KOEVOETS 5 pers. auto iet en zonder chauffeur sËiroür Gemeenteraad HORS D'OEUVRE. Advertentiën. AUTOVERHUUR ■t Voor VULPENHOUDERS wende men zich tot een vertrouwd adres 0< Gemengd Nieuws^© Voor de Vrouw Moeder Aarde, ontferm U onzer gedeelte van huis LUXE ME? SN SONDER CH&UFFiUR 4 en 5 persoons wagens 6 cf. per SC.M. 6 en 7 persoons wagens 8 ct. p©r §C.M. MIDDELW1JKSTR. 40 5 TEL. 773 5 Adverteert in dit Blad meisje JET VAN DER ES 50ESTDIJ zeer voordeelig te huur. IS GOEDKOOPER EN BETER BURGEM. GR0THESTRAAT 11a - SOESTDIJK Voor Souvenirs zijn wij HET ADRES Prijzen vanaf fl.20 Weet jij 't, zei Kees! Ik weet 't niet. Ik ben niet zoo bestudeerd, om in de toekomst te kunnen lezen. Maar jij bent jarenlang schoolmeester geweest en men zegt niet voor niets: God weet alles, maar 'n school meester weet alles beter. Als Kees deze toon aanslaat, heeft hij 'thuis of op het werk mot gehad. Ik vroeg daarom op goed geluk af:.En hoe gaat bet met den controleur? Toen had je de poppen aan 't dansen. „Die verdkerel!" Je weet, dat ik met den Pelikaandag, me voor geld en goeie woorden heb ten offer ge bracht, om het feest te doen slagen. Vol gende week was ik werkloos en ging als gewoonlijk op stap, om m'n steun te innen. Laten ze me nou acht gulden inhouden, zijnde vijf gulden verdienste en naar niet te hooge schatting, drie gulden fooi. Ik was woest. Heb je dan niet geprotesteerd? Ik heb geprotesteerd met m'n vuist op tafel. Ik heb gezegd, dat ik 't er niet bij liet zitten; maar zij lieten 't er 'wel bjj zit ten, wat voor mij 't beroerdste was. Ze hebben me daar in de puntjes verteld en er 'n optelsommetje van gemaakt, wat ik dien Zaterdagavond en den Zondag daarop heb uitgehaald en verteerd. „Ik had gebiljart, drie biertjes gedronken en drie sigaren ge rookt. Bovendien had ik nog 'n paar vrien den getrakteerd. M'n vrouw had 'n lekker glaasje gehaald, om den Zondag eens ge zellig door te brengen. Des avonds waren we met de bus naar de bioscoop in Baarn geweest en hadden na afloop nog 'n portie ijs verorberd. Allemaal dingen, die voor 'n steuntrekkend werklooze niet te pas kwamen." Ik stond op m'n beenen te tril len van woede. Jullie kunt„Laat ik je ooren sparen, voor 'n dozijn liefelijk heden, welke Kees er aan 'n paar adressen uitstiet." Slot van 't liedje was, dat de politie me bij de kraag pakte en naar buiten bonjour de. En nou vraag ik je nogmaals: Weet jij 't, wie die spionnen en stroopsmeerders zijn, die er 'n fatsoenlijk werkzoekend man in 'trachten te luizen. En waar moet het heen met onze hooggeroemde Hollandsche Vrijheid, als je op 'n cent wordt nagere kend, waaraan je de zuur verdiende pen dingen hebt besteed? Ik weet 't niet. DIXI. lang proces-verbaal te schrijven, want er is G,EE'N EEN automobilist, die zich houdt aan de maximumsnelheid. JEr wordt hier in Soest voortdurend ge kankerd, gezwamd. Soest staat bekend, als het land der fantasie, het land der onbe grensde onmogelijkheden. Wanneer iemand van mijn kennis, die op pers gebied nog wel wat weet, het in zijn hoofd krijgt om Ne derland eens te gaan voorlichten, over wat hier in Soest zooal gebeurt, dan kon men daar wel eens plezier van beleven. Wanneer men iets wil, wat dringend noo dig is, 'dan is het de versterking van de politiemacht. Van onze politiemannen eischt men krankzinnige prestaties. Er is een rekesit op komst, uitgebroed door iemand, die er niets van weet. Wanneer hij de noodige agenten bij het rekest aan biedt, dan zou er wellicht iets te verbeteren vallen. Laten we eens beginnen met Soest 's nachts te verlichten. En een aantal poli tiemannen aanstellen. Laten de Raadshce- ren eens een dubbeltje gezond verstand koopen. Of moet er gewacht" worden tot wij het Utrechtsche Oss worden? Wanneer ik in den nacht eens een agent tegenkom, dan knijp ik in mijn arm om te weten of ik waak, of droom. Men kan vol geaffecteerdheid beweren, dat Soest de zooveelste groote gemeente is van Utrecht: maar ze moeten er niet in komen kijken. Ik vrees echter dat de heeren er niet aan zullen willen, 't Kost geld. En dat kan men beter in het waiter (natuurbad) gooien. Wie gaat er nu eens langs de huizen wan delen met een rekest voor uitbreiding van het politiekorps? En voor verbreeding van den verkeersweg? Of krijgen we weer een nieuw uitbreidingsplan? enz. ad infinitum. Amen. De Zweep. HOE BOUWT MEN IN SOEST. In de epistels onder dit opschrift hebben we de laatste dagen de gedachtegang kun nen lezen van iemand, die zien zelf op een vergadering, waar niemand aanwezig was, koos als schoonheids-expert der Gemeente Soest. Ik zou den heer W'. H. C. Doorman wil len raden: bemoei U alleen met, en schrijf wanneer U het niet kunt .nalaten, over za ken waar U verstand van heeft. U maakt, met Uw onbekookte schoon- heidscritiek waarschijnlijk meer ongeluk ken, dan een dol geworden automobilist op den hoofdweg. Een goed Vaderlandsch spreekwoord zegt toch: „Schoenmaker blijf bij je leest" en een ander zegt: „Hij, die in een glazen huisje woont, moet niet met steenen gooi en." Dit laatste is zeer van toepassing op het fort, hetwelk U hebt doen optrekken aan de Spoorstraat en dezen weg bepaalt ont siert. P. W. DUIN Jr. WAAR GAAN DE OUDE RIJWIEL PLAATJES EN DE ANDERE METALEN HEEN? Nog enkele dagen scheiden ons van den eersten Augustus, waarop de nieuwe rij wiel-belastingplaatjes weer zullen worden uitgereikt. De oude hebben hun diensten dan gedaan en zijn voor de rijwielbezitters waardeloos geworden. Waar bleven al deze oude plaatjes? De groote inzamelcampagne van het vo rige jaar bracht ons het resultaat van 8.000 Kg. oude metalen, waardoor wederom een belangrijk bedrag ten bate van de T.B.C. bestrijding kon worden aangewend. Vele honderden gevoelden zich geroepen aan het mooie werk een steentje bij te dra gen. Hoe verheugd waren wij dan ook, over de groote sympathie die wij allerwege in het land mochten ontvangen, want, zoolang er nog zoovelen tengevolge van geldgebrek niet op afdoende wijze kunnen worden ge steund zal het noodig zijn, het leed' te ver zachten. Vandaar wederom een beroep op alle menschenvrienden, naast de velen, die ook de vorige jaren de hulp hebben toegezegd, ons bij het belangrijke werk te helpen, op dat 1934 ons minstens een gewicht van 10.000 Kg. oude metalen zal opleveren. Vraagt ons reclamebiljetten, een enkel briefkaartje aan onderstaand adres, is vol doende, en voor toezending zal worden zorggedragen. Aan dit adres kunnen tevens de plaatjes e.d. andere metalen worden toegezonden. Het devits voor 1934 zij: Oude Rijwielplaatjes bij vrachten, Schenkt velen nieuwe levenskrachten! J. E. Bloemen, Wald. Pyrmontl. 60. Soestdijk. LIJST VAN INGEKOMEN STUKKEN voor de Raadsvergadering van 1 Aug. '34. a. Overzichten van het gasbedrijf over de maanden April en Mei 1934. (No. 240). b. Adres van A. Bloemer te Soester- berg, verzoekende in de kom van Soester- berg een fabriek van reukwaters e.d. te mogen oprichten (No. 3588). c. Verzoeken overeenkomstig art. 72 der L.O. Wet 1920: a. van het Bestuur der R.K. U.L.O. school (No. 3573); b. van het Bestuur der R.K. Jongensschool (No. 3574); i. van het Bestuur der jEngendaalschool (No. 3603) om medewerking voor de aanschaffing van rijvvielrekken. d. Verzoek van H. Colijn om in aan merking te mogen komen voor opzichter over de door Maatsch. Hulpbetoon te weik gestelde arbeiders met voorstel van B. en W. om hen te machtigen deze zaak af te doen. e. Verzoek van de Vereeniging het Melkcontrölestation Utrecht om subsidie over 1935 met voorstel om dit adres bij de begrooting voor 1935 te behandelen (No. 818). f. Schrijven van de Kerkeraad der N.H. gemeente, houdende verzoek de steunbedra gen voor werkloozen te verhoogen (No. 3601). g. Verzoek van eenige bewoners van de woningen „Ons Belang" om huurverlaging (No. 821). h. Aanbieding van een rapport naa'r aanleiding van ingezonden klachten over toestanden bij de Rijkswerkverschaffing (No. 3495). i. Schrijven van Burgemeester en Wet houders, waarin ter kennis van den raad wordt gebracht het bezwaar van gedepu teerde staten tegen heit raadsbesluit van 11 April 1934, 4e afd. No. 21/311 met voorstel tot intrekking van dit raadsbesluit over te gaan (No. 21/311). Punt 3 van de Agenda. Aanbieding rekening gemeentelijk grond bedrijf over het dienstjaiar 1932. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Wij hebben de eer Uwen raad hierbij ter voorloopige vaststelling aan te bieden de rekening van baten en las'ten, kapitaals ontvangsten en kapitaalsuitgaven van het grondbedrijf dezer gemeente voor het dienstjaar 1932.- Blijkens die rekening bedragen: de baten (afdeeling I) f 8.948.93 ,de lasten (afdeeling I) f 16.776.97 en alzoo het nadeelig saldo van afdeeling I f 7.828.04 de kapitaalsontvangsten (afd. II) f 23.817.54 de kapitaalsuitgaven (afd. II) f 23.817.54 en alzoo het saldo van afd. II nihil Voor het gebruikelijk onderzoek is bo vengenoemde rekening bereids in handen gesteld van de financieele commissie en de commisse van bijstand voor het grondbe drijf. Het ontwerp-besluit tot voorloopige vast stelling van de meeraangehaalde rekening is bij de raadstukken ter lezing nederge- legd. Wij stellen U voor wel tot vaststelling daarvan te willen overgaan. Punt 4a van de Agenda. Onderwijs. B en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Wegens stijging van het aantal leerlingen ^er openbare school voor gewoon lager on derwijs in de Kerkebuurt tot 210 op 16 Maart j.1. op 16 Maart 1932 en 1933 be droeg het aantal respectievelijk 162 en 173 zal het noodig zijn voor die school een 22-tal schoolbanken aan te schaffen. De kosten daarvan worden begroot op f 420. Wij verzoeken U ons het benoodigde crediet beschikbaar te stellen door vast stelling van de bijbehoorende begrotings wijziging. Onderhoud van den gemeentetoren. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Wij bieden U hierbij aan een rapport van .den technisch ambtenaar bij openbare wer- 'ken dd. 20 Juli 1934, No. 865, waarin wordt medegedeeld, dat gebleken is dat het dak hout onder de leibedekking van den ge- 'tneentetoren is vergaan en gedeelten der oude leibedekking noodig vernieuwd moe ten worden. De kosten van dit onderhoudswerk wor den begroot op f 600. Aangezien het onderhoud geen uitstel kan lijden, verzoeken wij U de benoodigde geldmiddelen ter beschikking te willen stel den door vaststelling van de begrotings wijziging hierbij in ontwerp aangeboden. De Commissie van Openbare Werken (vereenigt zich met dit voorstel. Punt 4b van de Agenda. Vernieuwing en verbreeding van de Laan straat en Beckeringhstraat. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Wij deelen U mede, dat door openbare werken plannen worden ontworpen ver band houdende met de algeheele vernieu- ;wing en verbreeding van de Laanstraat en »de Beckeringhstraat. i Behalve het in kaart brengen van de we gen is het noodig waterpassingen te doen verrichten en onderhandelingen met de aangrenzende grondeigenaren te voeren over grondafstand ter verbreeding dezer straten. Voor deze bijzondere werkzaamheden, die niet door het gewone personeel kunnen worden uitgevoerd om reden, dat het reeds met andere werkzaamheden is overbelast, yzal een tijdelijke kracht moeten worden ge zocht. Aangezien hiervoor, alsmede voor .andere bijkomende kosten geen crediet be schikbaar is, stellen wij na overleg met de Commissie voor Openbare Werken voor een bedrag ad f 10U0 ter beschikking te willen stellen. Wij stellen U voor deze kosten te bren gen ten laste van den kapitaaldienst als zijnde een gedeelte van het te zijner tijd aan te vragen crediet voor de algeheele vernieuwing dezer straten. Het ontwerp besluit tot wijziging der ge- meentebegrooting 1934 wordt U hierbij ter vaststelling aangeboden. Punt 5 van de Agenda: Bewapening politie. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: In verband met de in diverse gemeenten voorgekomen ernstige ongeregeldheden, ,die slechts door het ingrijpen van de ge wapende macht konden worden bedwon gen, heeft de burgemeester dezer gemeente, na gepleegd overleg met ons college, be sloten de bewapening der gemeentepolitie uit te breiden. Tot voor kort waren de inspecteur en de overige ambtenaren der politie bewapend met een gummistok en een revolver. Het behoeft geen betoog dat bij ernstige onge regeldheden gebruikmaking van een gum mistok geen indruk zal maken, terwijl in alle gevallen niet direct van een vuurwapen gebruik kan worden gemaakt. Een vuur wapen toch dient slechts in uiterste nood zaak te worden gebezigd en eerst indien al- ,1e andere middelen hebben gefaald. In verband daarmede was bewapening van de politie met een slagwapen noodza kelijk. Het meest geschikte slagwapen is, blij kens een rapport van den inspecteur van politie dezer gemeente, de klewang. Dit wapen is in gebruik bij het Nederlandsche leger, de koninklijke marechaussee, de po- litietroepen en verschillende gemeentelijke politiecorpsen. Tot aanschaffing der bewapening is over gegaan onmiddellijk voor het houden van den National en luchtvaartdag, op welken dag aan het politietoezicht zware eischen zijn gesteld. De kosten dezer bewapening, bestaande Uit 14 klewangs met koppels en draagket- tingen, bedragen f 259.50. Aangezien op de begrooting voor den dienst 1934 slechts een crediet van f 100 tis uitgetrokken, welk bedrag noodig is voor onderhoud en vernieuwing van het bestaande materiaal, alsmede voor batte rijen en zaklantaarns, stellen wij U voor een nieuw crediet van f 259.50 op den des- betreffenden begrootingspost beschikbaar te stellen. Een ontwerp-besluit tot wijziging der gemeente-begrooting voor den dienst 1934 wordt U ter vaststelling hierbij aangebo nden. H.M. DE KONINGIN MET H.K.H. PRINSES JULIANA NAAR NOORWEGEN. Heden, Zaterdag, vertrekken H.M. de Koningin en Prinses Juliana voor haar jaarlijksch verblijf in het buitenland naar U'lvik in de Hardanger fjord in Noorwe gen. De reis heeft plaats met het motorschip Tanimbar der maatschappij Nederland met klein gevolg, en in streng incognito. Vertrek vanuit A'dam heden om 12 uur DE RIJKSPOSTSPAARBANK EN DE POSTGIRO. Het sparen moet worden aangeleerd, hoe betere manier, hoe beter resultaat. Ter bevordering van het sparen zijn in den loop der jaren reeds verschillende middelen beproefd en niet zonder succes. De enorme bedragen, die bij de Rijkspostspaarbank en de particuliere spaarbanken zijn belegd, doen zelfë" de vraag rijzen, of de top nog niet is bereikt. Vele buitenlandsche spaar banken hebben meer weten te bereiken, veel hooger is daar het gemiddelde saldo tegoed en grooter het aantal inleggers verhoudingsgewijze dan in Nederland. Men zal wel niet durven volhouden, dat bij ons de particuliere spaarbanken en de Rijks postspaarbank niet beter kunnen gaan. Bij de Rijkspostspaarbank is gelegen heid te storten of over te schrijven op haar postrekening 200000 met opdracht het be drag bij te schrijven op een met kantoor en nummer aangeduid spaarbankboekje of omgekeerd kan van het spaarbankboekje via postrekening 200000 geld worden over geschreven op elke postrekening. Deze me thode is echter aan veel rekeninghouders niet bekend. Vooral het stelsel der periodieke over schrijvingen is aanbevelenswaardig. Men verzoekt dan het Centrale Postgirokantoor een zeker bedrag per week, per maand of per kwartaal van zijn postrekening over te schrijven op de Rijkspostspaarbank (prk. 200000), onder vermelding van het spaar bankboekje, waarop de bijschrijving wordt verlangd. Dit verzoek behoeft slechts één maal te worden gedaan eri; de Girodienst zorgt er voor, dat periodek het opgegeven bedrag wordt overgeschreven. Een prac- tische, eenvoudige manier om ongemerkt voor zich zelf,: zijn kind of kleinkind of wie dan ook, een kapitaaltje bijeen te bren gen. AMERSFOORT. DE GEMEENTEFONDSEELASTING. De verminderde uitkeering uit het ge meentefonds zal voor onze stad bedragen f 492.993.69, ongeveer 29.000 minder dan het vorig jaar. D>e gemeentebegrooüng voor 1935 zal natuurlijk daarmede rekening moeten houden. Wist U dat? Nikkelen theepotten en dito van z.g. Plated silver gaan dikwijls van binnen duf ruiken, doordat ze zoo slechts van binnen droog te krijgen zijn. Men kan dit voor komen, door den binnenkant na het om. wasschen met een doek zoo goed mogelijk droog te wrijven en dan, voor men de pot met het deksel erop wegzet, er een klont je suiker in te doen. Alle vocht trekt dan in dat klontje suiker. Als men zilveren voorwerpen bewaart in een doos gevuld met stijfselpoeder zullen ze mooi blank en glimmend blijven. Om krassen van zilveren voorwerpen te verwijderen gaat men als volgt te werk: .Men neemt een beetje stopverfpoeder, doet dat op een schoteltje met genoeg olijfolie om een dik papje te maken. Met een zacht flanellen lapje wrijft men hiermee de ge kraste plekken. Nawrijven met een schoon, zacht zeempje, dan zullen de krassen ver dwijnen. Met uiensap kan men gemakkelijk roest van messen wegwrijven. De uienlucht raakt men kwijt door de messen af te wasschen in water met azijn. Als men een snuifje dubbelkoolzure soda bij rabarber doet (als ze al gekookt is); zal men slechts de helft van de suiker noodig hebben, dan anders. Een paar druppels otroensapverhoogen de geur van rabarber aanmerkelijk. Gestoofde sla. Op 8 of 10 kroppen sla neemt men 2V» kopje kokend water waarin een maggi bouillonblokje opgelost is, verder 3 be schuiten of paneermeel, 12 gram zout, 40 gram boter. Van de sla veswijdert men de buitenste groene en harde bladen. De krop pen worden flink afgespoeln, wat uit elkaar getrokken en /nogmaals grondig ge was schen. Dan zet men ze op zonder water met het zout en kookt ze zachtjes gedu rende Yi üur. Op een vergiet laten uitlek ken. Dan in een vuurvast schoteltje leg gen, er den bouillon over gieten, met de fijngestampte beschuiten of paneermeel be strooien, met kloitjes boter beleggen en in ,den oven zetten om in ongeveer 20 minuten lichtbruin te worden. HUISVROUW. JULI 1834, Laatsten dag van deze maand, Werd de slavernij beëindigd, Héél het Britsch gebied beslaand'. Engeland had toen vernietigd, 't Mensch-onteerende bedrijf! En de slaaf, slavin beschikten Eind'lijk over eigen lijf! Dit nu was een reuzenschrede, Naar het aardsche Paradijs; Maar, hoe uiterst lang en moei'lijk, Is, voor 't menschdom nog de reis! Want nadien weer honderd jaren Duurt der wereld voortbestaan; Doch „een eeuw" wit hier slechts zeggen: 'n Druppel uit den Oceaan! Uit hetgeen ons thans de wereld, Overal en rondom biedt, Zal men toe wel willen geven: 't Is „Het Paradijs" nog niet. Overstroomingen in Polen, Hitte in Amerika, Broedermoord hélaas in Duitschland, Aardbeving in Panama, Steeds nog oorlog in den Chaco, Oproer in zoo menig land, Gaven duizenden aan dooden Reeds. Het broeit aan alle kant! Overal, door groote droogte Dreigt voor mensch en dier een ramp! En door gruw'lijk terrorisme Dreigt in Oostenrijk weer kamp! Ook ons eigen kleine landje Kreeg er, wis, een deel van mee: Hagelslag en hongeroproer Brachten scha en doodenwee! Epidemie, berginstorting, En Orkanen doen de rest; Op de vraag: „Hoe vaart de wereld?" ,Luidt het antwoord: „Niet te best!" Engeland, vóór honderd jaren, Maakte slaven menschen vrij! Wanneer maakt eens Moeder Aarde Ons, Haar schepsels, 't leven blij? AD REM. Nadruk verboden. Voor direct in Soest Zuid gevraagd door juffr., vrij of ruime zit-slaapk. Brieven onder No. 514, bur. van dit blad. GEVRAAGD, v. d. en n., net v. goede getuigen voorzien. Adres: Birktstraat 80. Pianoleerares - KOLONIEWEG 11 Telef. 798 Diploma K.N.T.V. Door groote inkoopen kunnen wij de prijzen onzer gegalv. ijzeren golfpla ten sterk verlagen. Prijzen beneden alle concurrentie Wij noteeren vanaf heden: lang 1.53 M. f 0.72 per stuk lang 1.83 M. f 0.87 per stuk lang^.13 M. a f 1.05 per stuk lang 2.44 M. f 1.20 per stuk lang 2.74 M. f 1.35 per stuk lang 3.05 M. f 1.50 per stuk Breedte der platen 0.82 M. Bestellingen worden ook aangenomen door: Telefoon 867 H. FRANK, Houth. Nieuweweg 91 KUNSTFOTO'S BECKERINGHSTR. 14 Films ontwikkelen 30 ct. Afdrukjes 6 cent p. stuk Wij brengen wederom APARTE NIEUWSTE BYOUX. Geheel nieuwe collectie Houtbrand- en Houtsnijwerk Artikelen, MEER UITGEBREIDE SORTEERING SPEELGOEDEREN Onze sorteering THEEMUTSEN is weer aangevuld, dus kunnen wij U ook hierin tevreden stellen. Wij bevelen ons beleefd aan. N.V. Eerste Soester Electrische Drukkerij

De Soester | 1934 | | pagina 6