°4 11.- Qndertrouwkaarten Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Uitgave: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v. d. Bovenkamp REDACTIE- EN ADM.-ADRES v. WEEDESTR. 7 - TEL. 962 - GIRO 161165 Bekendmakingen Hg L Officieel >0 De groote verandering )Em ^EEÖsS HET MSSCIHIIE SCfHll^lPilMoo.oo N.V, Eerste Soester Electrische Drukkerij 'n speciaal adres Gemengd Nieuwsfe© No. 91 (Gegarandeerde oplaag 3600 exemplaren). Twéé en Twintigste Jaargang Woènsdag 14 November 1934 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdagsmiddags 2 uur aan het Bureau v. Weedestraat 7 en aan het filiaal Soesterb.straat 8 Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS: 1.— PER DRIE MAANDEN, Franco p. post HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 - STAATSBLAD No. 380 3e Afdeeling No. 1666. Burgemeester en Wethouders van Soest doen te weten, dat door den Baad dier ge meente in zijne vergadering van 23 Mei 15)3-1 i> vastgesteld en bij Koninklijk be- >luit van 11) September 1934, No. 27 tot I April 1936 is goedgekeurd, de navolgen de verordening: Verordening op de heffing van Schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor het uitgebreid la ger onderwijs in de gemeente Soest. Artikel 1. Ten behoeve van de gemeente wordt, ter tegemoetkoming in >de kosten van het openbaar gewoon lager onderwijs en van het openbaar uitgebreid lager onderwijs, welke voor rekening van de gemeente blijven, van de ouders der leerlingen, of, bij ontstentenis van beide ouders, van de voogden of verzorgers, schoolgeld gehe ven. (lelijke heffing geschiedt van de ouders der kinderen, die op dc bijzondere scholen, als in artikel 88 der Lagerondcrwijswet .15)20 bedoeld, schoolgaan, of, bij ontsten tenis van beide ouders, van de voogden of verzorgers. Artikel 2. De schoolgeldplichtigen worden inge deeld in klassen. Als grondslag voor deze indceling wordt genomen de belastbare .som, genoemd in •de wet op de Inkomstenbelasting 1914, der ouders, of, bij hun „ontstentenis, die som der leerlingen volgens de kohieren van de Rijksinkomstenbelasting over het belas tingjaar, waarin de eerste maand van het in artikel 6 genoemde belastingjaar valt. of zoo die som nog niet op deze wijze is bepaald, volgens de laatstbekende belast bare som over een voorafgaand belasting jaar. Artikel 3. Indien de beide ouders afzonderlijk zijn aangeslagen in de Rijksinkomstenbelasting, wordt het schoolgeld berekend naar hun gezamenlijke belastbare som en is de man voor den geheelen aanslag aansprakelijk. Met afwijking van het bepaalde in de eerste alinea wordt echter bij scheiding van tafel en bed of bij echtscheiding slechts diegene der ohders aangeslagen, aan wien de leerling tot onderhoud en op voeding is toegewezen. Artikel 4. Het schoolgeld bedraagt per leerling en per maand: in Bij een belastbare som van: klasse: v.h. gew. v.h. uitgebr. L.O. L.O. 1 800.of meer, doch minder dan 1000.— 0.25 0.33 2 1000.of meer, doch minder dan 1100.— 0.30 0.40 3 1100.of meer, doch minder dan 1200.— 0.40 0.50 -1 1200.of meer, doch minder dan 1400.— 0.50 0.65 5 1400.of meer, doch minder dan 1600.— 0.65 0.80 6 1600.of meer, doch minder dan 1800.— 0.80 1.— 7 1800.of meer, doch minder dan 2101).1.— 1.: 8 2100.of meer, doch minder dan 2400.— 1.20 1.50 5) 2400.of meer, doch minder dan 2700.— 1.40 1.75 10 2700.of meer, doch minder dar. 3000.— 1.60 2.- II 3000.of meer, doch minder dan 3300.— 1.80 2.2: 12 3300.of meer, doch minder dan 3600.ƒ2.— 2.50 13 3600.of meer, doch minder dan 4000.— 2.40 3.— 1 1 1000.of meer, doch minder dan 4400.— 2.80 3.50 15 4400.of meer, doch minder dan 4800.— 3.20 4.— 16 4800.of meer, doch minder dan 5200.— 3.60 4.50 17 5200.of meer, doch minder dan 5600.— 4.— 5.— 18 3600.of meer, doch minder dan 6100.— 4.50 5.60 15) 6100.of meer, doch minder dan 6600.— 5.—i 6.20 20 6600.of meer, doch minder dan 7100.— 5.50 6.80 21 7100 en .meer v.h. gew. L.O. 6. voor het uitgebr. L.O. 7.50 Indien vier of meer leerlingen uit het zelfde gezin gelijktijdig een school van dezelfde soort bezoeken, wordt het school geld niettemin slechts voor drie leerlin gen berekend, zulks echter met dien ver stande, dat in geen geval minder wordt ge heven dan het in artikel 61 der Lager On derwijswet 1920 voorgeschreven minimum van vijf cents per leerling en per week, de vacanties inbegrepen. Bij vermindering van den aanslag in de Rijksinkomstenbelasting waarnaar het schoolgeld is berekend, is het schoolgeld slechts naar den grondslag van de vermin derde belastbare som verschuldigd. In voorkomende gevallen wordt alsdan de aanslag voor 't schoolgeld ambtshalve ge wijzigd en heeft restitutie plaats van het geen inmiddels te veel betaald mocht zijn. Artikel 5. Van hen, wier belastbare som minder clan 800.per jaar bedraagt, wordt geen schoolgeld geheven. Artikel 6. Het belastingjaar begint met 1 April en eindigt 31 Maart daaropvolgende. Het schoolgeld is alleen verschuldigd over de maanden, gedurende welke de kin deren als leerlingen van de school of den cursus staan ingeschreven, de vacantiën in begrepen. Gedeelten van een maand wor den voor een gehcele maand berekend. Artikel 7. Ontheffing over het aantal volle kalen dermaanden, gedurende welke de school niet wordt bezocht, wordt verleend: a. bij overlijden van een leerling; b. bij vertrek van een leerling, tenzij dit het gevolg is van de overplaatsing naar een school van dezelfde soort binnen deze gemeente; c. wegens ziekte van een leerling of wettelijk verbod om de school te bezoe ken. Artikel 8. De in het voorgaande artikel onder a en b bedoelde ontheffingen worden ambtshal ve verleend. Tot het verkrijgen van de onder c be doelde ontheffing moet het verzoek uiter lijk binnen één maand na afloop van het heffingsjaar schriftelijk worden ingezon den, bij Burgemeester en Wethouders. Bij die aanvraag moet worden overgelegd een verklaring van het hoofd der school, waaruit blijkt, gedurende welk tijdvak de leerling, wegens ziekte of wettelijk ver bod, de school heeft verzuimd. Artikel 9. Aan den schoolgeldplichtige, die tenge volge van bijzondere omstandigheden, naar het oordeel van Burgemeester en Wethou ders niet in staat is om het schoolgeld ge heel of ten deele te voldoen, kan op aan vrage geheelc of gedeeltelijke ontheffing van den aanslag worden verleend. Artikel 10. Wanneer blijkt, dat een aanslag niet of te laag is opgelegd, kan de te weinig ge- heveji belasting van den belastingplichtige of zijn erfgenamen worden nagevorderd, zoolang niet sedert den aanvang van het belastingjaar drie jaren zijn verstreken. De in het eerste lid bedoelde personen worden op een afzonderlijk kohier ge bracht. Artikel 11. Deze verordening treedt in werking op 1 April 1934. Op dien datum vervallen alle Wroeger omtrent de heffing van schoolgelden vast gestelde verordeningen, met dien verstan de, dat zij ten aanzien van alles wat de schoolgeldregeling over dc belastingjaren en gedeelten daarvan waarover zij geldig waren betreft, van kracht blijven. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 29 October 1934. Burgemeester en Wethouders van Soest. De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, Groot, l.s. Het is nu al verscheidene jaren, dat vrij wel de geheelc wereld gèschokt wordt door een dicp-ingrijpende crisis-belevenis, die welhaast' tot een „Umwertung aller W'er- ten" (om-waardeering van alle waarden) heeft geleid en waarvan de nerveuze span ningen in alle richtingen heftige beroerin gen veroorzaken. Velen zien het met ver bijstering aan, anderen met bezorgdheid en onrust, doch ook houden zij, die wat die per over de dingen plegen na te denken, zich bezig met de vraag, wat toch wel de diepere betcekenis is van al die groote ver anderingen en omwentelingen die wij in onze dagen kunnen waarnemen. En dan komt onwillekeurig een opmerking in de gedachte, die een steenkoolmijn-eigenaar uit het Noorden van Engeland eenigc ja ren terug maakte, en die van verlicht in zicht getuigde. „De onderneming", zei hij, „die geen Ziel heeft, zal niet in leven blij ven." Een zaak of onderneming, gebouwd op absolute onkreukbaarheid van oogmerk en eerlijk zaken doen, zal aan elke ongun stige omstandigheid het hoofd kunnen bie den, om de eenvoudige reden, dat zij op een rots is gebouwd. Zij bestaat niet, om een enkeling voordeel te bezorgen doch om werk en de middelen tot menschelijk ge luk te verschaffen aan velen. Omdat men met goede gedachten is begonnen en voort gegaan, zullen zij die aan haar werk deel nemen, voortdurend waakzaam zijn en erop uit elke gelegenheid tot vooruitgang aan Ie grijpen. Een groot inkooper zei onlangs, dat indien hem ecu zakentransactie werd aangeboden, die finantieel erg voordeelig voor zijn firma zou zijn, doch waaraan op het punt van eerlijkheid iets zou mankee- ren, hij deze zou afwijzen, omdat hij wist dat zijn firma er op den langen duur abso luut op zou verliezen De zoogenaamde „donkere dagen vóór Kerstmis" liggen in het nabije verschiet. Met de wisseling van het oude- en nieuwe jaar wilt U, zoo als gebruikelijk, ook Uw familie, vrienden en kennissen, een goed en gelukkig Nieuwjaar toewenschen. En nu komt U tot de onaangename ontdekking, dat Uw Visitekaartjes allen verbruikt zijn, wat weer een extra uit gave voor U beteekent. Wij willen die extra uitgave voor U tot de kleinst moge lijke terugbrengen en bieden U daarom aan: 100 stevige Visitekaartjes met 100 prima enveloppen, voor de zeer geringe prijs van Bedrukt met naam en adres in een moderne letter. Dit is een RECLAME-AANBIEDING, en is slechts TIJDELIJK, daarom: vul nu reeds Uw voorraad aan. VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTERBERGSCHESTRAAT TELEFOON 962 TELEFOON 758 vw.wu.yw.u. In Amerika, het „land van de onbegrens de mogelijkheden", da* wel het sterkst be roerd schijnt door de crisis, gaf Russel J. Clinchy in een van de leidende bladen on langs te kennen, dat men slechts een na tionaal herstel zou kunnen tot stand bren gen, naarmate men mannen en vrouwen zou hebben, die gelooven dat zij elkander's lasten behooren te dragen, en dat alle be hoorlijke menschen hun deel van de goe deren des levens behoorden te hebben op een rechtvaardige, eerlijke basis, en dat het overheerschend motief in het leven moet zijn: onzelfzuchtig dienen, in plaats van onbeperkt persoonlijk gewin. Als niemand of maar een enkele in dit soort van levens-geest gelooft, en de groote meer derheid voortgaat te gelooven in het recht van het individu om alles vat maar in zijn bereik is voor zich alleen op te eischen, dan zal het heele bouwsel ineenstorten on der het gewicht van opgestapelde zelf zucht. Maar wanneer de meerderheid van ons nu begint een wedergeboorte van het menschelijk gemoed door te maken, en we ons wijden aan de principes van individu en maatschappij die we verklaren te hul digen, dan zal die wedergeboorte niet al leen een nieuw leven bouwen binnen het raam van onze plannen, maar tevens een nieuwe nationale geest onthullen. De groote veranderingen die allerwegen plaats vinden, behoeden ons niet met zoo groote zorg en wanhoop te vervullen, als bij sommigen het geval is. Er is een oud gezegde: „hoop verloren, al verloren". La ten we dat in ons oor knoopen. Want hoop is niet, zooals we gewoonlijk denken, en kel en alleen maar de ontkenning van wan hoop. Hoop komt uit wanhoop voort. Tel kens en telkens weer zien we in de geschie denis van maatschappij zoowel als van in- dividueele personen, hoe hoop geboren werd uit wanhoop. Uit de wanhoop der Egyptische slavernij kwam de hoop van een vrij Hcbreemvsch volk voort. Uit de wanhoop van tirannieke monarchie werd de hoop der democratie geboren. En zoo kan men terecht met den schrijver in New Outlook verklaren, dat in onzen tijd uit de ontmoedigende tragedie van den oorlog de hoop op vrede omhoog rees, en uit de ziek te van een op winstbejag ingestelde maat schappij de sterke hoop ontspringt op een meer menschelijke maatschappij, een op sa menwerking gebouwd economisch leven. Juist uit tijden als deze, is groote hoop en verwachting omtrent een vernieuwd maat schappelijk leven op hooger peil geboren geworden. FLORIS C. (Nadruk verboden). OPEN BRIEF VAN EEN KATHOLIEK ter verdediging van de Katholieke eer. Aan Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. Dr. J. H.>G. Lemmens, Bisschop van Roermond Hoogwaardige Excellentie, Binnenkort zal het een jaar geleden zijn. dat het besluit werd genomen om den vas tenbrief tegen het Nationaal-S.ocialisme te publiceeren. Het is U, Hoogwaardige Ex cellentie, bekend, dat ik op verschillende wijzen heb getracht direct en indirect deze publicatie te voorkomen. Daarbij ben ik van twee gedachten uitgegaan,„n.1.: 1. van de stelling, dat de Nederlandsche Nationaal-Sociali-stische Beweging (N.S.B.) bereid is de vrijheid der Kerk en van den godsdienst niet alleen volkomen te garan deeren, maar de christelijke leer zelfs als het fundament van dezen toekomstigen staat beschouwt en 2. van de overtuiging, dat een optreden van de Kerkelijke Overheid ten gunste der R.K. Staatspartij en tegen het Fascisme, zonder de politieke eenheid der Katholie ken te kunnen bewaren, de godsdienstige eenheid in gevaar zou brengen en bovendien een funeste uitwerking zou hebben op de mentaliteit van de katholieken. De feilen hebben mijn verwachtingen ten volle bevestigd. Het percentage katholieken in de N.S.B. is evenredig grooter dan in het gansche volk. Dat het regelmatig toestroo- men van katholieken niet een nog groote ren omvang heeft aangenomen, vindt naar mijn ervaring niet zijn oorzaak in godsdien stige overwegingen, maar in den angst voor repressaillemaatregelen van materieelen aard. Ik kom hieronder op dit punt nog na der terug. De rijen der R.K. Staatspartij worden bo vendien niet alleen verlaten door de perso nen, die tot de N.S.B. willen toetreden, maar ook door hen, die aan andere groepec- ringen de voorkeur geven. Ten slotte zijn er nog talloozen, die niet in staat zijnde om openlijk van hun sympathie voor de N.S.B. blijk te geven, innerlijk daarmede overeen stemmen en dit bij de a.s. verkiezingen zul len bewijzen. Heeft het mandement op deze wijze zijn bedoelde uitwerking gemist, van den ande ren kant valt niet te ontkennen, dat mijn voorspelling van zijn funesten invloed op de mentaliteit der katholieken en daardoor op de godsdienstige eenheid is bewaarheid. Gewapend met den vastenbrief heeft men zich in den strijd geworpen tegen ons. Men heeft dit gedaan op een wijze, die alles overtreft wat men aan onverdraagzaamheid aan anderen, hier en in het buitenland ver wijt. Priesters en leeken hebben niet ge schroomd om in het geheim en openlijk den boycot tegen N. S. B.-ers te propageeren. Men heeft dc vrouw tegen den man en den vader tegen het kind uitgespeeld, om onze leden te dwingen uit onze gelederen te tre den. Men heeft de gewetens van de perso nen, die van de juistheid en oprechtheid on zer beginselen waren overtuigd en zich ver plicht voelden ons te steunen, verkracht door bedreigingen met hun materieelen on dergang. Men heeft blijkbaar vergeten, dat het ge weten ook voor een katholiek tenslotte nog steeds de hoogste instantie is en dat het een hemeltergende zonde is, iemand te dwingen niet volgens zijn geweten te han delen. Ik ben ten volle bereid U de feiten met namen vertrouwelijk te noemen. Onder de leuze: „Limburg aan Chris tus" zijn de meest laffe en onchristelijke handelingen gepleegd, die van deze schoo- ne leüze een godslastering hebben ge naakt. Men is geneigd te gelooven, dat le overtuiging algemeen is geworden, dat ven opzichte van de N.S.B. het doel de middelen al zijn deze nog zoo slecht heiligt. Met vele priesters en vele leidende le den der R.K. Staatspartij heeft de pers gewedijverd om op de meest leugenachti ge en walgelijke wijze personen en groe pen te belasteren en hun eerlijke en op rechte woorden te verdraaien. Aangezien men hen blijkbaar op politiek terrein niet kan bevechten, is men er op uit, om deze personen aan het volk als slechte katholie ken voor te stellen. „Het Limburgsch Dagblad" b.v., gesteund door „Het Volk" en andere gelijkgezinde couranten, heeft nog kort geleden een door mij in het Duitsch geschreven brief zoodanig on juist vertaald, dat het met een verval- sching gelijk staat. Men laat Pater Muckermann hier wan trouwen tegen het Hoofd van zijn eigen Staat zaaien eenige weken nadat Z. H. E. Graaf Galen, Bisschop van Münster, juist zijn vertrouwen in hem heeft uitgesproken overbodig te zeggen, dal men de desbe treffende rede in de katholieke bladen niet kon vinden. Een uitgebreide* Hetze-campagne wordt tegen het Duitsche Nationaal-Socialisme gevoerd met geen ander doel dan om óns te treffen, ofschoon men zeer goed weet, dat wij niets met de Duitsche toestanden te maken hebben. Dat, Hoogwaardige Excellentie, is de strijdwijze 1900 jaren, nadat Christus voor de waarheid is gestorven. Uwe Hoogw. Excellentie moet niet den ken, dat het katholieke en niet-katholieke volk dit spel niet merkt. De boosheid en de haat is te groot om verborgen te kun nen worden. Ditzelfde volk leert echter dagelijks meer inzien, dat de N.S.B. niets liever wil dan een oprechte samenwerking met de Kerk. Meer en meer dringt tot zijn bewustzijn door, dat het verkeerd is ge weest, dat de Katholieke Overheid in Duitschland het opkomende Nationaal- So cialisme met uiterste felheid heeft bestre den, om dan voor het overwinnende te ca- pituleeren. Het een heeft de on- of anti katholieke leden aan de leidende posities geholpen, het andere het aanzien der Kerk voor langen tijd verzwakt. Uwe Hoogw. Excellentie is een der on derteekenaars geweest van het vasten-man- dement, waarin het Episcopaat zijn volle moreel gewicht niet alleen tegen het Na tionaal-Socialisme, maar ook ten gunste van de Katholieke Staatspartij heeft ge worpen. Ditzelfde Episcopaat heeft zoowel vroeger als lieden nog met sterken aan drang de katholieke bonden en de katho lieke pers aanbevolen. Gezien den enormen invloed, die van het Episcopaat uitgaat, hebben de Bisschoppen de moreele ver antwoording overgenomen voor hetgeen gedaan wordt niet alleen door de katholie ke priesters, die onder hun speciale juris dictie vallen, maar niet minder voor het geen geschiedt rondom de R.K. Staatspar tij. de organisaties en de katholieke pers. Het onrecht, dat dagelijks geschiedt, is zóó groot geworden, dat alle banden van geloof niet sterk genoeg zullen blijken, om de menschen bij de Kerk te houden in wier naam dit onrecht geschiedt. Het is niet gevaarlijk voor de Kerk, wanneer on recht in de wereld gebeurt zij het door wie dan ook maar wel wanneer niemand in naam van God tegen dit onrecht op komt. In den vastenbrief wordt gewaarschuwd tegen het onrecht, dat men van een Natio- naal-Socialistischen Staat meent te moeten verwachten. Tegen het onrecht echter, dat heden zoowel door den huidigen Staat als ook door katholieken dagelijks tegen ons wordt bedreven, verzet zich de Katholieke Kerk niet en laat zich beschamen door de negentien Ned. Herv. Predikanten. Geluk kig geldt ook nog heden en ook voor ons het woord van Christus: „Zalig zijn, die vervolging lijden om dc rechtvaardigheid, want hun behoort het rijk der hemelen." Ik richt mij dan ook op zoo vrijmoedig en openlijke wijze tot U, niet omdat ik veronderstel, dat dit meer invloed op Uw beslissingen ^al hebben dan de brieven, die ik U reeds schreef en de gesprekken, die ik met Uwe Excellentie en andere gees telijken heb gevoerd: ik acht U te hoog staand om zich door het een meer te la ten beinvlocden dan door het ander; maar wel omdat ik het voor ons geloof noodza kelijk acht, dat ook van katholieke zijde plechtig voor het recht wordt opgekomen. Onder ons katholieken en ook onder on ze priesters zijn talloozen, die dit alles met mij veroordeelen. maar zij mccnen blijk baar, dat het beter is bet onrecht verder te laten heerschcn dan dc fouten in eigen kring bloot te leggen. Dat is dezelfde men taliteit van onoprechtheid en compromis sen, die ertoe heeft geleid, dat men meer en meer den katholiek gebrek aan karak ter verwijt. Wij, katholieken, dc geestelijke nako melingen van degenen, die voor hun overtuiging en hun geloof in de arena's van Rome hun leven hebben gelaten, zijn echter verplicht ten aanschouwe van het geheelc volk onze katholieke eer te

De Soester | 1934 | | pagina 1