2e BLAD o< q4 >o Tandheelkundige Inricht. [Plaatselijk Nieuws^Q 6 „DROST'-Foto's 6 St.-Nicolaas Cadeaux Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 Soesterbe ra DENTOFORM. D. SCHOUTEN, Nachtegaalweg 10 - Soestdijk behooren.de bij „D E S O E S T E R" van ZATERDAG 17 NOVEMBER '34, No. 92 KERKZAAL IN HEES. Dinsdagmiddag om 3 uur had in de con sistoriekamer der Emmakerk de verloting plaats der restanten van de onlangs ge houden bazaar, ten voordeele van ge noemd kerkgebouw. De belangstelling was zeer groot. Ds. E. Groeneveld trok de nummers uit een glazen stopflesch. Van de 499 verkochte loten ontvingen 217 een prijs. De nummers zijn als volgt: No. 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, lü, 13, 14, 15, 10, 19, 21, 22, 23, 25, 27, 28, 39, 31, 32, 35, 37, 38, 39, 49, 44, 45, 19, 47, 59, 51, 52, 53, 57, 58, 59, 91, 93, 94, 95, 99, 98, 99, 79, 71, 72, 74, 79, 89, 81, 84, 85, 87, 99, 92, 93, 99, 199. No. 192, 118, 122, 124, 127, 139, 132, 133, 139, 139, 149, 143, 149, 148, 151, 153, 155, 159, 195, 179, 179, 179, 189, 181, 182, 187, 191, 192, 193, 199, 197, 199. No. 292, 293, 299, 298, 219, 211, 212, 213, 214, 217, 218, 219, 221, 225, 229, 2:38, 242, 243, 244, 249, 248, 249, 253, 259, 258, 259, 299, 291, 294, 29u, 299, 297, 298, 279, 273, 274, 277, 289, 281, 281, 285, 288, 289, 291, 292, 294, 299, 297, 298. No. 391, 392 393, 394, 395, 399, 397, 399, 311, 312, 314, 315, 316, 318, 319, 329, 325, 329, 327, 328, 331, 332, 333, 335, 338, 339, 341, 343, 344, 315, 349, 347, 349, 352, 353, 354, 355, 359, 357, 358, 359, 399, 391, 362, 394, 365, 397, 398, 399, 379, 371, 372, 373, 374, 376, 377, 378, 379, 389, 382, 384, 385, 389, 387, 399, 391, 392, 399, 397, 398, 399, 499. Maandagmiddag a.s. om 3 uur wordt in dezelfde zaal de gelegenheid geboden om het werk te komen zien dat week aan week door de meisjes-naaikrans is vervaardigd. Een bezoek alleszins waard. FRYSK SELSKIP „FRJEONSKIP EN IENFaLD TO SOEST. Woensdagavond hield genoemd gezel schap een echt gezellige samenkomst in de groote zaal van hotel Eemland, welke tjok vol was. Onder de aanwezigen bemerkten wij de afgevaardigden uit Utrecht, Hilver sum en Amersfoort. Er heerschte ditmaal weer die sfeer, die men aantreft op een groot familiefeest, verhoogd door het zin gen der Friesche liederen, begeleid door het duo P. de Geus, dat er slag van heeft om de stemming er in te brengen en te houden. Even. 8 uur opende de heer J. Roorda den avond met een woord van welkom, in 't bijzonder tot de gasten, en verder aan allen, die wat voor de Friesche taal gevoe len. Ditmaal zullen de leden der tooneel- club niet optreden, door huiselijke om standigheden, waarom krachten zijn ge vraagd van buiten de gemeente, welke geen onbekenden zijn. Spreker hoopt verder, dat het ledental zal worden versterkt daar het getal door de tijdsomstandigheden is af genomen. Nadat hierop staande uit volle borst twee coupletten van het Friesche volkslied waren gezongen, trad het zang koor op onder leiding van den heer D. E. Poortinga uit Soesterberg, dat in getal sterkte, maar ook innerlijk in kracht is toegenomen. Het 1ste nummer „hulde aan de Friesche vlag", werd heel goed gezon gen, getuige het applaus. Daarna trad het trio Barend, Martsje en Tsjitske op, be ter bekend onder „Barend en Martsje", dat met het begin van hun 2e lustrum nu hun dochter in het repertoire hebben opgeno men. Dit trio is voor velen geen, onbe kende, daar het reeds eenige malen voor de radio kwam. Allereerst werd voor het voetlicht gebracht: „Overwinning", too- neclspel in 3 bedrijven, daarna „Jaloersch", tragedie in 2 bedrijven. In het eerste be drijf wordt fijntjes naar voren gebracht de verhouding tusschen- Eelkje, de doch ter van Idzinga, zijn oogappel na den dood van zijn vrouw, en juffrouw Mine, de zoo- veelste huishoudster, die het met de we duwnaar goed, maar met de dochter niet kan stellen. Dit is steeds haken en oogen, wat bedenkelijke gevolgen aanneemt, als haar vader Eelkje bekend maakt dat hij zal gaan trouwen met Mine. De dochter verlaat het huis en zoekt haar troost bij Aid. Harm, de vader van Mine, maar üie zij niet wil erkennen. Het slot brengt ech ter de groote verandering. Eelkje, de kop pige natuur, waarvoor zij gehouden wordt, brengt zelf haar vader en tweede moeder te saam, en hernieuwd tevens de band tusschen Mine en haar vader. Het gouden hart van het koppige kind kwam naar bo ven. De verschillende tooneeltjes tusschen vader en dochter, dochter en huishoudster, en, vader en huishoudster, waren staaltjes van diepgaande schoonheid. Geen wonder dat Eelkje de spil waar alles om draaide, een verdiend open doekje kreeg. Er werd met gevoel geacteerd. Menigeeen pinkte een traan weg. Het applaus was meer dan verdiend. Na een zeer gezellige pauze liep het blijspel als op rolletjes; er is hartelijk gelachen en veel geklapt. Het was een avond van eerste klas tooneedspeelkunst. Gaarne roepen wij dit drietal een spoedig tot weerziens toe. Het slot was een dol gezellig bal onder leiding van den heer J. de Boer, dat de aanwezigen een paar uur gezellig bijeen hield. „De Skotse trye" werd niet vergeten; het „Selskip" heeft een fleurige joun gevierd. Het strijkje deed zijn best; de Friesche vlag sierde het po dium. DE NIEUWE BANNINGSTRAAT. Van de Banningstraat is de betonweg Soestduinen-nBatenburglaan gereed geko men. Op het hoogste punt, op de bult, is de weg, van Soest af geregend, enkele me ters naar links verlegd, waardoor een scherpe bocht is weggenomen, voor vei lig verkeer een groote verbetering. Het houtgewas, ter weerszijden van den weg, is gedeeltelijk opgeruimd, enkele langs den weg staande boomen zijn blij ven staan. Wandel- en rijwielpaden wor den achter de boomen aangelegd. Het afwerken van den weg en van de bermen, het aanleggen van wandel- en rij wielpaden, beplanting enz. zullen nog veel tijd vorderen. Met den aanleg van het betonnen rij wielpad langs den weg Soest-Soestduinen is men reeds begonnen. EEN PROTEST-ORDE OPGERICHT. Verschillende bladen ontvingen van den heer Baron van Lynden van Horstwaerde alhier het volgende communiqué: Ondergeteekenden, op 9 November 1934 te Hemmen bijeen, gehoord en gezien wat in alle lagen der Christenheid in ons va derland leeft, voelen zich gedrongen, uit te spreken de noodzakelijkheid van het onderling toetreden van alle ware Christ- geloovigen tot elkander in een geloofs- band, ten einde actief stelling te nemen met ons Christendom naar den tegenwoordi- gen eisch van den nood des tijds, en ver binden zich mitsdien tot een orde, waar van de naam later zal worden vastgesteld, onder het devies van de woorden van H.M. de Koningin: „Christus vóór alles". Het moderamen: baron Van Lynden van Horstwaerde, voorl. voorzitter en secre taris, Huize Boschwijk, Soestdijk, ds. J. C. Aalders, predikant Geref. Kerk (H.V.) te Enschede, prof. mr. dr. A. J. van den Bergh te Utrecht, hoogleeraar aan het Oud-Katholiek Seminarie en ds. J. G. Knottnerus, Ned. Herv. predikant te Vars- seveld. VEREENIGING „HET GROENE KRUIS" Gedurende dezen winter wordt wederom in het Wijkhuis aan de Middelwijkstraat 36 alhier, gelegenheid gegeven, geheel kos teloos deel te nemen aan een moedercur sus. Deze cursus wordt gegeven van 1 De cember a.s. tot 1 Maart d.a.v. Voor verdere bijzonderheden leze men de advertentie in- dit blad. CHRISTELIJKE SCHOLEN. Onder praesidium van ds. S. Wouters, hield het 'schoolbestuur haat jaarverga dering in de Chr. U.L. School. Na opening met gebed en schriftlezing, bracht de ad ministrateur het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de finantiën gezond zijn. Een deel van het batig saldo werd aangewend voor aflossing. De secretaris memoreert in zijn jaarverslag het vertrek van het hoofd der Driehoekswegschool, den heer P. Holst en de benoeming van den heer W. Boersma uit Appelscha. In de rond vraag werden de belangen van de Chr. Scholen naar voren gebracht. De geani meerde vergadering werd op de gebrui kelijke wijze gesloten. AAN ALLE VEEHOUDERS VAN SOEST. Nu de stalperiode wederom is aangebro ken, en de commissie voor Veevoederad viezen hare werkzaamheden heeft hervat, worden alle veehouders, evenals vorige ja ren gratis advies verstrekt voor hun vee voeding. Veehouders, profiteert van deze gele genheid. Het wordt U gratis aangeboden. Zij, die een advies w'enschen, kunnen zich wenden tot de leden van de stalploeg, die zich belast hebben met het verzame len van de noodige gegevens. Deze le den zijn: W. v. Roomen, Birktstraat 65, en J. M. Hilhorst, Molenstraat 65. POSTDUIVENVEREENIGING „DE ZWALUW". Op de j.1. gehouden jaarvergadering van bovengenoemde Ver., werd besloten om de Jaarlijksche onderlinge Tentoonstelling van Postduiven te houden begin Januari 1935, mede in verband met verschillende Tentoonstellingen die van andere vereeni- gingen in December plaats hebben. Bij 't nazien der boeken door de Kas- commissie, bleek dat het jaar 1Ü34 on danks de crisis, sloot met een batig sal do en dat in verband hiermede het vol gend jaar tot verlaging der vrachtprijzen kan worden overgegaan. Het ledenaantal was ook sterk vermeer derd, zoodat op 't moment reeds 35 lief hebbers waren aangesloten, voorwaar een mooi resultaat en wel een bewijs dat de Postduivenliefhebberij in Soest zich in bloei mag verheugen. Plotseling trof de Vereen, echter een har den slag en wel bij het ter perse gaan van ons jaarverslag, kwam de droeve tijding dat ons zoo geacht en geëerd lid, den VVeljEd. Heer H. Broekhuis, Majoor tit. der lnf. O.I. Leger b.d., wonende Mendels- sohnüaan 14, plotseling ojverleden was. Wat dit verlies voor de Vereeniging is, kunnen de leden het beste voelen, aange zien de Heer Broekhuis gedurende de en kele jaren, dat hij lid van onze Vereeni ging was, zich heeft laten kennen als een uiterst humaan, vriendelijk en rechtvaar dig sportman. Zijn nagedachtenis zal dan ook door onze Vereeniging steeds in eere worden gehouden. Beste sportmakker, Uw naam zal steeds blijven geëerd in de annalen van onze Al- gemeene Ned. Postduivenbond. De Voorzitter. CHR. MIDDENSTANDSVEREEN. Maandagavond hield de Chr. Midden- standsvereeniging te dezer plaatse haar buitengewone Vergadering, waar als spre kers optraden de Heeren K. Meima van Utrecht en Mr. K. P. van Westen van Amsterdam. De Voorzitter opent de vergadering mef gebed en ilezing van een gedeelte uit Gods Woord en heet de tegenwoordigen en de sprekers van dezen avond hartelijk wel kom. Allereerst verkrijgt de Heer Meima het woord om te spreken over het onderwerp: „Moet de Middenstand ondergaan". Spreker betoogde in de eerste plaats hoe hoog noodig het is, dat alle Handeldrij- venden Middenstanders zich organiseeren, juist nu in dezen tijd van economische in zinking, juist nu„ waar zich een evolutie in het wereldgebeuren aan ons gaat vol trekken. De Middenstand kan niet ondergaan, om dat zij vormt de schakel tusschen produ cent en consument, die onmiskenbaar is gebleken. Nergens ter wereld wordt een zoo krach tige middenstand gevonden als in ons land* Een bloeiende middenstand komt het land zeer ten goede. Vervolgens stond spreker stil bij de ge dachte: Moeten wij Christelijk georgani seerd zijn. Wij kunnen ons niet voegen bij de z.g. neutralen, omdat neutraliteit in dit opzicht niet bestaat. Het is zooals den onlangs vermoorden Dr. Dollfus kort voor zijn dood sprak: „Het zal in de toekomst gaan voor of tegen het Chr. beginsel." Spreker memoreerde een geval van een plaats waar vele leden van de z.g. neutra le naar ons zijn overgekomen in ver band met de houding omtrent de wijziging van de wet op de Zondagssluiting der winkels. Bovendien en wel in de eerste plaats hebben wij God te erkennen op alle ter rein van het leven, dus ook in onze zaken. De Chr. Middenstand zal overwinnen, wat ook van coöperatieve zijde tegen haar wordt ondernomen, want het is Gods zaak. Er zijn vele nooden in dezen tijd. Duizen den kleine Middenstanders dreigen ten on der te gaan en crediet of steunverleening is, niet alleen voor den landbouw, maar ook voor hen -dringend noodzakelijk. De stem van een enkeling wordt niet ge hoord, wel van zeer velen en die vele stemmen moeten komen van de Chr. Mid denstands-Bond. Een krachtig Middenstandsblok kan ,z'n stem met succes laten hooren bij de Re geering en bij haar adviseerend lichaam, de Middenstandsraad, waarin ook onze mannen zitting hebben. Met kracht wekte hij de Middenstanders van Soest, op, onze gelederen te verster ken voor het te laat is, en men kan zeg gen: „Hadden wij nu maar een sterke Chr. Middenstandsorganisatie." Verstaat Uw Christenplicht en sluit U dus bij ons aan en schaart U onder onze Vaan, waarin geschreven staat: „Met God voor den Middenstand". Deze rede werd met groote aandacht en onder veel bijval der vergaderden aange hoord. Vervolgens kreeg de Heer Mr. van Wes ten het woord om te spreken over het on derwerp: „Organisatie der Chr. Midden stand een eisch van onzen tijd". Ook deze spreker oogstte een luid ap plaus den dank der vergadering. Verschei dene malen, liet het Evangelisatie Dames zangkoor, onder bekwame leiding van den Heer Everaars, zich op zeer verdienste lijke wijze hooren. Ook de solozang van Mevrouw Veltinan, met orgelbegeleiding van Mevr. Floor, viel zeer in den smaak. Ook den Heer A. Lente komt een woord van dank toe voor z'n declamatie. Vooral de voordracht „Geen grond meer" was heel goed gezegd. Aan het einde der samenkomst dankte de Voorzitter de Heeren sprekers, het Zangkoor en de Declamator voor hun prestaties en kreeg de Heer Meima nog de gelegenheid, ook vooral de vrouwen op te wekken haar mannen aan te* sporen, lid van de Chr. Middenstandsorganisatie te worden, De vrouw, aldus spreker, heeft zoo'n enormen iv.loed in het zakenleven. Hierna sloot genoemde Heer deze sa menkomst met gebed en behoorde deze zeer geslaagde en leerrijke vergadering weer tot het verleden. V. D. WAPENSTILSTANDS-HERDENKINC Voor een goed bezette zaal had op Maan dag 12 dezer een bijeenkomst plaats in hev Gebouw Religie en Kunst, alhier, belegc door de vereenigde Vredesgroepen tt Soest. De voorzitter opende de. bijeen-, komst met eenige zakelijke mededeelingen. o.a. dat de speldjescollecte op 19 dezer te Soest en Baarn gehouden, resp. heeft op gebracht 117.47 34 en 118.59, met een verkoop te Soest van 1031 en te Baarn var, 1934 speldjes. Deze speldjesdag mag dus gezien de inoreele en de economische om standigheden als geslaagd worden be schouwd. Hij bracht een woord van dank aan allen die daaraan hebben medegewerkt. Daarna verkreeg het woord de Heer Bob Agter, Theol. Cand. te Soest, terwijl na de pauze het woord zou worden gevoerd door Prof. Dr. J. A. Veraart te den Haag. De Heer Agter zeide, dat toen in 1914 de oorlog was uitgebroken, de menschen naar de kerken werden gedreven, deels uit en thousiasme, deels uit vrees en de kerken deden hun deuren wijd open voor dien roes van nationalistische bevlieging. Toen luid den de klokken voor "elke overwinning en ook voor eiken tegenslag, thans mogen ze niet worden geluid voor de vredesbewe ging, omdat men bevreesd is voor die vre- desuitingen. Dit is wel het grootste bewijs dat de menschheid weder is ingedut, zegt spreker. Wanneer een moeder haar kind. in gevaar acht, zal zij alles in het werk stel len, zelfs op gevaar voor verlies van eigen leven, om dat kind te redden; thans zijn tienduizenden moeders schijnbaar totaal blind geworden voor de gevaren die hun kinderen bedreigen door een alweder voor bereid wordenden oorlog. De grootste in consequentie in het zendingswerk ziet spreker daar, waar men aan den eenen kant tracht den inboorlingen te genezen van_ de gedachte dat zekere natuurverschijnselen uitingen zijn van booze geesten, terwijl men aan den anderen kant niet er op wijst, dat er krachten zijn die wèl des duivels zijn en wel degelijk door den mensch kun- ,nen worden bestreden, zooals b.v. oorlog en oorlogsvoorbereiding. Daaruit blijkt vol gens spreker, dat de wereld tegenwoor dig niet meer zelfstandig! nadenkt en van daar dat groepen als hier vanavond bijeen, wel eens den moed gaan verliezen, maar volgens spreker is dat gevoel totaal mis plaatst. Tegenover de leuze „Oorlog ter eere van God" van groepen die klaar staan om „Met God voor Koning en Vaderland" ten strijde te trekken, moet een waarlijk Christenibensch den roep stellen: „Met Ko ning en Vaderland voor God". Wij zijn evenwel zelf schuldig aan het feit, dat er moedeloosheid is gekomen in onze gele deren, want wij hebben de zaak lang niet goed genoeg aangepakt. Ook in den soldaat dien wij verafschuwen omdat hij de mili taire kleeding draagt- en in personen die schijnbaar totaal van meening met ons verschillen, kan de twijfel bestaan en wij zijn Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: huissleutel herdershond belastingplaatje Yale huissleutel kleine poes rijwielbelastingmerk Steenhofstraat 37 Molenstraat 54 Nieuwe weg 115 Julianastraat 19 Talmalaan 18 Beukenlaan 14a moeten die menschen dus niet van ons vervreemden maar ze tot ons zien te trek ken; door ons hardhandig optreden heb ben wij wellicht honderden van ons ver vreemd. Het gaat niet tegen personen, maar tegen machten die ons belagen. Het is een waan te denken dat een land alleen groot kan zijn, wanneer het zich tot de tanden toe bewapent of dat een land uit den Volkenbond moet treden, omdat het zijn eigen zaken zelf moet regelen. Neen, zegt spreker, zoo goed als er rechtbanken noodig zijn om de onregelmatigheden van de menschen onderling in een land te be rechten, zoo moeten er ook rechtbanken zijn om de verschillen tusschen de landen onderling op te lossen. Alle spinraggen moeten worden weggevaagd uit de hoof den en de harten der menschen en het móet onze dure taak zijn, zulks te helpen bevor deren. Allerzielen heeft op spreker steeds een zeer grooten indruk gemaakt, want op dien dag worden in de R.K. kerk alle doo- den herdacht, Maar, vraagt hij, hebben de hier aanwezige Roomsch Katholieken er wel eens over nagedacht, hoeveel zielen op Allerzielen in 1935 misschien herdacht zul len moeten' worden, wanneer onverhoopt een oorlog zou uitbreken, zielen van men schen die thans nog in leven zijn, doch dan op de beestachtigste wijze op de slagvel den werden verslagen? Hij denkt daarbij aan een gezegde van Reina Maria Rilke, n.1.: „Heer, geef ieder mensch zijn eigen leven en zijn eigen dood", maar wie kan tegenwoordig eigenlijk zijn eigen leven „leven" onder de nationalistische stroomin gen die er in de wereld zijn en zelfs zijn eigen dood kan niet iedereen sterven, want .velen vallen ten prooi aan den oorlog, waardoor hun leven plotseling hardhan dig wordt afgesneden. Spreker besluit zijn aandachtig aange hoorde reden met de opwekking dat alle hier aanwezigen elkander moeten beloven van nu af aan de Vredeszaak weer flink te zullen aanpakken. Al zou het waar zijn wat sommige kleine vredesgroepen be weren, dat men wel over deze dingen kan spreken en er mooie boeken over kan le zen, maar dat men toch machteloos staat tegen de duistere machten, dan moeten wij toch in elk geval toonen, dat wij een verheven Zedelijkheidsbesef bezitten en wij moeten onze edelste gedachten en gevoe lens steeds naar buiten blijven brengen. Na 'de pauze sprak nu Prof. Veraart die zeide, dat de voornaamste taak van elk een die vriend van den yrede en vijand van den oorlog is er in moet bestaan, om het Zedelijkheidsbesef bij de menschen wak ker te roepen. Hij verheugt er zich in, dat er opnieuw een roep komt om dat zede lijkheidsbesef in alle groepen onder de menschen op te wekken en de grootste eisch is te herinneren aan de geestelijke en zedelijke beteekenis daarvan. In den ouden tijd werd er gewerkt, met twee motieven. Het eerste was, te wijzen op de militaire zwakheid van Nederland. Dit argument mist evenwel ten eenenmale zijn kracht, want geen enkele der oorlogsspeculanten zegt spreker, denkt er aan een „Alleen strijdend Nederland", maar wel aan een Nederland dat ingedeeld wordt bij andere strijdende staten, teneinde den volmaakten ondergang van geheel Europa des te spoe diger te bewerkstelligen. Het tweede ar gument is de vrees, de angst voor gas, voor bacteriën, enz.; niet dat men daar voor niet bevreesd zou moeten zijn, doch dit argument is 'onwaardig. Bovendien wordt die angst op den duur toch wel we der door handige sprekers bij de men schen weggeredeneerd. 'Neen, zegt spreker, niet omdat de toekomstige oorlog weer zooveel erger zal zijn dan de vorige, moe ten wij ons daartegen verzetten, maar wij moeten ons beroepen op wat de band moet zijn tusschen alle Christenen en andere Geloovigen, namelijk op de Zedelijkheid. Gij moogt niet omdat gij U vergrijpt aan Uw zedelijke waarde. Hij sluit zich aan bij wat de vorige spreker dienaangaande heeft gezegd; Nederland moet boodschapper zijn van Wereldvrede en de hoogere beteekenis van het Uiver-succes van Londen-Melbour- ne is, dat het een Vredesboodschap meet zijn van Nederland aan de Wereld. Laten wij op 21 November a.s. dan deze beteeke nis daaraan geven als het begin van een Vredesboodschap aan alle Volken en voor al niet als een soort uiting van nationalis me. Een geleerde spreker voerde onlangs aan, dat ontwapening van Nederland on zinnig zou zijn, want als wij ontwapenen dan zou de eerste de beste staat over ons heen kunnen vallen. Deze inderdaad zeer geleerde heer, van wien spreker een der- gelijken uitspraak zeker niet had verwacht, scheen niet te hebben begrepen, dat men hier wordt gesteld voor de keuze van de Abel of de Kaïn figuur en dat niet de rol van Kaïn, maar die van Abel moet wor den gekozen. De uitbreiding van de Vre- desgedachte moet in Nederland zijn de Na tionale en tegelijk de. Internationale ge dachte. Wie de zedelijke waarde van den mensch loochent, is niet beter dan de die ren en wie de zedelijkheidsgedachte bij zich draagt, kan den oorlog niet anders zien als de grootste „Gods Onwelgevallig heid". Pater Strattmann heeft uiteenge- scheurd alles wat den Katholiek nog bond aan oorlogsgeweld en daarvoor in de plaats gesteld de Anti-Oorlogsgedachte. De men- schcnbrocderschap, waarvoor Christus op deze wereld is gekomen, is veel grooter dan men ons wil wijs maken van kerkelij ke en andere zijde; het beroep op de Chris telijke Zedelijkheid .is het eenige argument dat kan worden aangevoerd om oorlog te bestrijden. Het perspectief is, dat wij niet alleen staan, al schijnt dat dikwijls het ge val te zijn en dat het eenige ware in den mensch is, dat hij Zedelijk kan zijn. Ein deloos verheven staat ons streven boven alle andere streven in het licht van het ze delijkheidsbesef, wanneer gij aan Uw na tionalisme maar een zedelijke zijde geeft. Laat ons die broederschapsgedachte op de ze Wapenstilstands-Herdenking peilen op de grootste diepte en ons tot de overtui ging doen brengen, dat wij tot waarlijk groote en waardige dingen bestemd en in staat zijn. Wij moeten allen huiswaarts gaan met de wetenschap, dat wij tot veel grooter dingen bestemd zijn, dan wij dur ven denken of waartoe wij ons zelf hebben in staat geacht, lot Nederland moeten wij durven zeggen: Gij kunt alles doen voor het Nederlandsche Volk, behalve mede werken aan dien menschonteerenden oor log. Spreker besloot zijn eveneens aan dachtig aangehoorde rede met te zeggen, dat wij de volken hebben op te voeden tot de hoogte die gelegen is in „Het rijk van God". Daarna sloot de voorzitter met een woord van dank aan allen, deze bijeen komst. HEROPENING. De firma Quelle heropende 1 November zijn nieuwe zaak in Levensmiddelen, thans Torenstraat 13. Deze zaak welke naar de eischen des tijds is ingericht met de bei de étalages, welke met smaak geëtaleerd zijn, geven blijk van voldoening. De 32 fraaie bloemstukken van vrienden en .kennissen toont ons dat de firma Quelle in ons dorp goed gezien is. Wij wenschen de firma veel succes. DE VLAG UIT. De dag, waarop de „Uiver" in ons land terugkeert, wordt een nationale dag. In verband hiermee, noodigt het bestuur van de Oranjevereeniging „Wilhelmina" de be woners van deze plaats uit, om op dien dag de vlag u'it te steken. EEN JUBILEUM-UITVOERING. Voor een volle zaal in „Huis ten Halve" alhier, vond Dinsdagavond j.1. door de Mandolineclub „Ons Genoegen" van Huis ter Heide, directeur Joh. den Daas, te Utrecht, een jubileum-uitvoering plaats, ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan. De eere-voorzitter, de heer K. P. Hoogcn- doorn, wien het buitengewoon genoegen deed dezen avond te mogen openen, me moreerde in zijn toespraak verschillende belangrijke feiten uit het leven der club, die met 7 werkende leden begonnen, er thans bijna 39 telt. De eerste uitvoering had te Soesterberg plaats en daarna werd heel vaak medewerking verleend aan ver schillende vereenigingen, zooals de blin den der Prins Alexanderstichting. Ook was men drie keer op concours geweest, waar bij men telkenmale het hoogste aantal punten in de afdeeling behalen "mocht en nu Sn de eerste was gekomen. Dirigent, leden en bestuur werden daar om geluk gewenscht met dit jubileum, dat door meerdere moge gevolgd worden. De club was sterk vooruitgegaan en het houdt spreekuren ten huize van den heer (bij de Beetzlaan) DINSDAGS van 9 12. Gratis inlichtingen van 92. Heele gebitten, pijnloos trekken inbe grepen, f 30,met garantie. Pijnloos trekken f 1,— Adres: AMSTERDAM, Amstelkade64 was een onderscheiding, toen men dit jaar werd aangezocht om voor de microfoon te spelen en van verschillende zijden dank betuigingen mocht ontvangen. Ook a.s. Zondag zal er weer uitzending plaats heb ben. Vervolgens werden „De Stichtsche Spe lers", die dezen avond verder zouden op luisteren, welkom geheeten, alsmede den heer Waltmann, den eigenaar der zaal, dank gebracht voor zijn welwillende me dewerking. Het mandoline-concert, dat daarna in een zevental goed gekozen num mers werd uitgevoerd, had aller aandacht en bewondering. Fijn en beschaafd klonk het le nummer, La Festa Splendora, terwijl de inzet van „Die Heimreise" roerend schoon was. De bezetting was vrij goed te noemen. Gitaren en mandola's vormden een warme achtergrond. Elk nummer, en er waren ook moielijke bij, kwam tot zijn recht onder de rustige, vaste leiding van den dirigent, die het orkest in zijn hand houdt en ervan weél te maken wat er van te maken is. Hierbij krachtig gesteund door de executarften zelf, óie, alhoewel amateurs, zich met hart en ziel in hun vrije uren op het mandoline-spel toeleggen. In één woord, het was een brillante uitvoering en algemeen werd geconstateerd, dat deze club

De Soester | 1934 | | pagina 5