o MU NOET KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN voor de Geldersche Vallei. O^Plaatselijk Nieuws^ toch eindelijk eens gefotografeerd worden. Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 HENGELEN. Sport-uitwasschen. HAARLEM. MOORD MET BRANDSTICHTING. Een inspecteur van politie bemerkte Vrij dagavond omstreeks half tien in de Ane- gang alhier, dat er in de woning van den heer T. L. Wever, boven een kapperswin kel, brand was. Toen hij zich naar boven begaf om hulp te verleenen, bleek er op de eerste ver dieping een begin van brand te zijn, dat spoedig kon worden gebluscht. Hij zag tevens dat de 18-jarige dochter, die zich in het vertrek bevond, bewusteloos was. Nadat kunstmatige ademhaling was toege past, kon Dr. M. Mauritz van den Onge- vallendienst, die spoedig ter plaatse was, slechts den dood van het meisje constatee- ren. De familie Wever was op het oogenblik, dat de verschrikkelijke ontdekking werd gedaan, bij vrienden op bezoek, terwijl de dochter was thuisgebleven om op de jon gere kinderen der familie te passen. Deze hebben niets bemerkt van hetgeen zich in de kamer moet hebben afgespeeld. Men vermoedde dadelijk, dat hier brand stichting in het spel was, daar de heer We ver constateerde, dat een geldtrommeltje, inhoudende een bedrag van ongeveer hon derd gulden, was medegenomen, en uit het kasregister in den winkel eenige gul dens waren ontvreemd. In het vertrek waren geen sporen van een worsteling tusschen den dader en het meisje te zien, terwijl aan het meisje uit wendig geen letsel vastgesteld kon worden. Ook de omwonenden hadden niets bij zonders in de woning der familie Wever bespeurd. Door de politie werd al dadelijk van dit misdrijf verdacht een zekeren O., met wien het overleden meisje omgang had. O. is vroeger bij den heer Wever in betrekking geweest. Hij woonde niet meer in Haar lem, doch hij kwam nog wel bij de familie, en heeft reeds eerder uit hetzelfde kistje diefstal gepleegd. Door brandstichting zou O. dan getracht hebben den diefstal te verbergen. Het onderzoek van dr. Hulst uit Leiden stelde als vermoedelijke doodsoorzaak worging vast. De vermoedelijke dader, bovenbedoelde O., is te Zwolle gearresteerd, en naar hier overgebracht. Hij heeft thans een volledige bekentenis afgelegd. HAAMSTEDE. EEN HEVIGE HAGELBUI. Zaterdagavond om tien uur is bij een hevig onweer boven Haamstede een hagel bui neergekomen, welke enorme schade heeft aangericht aan tuinen en boomgaar den. De bui, duurde ongeveer tien minuten, er vielen hagelsteenen ter grootte van kleine kippeneieren. Vele groententuinen en druivenkassen zijn geheel vernield, terwijl het fruit aan de boomen groote schade kreeg. Volgens de voorloopige schatting is de schade minstens 50.000. Een comité tot leniging van den nood is reeds samengesteld, onder leiding van den burgemeester van Haamstede Jhr. Roëll. DE NIEUWE SPELLING OOK BIJ HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft, in verband met de invoering van de vereenvoudigde spelling, aan de besturen van de gesubsidieerde scholen en cursussen voor Nijverheidson derwijs en aan de besturen van gemeen ten, welke zoodanige scholen en cursussen met rijkssteun in stand houden, een brief gezonden. In dit schrijven worden de bekende wij zigingen, welke voor een aantal examens op 1 September j.1. zijn ingevoerd, mede gedeeld. Verder schrijft de minister: „Ik zal het zeer op prijs stellen, indien deze vereen, voudigde schrijfwijze in het vervolg op de onder uw beheer staande Nijverheidsscho len zal worden toegepast. Ik ben echter van meening, dat ter vermijding van on- middellijke kosten invoering van deze schrijfwijze geen aanleiding behoort te zijn, om thans gebruikt wordende en nog niet versleten boeken door nieuwe te vervan gen. Ik verzoek u in met mij te voeren briefwisseling gebruik te maken, hetzij van de hierboven aangehaalde vereenvoudigde schrijfwijze, hetzij van de schrijfwijze van De Vries en Te Winkel met de afwijkin gen, -die in regeeringsstukken gebruikelijk is. Deze afwijkingen worden in punt 4 van het rondschrijven aangegeven. Zij hebben betrekking op het weglaten van e en e n van 't lidwoord een, van geen en van de bijvoeglijk gebruikte bezittelijke voornaamwoorden mijn, uw, zijn en haar, ZITTING 14 SEPT 1934, 13.00 UUR. DAGORDE: 1. Opening en notulen. 2. JBestuursmededeelingen (ten deele in comité-generaal). 3. Jaarlijkschc benoeming leden en plaats vervangende leden Bevrachtingscomm. 4. Voorstel Bestuur omtrent eenige ver anderingen in het Reglement der Bevrach tingscommissie, voornamelijk t.a.v. de hef fing van 2 voor de „vaste relaties' overeenkomstig ministerieelen brief hier over). 5. Advies aan enkele gemeentebesturen betreffende verruimde openstelling van be paalde winkels op Zondag ingevolge de wijziging der Winkelsluitingswet. 6. Ingekomen stukken: 1. Brief W. v. Rijswijk, Ermelo, Voorz. Chr. Midd. Ver., over verschillen in klas- se-aanslag voor het Handelsregister. 2. Vragen van Gebrs. v. Leeuwen, Vee- nendaal, betreffende: a. bescherming van prijzen voor leve ranciers aan gefailleerde; b. zegelrecht bij ontvangst van goede ren; c. zegelrecht op quitanties; d. postwisselrecht; e. incassokosten postquitanties. 3. Verzoek Gem. Harderwijk om advies over huurprijzen eierpakloods. 4. Uitnoodiging tot steun aan actie Co mité „Wegenplan rondom Amersfoort." 5. Schrijven C. F. H. Tuckerman, Drie bergen, over buitenl. fabrikaat. 6. Adres K. v. K. Amsterdam over nieu we regeling inspectie hand. ond. 7. Adres Alg. Ned. V.V.V. „Een be roep op de Regeering". 8. Antwoord Depart. op klacht der Ka" mer over gedrag Ir. Tukker. 9. Klacht "N.V. Koudijs' Voederfabr. over reclame-methode eener Fa. 10. Adres N.V. Baugatz, Amersfoort, over belasting grondstoffen. 12. Uitnoodiging „Het Ned. Wfegen- congres", om lid te worden. 12. Aanbieding Ver. in Bouwmaterialen, om van advies te dienen. 13. Bericht Min. v. Ec. Z. van goedkeu ring Rekening 1933. 14. Adres Ned. K. v. K. Londen over bevordering luchtpost. 15. Brief Min. v. Ec. Z. over invoer rechten op industriegarens. 16. Uitnoodiging tot bezoek der „Ama- to", 1423 Sept. Amsterdam. 17. ✓Antwoord Min. v. Ec. Zaken over adres omtrent erkenning der K. v. K. 18. Verzoek om subsidie voor Vokfee- dag Nijkerk (Best. adv.: f 25. 7. Rondvraag en sluiting. Het Dagel. Bestuur: Joh. H. van Lonkhuyzen, Voorz. Joh. H. Soheurer, Secretaris. Alle ingekomen stukken betreffende aan vragen om subsidie zijn opgeschoven naai de zitting van October: alleen is te behan delen een dergelijk verzoek van Nijkerk om een subsidie voor dé deze maand daar te houden Vokveedag. ZOMERCONCERT. Het en tevens laatste Zomerconcert te geven door de Soester Harmonie „Pa tiëntia Vincit Omnia", Dir. H. Kok, za! plaats hebben op Vrijdag 14 September а.s. des avonds 8 uur in het Rosarium. PROGRAMMA: 1. The Gladiators' Farewell, Marsch. H. C. Blangenburg. 2. La Dame Blanche, Ouv. Boieldieu. 3. Légendes du Danubes, Valse. Julius Fuvcik. 1. Marche aux Flambeaux No. 1. G. Meijerbeer. PAUZE: 5. Ouverture de Fra Diavolo. Auber. Divertissement champêtre, Suite Ballet in 4 deelen. Fern. Rousseau. 7. Freischütsch, Fantaisie sur 1'opera. M'. J. II. Kessels. 8. Sarie Marais, Marsch. C. J. N. Cori. ESPERANTO TENTOONSTELLING. Op heden en Donderdag, 12 en 13 Sept. wordt een tentoonstelling gehouden in Re ligie en Kunst. Op deze tentoonMelling kan ieder, die meer wenscht te weten omtrent deze taal, die reeds in alle landen der wereld ge bruikt wordt, inlichtingen verkrijgen. De verschillende afdeelingen bevatten de volgende onderdeel en: Esperanto en Godsdienst, kunst, wetenschap, handel, in dustrie, politiek, litteratuur enz., terwijl de wereldlitteratuur voor de blinden daar ook een plaats gevonden heeft. Hoewel het niet mogelijk is alles, wat op dit gebied reeds tot stand gebracht is, te exposeeren, is toch naar de grootst mo gelijke volledigheid gestreefd. Tijdens de tentoonstelling bestaat gele genheid zich op te geven voor een cur'sus. Nog vermelden wij, dat de toegang tot de ze tentoonstelling vrij is. ONDERLINGE ATHLETIEK. WEDSTRIJDEN DOOR A.D.O. Zaterdagmiddag en Zondag morgen. iOp het speelveld aan de Bartolottilaan werden Zaterdagmiddag van 2 tot 6.30 uur en Zondagmorgen van 9.45 tot 1*2.30 uur onderlinge atletiekwedstrijden gehouden, onder leiding van den heer D. C. van Kerk hoven, directeur. Onder 'de kijklustilgen merkten wij Zaterdagmiddag op dokter P. Donker, Zondagmorgen Mej. C. Brug man, met een klas patiëntjes „Trein 8.f Daar het Zaterdagmiddag ontzettend warm was, verkwikte de familie G. Hagenbeek de deelnemers met heerlijk frisch pomp water. Een der deelneemsters, de jongejuf frouw Timmer, werd door de warmte be vangen; dokter P. Donker was spoedig bij de hand voor het geven van advies. De wedstrijden vingen aan met het ingebruik nemen van een kleedgelegenheid, waarvoor elk een steentje had bijgedragen. De heer Brugman had de leiding, de heer de Jong gaf de benoodigde verf, de directeur zette de forsche blokletters A.D.O. er op, en na de openingsspeech, door den heer H. de Graaf, bekend om zijn welsprekendheid, werd de clubvlag geheschen, waarbij het clublied uit volle borst werd gezongen. De volledige uitslag is als volgt: Bord met bal voor meisjes van 67 jaar le.prijs Rietje de Bruin 2e prijs Map Jaarsveld 3e prijs Miep Donker. Blokjes rapen, meisjes 67 jaar. Ie prijs Rietje de Bruin 2e prijs Neeltje Timmer 3e prijs Else Moritz. 30 M. hardloopen, jongens 67 jaar. Ie prijs Bertie v. d. Wal 2e prijs Addie van Eeden. Lepel en ei, jongens 67 jaar. Ie prijs E. Hartemink 2e prijs Toppie Roelofsen. 25 M. hardloopen, meisjes 89 jaar. Ie prijs Jopie Hendriks 2e prijs Beb Meerveldt 3e prijsjannie Schaap. GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: kriel kipje gummi tennisschoen oud knipmes duimstok twee boordjes lipssleutel armbandhorloge nieuwe colbertjas met broek groote Duitsche herdershond wit glacé handschoen Kerkpad N.Z. 8 Laanstraat 35 Nieuweweg 15d Beetzlaan 35 Beetzlaan 56a Beetzlaan 23 Hartweg 10 Braam weg 48 Burgemeester Grothestraat 66 Burgemeester Grothestraat 4 r 6 Briefkaart-Foto's vanaf f 2.~ in de bekende prima uitvoering Stoof met vlaggetjes, meisjes 89 jaar. Ie prijs Jansje van Maastricht 2e prijs Siska Timmer 3e prijs Cootje Donker. Zakloopen, jongens 89 jaar. Ie prijs Koos Klaassen 2e prijs Beb de Graaf. 30 M. hardloopen, jongens 89 jaar. Ie prijs Hans Manders 2e prijs Koos Klaassen. 40 M. hardloopen, jongens 1011 jaar. Ie prijs Pim Brugman. 2e prijs Bob de Koning 3e prijsAdri Quelle. Hindernisbaan, jongens 1011 jaar. Ie prijs Fem Klaassen 2e prijs Pim Brugman 3e prijs Joop Jaarsveld. 40 M. hardloopen meisjes, 1013 jaar. Ie prijs Jannie v. d. M'lal 2e prijs Eddy van Kekem 3e prijs Tonnie Pieters. 4e prijs Annie Kochheim. Hoogspringen, meisjes 1013 jaar. Ie prijs Tonnie Pieters 2e prijs Jannie v. d. Wal 3e prijs Eddy van Kekem 4e prijs Miep Verkooye. Verspringen meisjes, 1013 jaar. Ie prijs Jannie v. d. Wal 3.37 M. 2e prijs Eddy van Kekem, 3.18 M. 3e prijs Tonnie Pieters, 3.M. 4e prijs Annie Kochheim, 2.92 M. Hindernisbaan, jongens 1113 jaar. Ie prijs Piet Hoogeveen 2e prijs Henny de Leest. 50 M. hardloopen, jongens 1113 jaar. Ie prijs Karei Jaarsveld 2e prijs Frans Klaassen. Adspirant dames. 60 M. hardloopen. 1. Femmy van Halm, 8 2/10 sec. 2 en 3 Rie Brugman en Miep Quelle 9.3 sec. 4. Rie Lüschen, 9.4 sec. Balwerpen. 1. Rie Lüschen, 18.28 M. 2. Fem v. Halm, 18.14 M, 3. Rie Brugman, 17.28 M. Corry van Brugge, 15.61 M. Hoogspringen. 1. Rie Brugman, 1.35 M. 2. Fem van Halm, 1.30 M. Verspringen. 1. Fem van Halm, 4.06 M. 2. Rie Brugman, 3.59*4 M. 3. Femmy Uiterwijk, 3.49 M. 4. Miep Quelle 3.41*4 M. Afd. Dames. 80 M. hardloopen. 1. Adr. van Hilten, 11.3 sec. 2. Jans van Halm, 11.4 sec. Hoogspringen. 1. Jans van Halm, 1.35 M. Discuswerpen. 1. Jans van Halm, 26.03 M. Verspringen^. 1. Jans van Halm, 4.01 M, 2. Adr. van Hilten, 3.90 M. Speerwerpen. 1. Leen van Andel, 20.70 M. Kogelstooten. 1. Jans van Halm, 8.21 M. De Wisselbeker voor de adsp. Dames komt voor 1 jaar in 't bezit voor Mej. Fem my van Halm. Voor de dames behaalde Mej. Jans van Halm de wissclprijs. Afdeeling Heeren. 80 M. hardloopen. Ie prijs F. Lom, 9.8 sec. 2e prijs J. de Jong, 10.2 sec. Verspringen. 1. F. Lom, 5.02 M. 2. J. de Jong, 4.84 M. Hoogspringen. 1. F. Lom, 1.50 M. 2. W. van Meel, L45 M. Speerwerpen. Ie prijs F. Mud, 29.27 M. 2e prijs W'. van Meel, 26.10 M. Kogelstooten. Ie prijs F. Lom, 8.37 M. 2e prijs J. de Jong, 7.93 M. Discuswerpen. te prijs F. Lom, 23.03 M. 2e prijs F. Mud, 22.87 M. De Wisselprijs voor de II.H. viel ten deel aan den heer F. Lom. Het geheel was een zeer gezellig sport evenement. Er heerschte een prettige sfeer. Voor de pers werd uitstekend ge zorgd. Hedenavond om 8 uur worden in hotel Eemland de prijzen uitgereikt. OVERTREDING ARBEIDSWET. knapte; daarna reed de wagen tegen een anderen boom op, waardoor het achterein de ter zijde sloeg. In de cabine waren ge zet de chauffeur A. de K. en A. F., bei. flen wonende te Zandvoort. F. werd door de zijruit geslingerd en kwam een. ^antal meters verder op het wandelpad terecht; De ongehuwde d. K. bekwam wonder boven wonder geen letsel, slechts eenige kleine snijwonden aan handen en gezicht. Een geneesheer van het Sanatorium Zon negloren verleende -de eerste hulp aan den zwaar gewonde F., die gehuwd is. Per automobiel van E.I1.B.O. werd hij naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht, doch tijdens het vervoer overleed hij. Gebruik van te veel sterken drank is in deze zaak niet vreemd. De vrachtauto werd lo.taal vernield. UITSLAG BILJARTWEDSTRIJD HOTEL EEMLAND. J. v. d. Laan, 600 punten in 25 beurten gem, 24. Hoogste serie 82 punten. P. Stalenhoef, 96 punten in 24 beurten gem. 4. Hoogste serie 17 punten. Daarna hadden pracht kunst- en fanta- siestooten plaats. HET PALEIS VAN WIJLEN H.M. DE KONINGIN-MOEDER. Wiij vernemen, dat na den 15den Sep tember a.s. het koninklijk Paleis Soestdijk niet meer voor het publiek te bezichtigen zal zijn. HET SOESTER NATUURBAD. Wij vernemen, dat het de bedoeling van het stichtingsbestuur is het Natuurbad na 15 September a.s. te sluiten. Ten aanzien van het afgeloopen seizoen moet geconstateerd worden, dat het bezoek niet zoo overweldigend is geweest als het vorige jaar. Zooals veelal het geval is, zou men ook hier kunnen zeggen, dat alles wat nieuw is in het eerst geweldig trekt, maar daarna de publieke belangstelling sterk vermindert. Ook het als paddestoelen uit den grond verrijzen van naburige natuurbaden zal tot het verminderde bezoek hebben bijgedra gen, terwijl ook het weer dezen zomer niet altijd bepaald mooi is geweest. OPBRENGST SPELDJESDAG. De gehouden speldjesdag voor het Sup pletiefonds van het Sanatorium „Zonne gloren" heeft hier 434.48 opgebracht. INKWARTIERING. Een bataljon Grenadiers en Jagers, sterk 50 officieren, 140 onder-officieren en 600 soldaten, wordt voor het houden van oefe ningen van 20 op 21 September a.s. in ver schillende scholen alhier ingekwartierd. BEVOLKING. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Sep tember j.1. in deze gemeente 15982. Spoe dig kan dus de 16.000ste verwacht worden. WERKLOOSHEID. Bij het agentschap der Arbeidsbemidde ling alhier waren op 1 September j.1. 323 werkloozen ingeschreven. VERBOUWING. Een dezer dagen is door de politie pro ces-verbaal opgemaakt tegen J. K. alhier wegens overtreding der Arbeidswet, be staande in het doen voortbewegen van een transportdriewieler door een persoon be neden de 16 jaar. DOODELIJK ONGEVAL. Zondagavond tc omstreeks 7 uur had op de SoesterbergscheStvaat nabij het Sana torium „Zonnegloren" een ernstig auto ongeval plaats. Een groote verhuiswagen uit Zandvoort kwam aldaar slingerend door de daar ter -plaatse gelegen tocht rijden, reed allereerst tegen een langs dien weg staanden boom, tengevolge waarvan het voorste gedeelte van het onderstel der wagen wer dontwricht en de boom af- Wij vernemen, dat het huis van de be kende stalhouderij van de wed. Haks aan de Burgemeester Grothestraat, hoek Heu- velweg, wordt gesloopt. Hier zal een mooi winkelpand verrijzen met een goede hoekoplossing, ontworpen door den heer P. Beekman. Het zal worden uitgevoerd door den heer M. Hornsveld, aannemer" alhier. De stalhouderij van de wed. Ilaks wor.dt verplaatst naar het koetshuis, behoorende bij de villa „Noordereng" aan de Burgem. Grothestraat. Dit bouwwerk kan een belangrijke ver fraaiing en verbetering geven op den hoofdweg door ons dorp. AGENDA: Heden, Woensdag en Donderdag Schiet wedstrijden van den Bijz. Vrijw. Land storm, op de banen van Oranjehof, Spoor straat alhier. GEWESTELIJKE LANDBOUW CRISIS-ORGANISATIE TE UTRECHT Genoemde organisatie deelt mede dat tot zaakvoerder benoemd is de heer P. v. d. Kamp, te Eemnes, die eiken Dinsdag v.m. van 8—9 uur zitting zal houden in het Sta tionskoffiehuis van Mej. Wed. J. Kooy, Torenstraat alhier, voor het opgeven van varkens voor de N.V.C. Verder heeft het bestuur van de land bouw-crisis-organisatie voor Utrecht met ingang van 20 Augustus benoemd tot plaatselijke commissie voor Soest-A'foort: de H.H.: I. J. Brouwer, Kerkpad N.Z. 35, Soest, Voorz. „Hengelen, hengelen, hengelen, Langs den waterkant" Vroolijk wordt het gezongen Door het heele land! Ouden en jongen, wat „heerlijk" vermaak! Gaan er op uit, met hengel en haak: Hengelen, hengelen, hengelen, Langs den waterkant Hengelaars, hebt ge wel nagedacht, Hengelen is zoo wreed! 't Argeloos vischje, zoo dartel, 't Wist niet wat het deed: 't Hapte naar 't haakje, want deeg zat er an, Dol van de pijn weert het zich wat het kan Maar met een zwaai en een forsche ruk, Trekt gij zijn bekje stuk Hengelaars langs den waterkant, is dat uw plezier Om zoo wreed te martelen 't Stomme visschedier Dat dan zijn kronk'len, (want 't schreeuwt niet van pijn), In uw geweten een weerhaak mag zijn, En het u eindelijk duidelijk wordt: Hengelen?WREEDE SPORT! GEORGE N. lv .Lam, Birktstraat 63, Soest, Secretaris. \V. Wantenaar, Birktstraat 73, Soest, lid. G. v. Putten, Lageweg, A'foort, lid. GELUKKIGE SAMENWERKING. Naar wij vernemen is bij den aanvang van den nieuwen cursus aan de openbare lagere school in de Kerkebuurt, hoofd de heer Y eenstra, een onderwijzer als 6e leer- kiacht in lunctie getreden, die gehonoreerd wordt van de vrijwillige bijdragen jder ouders van leerlingen dier school, van het daar werkend onderwijzend personeel en an een subsidie van de afd. Soest van „Volksonderwijs". ,Evenzoo is reeds eeni- gen tijd een onderwijzeres, werkzaam aan de openbare lagere school aan de Beetz laan, hoofd de heer Van Wely, waarvan de kosten op dezelfde wijze worden be- streden. We kunnen niet nalaten bij de vermel ding hiervan hulde tc brengen aan allen, die er op gemelde wijze toe meewerken om het openbaar lager onderwijs in'deze gemeente zoo weinig mogelijk te doen lij den tengevolge van de YY>t op 't L.O., op grond waarvan de klassen overvol wer den. OVERPLAATSING. Met 1 O'ctober a.s. wordt de gemeente werkman L. Louberg van Soest naar Soesterberg verplaatst. Bij het kennisnemen van de gebeurtenis sen onzer dagen komt herhaaldelijk de vraag bij ons op: leven wij nog wel in een beschaafde wereld of zijn wij teruggeval len naar toestanden van barbaarschheid, verruwing en vergroving uit lang vervlo gen eeuwen? Wij doelen hierbij niet in de eerste plaats op -hetgeen zich op politiek terrein in een bepaald land afspeelt, al is het in koelen bloede, zonder vorm van proces, doen afmaken van politieke tegen standers stellig een buitengewoon ernstig symptoom van de hedendaagsche zedenver wildering. Wanneer wij een bedenkelijke daling van het beschavingspeil meenen te moeten constateeren, dan hebben wij het oog op een meer algemeen verschijnsel, dat over de geheele wereld waarneembaar is en telkens opnieuw in den vorm van droeve gemengde berichten de aandacht vraagt. YVjij doelen op de uitwassen, waar toe de tot het onzinnige opgedreven geor ganiseerde sportbeoefening en meer spe ciaal het wedstrijdwezen heeft geleid. Da gelijks leest men van slachtoffers door sportwedstrijden gemaakt. En nu treft ons daarbij als zeer bedenkelijk de betrekke lijke onaandoenlijkheid, waarmede die be richten door het publiek en de autoriteiten worden opgenomen en niet minder de om standigheid, dat juist die wedstrijden, die het grootste levensgevaar opleveren of waar het 't ruwst toegaat, en waarvan het practische nut het geringst is, steeds tal- looze toeschouwers'blijven trekken. De vorige maand kon men lezen, dat de Nederlandsche motorrenner Arie van der Pluym was verongelukt in den strijd om den Grooten Prijs van België. „Weder om", zoo luidde het desbetreffende bericht in sommige bladen, „heeft de scherpe strijd tusschen de leidende merken van de mo tor-industrie het leven gekost aan een van Europa's beste motorrenners". In het ver volg van het bericht wordt dan terloops nog even gememoreerd, dat de Belg Lam- bert na de botsing, die van der Pluym het leven kostte, met motor en al van den weg werd afgeslingerd en met een beenbreuk en een schedelfractuur werd opgenomen. Zijn motor vloog tusschen het publiek. Verscheidene toeschouwers werden ge wond, waarvan een vrouw ernstig. Het bericht vervolgt: „Zoo zijn dit jaar dus reeds vijf vooraanstaande renners, Crabtree, Noir, Demeuter, Kalen en thans van der Pluym het slachtoffer geworden van hun beroep en van de rivaliteit tus schen Norton, F.N., Husqvarna en nog uitkomende merken en het is ook thans enkele andere geregeld op de wegraces weer gebleken, dat de racemotoren te snel worden voor de menschelijke controle." Men heeft hier dus te doen met een be- roepssport, waaraan uitsluitend wordt deelgenomen door personen, die hierin hun broodwinning vinden. Voorts blijkt uit het bovenstaande, dait deze wedstrijden het karakter hebben van reclame voor con curreerende merken der motor-industrie, dat daarbij de snelheid zoodanig is opge voerd, dat de renners hun motoren niet meer voldoende kunnen beheerschen en dat het antal dooden en min of meer ern stig gewonden bij deze wedstrijden onrust barend groot is. Desniettemin mogen deze races zich in een buitengewone belang-

De Soester | 1934 | | pagina 2