1 „St. NICOLAAS" «j) T- VAN VLIET Modelslagerii O-^Plaatselijk Nieuws! EEN WELKOM CADEAU o Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 Ingezonden prO Hors d' Oeuvre. O daarvoor het noodige krediet te verleenen en wel voor: den agent van politie Meijer 82.—- den gemeentewerkman L. Berg 70. totaal 152. In verband met de hiervoren' vermelde overplaatsing van den agenjt van poFtic G. van Hummel, brengen wij het volgende onder Uwe aandacht. De huurprijs van de thans door van Hummel in Soesterberg bewoonde ambtswoning bedraagt 208. per jaar, terwijl hem wegens huur en kos ten van schoonhouden en verwarmen van een lokaal zijner woning, dat als hulp secretarie is ingericht, een bedrag van 200,00 per jaar wordt uitgekeerd. Wij achten dezen toestand ongewenscht; ten aanzien \'an den Joekomstigen bewoner dezer ambtswoning zal daaraan dan ook een einde worden gemaakt. Door de over plaatsing naar Soest zal de agent van Hum mel voor een behoorlijke woning in Soest een hoogere huishuur moeten betalen dan 208.per jaar, terwijl- hij tevens het thans door hem genoten voordeel van ver huur van een1 lokaal zijner woning als hulp-secretarie mist. Op grond van billijk heidsoverwegingen en de omstandigheid dat de overplaatsing geschiedt uit een oog punt van dienstbelang stellen wij U voor aan van Hummel voornoemd een tijdelij- ken toeslag in de door hem te betalen huur eener woning in Soest toe te kennen van 100.per jaar. Omtrent het voortbestaan en het bedrag van dezen toeslag ware tel ken jare bij de vaststelling der gemeente- begrooting door U een besluit te nemen. Het met de vorengedane voorstellen ver band houdende besluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor den dienst 1934 bieden wij U hierbij ter vaststelling aan. Punt 6 van de Agenda. Aanlegbelasting. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Bij Uw besluit van 23 November 1933 werd vastgesteld een verordening op de heffing eener belasting ter tegemoetkoming in de kosten van aanleg en vernieuwing van wegen op grond van artikel 280 der Gemeentewet (wegenbelasting'. Blijken/s van Gedeputeerde Staten ont vangen schrijven dd. 21 Augustus 1934, de af deeling No. 2879/2013 is de Minister van Binnenlandsche Zaken bereid de verorde ning ter goedkeuring aan de Kroon voor te dragen indien de heffing haar grondslag vindt fn artikel 281 (baatbelasting) der ge meentewet. Tengevolge hiervan moeten eenige re dactiewijzigingen worden aangebracht. In de eerste plaats worden in den titel der verordening geschrapt de woorden „art. 280 der öemeenftewet"; vervollgens wordt aan het eerste lid van artikel 1 toe gevoegd „en de eigendommen daardoor zijn gebaat." Voorts wenscht de Minister dat de be s-luiten van den gemeenteraad ingevolge artikel 9 der verordening, waarbij de we gen die in de belasting zullen) vallen en het percentage der aanlegkosten, waarnaar de belasting wordt berekend, worden bepaald aan de goedkeuring van de Kroon zullen worden onderworpen. Hiertoe zijn in ar tikel 9 tusschen de woorden „heeft" en „of" de woorden „onder Koninklijke goed keuring" ingevoegd. Het verband dat tusschen de aanlegbe lasting ingevo-lge artikel 280 der gemeen tewet eenerzijds en de straatbelasting an derzijds bestond is tengevolge van boven staande vervallen, weshalve de wijz-iging van artikel 1 der verordening op de straat belasting overbodig wordt. Wij stellen U voor de verordening tot heffing en invordering eener aanlegbelas ting met inachtneming van genoemde wij ziging opnieuw vast te stellen, alsmede een verordening tot wijziging der heffingsver ordening op de straatbelast-ing, met welk voorstel -de Commissie voor belastingzaken zich kan vereenigen. OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! Punt 7 van de Agenda. Bouwverordening, B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Door J .C. Brouwer, wonende Steenhof straat 62 te Soest, wordt blijkens het hier bij overgelegde adres verzocht te willen toestaan, dat een te bouwen dubbel land huis, op het perceel, sectie A. 426 ged. ge legen aan het Klerkpad Z.Z. wordt opge richt tot op een afstand van 6 M. vanaf het bestaande blok van 3 woningen, inste- de van 7 M. Naar aanleiding van dit adres deelen wij U het navolgende mede. Bij Uw besluit van 22 Februari 1933 werd aan genoemden Brouwer ontheffing verleend van het bepaalde in artikel 15 der Bouwverordening, voor den bouw van een blok van drie woningen onder één kap, op het terrein, kadastraal bekend gemeente Soest, in sectie A. 426, gelegen aan het Kerkpad, zulks o.a. onder de voorwaarde, dat de open ruimte tot de zijerfafscheidin- gen aan één -der zijden van het op te rich ten blok van 3 woningen tenminste 3% M. en aan de -beide zijden gezamenlijk tenmin ste 8 Mqter moet bedragen. Deze voorwaarde, door adressant aan vaard, wenscht hij thans gewijzigd te zien, door te bepalen, dat de ruimte tusschen het blok van drie woningen en het te bou wen dubbele perceel, inste-de van 7 M. 6 M. mag bedragen. Wiij achten het niet gewenscht een voor waarde, die met al haar gevolgen is aan- vaard vóórdat met den bouw der drie wo ningen is aangevangen, thans in het be lang van den bouwer te wijzigeny Voorts deelen wij U mede, dat de tech nisch ambtenaar, belast met de leiding van Bouw- en Woningtoezicht, wiens advies wij omtrent dit verzoek hebben ingewon nen, op grond van Uw besluit afwijzend adviseert. Wij stellen U voor op het verzoek van adressant afwijzend te beschikken en de bij Uw besluit van 22 Februari 1933 ge stelde voorwaarde te handhaven, te meer, daar voor adressant waarschijnlijk nog de mogelijkheid bestaat den langs het per ceel loopereden zandweg bij het erf te trek ken en op deze wijze aan de voorgeschre ven erfafscheiding te voldoen, indien hij bij zijn voornemen blijft op het perceel een dubbele woning te bouwen. AANVULLINGSAGENDA. 13. Voorstel tot verhooging van het sub sidie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. (No. 21). 14. Adres van de Wied. J. H. Taat, in zake muilkorving van een hond, met voor stel van B. en W. (No. 426). 15. Voorstel om geen medewerking te verleenen tot verstrekking van steun aan kunstenaars in nood. (No. 3672). VERSTREKKING KLEEDING EN SCHOEISEL. Het voorloopig bestuur van het Neutraal Comité tot verstrekking van kleeding en schoeisel aan het behoeftige schoolkind, deelt ons mede, dat a.s. Maandag 5 Nov. met de Collecte's voor het goede doel zal worden fcegonnen. Nogmaals bevelen w/ij dit werk aan en verzoeken bij aanbieding der lijsten en bus sen Uwe bijdragen naar -draagkracht te willen geven. Een goede regeling is nog niet geheel tot stand gekomen, maar zal spoedig sla gen. TENTOONSTELLING VAN DE NAT. HIST. VEREEN. De afdeeling Soest van de Nederl. Nat. Hist. Ver. hield Zaterdag en Zondag een tentoonstelling in de kleine zaal van Re ligie en Klunst. Op twee lange tafels was velerlei wat de natuur ons biedt, uitge stald. Langs -de wanden prijkten takken van heesters en boomen met gekleurde vruchten, terwijl enlkele bouquetten op de tafels waren geplaatst.. De verzameling paddestoelen nam de grootste plaats in. Niet minder dan ruim 110 soorten waren opgesteld. Onder lei ding van den heer Nanninga was een en apder geordend. Zoo zagen we van de eet bare boleten: eekhoorntjesbrood, geschub de boleet, weide- en boschchampignons, groote parasol-zwam, nevelzwam. Als zeldzaamheden noemen wij de Iepen- zwam, Tricholoma ipersonatum Lilasteel tricholoma. Als opvallend in verschijning wijzen wij op de groote parasolzwam, vliegenzwam (rood), zwavelkopjes (fel geel en steen rood) kopergroen-zwammetje (groen blauw) spijkerzwammen (spijkervormig rood), Leliiezwammetje (geheel wit) Egel- zwam (lange witte stekels). Op de andere tafel een aantal opgezette vogels als sijsje, goudvink, roodkop klau wier, koolmees, 3 verschillende uilen, "moe ras- en watervogels als kievit, waterhoen tje, meerkoet, kemphaantje, grutto, verder een buizerd, een patrijs, enz. Ook enkele opgezette zoog/dieren als: hermelijn, eekhoorn, wezel, bunzing. Deze verzameling was te danken aan den heer Rinke Tolman. De Heer P. van der Lijn te Hilversum had eenige mooie steenen-, ingezonden, als: knollensteen, veel gelijkende op de her senen van een niensch, verkiezelde koraal, geplooide gneis, puddingssteen enz. iEen inzending van Wim Brouwer uit Camperduin, bestond uit rugschilden van een inktvisch, -dekschilden van een) krab, een haaienwervrl, zeewier enz. De Heer B. J. Lempke uit Amsterdam had een mooie verzameling van Nederland- sche vlinders afgestaan. Wjat prachtkleuren waren daar te bewonderen. Van de velen noemen we: Koninginnepage, citroenvlin der, nachtpauwoog wapendrager, rood weeskind, pistooltje, liguster pjijlstaart, harlekijn, huismoeder, tienluurvlinder enz. Uit -de Soester heide, van het Ezelsveld, gelegen naastt het Natuurbad, had de heer Joh. Rraayenbrink ook een verzameling' steenen ingezonden, waarbij ook brokstuk ken van eer* klokurn, dateerende uit de oertijd, 2000 jaar voor Christus. De Heer Henk Vink uit Groenekan had nog eenge mooie soorten fruit uitgestald, als peren, appels, kweepeer, kalebassen, kastanjes erez. En ten slotte had de heer W. A. van Elmpt, bijenteeltleeraar te Soest nog in gezonden interessante nesten van wespen, die zoowel boven als onder den grond wor den aangetroffen, verder raten van de ves- pa crabro (horentjes wesp) een opgeprikte doodshoofdvlinder met pop, een hommel eni verschillende wespen en bijensoorten. Wijzen we ten slotte nog op de vele takken met gekleurde bessen en vruchten, als: kardinaalshoed, Augurkenboom, coto- neaster-soorten, gallicorpa, giiraldiana (met paarse bessen) de herfsttinten van Ameri- kaansche eik, tamme kastanje enz. De velen, die deze tentoonstelling heb ben! bezocht, waren vol -bewondering voor het vele schoons, dat de natuur ons biedt, maar waar hier zoo bijzonder de aandacht op gevestigd werd. De Natuur Historische Ver. heeft velen aan zich verplicht en boekte weer eenige nieuwe leden. QUO VADIS. Vrijdag 26 dezer werd door de groep Soest een openbare vergadering belegd in Religie en Kiunst. De spreker, de heer Veenstra-, uit Amsterdam, had een zeer aandachtig gehoor. Achtereenvolgens rele veert hij verschillende brandenJde vraag stukken uit dezen tijd om daarna een uit eenzetting te geven hoe Bellamy, die deze catastrophe reeds in 1887 zag groeien, te. vens den weg aanwees om uit dit moeras van armoe en ellende te geraken. Op kern. achtige wijze schildert de heer Veenstra ons hoe in dézen tijd verschillende men- schen ten onder gaan in het gevoel van minderwaardig en overbodig te zijn om daardoor in nog diepere ellende te geraken. De angst bij de ouders voor de toekomst van hun kinderen, voor wienl nog geen en kel lichtpunt daagt en mogelijk voor zeer langen tijd de poorten van het leven geslo ten zullen blijven. Fraude, corruptie, gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel, allen fei ten die zijn geboren door de lok van het geld. Schandelijk is de vernietiging van zoogenaamde overproductie van tarwe, mais, koffie enz., terwijl we nog steeds hebben millioenen1 hongerenden in China. En dan te weten dat dit alles gebeurd al leen voor de financieele belangen van den onverantwoordelijken enkeling. Daarom die nen we ons wel af te vragen: is dit het doel van onze samenleving om dan als antwoord het woord van Petrus uit te roepen: „Quo Vadis". Waarom tegenover de organisatie van de vernietiging niet de organisatie van den opbouw? Wat hebben we aan econo mische geleerdheid wanneer de economie zelve ons in den steek laat? Daarom die nen' we zelf de handen uit de mouwen te steken om ernstige studie te maken van el ke belofte die een betere samenleving in houd en in dit verband zien we een lichten de straal van Bellmay's gedachte. Inplaats van het bestaande systeem van productie en distributie waarbij de grootst mogelijke winst het begin en eindpunt is, en waarbij de werkers zoonoodig het loodje moeten leggen, stelt Bellamy de productie en- dis tributie in handen van de gemeenschap die voor de samenleving datgene produceert wat statistisch noodig is. Hierbij wordt wer keloosheid dus absoluut uitgesloten, ter wijl tevens elke aanleg de kans krijgt zich te ontplooien, omdat er geen beletselen zijn en dit -direct in 't belang der gemeenschap is. Ook zal de drang naar nuttige arbeid grooter zijn dan thans, nu dikwijls de ener gie gedood wordt omdat de mogelijkheden ontbreken. De vrouwen1-, die in de Bellamy Staat een gelijk aandeel zullen hebben als de man, zullen daardoor een geheel andere plaats gaan innemen. Terwijl na de pauze enkele vragen beantwoordt waren, besloot de heer Veenstra zijn rede met de hoop dat broederschap, wat thans voor ons slechts een klank is, mag worden eem diep intens besef en| een innerlijk weten om daardoor te komen tot de gemeenschappelijke daad met als einddoel een samenleving volgens Ed- ward Bellamy. Voor -de aanwezigen was het ongetwij feld een rpooie leerzamen avond. BEKROOND. De -banketbakker A. H. van Brummelen te Soestduinen, werd op de gehouden vak wedstrijd te Arnhem op 24 Octobel 1.1. door de jury als volgt bekroond: een 2en prijs voor Zandkoekjes, en een 3den prijs voor taarten. Onze felicitatie met het succes. AANBESTEDING. Vrijdagmiddag te 4 uur werd in het café van -den heer H. Bosboom door den archi tect den heer P. Beekman, aanbesteedt het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Sophialaan alhier. Inschrijvers waren de H.H.: H. V. d. Brink, Hilversum 5975 G. H. Wijands, Soest 7U56 J. de Rijk, Soest 7200 W. A. Hlihorst, Soest 7301 H. v. d. Berg, Soest 7450 H. de Zoete, Soest 7624 G. J. Bosboom, Soest 7870 W\, Koelewijn, Soest 7893 J. v. d. Hoef, Soest 7993 A. Riddering, Amersfoort 8175 H. Klein, Soest 7997 J. Mets, Soest 8252 H. Becker, Utrecht'..'8660 A. Kruithof, Amersfoort 8686 SOEST ZUID. Het bestuur van bovengenoemde Ver- eeniging ontving bericht van P.T.T. dat in gevolge zijn verzoek in beginsel besloten is tot plaatsing van een publieke tele fooncel op den hoek van -de Ferd. Huyck- laan en- Birktstraat.. KATHOLIEKE JEUGDCENTRALE. In het St. Jozefgebouw werd door de werkende ledem Zondag j.1. ten tooneele opgevoerd: „Tarcisius" tooneelspel in drie bedrijven door Ed v. -d. Velde. Vooraf riep kapelaan Reijerse allen het welkom toe en verheugt zch over de opkomst. Spr. somt dan de moeilijkheden op om geschikte too- neelstukken te bekomen voor jongelui van 12«15 jaar, daar is gepaald gebrek aan. De keuze, die gevallen is op dit stuk, was moeilijk, omdat het een zwaar stuk is, zoo dat veel van de jonge krachten wordt ge vraagd. Daarop had de opvoering plaats, een stuk, spelende in den tijd van Keizer Maximiliaan, toen de Christenvervolging a. d. orde van den -dag. Vandaar zen wij in dit stuk de bijeenkomsten met Laurentius, de diakenen in -de onderaardsche gewelven van he paleis van S eb ais t janus, overste praetoriaansche lijfwacht in 't geheim een vurig aanhanger der Roomsch Kath. kerk. Zijn zoon Farcisius, een heldenfiguur, neemt de opdracht aan, om 's nachts in 't geheim naar de Christenen te gaan, die veroordeeld zijn om voor de wilde -dieren te worden geworpen en hun ter versterking de H. Hostie te brenlgen. Onderweg wordt hij echter overvallen door een 4-tal heiden- sche jongens, -die in 't geheim zijn omge kocht door een Griiek, die de opdracht heeft afgeluisterd. -M,aa-r niettegenstaande dit ongeval, dat voor hem nadeelige gevolgen heeft, houdt zijn jonge geloof stand, hij sterft voor Hem in wie hij gelooft. Het spel had de noodige belangstelling, er werd genoten. Tarcisius, Selo de slaaf, de diakenen en vooral de duivel gaven zich voor hun rol. De costumeering en décors war ere goed verzorgd. De kleine jongens denken er om 't vervolg, dat zij niet met hun rug maar met 't aangezicht naar 't publiek gaan staan. Een luidspreker zorg de voor ontspanning. OPRICHTING. NEUTRAAL GEMENGD KOOR. Hiermede willen wij de aandacht van on ze lezers op een in dit blad vorkomende advertentie, betreffende de oprichting van een neutraal gemengd koor, vestigen. Wij -doenl dit daarom zoo gaarne, omdat ons bij navraag bleek, dat er in onze gemeente zoo'n koor niet eens bestond. Waar de ge meente Soest 16000 inwoners telt, zal de oprichting van dit koor zeker in een behoefte voorzien en wij voor ons twijfelen er niet aan of het zal veler instemming vinden. Dat hiermede een cultureel belang gediend wordt, behoeft nauwelijk gezegd te worden en wij kunnen ons, nu onze aan. -dacht er op gevestigd wordt, nauwelijks indereken, dat een dergelijk koor hier ter plaatse niet bestaat. Wanneer wij om ons 6 „Briefkaart' Foto's vanaf f 2.in de bekende PRIMA uitvoering. GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: zwarte borduurlap Kembrandtlaan 8 kalkoen Birktstraat 52a belastingmerk Eigen dom weg 52 heen kijken, zien wij dat in allerlei omlig gende plaatsen, plaatsen met soms nog minder dan 1Ü0Ü inwoners, een neutraal gemengd koor bestaat, waarop de inwo ners, en dikwijls terecht, trots zijn. Waar om zou zoo iets in Soest niet kunnen? Soest met 16U00 inwoners! l'it de advertentie blijkt, dat het koor onder leiding zal komen van Jan Bartels- man. Deze dirigent kennen wij nog maar kort; hij woont sinds anderhalf jaar in onze gemeente, doch de kennismaking met zijn leiderschap heeft op ons een zoodam- gen indruk gemaakt, dat wij aan het ar tistieke succes niet twijfelen. Voor hen, die hel misschien nog niet weten, brengen wij in herinnering, dat genoemde dirigent op de dezen zomer door de mannenzangveree- niging „Apollo" gehouden zangwedstrijd met drie koren uitgekomen is en met elk der drie koren een eersten prijs behaalde. Met een der koren, het gemengd koor: „Zang en Vriendschap" uit Moercapelle (800 inwoners) behaalde hij tevens den len eereprijs en den prijs voor 't hoogste aantal punten van het geheele concours, (een gou den tientje, uitgeloofd door ons blad). Zooals in den aanvang dus reeds gezegd kunnen^ wij niet anders -dan warm aanbevelen. Uw naam en adres in de ad vertentie in te vullen. BEKEURINGEN. In wielr gens den, den' een zich de laatste dagen zijn wederom vele ijders en automobilisten bekeurd we- het aan de linkerzijde van den weg rij- het de linkerzijde van een bocht hou- en wegens het berijden van wegefi in richting, die verboden is. Men spiegele zacht. Buiten verantwoordelykheid der Redactie DE „INDIVIDUEELE VRIJHEID" VAN DEN „STOEREN, ONAFHANKELIJ KER VRIJHEIDLIEVENDEN ENKELING GENERAAL SMUTS. De keuze van den secretaris van de Afd. Soest van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" om het begrip „individuee- le (waarom niet persoonlijke?) vrijheid in „de Soester" dd. 27 October te laten verde digen1 -door een man als .Smuts, lijkt me niet gelukkig. Evenals de sprekers op de onlangs te Amsterdam gehouden liberale demonstra tie, noemt Smuts het Fascisme of Natio- naal-Socialisme niet, n^iar doelt er steeds op., In den aanhef van zijn betoog zei SmutS o.m.: „Er is vrees en een gevoel van onveilig heid onder de volken." Volkomen juist, mits hij de fascistische. en nat-ionaal-socialistische volken van Ita lië en Duitschland uitzondert, die over die vrees en gevoel van onveiligheid heen zijn. „Bovendien hebben wij het verlammende gevoel, dat we hebben gefaald. Deze uitspraak van Smuts herinnert me aan het lange betoog van den liberalen Mi nister Kialff, onlangs op de b.g. demon stratie, welk betoog in weinig woorden eigenlijk hierop neerkwam: „Wfj liberalen) hebben een keurig om- „lijnd programma, we meenen het zoo goed, „en- als de heele wereld er net zoo over „dacht als wij, dan zou het toch zoo goed „wezen, maar zooals de toestand gewor- „den is in den tijd, -dat wij onzen invloed „hebben doen gelden, zijn we onmachtig „en moeten lijnrecht tegen onze grondbe ginselen in handelen." en verduidelijkt dit „verlammende ge voel, „gefaald te hebben" bovendien met een helder voorbeeld. Verder zei Smuts: „De schoone beloften van den 19en eeuw_ „schen vooruitgang zijn uitgeloopen op een „desillusie.1" Van deze waarheid zijn we allen, van jong tot oud, doordrongen. „Geen wonder, dat er een geest van pes simisme en zelfs van wanhoop is in de „wereld." Behalve dan toch vor hen, de door drongen zijn van de fascistische- en natio- naal-socialistische levensbeschouwing. W-aar Smuts blijkbaar uit angst voor de opoffering van de „individueele vrijheid", zeer vijandig staat tegenover die nieuwe beschouwing, is het steekhoudend waar hij zegt: zelfs twijfelende aan de beginselen, „waarop onze beschaving is gebouwd, zon- „der vertrouwen in onszelfs en ons lot, en „zonder heldere kijk op den weg, die vóór „ons ligt." Dit latstie doet me denken aan één on zer huidige Ministers, in de Kamer spre kende over het staatsbeleid: „Wij (het schip van staat) varen in de mist En toch varen ze maar doorin de mist, zonder heldere kijk op den weg, die vóór haar ligt. Waarheen en hoe lang nog? En zoo sukkelt Smuts ook maar voort, intusschen kronkelende van angst voor de nieuwe dictatuur, omdat hij nog niet be grijpt, laat staan dordrong-en is van de be ginselen van die nieuwe werelbeschouwing, dat een volk niet bestaat uit een aantal personen (ikken), maar is een organisch geheel, bestaande uit de gezamenlijke HET PAARD VAN MARCHANT. 'k Heb twee oren om te horen, Mtt twee ogen kijk ik uit; 'k Heb twee benen om te lopen, Maar Marchant, die loze guit, Ging aan 't schrappen, snijden, kerven: Zie m'n ogen, oren aan, Zie m'n tenen aan m'n benen, En wees met m'n lol begaan. Pauwen pronken met d'T veren En de katten mauwen vals; Appels hebben rode konen', Alle vlezen zijn lans mals; Dames kopen fraaie kleren, Mfet de heren loopt het mis, Want ze zitten in de bonen. Wijl het M-archants spelling is. Mensen met verjaringswensen Lopen helemaal ontwend Flessen liggen zo op hopen, Niemand biedt er nog 'n sent; Mussen schreeuwen! van de daken Om d'r grote spellings-strop, En de bomen ogen droevig Naar d'r eigen hoge top. Als 'n kikvorsch ging ie slapen, Maar als vors ontwaakt ie weer; Roept, zich spiegelend in het water; 't Zijn mijn poten zelfs niet meet. Ga je vissen in de sloten, In de beken of de vliet; Vissen kun je wel verschalken» Maar d'r staart, die snap je niet. Alle leken leken allen Op de grote spellingsdag Hersenloze taalbedervers: Zo iets niemand eerder zag. Dixi's vin je in de bladen Meer dan goed en oirbaar is; Maar ze moeten mij niet lenen Voor 'n politiek gegris. DIXI. volksgenooten evenals een gezin uit gezins leden. En zoo goed als de persoonlijke vrijhe den van het lid van een gezin, onverschillig of dat het hoofd van het gezin of het jong ste kind is, ondergeschikt zijn aan het be lang van dat' gezin, zoo goed heeft een volksgenoot of' een groep van volksgenoo ten zijn of hare vrijheden ondergeschikt te maken aan het algemeen (nationaal) be lang. Hiet liberalisme verheerlijkte en kweekte ons gevoel van „individueele vrijheid en daarmede onze zelfzucht, aan, waaruit voortkwam, wat Smuts noemt: den stoeren, onafhankelijken, vrij- heidlievenden enkeling van dat soort van: eerst ik, dan een tijd niets, dan misschien mijne naaste verwanten, dan een heelen tijd niets en dan van mijn overvloed mis schien anderen, maar dan niet anders dan in -den vorm van een gift, ondersteuning of aalmoes. Dit soort kent geen vaderland, mist de gemeenschapsband van volksgenooten. Niet te verwonderen is dan ook, dat WJhikler Prins' Encyclopedie de persoons beschrijving van Smuts eindigt met het volgende: „In Zuid-Afrika heeft hij meer te kani- „pen met de oppositie der Nationalisten, „die hem verwijten, dat hij meer Imperia list is dan Afrikaner, de belangen van „Zuid-Af rika achterstelt bij die van het „Britsche Rijk, in 't bizonder die van de „Hollandsch-Afrikansche bevolking bij die „der Britten, speciaal der kapitalisten-" VAN GOOR. Soestdijk, 29 October 1934. Mijnheer de Hoofdredacteur. Naar aanleiding van Uw verslag over de N.S.B. vergadering in Uw blad van 27 Oct. verzoek ik U beleefd de volgende rectifi caties op te willen nemen. Allereerst heb ik natuurlijk niet gezegd, de Melbourne-race besprekende: „waarop met nationale trots de geheele wereld het oog heeft geslagen'', dit moet zijn: het ver vult ons met nationale trots, nu de geheele wereld het oog op ons kleine landje heeft gevestigd, enz. Verder wat betreft het ambtenarenver bod zegt U'w verslaggever: „Dit reglement is er gekomen door de S.D.A.P. tegen de N.S.B.maar spreker heeft zooveel vertrouwen in Minister Co- lijn, dat dit reglement spoedig wordt weg gedaan, als een zwarte bladzijde voor de Regeering, anders zal de N.S.B. het voor goed opbergen." Ik heb echter gezegd: „Dit reglement is er gekomen door de S.D.A.P. tegen de N.S.B., maar spreker heeft zooveel ver trouwen in Minister Colijn, dat het ambte narenverbod spoedig' wordt opgeheven, doet de regeering dit niet,* dan zal het een zwarte bladzijde blijven in de registers der regeeringsbesluiten en zal de tijd ongetwij feld aanbreken, dat de N.S.B. in de gele genheid zal worden gesteld het verbod zelf op te heffen. Vervolgens heeft boer Spelt niet gezegd hij de bespreking van de crisisveewet, dat nu de regeering voortaan 150.000 jonge drachtige beesten wil hebben, de regee ring ze maar moet halen, vrijwillig komen ze niet; hij heeft gezegd: Nederlai nier gepeli Black hebl ten voors keerstoesti der volbre racers ine Het ongei langer die langzamer lijk praten records ge maar! En opgaven, de Ui ver 1' 9 uur 5 arr kan dat no kan niet. uit Charle lang geble' na te den Vliegveld Australië met die v; Dan onti officieus 1: voorbij Ch onbeken dei geen nood rilt er van. nale ramp dankt, er V waar. Wij rekt Melbourne Dan kome weten het voorbij, lot bericht koi landen op d weer zal si een paar u gen-de maal mee, en dai via een ex techniek st niets meer. Zouden v iderland in van hun st; Maar wa inhalen? „Waar zi bare meeni eenmaal zo bericht dat lesville vert gauw kan Wij zijn er haast ge< Scott en C moet dat g een schitter zijn beiden. 1 uur 12. 12.15 uur n: de omroept wachteri, de Op het ir aankomstbe het half tv hebben ze 1 4 -dagen. Za een dag naa lijk. Dit lui lijk snel ge bijhouden. juichen ove van spreken De spanni Tot het 1 uur 42. geheele land bourne aanj: Hulde, d; geweldige p Hulde, aa zijn taak n: ook aan de CLUB DON AR 2- Soest 2 nu winning me- Het heeft mee gezeten, de sterkste, meermalen 1 dotjes van 1 lat, en even penalty te r schoten wen niet wist te 00. In de t den strijd, w in gevaar k Soest-doel si in, voor -de waartsem w< uiterste hoe! Even later wijze aan he naraanval lc waarop de staakt, om c de scheidsre» ten, waarop doel zet en Na dit doelj onsamenhang die voor de r

De Soester | 1934 | | pagina 2