeld een bedrag van 346.662.15 worden opgenomen voor het tijdvak 2 Juli tot 1 September en B. en W. hebben de bankiersfirma Vlaer en Kol te Utrecht bereid gevonden dat bedrag voor genoemd tijdstip aan de gemeente te ver strekken tegen een rente van 1.70 per jaar. Gedeputeerde Staten hebben hun goedkeuring daaraan gehecht en over twee maanden kunnen wij dan weer verder zien. Wellicht kan dan een vaste leening worden gesloten tegen een meer acceptabel rente- tvpe: wellicht kan de kasgeldleening zoo noodig ook nog wel met een paar maanden worden verlengd. De heer Gasille vraagt, hoe of het nu staat met dat andere bedrag van 130.000, dat eerst als kasgeld was geleend. De burgemeester antwoordt, dat die kas geldleening reeds is afgesloten. Dat is wel jammer, maar toen was er geen ander.e lagere aanbieding. Trouwens de rente voor kasgeldleeningen loopt in de laatste dagen zéér sterk naar beneden. Gisteren was het aanbod nog 1.95 en 2.25 tepwijl het hedenochtend 1.70 was. De heer Nooder: „Zouden wij de verga dering dan niet eens een uurtje schorsen, wellicht kunnen wij dan door dat uitstel nog meer voordeel bedingen?" (Gelach). De heer Gasille vraagt, hoe of B. en W. nu denken te handelen met het afsluiten van de definitieve leening, want die zal toch wel eens moeten komen. De burgemeester antwoordt, dat het in de Julimaanden altijd heel moeilijk is lee ningen te sluiten. 'Dat zal in Augustus of September wel beter gaan. De heer Gasille meent, dat het toch zaak is zoo vlug mogelijk de vaste leening te sluiten, de spanne tijds tot 1 September is vrij kort en men zal dus terstond met het aanvragen van offertes moeten beginnen. De tijd, dat men voor een kasgeldleening slechts een rente van 1.70 per jaar vraagt, zal gerust niet zoo erg lang duren, dat houden wij niet zoo. De burgemeester zegt, dat Gedeputeerde Staten slechts toestemming hebben willen geven voor deze kasgeldleening voor drie maanden, dan moet de vaste leening ko men. De heer de Bruyn heeft destijds er al op gewezen, dat men veel goedkooper kas geldleening kon sluiten dan vaste leenin gen en dat zulks voor de gemeente een groot voordeel beteekende. Spr. is blij nu te hooren, dat hij in het gelijk gesteld wordt. De burgemeester zegt, dat destijds Ge deputeerde Staten bezwaren hadden om noodige vaste leeningen uit te stellen. Spr. wijst er op, dat kasgeldleeningen sluiten voor bedragen, waarvoor men eigenlijk vaste leeningen moest sluiten, ook wel na deel kan opleveren als het rentetype stijgt. Dan moet men later een hoogere rente voor zijn vaste leennig geven als thans. Zoo spoedig mogelijk zal worden getracht de vaste leening te sluiten. Kasgeldleeningen mogen eigenlijk alleen worden gesloten GEVONDEN VOORWERPEN. een huissleutel een meisjesmantel met ceintuur een portemonnaie met inhoud een pet Inlichtingen te bekomen aan den Politie post, voorm. 910 uur, nam. 22.30 uur, behalve Zondags. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen van het Christ. Lyceum te Zeist, slaagde dezer da gen o.a. Willem Klomp, leerling der Open. bare school voor gewoon lager onderwijs alhier. EEN GENERALE REPETITIE. Dinsdagnamiddag j.1. konden toevallige bezoekers van deze plaats een voorproefje smaken van den a.s. grooten luchtvaart dag. Voor dat doel werd namelijk een alge- meene repetitie gehouden, die behoudens enkele kleine hiaten en een enkele geringe afwijking, bizonder goed geslaagd is. Zoo kwam bij de daling van parachutes, waarbij uit een drietal toestellen elk een tweetal parachutes, bezwaard met ballast, naar be neden gelaten werden, een dezer wat al te dicht bij de auto terecht, die zich bij 't Kamp bevond. Het scheelde slechts een paar meter. Men trok hieruit de lee ring om in 't vervolg nog voorzichtiger de daling te doen plaats hebben. Maar hier voor dienen ook de repetities. Er was zeer veel te zien en te hooren, dat echter pas voor later bestemd is. In- tusschen genoten de toeschouwers der vele autobussen, die bij 't Theehuis „Soester dal" stonden, bij voorbaat reeds van het ongewone schouwspel. INWIJDING VAN DE NIEUWE MOTORBRANDSPUIT. Dinsdagavond j.1. had alsnog de „blijde incomste" plaats van de nieuwe motor brandspuit. Voor dat doel had de vrijwil lige brandweer zich in tenue achter haar vaandel opgesteld voor de Brandweer-Cen trale aan den Verl. Schoolweg. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op: de burgemeester, de gemeente-secretaris, de raadsleden: de Bruyn, van Dam, Groo- tewal, Hornsveld, Mulder en Nooder, waar van tevens de H.H. de Bruyn en Grootewal alsmede de H.H. Nefkens en Sevenhuysen als leden der Technische Commissie tegen- woprdig waren; voorts de voorzitter van den brandraad te Soest, de heer Lindt, het TAFEL- en HUISHOUDGOEDEREN Keuken-, Borden-, Thee-, Glas-, Fonteindoeken, in linnen en halflinnen kwaliteiten. - TAFELLAKENS. SERVETTEN, ONTBIJTSTELLEN - LAKENS en SLOOPÉN. geborduurd, ajour, feston en effen, getwijnd en on- getwijnd. Prijs laken 150 breed, prima kwaliteit f 1.96, geborduurd f2.25, Sloopen vanaf 88 cent. PRIMA GRASLINNEN. 150 c.M. breed 51 cent per el, voorradig tot 250 c.M. breed. KATOEN VOOR HEMDEN enz. 80 breed per 10 el f2.20 - PYAMA's VOOR DAMES, HEEREN en KINDEREN oogenblik was aangebroken, waarop het ge meente-bestuur een brandweer-auto mocht overdragen. Alles was in orde bevonden. 'Nog werden enkele woorden gewijd aan de oude auto, die afgedaan had. Het speet spreker, dat de commandant niet tegen woordig kon zijn. Intusschen wenschte hij de vereeniging van harte geluk, overtuigd toch, dat deze het in haar gestelde vertrou wen niet zal beschamen. Namens de vereeniging nam daarop de onder-commandant, de heer J. Th. Pas, met enkele toepasselijke woorden het aan gebodene in ontvangst. Spreker uitte hier bij dank aan het college van Burgemeester en Wethouders, den gemeenteraad, bene- Soesterberg heeft een nieuwe Motor-Brandspuit gekregen; hierboven de feestelijke intocht voor diverse kleinere bedragen, ter finan ciering van kapitaalsuitgaven. Men wacht dan tot een grootqr bedrag bijeen is en sluit dèn een definitieve leening. De heer Gasille informeert naar die lee ning van 300.000, onlangs gesloten. De burgemeester zegt, dat het bedrag daarvan 200.000 is geworden. Dat is ge leend en goedkooper kon het toen niet bij gebreke van lagere aanbiedingen. De heer de Nies heeft gelezen, dat het Rijk tal van leeningen thans aflost en nieu we leeningen sluit tegen 4 Kan de ge meente dat ook niet doen of heeft het Rijk ten deze een streepje voor? De Voorzitter merkt op, dat de ze kasgeldleening k pari is op schuldbeken tenis en zonder eenige kosten. Bij een vaste leening krijgt men onkosten aan afsluit- provisie en plaatsing, zegelkosten voor de obligaties enz., terwijl de koers dan als regel niet k pari is. Dat is het verschil. Besloten wordt conform het voorstel van B. en W. de vaste leening nog niet aan te gaan en de kasgeldleening bij de firma Vlaer en Kol te sluiten. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de korte vergadering daarop weder gesloten en gaat de Raad over in geheime zitting, later in commissie. (voorheen R. FRESE Hofleveranciers BAARN Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 lid van de techn. commissie van den U.P.B.B., de heer G. Ekama, kolonel en mevr. Oudendijk en vele andere genoodig- den en belangstellenden. Zij allen hadden zich geschaard om den fonkelnieuwen man schappen wagen, een Chevrolet'Truck, waarvan de carrosserie gemaakt werd door den heer S. Trapman, Ouden Rijn (Utr.), die ook aanwezig was. De aanhangwagen, een zeer moderne motorbrandspuit, werd geleverd door de firma A. Bikkers te Rot terdam. Onder de lustige tonen der muziek van „St. Jozef", die voorop liep, gevolgd door de nieuwe bemande wagen en de oude ge trouwe, alsmede talrijke auto's en voetgan gers, ging het vervolgens in optocht langs verschillende wegen van het dorp naar het zoogenaamde kermisterrein aan den straat weg, alwaar met het nieuwe materiaal een demonstratie plaats vond, die uitstekend geslaagd is. Onder een druk, opgevoerd tot 14 atmosferen, spoot een dikke straal wel 30 tot 40 M. hoog, daarna een tweetal stralen onder een druk van 17 atmosferen. Zooals overal, was het ook hier voor de jeugd een heerlijk vermaak om den sproei- regen te trotseeren. Een tweetal vliegtoe stellen luisterden de oefeningen op, laag vliegend over het terrein. Even later had nog een beproeving plaats in het Natuur bad, meer in 't bizonder om de zuiginstal- latie te coptroleeren. Dit liep eveneens prachtig van stapel, zoodat de heer Eka ma namens den U.P.B.B. gunstig advisce- ren kon. In „Huis ten Halve" had daarna door den Burgemeester namens de gemeente de over dracht der beide nieuwe wagens aan de vrijwillige brandweer plaats. Het deed spr. genoegen, dat eindelijk het lang verbeide vens aan de adviseurs en de leveranciers, die al het mogelijke hebben gedaan om tot een spoedige levering te geraken. Een apart woord van dank en hulde wilde hij ook brengen aan de leden der Technische com missie, voor al het werk, dat zij in het be lang van de inwoners van Soesterberg heb ben willen verrichten. Met zorg, zoo getuig de spreker, zal het nieuwe materiaal wor den behandeld, hierbij de verzekering ge vend, dat de brandweer, nu zoo keurig uit gerust, immer paraat zal blijven. Als oud-voorzitter van den Brandraad haalde de heer Batenburg nog enkele her inneringen op, waarbij hij de verschillende vehikels, in gebruik geweest bij de Soes- terberger brandweer, nog even de revue liet passeeren. Op het nieuwe mocht men trotsch wezen en het is waard om het in eere te houden. Het was alles Hollandsch fabrikaat; ook het chassis, dat geleverd werd door de firma Nefkens. Moge het ge heel in alle opzichten voldoen. De heer Grootewal hield nog een pleidooi voor een nieuwe brandweerkazerne, daar de oude voor twee wagens te klein werd. De heer de Bruyn zegde zijn steun toe. Al het gesprokene werd telkenmale met applaus bezegeld. Den aanwezigen werd door de vereeniging een dronk aangeboden. OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN I TELEF. 330 - POSTGIRO 146847 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie DE SOESTER BODE. Geachte Redactie, Hoewel ik gehoopt had te kunnen vol staan met te eischen, dat in De Soester Bode een verklaring zou worden opgeno men, dat ik sedert het begin dezer maand geenerlei verantwoordelijkheid meer kan aanvaarden voor hetgeen daarin wordt ge schreven, zie ik me door de praatjes, welke de „uitgever" van dat blad loopt te lan- ceeren, verplicht om ook in de andere Soester bladen voorloopig nog in het kort op deze zaak in te gaan. Sedert Januari j.1., en tót Juni, heb ik persoonlijk en met de onpersoonlijke me dewerking van mijn persbureau, De Soes ter Bode redactioneel verzorgd, van a tot z, behoudens een enkel ingezonden artikel nu en dan van een anderen medewerker. Wetende, dat het blad eerst leesbaar moest worden gemaakt en in abonnementental moest worden opgevoerd, wilde de „uit gever" in staat zijn om redactioneele me iewerking te kunnen honoreeren, heb ik tot juni al dat inderdaad veel-omvattende werk belangeloos, dus gratis, verricht. Alleen voor het bijwonen der raadsvergaderingen en het maken der raadsverslagen zou ik eene vergoeding bekomen. Met Juni zou ik mijn eerste verdienste van De Bode gaan innen, zegge en schrij ve: 5 gulden per week! Toen het echter óóver was, stropte de verdere mogelijk heid tot samenwerking! De „uitgever" liet me tot dank voor het aangenaam verpoozen, de schillen en de ioozen. Erger nog: thans loopt deze man te col- porteeren, dat hij helaas! met mij niet verder kon samenwerken, „omdat de liefde niet van één kant kan komen." Hij sugge reert zelfs aan de menschen, dat hij aan mijtekort zou zijn gekomen Welnu, ik wil dit hier openlijk vaststel len, dat ik voor de redactie van De Soes ter Bode nimmer iets heb ontvangen en dat ik van den uitgever heb te vorderen als resultaat van het verschil in de berekening van wat mij uit anderen hoofde raads verslagen en verzorging van het z.g. maandblad „Uit de Raadszaal" toekwam en hetgeen de uitgever van De Bode mij in den vorm van geld of zakelijke tegen prestatie heeft geleverd. Ik heb dus voor niets gewerkt en hij is mij bovendien, schuldig. Ik zie me verplicht om dat publiekelijk te vermelden, omdat ik 's mans gepraat niet op een andere wijze kan achterhalen. Bovendien doe ik het ter waarschuwing van eventueel toekomstige gegadigden voor medewerking aan De Soester Bode. Zooals ik gevaren ben aan dat blad, zoo is ook het lot geweest van verscheidene andere medewerkers. En als men den „uit gever" hoort vertellen, dan is integendeel hij het, die door andere medewerkers is genomen"! En toch vond hij nu weer een van zijn vroegere slachtoffers bereid omzijn raadsverslagen te gaan verzorgen! Het zal den lezer van dit stukje thans ook duidelijk zijn, dat ik geenerlei verant woordelijkheid kan aanvaarden voor den journalistieken misslag in De Soester Bode van de vorige week. De redactioneele „verzorging" van het blad is nu weer in handen van den heer Koenders, oud-wet houder van Soest. Voorloopig zal1 ik het bij deze mededee- lingen laten, maar wèl ligt het in mijne bedoeling om nader in te gaan op de ex- ploitatiewijze van De Bode, omdat dit blad zakelijk op zoodanige wijze wordt beheerd, dat de bestaansmogelijkheid van andere kranten daardoor wordt ondermijnd en vooral de belangen der neringdoenden in de gemeente worden geschaad. Van dat laatste zijn staaltjes van ontstel lenden aard te vermelden. Met dank voor de opname van deze re gelen, MOKVELD. Bureau De Plaatselijke Pers.

De Soester | 1934 | | pagina 2