Hotel Pension DENNENHOF Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag o 4 Hors d'Oeuvre. VOOR HET UITZENDEN VAN DINERS Bekendmakingen L Officieel Om den Status Quo Soesterberg >0 Feest in Laren (N.H.). No. 75 (Gegarandeerd» oplaag 3900 axemplaren) Twéé en Twintigste Jaargèng Woensdag 19 Sept. 1934 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDI-JK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdagsmiddags 2 uur aan het Bureau v. Weedestraat 7 en aan het filiaal Soesterb.straat 8 Uitgave N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v. d. Bovenkamp Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS: 1.— PER DRIE MAANDEN, Franco p. post REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 962 - GIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRU KKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 - STAATSBLAD No. 380 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van K. v. Slooten, te Soest om op/in perceel, kada straal bekend in sectie H., No. 3245, ge legen aan de iBeetzlaah de bestaahde broodbakkerij te mogen uitbreiden en wij zigen door hen is ingewilligd op 7 Sep tember 1934. Soest, 12 September 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter Openbare kennis, dat op 10 September 1934 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van F. van de Pol van be roep koopman, wonende te Nijkerk om een verlof A in de navolgende localiteit(en): vóorlocaliteit en de aangebouwde zaal van het perceel, plaatselijk gemerkt No. 57 en gelegen aan de Nieuwstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Soest, September 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg OPENBARE KENNISGEVING. DIENSTPLICHT. Zittingen van den Herkeuringsraad. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbenden: 1. In November en December a.s. houdt de herkeuringsraad in eenige gemeenten zitting. 2. De voorzitter van den herkeurings raad kan aan voor den dienstplicht inge schreven personen, die nog niet bij de land- of de zeemacht zijn ingelijfd, of die wel reeds daarbij zijn ingelijfd, doch nog niet als dienstplichtige in werkelijken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij genoemden raad een onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. 3. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Defensie worden tot het onderzoek NIET toegelaten personen: a. die bestemd zijn tot BU/ITENGE- WOOiN dienstplichtige of als zoodanig zijn ingelijfd; b. die dit jaar tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard; c. die als vrijwilliger behooren tot de landmacht uitgezonderd den vrijwilligen landstorm tot de zeemacht of tot de overzeesche weermacht. 4. Overigens wordt een persoon, als on der 2 hierboven bedoeld, tot het onderzoek slechts toegelaten, indien door hem of te zijnen behoeve daartoe een aanvraag wordt gedaan en in de aanvraag aannemelijk wordt gemaakt; a. zoo het een persoon geldt, die dit jaar door een der keuringsraden geschikt werd verklaard: dat hij na de uitspraak van den keuringsraad vermoedelijk onge schikt voor den dienst is geworden; b. zoo het een persoon geldt, omtrent wien dit jaar geen der keuringsraden uit spraak deed: dat hij vermoedelijk onge schikt is voor den dienst. 5. Hij, die de aanvraag doet, moet daar in ten aanzien van den ingeschrevene ver melden: a. zijn geslachtsnaam en voornamen; b. het jaar en den datum van geboorte; c. de gemeente, waar hij voor den dienstplicht is ingeschreven; d. de lichting, voor welke hij is inge schreven; e. het korps, korpsonderdeel of dienst vak, waaraan hij is toegewezen of waartoe hij behoort, en het tijdvak of den datum, vastgesteld voor zijn inlijving of zijn op komst in werkelijken dienst, een en ander voor zoover het hem bekend is; f. zijn volledig adres; g. of hij dit jaar voor een der keurings raden is verschenen en, zoo ja, hoe de uit spraak van den raad luidde. 6. De aanvraag moet worden gericht aan den voorzitter van 'den herkeuringsraad en zoo spoedig mogelijk aan dezen worden toegezonden onder het volgende adres: „Aan den. Voorzitter van den Herkeurings raad, gebouw van het Departement van De fensie, Plein 4, 's Gravenhage. 7. De aanvraag behoeft NIET op geze geld papier te worden geschreven, maar moet wel GEFRANKEERD worden ge zonden. Soest, 13 September 1934. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. Een van de belangrijkste onderwerpen die dezer dagen in Genève aan de orde kwamen was niet zoozeer de toelating van Rusland, waarvan de eventueele conse quenties niet zoo onmiddellijk gevoeld kunnen worden, als wel de aanval op den status quo in ^Europa, die ingeleid werd door den Poolschen afgevaardigde door zijn nogal grove poging tot eenzijdige op zegging van de minderheidsverdnagen. Aangezien dit een directe aantasting vorm de van de onschendbaarheid der vredesver dragen, kreeg Polen ongezouten den wind van voren van de zijde van de groote mo gendheden: Engeland, Frankrijk, Italië. Eén ding was daarbij opmerkelijk, name lijk dat Barthou namens het tot nu toe zoo halsstarrig aan de onaantastbaarheid der vredesverdragen vasthoudende Frankrijk verklaarde, dat „Frankrijk nooit heeft ver klaard, dat de verdragen niet gewijzigd kunnen worden. Dit kan echter alleen ge schieden op 'de bij deze verdragen voor ziene wijze." Daarbij had Barthou onge twijfeld het oog op het anders nogal; eens opzettelijk vergeten en naar den achter grond geschoven artikel 19 der vredesver dragen, dat op volkomen wettige wijze de mogelijkheid van verdragsherziening in houdt. II. Dat de situatie in Europa zich geleidelijk in de richting van verdragsherziening beweegt door dreigend wapengeweld, meenen de pessimisten, door bespreking aan de conferentietafel, verklaren zij die het geloof in de toekomst en in het gezon de verstand der leidende staaslieden behou den hebben is wel duidelijk. Dit ver klaart ook de mislukking van het Oost Lo- carno pact, dat al te voren door Polen werd afgewezen. Want Polen zint reeds lang op verdragsherziening. Terwijl de oorspronkelijke bedoeling van het Oost Locarnopact is geweest, den Status quo in Europa verder te bestendigen en te be schermen en de Europeesche constellatie in zijn huidigen vorm te consolideeren en de vredesverdragen als 't ware opnieuw te onderstreepen. Hoewel toch artikel 19 de volkomen legale wijze aangeeft, waarop de verdragen kunnen worden herzien. III. Achteraf beschouwd kon men dan ook niet verwachten, dat Duitschland erg geest driftig voor het Oost Locarno pact in zijn laatsten vorm zou voelen. Duitschland heeft nu eenmaal aanspraken terecht of niet, dat blijve buiten beschouwing die men maar niet zonder meer af kan wijzen. De kwestie van de „Anschlusz", die oorspron kelijk in Oostenrijk opkwam, mag voor het oogenblik niet actueel zijn, opgelost is die kwestie nog geenszins. Hongarije heeft sedert zijn decapitatie niet opgehou den klachten te uiten over de verminking van zijn grondgebied. En tegenover al deze en nog vele andere bezwaren tegen den status quo zooals die door de verdra gen geschapen was, bleek maar al te dui delijk de bedoeling van het Oostelijk Lo carno om op ingenieuse wijze door een stelsel van in elkaar grijpende pacten den toestand in Europa te bestendigen, en Europa in twee kampen te verdeelen en Duitschland te isoleeren door een omsin- gelingspolitiek waarbij Frankrijk en Rus land hand in hand zouden gaan. IV. Toen dit al te doorzichtig werd, gooide men het roer om en verklaarde dat nie mand uitgesloten zou worden, en dat Duitschland tot het pact kon toetreden, met de Oostzee-staten, Polen, Rusland, Tsjechoslowakije en Frankrijk. Hieraan lag een geraffineerde berekening ten grondslag. Trad Duitschland toe en gaf het daarmee zijn aanspraken op herziening practisch gesproken op, wel dan was het doel ook bereikt. Weigerde Duitschland wat het deed dan zou de schuld van de mislukking op Duitschland rusten en zou de coalitie tegen Duitschland eveneens bereikt zijn. Doch nu staken Engeland en Italië er een stokje voor, omdat die nieuwe Locarno-verdragen geen zuivere non agressie-pacten waren, maar verdragen tot wederzijdschen bijstand. En Italië noch Engeland wilden hun verplichtingen uit breiden. Terwijl bovendien door dit war net van verdragsverplichtingen de meest zonderlinge en onverwachte combinaties zouden ontstaan kunnen, wanneer er eens een staat zou zijn, die tot een aanval over ging, en de wederkeerigheidsverdragen door den aangevallene zouden worden in geroepen. Tot het laatste toe heeft Frank rijk gepoogd het plan door te drijven, dat al de buren van Duitschland aanéén zou rijgen, en deze op hun beurt door Tsjecho- Slowakije aan de kleine Entente, en deze door Roemenië en JoegoSlavië aan de Balkan Entente, die zich tot Turkije uit strekt. Naar alle waarschijnlijkheid is de op min of meer geniale wijze uitgedachte ver dragenketen tot bescherming van den sta tus quo verbroken en zal men zich met wijsheid en tact in de naaste toekomst hebben bezig te Kouden met de herziening der vredesverdragen. Artikel 19 baant daarvoor in ieder geval de mogelijkheid. FLORIS C. (Nadruk verboden). Woensdagmorgen. Kwart over 9 sta ik in het zweet mijns aanschijns te schof felen en te harken, iets, waar ik nog veel minder van kan en veel minder voor voel, dan voor schrijven. Maar, als je nou een maal 'n tuin hebt en geen spie genoeg, om er 'n tuinman op na te houden, dan moet je zelf wel aanpakken, of je 't graag doet of niet. Nauwelijks ben ik 'n paar minuten druk bezig, of daar hoor ik heel amicaal: Zeg, Dixi, hoe zit dat met die bedoelde weg?" Het was 'n Edelachtbare, die m'n hors d'oeuvre reeds gelezen had, en waar door hij aanstonds heel wat graden in mijn achting steeg. Pleb je het verzoek tot B. en W. gericht of aan den Raad?" Wiant, zie je, als je 't tot B. en W. hebt gericht, dan worden wij er niet in gemoeid." Daar stond ik, Zelf had ik 't verzoek mee on derteekend, nog wel als No. 1 en om de waarheid te zeggen, wist ik niet meer, of het gericht was aan B. en W. of aan den Raad. Dat ik er voor iemand, die nog al voor vol wordt aangezien, tamelijk piet- nullig bijstond, behoef ik je niet te vertel len. En dan heb ik me nog wel eens ver beeld en 't werd me zelfs door anderen meermaals voorspeld, dat ik voor Raads heer in de wieg was gelegd. Die morgen was 'n slecht 'begin, 't Bedierf m'n laatste greintje zin; M'n lust tot schoff'len was ik kwijt En dat door eigen stommiteit. Woensdagmiddag. Tijdig ben ik in de Raadszaal aanwezig en neem plaats tus- schen m'n persbroeders, negen in getal. Onze Soester Raad heeft niet te klagen over te weinig belangstelling van de zijde der pers, noch van het publiek, want de tribune is gewoonlijk goed bezet. M'et on geduld zit ik te wachten naar het punt over de werkverschaffing. |En waaxlijfk, daar komen de tongen voor goed los; daar wordt gevraagd en geëischt; daar klinken verwijten en wordt gewezen op tekortko mingen; daar hoort men in het vuur dei- rede uitdrukkingen, welkte niet getolereerd kunnen worden. Ik zet me schrap en denk: nu of nooit! Maar, jawel; Karei liet ze praten; liet de Voorzitter zich 'n beetje nijdig maken; liet de Chr. Arbeiders brieven schrijven; hij lachte schuin-links weg langs z'n neus, opende 'n paar maal z'n mond, om te geeu wen en zei „niets". Nooit sprak ik hier m'n mond voorbij, Zoo min als d'Amersfoortsche kei; Wellicht heb ik hier 't langst gezeten, M'n tong heb ik er niet versleten. Woensdagavond. Ruim 9 uur kwam ik thuis van 'n gewichtige assemblée en wie denk je, dat er op me zat te wachten. M'n vriend Kees. En? vroeg ie. Natuurlijk, nul op 't request. Niemand heeft 'n woord gekikt over de verbetering van onzen toe- vluchtsweg. 't Is eenvoudig treurig. Krek, zoo 'k gedacht had, zei Kees. Ze nemen jou niet au serieux met je veilige haven en dit zijn er de droevige gevolgen van. Toen hebben we samen op den ellen- digen afloop maar 'n slaapmutsje gedron ken en zongen we: 'k Leef hier weltevreden In m'n dierbaar Soest; Wil je wat bereiken, H'oud je dan maar koest. Schreeuw niet van de daken, Wlant ze blijven doof; Dies wil ik U raden: Hoop steeds en geloof. DIXI. MILITAIRE MUTATIES. Bij K.B. is benoemd bij het reserve-per soneel der landmacht, bij het wapen der artillerie, tot reserve-kapitein, 'bij de Luchtvaartafdeeling: de reserve-eerste luitenant F. C. van Gijen, vlieger van de luchtvaartafdeeling. EERE-COMlTé A. G. A. V. S. Voor de door A.G.A.V.S. alhier op 4, 5 en 6 October a.s. te houden fancy-fairi is een eere-comité gevormd, waarin de vol gende heeren hebben zitting genomen: Mr. G. Deketh, burgemeester van Soest; K. E. Oudendijk, kolonel b.d., directeur van het Luchtvaartbedrijf; ds. Tuinstra. predikant Ned. Herv. gemeente Soesterberg; J. E- Brouwer, phef vliegmedische dienst der L.V.A.; Jhr. Mr. G. Sandberg, 1ste luit. vlieger-instructeur; J. Casteleijn „Nil Des- perandum"; J. Nooder, voorzitter V.V.V. „Soesterbergs Bloei"; S. Mante, 1ste luit.- vlieger; P. Clements, secretaris S.B.L.O. te Soest. Genoemd eere-comité is mede bereid ge vonden om aan te blijven tot na afloop van het door A.G.A.V.S. te vieren le lustrum in het volgende jaar. In zake de te vormen bazar, kan worden gemeld, dat er reeds aardig wat inzamelin gen zijn binnen gekomen. Maar er komt heel wat voor kijken om de voorraad in alle opzichten op peil te brengen. Als ieder evenwel een steentje bijdraagt, dan is de kans groot, dat ook deze bazaar een schit terend succes wordt. Men dient hiermee een publiek belang. Want de populaire vereeniging A.G.A.V.S., welke voor een goed deel de lichamelijke jeugdopvoeding leidt, is een stuk Soesjerbergsch leven, dat krachtig in eere moet gehouden worden. EEN AANRIJDING. Dezer dagen reed op de Amersfoortsche straat alhier een luxe-auto in de richting Amersfoort. Toen de bestuurder naar links wilde uitwijken, gaf hij een teeken door het uitsteken van den linker richtingwij zer. Blijkbaar werd dit niet opgemerkt door de achterop komende auto, zoodat de eerste door de laatste geschept we^d en beide auto's op de trambaan terecht kwa men. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, terwijl wonder boven wonder de ma- terieele schade ook gering was. Door het niet opletten op deze wijze zijn alhier dit jaar ernstige ongelukken voor gekomen, zelfs een met doodelijk gevolg. Het zij een waarschuwing voor auto bestuurders. OPRICHTING KERSTGAVEN. COMITé. Den lOden September j.1. had in Hotel „Huis ten Halve" de oprichtingsvergade ring plaats van het Comité 1934 tot ver strekking eener Kerstgave aan behoeftige Soesterbergsche ingezetenen van alle ge zindten. Na een bezielende toespraak van den secretaris van het comité 1933, de heer Drewes, traden een 15-tal Dames en Hee ren tot het Comité toe, welke als dage- lijksch bestuur kozen de H.H. Janssen, voorzitter; Drewes, secretaris; Baars, pen ningmeester; Wegman, 2de voorz. en Ko- reneef 2de secr.-penn. Overtuigd dat evenals het vorig jaar van vele zijden moreelen, doch vooral finan- cieelen steun zal worden ontvangen, hoopt het Comité in de gelegenheid te worden gesteld, ondanks de moeilijke tijden,' in vele gezinnen tijdens de Kerstdagen een lichtstraal te doen schijnen, als symbool van menschelijlc medeleven met onze buiten hun schuld zwakkere broeders en zusters. Nadere bekendmaking zal te zijner tijd volgen. OPRICHTING TAFEL-TENNIS- VEREENIGING. Een voorloopig comité, bestaande uit de Heeren: H. J. Smink, D. Lub Jr. en D. Posthumus, stelt pogingen in 't Jjverk om alhier te geraken tot oprichting eener ta- fel-tennis-ver. Te dien einde heeft men te gen Maandagavond in ,,'t Zwaantje" een vergadering belegd, waar Dames en Hee ren tennis-liefhebbers welkom zijn. Het voorloopig comité is er in geslaagd een viertal eerste klasse tafeltennisspelers uit Utrecht en Hilversum bereid te vinden om op dien zelfden avond, eenige demon stratie-wedstrijden te spelen, zoodat men bij voorbaat van een gezelligen, sportievén avond verzekerd kan zijn en zeer velen deze kans kunnen benutten om eens wat meer van tafelkennis te hooren en te zien. Reeds een twaalftal dames en heeren hebben zich als lid opgegeven. BENOEMINGEN. Bij K.B. zijn, te rekenen van 16 Aug. 1934, benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infante rie, bij de luchtvaartafdeeling tot reserve tweede-luitenant met bestemming voor den dienst van vlieger, de reserve sergean ten T. H. Leegstra, G. W. de Zwaan, H. J. Diehl, L. J. Janssen, M. S. Rab en G. Geering, allen vlieger van die afdeeling. MILITAIRE RADIODIENST OP DE „LUTO". De Radiodienst van de Luchtvaart Afd. Soesterberg zal op het terrein van de ten toonstelling „Luto" een auto-radiopost op stellen. Deze auto-radiopost dient voor verbin ding met vliegtuigen en met vliegvelden, welke zoowel telefonisch als telegrafisch kan worden tot stand gebracht. Op de „Luto" zullen voor de bezoekers demon straties worden gehouden van telefonische verbinding met vliegtuigen. De zenders en de ontvangers kunnen op elke gewenschte golflengte in den golfband van 300 tot 1800 M. worden ingesteld, doch voor verbinding met vliegtuigen wordt geen golflengte boven de 800 M. ge bruikt. Bij de demonstraties zullen de vliegtui gen boven Soesterberg verbinding zoeken met de auto-radiopost op de „Luto" (roep naam L.F.) en zich daarna begeven naar den Haag, zoodat het vliegtuig dat in ver binding is met de auto-radiopost, kan wor den waargenomen. Boven het tentoonstel lingsterrein gekomen zal de grondpost het vliegtuig eenige manoeuvres laten uitvoe ren. Ook de verbinding, welke de vliegveld- zender te Soesterberg met het vliegtuig on derhoudt, zal door de bezoekers der „Luto" beluisterd kunnen worden. Alle gesprek ken worden door luidsprekers van de E.N.R.O. doorgegeven. (U.D.). t Telefoon 706 OI wat is er weer eens leutig, Echt gezellig, fijn gefeest, Om dat vijf en twintig jaren Lid des raads daar is geweest, In het „knus", in-leuke Laren, Bakker C.; een lid des Raads Dat, met kennis steeds van zaken, Handelt; flink enzonder praats! Niet zoo saai en officiëelig Als hélaas zoo vaak geschiedt; Neen, zóó jolig luister maar eens Dat men er van mee geniet. Niet behoorend tot een „kliekje" Dat zichzelf te hoogstaand(l) acht Voor niet-officiëele burgers; Bakker, die dddr wat om lacht! Toen hij „vrienden en bekenden" Aan den feestdisch had genood, Zaten er vierhonderd menschen Aan de tafels. Sapperloot! 't Was een Larensch „half-achtje", Dus „present" om klok-half acht! 't Feest begint met „koffie-maaltijd", Duurt tot „ergens" in den nacht! Eerst ovaties, serenade Door de dorpsche „Harmonie"; Gooische bollekoek en moppen Met „champagne"potverdrie! ToenToen kwam de burgmeester, Heer van Nispen (tot) Sevenaer, Mjet het huldeblijk der burgers: Neen maar! dat was „voor mekaar"! Want men wist: „onze vriend Bakker Is niet op cadeau's gesteld"; Dddrom; iets geschikts te vinden 't Kostte moeite; 't zij vermeld. Maar er werd wat op gevonden: 'n „Enveloppe", (die was raak!) Voor een reisje héél naar Rome. Dat viel Bakker in den smaak! Toen kwam wat je noemt stemming"! 't Brak me, daverend, toen los, ,t Schoone lied: „Wij gaan naar Rome"; Brullen deed men als een os! Toen de vroeg're secretaris, Burgerpa van Medemblik, Met een „motie" aan kwam dragen, Hoste men van „pure" schik. „Larenaars en Larineezen Stellen hier éénstemming vast": „Bakker is een reuze-kerel", „Op de schoud'ren hem getast!" Dominé, Pastoor en Rabbi, Ieder heeft hem hoog geëerd; Onpartijdig, vlot is Laren Als men waarlijk iets presteert. Van de hoogste tot de laagste, Niemand vond zich te voornaam, Hier een medemensch te eeren, W|el eenvoudig, dochbekwaam! Burgemeester, adel, paupers, Allen vierden vroolijk feest; Maar de jubilaris Bakker Is het dan ook waard geweest. En i geen wanklank heeft geklonken; Geen baldadigheid van doen; De politie deed aan 't feest mee, Ieder hield er z'n fatsoen! Zie- zóó viert men feest in Laren, Juist nog Noord-Hollandsch gebied; Vlak bij Soest; bij Soest in Utrecht; Méér hier zeggen zal ik niet! AD REM. Nadruk verboden. GEEN DOORGANG. De door den Soester bond voor lichame lijke opvoeding op Zaterdag 15 September j.1. uitgeschreven 30 K.M. Wandeltocht, met start en finish bij 't Zwaantje, alhier, kan door onvoldoende deelneming niet doorgaan. MUZIEK-UITVOERING. Door het Muziekgezelschap „St. Jozef" werd Dinsdagavond 11 September, onder leiding van den heer Wakelkamp, in den tuin van „Huis ten Halve" alhier, het 4de Zomerconcert, het laatste van dit seizoen, uitgevoerd. Er werd weer goede muziek, op loffelijke wijze ten gehoore gebracht. Jammer daarom, dat de belangstelling niet grooter was.

De Soester | 1934 | | pagina 1