De Nationale Feestdag. DES AVONDS EEN LICHTSTOET EN VREUGDEVUUR. „In dankbare herinnering". Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag De Versieringen. VELEN OP DE BEEN. De Nationale Vreugde dag. Het planten van een herinneringsboom in het Rosarium. Oorkonde overgebracht No. 10 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. Donderdag 3 Februari 1038 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentien worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagsmiddags 2 uur, aan het Bureau: Van Weedestraat 7 Telefoon 2962 Uitgave: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v. d. Bovenkamp Advertentien: VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS:0.80 PER DRIE MAANDEN REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 2962 - GIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 STAATSBLAD No. 380 SOEST VIERT DE BLIJDE GEBOORTE DE LICHTSTOET. Direct nadat het bericht van de Blijde geboorte overal was bekend geworden, was de feestcommissie in actie om de vereeni- gingen die zich hadden opgegeven voor deelname aan den lichtstoet, die 's avonds door een gedeelte van ons mooi dorp zou trekken, daarvan kond te doen. 'sMiddags was een programma der feestelijkheden huis aan huis bezorgd, zoodat daarop een ieder zich kon instellen. Om 6.15 uur arriveerden de deelnemers nabij de Schriksl. waar wy ook present waren en wij zagen o.a. de navolgende versieringen: de Vrij willige Brandweer met een fraai versier den wagen, waarop een arreslede stond, getrokken door 4 ooievaars, bestuurd door één ooievaar met een baby onder hoede van een zesden ooievaar, een prachtig stuk werk, schitterend verlicht, met ooievaars- oogen, die „knipperden"; verder een van de R.K. Tooneelclub „Kunst en Vermaak", een „Piet Hein" met matrozen en ma troosjes, van de Wielerbaan „Hard gaat ie", E.H.B.O. met ziekenauto, van een groep particulieren. Verder de vereenigin- gen Geref. Meisjesvereeniging „Lydia" Soestdyk, B.V.L., K.N.B. van Onder Offi cieren, C.B.B., de Jonge Werkman Soest- dijk, Oranje Garde, Mandolineclub Bravo, de Gymnastiek Ver. „Crescendo", de N.S.B., buurtvereeniging van Weedestraat, K.J.V., C.V.B., K.D.P., V.V. „Soest" e.a. Deze allen liepen in gestrekten pas of hossende achter „P.V.O." aan, die den moed er in blies en zoo trok de stoet langs de aangegeven route voorbij het Raadhuis, waar op het bordes hadden plaats geno men de heer Burgemeester met ambtske ten en zijn ega, verder notaris A. O. Dam mers en ega, Kolonel Phaff b.d., een gedeel te der gemeenteraadsleden met wethouder Gasirie, leden der feestcommissie en vele ambtenaren. Langs den weg, maar vooral by het Raadhuis, was zeer veel belangstel ling om den vroolyken stoet te zien pas- seeren die op weg was naar het Vreugde vuur op den Eng tegenover het kasteel de Binckhorst. DANKSTOND IN DE NED. HERV. KERK HET VREUGDEVUUR. Op den Eng, waar het vreugdevuur zou worden ontstoken, waren de toeschouwers reeds vanaf 9 uur samengekomen. Toen de Burgemeester nog niet aanwezig was, ver zocht het Comité aan wethouder H. J. Ga- sille om het vreugdevuur te willen ont steken, waaraan deze volgaarne voldeed, en dit was juist gedaan, toen de Burge meester met zijn ega en verdere commis sieleden, verschillende raadsleden e.a. ar riveerden. De vlam was er spoedig in; eens klaps laaiden de vlammen op, 't was als een sprookje, de fijne draadjes speelden tus- schen de vlammen door. Zooals het vuur in eens oplaaide, zoo was het ook -met de feestvreugde op dezen dag voor ons Vor stenhuis. P.V.O. zette het Wilhelmus in, dat uit volle borst werd medegezongen. P.V.O. liet zich nog een paar malen hooren; een ieder staarde naar het flikkerend vuur. Rood, wit en blauw Bengaalsch vuur werd mede ontstoken en ook bulderden de ka nonschoten er tusschen door. De brandsta pel bleef nog lang branden. Vervolgens gin gen allen naar het dorp terug en werd er gefeest tot diep in den nacht. Onze eerste tocht was naar hotel Eem- land ,waar de feestvreugde al spoedig haar hoogtepunt bereikte. The M. M. Band zorg de voor een gezellig programma, waarop lustig gedanst werd. Voor deelname werd een klein entree gevraagd; er was veel animo voor den dans; men bleef tot 2 uur gezellig bijeen. In „De Gouden Ploeg" geleek het op een boerenbruiloft; alles zong en hotste door een; het strijkje van Beek verzorgde het muzikale gedeelte; ook hier is prettig feest gevierd. In Carlton was de belangstelling helaas zeer klein. De Sax Salto's konden de danslustigen daar blijkbaar maar niet bijeen krijgen. Zoo is er hier prettig gefeest; geen wan klank werd vernomen; alles was zeer goed geregeld, ook het verkeer langs den weg. Om 10.30 uur ving in de Oude Nederl. Herv. Kerk een dankdienst aan, waardoor deze nationale feestdag werd gewijd. Onder de vele aanwezigen merkten w\j op den heer Burgemeester met zijn ega; Mw. Landweer-de Visser, Mevr. Dammers, de heer de Bruyn, wethouder der gemeen te alhier, ds. de Waal, em. pred.; de voor zitter van den C.B.B. en vele anderen. Onder de tonen van het orgel, dat ten ge- hoore bracht „Wilt heden nu treden", be traden de beide predikanten en de leden van den Kerkeraad de kerk en na stil ge bed sprak Ds. J. I. van Schaick het votum uit, liet daarop zingen Psl. 75 1. las daar op voor Psl. 33 en ging voor in gebed. On der het zingen van Psl. 33 111 werd gecollecteerd op dezen bijzonderen feest dag voor een extra gave voor de behoefti- gen. Tot tekst voor deze ure kiest Z.Eerw. Psalm 40 6. Spreker getuigde van de groote blijdschap, die heel het volk bezielt, nu na weken van spanning het groote oogenblik is gekomen bij de geboorte van een Prinses. Onze tekst spreekt van het feit, dat Israël uit de ballingschap is ver lost. God heeft het volk na vele bange ja ren teruggebracht in het Heilige Land. Steeds greep God in moeilijke oogenblikken in, ook in het leven van het Oranjehuis, en ook nu heeft Hy aan dat Huis gedacht. Hij alleen heeft het gedaan en voor ons blijdschap bereid, daarom het hoofd opge richt tot Hem. Spreker wil niet alleen de revue laten passeeren hoe God het steeds wel heeft gemaakt met Nederland en Oran je. Daarvoor moeten wij diep begrijpen en de band zien die God Nederland en Oranje bindt. Steeds heeft Hij de leiding gehad, en steeds veel wonderen verricht. De mensch telt nooit de goede gaven in het leven ont vangen, maar laten wij er nu geen vergeten, want de slechte vergeet men nooit. God heeft het land een grooten ze gen bereid. Hij had steeds de leiding in de historie van het volk. Hij heeft steeds in liefde gedacht aan Nederland en Oranje; daarom mogen wij zeggen: Hij heeft vele wonderen gedaan en waar zou men moeten beginnen om ze op te tellen; aanbidt daar om Zijn Heilige Naam. Dat alles goed is gegaan is Zyn werk, daarom het oog gericht op Hem. Na het zingen van Gez. 194 1 spreekt ds. E. Groeneveld naar aanleiding van de tekst 2 Samuel 12, het laatste gedeelte van vers 24 en 25. Spreker staat er bij stil, hoe na weken van spanning eindelijk de tij ding „een Prinses geboren", verandering bracht en vooral innerlijk is er iets veran derd, daarom is er blijde jubel in het hart. God heeft het wel gemaakt, de band God- Nederland-Oranje is versterkt. Wij zijn als Soester Gemeente in een bevoorrechte po sitie, daar wij zoo dicht bij het Paleis wonen en ook als gemeente zijn wij ver blijdt, daar de Koninklijke familie dikwijls met ons hoorde naar de verkondiging van het Evangelie van Jezus Christus, dat uit gedragen wordt in het volk. Veel vragen die onbeantwoord bleven zijn nu beant woord, maar een vraag blijft: „wat zal dit Kind zijn?" Toen de zoon geboren werd, waarvan de tekst spreekt, werd zjjn naam genoemd: Salomo, door de ouders vastge steld, want hü zou de vrede brengen. Maar God gaf hem den naam van Jedidjah, om in deze twee namen vereenigd. Wij men- des Heeren wil. Zoo was tijd en eeuwigheid schen denken bij de naam van onze Prinses aan wijlen Koningin Emma, de opofferen de, de dienares, een belofte en een ver wachting en ook aan Wilhelmina, de toe bereide, de draagster der dynastie van vrede; nu weten wij, dat Hij haar lief heeft en haar weg heeft gebaand. In deze bijeen komst geldt onze jubel in een dankstond en wij houden van het Kind, omdat het on der de gemeente en het volk wil wonen. Wij weten niet, 'wat het leven voor de jonge Prinses zal brengen, of het moeite zal zijn en verdriet, maar God zal steeds met Haar zijn; Zij is 'n Kind van God en 't Oranjehuis wordt er door bevestigd. Zonder dat kun nen wij ons Nederland niet voorstellen. Hij steune, schrage en helpe Haar en Haar Moeder en Vader lange, zeer lange jaren. Na het staande zingen van Gez. 90 ein- In heerlijke spontaniteit, heeft Nederland gefeest! in „dwaze" uitgelatenheid, is 't uit den plooi geweest! wij toonden ons, 't zij arm of rijk, van welken rang of stand, èn innerlijk èn uiterlijk: één stuk Oranjeklant! De bladen en de radio, noem de N.C.R.V., de A.V.R.O., V.A.R.A., K.R.O., de heele „zaak" deed mee! geen richting of verdeeldheid meer, maar alles éénsgezind! dat wonder wrocht ORANJE weer, èn't Prinselijke Kind! Wat worden kleine dingen groot, en groote dingen klein! als we hetzij in vreugd' of nood, dicht b\j Oranje zijn! als 't volk 't aloud Wilhelmus zingt, hier of in Oost of West, en om ORANJE zich verdringt, dan is het op z'n bést! s Gr. G. Nieuwenhuijsen. de predikant met gebed. Na de ze genbede weid gezongvn het le on 8e vers van het Wilhelmus. Hiermede was deze plechtigheid ten einde. Ter nagedachtenis van wijlen de Koningin-Moeder leggen B. en W. een krans voor het monument. Op den nationalen feestdag, des 's mor gens te 10.15 uur begaf het College van Burgemeester en Wethouders van Soest zich naar het monument, opgericht ter nagedachtenis aan wijlen Koningin Eimma aan de Torenstraat te Soest, tegenover de historische Oude Ned. Herv. Kerk aldaar. Het college bestond uit den burgemees ter, Mr. W. A. J. Visser, de beide wethou ders H. J. Gasille en D.A. de Bruyn en den hoofd-commies ter gemeente-secretarie P. C. Groot, waarnemend gemeente-secretaris. Aan den voet van het monument werd op plechtige wijze een groote krans neder- gevlijd. Deze bestond uit sparrengroen en groen van blauwe dennen, met er door ge werkt berberis en klimop, het blad van de jeugd, terwyl talrijke verzilverde sparap pels op de geheele krans prijkten; het ge heel maakte een zeer fraaien indruk. Een groote strik van breed, zacht lila lint liep uit in twee linteinden, waarop in zwarten druk het navolgende stond vermeld: Op dezen blijden Oranjedag door Soest in dankbare herinnering der Koningin-Moeder gewijd. Toen Z.Ed.Achtbare het monument was genaderd, sprak hij ongeveer als volgt: Wij willen dezen blijden nationalen feest dag niet beginnen, alvorens enkele oogen blikken te vertoeven bij de gedachte aan wijlen Koningin Emma, die ons een lichtend spoor heeft achtergelaten, waarvoor wij Haar dankbaar zijn. Wy willen Haar één minuut in dankbare herinnering gedenken. Na deze één minuut van stilte, werd ge legenheid geboden om de krans, gelegd bij het monument door het Dag. bestuur der gemeente, te bezien, waaraan dan ook door velen gevolg werd gegeven. Dinsdagmiddag te 2 uur werd in het Ro sarium tegenover den muziektempel een 10-jarig bruine Amerikaansche eik ge plant door 24 leerlingen der diverse scho len, uit elk der hoogste klasse 2 leerlingen. Vooraf begaven zich deze kinderen, verge zeld van hun vriendjes en vriendinnetjes, naar het gebouw O.W., waar op een twee wielig wagentje de boom lag vastgebon den; aan het wagentje waren Oranje, groe ne en witte linten vastgemaakt, waaraan de genoemde 24 kinderen het wagentje, dat keurig versierd was, zouden voorttrek ken. Vooraf gingen de onvermoeide leden van P.V.O., die vroolijke marschmuziek het luchtruim inbliezen; daarachter volgden de leden van het feestcomité. Toen het wa gentje op de bestemde plaats was aange komen, waar een flink gat in den grond was gemaakt, werd de boom daarin los neergezet, vastgehouden door den voorzit ter van het sub-comité den heer P. v. d. Breemer. Toen de boom goed in den grond stond, nam de voorzitter van het comité, notaris A. O. Dammers, het woord. Spreker zeide, dat hem de eer te beurt viel om een enkel woord te spreken, nu geheel Nederland juicht over de geboorte des Prinses. Na da gen van groote spanning is deze eindelijk verbroken toen Maandagmorgen te 9.47 uur het bericht kwam van de gelukkige ge boorte van een Prinses; tevens kwam toen aan veler gemoedstemming een gelukkig einde. Het plan was uitgegaan, aldus spr. van het Comité, om door de planting van dezen boom aan het nageslacht te laten zien, wat er geschied is bij de ge boorte der Prinses. Voor de jongens en meisjes die het planten zullen uitvoeren, is dit voor later dagen een aangename her innering, daar zij de jeugd vertegenwoor digen der verschillende scholen. Deze boom vertegenwoordigt een nieuwe loot aan een ouden Oranjestam. Daarop verzocht spr. den heer Burgemeester om een enkel woord te spreken. Allereerst leest dan de burgemeester de oorkonde voor, die in een blikken koker geborgen, onder den boom werd gelegd en deze luidde als volgt: de overheid dezer gemeente heeft op den len Februari 1938 de boom geplant als herinnering aan de blijde gebeurtenis bij de geboorte van een Prinses op 311'38 des v.m. te 9.47 uur in het Paleis Soestdijk, waaronder de na men van het comité. Daarna sprak Z.Ed.Achtb. ongeveer als volgt: Geachte dames en heeren, als voorz. van het Comité wil ik een enkel woord spre ken. Ik wil niet herhalen wat reeds over de Prinses is gezegd, maar ik hoop, dat de blijdschap en vreugde er niet een zal zijn van een dag, maar dieper wortel zal schieten, want er is vreugde en blijdschap allerwege, nu de band God-Nederland- Oranje is bevestigd. Daarom mogen wij verblijd zijn en spreken als mensch te genover mensch. Spreker gedenkt de ge boorte van de Kroonprinses in 1909 en spreekt een gedicht uit, dat toen is ver vaardigd. Na applaus zong de groote scha re die langs het geheele Rosarium een plaats had ingenomen, twee coupletten van het Wilhelmus. Daarna maakten de jongens en meisjes zich gereed om de kuil dicht te gooien en aan te stampen, wat enthousiast plaats had. Verscheidene foto's werden van deze plechtigheid gemaakt. De meeste belangstellenden namen later nog een kijkje bij den boom. Vellinga, die met witte Narcissen in schrijf letters liet uitkomen: „Heel Holland Ju belt", terwijl het magazijn Flora op de Soesterbergschestraat een reclamedoek had opgehangen, waarop in forsche letters stonden: „geen feest zonder bloemen". De heer G. v. d. Loo had een marsepaintaart gemaakt, waarop een kaartje met: „Wel kom" waaronder 6 ooievaars, gespannen voor een wiegje. De heer Rouwendaal in de Torenstraat vroeg de aandacht voor een nieuwe sigaar, „de luiermandjes"; „Ba- ta" had een aardige reclameplaat in de éta lage liggen; de Radio Centrale had een mooie electrische verlichting aangebracht. Aan den Braamweg zagen wij het be kende Supinatorium van Mevrouw H. W. Schuller-Beck ook fraai versierd en ver licht, wat zeer de aandacht trok. Verder ontmoette men op vele an dere plaatsen nog gevelversieringen en mooie, aandacht trekkende verlichtingen, die alle zeer in den smaak vielen en dat ook ongetwijfeld nog in de komende dagen zullen blijven doen. Want men weet het, gepropageerd wordt de vlaggen nog te la ten hangen tot en met Zaterdag a.s. en de versieringen en verlichtingen ook niet vóór dien dag op te ruimen, doch eiken avond te laten branden. Dat kan slechts de feestvreugde verhoogen en dan heeft men nog eenig meerder resultaat van de vele moeite en kosten, die aan dat alles zijn besteed. ESTAFETTE S. R. O. O. A. VAN UTRECHT NAAR SOESTDIJK. De verschijndagen van „Do Soester". In verband met het verschijnen van een extra nummer van „DE SOESTER" op den morgen van de blijde gebeurtenis zel ve, dus op Maandagmorgen, en het feit, dat de Dinsdag daarop volgende de Natio nale Feestdag was, waarop allen vrjj had den, moest het gewone Woensdagnummer van ons blad één dag later worden uitge geven, zoodat dit blad eerst Woensdag avond of Donderdagmorgen onze abonné's zal bereiken. Op onze wandeling door het dorp zagen wij zeer mooie étalages en gevelversierin- gen, o.a. het Gemeentehuis, het Postkan toor, een fraaie gevelversiering- en ver lichting van. de electriciensfLrm^ \'an Nieuwenhuis aan de van Weedestraat, be staande uit een klaverblad van vier met oranje en groene lampjes, 'n buitengewoon fraaien indruk makende, waardoor deze fir ma van haar kunnen heeft blijk gegeven; voorts de 4 winkels naast het Postkantoor, die van étalages en gevels veel en mooi werk hadden gemaakt. Verder zagen wy 'n zeer mooie kaarsverlichting bjj het huls der R.K. Jongensschool op de Steenhofstr. en bij de familie Elzevier Dom in de Prins Bernhardlaan, de Villa „Tasman" in de Steenhofstraat was smaakvol versierd en verlicht. Bijzonder mooi is de bloemenver siering In de Kerkstraat by den heer H. Het voorlezen van de dagorder, waarbij de bl\jde geboorte werd bekend gemaakt, ontketende onder de leerlingen der School voor Reserve Officieren der Onbereden Ar tillerie te Utrecht een uitbundig enthou siasme. Dit enthousiasme vond zijn hoogtepunt in het vertrek van den estafettelooper, die als eerste in de keten van posten opgesteld tusschen de Hojelkazerne en het Paleis Soestdijk wegsnelde om aan de Prinselijke woning eene oorkonde te bezorgen, waarbij de leerlingen den gelukkigen Ouders hun ne eerbiedige gelukwenschen aanboden. Aan de estafette, die door het bestuur der leerlingenvereeniging werd ontworpen, namen alle leerlingen 118 in getal deel. De oorkonde, door eenige der a.s. re serve-officieren opgesteld en gecalligra- feerd, luidt als volgt: OORKONDE. „De leerlingen der School voor Reserve „Officieren der Onbereden Artillerie te „Utrecht mogen Uwen Koninklijken Hoog heden hunne eerbiedige gelukwenschen „aanbieden met de blijde geboorte van Hare „Koninklijke Hoogheid en bidden Uwen „Koninklijken Hoogheden toe, dat het Go- „de behage de jongste Oranjetelg te doen „opgroeien tot vreugde van Uwe Koninklij- „ke Hoogheden en tot heil van het Neder- „landscRe volk. „Als blijvend teeken van hunne onwan kelbare trouKv en onveranderlijke aan hankelijkheid aan het roemruchtig Huis „van Oranje-Nassau hebben de leerlingen „der School voor Reserve Officieren der „Onbereden Artillerie een hunner mede leerlingen deze oorkonde doen opstellen „en deze in estafetteloop doen overbren gen naar de gezegende woning, waar „Neerlands gelukszon heden nog krachtiger „mocht gaan stralen. „Utrecht, 31 Januari 1938. „Namens de leerlingen der School „voor Reserve Officieren der Onbe reden Artillerie, „Het Bestuur der leerlingenvereeniging, „Voorzitter Mr. H. F. L. Wensink. „Vice-voorzitter C. H. Krantz. „Penningmeester J. J. L. v. Wessem. „2e Secretaris J. C. Kist. „Secretaris H. Baron van Lawick. De voorzitter der Vereeniging, de korpo raal Mr. H. F. L. Wensink overhandigde, als laatste estafettelooper, de oorkonde ten paleize. De koker, waarin de oorkonde werd ver voerd en aangeboden, is met perkament bekleed, terwijl het goudombiesd deksel mét een rood artillerielint aan den koker is bevestigd. Op den koker komen in volgorde voor: de prinselijke wapens door een kroon ge dekt, de spreuk voorkomend op het veld kanon: „Den Vaderlandt ghetrouwe, blijf lek tot ln den doot", het artillerie-embleem n.1. de gekruiste kanonnen met kroon en ten slotte de letters: S. R. O. O. A. Al deze teekeningen en letters zyn in kleuren uitgevoerd. Voorwaar een aardig en origineel idee van de S.R.O.O.A,

De Soester | 1938 | | pagina 1