De drukte Zondag bij het Paleis. Tooneeluitvoering. Lezing voor 't Nut. Feestavond Poging tot inbraak? Filmavond. Van een verkooping, die niet doorging. r Wanneer komt de verbreeding van de Vredehofstraat nu eens eindelijk aan dë orde? WATERSTAAT WERKT HÉÉL ERG TRAAG. Utrecht en dan komt de belangrijke be- beurtenis van 30 April 1909, toen in het paleis aan het Noordeinde te den Haag een prinsesje werd geboren. Het geheele levenx van H.K.H. Prinses Juliana trekt dan voorbij, met tal van bij zondere momenten, tal van prettige her inneringen, tal van leuke tafereelen. Wij zien de jeugd der Prinses nog eens, haar eerste-steenlegging voor het nieuwe Jaar beursgebouw te Utrecht, het enthousiaste bezoek aan den Briel en Zeeland, toen de prinses in de Zeeuwsche kleeding ver scheen, en veel meer. Wij denken terug aan het overlijden van de alom zoo beminde Koningin Moe der en aan het veel te vroege ontslapen van Z.K.H. Prins Hendrik. Aardige snapshots van den jongen Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld, zijn ouder lijk huis Reckenwalde, zijn jeugd en zijn schooltijd, zijn pleiziertjes en zijn pony, dat alles trekt voorbij en menig leuk beeld op het doek brengt den toeschouwer een glim lach op het gelaat. Tenslotte natuurlijk de verloving van ons vorstelijk Paar en het huwelijk, nog zoo versch in ons aller herinnering. Deze Oranjefilm, niet bestaande uit stukken, geknipt uit filmjournalen, doch speciaal samengesteld voor de komende blijde dagen door uiterst deskundigen uit authentieke foto's en filmen, is voorzeker een knap stuk filmmontage-werk, dat een buitengewoon goeden indruk maakt. Niemand verzuime dus t.z.t. deze bijzon dere film te gaan zien en zeker niet de ouden van dagen, de werkloozen en de schoolkinderen, voor en ten behoeve van wie tenslotte deze voorstellingen in het Carlton theater te Soestdyk door het Co mité zjjn georganiseerd. Het stuk liet niet na indruk te maken; velen kwamen dan ook onder den indruk er van. Er is veel genoten en geapplaudi- seerd; de aankleeding en de grime waren zeer goed verzorgd. Tot slot een dolle klucht, waarom ge gierd is. Het clubje kan op een geslaagden avond terug zien. A.s. Zondag, wanneer de 2de uitvoering wordt gegeven, zal het voorze ker storm loopen. DE CONVERSIE DER STAATS- LEENINGEN. Zooals men weet, zal de Staat der Ne derlanden binnenkort overgaan tot conver- teeren van een bedrag van niet minder dan 1700 millioen gulden van oudere Neder- landsche Staatsleeningen van hooger rente type in stukken van de nieuwe staatslee- ning Nederland 1938, die aanvankelijk 3 en later zelfs 3% rente zullen geven. Met die converaie belast zich te Soest on der meer het bankierskantoor der firma van den Berg Co. aan het Julianaplein 5, een z'aak die hier reeds sinds 1922 is gevestigd. R.K. MISSIËN AAI KRANS O.L.V. ONBEVL. ONTVANGENIS TE SOESTDIJK. Genoemd clubje gaf Zondagavond in 't Parochiehuis „St. Ludgardis" een tooneel uitvoering, die goed bezocht was, o.a. door Kapelaan Vehmeijer; Pastoor Smit was verhinderd tegenwoordig te zijn. Mej. M. J. E. Orth opende de samenkomst met den Chr. groet, waarop zij namens de club al len het welkom toeriep en zij hoopte, dat de club meer en meer in de belangstelling der parochianen zal deelen, opdat zij haar zegenrijken arbeid kan voortzetten. Nadat Mej. Truus v. d. Linden een paar vroolijke nummers op de piano had ten gehoore ge bracht, voerde het clubje ten tooneele: „haar tweede moeder", tooneelspel in 4 be drijven, en daarna: „van liefde en 'n papa gaai", klucht in één bedrijf. De korte inhoud van den hoofdschotel is als volgt: Aan het gezin Roelofs is de moe der ontvallen en blijft de vader met drie dochters achter, Hilde, Els en Mopje. De eerste en de laatste kunnen zich over het gemis heenzetten, maar Els blijft er over spreken en gaat er gebukt onder. Wat de zusters ook probeeren om haar tot andere gedachten te brengen, niets helpt, zij blijft in haar leed vastgeroest-. Nu wil het, dat haar vriendin Lieze een slechte kameraad voor haar is. Als daar nu nog bij komt, dat zij hoort door tusschenkomst van haar grootmoeder, dat haar vader een tweede huwelijk zal aangaan, is bij haar Leiden in last; zij kan het niet dulden en wil het niet zien, dat de plaats van haar lieve moe der zal worden ingenomen door 'n „vreem de" vrouw. Het wordt zelfs zoo erg, dat zij opgestookt wordt door Lieze en het huis verlaat en zich gaat verhuren voor gouvernante bij 4 kinderen. Maar deze be trekking zint haar ook niet en als zij dan door middel van de beide zusters hoort, dat de nieuwe Moeder een schat is, gaat zij op een middag met hangende pootjes naar huis toe. Wanneer zij echter weg wil gaan, wordt de reactie te sterk en valt Els flauw. Zij wordt te bed gebracht en drie weken lang wordt z|j vertroeteld en eersteklas verpleegd door haar tweede moe der en door Willy, die inmiddels verpleeg ster is geworden. Na haar voorloopig her stel, dient in eens de liefde tot haar twee de moeder zich aan en vraag zij haar ver giffenis voor haar gedrag, waardoor zij haar heeft beleedigd. De tweede moeder schenkt haar volkomen vergiffenis, zoodat alles weer goed afliep. Veel viel uit het gegevene te leeren, voor al dit, dat een tweede moeder, die altijd scheef wordt aangezien, toch ook haar goede hoedanigheden kan hebben. Tiet stuk werd met gevoel weergegeven. Els wac wel wat al te sentimenteel, niet tegenstaande gaf zij schitterend spel. Hilde was het handige huishoudstertje, die veel in huis wist recht te houden. Mop, een alleraardigste robbedoes, die het jeugdig vuur in haar liet botvieren waarom smakelijk gelachen is. Opoe Visser, een geschikte tusschenper- soon voor den vader en z|jn kroost, Riet, 'n gewaardeerd nichtje, Mevrouw v. d. Laar, een bovenstebeste tweede moeder, die toch datgene bezat om met haar stiefkinderen om te gaan. Lieze, een zeer ongepaste vriendin voor Els; Willy, de vriendin van Hilda met een gouden hart, een geknipt verpleegstertje. Waar bleef de vader, was hij kwaad weggeloopen? TOCHT DOOR ZUID-AFRIKA. Zaterdagavond sprak voor de afdeeling Soest van het Departement tot Nut v. 't Algemeen dr. J. G. v. d. Sleen uit Haar lem, die een reis door genoemd gebied heeft gemaakt van 6 maanden. Nadat de praesidente allen het welkom had toegeroepen, gaf z|j het woord aan den spreker van dezen avond, die voorop stelde, dat er voor Zuid-Afrika altijd groo- te belangstelling aan den dag is gelegd, omdat de Nederlanders de eersten waren die daar voet aan land hebben gezet en wij dus door stamverwantschap daar belang stelling voor hebben. In 1650 was het wij len Riebeek, die het eerst om de Kaap heeft gezeild in een scheepje van botoz. In 1806 legde Engeland beslag op den Kaap en in 1814 woei er de Engelsche vlag. In 1835 nadat steeds oorlog met- de Engelschen was gevoerd, had de groote trek plaats over de Oranjerivier, waaraan 20.000 per sonen deelnamen en de Oranje Vrijstaat stichtten. In 1877 annexeerde Engeland dat gebied, totdat de. Boerenoorlog in 1902 een eind er aan maakte. De Kaap is rijk aan diamant en goud, 3/4 van den goud voorraad der wereld komt uit Johannes- burg. Thans heeft de Unie van Zuid-Afrika haar eigen vlag, n.1. Oranje-wtft-blauw en in de witte baan een klein embleem. Tot de Unie behoort de Kaapkolonie, Trans vaal, Oranje Vrijstaat en Natal; hiervan was Botha de le president. In 1923 moest op de scholen onderwijs worden gegeven in het Engelsch en Zuid-Afrikaansch. De Unie is door een gezant vertegenwoordigd bij Ons Hof. Deze inleiding werd besloten met een serie lichtbeelden en de film werd nader toegelicht door den spreker en wij maakten gedachten een reis langs de kust van de Atlantische en Indische Oceaan, vanuit Kaapstad dwars door Transvaal, Oranje Vrijstaat, Natal, enz. Het was een zeer in teressante lezing; door den spreker werd naar voren gebracht, dat de Kaapkolonie behoefte heeft aan geschoolde arbeiders, die er een boterham kunnen verdienen. Voor den bouw is er geen emplooi, daar de bodem hard is en slechts op sommige dee len der kolonie kan gebouwd worden, daar het elders in maanden niet regent. Langs de kust nam spr. ons mede naar de robben en pinguinsrustplaatsen; ook zag men er haaien. Het geheel was meer dan de moeite waard om beluisterd en gezien te worden; het beste bewijs hiervan is, dat de spreker avond aan avond bezet is tot eind April. Het applaus was meer dan verdiend. AANBESTEDING. De Woningstichting „Ons Belang" zal op Woensdag 9 Februari a.s. ten kantore van den dienst van Gemeentewerken te Soest aanbesteden verschillende herstel- en vernieuwingswerken aan de woningen dier woningbouwvereniging te Soesterberg aan de Amersfoortschestraat aldaar, waar omtrent de Gemeenteraad in zijn laatste vergadering de noodige medewerking heeft verleend en die met Rjjkssteun zullen wor den uitgevoerd, teneinde die woningen we der wat meer en beter aanlokkelijk voor de bewoning te maken, te moderniseeren e.d. Men zie daarvoor de uitvoerige adverten tie in dit nummer, die voor de aannemers alle noodige gegevens bevat. AFPALING VAN DEN RIJKSSTRAAT WEG. Vanwege den dienst van den Rijkswater staat is men de laatste dagen druk doende den Rijksstraatweg, meer speciaal de Bur gemeester Grothestraat en de van Wee- destraat, af te palen en op de grens van het Rijkseigendom met de particuliere er ven of met den gemeentegrond de bekende zware hardsteenen palen te plaatsen met het opschrift „R.G." op den kop, hetgeen „Rijksgrondbezit" beteekent. WOENSDAG 26 JANUARI 1938 naar de Samenkomst van het Leger des Heils in het zaaltje Nieuweweg 111, waar adju dant Vreezen zal spreken, des avonds om half acht. Zondag j.1., vooral in den middag was het een heel bijzondere drukte nabij bet Paleis Soestdijk. Duizenden voetgangers en wielrijders kwamen er langs en bleven er korteren of langeren tijd staan wachten, om te zien, of zij niets bijzonders zouden kunnen bijwonen, of zij de Prinses, de Ko ningin of Prins Bernhard niet zouden kun nen zien. Ook veel automobilisten uit het geheele land hadden den fraaien Zondagmiddag blijkbaar uitgezocht om eens een tochtje naar Soestdijk te maken, teneinde daar eens te zien, hoe of de toestand daar was. Vandaar was het natuurlijk vol, overvol nabij het Paleis. Duizenden menschen ston den uren lang voor het Paleis, honderden auto's reden af en aan, zoodat de verkeers politie de handen vol werk had, vooral ook, omdat het verkeér van en naar Utrecht over den betonweg bij hotel Trier ook zeer druk was, veel drukker dan gewoonlijk. Oogenblikken, dat de files auto's stonden tot bijna aan den Oranjeboom, waren lang geen uitzondering en dan duurde het vele malen eindjes opschieten, eer men langs het Paleis was heengekomen. Trouwens, niemand mopperde daarover, want allen waren gekomen om het Paleis en de om geving eens te zien en als men dan eenige minuten moest wachten vlak voor het Pa leis, werd dat zelfs als een bijzonder mee vallertje beschouwd. Het stopverbod daar kon dan ook gedurende vele uren in den middag onmogelijk gehandhaafd worden. Bijzonder groot was ook het aantal fiet sers en door de kruising van het verkeer bij Hotel Trier en de nog altijd te nauwe Vredehofstraat moesten zij veelal nog al langen tijd wachten, eer zij door konden gaan. Files fietsers tot voorbij het Paleis waren dan ook lang geen uitzondering. Er bleek echter weer eens voor de zoo- veelste maal overtuigend hoe een groot verkeersobstakel toch die Vredehof straat daar is, met haar zoo sterke versmalling, waardoor al dat drukke verkeer vanaf de breede Amsterdamsche straatweg bij het Paleis zich ineens moet samenpersen in die trechter daar, waar nauwelijks het op en neergaande verkeer elkaar behoorlijk kun nen passeeren, om dan nog van de wande laars en de fietsers maar niet eens te spreken. Als wij nu eindelijk eens zeggen, dat die toestand daar werkelijk onhoudbaar is ge worden, wordt niets te veel gezegd. Het is zéér bedroevend, dat Waterstaat in verband met de voorgenomen verbreeding van die straat zoo uiterst traag werkt, dat thans nog niet eens éen begin van uitvoering is gemaakt met die zoo allernoodzakelijkste Vredefliofstraat-verbreeding, een vjerbree- ding, die in het vooruitzicht van de ko mende gebeurtenissen in het Paleis Soest dijk, toch eigenlijk al lang ondernomen had behooren te worden, neen, al lang ge heel klaar had behooren te zijn. Gouverner c'est prévoir, besturen is vooruitzien, en die spreuk geldt evenzeer voor den Rijks waterstaat als voor welke andere over- heidinstantie ook. Poch helaas schijnt zij in de laatste maanden bij den dienst van den Rijkswaterstaat nog niet in practijk te zijn gekomen, waaruit dan zou volgen, dat de besturende taak daar niet in al te beste handen schijnt te zijn. Reeds bij de verloving van ons Prinse lijke Paar is op die noodzakelijke en dringende verbreeding van de Vredehof- straat gewezen en dat heeft zich nog eens in nog sterker mate herhaald bij de „Blijde Incomste" van Prinses en Prins in Soest. En toen nu bekend, werd, dat er een blijde gebeurtenis ten Paleize Soestdijk te wach ten zou zijn, werd dat verkeersprobleem nog urgenter dan vroeger, als dat ten minste nog mogelijk was. De Rijkswaterstaat onderzocht, mat op, teekende, overlegde, voerde onderhande lingen over den grondafstand, teekende op nieuw, diende plannen in, wijzigde plan nen, in een kort woord, was doorloopend tot het uiterste druk met die verbreeding, waarvan iedereen overtuigd was, dat zjj noodzakelijk was èn met de alleruiterste spoed moest worden ondernomen. Doch inmiddels zijn wy ruim een jaar verder De blijde gebeurtenis staat thans voor de deur, de overgroote belangstelling van het Nederlandsche volk voor het Paleis en Zijn bewoners is reeds tot uiting gekomen en zal in nog sterkere mate tot uiting komen in de eerstvolgende dagen. En wat te vooralen was, reeds een jaar geleden, is gebeurd, het verkeer is hopeloos vastge- loopen in den nauwen trechter vian de Vre dehofstraat, de wielrijders kwamen her haaldelijk in de knoop, de voetgangers moesten op werkelijk levensgevaarlijke manier manoeuvreeren, het geheel was een verkeerschaos van je welste. En dat alles, omdat 's Rijkswaterstaat maar plannen maakt en teekeningen... doch aan een practische oplossing van het vraagstuk blijkbaar voorloopig nog niet denkt en als ze er wel aan denken, welnu, dan is het dat volle jaar bij denken geble ven. Zou het eindelijk niet eens tyd worden, dat een krachtige figuur hier z|jn schou ders eens energiek onderzette en den Rijkswaterstaat in krachtige bewoordingen onder het oog bracht, dat een jaar van overweging te lang is, en dat thans op zéér korten termyn practische maatregelen moeten worden genomen en dat de ver breeding nu onverwijld ter hand moet wor den genomenen onverwijld moet wor den uitgevoerd Eigenlyk is het nu toch al te laat, doch als men verder bl|jft wachten op datgene, wat de Rijkswaterstaatniet doet, dan wachten w|j het volgende jaar nog. En inmiddels bl|jft aan de Vredehof - straat een toestand bestaan, die ten hemel schreiend is, en die het nu weder nood zakelijk maakt, dat nóg een honderdtal rijksveldwachters naar Soestdijk zullen moeten worden gedirigeerd, om tenminste in dien verkeerschaos nog eenige orde te pogen te scheppen. Laten w|j hopen, dat een dergelijke krachtige figuur opstaat, om de belangen van Soestdijk en Soest te gaan bepleiten teneinde onverwijld een einde te verkrijgen aan een toestand, die naast het Paleis Soestd|jk werkelijk onverantwoord is te achten oni ook nog maar één dag voort te duren. lood DE SOESTER TURNCLUB. Maandagavond bood deze club in de groote zaal van hotel Eemland, een feest avond aan voor de leden en genoodigden, die in groote getale waren opgekomen. De directeur-leeraar, de heer J. J. v. d. Linden, riep allen het welkom toe en deel de mede, dat deze avond is ingezet als het begin van het 10-jarig bestaan op 22 No vember a.s. Spreker zal niet te lang spre ken, daar e,en ieder hier in de zaal in span ning zit, wat of het programma zal geven. De tijdsomstandigheden hebben het noodig gemaakt een verloting op touw te zetten met mooie prijzen, geschonken door vele dorpsbewoners en verder zal een speldje worden aangeboden met het wapen van Soest en het schild der „S.T.C." Spr. hoopt, dat iedereen zoo'n speldje zal koopen om daarmede de kas te stijven. De eerste dans, door de dames der club uitgevoerd, liep niet zoo als het moest gaan, doch later verbeterde dit. De confe rencier, de heer B. Vreden, hield de aan wezigen gezellig bezig. De diverse liedjes en imitaties werden met elan voorgedra gen. „De sketch van de Koffer", door Benny Vreden en Tonny Beumer werd ook vlot afgewerkt. Ook op de accordeon bleek de heer B. Vreden goed thuis te z|jn; de soli uit de opera's waren een lust voor het gehoor; het applaus was verdiend. Ook het gedeelte na de pauze sloeg in; er is volop genoten en geapplaudiseerd; het slot was een gezellig bal onder leiding van den heer J. C. Hekman. De band van den heer Joe Kr|jnen uit Amersfoort zorgde voor dansmuziek. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag kwam een bewoner van een perceel aan het Kerkpad laat tehuis en meende toen in z|jn tuin eenig onraad te ontdekken. H|j hoorde eenig gedruisch en maakte daar uit op, dat er zich iemand in den tuin be vond, die er zeker niet hoorde en zich daar waarsthjjnl|jk b|j z|jn nadering had ver stopt. Hjj zag zelfs den man wegvluchten, toen h|jeven een nader onderzoek in z|jn tuin wilde instellen. Natuurlijk werd di rect de jK)l|tie gewaarschuwd, die onver wijld verscheen en een uitvoerig onderzoek instelde. _Z|L kón echter niets anders ont dekken, dan eenige voetstappen, waarvan afdrukken werden genomen. Overigens viel er niets meer waar te nemen en ver der onraad werd ook niet ontdekt. Aan het huis was geen braak te bespeuren en er was niets ontvreemd, zoodat de man waar schijnlijk b|j zijn pogingen om binnen te dringen is verrast geworden door den be woner, die h|j zoo laat niet meer had ver- I wacht. WAAR GAAN WIJ HEEN? NATIONALE CHRISTEN GEHEEL ONTHOUDERS VEREENIGING. Maandagmiddag om 2.15 uur en 's avonds om 8.15 uur, werd door genoemde vereeni- ging een filmvertooning gegeven, eerst voor de kinderen en tenslotte voor de vol wassenen. De eerste uitvoering werd bijgewoond door 70 kinderen en werd geopend met het zingen van: „er ruischt langs de wol ken" en gebed, waarna gezongen werd van het onnoemelijk leed, dat geleden wordt door vrouw en kinderen, wanneer man en vader verslaafd is aan den drank. Na deze inleiding werden allereerst ver toond kiekjes uit eigen land, o.a. Koningin- nefeest in Blaricum, behendigheidswed strijden op den motor en schoonspringen door den heer Esser. Daarna werd ver toond: Big Boy, handelaartje in koek, in twee afdeelingen, waarom gegierd is. Vervolgens werd gewezen op het gevaar bij het gebruik en misbruik van alcoho lische dranken. In het circus Campanelli maakt men kennis met den eigenaar er van, die doorloopend „in de olie" is, waar door op den geheelen inventaris beslag werd gelegd en een paar kinderen honger lij den, maar gelukkig ontfermden een paar menschen zich over hen. Tot slot werd vertoond: „de brief van Liesje" in 2 afd., met een gevoelvol slot. Avonds werd in dezelfde zaal van Re ligie en Kunst wederom een uitvoering ge geven, die o.^. werd bijgewoond door ds. J. I. van Schaick. Na dezen avond geopend te hebben met gebed, werden vertoond kiekjes uit eigen land, daarna Big Boy, waarna de heer'J.'B. van Veen uit Utrecht, propagandist der Vereeniging, sprak over het groote leed, dat geleden wordt door het drankgebruik en het misbruik. De str|jd tegen den alcohol, om geestelijk en moreel het individu te steunen en te trachten hem van de slechte wegen af te houden verdient aller steun. Tot slot werd nog vertoond de hoofd film: „Nelly" in 5 acten, waar het gaat om twee kinderen, Peter Boulas en Nelly Berthree, welke laatste reeds vroeg ken nis maakt met het leed, dat voortvloeit uit alcoholgebruik. Zij beloven elkander, dat, als zij groot zijn geworden, samen zullen trouwen. Na verloop van jaren ontmoeten zij elkaar en herinneren zich de afspraak van vroeger. Nelly heeft echter beloofd nooit te zullen trouwen met iemand die drinkt. Peter beloofde na de eerste strui keling nooit meer drank te gebruiken en ook geen wijnbouwer te willen worden. Al les loopt tenslotte toch nog goed af. Er is genoten en instemming betuigd. Enkele aanwezigen gaven zich op als lid. Op Dinsdagmorgen te 9 uur zou aan het perceel aan den Kooiweg nummer 4 een executoriale verkooping worden gehouden ten laste van Mevr. M. W. Wamsteker- Manus, die ook als zoodanig door den exe cuteerenden deurwaarder D. Schroor te Amersfoort in meerdere bladen per adver tentie was aangekondigd. Zeer vele gegadigden uit den geheelen omtrek, zoo ook uit Barneveld en nog ver dere omstreken, waren hierheen getogen met allerlei vervoermiddelen, ten einde hun koopjes naar huis te kunnen vervoeren en velen van hen waren reeds zeer vroeg op stap gegaan. Toen zij echter tegen negenen bij het perceel, waar de verkooping zou worden gehouden, aankwamen, was de deurwaarder aldaar niet verschenen en al gauw bleek, waarom niet. Blijkbaar was de zaak, waaromtrent de verkooping zou worden gehouden, inmiddels geregeld tus- schen de eigenaresse en den opdrachtgever van den deurwaarder, zoodat de voorge nomen verkoop niet meer kon doorgaan. Daarvan was echter aan geen der opgeko men aspirant koopers iets bekend en blijk baar waren ook geen advertenties van niet- doorgaan geplaatst. Ten minste een groote schare was opgekomen en wachtte en wachttedoch er gebeurde niets en geen deurwaarder verscheen. De vele groo te kippenhokken, die zoo zeer in de alge- meene belangstelling waren, het groote opfokhuis en de meer dan 1000 jongere en oudere kippen met de groote broedmachine voor meer dan 5000 eieren, dat alles bleef alleen maar de belangstelling trekken van de van heinde en verre gekomen gegadig den, doch ze zouden er ditmaal vast en ze ker geen koopje aan behalen, zooals ze zich blijkbaar zoo sterk hadden voorge steld. Natuurlijk was dit niet doorgaan dezer verkooping voor die velen een groo te desillusie, want ze hadden groote af-

De Soester | 1938 | | pagina 2