Van het Kantongerecht. Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag Vooruitgang. HET NIEUWE GARNIZOEN TE SOESTERBERG. DAGBLAD GOOI- EN EEMLAN DER No. 14 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAASGANG. Woensdag 16 Februari 1038 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagsmiddags 2 uur, aan het Bureau: Van Weedestraat 7 Telefoon 2962 Uitgave: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v.d. Bovenkamp Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS-, ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS:0.80 PER DRIE MAANDEN REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 2962 - GIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 STAATSBLAD No. 880 De vooruitgang van de wereld hangt voor een groot deel van daden af, die de geschiedenis niet opteekent; van personen, die in stilte een leven leiden van zelfopofferende liefde en trouw en in lang vergeten graven rusten. G e o r E 1 i o t. GEMEENTERAADSVERSLAG Gedep. Staten zien de voordeelen nog niet zooveel komen. THOMAS CARLYLE heeft eens ge zegd, dat elk grootsch werk in het eerst voor onmogelijk werd uitge kreten. En dat zien we dagelijks om ons heen bewaarheid, zoowel op het gebied van de internationale samenleving, en het con tact met andere volken, als op het gebied van industrie en techniek. Het zijn steeds de groote denkers, de heldere koppen, man nen en vrouwen met een groot geloof, een wijd begrip, en met visie en ondernemings geest geweest, die lang vóór de anderen hebben gezien, dat het w e 1 kon, en die aan de pessimisten, de kortzichtigen, de kleingeloovigen die aan de onverbiddelijk voortwentelende wielen van den tijd wilden gaan hangen, toonden dat het w e 1 kon. De ondanks alles ook ondanks den schijn van tijdelijke stagnatie of teruggang zelfs vooruitgaande internationale aa menwerking op het gebied van politiek, recht, techniek enz. is er een sprekend be wijs en duidelijk symptoom van. Zoo is door sommigen langen tijd volgehouden, dat het verschil in taal en gewoonten altijd een onoverkomelijke hinderpaal zou vor men voor een goed begrijpen der verschil lende volken onderling. En wat zien we in in de laatste tien, twintig jaren gebeuren? Dat steeds nauwer contact tusschen de volken tot stand komt middels radio, lucht verkeer enz., dan men zich ooit had kun nen droomen. Waar de goede wil aanwezig was is getoond, en in de praktijk bewezen, dat men, mede door de hulp van de steeds voortschrijdende techniek, elkaar heel goed kon begrijpen en verstaan. Moderne vindin gen maken het tegenwoordig mogelijk, groote internationale congressen te hou den, met duizenden deelnemers van aller lei nationaliteiten, waar lieden in diverse talen redevoeringen houden voor men schendie de taal waarin die rede voeringen gehouden worden, niet verstaan. Maar vlak bij den spreker zitten dan vier, vijf tolken opgesteld, die in een microfoon spieken, en in vier, vijf talen onmiddellijk de rede van den spreker vertalen. De luis terenden kunnen, gewoon op hun plaats in de zaal gezeten, een koptelefoontje over het hoofd stulpen en, door middel van een knopje vóór hen, zichzelf inschakelt op den Duitschen, Franschen, Engelschen of Italiaanschen tolk. Op die vernuftige ma nier hoort de een Fransch, de ander naast hem Duitsch, weer een ander Engelseh. En zoo hooren al die lieden van verschil lende nationaliteiten op hetzelfde oogen- blik wat de spreker daar vóór hen op het podium in een vreemde taal zegt. Door deze vinding van een Amerikaan, Edward Filene, is de samenspreking op interna tionale congressen op buitengewone wijze bevorderd en versneld en de internationale gedachtenwisseling en verstandhouding tevens zeer vereenvoudigd. Wat schijn baar onmogelijk was, is niettemin tot stand gebracht. Ook onder de menschen en volken is een mate van wederzijdsch begrijpen en ver staan tot stand gekomen, die we enkele tientallen jaren geleden onmogelijk had den geacht. In het zakenleven doen oude, egoïstische principes het niet meer en dringt langzamerhand een besef van de plicht tot dienen door, wat gepaard gaat met een betere waardeering van den mede- mensch. Dat is alles niet zoo gekomen, doordat iedereen het voor onmogelijk hield dat zulke principes die in wezen niets anders zijn dan heel gewone, eenvoudige christelijke grondbeginselen meer en blijvend deel zouden gaan uitmaken van de gedachte en motieven der menschen. Maar dat is er gekomen, doordat enkele, en later meerderen het juist w e 1 moge lijk achten. We zijn er langzamerhand een gewoonte van gaan maken, alle zaken niet uitsluitend te beschouwen van het enge, zelfzuchtige eigen standpunt alleen, maar we zijn breeder, beter, vriendelijker en met meer liefde gaan denken over de men schen om ons heen, over hun verlangens, hun wenschen, hun welstand, hun geluk. En dat is het geweest, dat de vooruitgang heeft gebracht. Een woord van Epictetus is hierop van toepassing. Indien gij van iets een gewoonte wilt maken, doe het; indien gij er geen gewoonte van zoudt wil len maken, doe het niet! Welnu, we wilden er een gewoonte van maken, en dus deden we het. We zijn wat zachter B. en W. OPTIMISTISCHER. Uitvoerige en interessante discussies. Met 12 tegen 2 stemmen besloten den grondaankoop voer 50.000.— te handhaven. Maundagmiddag, 14 Februari 1938 kwam de Gemeentelaad van Soest in spoed- eisehende openbare vergadering bijeen, om 4.30 uur, meer in het bijzonder in verband met de bezwaren, die Gedeputeerde Staten van Utrecht hadden gemaakt tegen het ge meenteraadsbesluit van 3 Februari j.1. tot aankoop van grond te Soesterbeig voor de te stichten Genie-kazernementen aldaar. Op den heer van Klooster na, zijn alle leden aanwezig, derhalve 14 in getal. Na de gebruikelijke opening en een me- dedeeling, dat de heer H. van Klooster we gens ongesteldheid niet kan komen, stelt de burgemeester aan de orde: 1. Schrijven van Ged. Staten, verzoe kende in nadere overweging te nemen het in de vergadering van 3 Februari j.1. geno men besluit tot aankoop van grond en af stand daarvan aan den Staat der Nederlan den voor den bouw van een kazernement, met voorstel van B. en W. (No. 4998). De bezwaren van Gedep. Staten. Ged. Staten van Utrecht berichtten, dat de vraag is gerezen, of dit raadsbesluit wel kan worden geacht in het belang van de gemeente te zijn. De voordeelen, welke van de vestiging van een genie-kazerne- ment voor de gemeente worden verwacht, staan geenszins vast. Dat de woningen van het woningbouwcomplex „Ons Belang" we der door gehuwde militairen beneden den rang van officier zullen worden betrokken, is aan gerechten twijfel onderhevig, als aan hen niet de plicht is opgelegd in de nabijheid van het kazernement te wonen. Bij gebreke van deze verplichting staat te vreezen, dat zij zich, zoo niet allen dan 1 toch velen van hen, elders, bijv. in Zeist 1 of Amersfoort, zullen vestigen. Eene der gelijke mogelijkheid is er evenzeer met be trekking tot de woonplaats van officieren. Alsdan zullen de voordeelen, welke van een 1 genie-kazernement binnen de gemeente verwacht worden, niet worden verkregen. Evenmin achten Ged. Staten het zeker, dat door de vestiging van dit kazernement ter aangegeven plaatse de winkelstand in Soes terberg zal worden gebaat. Aangezien de twijfelachtige voordeelen niet zullen opwegen tegen de geldelijke las ten, welke van een aankoop het gevolg zul len zijn, verzoeken Gedep. Staten te bevor deren, dat het bewuste raadsbesluit in na dere overweging wordt genomen. Bij deze overweging ware tever.s na te gaan, of niet dezelfde voordeelen als zij inderdaad zullen komen voor Soest zul len worden bereikt, indien het kazerne ment, dat immers in de nabijheid van het kamp van Zeist moet worden gemaakt, in Zeist of in Amersfoort wordt gevestigd. Alsdan zoude Soest zich daarvoor geen of fers behoeven te getroosten, terwijl men toch de voordeelen zou genieten. Met de nadere beslissing van den ge meenteraad zouden Gedep. Staten gaarne in kennis worden gesteld. Do verdediging van B. en \V. Naar aanleiding van deze opmerking van Gedep. Staten, schrijven B. en W. het navolgende aau den Raad: Bij schrijven dd. 8 Februari j.1., verzoe ken Gedeputeerde Staten dezer provincie ons te bevorderen, dat Uw besluit dd. 3 Februari j.l. inzake koop van grond en AGENTSCHAP voor Abonnementen en Advertenties N.V. Eerste Soester El. Drukkerij v. Weedestr. 7 - Soe9tdijk gaan oordeelen over de anderen, en hebben daarbij aan levenswijsheid en eenvoud en vriendelijkheid gewonnen. Want och, het is zoo gemakkelijk om de anderen te willen misverstaan, ze verkeerd te begrijpen, hun woorden verkeerd uit te leggen, verkeerd te beoordeelen. Geef daarom ledereen, wat de Engelschen noemen „the benefit of the doubt", houdt er Tekening mee, dat ge u kunt vergissen. Met andere woorden, oor deel en veroordeel niet zoo snel, niet zoo streng, want ge zoudt u kunnen vergissen. En wat zoudt ge er zelf wel van zeggen, wanneer een ander u zoo behandelde. Het Is goed hierbij te bedenken, dat deze raad voor ons allen geldt: voor u en mij en voor dien anderen snaak. Omdatde zelfde raad die wij geven en op anderen van toepassing verklaren, een voorschrift vormt, dat we zelf wel eens heel noodig kunnen hebben Dr. Ch. v. d. Br. (Nadruk verboden). afstand daarvan aan het Rijk ten behoeve van de vestiging van een geniekazerne- ment door Uwe vergadering in nadere over weging wordt genomen. Bij Gedeputeerde Staten is n.1. de vraag gerezen of genoemd raadsbesluit wel kan worden geacht in het belang der gemeente te zijn, teiwijl er de aandacht op gevestigd wordt, dat de voordeelen, welke voor de gemeente van de vestiging Van een geniekazernement worden verwacht geenszins vast staan. Daarby wordt o.m. in twijfel getrokken of de woningen van het Woning bouwcom plex „Ons Belang" weder door de gehuw de militairen beneden den lang van offi cier zullen worden betrokken, daar dezen niet de verplichting tot wonen in de na bijheid van het kazernement kan worden opgelegd. Naar aanleiding van de opmerking, dat de voordeelen voor de gemeente niet vast zouden staan, wijzen wij er op, dat bedoel de voordeelen uit den aard der zaak niet me|t wiskundige zekerheid vast gunnen staan, doch dat het in,zaken als de on derhavige er om gaat om'een groote waar schijnlijkheid aannemelijk te maken. In dit verband zouden wij het al zeer onwaar schijnlijk achten, indien er van de momen teel 38 onbewoonde woningen der bouwver- eeniging het totaal aantal woningen is 78 niet verschillende weder betrokken zullen worden, daar toch vele menschen er de voorkeur aan geven om op niet te ver ren afstand van hun werk te kunnen wo nen. Ter staving van het vorenstaande kun nen wij mededeelen, dat verschillende on derofficieren, die het vorige jaar voor hun ne gezinnen ten tijde van militaire oefenin gen in het Geniekamp woningen van „Ons Belang" gehuurd hebben, aan het bestuur dier stichting verzocht hebben deze wonin gen ook voor den volgenden zomer weder te mogen huren. Voegen wij hier nog bij, dat juist een dezer dagen en wel op 9 dezer een aanbesteding heeft plaats ge had betreffende het anbrengen van verbe teringen in en het meer geriefelijk maken van de woningen in kwestie, dan kan vei lig worden aangenomen, dat die woningen zeer zeker in trek zijn en verschillende daarvan bewoond zullen worden. Zooals bekend, zal het gevolg hiervan zijn, dat het exploitatietekort, waarvan deze ge meente thans ernstig finantieel nadeel on dervindt, belangrijk zal worden geredu^ ceerd. Vervolgens vestigen wij er de aandacht op, dat in verband met het opnemen in het besluit van de clausule, dat in de eerste plaats arbeiders uit Soest te werk zullen worden gesteld, als vaststaande kan wor den aangenomen, dat bü den bouw van een kazernement, waarvoor zeker een bedrag van eenige tonnen gouds aan1 loon zal worden uitgegeven, alhier gedurende ge- ruimen tijd een werkverruiming op groote schaal zal plaats vinden, een omstandig heid, welke ongetwijfeld een belangrijke stijging van de koopkracht tengevolge zal hebben. Voorts kunnen wij nog wijzen op het niet onbelangrijke voordeel, dat bij de vestiging van een garnizoen verschillende personen een werkkring zullen kunnen verkrijgen, waarbij wij denken aan de z.g. burgercorvee6rs en werklieden, alsmede vrouwelijke hulpkrachten voor de keuken. Gedeputeerde Staten achten voorts niet zeker, dat door de vestiging van het ka zernement ter aangegeven plaats de win kelstand in Soesterberg zal worden gebaat. Naar aanleiding daarvan worde wederom de opmerking geplaatst, dat het bewijs eener zekerheid in deze wederom niet ver langd mag worden. Doch wij willen hier tegenover stellen, dat vooral niet uit het oog moet worden verloren, dat het kazer nement bevolkt zal worden door ongeveer 600 man," van wie verwacht kan worden, dat zij tal van kleine verteringen ter plaat se zullen maken. Wij denken hierbij b.v. aan het koopen van sigaren, fruit en an dere versnaperingen, terwijl voorts de ver schillende ontspanningslocalitelten door de vestiging van een garnizoen zullen wor den gebaat. B\j een en ander is nog niet eens gewag gemaakt van de voordeelen, welke de middenstand door de vestiging der gezinnen, ook van die van officieren, zal verkrijgen. Intusschen zal het U opvallen, dat Ge deputeerde Staten, die in den aanvang van bovenaangehaald schrijven ten aanzien van de voordeelen, welke voor deze gemeente uit de vestiging van een garnizoen zouden voortvloeien, een pessimistisch standpunt innemen, aan het slot, van hun schrijven toch, uitgaan van de opvatting, dat er voordeelen denkbaar zijn. Doch wij moeten er met nadruk op wijzen, dat bij vestiging van een kazer nement in een andere naburige gemeente de gedachte voordeelen voor deze gemeen te, hiervoren uiteengezet, geheel of groo- tendeels zullen vervallen, daar doorslagge vend zal zijn de plaats, waar het kazerne ment zal worden gesticht. Wij vertrouwen, dat U met ons College van oordeel zult blijven, dat de vestiging van een kazernement, waarnaar verschil lende andere omliggende gemeenten reik halzend uitzien, voor deze gemeente in hooge mate zal zijn toe te juichen. Wij stel len U mitsdien voor Uw besluit te handha ven en ons te machtigen een afschrift van deze nota aan Gedeputeerde Staten te doen toekomen als antwoord op hun verzoek om het besluit van 3 dezer nader te over wegen. De middenstand adresseert. De burgemeester deelt nog mede, dat is ingekomen een request van de 2 midden- standsvereenigingen te Soesterberg, de Soesterbergsche Handelsvereeniging en de R.K. Middenstandsvereeniging St. Antho- nius, die meenen, dat de meening van Ged. Staten niet getuigt van een juist inzicht. Soesterberg heeft zijn opkomst te dan ken aan de Luchtvaartafdeeling en het is van groot belang, dat het nieuwe garni zoen er nu komt, vooral voor dit gedeelte der gemeente Soest. Ook door de werkver ruiming in verband met den bouw van om vangrijke complexen en de woningen van O. Belang die nu juist verbeterd worden, mag met reden worden verwacht, dat de koopkracht zal toenemen en de gemeente lijke tekorten zullen verminderen. Daarom verzoeken deze middenstandsvereenigingen b\j de Kroon in beroep te gaan tegen deze afwijzing door Gedep. Staten. De burgemeester stelt vast, dat officieel nog niets is afgewezen, zoodat er van in beroep thans nog geen sprake kan zijn, doch heeft dit request voorgelezen, opdat alle raadsleden er van afweten. Spreker stelt thans voor den datum van transport te wijzigen van 28 Februari in uiterlijk 15 Maart en merkt tenslotte op, dat het hem leed doet, dat in eenige pers organen critiek is gegeven op deze spoed- eisekende raadsvergadering, omdat de bur gerij nu niet behoorlijk van deze aangele genheid zou kunnen kennis nemen. Spr. meent echter, dat de burgerij dezen raad heeft gekozen als de vertrouwensmannen en heeft meer vertrouwen in dezen raad, dan die pers blijkbaar heeft, die meer waarde aan de publieke opinie schijnt te hechten, dan aan het oordeel der raadsleden. Het debat. De heer Endendijk heeft een oogenblik paf gestaan over het schrijven van Gedep. Staten, dat wel heel anders is, dan wij van dat college gewend zijn. Het treedt thans véél slapper op dan anders en geeft alleen maai- een nadere overweging door den Raad als wenschelijk aan. Dit is te gek om er over te praten en is eigenlijk een klein beetje beleedigend voor den Raad, die in deze het meest bevoegd is om een practi- sche kijk op de dingen te hebben, hier in de gemeente zelf. Spr. meent, dat de Raad zich thans on mogelijk kan bekeeren en voet bij stuk moet houden en heeft gemeend even den indruk, die het schrijven van Ged. Staten maakt te moeten doen uitkomen. De heer Nooder wijst op het verschil tusschen de ambtelijke overwegingen van Gedep. Staten, die weinig zakelijk zijn en de zakelijke overweging van den Raad. In Utrecht is men toch ook op de hoogte van de vóóronderhandelingen tusschen. het De partement van Defensie en de gemeente Soest. De kazernes kunnen niet op groo- teren afstand dan 20 minuten van het oefeningsterrein komen. Door dezen bouw zal ook een behoefte element komen, ten aanzien van de bebou wing en bewoning. Spr. acht, dat Gedep. Staten zich hier niet van hun gunstigste zijde hebben laten zien. SoeBterberg is groot geworden door de L.V.A. Reeds als 3 hoofd-officieren en enkele subalterne-officieren in Soest wonen, dan is de rente van die 50.000.er al dub bel en dwars uitgekomen door de belas tingopbrengst. De pietlutterige opmerkin gen getuigen van weinig inzicht. Het is gewoon een zakelijke aangelegenheid en wij moeten onze zelfstandigheid goed be waren. De heer v. d. Ven heeft het zoo gezien, dat Gedep. Staten de speculatie ten deze voor Soest te groot achten, doch spr. heeft weinig doorslaggevende argumenten van Gedep. Staten vernomen. Spr. is voorstander geweest van het be sluit, dat wij in de vorige vergadering heb ben genomen, doch nu voelt spr. eigenlijk meer voor de oorspronkelijke voorwaarden van B. en W. Het moet Defensie ook wat waard zijn en tegen de hooge uitgaven moeten moge lijke bronnen van inkomsten staan, dus moet Defensie er ook maar eens wat te genover stellen. De heer Stroband kan zich niet voorstel len, dat Defensie voor ons zou gaan afwij ken van algemeene regels op het wonen van personeel van het leger in het gansche land. Als veel onderofficieren woonplaats gaan kiezen in Amersfoort of in Zeist, en dan 2 of 3 maal per dag bijv. 8 K.M. moe ten afleggen naar de kazernes, is dat veel te enerveerend en te moeilijk en dus zal een groot gedeelte van die onderofficieren dan na verloop van betrekkelijk korten tijd toch naar Soesterberg gaan verhuizen, dat (Vervolg pagina 2). Weer: Wat zegt de wet? Steeds maar meer wetsraadsels. De ge wijzigde Motor- en Rijwielwet spreekt van minstens 8 M. afstands van een hoek om te mogen parkeeren. Een geval in Baarn wees op verschil van lezing. Is dat 8 M. afstand van de huizenhoek of van den rij- weghoek? Het scheelt de breedte van het trottoir. Paardenspinazie. Een inwoonster van Baam had b\j de politie geklaagd, dat een paard bij stilzetten voor haar tuin zich te goed deed aan de blaadjes van haar ligusterheg. Een agent van politie toog er op uit en constateerde, dat het was alzoo. Nu had onze klaagster, toen het meenens ging worden, weer zoete broodjes gebakken. De scha aan haar heg was niet noemenswaard. Ja, zoo zijn de menschen. Wel klagen en pruttelen, Jmaar het moet niet de last brengen van het ech te, van het vervolgen. De 5.eisch smolt tot 3.vonnis. Nu is het wel lastig voor menigeen om de juiste woorden te vinden voor wat men wil uitdrukken en zoo klonk het slot vreemd van 's mans woorden: Ik heb er nooit anders gestaan. Dat mijn paard het vroeger gedaan heeft, staat niet vast. (ge volgd door): Het is in orde. EerlUk en beleefd. Aan een voor het voetlicht tredend Amersfoorter, werd gevraagd of hij zijn zonde wist. En deze verklaarde: Ik heb op het trottoir gefietst om u te dienen. Wat een beleefd mensch! Onbegrijpelijke dingen. Er was weer eens kabaal geweest voor het Bureau van Maatschappelijk Hulp te Amersfoort. Kabaal met samenloop van volk als gevolg. De herriemaker had zich niet verwijderd op order van den daar dlenstdoenden agent van politie; was dus in verbaal vervallen. 't Was, omdat ik steun verlang voor mijn gezin, zei deze op twee krukken strompe lende beklaagde. Als u niet krijgt, wat u verlangt, maakt u herrie, was het woord van het O.M., die 10.of 6 dagen als eisch stelde. Ik krUg geen steun voor m6n gezin. Ik ben 58 jaar oud en ben 53 jaar hulpbehoevend. Die persoon was dus zoo'n strompelaar vanaf zijn vijfde jaar, toch sprak hij van zijn gezin. Ja, er is geen pot of er past een dekseltje op. Ik teeken appèl aan!, klonk het man haftig. Ja, dan moet ik u wel 6.geven, zei de Kantonrechter, anders is dat appèl-aan - teekenen niet mogelijk. Dom ultleenen. Een winkelier te Soest had geweerver gunning. Laat hem nu zoo dom zijn, zijn snaphaan, plus patronen uit te leenen aan een ander om er ganzen mee te gaan schie ten in den polder bij de Eem. Niet slim! Zijn eerste verhaal, dat hem dat schietgerij was afgestolen, ging niet op. Thans is hij zijn geweer kwijt, plus 20 gulden. Een ander, we meenen ook een Soester- ling, had zijn geweer op zolder verstopt. Hoe de politie dat te weten kwam, is reeds eerder verteld. Ook hier geweer weg en 15.weg. Stroopen en de Veluwe. Die woorden vormen geen tegenstelling. Heden werd de behandeling van een onge rechtigde patrijzenschieterij voortgezet, waarbij iets anders de hoofdzaak werd. Een 20-jarig jongmensch uit Garderen bleef stijf en strak volhouden als getuige onder eede, dat hij wel de betrokken persoon ge zien had, maar niets van schieten. En toch was hij bij het onderzoek te zijnen huize er vrijwillig en uit zijn eigen mee voor den dag gekomen, dat hij de bewuste persoon had hooren schieten en een patrijs had zien oprapen. Stijf en strak bleef h\j thans op zijn stuk staan, niet gezien en niet ge zegd en hij verklaarde zich bereid zijn door den Griffier opgemaakte getuigenis te on derteekenen. Het Tribunaal zocht een uit weg. Uitstellen en verder onderzoek. Mo gelijk wordt de vader van het jongmensch gehoord. Een teekenende uiteenzetting van den volksaard daar op de Veluwe gaf de in Garderen gestatlonneerde Barneveldsche politieman. Gaat men daar officieel onder zoeken, dan weet niemand iets. Niets ge hoord, nieti* gezien. Met stukjes en beetjes moet men het uit de menschen trekken.

De Soester | 1938 | | pagina 1