Van het Kantongerecht. Nieuws- eu Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag JUBILEUM-MAAND VERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL De wèg naar den WEG. Bekendmakingen Dienaren der gedachten No. 12 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. Woensdag 0 Februari 1938 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagsmiddags 2 uur, aan het Bureau: Van Weedestraat 7 Telefoon 2962 Uitgave N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. 0. v. d. Bovenkamp Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS„ ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS:0.80 PER DRIE MAANDEN REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 2962 GIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 STAATSBLAD No. 380 (Officieel) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest, Gelet op het bepaalde by de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis: dat op de secretarie der gemeente ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van A. H. J. Thomas, Paulus Potterlaan 1, te Soest, om vergunning tot het oprichten van een wassmelterij, welke was wordt vermengd met terpentijn en afgevuld in doozen of bussen, in het perceel Groote Melmweg No. 2, kad. gemeente Soest, sec tie A. No. 1942; dat op den llden Februari 1938, des vóórmiddags te 11 uren gelegenheid is om ten gemeentehuize bezwaren tegen het oprichten dier Inrichting in te brengen; en dat gedurende DRIE dagen vóór dien dag op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan wor den kennis genomen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat niet tot eventueel be- .roep van de later op het verzoek te nemen beslissing gerechtigd zijn zy, die niet op de aangewezen plaats en het aangegeven uur in de vorengenoemde ingevolge art. 7 der Hinderwet te houden zitting zyn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Soest, 28 Januari 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. J. Visser. De Secretaris, Groot, l.s. Wie zyn gedachten niet beheeracht, zal weldra de beheerschlng over zijn daden verliezen. Bishop Wilson. WANNEER iemand u eens de, zoo op het oog nogal dwaze, vraag zou stellen wat nu wel het belangrijkste in de men- schenmaatschappy is, het belangrykste ter wereld, dan zoudt ge vermoedeiyk zwaar aan het prakkizeeren slaan en alle moge- ïyke nuttige zaken en instellingen en uit vindingen aan uw geestesoog laten voorby trekken, zooals vrede, electriclteit, radio, vliegtuigen, enzoovoort. Met de eene ge dachte zou zich een legioen van andere aanmelden, en ge zoudt heusch niet zoo snel een antwoord weten. En toch hoefde het antwoord niet zoo lastig te ge ven te zyn. Want alle nuttige instellingen, zaken, krachten, vindingen, de ontdekking en toepassing ervan, dat alles is toch niets anders dan de veruiteriyke vormvan gedachten. Al deze dingen zyn ontdekt uit gevonden, geconstrueerd, door rusteloos denkende geesten, ze hebben in hun ge dachten eerst vaag, daarna scherper en scherper vorm aangenomen, om ten slotte in den vorm van daden aan de wereld ge bracht te worden. Als men dit nu even goed doordenkt, beseft men dan niet, dat het denken, dat de gedachten per slot van rekening het allerbelangrijkste in de ge- heele wereld zyn! Gaat niet de gedachte altyd aan de daad vooraf, al is het ook nog zoo kort en nog zoo bliksemsnel soms Dit is geen adembenemende ontdekking, integendeel. Denkers van alle tqden heb ben er op gewezen, en de menschen ge tracht te doordringen van de groote, sim pele waarheid: „zooals de mensch in zijn hart denkt, zoo is hy"Langzamerhand dringt dit besef tot de menschheid door. Want de massa vat levenswaarheden slechts heel geleideiyk. De groote intuïties, die in haar gebied alle dingen recht zet ten en ln het juiste licht doen verschynen, dagen slechts langzaam in de geschiede nis der menschheid. Toch is er vooruit gang te bespeuren, als men er zich toe zet, de gebeurtenissen van den dag te ana lyseeren. Ondanks alle stryd en oorlogsge rucht en moeiiykheden, ondanks alle haat en wrevel en soms fel opgezweepte gevoe lens, heeft er een mate van zuivering van het werelddenken plaats. Er is meer waar heid, meer oprechtheid, omdat men de groote waarde is gaan inzien van de ge dachte en dus van de belangrykheid van de Goede gedachte. Men mag over Volkenbond en vrede, en het tegenwoordig veel sterker aanwezige contact tusschen de staatslieden der wereld denken zoo men wil, het staat als een paal boven water, dat er vóór den wereldoorlog veel minder waarachtigheid was in de betrekkingen tusschen de landen, en de diplomaat gold als een zeer glad heer, vriendeiyk van bui ten, maar die van binnen de weerzinwek kendste plannen kon koesteren jegens zyn collega's en derzelver landen. De gedach ten, het voornaamste element, waren on zuiver en huichelachtig. En de uitkomst van dit weinig fraaie spel der gedachten Een gedupeerde. Of hy van niets geweten had, durfde de burgemeester van Bameveld niet vast ver zekeren. Ons geval speelt dus af in Bameveld. Daar was sinds kort komen wonen zekere v. D. Die kwam op de bon wegens suiker- vervoer in overtreding van de Landbouw- crisiswet. Diens zaak wordt deze week te Amersfoort aangesneden. Heden werd door mr. v. d. Brand toege licht het verzoek van zyn cliënt (heden aanwezig) de autoverhuurder Ch. J. van R., eveneens uit Bameveld. Het was diens auto, de mooiste en duurste van zijn zeven wagens, die by het frauduleuse ver voer was betrokken en dus was in beslag genomen met kans van verbeurdverkla- ing, 'n auto, die in zyn huidigen toestand was te schatten op nog 2300.geen peulschilletje dus. Hoe komt u toch zoo'n duren wagen aan een vrijwel nog wildvreemde te verhu ren?, vroeg de kantonrechter Mr. Muller Massis verwonderd. Het was reeds de vierde huur. Ja, hij had by de Bameveldsche politie inlichtingen ingewonnen, vooral omdat de gemaakte ritten een zeer groot aantal ki lometers bedroegen. De politie bezat nog geen gegevens voor inlichting, maar die groote tochten maakten de zaak beden- kelyk en v. R. werd gewaarschuwd: zijn auto mocht eens gevaar loopen. U hebt dus zelft die groote risico op U genomen, betoogde de Kantonrechter. Mr. v. d. Brand bepleitte opheffing van het beslag. Het kan toch nooit de bedoeling van de Wet zyn, dat deze buitenstaander zoo groot verlies ïydt. Het O.M. kwam op tegen het vrijgeven van den wagen. Eerst de zaak behandelen van v. D. deze week. Ook de Kemtonrechter wenschte eerst deze week beslissing te nemen over dit verzoek van opheffing van het beslag.^ - -i - u De eenvoudige eiertnan. De Barnevelder W. was geverbaliseerd wegens loopen op verboden grond. Hy ging met een mand eieren naar de Barnevelder markt en fietste een binnenpad, zooals allen daar in den omtrek deden. Dat be kortte den weg een kwartier. Onze man lei nog een schepje op zijn verdediging en toen roken ook wrj iets verdachts. Dat binnenpad leidde langs per- ceelen hout, die zouden verkocht worden, en hij had ook wel zin om een perceeltje te koopen. Het leidde ook langs wildstrik ken. Dubbele reden dus: weg bekorten en hout bezien. 'tWerd al te mooi. Het verbaal sprak van Berucht stroo- per, ook als hy met eieren liep. Zoo'n gladjanus toch! Hy pikte 10.in of 5 dagen voor loo pen op verboden grond. De voorrang»weg. Men weet, dat andere wetsartikelen nog niet zyn herzien in verband met de rechten van den Voorrangsweg. Zoo bestaat nog het verbod om by kruisweg of zyweg te mogen „inhalen", dus achteropkomend passeeren. Een Amsterdammer had dit met een bakkerskar gedaan op de Burgemeester Grothestraat, voorrangsweg te Soest, daar waar de Heuvehveg erop uit loopt. De Soester politie had verteld, dat dit geval als proefproces moest dienen, m.a.w. uit spraak uitlokken, of genoemd verbod van „inhalen" gold ook op een voorrangsweg. Het was echter in de bebouwde kom, merkte het O.M. op. In Amsterdam, zei ons proefkonyn, han delt men anders; zelfs in de nauwe Leid- schestraat. Ook, waar die door de Heerengracht wordt gesneden?, vroeg de Kantonrech ter ongeloovig. Nu, hier krijgt U 6.om het u mo gelijk te maken in hooger beroep te gaan. Het O.M. had snedig opgemerkt, dat wachten het ergste is, wat een automobi list kan overkomen. Advocatuur ook een Onderneming? Beklaagde, de Amersfoortsche advocaat en procureur mr. Frima, kwam er wel tegenop, dat zyn advocatenzaak een onder neming werd genoemd, maar het is nu eenmaal een üitgemaakte zaak, onlangs vastgesteld, dat het advocatenkantoor met personeel ook valt onder de Arbeidswet. Daar dient arbeidsreglster en arbeidslijst aanwezig te zyn. Volgens mr. Frima zijn er in Utrecht wel 20 collega's ingevlogen. Alles de schuld van den secretaris of van den bode van de Orde van Advocaten. Deze secretaris toch had den heeren verzekerd, dat zy van hem tydig bericht zouden ontvangen, als die zaken van de Arbeidswet voor hun bureaux moesten in orde gemaakt worden. En mr. Frima had op heden nog niet die kennisgeving ontvangen. Je zou toch zeggen, dat zulke wetsken- ners in overtreding vervallen. Het O.M. wou voor het ontbreken van register en van arbeidsiyst 2 maal 5. hebben. De Kantonrechter was mild: tweemaal tien stuivers. is geweest de tragedie van 1914—1918. De les heeft zonder twyfel eenige uitwerking gehad. De roep om meer vertrouwen, eer- iykheiü en openhartigheid onder de volken werd wakker, omdat men had geleerd in te zien, dat de uiterlyke fraaiheden geen beteekenis en doel hadden, als de gedachte die er achter stond, niet goed was. Ook op het terrein der individueele be trekkingen der menschen is deze waarheid wat meer doorgedrongen, zóó zelfs, dat men de meening kan huldigen, dat wel licht op geen ander gebied van ons moder ne leven grooter vooruitgang wordt ge maakt, dan in ons groeiend besef van de macht van goed denken en de uitwerking van een correcte gedachtelyke houding op de geheele persoonlykheid van den mensch, en op zyn physieken, mentalen en geeste- lyken toestand en welstand. Een goede gedachte kan zeer, zeer veel doen. De er kenning hiervan wordt al sterker. Al gaat het langzaam. Maar laten we niettemin verheugd zyn over den vooruitgang. Want die kleine, goede gedachte kan oneindig veel grootsch voortbrengen. Iemand zeide dit eens heel aardig, in eenvoudige woor den: Uit het verguisde Nazareth kwam een timmermanszoon. Hy wandelde aan. het meer van Galilea en riep een paar eenvou dige visschers tot zich, om hem te volgen. Drie korte jaren ging hy onder het gewone volk in dat verre land rond, in een tyd, dat de aarde zelf dun bevolkt was. Waarom zouden we dan ontmoedigd zyn, omdat wat de timmermanszoon leerde de wereld van vandaag nog niet alom omvat heeft? Is het niet wonderbaariyk, dat het met dit onaanzieniyke begin, de machtige kracht geworden is, die het is? Het heeft de wereld beïnvloed. Het is de grootste macht ten goede in de wereld geworden. Dr. Ch. v. d. Br. Nadruk verboden. Jammer, dat hy er heden niet was, want dan zouden we wel een grooten mond gehoord hebben, zooals hy by het geval in de Torenstraat te Soest, 17 Nov., had opgezet. Het is daar verbod van inhalen en twee auto's bleven dan ook hangen achter een wagen. Dat was voor N. B. uit Wassenaar te kras. Die rijdt langs de twee andere en den wagen heen en werpt een Bussum- sche wielrijder ondersteboven. Eerst nog een macht praa'tjes en zelfs het verlangen van een geldelyke vergoeding. Toen hem echter het verbod van inhalen ter plaatse aan het verstand was gebracht, waren ook de praatjes ten einde en zette hij het op een galop met zijn auto. Thans 15. boete en 3.25 schavergoeding aan de Bussummer, die dus een doodeerlyk man bleek te zijn met zulke kleine vordering. Trap niet op mUn teentjes. Een jonge dame trad voor het voetlicht en haar persoonlijkheid duidde niet aan, dat ze zoo vlug zich beleedigd zou hebben gevoeld. En we genoten weer van kan tonrechter Muller Massis, hoe hy met dood ernstig gezicht zoo bol humoristisch zyn kan. De jonge dame had onder Baarn bij avond op het linker fietspad gereden; van een rechter had zy niet afgeweten. Maar hoog zat haar de behandeling, van den agent ondergaan. Op haar uiting, dat zy in de Rechten studeerde, had hy dat heel best gevonden. En hij had haar getutoy eerd, dus had van „je" gesproken. En daar had u hem zeker geen toestem ming toe verleend, zei de Kantonrechter effen weg. Ik heb aan den korpschef te Baam ge schreven over deze behandeling van het publiek, die wel niet naar zyn geest zou wezen. Dus u was boos (de kantonrechter weer) en de agent was boos. Geen wonder van dezen laatste, want hy heet de Wolf. 2.eisch en 1.vonnis. En de op winding had by deze komende Meesteresse in de Rechten de traantjes te voorschyn geroepen. Een reuze ernstig geval alzoo, dat een opkwikking bracht aan ons allen. Vrydag j.1. kwam de Kamer voor de eer ste maal in 1938 in zitting byeen onder praesidium van den heer Joh. H. v. Lonk- huyzen. Voor den aanvang der vergadering her dacht de voorzitter met eenige toepasse lijke woorden de blyde gebeurtenis in ons Vorstenhuis. Hierna sprak de voorzitter, zooals ge- bruikeiyk is in de eerste zitting van het jaar, de navolgende Nieuwjaarsrede uit: DE NIEUWJAARSREDE. Nu wy als Kamer van Koophandel voor het eerst in 1938 byeen zyn, is het my weer een biyde plicht, U allen welkom te heeten in deze vergadering. De verkiezingen, welke in het afgeloo- pen jaar plaats vonden, hebben in samen stelling der Kamer niet veel verandering gebracht. De heer VAN OS uit Doorn, die zich had teruggetrokken, is daarmede uit ons midden weggegaan. Hij was een ori- «meele figuur in onze Kamer, zyn sponta niteit en zyn wflze van spreken, liefst op rymmaat, brachten steeds stemming in de Kamer. Trouw heeft hy naar zyn gaven en talenten in onze Kamer gearbeid. Moge in zijn levensavond de zon nog schynen; ik weet zeker, dat dit de weusch van ons allen is! Als nieuw lid is in ons midden de Heer FUGERS uit Soest, dien ik dan ook spe ciaal welkom heet. Ook U, myne heeren vertegenwoordigers der pers, heet ik heel harteiyk welkom. Uwe tegenwoordigheid stellen wy steeds op hoogen prijs. Uwe publicaties en be schouwingen van het werk der Kamer kan toch ln groote mate medewerken, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken in dit district steeds meer wordt een levend organisme voor het bedqfüfaleven. In dien zin zyt gy reeds jarenlang krachtig onze steun; dit wordt merkbaarder met den dag. De Kamer werd geleidelijk tot een actief element in het bedryfsleven dezer streek. De inlichtingendienst onzer Kamer groeit nog altyd. Vergelyken wij de cyfers van 1936 en 1937, dan zien wij in het getal der diverse inlichtingen een groei van 4675 tot 5369. Het kantoor der Kamer wordt voor ons gewest steeds meer de vraagbaak, maar ook de plaats, waar men zyn moeiiykhe den en plannen komt bespreken. Dit geldt ook zeer byzonder voor de plaatselijke organisaties in dit district. Het contact daarmee wordt gelukkig op den duur steeds directer en ook geregel der. BORGSTELLINGSFONDS. In dit verband wil ik ook wyzen op den vruchtbaren arbeid, die het op initiatief der Kamer opgerichte Borgstellingsfonds mocht verrichten. Dit Fonds heeft een berg van moeilijkheden ontmoet en met heel kleine middelen veel werk moeten verzet ten. Vooral de saneeringsmaatregelen, door dit Fonds aan vele kleine middenstan ders geboden, gingen verre uit boven de zwakke financiëele draagkracht van het Fonds, al is er gelukkig de laatste weken reden van hoop gekomen, dat ook finan cieel dit Fonds een beetje ruimer zal kun- Bestuur! De algemeene toestand is in het afge- loopen jaar voor ons gewest niet rooskleu- nen werken. Onze hulde aan het actieve rig geweest. Zeide ik het vorige jaar, in myn nieuwjaarswoord, dat 1937 niet zoo donker en somber aanving als in 1936, dit optimisme is gelogenstraft. 1937 is voor by, maar licht en blijheid heeft het voor het zakenleven over het algemeen niet ge bracht; Integendeel, er ls een gevoel van onzekerheid gegroeid, dat verlammend Als we zoo eens gaan bekyken Hoe het met den straatweg staat, Zal ons dadelijk reeds blyken, Dat het daar zoo slecht niet gaat. Een bestrating die heel goed is; Een verbreeding hier en daar, En O, ongekende weelde! Zelfs een paar stukken trottoir. Eén stuk is er en dat geeft ons Nog maar steeds niet veel plezier. Dat is namelijk dat stukje Vredehof straat, naby Trier. Kyk, dat is nu heel erg jammer, Juist omdat nu binnenkort Extra drukte is te wachten Als 't verkeer normaal weer wordt. Kijkt U maar eens op een Zondag By dat stukje Vredehof straat, En dan zult U gauw verbaasd staan, Hoe gebrekkig dat daar gaat. 't Is als 't ware net een trechter Of een soort van boerentrog; 't Spoelt er door met een gezicht van: Ja, hoera! We leven nog! 't Is ten eerste zeer gevaarlijk, En ten tweede is 't niet mooi. Wat moet „men" wel denken van de Residentie van het Gooi? Als je op dat stukje straatweg Der chauffeurs gezichten ziet, Rechts een fiets en links een auto; Haalt-ie 't nog of haalt-ie 't niet? Ja, ik weet: zulk een verbreeding Kost gewoonlijk heel veel geld, Maar een flinke autobotsing Zijn we ook niet op gesteld. Stel je voor: dat stuk verbeterd! Dat was werkelyk niet mis. 'k Memoreer dit alles even, Juist omdat de wil er ls. Daarom, Heeren die dit aangaat, Is het dat ik het hier zeg. Ziet U eens wat of U doen kunt. Waar een wil ls, is een WEG! Benny Vreden. werkt op energie en durf in het bedryfs leven. Dan weer van deze zijde, dan weer van anderen kant kwamen berichten by ons binnen, die blyk geven van onbevre digende resultatenen welvaart ls nog steeds verre! OVER DE ORDENING. Nu wordt in sommige bedryfstakken ge tracht, door bedrijfsordening beterschap te brengen o.m. in de sigarenindustrie. Door wettelyke verbindend verklaring van ondernemersovereenkomsten en collectie ve arbeidscontracten, waartoe de moge lijkheid nu is geopend, meent men, dat te kunnen bereiken. Het lykt mij echter, dat in al deze pogingen met één ding niet vol doende rekening wordt gehouden, nml. met het feit, dat het bedryfsleven, vooral in de latere jaren, automatisch zelf zich reeds dat specialisatie van fabricage zich vol- bezig was te ordenen. De omstandigheid, zooals dat in meer beroepen en bedryven trok, gaf op zichzelf reeds een ordening, te zien is. Men mag geen nieuwe, opzette- lyke ordening toepassen, zonder het volle procent rekening te houden met deze onop- zettelyke, natuurlyke ordening, die zich tevoren voltrok. En het niet genoeg reke ning houden met dien feitelyken toestand maakt het zeer moeilijk, om de belangen van de diverse ondernemingen in éénzelfde bedrijfstak in één overeenkomst te regelen. Men zal toch zeker met een soort-verdee ling moeten beginnen. Het leven zelf vraagt eerste aandacht. gSgwf* DE DISTRICTSDAG. De districtsdag, die in het afgeloopen jaar te Scherpenzeel werd gehouden, mag als buitengewoon geslaagd worden aange- opkomst van belangstellenden uit heel ons merkt, niet alleen alleen door de groote district en ook daarbuiten en om zijn za kelijke karakter, maar ook, dank zy de zeer gewaardeerde medewerking van de Heeren Burgemeesters van Renswoude en Scherpenzeel, om zyn samenbindende en opgewekte stemming. In het afgeloopen jaar mocht de Han delsschool te Amersfoort op feesteiyke wy- ze haar zilveren Jubileum vieren. Natuur- ïyk heeft ook de Kamer daarin meege-

De Soester | 1938 | | pagina 1