I ST. NICOLAAS als een „DROST"-FOTO O^Pl aatselijk Nieuws^ O Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 T- Vftfi VLIET Modelslagerii verdedigen, opdat dit volk niet denkt, dat het onze H. Kerk is, die het onrecht begaat, maar slechts menschen, waarop men nog altijd de woorden van Christus kan toepassen: „Heer, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen". Ik weet, dat ook dit schrijven door pers en katholieke organisaties zal worden ge bruikt, om mij te belasteren en ik heb daar tegen geen andere bescherming dan God alleen, tenzij Uwe Hoogw. Excellentie de ellende begrijpt, waarin ons Katholicisme is verdwaald en eindelijk het verlossende woord spreekt, het woord van verzoening en vertrouwen in het nieuwe, dat gaat ko men en dat zijn incarnatie heeft gevonden in het Nederlandsche Nationaal-Socialis- me. Blijft men echter op den ingeslagen weg vortgaan en blijft het verstandelijk en ze delijk minderwaardig deel der Katho lieken met goedvinden van de kerkelijke Overheid op de wijze als tot nu toe strij den tegen de N.S.B,, dan zal ook deze automatisch in verzet komen tegen de Kerk en dan zullen wij hier geheel on- noodig dezelfde ontwikkeling beleven als in Duitschland. De macht dit te verhinderen heeft God in de handen van'Uwe Hoogwaardige Excel lentie gelegd. Met de verzekering van mijn verschul- digden eerbied heb ik de eer te zijn van Uwe Hoogwaardige Excellentie, dienstwillige GRAAF M. d'ANSEMBOURG. MAANDBLAD „DIERENBESCHERMING". Het October-nummer van het maand blad „Dierenbescherming" is zoo juist verschenen. Het blad wijdt eenige pagi na's aan de herdenking en de beteekenis van Dierendag 4 October en daaruit blijkt, dat deze dag, zooals men weet een herden king van den sterfdag van den grooten dierenvriend Fransiscus van Assisi, elk jaar in beteekenis toeneemt. Een lange reeks van bladen, die artikelen in verband met dezen dag hebben geplaatst, is in dit nummer opgenomen. B. Hoekstra schrijft over tegenstrijdigheid tusschen wettelijke bepalingen in verband met dierentransport per vrachtauto. Bij een reproductie naar een schets van Sir Edwin Henry Landseer schrijft J. K. in de rubriek: „Het dier in de beeldende kunst". Met veel waardee ring wordt melding gemaakt van de nieu we bouwverordening van de gemeente Meppel, waarin met hygiene en brandge vaar in stallen terdege rekening is gehou den. Ten slotte vermelden wij een paar gedichtjes van Hans Cappenberg en de damesrubriek van Mervrouw de Boer-van Strien. EEN WAAR EN WAARDIG WOORD. Met warme instemming hebben wij ken nis genomen van den open brief van Prof. Huizinga over het spellingvraagstuk. Zijn inzichten strooken volkomen met de onze. „Allerkostbaarste taalmiddelen" zoo merkt hij o.a. op „worden roekeloos prijs gegeven." Verder wijst hij op het 'gevaar van nog verdere taalverarming, op de af neming van het gevoel voor den bouw der taal, op het onduidelijker worden van het schriftbeeld der taal, op de stijlverslapping, die van de nieuwe spelling het gevolg zal zijn o.a. door het verdwijnen van der als algemeen gangbare vorm op het minder begrijpelijk worden voor vreem delingen van het Nederlandsch. Zeer te recht komt hij verder op tegen de onjuis te bewering, dat de schrijftaal de spreek taal heeft te volgen. Nog had. hij aan deze bezwaren kunnen toevoegen, dat het aan tal onduidelijkheden en dubbelzinnigheden in de geschreven taal door de vereenvou diging wordt vergroot en dat de conse quenties van de thans ingeslagen richting die niets is dan een halfslachtig compro mis zullen zijn, dat ook andere letters, die in de uitspraak niet gehoord worden, b.v. de d vóór de t, zullen moeten ver dwijnen, dat het verschil tusschen ij en ei, tusschen ou en au zal moeten worden op geheven en dat de meervoudsuitgang -en bij werkwoorden en zelfstandige naam woorden op den duur voor -e zal moeten plaats maken, terwijl allerlei taalbederf in de spreektaal (heb voor heeft, hun voor zij, enz.) door de schrijftaal zal moeten vvor- den gesanctioneerd. Moge het rustig, be zadigd betoog van Prof. Huizinga alsnog de oogen openen van velen, die niet besef fen, waarom het bij de spelling-devaluatie (de Vrijheid). Bte. WINTERLEZINGEN. Donderdagavond om 8 uur werd de le der 4 aangekondigde Winterlezingen ge houden, ditmaal in de Julianakerk, waarbij als spreker optrad Ds. G. C. W. Vunde- rink te Zeist, met het onderwerp: „de ont wikkelingsgang in het zieleleven". Vooraf liet de praeses den heer A. Endendijk zin gen Psl. 138 1 en 'las voor Psl. 139 110 en van 2324, waarop hij in gebed voor ging. Vervolgens deelde spreker mede, dat dank zij de samenwerking tusschen de Ned. Chr. Vr. Bond, en het comité van Winterlezingen, weder een 4-tal spreek beurten konden worden aangekondigd, welke voorzeker een geestelijk genot zul len zijn. Daarop roept de voorzitter den spreker het welkom toe, die hier geen on bekende is, en geeft hem daarop het woord voor zijn zielkundig onderwerp. Spr. be tuigt vooraf dat hij het heerlijk vindt over zijn onderwerp te mogen spreken, omdat de menschen over 't algemeen wel weten mede te praten over hygiëne, vitaminen ed., maar nog zoo weinig afweten van hun eigen een de kinderziel. Wat leven niet de menschen naast elkander en leeren nooit elkander volkomen begrijpen, als de an der 'leed of vreugde heeft. Men heeft geen begrip van het zieleleven. Evenals het li chaam moet ook het zieleleven de ontwik kelingsperiode medemaken, en door ieder wordt de gansche menschheid doorleefd. Zie maar naar de zuigeling in de wieg, het kind reageert op alles wat de moeder doet. Bij de geboorte wordt allereerst de meeste aandacht gewijd aan de moeder, die in barenswee is, en het kind uitdrijft, de wijde wereld in. Deze smart huilt het kind in 't begin uit in de wieg. Wanneer het zich daarop niet goed voelt, neemt het dadelijk de houding aan die het had toen het nog bij de moeder was, en deze hou ding blijft elk bij, bij schrik of angst. Het leven was dus reeds in de ontwikkelings stadia bij de moeder en nu het in de we reld is ziet men het verder ontwikkelen. Daarbij zijn op te merken een drietal pe riodes. Ten eerste die van 15 jaar de ontwikkelingsperiode, van 613 jaar die van het gezag, en van 1321 van de pu- berciteit. In elk van de leeftijden voltrekt zich een periode. In de eerste worden bij het kind de zintuigen ontwikkeld, op ver andering in de voeding reageert het, er is nog geen losmaken van de moeder. Er komt ook een belangrijk moment naar voren, het onderbewust vreugdegevoel, daar het innerlijk leven erg primitief is. Het kind heeft nog geen persoonlijkheids besef, het is een stuk van de groote we reld, het kent nog geen verschil tusschen werkelijkheid en fantasie; het heeft geen idee van ruimte of tijd. Er komen zeer snelle reacties voor, de impuls van het le ven ontbreekt, het is sterk onbewust. Komt het kind tot de 2e periode. Als de spraak ontwikkeld is, kan het zijn leven tje aan de wereld medcdeëlen, het „ik be sef" komt voorop, het wil van alles het naadje van de kous weten, het doet hon derden vragen, waarop het een antwoord verwacht, de fantasie wordt minder, 't wil het leven grijpen, het ontdekt de buiten wereld, het kent de zonde als een kwade daad, het reageert niet meer zoo snel, het kan zich beheerschen, het is de periode dat men wat wil gaan geven. In deze over gang is liefkoozen de beste opvoeding. Het kind klemt zich in die periode vast aan de ouders, de wil tot onderscheiden is nog onvolmaakt. Het heeft behoefte aan autoriteit, en heeft een onbeperkt geloof in de ouders. Maar die periode duurt' niet zoo heel 'lang, of de ouders worden opzij gezet, de sexualiteit begint zich baan te breken, de jongen geeft niets om de meis jes, het zijn vor hem lastposten. Die overgang is niet altijd zoo eenvoudig, want er komen moeilijkheden voor bij het i:i sommigen zijn erg onbeholpen en blijven lang kinderachtig. Men kan voor een kind ook te bezorgd zijn. Een onverstandige op merking der ouders over hun vlijt op school is zeer slecht, men moet niet te streng, maar ook nooit te koel zijn tegen over het kind, een groote beurt van de kamer moet niet gepaard gaan daarmede dat, als het kind uit school komt en moe der gaarne wat wil vertellen, er dan geen gehoor aan gegeven wordt, maar het on bevredigend weggezonden wordt, daar het zich dan in zichzelf gaat terugtrekken. De laatste periode die der puberciteits- jaren is geheel lichamelijk onafhankelijk van het zieleleven; de ouders gaan nu het eerst op zij, men wil de wereld leeren kennen; lichamelijk is men ongeveer vol wassen, de jongens willen in die periode altijd vechten, de logica werkt, zij worden eigenwijs. Het „ik" komt met de wereld in aanraking, niaar niet het innerlijke le ven. Op dien leeftijd gaan vader en moe der achteruit, anders komt er botsing, laat het kind dan vrij, het leven groeit uit. De jongen neemt alles voor waar aan wat de vrienden zeggen, het meisje wat de vrien din zegt. Zij vragen leiding van hen die hun sympathiek zijn, en die hun beter het Woord Gods kunnen ontdekken dan de leeraar. De jongeling of het jonge meisje laat zich het Evangelie niet opdringen. Het wordt nu een geslingerd leven, 't is a'Hes een chaos, ook het geheele zieleleven, de drang naaf het leven is onderbewust, het is alles onevenwichtig; men wil groo- ter doen dan mc. kan. Het zijn echter de mooiste jaren, zij geven zich met hun volle liefde; het is de leeftijd der crisis, 't is de moeilijke menschenleeftijd »ite zooveel be loften inhoudt. De sterke heerschappij der puberciteit kent de geestelijke liefde. Zij zijn dat onderbewust, dan komt veel het homo- sexueele voor. Wij- moeten als ouders voor één ding ons behoeden, n.1. niet op den troon gaan zitten of wij het alleen weten. Jezus doet hier zijn gezegend werk. Men moet de jongeling of het meisje zijn ver trouwen schenken, daar alles in hen gist en bruischt. In dien tijd moet men met God over de kinderen spreken, zullen die ouders voor hun kroost wat kunnen zijn. Bij intuitieisdi t een inoëïlijk probleem, maar Hij, die alle macht heeft in Hemel en pp aarde, hij kneedt die zielen als was, tot "eer en heerlijkheid van Hem, Die ons schiep. Na gebed eindigde deze zeer interessan te lezing waaruit zeer veel viel te leeren. POSTERIJEN. NIEUWJAARSCORRESPONDENTIE VOOR OVERZEESCHE BESTEMMINGEN. De wnd. Directeur van het Postkantoor te Soest, maakt bekend, dat de Correspon dentie voor de navolgende bestemmingen op de daarbij vermelde tijdstippen uiter- iijk moet zijn ter post bezorgd ten hoofd- kantore SOEST ten einde nog voor 1 Ja nuari 1933 die bestemming te bereiken. Argentinië (Buenos Aires): gewone mail. 13 December 5.50 uur, luchtpost 21 De cember 16.55 uur. Australië (Fremantle, Adelaide, Mel- bourne): gewone mail 30 November 16.55 uur, luchtpost 30 November 21.20 uur. Brazilië (Pevnambuco en Bahia): gevvo- ne mail 13 December 21.20 uur; (Rio de Janeiro): gewone mail 17 December 21.20 uur; (Pernambuco, Bahia, Rio de Janeiro): luchtpost 21 December 16.55 uur. Britsch-Indie (Bombay): gewone mail 14 December 16.55 uur; (Knrachi) lucht post 21 December 21.20 uur. Canada (Montreal) gewone mail 19 De cember 16.55 uur. Ceylon (Colombo): gewone mail 14 De cember 16.55 uur, luchtpost 21 December 22.20 uur. Curaqao (Willemstad): gewone mail 14 December 21.20 uur, luchtpost 17 Decem ber 16.55 uur. Nederlandsch-Indie (Mé dan Batavia): zeepost 27 November 21.20 uur; landmail 6 December 5.50 uur; luchtpost 19 Decem ber 21.20 uur. Straits Settlements (Singapore): gewone mail 6 December 5.50 uur; luchtpost 19 De cember 21.20 uur. Suriname (Paramaribo): gewone mail 11 December 21.20 uur; 17 December 16.55 uur. Zeepost 6 December 21.20 uur. Zuid-Afrika (Kaapstad, Johannesburg): gewone mail 12 December 21.20 uur; lucht post 18 December 21.20 uur. Vereenigde Staten van Amerika (New York): gewone mail 20 December 21.20 uur. De laatste buslichting is berekend tot de plaatsen achter de landen vermeld. Voor verder gelegen bestemmingen is in het algemeen verzending met een vroegere ge legenheid gewenscht. KLEEDING EN SCHOEISEL. Aard van bet voorwerp: Terug te bekomen: Het Comité tot verstrekking van klee ding en schoeisel aan het behoeftige schoolkind, deelt ons mede, dat de op brengst der gehouden collecte 606.35j/> bedraagt, benevens eenige kleeding en schoeisel. Genoemd Comité brengt aan allen, die tot het welslagen van deze Collecte heb ben bijgedragen haar besten en' welge- meenden dank. Mochten er nog ingezetenen zijn, die door afwezigheid niet in de gelegenheid waren hunne bijdrage te geven, en dit als nog wenschen te doen, zoo verzoekt het Comité hunne giften te willen toezenden aan het adres van den Penningmeester, den heer A. de Nies, Eikenlaan 17, Soest. ZENDINGSFILM. Het zendingscomité „Soest" geeft op Donderdag 15 November a.s. in het ge bouw Religie en Kunst, eenige pracht Zen dingsfilms, n.1. 's middags om 5 uur een kindervoorstelling met de prachtfilm: Me- lawan Gelap en 's avonds om 8 uur een voorstelling met de Anti-Opiumfilm: „Ra- wana" voor personen boven 18 jaar. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie dienaangaande in dit blad. WAAR GAAN WIJ HEEN? WOENSDAG 14 NOVEMBER naar ho tel „Eemland" om 8 uur: de Friesche Club. DONDERDAG 15 NOVEMBER 's mid dags om 5 uur: naar de Zeivdingsfilm in Religie en Kunst. CHRISTELIJKE BESTURENBOND. Maandagavond hield de afdeeling Soest haar jaarlijksche openbare propaganda- vergadering in de zaal Verschoor, welke buiten de schuld van het bestuur om, ver licht was door een tweetal petroleum- hanglampen. De zaal was matig bezet. De praeses der afd., de heer P. C. Zonneveld, opende den avond met het laten zingen van Psl. 146 3 en gebed en het lezen van Psl. 144. Spreker roept allen een hartelijk welkom toe, en gaat verder voort dat het in onze gemeente voor den arbeider er donker uitziet. Door intrekken van steun waren zij overgeleverd aan Armenzorg en werd na arbeid voor 3 dagen uitgekeerd 6.75, de loonen voor sommige groepen naar beneden zijn gedrukt, .terwijl enkele hoofdambtenaren bij hun goede gage nog 300.ad 400.werden verhoogd, en er nog^een directeur bij O.W. zal worden aangesteld voor 45$ÖJDe tijden voor den arbeider zijn z,waar des ondanks blijft het parool aangesloten optrekken en ge duld oefenen. Daarna werd het woord ver leend aan den heer J. Veldwijk, welke sprak over: „wat verkregen werd" en be gint met er op te wijzen dat de ware sym pathie voor het C.N.V. afneemt door op gedane teleurstellingen. Die echter wil slagen werkt in vertrouwen op God, Die het werk der C.N.V. steunde. Hoe was het voor 25 jaar en nu? De arbeidspositie was hopeloos, men was overgeleverd aan de patroon, totdat 17"'09 het C.N.V. werd opgericht met 10 af deelingen en 5306 le den, na 15 jaar was het 115000, nu 88784, het kapitaal bedraagt 539.000, maar er is noodig waakzaamheid en overleg. De eigen-drukkerij voorziet in een behoefte, in 1933 werd voor 2 ton verwerkt, het fondseigengebouw is 96628.Van het vacantieoord te Putten wordt jaarlijks door 900 personen gebruik gemaakt. Het T.B.C.-fonds telt 51760 leden en in 436 ge vallen werd hulp verleend. Het reserveka pitaal is 644.000. De C.N.V. heeft in vloed en beteekenis; er wordt geen sta king geproclameerd buiten het C.N.V. om. Bij het jubilé bleek, dat zij veel beteekent, en al is het donker, in vertrouwen op God gaan wij voorwaarts. 'Na> het zingen van het 6e vers vair het Wilhelmus, sprak de heer J. Augustijn over: „de weg voor ons". Die' weg, aldus spreker is donker en moei lijk en men zou bijna gaan wanhopen, nu wij het 6e crisisjaar zijn ingegaan, en er 400.000 werkloozen zijn, wat nog een moeilijk probleem is. Als de Overheid niet helpt, zullen velen afdwalen in bittere ar moede. De idee, dat elk land zich zelf moet redden, geeft bij alle rijkdom verarming, óók geestelijke armoede. De N.S.B. die de vorm wil veranderen, komt er ook niet, op den bodem iligt onze zondenschuld voor God. Voor de Overheid is het de taak dat zij haar plicht als "Godsdienaresse ver staat, het collectieve Contract moet wor den vastgelegd. En nu wil het C.N.V. ge willig voorwaarts gaan, niet ziende naar het verleden of de toekomst, maar naar boven, vanwaar hulp moet komen. Daar om: schouder aan schouder opgetrokken tot eer van God, Die ons arbeid zal ge ven, gelijk hij belooft heeft; dat er brood zal zijn voor den eter en zaad voor den zaaier; 't zal alles eindigen tot Zijn eer en glorie. Spreker wekt op tot krachtige or ganisatie, daarom „Ora et Labora". Nadat de praeses beide sprekers had dank gezegd voor hun bezielend v/oord, werd gezon gen het eerste vers 'van het Luther.lied, waarna Ds. B. Alkama een kort slotwoord sprak en de vergadering op de gebruike lijke wijze werd gesloten. Wethouder Lodeesen was mede aanwe zig. PROPAGANDA FEESTAVOND VAN „VOLKSONDERWIJS" AFD. SOEST. Deze avond werd Vrijdagavond gehou den in Religie en Kunst, en was niet zoo druk bezocht als wij dat wel gewend zijn. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den heer Thijssen, oud-burgemeester en oud-inspecteur L.O., leden van de afd. Amersfoort, Soesterbcrg, Baarn, enkele raadsleden, en verder hoofden van scholen, onderwijzend personeel en vele andere be- paar nieuwe kousen en een gesp Duitsche herdershond groot pak in jutte zak motorkaphandschoen paar glacé heerenhandschoenen sjaal paar zwarte dameshandschoenen heerensjaal R.K. kerkboekje 2 alpinomutsen Lange Brinkweg 39 Laanstraat 20 Soesterbergschestraat 77 Soesterbergschestraat 63 gebouw Religie en Kunst, Rembrandtl. gebouw Religie en Kunst, Rembrandtl. gebouw Religie en Kunst, Rembrandtl. gebouw Religie en Kunst, Rembrandtl. politiebureau Burgemeester Grothestraat 8 6 ,,Briefkaart"<-Foto's vanaf f 2.in de bekende prima uitvoering langstellenden. Het podium was met palm- groen opgesierd, terwijl op een tafel een massa cadeaux prijkten, gratis afgestaan door den Soester Winkelstand, evenals de bouquetjes door de bloemisten, die aan den ingang der zaal werden aangeboden. De vergadering werd door den praeses, den heer Frijlink, met een woord van wel kom geopend, vooral tot den spreker ds. A. v. d. Heide, lid der 2e Kamer S.G. te Voorburg, tot de1 medewerkers, de leden der oudercommissie en van den Raad, en verder tot allen die hadden medegewerkt tot dezen avond. De voorzitter maakte de ambtenaren er attent op vooral voorzich tig te zijn met de pen. Daarna gaat spr. met droefheid na de opheffing van een 300-tal Openbare Scholen, waardoor vele onderwijzers op wachtgeld kwamen en als gevolg daarvan de Bijz. Scholen veel leer lingen trekken, want men moet toch er gens heen. Spreker gaat voort met het spreken in mineur, daar het volk wordt aangetast in zijn heiligste gevoelens. Spr. is echter dankbaar voor de groote sym pathie voor Volksonderwijs, waarvan de zen avond een bewijs is, en hoopt dat hij in een feestelijke stemming zal worden doorgemaakt. Na applaus verkrijgt ds. A. v. d. Heide het woord voor zijn onder werp over: „de beteekenis van de Open bare School voor ons volk". Voorop stelt spreker dat hij in deze oogenblikken een enkel woord wil spreken over een belang rijke zaak, n.1. de Openbare School, die snel en geweldig aftakelt, ofschoon de in standhouding een groot Nederlandsch be lang is. Ondanks het feit, dat de bevol king per jaar toeneemt in ons land met 100000 zielen, neemt het aantal kinderen tot de Openb. school af en bij de Bijz. Scholen toe. Met sp.ekers schooljaren was er geen sectarisme te bekennen, hij was gezeten op school, tusschen een Roomsch, Calvinistisch en Jodenkind en daar heeft hij 6 jaar mede omgegaan. Er was wel eens dat men wat wil gaan geven. In dezen ov.er- tvvist, maar geen godsdiensttwist, wel over een tol, en volgens spreker was dat de goede oude tijd, toen kinderen van ver schillende religie op één en dezelfde school samen waren. Op die scholen leerden de kinderen de eenvoudige onmisbare dingen, en werd hen duidelijk gemaakt wat recht vaardigheid en liefde was voor den mensch, en bovenal kwam het aan op het karakter. Wel was er in de plaats waar spreker woonde een R.K. School, en een gerefor meerde school, maar er was vrijheid van onderwijs. Maar langzamerhand betoogde een deel van het volk dat zij wel voor de Openbare School moesten mede betalen in de belasting, maar er niet van profiteer den, terwijl de R.K. school en de Geref. school zich zelf moest bedruipen. Jaren daarop werd door de R.K. en Geref. de schoolstrijd ingezet, de school was het bindmiddel voor die partijen. Wijlen Z.Ex. de M'inister van Onderwijs dr. de Visser, maakte er een einde aan. Sprekers stand punt is, hoewel een beginsel de voorkeur heeft, dat 'n school de mogelijkheid moet bieden dat elkeen er naar toe kan gaan. Spr. OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! heeft als inspecteur menigmaal een Chr. school bezocht, maar van het Christelijk onderwijs was weinig te besjjeuren. Na de gelijkstelling dacht men dat men er was, maar in meer dan een opzicht heeft het voor liet onderwijs zeer slechte gevolgen gehad. Spreker is trots op de groote man nen, die ons kleine landje heeft opgele verd en die ver over de grenzen heen, naam hebbén gemaakt. Wij hebben een sterk individualisme en een neiging tot versplintering in allerlei secten, en er is geen volk zoo sectarisch als Nederland, dat met zijn 8 millioen inwoners voor ieder een eigen godsdienst er op na houdt. Er zijn o.a. 13 soorten gereformeerden en elke soort denkt dat zij het beste deel heeft. Zoo is het ook met de politieke partijen, geen volk is zoo verdeeld in 53 partijen die allen op een zetel azen. Spreker ziet geen eenheid, maar versnippering. Maar de Re geering heeft niet begrepen, dat de gelijk stelling tot zooveel excessen zou brengen. Maar hoe zouden neutralen, .Katholieken, Gereformeerden en Protestantsche kinde ren samen op één school matjes kunnen vlechten óf onregelmatige werkwoorden leeren, daar kwam toch niets van terecht, en daarom ziet de vreemdeling niet vreemd op als er is een Katholieke geitenfokkers- verceniging, versnippering zit ons in het bloed. Door dit sectarisme vraagt en verkrijgt elke richting een eigen school, behalve de richting van Ds. Kersten, om dat dc ultra-calvinist de gebouwen niet heeft verzekerd. En onder al die subsi- dieering moest de Openb. school het lood je leggen, omdat gezegd werd dat daar revolutie en ongeloof werd geleerd. De schoolopziener dr. Gunning sprak nooit over de Openb. School, als zou zij zijn ongcloovig of socialistisch, waarom dan reeds het kind afgezonderd om de inzich ten der ouders? Spreker somt vele bezwa ren op, in Hoogeveen moest zelfs de Chris telijke candidaat onderwijzer proefbidden; wat komt er dan van terecht. Spreker heeft op de Christelijke School de schoone 42e psalm hooren afbrabbelen. De Openbare school eerbiedigt elke overtuiging, over daad brengt schooldogmadek. Waarom werd wel bezuinigd op het Openb. onder wijs en niet op het Bijz:, daar deze ge heel vrij uitgaat. Bij de R.K. is het pre cies hetzelfde, van de ingekomen berich ten van 175 scholen bleek, dat 163 er niet aan dachten; er is geen pacificatie en daar tegen past verzet. De Openb. School moet niet op zij geschoven worden voor de Bijz. school. Hef Openb. onderwijs is een groot goed afhankelijk van de sfeer die in de school heerscht. 't Komt er dus op aan persoonlijk overtuigd te zijn van de groote plaats die de Openbare school inneemt in ons volk. Spreker heeft grooten eerbied voor den onderwijzer die aan het kind niets opdringt. De Openb. school is niet dog matisch, en niet godsdienstloos, maar be oefent de zedelijke waarheid. (Applaus). Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met pianomuziek door den heer P. de Geus, levensliedjes door Jaap Veenstra en declamatie door den heer W. K. Rijsdorp, verder door een verloting om fraaie prijzen. Door alles werd de propaganda voor de Openbare Lagere School gediend. DIRECTEUR VAN OPENBARE WERKEN. Wij vernemen, dat zich voor de betrek king van Directeur van Openbare Werken alhier wel 250 candidaten hebben aange meld. Hieronder zijn vele kundige en zeer geschikte personen voor deze betrekking. Het zal voor Burgemeester en Wethou ders en voor den Raad een zeer moeilijk vraagstuk zijn, om dit op de inderdaad voor onze gemeente beste en meest ge- wenschte wijze op te lossen. Partijbelan gen mogen daarbij in geen geval gelden. ONZE OUDSTE INGEZETENE. De oudste ingezetene van onze gemeen te is de heer J. Geijtenbeek, die den hoo- gen leeftijd van 99 jaar reeds heeft bereikt. Hij hoopt op 20 Januari a.s. zijn lOOsten verjaardag te herdenkep. De heer Geijtenbeek is op 20 Januari 1835 te Woudenberg geboren, en vele jaren werkzaam geweest bij den heer Wesse- ling, de vroegere eigenaar van de villa „Eikenhorst". Vervolgens is hij zetboer op de boerderij „Jacoba-Hoeve", thans be woond door de wed. Birkhof, geweest. Sinds het huwelijk van zijn dochter in 1906 met den heer J. v. d. Broek, woont hij bij hen in. Hij heeft steeds een goede ge zondheid genoten en werkte tot op zijn 92-jarigen leeftijd nog in den tuin. Thans is hij tot arbeiden niet meer in staat, en kan hij niet best meer zien. Zijn verjaardag mag niet onopgemerkt voorbij gaan, maar het is zijn uitdrukkelij ke wensch van feestvertoon verschoond te blijven, dar dit wellicht niet goed zou zijn voor zijne gezondheid. DIERENBESCHERMING. Hier in Soest werd langen tijd een blaad je uitgegeven, getiteld: De Dierenvriend, dat op vele lezers den indruk moest ma ken, alsof het werd uitgegeven door de al gemeen bekende Nederlandsche Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren. Dit is echter niet het geval, en door de Afd. Soest van bovenstaande vereeniging is daarvoor reeds meermalen gewaarschuwd. Het werd uitgegeven door een zekeren heer J. K. Koopman, die hier woonde en korten tijd geleden is overleden. Het is geheel een particulier zaakje, wat met dierenbescher ming niets te maken heeft. In het maandblad van de Ned. Ver. tot Besch. van Dieren voor October j.1. wordt daarom nog eens de aandacht er op ge vestigd, dat alleen haar maandblad wordt uitgegeven, het luidt: Het adres van ons blad. Het is wenschelijk gebleken er melding van te maken dat, nu het persoonlijk adres van den redacteur naar Kortenhoef (No. 187) verplaatst is, ons maandblad geen enkele relatie heeft met Soest. Ons blad, het officieele orgaan van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren, wordt uitgegeven en ge drukt te 's-Gravenhage, waar ook het Re dactie- en Administratie-adres is. (Prinses Mariestraat 40). Met uitgaven of vereenigingen in Soest (uitgezonderd natuurlijk de afd. Soest en Omstreken van onze Vereeniging) staat ons blad dan ook in geenerlei betrekking. C. M. K. Wij maken van deze gelegenheid tevens gebruik, om nog eens de aandacht te ves tigen op de uitstekende en aardige wijze, waarop door het Hoofd en de onderwijzers der Van der Huchtschool alhier aan de kinderen liefde voor de dieren wordt ge leerd, en wordt aangedrongen op eene goe de behandeling van de dieren. Het bovengenoemd maandblad bevat daarover het navolgende stukje: Dierendag op de Van der Huchtschool te Soest. Kinderen en dieren begrijpen elkaar veel beter dan volwassenen en hun dieren. Ieder weet, hoe innig de band kan zijn, die kin deren met de dieren verbindt. Vertel aan kinderen over dieren of laat hen zelf iets over hun hond of poes vertellen en er is dadelijk belangstelling.

De Soester | 1934 | | pagina 2