°4 Burgerlijke Stand^o] °u E l'Ulk IJEIflk Ni Een gevaarlijk spelletje Land- en Tuinbouw. Rechtzaken >0 FEUILLETON OP ELK GEBIED LEVERT GOED GOEDKOOP SNEL N.V. EERSTE S0ESTER ELECTR. DRUKKERIJ Uitgave B m No. 76 r- Vestiging van 6—12 Sept. 1934. A. A. v. d. Sterre van de Bilt naar Rade- maekerstr. 7B; M. L. v. d. Es van A'dam naar Kölonieweg 11; E. Oldenhof van Den1 Haag naar Noorderweg 45; G. J. W, Brand van Den Haag naar Dorresteinweg o;5; Da. M. v. d. Bunt van Cheribon naar I Kerkpad N.Z. 35c; D. v. Dijk van Den Haag naar Amersf.straat 36; A. v. d. Bank met gezin van H'sum naar Dorresteinweg i 41; W. M. C. Schuddeboom van A'dam n. Heideweg 5-1; L. D. Zuiderwijw met vr. van Den Helder naar Dorresteinweg 2!) F. W. van Hasselt met gezin van Delok Betong naar Julianastraat 10; Wl H. Beij- nink van Bandoeng naar Noorderweg 31; V. Kleefeld van A'foort naar Amersf.str'. E' yPambpink van Utrecht n. Kerk pad Z.Z. 25; W. Goedhuijs met gezin van Haarlem naar Hartmanlaan 92; A. J. A. v. d. Elsakker van A'dam naar Vosseveld- laan 16; R. H. Berends van Meppel naar Nieuwerhoekstraat 8; C. Sneeuw van Bla- ricum naar Kon.laan 57; A. B. VVamsteeker van Blaricum naar L. .Bergstraat 15; H. wJ Vroom van Bussum naar Heideweg 52; D. D. Houwink van A'foort naar Birktstraat 89; W. Schoonderbeek van Leusden naar Kon.laan 29; H. Tabak met vrouw van A'dam naar Steenhofstraat 64; G. F. Ta bak metvrouw idem; G. W. Mortier van Utrecht naar Postweg 107. Vertrek van 6—12 Sept. 1934. Blommestein met gezin van Steen hofstraat 64 naar Utrecht, Bolksbeekstr. 36; G. Liebert van Stadh.laan 39 naar Hil versum, Hoflaan 20; A. ,E. Batenburg van VVIilhelminalaan 6 naar Kerkrade, school Roldue; F. R. Ruijs van Stadh.laan 34 naar Den Haag, v. Alkemadelaan 9; H. C. Hool. boom idem; A. H. Hühl van Bosstraat 12 naar Bussum, Koningslaan 2a; C. E. A. Wegman van Verl. Postweg 2a naar Nij. megen, „Berg Nebo"; N. Wijnen van Soes- terbergschestraat 125 naar Utrecht, Malie baan 70; M. W|. Svviebel van Amersf.straat 65 naar Den Haag, Soestdijkschestraat 640; A. van IJzeren van Soesterb.straat 125 n Utrecht, Catharijnesingel 101; J. Boelhou. wer van Beetzlaan 27B naar R'dam, Hoog. straat 245; E. v. d. Schoot van Nieuweweg '16 naar Bussum, Graaf Florislaan 3; G. A. M. v. d. Muijzenberg van F. Huycklaan 8 naar Haarlem, Teslastraat 6; H. A. Aal ders van Kon.laan 24 naar Haarlem, Wa genweg 2a; L. J. v. d. Lelie van Luchtv.- afdeeling naar Singapore; J. Klumpenaar van Kerkstraat 20B naar Utrecht, Kruger- straat 23; H. H. H. Boswinkel van K. Hartweg 14 naar Rheden, Velp Adolph- straat 1; D. van Luit met vrouw van Spoorstraat 8 naar A'foort, Edisonstraat 33; G. J. Gerrits idem; P. D. van Steijn van Schrikslaan 25 naar Culemborg, Hee- renstraat 29; H. de Ruyter van Stadh.laan 39 naar Arnhem, v. d. Duin van Maasdam str. 2; A. H. Dhont van L. Koppenïaan '0 naar Haarlem, Engelszstraat 23; G. J W. SukkelWehmann van B. Grothestr. 53 naar A'dam, Amstel 326; Wed. F. H. Wehmann van v. Weedestraat 3- n. Am sterdam, Amstel 326; M. B. v. Es van W, Pyrmontlaan 62 naar Utrecht, Predikhee renkerkhof 9; W. Wallet van Hartweg 21 naar Baarn, Madurastraat 7. Verhuizingen binnen de gemeente van 612 SCeptember '934. ^_A. B. J. M. Aalders van Kon.laan 24 r.. 27A. J. M. Blommestein van Steenhpf-1 straat 64 naar 62; A. C. F. de Jong met vrouw van Soesterb.straat '48 naar Oude Utrechtscheweg 15; W. J. A. Boekhoudt van L. Bergstraat 25 naar A. Paulowna- laan 9; J. C. Krabbendam met gezin van' Birktstraat 16 naar Hartmanlaan 34; D. J. I van Vlierden met gezin van de Zoom 1 n. O. Utrechtscheweg 20a; A. Huurdeman met gezin van O. Utrechtscheweg 20a n. Schoutenkampweg 2; R. Hagenbeek van F. Huycklaan 22 naar Velwdeg 16; B. A. J. van Groningen van IC. Hartweg 30 n. Julianastraat 47W. G. Haage met vrouw van Mtiddelwijkstraat 47 naar Nieuwstr. 6; D. Posthumus met gezin van Radema- kerstraat 13 naar 1 a; Wed. J. Geijtenbeek f van Mariastraat 6 naar Julianastraat 28; J. D. Stuitje van Birktstraat 18B naar ICerkstraat 20B; J. ICoelewijn van F. C. ICuyperstraat 7 naar Birktstraat la; P. v. d. ICuy van Nieuweweg 68 naar Braamweg 94; W. Priem met gezin van O. Utrecht scheweg 54 naar Braamweg 94; E. Olthof- Geldhof met gezin van Braamweg 94 naar 92; M. Hartog van Braamweg 92 naar 90 J. P. Kienhuis met vrouw van Kampweg 70 naar Hartmanlaan 100; A. Velthuyzen van Kerkstraat lOf naar Braamweg 88; f, van Laar van Nieuvvstraat 40 nnar Kon. laan 29. KANTONGERECHT TE A'FOORT. Twee aanrijdingen deze reis op de agen da.^ Neen toch ook weer geen. Soest heeft deze reis niets dan de auto. Bij het eene geval in de Torenstraat geen mankement door het tijdig handelen der anderen. De brievenfacteur Lagemaat was tjijdig van zijn fiets gesprongen en de Soesterbergsche chauffeur Groenewoud had ook. met hand en voet aan de remmen mikmak kunnen voorkomen. Dit nam ech ter de schuld niet weg van den Amster dammer F., die een lange file van wagens in de Torenstraat wilde voorhollen, waar geen voldoende passeerruimte was, terwijl nog een stilstaande handkar in den weg stond. Verd. begreep niets van zijn schuld 't Was, dat U niet uit Uw oogen keek, kreeg hij ter inlichting te hooren. Het werd 10.boete. Wie draagt de schuld Het passeerde aan de Nieuwstraat Soest. Het stuk land op den hoek van ge noemde straat en de Beetzlaan, is grond van Kuier, en daarover werd veel heen geloopen en gereden om dien hoek af snijden en een halve seconde tijd te win. nen, die toch zoo vaak wordt weggesme ten. Thans is het uit, mogelijk als gevolg van het voorgevallene. Er werd daarna een hek omheen geplaatst. Dat was 24 Juli nog niet het geval en de bloemist Schaap kon niet verwachten, dat daar tusschen de struiken uit van dat erf de auto zou komen van verd. C. B. En deze zei weer, dat Sch. niet had behoeven te schrikken en plotseling naar rechts wen den. Als die recht door gereden was, had hij den 12-jarigen fietsenden A. Klarenbeek niet weggeduwd. Dat opschrikken en afwenden is zeer verklaarbaar, zei de Kantonrechter. Dat de jongen geraakt is, was de schuld van verd. die daar plotseling v:an particulier erf kwam. Deze C. B. werd schuldig bevonden en kreeg 20.i mee te dragen. Hij bleek- niet genegen om doktersrekening en repa ratiekosten voor den jongen te betalen zoodat diens vader het gerechtelijk zal die- nen te vorderen. De aansprakelijke(n) W. de G., veehouder op de grens Amers foortSoest, is eigenaar van grond en van weg, die over de spoorbaan Amen foortBaarn leidt. Op dien particulieren weg hebben nog wel 7 eigenaars passage. De klaphekken bij de spoorbaan waren open aangetroffen door een Amersfoortsch agent van politie. 'Na onderzoek op het Kadaster was het verbaal beteekend tegen W. d. G. 'als eigenaar daar ter plaatse van grond en weg. Maar ik weet niets af van dat laten open staan; wel honderd menschen passeeren er dagelijks. Ik behoef toch niet den geheelen dag aan dat hek te blijven staan. Ook de gemeente Amersfoort zelf heeft er grond liggen en haar personeel maakt gebruik van den weg. Het Tribunaal begreep, dat het „ontzet tend moeilijk" was voor verd., maar wet telijk was ook hij aansprakelijk. Zoo werd het 50 cent boete. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Dronkenschap; W. Wf te Soest 10.of 4 dagen. - Arbeidswet: C. V„ den Dolder 5.of dagen; Ph. A. L. de K. te Soest, 2 maal 3.00—1 dag. Loopen op verboden grond: J. W. en J. W. te Soest, elk 8.of 4 dagen. Overtreding van de reclame-artikels van de politieverordening te Soest: P. S., al daar, 5.of 2 dagen. Naar het Engelsch. (Nadruk verboden) In hoeverre dan gewaagd? Wel, dat je hem geweldig boos maakt. En als zijn toorn eenmaal is gewekt, zal hij niet gemakkelijk tot een verzoening te bewegen zijn. Bovendien is een dergelijke handelwijze strafbaar bij de wet, zooals generaal Kent zegt. Om die strafbaarheid bij de wet geef' ik geen zier, maar voor niets ter wereld zou ik Edmund ernstig willen grieven. Maar als ik hem nu alles zei, zou hij mij nooit trouwen, en dan zou ik weergaloos ongelukkig zijn. Hij zou je zeker nog trouwen; zijn liefde gaat peilloos diepIntusschen kindje, als ik deze catastrophe voorzien had, dan zou ik er niet over gedacht heb ben, om je medeplichtige te willen zijn bij dit dwaze plan. Zoudt u Nancy verlaten willen, tante Ri, nu zij u juist 't meeste noodig heeft? O, waarom moest ik dan toch geboren worden, om zóóveel vreugde en zóóveel droefheid door te maken. Met deze laatste verzuchting wierp Mrs. Evelyn zich in de armen van Miss Smyth en barstte in snikken uit. Niet zoo huilen, kindje; niet zoo hui len. Ik zal je nooit verraden, nóch je in den steek laten. Wc zullen er maar het beste van hopen. Natuurlijk moet jij ook zelve beslissen, of je het Mr. Kent vertel len wilt of niet, ofschoon hij zeer boos zal zijn, dat je hem zoo misleid hebt. Ja, dat weet ik; dat weet ik. Ik weet, dat ik een levende leugen ben. O, ik durf het hem niet te vertellen. Onder de gegeven omstandigheden geloof ik ook maar, Nancy, dat het 't beste zal wezen, dat je maar zoo gauw mogelijk trouwt. Want wij leven nu op een vulkaan. O, ja, ik zou ook niet langer in zoo'n angstige spanning kunnen blijven verkee- -en. Gelukkig verlangt hij ook zoo gauw mogelijk te trouwen; dus heb ik beloofd, dat, als hij mij nu wil meenemen naar Ame. rika, wanneer hij daar heengaat, om zijn opstandige pupille op te zoeken, ik dan wel dadelijk trouwen wil, zoodat de dag al is bepaald Het zal op den lsten Augustus zijn, tantetje. Zóó gauw al, NancyMaar hoe zullen wij je uitzet dan nog klaar krijgen? Maakt u zich daar nu maar niet druk over, tante. Als hij die papieren, geteekend door Miss CornwallSmyth, niet krijgt vóór 1 Augustus, moet hij naar Chicago gaan. Maar op dien dag, dat wij Barring ton Sands verlieten heeft hij een telegram gehad van haar zaakwaarnemer, waarin die mededeelde, dat hij haar handteekening zou krijgen. Maar Edmund heeft de papie ren 1 Juli gezonden en hij denkt, dat miss CornwallSmyth opzettelijk talmen zal met haar handteekening te zetten, om hem daarheen te krijgen, zoodat hij de reis naar Chicago voor een uitgemaakte zaak houdt. Maar laat ons nu eerst de reis naar bed maken, tantetje, want ik ben te moe, om te kijken. HOOFDSTUK XVI. Ongeveer een tien dagen voor het huwe lijk van mrs. Evelyn vond kapitein Madder de pottenbakkerij geheel in opschudding, toen hij er als gewoonlijk, op den ochtend kwam. Zijn vader liep rond in z'n hemds- ZIEKTEN EN BESCHADIGINGEN. (Onkruiden). De planten kunnen gedurende haar leven aan zeer verschillende schadelijke invloe. den zijn blootgesteld, die óf op de geheele plant, óf alleen op sommige plantendeelen inwerken. In 't eerste geval sterft de plant of wel zij kwijnt, zoodat zij den planten teler niet oplevert, wat hij er van ver- wachtte. Worden slechts bepaalde deelen eener plant aan schadelijke invloeden blootgesteld, dan werkt dit op de geheele plant -terug, wanneer DIE deelen wor den aangetast, welke onmisbaar zijn voor 't leven der plant, zooals wortels, bladeren en stam. Werken de nadeelige invloeden echter op deelen, die voor 't leven NIET onmisbaar zijn, zooals bloemen en vruch ten, dan lijden alleen die aangetaste deel er onder. Ritnaalden (de larven van kniptor), die aan du-^vortels en het onde ste stengeldeel der granen vreten, doen de aangetaste deelen gewoonlijk sterven; boomkanker, die de stammen der vrucht boonien aantasi, doet deze boomen na ee: langdurig kwijnen .te gronde gaan; nonrups, die de naalden van een denne boom opvreet, doet dezen sterven of bren. hem tenminste in een kwijnenden toestan Maar de appelbloesemkever, die de bloem knoppen van appel- en pereboomen ver nielt, vermindert slechts den oogst voor het jaar, waarin hij zijn werkzaamheid sterke mate ten toon spreidt; het larf je van den erwtekever, dat haar gansche le ven in één erwt slijt, bederft slechts de: erwt en beschadigt overigens de plant 't geheel niet. Toch is de schade, die tal van insecten aan onze gewassen toebrengen, ontzaglijk groot, terwijl het gevaar, dat zij voor onze gezondheid opleveren, van niet minder be lang is. Van een en ander eenige spreken de voorbeelden: Onze bekende zwarte kamervlieg legt in haar korte leven wel 600 eieren, terwijl men per zomer kaïi rekenen op 8 geslachten Theoretisch gesproken kan één exemplaar dus in één seizoen 66 trillioen nakomelin gen krijgen. Natuurlijk komt van een groot deel der eieren niets terecht, maar toch loopt het aantal afstammelingen ieder jaar in de millioenen. En iedere vlieg draagt millioenen bacteriën mee, de kiemen dik wijls van allerlei ziekten: men denke maar eens aan de snelle verspreiding van het gevreesde mond- en klauwzeer bij het vee. Zoo zijn de vliegen ook de verspreiders van verschillende ziekten waaronder be smettelijke bij de menschen. Het kwaad, dat de huisvlieg kan veroor zaken, is evenwel nog niets vergeleken bij het nadeel, dat de malariamug den mensch berokkent. In Griekenland leeft een soort, die het zoover bracht, dat het treinverkeer op bepaalde trajecten moest worden stopgezet, doordat het geheele personeel ziek was. Men schat de schade, jaarlijks door de sprinkhanen in Afrika veroorzaakt, op 900.000.000 gulden. Eenige jaren geleden werd Pruisen door den nonnenrupsvlinder zoo geteisterd, dat de staat genoodzaakt was 10 millioen kubieke Meters kompakt hout te laten om hakken om tenminste nog iets te redden. De groentekwecker houdt rekening met een verlies van 20 procent, dat de insec ten hem toebrengen. En zoo zouden we kunnen doorgaan me: het opnoemen van schade door insecten veroorzaakt, en daarbij nog aanhalen de graantor, de- Hessische vlieg, de maiseter, de mot, de vleeschvlieg, enz. Doch voor loopig willen we insectenschade laten rus ten en ons bezighouden met die, veroor zaakt door onkruiden cn woekerplanten. Onkruiden noemen wij al die planten, welke groeien tusschen kuituurgewassen op plaatsen, waar wij ze niet hebben ge zaaid, eh die daardoor de opbrengst van deze kuituurgewassen verminderen. Woll ny vergeleek de opbrengst van twee ge lijksoortige en gelijk behandelde perceel tjes, het eene gewied en het andere geheel aan zichzelf overgelaten, en kwam tot 't volgende resultaat: Opbrengst van 't gewied perceel: boonen 850 gram, stroo 1390 gram Opbrengst van het ongewied-: boonen 470 gram, stroo 910 gram Tot de onkruiden behooren evenwel niet mouwen, met armen en handen, die alle kleuren van den regenboog vertoonden, omdat hij pas aan het glazuren was ge weest, en deelde rechts en links zijn orders uit. U heeft het druk, vader, zei Gejorge. Of ik het druk heb, jongen. Deze la ding moet naar Londen, die naar Man chester; het duurste kunstaardewerk gaat naar Chicago en dan zijn er vanochtend nog drie bestellingen uit Amerika binnen gekomenKa'lm apn, man, kalm aan. Dit laatste tegen een van zijn helpers, terwijl hij zelve de opgewondenheid in persoon was. George, ben jij dat, riep mrs. Madder van uit de keuken. Kom hier even binnen, wil je? Wat je vader mankeert, weet ik niet. Hij is nu al van vanochtend zes uur af in de weer; die orders uit Amerika heb ben hem totaal het hoofd op hol gebracht. Maar mrs. Evelyn heeft naar je gevraagd, jongen. Ze had graag, dat je haar met iets hielp. Zou ik dan maar niet dadelijk gaan, Moeder? Ja, maar wacht, ik wilde je eerst nog even vertellen; ik geloof, dat er vanochtend ts met de dames niet in orde is. Ze heb ben een paar buitenlandsche brieven gehad, toen ik even bij haar binnen moest zijn, keken ze alle twee bedrukt en vroeg mrs. Evelyn mij, of ik jou wilde verzoeken, bij haar aan tg gaan, zoodra je hier kwam. Goed, dan ga ik nu dadelijk. Toen kapitein Madder de zitkamer bin nentrad, zat mrs. Evelyn aan haar schrijf tafel met een paar officieele stukken vóór zich en keek, of ze daar in het geheel geen eg mee wist. Miss Smyth stond naa^t haar en scheen er al evenmin iets van te begrijpen. Goeden morgen, kapitein Madder. Ik uitsluitend wilde gewassen; kultuurplan- pervlakte komen, dat ze geen licht en ten, die een vorig jaar op een zeker terrein I lucht meer kunnen krijgen en daarom worden geteeld en daar een volgend jaar I moeten sterven. Een ander zeer goed mid- tusschen het alsdan gekweekte gewas uit I del ter verdelging is ook, de kweek te ver in den grond achtergebleven zaden weer I stikken door verbouwing van een zeer opschieten, moeten eveneens als onkruiden I bladrijk gewas, b.v. bieten of aardappels, worden beschouwd. I In de tweede plaats iets over den stekel 1 och kunnen we zeggen, dat bijna alle I °f distel, waarmee allen zeker wel eens onkruiden tot de wilde gewassen behooien. I °P een gevoelige wijze kennis gemaakt De aanwezigheid van onkruid maakt, I hebben, 't Is dan ook geen zacht en aange- dat er op een bepaald terrein meer planten I naam heerschap en hij draagt zijn naam aanwezig zijn dan het geval diende le we- I met eere: hij steekt, zoodra men hem aan zeil. Daardoor krijgen de kuituurgewassen I raakt. Maar ook als onkruid is hij een vooreerst geen licht genoeg, vooral wan-1 deugniet, en waar hij, zooals men in me neer de onkruiden een groote bladopper-1 nië stuk weiland nog ziet, mannetje bij vlakte bezitten. Hak- en peulvruchten, die I mannetje fier en zoo recht als een kaars zich in het begin slechts langzaam ont-1 zijn kop in de lucht steekt, daar is ons wikkelen, hebben het meest van'zulke on_ I brutaal heertje met recht een lastpost. Niet kruiden te lijden. Ten tweede missen de I alleen, dat hij veel voedsel uit den grond kuituurgewassen bij aanwezigheid van veel I haalt, maar hij verdrukt door zijn snellen onkruid de noodige ruimte om zich goed I groei ook de andere gewassen, terwijl hij te ontwikkelen. Ten derde trekken de on-I d°or de groote hoeveelheid zaad, dat zelfs kruiden verder en voeden de stoffen uit I öa jaren nog kan ontkiemen en door den den grond, die anders de verbouwde ge- I wind overal wordt heengevoerd, zich snel wassen ten goede komen. I vermenigvuldigt. Afmaaien? Het helpt wei- Ten vierde werken zij soms meer recht- I °ig- Wat zegt een rijmpje? Stekels maaien •streeks nadeelig in op de kultuurplanten, I stekels zaaien. Want wat ziet men dan? zooals de wilde lens, die de roggehalm' I ^at er vele zijscheuren ontstaan, die boven aai tusschen zij groeit, naar den grond I ^en grond komen en dan een bos vormen, trekt, en de I jg eenv0U(jig doet schrikken. Neen, de boer moet doen, wat 'n ander rijmpje zegt: Stekels steken is ze den nek breken. Of hij II Van Weedestraat 7 Soésterbergschestr.8 trekt, en de ratelaars, die wel zeiyen voe dende stoffen uit den grond en uit de lucht opnemen, maar wier wortels tevens aan die van granen en andere gewassen vastgroeien en in verband daarmee het leven van woekerplanten leiden. Ten viif. ae zijn veel onkruiden nadeelig, doordat z aan verschillende schadelijke dieren ei, zwammen tot woonplaats strekken. Zoo IS de herik de drager o.a. van de slijm- zwam der knolvoeten, die ook op kool en koolrapen leeft, van het koolzaadglanske- vertje, van de zoo schadelijke aardvlooien van de mosterdtor, enz. Ten zesde bemoei: lijken sommige onkruiden, zooals kweek de grondbewerking, terwijl andere bij het oogsten lastig zijn, bijv. windselsoorten en distels. Ten zevende verminderen sommi ge onkruiden de waarde van den oogst of zijn ze schadelijk voor mensch en vee, zoo als bolderik- en dolikzaad, zwartkoren, paai destaart, look of wilde uien. Ten slot te zij nog even vermeld, dat sommige on kruiden door hun onderaardsche wortels of wortelstokken de draineerbuizen kunnen verstoppen: paardestaart, brandnetel en distel. Verschillende onkruiden zijn, indien de boer of de tuinman tenminste goed op zijn tellen past, in betrekkelijk korten tijd en i met niet al te veel moeite te vernietigen, omdat hun wortels niet diep den grond ii dringen. Hij late, voordat zij zaad hebbe.. kunnen zetten, zijn land of tuin goed wie den, hakken of schoffelen en vergete da ar- bij vooral niet de kanten van greppels en slooten. Toch zijn er verscheiden lastige knapen I onder die onkruiden, lastig niet alleen om-1 moet ze trekken. Dit doet men met e;en dat ze aan het verbouwde gewas licht, I houten tang, waarmee men ze met wortel lucht en voedsel ontnemen, maar ook wijl I en tak uittrekt. De lippen van die tang zijn ze zich zoo moeilijk laten uitroeien. I met ijzeren of koperen, geribde platen be- Over een drietal van die deugnieten wil- I slagen, zoodat men er gemakkelijk mee in len we hier in 't bijzonder een en ander I den grond kan komen. Mij nijpt nu den behandelen. I wortel tusschen die platen en trekt hem Vooreerst over de kweek, welks Latijn- I er 200 Maar uit hetgeen straks van het sche naam is triticum repens, d.i. kruipende! zaa<* is meegedeeld, begrijpt men wel, dat tarwe. (Ze behoort evenals de tarwe tot dit uittrekken moet gebeuren, vóór de de familie der grassen). Trekt men dit on-1 deugnieten zaad hebben gezet. Ook bij kruid voorzichtig uit den grond, dan schijnt buurman. het, of er aan dien witten wortelstok, dief Fn in de derde plaats wensch ik nog te op vrij regelmatige afstanden van donker- wijzen op een in vele streken menigvuldig der gekleurde tusschenschgtten, zooge-1 voorkomend onkruid, n.I. de moeraspaar- naamde knoopen, is voorzien, geen eind destaart, ook wel roobol, hermoes, unjer zal komen. En inderdaad, die wortelstok en kwadenaard geheeten. De laatste naam kan een verbazende lengte bereiken, wel geeft reeds duidelijk genoeg te kennen, eenige Meters, en gaat söms wel 2 voet dat sinjeur niet een van de besten is, den grond in. Maar wat haast nog leelij-1 men zal hem dien dan ook wel gegeven ker is? Breekt de wortelstok op 2, 3, ja hebben, omdat hij bij het rundvee, dat hein 10 plaatsen stuk en blijven die stukken in eet, ziekten veroorzaakt. Een bijzonder den grond, dan groeit ieder stuk maar heid bij deze plant is, dat ze geen zicht- door, alsof er niets gebeurd was. Dat doen bare bloemen draagt, maar zich kan voort- ze zelfs bij eenigszins nattig weer boven planten, behalve door haar wortelstokken, op den grond. Scheuren en breken alleen I door sporen, op soortgelijke manier als de geeft dus niets; er moet wat anders ge-1 varens en paddestoelen, daan worden. De boer moet ze uit den I Dit onkruid is nog wel het moeilijkst grond zien te krijgen, ze verzamelen daar- I van alle te vernietigen, omdat zijn wortel- na verbranden, aan het vee voederen of in I stokken zoo verbazend diep, wel 2 Meter, een kuil laten verrotten. Dat uithalen kan I den grond kunnen indringen. Behalve gebeuren met een .bijzonder soort van ploeg I ploegen en bij elkaar eggen zijn de midde- of met diepgaande en kromtajidige os-1 len ter bestrijding de volgende: gedurig hoorneggen, waarna met gewone eggen ge-1 rollen om de stengels te knakken, het makkelijk de verzameling plaats kan heb-1 toedienen van een voor haar doodelijke "en. Een andere wijze van verdelging van I stof, zooals chloorcalcium, het droog- dit onkruid is, het zóó diep onderploegen, I leggen van den grond, het bevorderen dat het verstikt. Men laat daartoe twee I van den plantengroei door een doelmatige ploegen achter elkaar loopen, waarvan de I bemesting, en het beweiden met varkens, voorste de wortels boven brengt. De twee-1 dat in N. Holland o.a. goede resultaten de echter snijdt zóó diep, dat bij de omkee- I gaf. ,Een afdoend middel is tot nog toe ring de wortels ver genoeg onder de op- evenwel niet bekend. CEKA. heb het vanoclitend bijzonder druk. Ik heb twee verschrikkelijke documenten te on derteekenen en ik versta er geen woord an. Ik geloof, dat ze betrekking hebben op wijlen Mr. Evelyn en nu zegt mijn zaak. aarnemer, dat ik een getuige moet hebben bij mijn onderteekening. Wilt u dat zijn? Zeker, met genoegen. Dank u. Wiilt u eerst teekenen? Hier is een pen. Het is wel een beetje tegen de regelen van de wet: u moet eerst onderteekenen, of Ithans in mijn tegenwoordigheid. Hè, nu moet u niet officieel zijn en zoo zakelijk; weest u nu maar gewoon be leefd en vriendelijk tegen mij en laat mij mijn eigen zin volgen. Maar ik dacht, dat u verlangde dat ik getuige zou zijn van uw onderteekening? O, die lastige mannen toch! Dat is nu juist, wat ik niet verlang. Ik zou graag hebben, dat u zich maar zoo hield, dat u bij was geweest, omdat mijn zaakwaar nemer nu eenmaal zegt, dat het zoo hoort. Begrijpt u mij nu? Hij begreep, dat zij, ondanks ha,ar chertsende manier van spreken, toch in rnst verlangde, dat hij getuige zou wezen van haar onderteekening en dit bracht hem de moeilijkheid: hij wilde er niet op aandringen, dat zij eerst zou teekenen en hij zou er toch geen getuige van zijn, als ij dit niet eerst deed. Met den blik deed hij dus een beroep op Miss Smyth. Beste Nancy, wees toch redelijk! Jij moet eerst 'teekenen. I^apitein Madder heeft volkomen gelijk. Nu, geef mij dan die pen maar eens Ik zal teekenen, maar u moet niet zien, hoe ik teeken; ik kan dus naar believen een valsche handteekening zetten en dan zal ik die zoolang overdekken met een vloeiblad. Kijk, daar ben ik nu al klaar! Zet u nu uw handteekening onder „getui ge", terwijl ik het vloei houd over de mijne. Terwijl Mrs. Evelyn dit zei, knielde zij bij de tafel neer en hield het vloei over haar onderteekening, terwijl kapitein Mad der zijn naam zette. Hierdoor kwamen hun beider hoofden en handen vlak bij elkaar, terwijl ze over de tafel bogen, die dicht bij het open venster stond. Het was zeer snel afgeloopen, maar eer het gebeurd was, zag Nancy een schaduw langs het venster gaan en bij wat nauwkeuriger kijken bleek dit Mr. Kent te zijn, die op weg was naar de deur. In ieder ander geval zou Nancy hem tegemoet geijld zijn, maar nu zij wist, dat hetgeen hij gezien had, hem zeker zoozeer teleurgesteld zou hebben, liet zij in haar verrassing het vloei vallen en zoo zag ka pitein Madder onwillekeurig haar handtee kening. Gaat u naar hem toe, Tante Ri, neemt u hem mee naar den tuin, waar dan ook; maar niet hier in de kamer. Zegt u maar, dat ik dadelijk bij hem zal komen! riep Mrs. Evelyn in de grootste opgewonden heid. Miss Smyth haastte zich, aan dien op roep gevolg te geven, maar zij zag dadelijk wel, dat Mr. Kent heel boos was want hij keek somber en norsch. Nancy zal dadelijk hier zijn, zei ze. Gaat u zoo lang mee naar de eetkamer. Ze moet nog een oogenblik bezig zijn; we hebben 't van ochtend heel druk gehad. Zoo! antwoordde Mr. Kent droog. Hij was te trotsch, om te vragen, wat ka pitein Madder te doen had met die bijzon dere drukte en maakte enkele onbeduiden de opmerkingen over het weer. Buri Adv 2 ui HET A' DIT N le Afd. 1 Burgen •doen te n meen te ii tus 1934 dening Ve der Hoofde gemeente dien hun kinderen, hoest, n hoofdzeei huidziekt Het is aan het personeel zijn, wan telijke oi of open Het is daarin pc a. wai zijn aan smettelijl se; b.,wam nen zich zelen of Het hc ning een besmette is vastge in het ge ge mazel ren en ii dier ziel school bi De be; 4 zijn, bc treft, nie dien de Wordt vervolgd.

De Soester | 1934 | | pagina 4