Eerste lias maatwerk 't Handelshuis voldoet Ui!" WI(M viies n ae \jc eer\ En dan te weten .....dat U in 't Handelshuis reeds voor 3.50 een aardige Gummi- Regenjas kunt hebben in div. kleuren. i. L. HOKSBOSGLN Rechtzaken 6» dus in 't betere genre slecht f 21.50. Komt U eens gauw kijken? U weet: Soesterbergschestr. 51 - Telef. 400 ïj Ingezonden DAMES HEEREN KLEERMAKERIJ Tel. 803, F.C. Kuyperstr. 10 Wij wenschen er evenwel op te wijzen, dat in veel mindeju mate dan van de zijde van Uw ExcellenTOs Departement, de Ka mers van Koophandel in den loop der ja ren verzoeken ontvingen om te adviseeren over voor-ontwerpen van verordeningen, afkomstig van een provincie, of van eene Gemeente. De Kamers van Koophandel en Fabrie ken zijn er mede bekend en zij geven er zich ook rekenschap van, dat het voor de "Regeering, vooral in urgente gevallen, practisch niet steeds mogelijk zal zijn, om voor ieder voor-ontwerp, dat het gebied van handel, nijverheid of verkeer, bestrijkt, de adviezen af te wachten, maar dit argu ment kan moeilijk klemmend zijn tegen over eene Provincie, die met enkele T>a- mers rekening heeft te houden, of t.o.v. een Gemeentebestuur, dat als regel slechts met één Kamer van Koophandel te maken heeft. Zelfs indien eene Kamer er al in ge slaagd is, om met een burgemeester, of één of meer wethouders in haar gebied omtrent het bovengenoemde onderwerp een afspraak, of regeling te treffen, dan nog doet zich wel het geval bij bestuurs wisseling voor, dat opvolgende burgemees ters, of wethouders een zoodanige afspraak verwaarloozen. Met het oog op het voorafgaande ver oorloven wij ons uwe "Excellentie te ver zoeken, om de opvatting te dezer zake van den toenmaligen minister van landbouw, nijverheid en handel bij uwer Excellenties ambtgenooten aan te bevelen, welke op vatting, naar wij gaarne vertrouwen, ^door uwe Excellentie zal kunnen worden ge handhaafd. LAGE VUURSCHE. EEN SCHOOLKWESTIE. In de openbare zitting van den Raad van State (afd. geschillen van bestuur) is de schoolkwestie te Lage Vuursche be handeld. Ged. Staten van Utrecht hadden voor die school op grond van artikel 83, lid 5 der L.O.-wet beslist, dat het school bestuur had opgehouden het schoolgebouw volgens zijn bestemming te gebruiken, om dat het aantal leerlingen lager was dan de helft van het bij de stichtingsaanvrage op gegeven getal. Het schoolbestuur moest dus de beschik king over het in 1923 verkregen schoolge bouw verliezen, en ging tegen genoemde beslissing van Ged. Staten in beroep bij de Króón, omdat het in 1923 niet had ver kregen een gebouw, waarvan de grootte overeenstemde met het bij de bouwstich- tingsaanvrage opgegeven laantal leerlin gen. Het schoolgebouw bevat twee leslo kalen, en de school was bij hare opening een tweemansschool en zonder achteruit gang van het aantal schoolgaande leerlin gen, is het nog een flinke tweemansschool. De bij de aanvrage overgelegde opga ve moet dan ook op een vergissing berus ten. Voor het schoolbestuur treedt op mr. J. J. Hangelbroek, secr. van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel, die in zijn pleidooi op juridische en feitelijke gron den uiteenzette, dat Ged. Staten in 't on- derwerpelijke geval artikel 83, lid 5 van de L. O.-wet, hetwelk geen imperatief voorschrift bevat, ten onrechte hebben toegepast. Mr. Hangelbroek vroeg dan ook voor het schoolbestuur .vernietiging van de bestreden beslissing. De uitspraak van de Kroon volgt nog. RIJKSPOSTSPAARBANK. De invloed van de crisis blijkt ook uit het verslag van de Rijkspostspaarbank over 1933, dat 'de volgende cijfers bevat: In 1933 bedroeg 't aantal inlagen 2.452.606 tegen 2.648.739 in 1932, terwijl het bedrag dier inlagen was 184.053.136.1*2, tegen 223.069.229.28 in het voorafgaande jaar. De inlagen verminderden dus in aantal met 196.133 en in bedrag met 41.016.093.16. Terugbetaald werd in 1.747.196 posten 180.164.430.01 of, na aftrek van den rente in den loop van het jaar uitbetaald bij ge- heele afbetaling v. boekjes 179.831.308.55 tegen in 1932 1.644.206 posten 164.976.141.98, vermeerdering dus in aan tal 102.990 en in bedrag 14.855.166.57. Aan rente werd goedgeschreven 13.411.437.74 (incl. de in den loop van het jaar uitbetaal de rente ad 333.121.46), zoodat het tegoed der inleggers einde 1933 bedroeg 528.696.821.92, zijnde 17.295.191.23 meer dan einde 1932. Het aantal spaarbankboekjes steeg met 7024 waardoor er 31 December 1933 2.267.676 in omloop waren. Het aantal staatsschuldboekjes vermin derde in 1933 per saldo met 2196 en daalde daardoor tot 22519. Het nominaal bedrag, ingeschreven op deze boekjes, verminderde in 1933 met 3.862.050.en daalde daardoor tot 34.662.300. Berekend naar den op 29 De cember geldende beurskoers hadden de ti tularissen van staatsschuldboekjes te vor deren 29.484.618.94 tegen 33.203.174.16 op het einde van 1932. KANTONGERECHT TE A'FOORT. Bouwerij. De bouwaannetner J. R. te Soest heeft gelijk gekregen. Zijn verhaal over het zich boven in het nieuw gebouwde perceel van de Wit en Hoek ver over werktijd klopte met de getuigenis heden van de Wit. Deze was onderaannemer voor het tegels zetten, een vakkennis afzonderlijk evenals het voe. gen. Geen tegels, niet werken. Den bewus- ten dag was hij bij zijn broer in Baarn aan den arbeid geweest. Zoo kwam vrijspraak. Maar ook het verbaal is verklaarbaar, zooals ter gerechtszitting bleek door de getuigenis van agent R-, den verbalisant. Dit gevalletje was het eenige dat stond buiten de rij van auto's en motoren, óre heden voorreden van tien uur tot half twee. Hiervan een met gewonden in haar ge volg, een aanrijding, die volgens ons, voor een deel school in het langzaam rijden op den weg waar rennen den gebruikelijken gang vormt, den weg Amersfoort-Utrecht. CLICHÉ. SCHHftö£ Ook in Garberdine en Loden zijn wij ruim gesorteerd. Een pracht kwaliteit GARBERDINE REGENJAS, NATUURLIJK kunt U ook al in de goedkoopere kwaliteiten een aardige jas vinden, reeds vanaf f 8.50 ook voor Uw jongens Een bus met 72 K.M. vaart. Verd. zat echter in een luxe-auto, dr. de B. te Soesterberg, en had zijn neef naast zich. Hij reed van den Amersfoortschen kant op huis aan en had dus links af te slaan om in te rijden. De kalme vaart van 40 k 50 K.M. werd vertraagd en voor het afslaan nogmaals vertraagd. En toen werd afgeslagen, kwam de zware slag. Een bus uit Groningerland vloog tegen den zwen. kenden auto op. Deze laatste werd tegen den boom gedrukt en de bus kreeg tal van gekwetste passagiers, waaronder schijn baar ernstig twee vrouwspersonen. De ban ken waren uit de voegen geslagen. Zoowél buschauffeur als autorijder droe gen schuld, zei het O.M., de laatste echter de grootste. Ten laste was gelegd de veiligheid van verkeer in gevaar brengen door roekeloos rijden, subsidiair het telaat uitsteken van den richtingswijzer. Voor dr. de B. trad als rechtskundige raadsvrouwe op mr. J. N. Henket (Utr.). Als getuigen a charge waren aanwezig de buschauffeur uit Grijpskerk de Wit, en drie inzittenden, n.m. 'de Utrechtsche po litieagent Smallenbroek, Dijk en de veld artillerist Jan Plezier, die naar zijn gar-i nizoen Utrecht trok. Verder de brigadier van Raad der Rijks- veldwacht, die na het geval werd opge beld en het 20 M. lange remspoor van de bus aanduidde als ni.et buitengewoon sterk remmen; in geen geval was geblok keerd. Verd. noemde hij een zeer voor zichtig rijder. Drie getuigen k décharge waren meege komen. De neef van verd., die in diens auto was gezeten en den linker wijzer had zien uitstaan en geen signaal van de bus, die had willen passeeren, vernomen had dan vlak bij de botsing. Kapitein Chivat der Mil. Politie had later het remspoor opge nomen; geen blokkeeren. Mevr. Chivat had uit haar woning de slag der botsing ge hoord maar geen remgeknars. De omstan ders vertelden dat de man naast den bus chauffeur zou hebben gesproken van wij- zer-uitstaan. Dit wijzer-uitstaan vormde het gewichtige punt. A charge-getuigen be weerden, dat eerst was uitgezet, toen naar links werd afgeslagen en de bus op 30 M. was genaderd. Signaal was uit de bus ge geven op ongeveer 40 M. afstands. De bus chauffeur had gedacht, dat de vertragende auto zou gaan stilstaan. Verd. en zijn neef spraken van wijzer uitsteken op 250 M. vóór het afslaan. Het was een automatische wijzer, d.w.z. na eenigen tijd sloeg die weer neer. Nu meende verd. wel, dat die wijzer een halve minuut uitstond. Het O.M. echter ver moedde van slechts 6 seconden. Deze dacht zich het geval als volgt: Verd. had op den wijzer gedrukt op 250 M. voor het afslaan. Door het langzaam rijden was de tong weer neergeslagen vóór het afslaan en de nieuwe tik er op was gegeven bij het af slaan en die was slechts door den bus chauffeur waargenomen. De schuld lag dus bij verd., maar de busrijder met zijn groote vaart had te laat het signaal voor passee ren doen hooren. Dit nam niet weg, dat verd. in zijn spiegel de bus, rijdende met groote snelheid, had moeten zien aanko men. Het was roekeloos om dan te pas seeren. De eisch werd gesteld van 60. boete. Mr. Henket wees op de voorzichtigheid en bekwaamheid als rijder van dr. de B. Het is ondenkbaar, dat deze bij neerslaan van den wijzer niet direct weer daarop zou getikt hebben. Hij kende het gevaar op de zen, zoo drukken verkeersweg. Het uit staan van een automatische wijzer kan lan_ ger duren dan 6 seconden. Het is onver antwoordelijk dat een zwaar busrijtuig met 72 K.M. vaart rent op zulk een weg. Niet voldoende is geremd, zeker uit vrees van bij zulk een vaart om te slaan. Toen rechts passeeren niet mogelijk bleek, werd het maar links gewaagd vóór den zwenkenden auto heen. Den aan den weg wonenden moet het mogelijk zijn hun huis aan de linkerzijde te naderen. Spreker verwees naar een arrest van den Hoogen Raad van 1931 in gelijksoortig geval. Hier is niet roekeloos door verd. gereden. Zij vroeg dus vrijspraak of ontslag van rechtsver volging naar het primair ten laste geleg de en in betrekking tot het subsidiaire, te laat uitsteken van den wijzer, eveneens vrijspraak. Vonnis Donderdag 23 Augusus. Het boomenvervoer. Dat lijkt nog al veelvuldig voor te ko men op den weg door Soest, want een paar gerechtszaken reeds stonden er mee in verband. Dus weer vervoer van een langen zwa- ren boom in de bocht Vredehofstraat- Burg. Grothestraat. Toen de Soester taxichauffeur Tournee zich naast den boom bevond, kwam de auto van den tharis afwezigen M. uit Rot terdam van de andere zijde en wilde tus- schen boom en taxi door. Deze laatste ging stil staan op hetI grintgedeelte aan den kant. De Rotterdammer deed het niet en blutste de taxi. Had later geen tijd om lang stil te staan. Thans kost het hem 12 boete, plus 12.60 schavergoeding. Gevolg van feestje. De Soester M. v. d. B. is te Amersfoort werkzaam en zit thans in zak en asch over de beloopen straf. Op een feestje geweest in Amersfoort, vermoedelijk wegens verbouw en verfraai ing van een café aldaar. Komt er 's nachts om twee uur vandaan en een Amersfoortsch agent ziet hem slin gerend op zijn motor naderen en ziet ook het omduikelen van onzen Soester. Onder invloed zegt heden de agent, niet meer vertrouwbaar op een motor. Twee uur op geborgen. Niet onder invloed, zei verd., maar een spijker vermoedelijk in mijn band, die daardoor slap werd. Hij voegde er echter niet zeer slim aan toe, dat men hem geen tijd gegund had om het te on derzoeken. Maar hoe wist hij het dan zoo zeker van dien slappen band? Op het bureau bleef de band stevig, zei de agent. Eisch 3 dagen hechtenis en 6 maanden ontzegging van rijbevoegdheid. Als het O.M. niet in hooger beroep gaat, is verd. er genadig afgekomen met een vonnis van 30.i boete en een enkele maand ontzegging. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Geen reflector: A. K. te Soest 2.of 1 dag. Loopen op verboden grond: A. P. S. te Soest, 3.of 1 dag; H. A. S. idem. M'elkbesluit: G. J, van H. te Soest 50 of 20 dagen. Tarwebesluit: J .Mi v. d. G. te Soest 20 of 10 dagen Muziek maken te Soest z.v.: J. A. zwer vend 2.of 1 dag. Te Amersfoort rijwiel onbeheerd laten: G. V. te Soest 2.of 1 dag. Rijden met niet ingeschreven auto: J. de R. te Soesterberg 5.of 3 dagen. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie - 0 FATA MORGANA. Het is speciaal voor politieke zuigelaars, broekjes in de politiek plegerij, met stevig vastgebonden bandjes, en nog niet droog achter de ooren zijnde kinderen, dat ik U, geachte redactie, beleefd moet vragen om overname van ingesloten artikel uit het L'.D. waaruit blijkt van welk gehalte de hersenontwikkeling verondersteld wordt te zijn van de DELEGATIE-menschen die in de Sowjet Unie eens rondneuzen. Gezien, wat zooal in dit blad wordt opgenomen, geloof ik wel dat gij, Redacteuren, dat niet aan mij, pas geboren jongmaatje onder de bedrijvers van journalistieke beunhazerij, zult weigeren. Mij wordt min, of meer een ongezonde verheerlijking in de schoenen geschoven van de maatschappijvorm, waarin wij le ven moeten. Op propagandaterrein ben ik volmaakt vreemd. (Wie lacht daar?) Maar dit durf ik toch wel beweren, dat, indien ik propaganda zou kunnen en willen maken voor de poging, welke in Rusland thans wordt gedaan om een nieuwe wereldbe schouwing te vestigen, dat op een geheel andere wijze zou doen. Ik ben voorstander voor alles, wat in staat is de sociale wan orde op de wereld weg te nemen. Doch. aangezien ik nu eenmaal opiumeter ben „godsdienst is opium voor het volk" (Le- nin): „kerken zijn opiumkitten" (aldus een Rotterdamsch delegatielid) kan ik de com munistische levensbeschouwing in dien vorm niet waardeeren. Wanneer men echter ons, „Westerlin gen", op Oostenrijksche wijze meent te kunnen verlakken, met zoo doorzichtig op gezette nonsens, dan kan men alleen maar medelijden hebben met de zonderlingen, die zich zoo dwaas laten beetnemen. Slechts een zaak begrijp ik niet. In de S.U. bestaat geen werkloosheid, en het is er zoo mooi. Maar waarom gaan de poli tieke zuigelaars er dan niet heen? Ze wor den er dan toch met open armen ontvan gen! Of gelooven ze het zelf niet? Ik voor mij zou me niet bedenken, maar gelooven- de in dat wereldwonder der S.U., zou in razende vaart mijn hoed grijpen en er heen gaan. Al moest ik loopen. En nu laat ik het U.D. aan het woord. De „paradijstoestanden." in de sovjetunie. Onthullingen van Ilja Ehrenburg. Toen vorst en veldmaarschalk Potemkin in het jaar 1787 zijn keizerlijke meesteres en vriendin Catharina II door Taurië leid de om haar een denkbeeld te geven van de successen, die hij had bereikt met zijn kolonisatiepolitiek, liet hij, naar de Rus sische kroniekschrijvers weten te berich ten, langs den weg, waarover de keizerin moest rijden, van tijd tot tijd coulissen op richten, die, wanneer men deze uit de ver te bekeek, den indruk wekten, alsof overal in de dorpen welvaart heerschte. De keizerin was in de wolken, Potem kin kreeg een nieuwen vorstentitel en in de taalschat van Rusland en de overige wereld werden de „Potemkinsche dorpen" opgenomen als een onvervreemdbaar erf goed, dat een der meest kenmerkende ka raktertrekken van Rusland schetst, waar mee men inmiddels slechts zelden kennis maakt in den overdreven vorm, waaraan de uitdrukking herinnert. Desniettegen staande zorgt de sovjetheerschappij er met grooten ijver voor, dat dit erfgoed van het verleden geenszins in de vergetelheid raakt. Daar deze ijver wel eens de spuigaten uitloopt en de sovjetregeering zich daar door belachelijk maakt, heeft een der meest vooraanstaande schrijvers van het tegen woordige Rusland, llja Ehrenburg, de stoute schoenen aangetrokken door zich bij de sovjetregeering forméel \te \beklagen over de wijze, waarop de buitenlandsche toeristen worden behandeld. Wanneer men Ilja Erhenburg mag ge looven, worden deze buitenlanders wat trouwens reeds algemeen bekend was op de meest grove wijze bij den neus ge nomen. De bewoners van West-Europa, die zich aan de „Tntourist" toevertrouwen om rongeleid te worden door het wonder land der nieuwe bolsjewistische wereld, worden, naar Ehrenburg op zeer nadruk kelijke wijze 'te verstaan geeft, op een schaamtelooze wijze bedrogen, opdat zij, zij weer thuis zijn gekomen, kun nen meededen, dat de toestanden in de sovjetunie zeer rooskleurig zijn. Zij heb ben ondertusschen een volkomen ave- rechtsch beeld gekregen van de situatie in het tegenwoordige Rusland. Volgens Ehrenburg schept de „Intourist", de reis organisatie, welke van den staat uitgaat ei? aan wiens greep geen buitenlander ont komt, die de Russische grens overschrijdt een volstrekt fictieve wereld. De rijkdom, dien de buitenlanders krij gen te zien, bestaat in werkelijkheid heele- maal niet en de vroolijkheid, waarmee zij kennis maken, is onecht, en niets dan val- sche schijn. Men brengt de argelooze vreemdelingen in speciaal daarvoor inge richte hotels met afzonderlijk personeel voor de gasten, die de grenzen zijn over getrokken; zij krijgen uitstekend eten en worden ook anderszins voortreffelijk ver zorgd; er ontbreekt noch muziek, noch dans en ook overigens wordt den gasten alles geboden, wat hun tot amusement kan strekken. Met koortsachtigen ijver zorgt men er inmiddels voor, dat de vreemde lingen verre worden gehouden van al het geen op hen een minder gunstigen indruk zou kunnen maken. Ehrenburg is de meening toegedaan, dat het volkomen op zijn plaats is, wanneet- men den. buitenlanders de werkelijke held haftige prestaties van het nieuwe Rus land voor oogen toovert, maar het is niet meer dan billijk, dat zij ook de keerzijde van de medaille krijgen te zien: de win kels, die leeg zijn en de menschen, die ge noodzaakt zijn uren, ja: zelfs dagen lang in de rij te staan om hun dagelijksch brood te kunnen koopen. Wanneer men den vreemdeling werkelijk een idee wil geven van de toestanden in Rusland, dan moet men hen naar Nisjni Nowgorod brengen, naar de arbeiderska zernes, waar geheele gezinnen, oud en jong, kinderen en pas getrouwden, bij hon derden in een ruimte bijeen worden gé- pakt, naar Woronesj, waar men dozijnen nieuwe arbeiderswoningen heeft gebouwd, die erger zijn dan de ellendigste oude ka zernes, naar de stations, waar men het kan beleven, dat heele scharen menschen door ambtenaren den ijskouden regen in wor den gestuurd. (voorheen R. FRESE Hofleveranciers BAARN Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 Ehrenburg weet verder nog te vertellen, dat hij zelf in een hotel woont, waar echter de bediening zoozeer te wenschen over laat, dat hij wat voor Russische toe standen gewoonweg ongehoord is meer malen niet eens een glas thee kan krijgen. Maar dan gebeurt het, dat op een goeden morgen het geheele huis met planten en bloemen is versierd en de kellners rond- loopen in piekfijne kleeren. Zij geven Ehrenburg onmiddellijk te verstaan, dat hij ditmaal niets krijgt te eten en niet eens thee krijgt te drinken. Wet is er aan de hand? De kellners in hun mooie pakje zijn geëmployeerden van de „Intourist", die op het huis beslag hebben gelegd ten behoeve van een karavaan vreemdelingen. Het is voor deze hunne beschermelingen, die ex tra aan hun hoede zijn toevertrouwd, dat zij het aanzijn hebben gegeven aan een sprookjeswereld, die een denkbeeld moet geven van de in Rusland heerschende wel vaart Gij, Redactie, dank ik voor de gastvrij heid. U gelieve echter wel te bedenken dat ik verder geen bericht zal inzenden op stukken, waarin mij naam ijdel .gebruikt wordt, en dan van de hand van onmondi- gen, die niet weten, waarover ze schrijven. Ik respecteer ieders overtuiging. Heb vele communisten tegenover mij gehad op openbare vergaderingen. Geen hunner was echter beneden de jaren. Voor een enkele maal wil ik op deze verkapte propaganda een stimulans inzenden. De zaak der ar beiders en misdeelden is OOK mijn zaak geweest en duizenden in den lande zullen kunnen getuigen, dat op de meest scherpe wijze door mij de uitwassen van het kapi talistische stelsel zijn gegeeseld, zonder aanzien van wie ook. En niet vandaag doch reeds toen de po litieke zuigelaars van vandaag nog in de wieg lagen. Om naar een poppekast te gaan kijken, ga ik naar Amsterdam op den Dam. Rus land is me te ver tegenwoordig, evenals Genève of andere plaatsen, waar de groo te poppekasterij wordt bedreven door los- loopende excellenties, die onder een fijn diner sjacheren met het wel en wee der menschheid. NIEVEEN. NASCHRIFT. Aangezien de politieke vermakelijkheid door mij op de „taboe - lijst is geplaatst, zou ik het wel zoo pret tig vinden, wanneer het Anti-Communis tisch Verbond zich met dergelijke zaakjes belastte. Van deze organisatie hoort men in het geheel niets meer. Zelfs niet in da gen van beroering als kort geleden, toen men aan revolutie werkte, en de groote groep stempelaars een tergend onrecht werd aangedaan. Gedurende deze maand nog speciale prijzen

De Soester | 1934 | | pagina 2