't Handelshuis voldoetU! K an Langer IÜee K.L.M. - ETALAGE U weet: Ingezonden Een gratis K.L.iV!.-v§ucht wordt U aangeboden, waar U slechts wei nig moeite voor behoeft te doen ZIET DAARVOOR ONZE SPECIALE Heerenconfectie en Predikbeurten AAN DE NEDERLANDSCHE HUISVROUWEN. Sla dit niet over, wij vragen, geen geld, doch alleen Uw aandacht l Over „Stervend 1 Jmuiden" leest men ierwegen, en terecht! De visschersvloot lig't voor 5/6 stil. Onze nijvere visschers bevolking verkeert in nood! Duizenden le ven op kosten van de gemeenschap. Daar in kan verandering komen, indien de hui moeders willen helpen, en ze kunnen dat. Er wordt niets van U gevergd. Alleen help ons, eet één maal in de 14 dagen of liever één keer per week visch. Dat beteekem brood voor velen. De reeders kunnen dan weer een gedeelte van de vloot uit laten varen, die nu waardeloos ligt te worden in de havens. Gij Zuider. en Oosterlingen, die niet da gelijks met de zee in aanraking komen, „helpt ons." Profiteer niet alleen in de va cantie van de genoegens der zee. Denkt aan de ellende, die achter U in de dorpen heerscht. Een groot deel van de visschers bevolking van alle Noord/.eeplaatsen leeft van IJmuiden. ZWEMMEN!! Bij aankoop v. e. wollen badcostuum BADMUTS GRATIS „Tweka" fabrikaat v.a. f 1.50 mt. 5. Badmantels vanaf 4.90 t.m. 13.50 Badmutsen 102939 ct. Strandpyama's1.40 U weet: „Het Handelshuis voldoet UÜ" ook voor Uw kinderen Soesterb.straat 51 - Soest - Tel. 400 Nederland is bekend om zijn saamhoo- righeidsgevoel! Een Nederlandsche vrouw, die door haar huwelijk met een buiten lander een tweede vaderland krijgt, schikt zich daar naar zeden en gewoonten, maakt zich de taal daar eigen. Doch is ze weer voor een bezoek in het Vaderland terug gekeerd, dan zegt ze: „ik gevoel me thuis, in den vreemde, doch één ding vind ik er niet en dat is hulpvaardigheidsgevoel. Een nationale oproep om steun slaagt hier al tijd, doch in 't buitenland nooit, daar lachen ze je uit." Als de Nederlanders nu in Oostenrijk en Hongarije komen, worden ze er met den grootst mogelijken eerbied behandeld, want zeggen ze, de Hollanders hebben het komende geslacht gered. Nu Neder'land- sche vrouw, help ons nu ook, en eet onze Hollandsche visch! U helpt dan duizenden van Uw eigen landgenooten. Onze burge meester werkt met ons. Als een goed huis vader komt hij voor de belangen van zijn groote gezin, op. Als de Nederlandsche huisvrouwen, rijk en. arm, onze visch eten, hebben wij geen regeeringssteun noodig. Toont het ons, vraagt visch, en met eenige maanden zult U in de couranten kunnen lezen, dat in IJmuiden de crisis wat begint te luwen, want een grooter deel van ,de watervloot is dan weer in de vaart gekomen. Gij hebt ons dan geholpen en de vrouwen hier zijn U er erkentelijk voor! „Als de nood het hoogst is, is de redding nabij", en die redding kunnen de Neder landsche huisvrouwen brengen! Namens de Nederlandsche Ver- eeniging voor Huisvrouwen, Af- deeling Velsen-IJmuiden. P. L. DE BOER—HARDER C. E. BUSSEMAKER—BUS J. A. V. v. LEUSEN—BINNERTS A. H. LUCHSINGER—WOLDRINGH W. G. HOFSTEDE—STAAL. UITZENDING DER TROONREDE. Miet toestemming van H.M. de Ko ningin zal, evenals het vorig jaar, in Sep tember a.s. de Troonrede, welke zij ter ge legenheid van de opening van de zitting der Staten-Generaal zal uitspreken, per radio worden uitgezonden. De uitzending zal plaats hebben door de beide Nederlandsche omroepzienders, en naar de overzeesche gebiedsdeelen van bet Rijk zal de uitzending geschieden door den - LUSTER JASJES - reeds vanaf f 3.90 't Handelshuis voldoet U" Soesterbergschestraat 51 Telefoon 400 Phohizender en door de Rijkszenders te Kootwijk. De verzorging van de technische instal latie in de Ridderzaal geschiedt door den technischen dienst van het Staatsbedrijf der P. T. T. UTRECHT. GEMEENTEBEGROOTING 1935 SLUITEND EN ZONDER BELAS- TINGVERHOOGING. B. en W. van Utrecht zijn met de sa menstelling der gemeentebegrooting 1935 gereed. Verdere versobering in de gemeen tehuishouding, o.a. van de bedrijven, de politie, het onderwijs en de secretarie heeft het mogelijk gemaakt deze begrooting nog sluitend te maken zonder belastingverhoo- ging- MAANDBLAD „DIEREN. BESCHERMING." Het maandblad „Dierenbescherming" verschijnt in JuliAugustus met een be langrijk nummer. In „Vrede" betoogt de redacteur toch te bedenken, dat wij een taak op aarde hebben, die bestaat in het streven aan mensch en dier te geven. W. Tolsma schrijft in zijn, als steeds, ernstig en degelijk artikel, over een nieuwen aan slag op den spreeuw, uitgaande van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen. H. A. Wilton van Reede geeft een korte, aangrijpende omschrijving van het karakter van den hond. A. j. Luikinga staaft met voorbeelden zijn bewering: „Een dierenbeschermer is geen weeke ling"! J. K. schrijft over (Egyptische) Go den en Dieren, Ida Heyermans over Be ren, krokodillen en opvoeders, welke laat- sten niet steeds voor hun taak berekend zijn. Een stukje „Morgen opent de Een- denjacht" uit „de Telegraaf" wordt scherp afgekeurd. Mevrouw J. de Boerv. Strien geeft, behalve een schetsje „Buiten Wer ken", haa,r geregelde (rubriek over de Vrouwenwereld en het dier. Onder „Ver- eenigingsnieuvvs" vinden wij de Jaarver slagen van de Commissie's A. en AI. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie, In Uw blad van Woensdag 25 Juli 1934 schreef de heer A. F. Wunsch een ant woord op het ingezonden stuk van de Plaatselijke Raad uit S.D.A.P. en N.V.V. in No. 41 van „De Soester". Waar de heer Wunsch het grootste deel van onze beweringen in het vorige artikel niet bespreekt, of op een dusdanige wijze bespreekt, dat van een antwoord geen sprake kan zijn, en waar hij tevens een aan tal nieuwe punten in het geding brengt, verzoeken wij U beleefd dit antwoord aan zijn adres nogmaals te willen opnemen. Thans de feiten: In de eerste plaats meent de heer Wunsch te moeten schrij ven over den toestand bij de Belgische Bank van den Arbeid. Zooals het meer dit artikel gebeurt, schrijft de heer Wuns over zaken waar hij geen verstand van heeft. De kwestie van de Belgische Bank van den Arbeid heeft niets, maar dan ook niets, met corruptie te maken. Als de hee: Wunsch dat bewijzen wil en kan, laat hij het dan gerust doen, niet met vage bew ringen, maar nier feiten. In de tweede plaats willen wij de aan dacht vestigen op de passage, waarin de heer Wunscn over het Hitler-regime schrijft. Dat de gestolen gelden van de roode Partij en Vakbeweging de Duitsche arbeiders ten goede zouden komen, moet de heer Wunsch al weer eens trachten bewijzen. Iedereen, die de bladen leest en dat mogen wij ook van den heer Wunsch veronderstellen en die uit de artikelen in die bladen de juiste conclusie weet te trekken en dat veronderstellen wij niet van den heer VVuns^ weet, nat de Duitsche arbeiders op dit oogenblik honger lijden, erger, dan de arbeiders in andere landen. Wat er met de centen van de arbeiders gebeurt is wel gebleken uit de verklaringen van Hitier zelf op 30 Juni j.1. Immers de Rijkskanselier zelf verklaar, de, dat zijn satelieten maandelijks R.M. 30.000 aan drinkgelagen en braspartijen hebben opgemaakt. ,Wat Hitier gedaan heeft dwingt be wondering af." Wiij vragen den heer Wunsch, of het be wondering afdwingt, dat Hitier Roehm de Duitsche jeugd heeft uitgeleverd, terwijl hij wist welke gedegenereerde types hij in de leiding van zijn partij had. Wij vragen den heer Wunsch, of het bewonde ring afdwingt, dat Hitier den Nederlande van der Lubbe tér dood heeft laten bren. KL I IS „STERKER „PRIJSWAARDIGER r „HOUDT BETER KLEUR!" Ziet wat de K.L.M. zelf zegt: Mijne Heeren, deelen wij U mede, dat ingevolge inlichtingen van den Technischen Dienst te Schip hol, de overalls wat pasvorm, kleurechtheid en kwaliteit stof betreft, goed hebben voldaan. w.g. Koninkl. Luchtv. Mij. —BMMMBBHBWUnitJ BBMUUWW U WEET SOESTERBERGSCHESTR. 51 TEL. 400 - SOEST „De geest, geach/te Partijraad, die uit mijn artikelen ademt, is nationaal-Neder- landsch", deze woorden besluitend het ar tikel van -den heer Wunsch. Wij vragen ons af, of de volgende passages van den Heer Wunsch nationaal-Nederlandsch zijn en wij laten dit over aan iedere objectieve beoordeelaar. Uit het artikel van den heer Wunsch nemen wij de volgende zinsnede: „Voor- amelijk echter worden de corrupties be dreven door de zonen van het uitverkoren Volk". „De roode partijleiders spelen er mooi weer mee en de arbeiders hebben het nazien." „Want tot nu toe willen de Jo den het onderste uit de kan hebben." Wat de brochure van den jood A.B.K, Vrijheid, Arbeid, Brood" aangaat, zoo olsta ik met te zeggen, dat mij deze bro chure niet interesseert." „Hieraan kunnen ook S.D.A.P. en N.V.V. niets veranderen niettegenstaande alle protesten en moties en joodsche bondgenooten." ,(De Euro- peesche cultuur is verdrongen door de Joodsche cultuur en zijn de volkeren hier mede zeer slecht gediend." „Zoolang het Jodenvraagstuk" in Europa niet defini tief is opgelost, zal Europa niet tol rust komen, de toekomst zal dit uitwijzen." Omdat ik het nu toch over de Joden heb, wil ik ten slotte nog even bij het geval Breda stil staan.'" Ziehier een bloemle- ng van nationaal-Nederlandschen geest uit het artikel van den heer A. F. W. Wunsch. Wij zouden den heer Wunsch aanraden ijn licht eens op te steken bij den grooten Nederlander Willem van Oranje en bij ge- genheid eens 'te lezen, wat deze over verdraagzaamheid heeft gezegd en ge schreven. Meer willen wij over de anti- Joodsche tirades van den heer Wunsch niet zeggen. Ieder beoordeele deze tirades zelf en trekke de conclusies over de na- tionaal-Nederlandsche geest van den heer Wjunsch. gen. Wij vragen den heer Wunsch, of het bewondering afdwingt, dat Hitier den Ne derlander Spansier een jaar in gevangen schap houdt, zonder dat deze man een overtreding heeft begaan. Wij vragen den heer Wunsch, of 'het (bewondering a'f- dwingt, dat Hitier enkele honderden van zijn volgelingen overhoop laat schieten zonder vorm van proces. Zoo zouden wij voort kunnen gaan. Een ieder die de dag blad-berichten van den laatsten tijd leest, zal deze reeks met een groot aantal feiten kunnen aanvullens- Als de heer Wünsch over de Jodenver volging in Duitschland schrijft en hij tracht ons met cijfers aan te toonen „Es ist nicht wahr", dan vragen wij ons af, of hij dan niet weet welk een leed er achter dit nuchtere cijfer 30.000 schuilt. Wij ver moeden van niet, anders zou hij niet op een dusdanige wijze durven schrijven. Wij zullen thans den heer Wunsch nog met een enkel woord wijzen op het ver schil tusschen democratie en dictatuur.- Diotatuur leidt tot terreur en corruptie. Corruptie en degeneratie zijn de kenmer ken van het Duitsche facisme, men denkt maar aan de gebeurtenissen van 30 Juni in Duitschland. Terreur is een middel, waarvan de dic tatuur zich moet bedienen; men denkt maar aan de gebeurtenissen in Duitschland van iederen dag en men denkt aan de door Duitschland aangestookte terreurdaden van het Oostenrijksche nationaal-socialisme. De democratie schuwt de terreur en wijst deze zeer nadrukkelijk af. De democratie wil in de eerste plaats vrijheid voor allen zonder uitzondering. Deze vrijheid voor allen zonder uitzondering is NATIONAAL NEDERLANDSCH, mijnheer Wunsch. Im- mers, enkele eeuwen geleden streed het Ne derlandsche Volk voor zijn vrijheid, een. vrijheid, die thans door Mussert en zijn aan hangers in gevaar wordt gebracht. De so ciaal-democratie stelt zich tegenover het stelsel, dat de deur openzet voor de dicta tuur n.1. het kapitalisme. De sociaal-demo cratie wil de tegenstelling, overvloed en el lende, omver werpen, het winstbejag sloo- pen, het productie-apparaat aanwenden tot rHeil van allen. Deze strijd voert de mod. arb.beweging in NVV en in SDAP, deze strijd voert de moderne arbeidersbeweging iedere week opnieuw, door met haar strijd orgaan „Vrijheid, Arbeid, Brood" de dicta tuur-methoden te ontmaskeren. Een nieuwe maatschappij, zooals de moderne arbeiders beweging die wil bouwen, kan slechts groei en indien men zich bedient van eerlijke strijdmethoden. Met insinuaties en vage be weringen bereikt men niets. Het is beter recht op het doel af te gaan, dan in inge zonden stukken fascisme te bedrijven. Ondanks alles gaan S.D.A.P. en N.V.V. haar weg en zij laat zich niet afleiden door artikelenschrijvers, als de heer Wunsch, per sonen die 'Nederland op dit oogenblik maar al te veel telt. W. VAN ECK. Voorzitter PI. Raad van N.V.V. en S.D.A.P. te Soest Onze veeljarige ervaring op het gebied van Kleeding naar maat zijn waarborg voor Uwe volle tevre denheid. „Handelshuis" Soest Soesterb.str. 51 Tel. 490 Specialiteit in Heerenumodes Soestdijk, 6 Aug. '34. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U onderstaand schrij. ven in Uw veel gelezen blad te willen op nemen. Bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend: A. P. J. de Groot, Heuvel weg -11). HET RIJKSWEGENPLAN. ,Een comité is alhier gesticht, om in com binatie met het comité te Amersfoort te trachten, den primairen weg door Soest te behouden en om te voorkomen, dat den nieuw geprojecteerden weg vèr buiten Soest, werkelijkheid wordt. Of de inzichten van dit comité al, of niet juist zijn, wil ondergeteekende buiten be schouwing laten; of de winkelstand be hang heeft bij het behoud van het drukke verkeer eveneens, doch de Raad der ge meente dient ernstig te overwegen, wat af het meest noodzakelijke is voor de bevol king. Daarbij moet hij de belangen van den winkelstand laten wegen, tegen dien van het overgroote deel der bevolking van Soest,, dat bestaat uit gepensioneerden enteniers en rustende zakenlui, die Soest hebben uitverkoren om zijn natuur en rust. Blijft de weg dus gehandhaafd met kans op nog intensiever verkeer in de toekomst en wordt de toestand van den weg niet fdoende verbeterd, dan kan dat niet an ders, dan tot nadeel van de gemeente zijn, omdat dan wellicht den uittrek grooter zal worden, dan de vestiging van nieuwe ge meenteleden. De verbetering dient zelfs spoedig ter hand genomen te worden, ook al zou zelfs den nieuwen weg buiten Soest niet te voorkomen zijn. Alleen worden de eischen voor verbete- ing van den weg m.i. in het laatste geval eenvoudig en minder kostbaar, omdat dan de fietspaden binnen de boomen kunnen gehandhaafd blijven, zooals zij nu verbe terd aangelegd worden en omdat dan al leen buiten de boomenrij aan weerskanten uimte voor een wandelpad van minstens 1 y2 M. noodzakelijk is. Waar geen boomenrij voor afscheiding bestaat, zooals tusschen Hotel Trier en den Viersprong, dient een verhoogd wan. delpad gemaakt Ite worden voor veilig andelverkeer. Ook de bocht bij den Viersprong kan met kleine opoffering aanmerkelijk verbe terd worden. Daartoe moeten de boomen, waarachter de andelaars niet kunnen doorgaan, gerooid orden en de scherpen bocht wat afge nomen. 't HANDELSHUIS Flanel Costuums 17.50 Flanel Pantalons 1.958.50 Polohemden (o.a. Tweka) l.m. 98 ct. Riemen 915396598 en 125 ct. Jongens Polohemdjes en Broekjes Kinder Zomeroverals U weet: 't Handelshuis voldoet U Soesterbergschestraat 51 Tel. 400 De toegangsweg bij Trier zal dan ein delijk in overeenstemming met de aanslui tende wegen gebracht kunnen worden. Wanneer bovenstaand eens bewaarheid mocht worden, dan zullen velen in staat worden gesteld om, op rustiger en veiliger wijze, dan nu het geval is, te gaan win kelen in Soest, instede van elders en komt dit den winkelstand ten goede. Te hopen is echter, dat, wanneer al deze erkzaamheden nog eens uitgevoerd moch ten worden, dat men doordachter de zaken al aanpakken, dan heden bij vernieuwing van de bestrating en de fietspaden het ge val is. Van samenwtrking tusschen rijk en ge meente is hier niet veel te bespeuren en daarvan worden nu alle weggebruikers de dupe. Eerst ondervonden de wandelaars en fietsers sinds weken last van de zeer slor dig neergesmeten cementen scheiidipgs- banden en nu men reeds eenige weken aan hot werk is, en al enkele K.M. fietspad voor storting betume gereed heeft, onder inden de automobilisten van de fietsers omgekeerd véél last van elkander en wordt het gevaar noodeloos van hooger- hand in de hand gewerkt. ,*V* t Waarom blijft het volstorten der ge reedgekomen fietspaden zoolang uit? Moet eerst het kalf verdronken zijn, vóórdat men de half afgewerkte fietspa den volstort? (Put dempt?) Ten slotte nog dit aan de grondeigena ren van perceelen, liggende aan den tc- genwoordigen primairen weg. Wilt gij waarachtig medewerken aan de belangen van Soest, Uw gemeente naar voren brengen en daardoor de belangstel ling daarbuiten bestendigen en aanwakke ren, waardoor de aanwas der bevolking in sneller tempo zal geschieden, dan zullen velen daarvan direct de voordeden pluk ken, maar ook gijzelf zult inidrect de voor deden genieten door de waardevermeer dering Uwer perceelen, die zoodanig zal zijn, dat deze den vrijwilligen afstand van de gevraagde grondstrook voldoende zal compenceeren. Achteruitgang der bevolking met alles wat daaraan vast zit, heeft alleen waarde vermindering Uwer perceelen tengevolge. A. G. J. DE GROOT. Soestdijk, Heuvelweg 40. NAAKTCULTUUR. Met een zeker gevoel van wrevel las ik de uitlating van een der raadsleden, aan- -gaande de Balische volksdracht. Als voor beeld nog wel aangehaald ter bepleiting van zekere obscure daden in het Soester Natuurbad. Ik betreur deze combinatie, zij betoogt het niet, doch werpt metterdaad een schaduw op de bewoners van Bali. Het is geheel iets anders, van nature ge woon te zijn met ontbloot bovenlichaam te wandelen, of er toe over te gaan zon der de traditie, en de warmte als aanlei- dende oorzaak. Het is geheel iets anders. Waneer men in de tropen, beter nog, in de binnenlanden op Java of Bali, bijv. in de Preanger des morgens voor 7 uur een ochtendwandeling maakt langs de kampongranden, dan ziet men in het spel der schitterende zonne stralen bij een bron meermalen het koper kleurige lichaam van een Soendanees, zon der eenige bedeking, zich badend en was- chend. Een normaal mensch, die dat ziet, zal daaraan geen aanstoot nemen, het wekt de zinnen niet op, want dat lichaam past zoo volkomen bij de geheele schoone natuur der omgeving, dat het er als het ware in opgaat. Wanneer men zulk een tafereel dagelijks ziet, went men er aan. Zou het ontbreken, wellicht een leemte achterlaten. Die menschen doen dat ook niet tot opwekking van de lusten van een voorbijganger. Zelfs dat komt niet in hen op. Ze zouden het niet eens begrijpen. En het is duidelijk, dat een daar geboren en getogen kind des lands daaraan volkomen gewend is. Een koperkleurige meneer in een badpak of (zooals ik een negerkoning het eens zal doen) met een hoogen hoed badend, is een bespotting, en schrijnt het kunstgevoel. Wat bovendien iets zegt, is dat er een groot verschil is tusschen het Europeesche en het Aziatische lichaam in den bedoelden toestand. Men kan in 'n blad zoo iets niet makkelijk schrijven. Om ech ter een vergelijking te gaan maken van een juffer in het Soester natuurbad en de Balineesche vrouw is dwaas. Evengoed als wanneer men de aangeboren charme van een inlandsche vrouw zou willen bestem pelen als geraffineerdheid. Op zedelijk- heidsgebied, en dat is datgene waarover het gaat, kan het overgroote -deel -der Hin doevrouwen, der Inheemsche bevolking van Azië, haar Europeesche zusters les geven. De ingeboren adel is daar zoo hoog en diep als alleen mogelijk is bij natuurvol ken. Een doodgewone Soendaneesche boer, bekeerd of niet, staat veelal in innerlijke beschaving ver boven ,de Europeesche snob. Dit hoogstaande beschavingspeil zal door Zending en Missie aan deze edele rassen niet worden ontnomen, doch het zal er meer relief door krijgen. En. wanneer het in de laatste jaren anders werd, is dit te danken aan de vergiftiging, langzaam en zeker door de pseudo beschaving der tijden waarin wij leven. Alen pleegt een groot onrecht hiervan de schuld te geven aan de indische cultuurondernemingen in het algemeen. Alen zou eerder mogen spre ken van wanbestuur, wanbeheer, vrijheids- gesol en zoo meer. Een groot deel der Europeanen gaan naar Indië om zoo snel mogelijk rijk te worden, of een pensioen te verdienen. Zij zijn dan zooveel jaren (po chen ze nog op) in Indië geweest. Eenige liefde voor het land, hebben zij nooit beze ten. Eenige genegenheid voor het volk is niet in hen opgekomen. Zij kennen van beiden niets, doch keeren gaarne met de duiten terug. Zij leerden er niets, en heb- en er niets gebracht. Dit is niet alleen in Indië, doch ook in Azië, Afrika en Am. zoo. Ik heb ze overal gezien dollarschra- pend, geldverzamelend. De groote rijkdom van het land: de schoonheid, de groote liefde welke deze menschen waard zijn, kortom het geluk dat land en volk hen chenken wilde, hebben zij niet gezien, nog gegrepen. De vergelijking van een koninklijk Bali nees met een ongekleed juffertje in het Soester natuurbad, is een geweldige on- makelijkheid. Laat beiden in hun waarde. NIEVEEN. NED. HERV. GEM. TE SOEST. Zondag 12 Augustus 1934 kerk 10 uur: Ds. H. J. Quast, van Baarn. Kerk 6 uur: Ds. E. Groeneveld. Emmakerk 10 uur: Ds. E. Groeneveld. Emmakerk 6 uur: geen dienst. CHRISTEL. GEREF, GEMEENTE. Zondag 12 Augustus 1934 voorm. 10 uur en namiddag 6 uur: Ds. H. Visser, van Dordrecht. Donderdag 16 Augustus nam. 7 uur: Ds. W. Bijleveld, van Haarlem. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat. Zondag 12 Augustus 1934 's morgens 10 uur en 's avonds 6 uur: Ds. A. F. P. Pop, van Alonster. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG- GODSDIENSTIGEN. Zondag 12 Augustus 1934: geen dienst.

De Soester | 1934 | | pagina 2