Van het Kantongerecht. Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag WAT EEUWIG BLIJFT. Een tweetal hooibergbranden. GEEN VESTIGING VAN GENIE TE SOESTERBERG Woensdag 23 Februari 1038 Uitgave: N.V. EERSTE SOESTERELECTR. DRUKKERIJ, v.h. Q. v.d. Bovenkamp REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 2962 - BIRO 161166 Plaatselijk Nieuws Ged. Staten hebben thans defini tief goedkeuring onthouden. GAAT DE GEMEENTE IN BEROEP BIJ DE KROON 7 No. 17 ZEVEN EN TWINTIGSTE IAASGANG. Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagsmiddags 2 uur, aan het Bureau: Van Weedestraat 7 Telefoon 2962 Advertentiën: VAN 1-6 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS:0.80 PER DRIE MAANDEN HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 STAATSBLAD No. 880 Ach wat, zegt de man op het achter- balcon van de tram, of de wijsgeer achter bier- of bitterglas, er is in onzen tijd geen plaats meer voor eerlijkheid, voor goedheid en al dat soort fraaie dingen, de menschen hebben geen tijd meer om te denken, laat staan om aan een ander te denken, de strijd om het bestaan maakt de menschen toch zeker tot vijanden van elkaar, de roes van het steeds sneller opgejaagde leven, van het mechanische en het verstandelijke doodt immers alle fijnere gedachten, ge loof mi), beste man, de menschen hebben geen tijd meer om te denken, ze doen maar zoo wat raakis 't waar of niet, wat zegt U nou? Wat ik zeg?, mijn waarde profeet-van- het-bierglas, mijn beste filosoof van het achterbalcon van de tram: ik zeg, dat ik meen, dat U het heelemaal mis heeft. De menschen hebben geen tijd meer om te denken, zegt U? Dat is interessant. Hebt ge wel eens een radio-toestel van binnen gezien, dat blinkende wirwar van lampen en draadjes en busjes en stangetjes? Als er één draadje verkeerd zit, werkt het nietals er één contact los zit, werkt het nietEn wat zei U ook weer: geen tijd om te denken? Maar zie toch eens aan, wat een massa en gedacht is moeten worden, voordat dit wonderwerk van tech niek het geluid uit den aether wist te lok ken, wat een massa absoluut nauwkeuri ge, heel fijne, heel zuivere gedachten zijn er niet noodig geweest om dit eene radio toestel tot stand te brengen. Want bedenk wel: één enkele slordige, één onzuivere én onjuiste gedachte, en de heele zaak zwijgt zoo dood als een pier. Wat zei U ook weer: geen tijd om te denken, zuiver te denken, logisch te denken? Maar mijn beste meneer, kijk eens om je heen in de wereld, naar de wonderen van moderne techniek, naar al die ftfnbe- gaafde, fijnhesnaarde insti umenten, van electriciteit, kijk eens naar de vliegtuigen, en in de cockpit van de groote verkeers vliegtuigen, kijk eens naar zeppelins, mo toren van allerlei aard en allerlei bestem ming, naar al die ingewikkelde toestellen en apparaten die in het dagelijksch leven een belangrijke plaats innemen, en die elk voortdurende fabricage een massa heel voor zich, èn by de uitvinding èn bij de zuivere, heel nauwkeurige, logische ge dachten noodig maken. Neen, als we 't heel goed bekijken, dan wordt er meer, veel meer en zuiverder en logischer en fijner ge dacht in dezen tijd dan ooit te voren. Van daar juist, dat al deze nieuwe, fijnbesnaar de, minutieuse apparaten en vindingen ontdekt en gemaakt konden worden. En waardoor de menschengemeenschap, natio naal en internationaal, dichter tot elkaar is gekomen, in nauwer contact met elkaar. Er is meer gevoel van saamhoorigheid en gemeenschapsverantwoordelijkheid. Er is in de harten der menschen daarmee een nieuwe visie van sociale verplichtingen ge wekt. De menschen zyn gaan inzien, dat zy zich van hun moreele verplichtingen heb ben te kwijten, evenzeer als van hun wet telijke. Door de tot stand koming van een gevoelen van goeden wil en goede kame raadschap is dit geweten van derf mensch meer gevoelig geworden voor de roep van de gemeenschap. De menschen hebben ge leerd, dat het leven ten slotte is: de aan vaarding van verantwoordelijkheden of de ontwijking ervan, dat het simpel is een kwestie van zich kwijten van onze ver- •plichtingen of ze ontduiken. We denken heden ten dage misschien nog een beetje te veel over al onze rechten en voorrech ten en niet genoeg over onze plichten en verantwoordelijkheden. In deze generatie, die een macht bezit zooals nooit door eenige andere generatie werd bezeten, moeten wij ervoor zorgen, dat we de moraal, de idea len. en de hooge standaard van denken be zitten, om die macht op behoorlijke wijze te gebruiken. Want geen snelheid van over dracht der gedachte door radio of telefoon kan de plaats innemen van de gedachte zelf. We hebben altijd nog te denken. Geen arbeidsbesparend instrument kan ooit ons denken vervangen: dat blijft eeuwig. Even min kan een instrument ons oordeel inne men, of de plaats vervangen van energie, die het instrument nog steeds leiding moet geven. We moeten nog altijd werken. Er is geen vervangingsmiddel niettegenstaan de de evolutie der dingen, met al onze verbeterde fabricagemethoden is er geen vervangingsmiddel voor eerlijkheid in za ken of oprecht handelen onder de men schen. Met al onze groote snelheid in ver- DE SOESTER IMKERS BIJEEN. De imkers van Soest waren Donderdag avond in café „Zonneheuvel" aan de To renstraat bijeen In jaarvergadering, onder praesidium van den heer E. J. ten Raa. Uit het jaarverslag van den waarnemend Secretaris de heer H. A. Roos, bleek, dat het bijenjaar 1937 geen honingjaar was ge weest. De weersgesteldheid was van dien aard, dat men noch op het fruit, noch op de klaver of linde, noch op de heide van een goede dracht kon spreken. Wel heeft men de bijen onder gunstige omstandighe den kunnen inwinteren, zoodat verwacht mag worden, dat de volken in dit voorjaar sterk zullen zijn. De Penningmeester de heer A. v. Breu- kelen, kon zijn boeken sluiten met een voordeelig saldo van ruim dertig gulden. De aftredende bestuursleden de heeren Ten Raa en van Elmpt werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer W. Sukel, die wegens drukke werkzaamheden had be dankt, werd gekozen de heer M. A. Vlug ter, die voorbestemd is het secretariaat waar te nemen. De heer v. Elmpt leidde „het gezamenlijk reizen met de bijen naar de fruitstreken" in. En voor de ontwikkeling der volken èn voor de eventueele honingopbrengst is het trekken naar de bloeiende boomgaarden en de vroege wilgenkatjes onontbeerlijk. Op 13 April a.s. zal te Amersfoort de jaarlijksche bijenmarkt worden gehouden. De heer Roos, lid der marktcommissie, vertelde daar een en ander van en hoopte, dat ook daar zoowel koopers als verkoo- pers uit Soest zullen verschijnen. Ten slotte deelde de voorzitter nog me de, dat het bestuur voorstelde in April a.s. een feestavond te organiseeren en daarbij de oude honingdrank de „meede" in eere te herstellen. Enthousiast werd dit voorstel tot een besluit gemaakt en werd het Be stuur aangewezen om een en ander voor te bereiden. J.I. Vrijdag aan den Gallenk. Pelsweg. Op onverklaarbare wijze brak Vrijdag middag te ruim 4 uur brand uit in den hooi berg achter het woonhuis van den heer W. van Doorn aan den Gallenkamp Pelsweg No. 20. Men neemt aan, dat de waarschijn lijke oorzaak gezocht moet worden in het achteloos Wegwerpen van een sigaret. Even voordat de brand uitbrak, heeft een fietser het pad, dat het erf van dit per ceel doorkruist, bereden en neemt men aan, dat deze op onvoorzichtige wijze een brandende sigaret tegen den hooiberg heeft geworpen. De brandweer was bijzonder snel ter plaatse en nadat direct een 9traal op de waterleiding het uitbreiden van den brand voorkwam, heeft men later met 2 stralen, gekoppeld op de motorspuit, het vuur be dwongen. Toch bleek het noodig den geheelen hooi berg uit te halen, wat zeer veel werk gaf en het was reeds half tien in den avond voordat het laatste vuur was gedoofd. De geheele voorraad hooi, in totaal een 25.000 pond, is echter verloren gegaan, althans onbruikbaar geworden. Hiet woonhuis, dat op 7 Meter van den hooiberg was gelegen, kon door het actief optreden van onze Vrij willige Brandweer gespaard blijven, even als een klein schuurtje, dat vlak tegen den hooiberg was gelegen. Moe, maar voldaan keerde de brandweer huiswaarts, niet ver moedende, dat ook Zaterdag een hooibergbrand nogmaals de activiteit van den brandweer zou vragen. Ditmaal aan den Noorderweg 81, achter het woonhuis van den heer N. van Dijk. Omstreeks 2.20 uur bemerkten de bewoners, dat brand was uitgebroken in den hooiberg. In een minimum van tijd stond de geheele berg in vlammen. Hier was het woonhuis en enkele schuren di rect grenzend aan den hooiberg, zoodat een keersmiddelen, kan niets de plaats inne men van hoog levenspeil en moreel gedrag onder de menschen. Machtige machines kunnen nooit eerlijkheid van oogmerk of die dingen vervangen, die in het leven die nen om onstot werkelijke menschen te maken. &Y ch. v# <j sr< Nadruk verboden. overslaan van het vuur zeker niet denk beeldig was. Gelukkig was de windrich ting gunstig en toen de brandweer ter plaatse aankwam, was het vuur nog steeds tot den hooiberg beperkt. Doordat de vele slootjes in deze omgeving zeer modderig zijn en niet voldoende van water zijn voor zien, duurde het nog al even, voordat wa ter kon worden gegeven. Gedurende een korten tijd moest de brandweer zich met wat modderwater behelpen, maar niette min was dit voldoende om uitbreiding van den brand te voorkomen. Nadat ettelijke honderden meters slang was Juitgelegd naar de brandkraan aan het einde van den Heuvelweg, kon water worden betrok ken van de waterleiding. Deze hooiberg bevatte niet zooveel hooi als die aan den Gallenkamp Pelsweg en na een tweetal uren was de berg uitgegooid. Tijdens dit uitgooien deed zich nog een ongeval voor, dat echter zeer goed voor de betrokken personen afliep. Twee brand weerlieden stonden i.d. berg, toen plotseling een van de roeden het begaf. Onderling waren de vier roeden verbonden door hout werk en ook een gedeelte van dit houtwerk stortten zich midden in den berg en de kwam naar beneden. De zware eiken palen twee brandweerlieden konden juist terzij de springen, hoewel een van hen nog even met een paal in aanraking kwam. Toch liep dit ongeval bijster goed af en kunnen deze twee brandweerlieden zeker van ge luk spreken. Om zeker te zijn, heeft men toen het loshangende houtwerk en nog een roede omver gehaald. En ook dit veel werk gevende brandje was hiermede geëindigd. Bij beide gevallen dekte de verzekering de schade. R.K. TOONEELCLUB „ONDER ONS". Ten bate van den bouw van de nieuwe R.K. Kerk in Soest-Zuid, werd door de Tooneelclub „Onder Ons", onderafdeeling van de Jonge Boerenbond, een tooneel- uitvoerlng gegeven in het Parochiehuis St. Joseph in de Steenhofstraat, welke druk bezocht was, o.a. door Pastoor Voss en Lommertse, en kapelaan te Riele. Vooraf zorgde het ensemble Huijgen voor prettige muzikale uitingen, vooral in de lang gerek te pauzen tusschen de bedrijven. Nadat de voorzitter der club de heer Th. H. Visser, den avond had geopend, riep hij allen het welkom toe en hoopte, dat het drama: „heb ik mijn kind gedood" goed zal worden ontvangen, en dat elkeen een plezlerigen avond zal hebben. Daarop verkreeg Pastoor Lommertse het woord, welke getroffen is door het mooie doel, dat de J. Boerenb. zich heeft voorgesteld, om de baten van deze beide avonden (ook 27 dezer in het Parochiehuis „Ludgardis") te besteden voor den bouw van een nieuwe kerk. Spr. is dankbaar voor dit genomen initiatief en hoopt, dat velen hun offertje er voor willen brengen. Spr. wenschte de afdeeling groei en bloei toe, wat door applaus werd onderstreept. Daarop werd het tooneelspel „heb ik mijn kind gedood", in drie bedrijven, ten too- neele gevoerd, in scène gezet door Frits van Duinen. Het gegeven stuk komt op het volgende neer: Harry Leyers, fabrikant, is door zijn overmatig gebruik van wijntje en trijntje en door den omgang met zijn zoogenaamde vriend van Dorst, zoo diep in de put geraakt, dat van Borg, een geld schieter, hem niet meer wil helpen aan 5000.daa-» de rente van de twee hy potheken niet op tijd betaald zijn. Hij raakt zoover aan lager wal, dat hij failliet wordt verklaard en de fabriek verkocht wordt, evenals zijn riante villa. Maar al wijst ledereen hem nu op zijn verkeerde handel wijze, en zelfs zijn kinderen Tolne en Nol er onder lijden, niets helpt. Hy komt ten slotte terecht op een armoedige achterka mer en heeft zelfs geen geld voor brood, maar nog laat hij zijn lichtzinnige levens wijze niet varen. Als hij weggestuurd wordt door zijn patroon, omdat hij steeds te laat komt, gaat hij geweldig te keer tegen de kapitalistische maatschappij, die hem ach- teruitzet, maar eigen schuld erkent hij niet. Als ten slotte zijn jongste zoon voor dood wordt thuisgebracht door een overkomen bloedspuwing, vloekt hij het Opperwezen, maar als zijn zoontje sterft, komt hij tot inkeer en waar berouw. Hij wijst zijn zoo genaamde vriend de deur en verzoent zich met zijn broer Jan, die hij destijds de deur heeft gewezen. Het gegeven werd in den juisten toon weergegeven; jammer, dat er onder in drukwekkende momenten gelachen werd; men begreep de strekking bepaald niet. Jan Leyers, een man met een gouden hart, was geknipt voov zijn rol, evenals Harry, de boemelaar, die zijn zware rol tot het ein de geheel beheerschte. Toine, de oudste zoon was buitengewoon in zijn verachting; Nol, de jongste, een aardige knaap, die heel goed spel gaf, een mooi geluid heeft en zenuwen spelen hem geen parten. Rinus, een toonbeeld van een bediende, v. Loon, een geknipte bedrijfsleider, van Borg, een le klas afzetter, v. Dorst, een uitgaander van de bovenste plank. Stegers, een gevoe lig medicus, de deputatie uit de werklie den als geknipt. Het geheel, een gegeven, dat sloot als een bus. Kapwerk, grime en aankleeding first classe. „Onder Ons" heeft goed werk gele verd. De volgende week gaat het tooneel- stuk: „Een zwerver kwam"; zie verder an nonce. Er is volop genoten. H.M. DE KONINGIN GAAT SOESTDIJK VERLATEN. Naar wij vernemen heeft H.M. de Ko ningin het voornemen om a.s. Maandag 28 Februari uit Soestdijk te vertrekken naar 's-Gravenhage en zal daar waarschijnlijk tot na Paschen verblijven. Het is weer een toer dezen keer om van het voorgezette een smakelijke schotel te stoven. "Weer veel autogedoe, en dat ligt den lezer wat zwaar op den maag. Eerst zullen we Soest maar eens aanpak ken, dat verschillende kleinigheden bracht. Liefst geen omslag. In Soest mag overdag geen beerput ge ledigd worden. Heel begrijpelijk. Maar als er nu een verstopping komt en de boel overloopt? Daarom had G. v. d. W. uitge schept tot het euvel gevonden was, zoo zei hy. Ik kon die reparatie niet in donker doen. Best mogelijk, maar je had je tot de politie kunnen wenden. Zoo werd het he den een daalder boete. De man had zeker tegen soesah opge zien en heeft gedacht: Eigen hulp is ware hulp. Niets eigenmachtigs. De patroon E. J. M. van een melkzaak in Soest, had zyn knecht aan het werk, toen het voor dezen volgens de arbeidslijst een vryen middag gold. Maar die had deze die week daags te voren gehad; toen kon hij zijn vader in het ziekenhuis bezoeken. Ik meende, dat zoo iets wel mocht; het was ter wille van dien jongen. Maar hoe is dan contróle mogelijk?, was Ide wedervraag. Het bleef bij een gulden. Medeleven. I Mej. J. v. B. te Soest had de fiets van haar vriendin geleend, toen ze zich in Amersfoort een tand liet trekken en die fiets was 8 Januari nog niet voorzien van rood achterlicht. Bij kiezentrekken denkt men niet over andere zaken, zei de Kantonrechter, daar om maar tien stuivers. Het parkeeren op de Lange9troat te Amersfoort. Men heeft daar straatgedeelten, waar het mag, de even datum aan den kant der even-huisnummers en de oneven datums enz. Er zijn gedeelten, waar men slechts stil mag staan voor het in- en uitladen? Op zoo'n laatste stuk had de Soestenaar W. H. stil gestaan voor een winkel van radio-artikelen en de winkelier had hem gezegd, dat hij daar mocht parkeeren. 't Zou sneu zijn, zei de Kantonrechter, aie evenals wij, gaarne woorden bezigt, die de menschen zeggen, al staan ze niet in het Woordenboek, iemand weg te sturen, die mogelijk een toestel van 600.— komt koopen. Een gulden boete, voegde Z.E.A. er aan toe, en gaat nu dien winkelier maar een standje maken en blijf verder op zoo'n plek niet langer met uw auto staan dan een Gedeputeerde Staten ln deze provin cie hebben thans definitief hun goed keuring onthouden aan het raadsbesluit van deze gemeente d.d. 3 Februari, betreffende den aankoop van 5 H.A. grond te Soesterberg. Bedoeling van de gemeente Soest was deze grond om niet af te staan aan het rijk voor de stichting van een kazerne voor genietroepen. Gedeputeerde Staten oordeelen, dat het belang van een zoodanige vesti ging van genietroepen te Soesterberg, voor de gemeente Soest niet van zoo veel belang is, dat hiervoor een bedrag van rond 50.000.-— door de gemeente beschikbaar kan worden gesteld. B. en W. dezer gemeente hebben te gen hedenmiddag (Dinsdag) een spoed- eischende raadsvergadering uitgeschre ven waarin zij een voorstel doen om bü de Kroon van de niet-goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het raadsbesluit, in beroep te gaan. enkele minuut. Verdere gevallen. Een Amsterdammer deed hetzelfde on geveer terzelfde plaatse en een surveillee- rend agent had het toegestaan. Onze man moest een tafel uitladen enzette hem binnen in elkaar. Een vol kwartier verstreek. Daar heb je het nu, zei het O.M., als zoo'n agent iemand ter wille is, wordt er direct misbruik van gemaakt. Wegens het vorige geval kreeg hy ook een gulden. Het derde geval was nog leuker. Het passeerde in Barneveld, op marktdag nog wel. Ook auto laten staan, waar het niet mocht. Maar laten staan, want men had hem onderweg aan de praat gehouden. Ook deze was met een voorwiel klaar. Het was nog in den reflectoriyd, d.w.z. verlichte reflector gold nog niet als wettelijke eisch, maar onze J. de R. had zich er reeds lang van voorzien en daarom stond hy te kijken, dat hij op de bon kwam en een tweede zitting bleek noodig om den verbalisant te hooren, een brigadier der Rijksveldwacht der Utrecbl- sche verkeerspolitie. Deze bracht helder heid. De overjas van beklaagde was over de reflector gehangen en dat geroemde licht je had tevens niet kunnen branden. Het ge val passeerde op de Burg. Grothestraat in Soest. Of J. de R. Soester was, weten we niet. Hij pikte een daalder mee. Een niet verwacht antwoord. De directeur van een kantoor der Neder- landsche bank uit een der omliggende plaatsen van Amersfoort stond terecht wegens te laat doen werken van een Jong- mensch. Sedert 1 Sept. vallen deze kan doren, evenals die der advocatuur onder de Arbeidswet. Geverbaliseerd was in Octo- ber. Men had het dien eersten keer bij een waarschuwing dienen te laten, zei be klaagde. Zoo, dus liefhebber van een slappe boel, merkte het O.M. op. Ook voor uw eigen werk? Als eisch werd gesteld 4 maal ƒ3.-. Toen vroeg de Kantonrechter: Nog meer jeugdig personeel? Kom dat controleeren!, klonk 't terug. Dat heeft niets te maken met dit geval. En nog een lieflijkheid volgde. In den geest zagen we den waarn. Kan tonrechter Mr. Röell in opwinding schie ten bij zulk een repliek. Mr. Muller Massis weet zich als kanton rechter steeds te bedwingen. Zijn weder woord was er echter niet minder raak om: „Dank u voor uw antwoord.", klonk het met kalme stem. Het bleef bij 4 maal 3.—.

De Soester | 1938 | | pagina 1