Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag UITVOERIG PRINCIPIEEL DEBAT OVER DE STEUNNORMEN EN DE WACHTWEKEN. Slotbedrijf van het „Heidebloesem-schaadaal", Uitgave: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. Q. v.d. Bovenkamp REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 2962 - GIRO 161165 De Burgemeester Grothestraat wordt verbreed. De bebouwingsregeling voor de bebouwde kom onveranderd vastgesteld. No 25 ZEVEN ES TWINTIGSTE JAABGANQ. Woensdag 23 Maart 1938 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagsmiddags 2 uur, aan het Bureau: Van Weedestraat 7 Telefoon 2962 Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS:0.80 PER DRIE MAANDEN HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 STAATSBLAD No. 380 GEMEENTERAADS VERSLA G. Woorden van scherpe afkeuring van den heer Nooder. ONS BELANG" WORDT VERBETERD. Weer eens over een .her-reorganisatie" bij Openbare Werken. En over een interessant sprookje" bij Sociale Zaken. De gemeenteraad van Soest kwam Maandagmiddag 21 Maart 1938 te 2 uur in openbare vergadering bijeen ter behan deling van de reeds eerder door ons ge publiceerde agenda. Bij de opening der vergadering door den burgemeester, Mr. W. A. J. Visser, op de gebruikelijke wijze door het gelegenheid geven voor een z.g. stil gebed, bleken alle 15 raadsleden tegenwoordig te zfln. Allereerst kwam aan de orde: 1. Vaststelling van de notulen der ver gaderingen dd. 2 Dec. 1937, 21 Decem ber 1937, 3 Februari 1938, 14 Februari 1938 en 22 Februari 1938. Alle deze notulen worden onveranderd vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Ingekomen zijn: a. Processen-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Ontvanger der gemeente Soest dd. 23 December 1937 en 14 Febr. 1938 (No. 137). Voor kennisgeving aangenomen. b. Financieel overzicht van de Aid. Soest der Ned. Vereeniging E.H.B.O. over het vereeniglngsjaar 1936/1937 (No. 1897) Voor kennisgeving aangenomen. c. Overzicht van het Gasbedrijf over de maanden December 1937 en Januari 1938 (No. 240). Voor kennisgeving aangenomen. d. Verslag over 1937 van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Soest (No. 122). Voor kennisgeving aangenomen. e. Idem van de Commissie te Soester- berg (No. 135). Voor kennisgeving aangenomen. f. Schrijven van Van Herwerden te Utrecht, inzake oprichting standbeeld, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen (No. 5019). Aldus besloten. g. Een opgave van door Gedeputeerde Staten goedgekeurde besluiten van Burge meester en Wethouders tot verhuur van grond. Voor kennisgeving aangenomen. h. Een opgave van door Gedeputeerde Staten goedgekeurde besluiten van Burge meester en Wethouders tot verkoop van grond. Voor kennisgeving aangenomen. i. Beantwoording door B. en W. van door het lid P. Helmus gestelde vragen in zake de wachttijdregeling van werkloozen- steun. Dit punt wordt aan de agenda toege voegd op voorstel van den heer Helmus. j. Adres van het bestuur der R.K. Be waarschool te Soesterberg, verzoekende onder toezending van een jaarverslag over het tjjdvak van 1 Maart 1937 t.m. 28 Febr. 1938 toekenning eener subsidie uit de ge meentekas voor 1938 met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae- advies (No. 3132). Aldus besloten. k. Adres van de afd. Baarn en Omstr. van den Nederl. Bond van Hotel-, Koffie huis-, Restauranthouders en Slflters, ver zoekende afschaffing c.q. vermindering van de personeele belasting naar den grond slag biljarten, met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies (No. 5058). Aldus besloten. 1. Adres van G. J. Smit e.a. bewoners der van Weedestraat, verzoekende verbe tering aan te brengen in den toestand van den gemeentegrond, gelegen ter zijde van het blok winkelhuizen vóór Drukkerij Smit, met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies (No. 4731). Aldus besloten. 3. Vaststelling van besluiten tot begroo- tings wijziging: algemeene wijziging 1937 (No. 21/ 595); b. wijziging 1937 Spaarregeling extra B. steun aa werkioozen (No. 21/597) c. wijziging 1938 Spaarregeling extra B. steun aan werkioozen (No. 21/598); d. algemeene wijziging 1938 (No. 21/ 596) e. wjjziging 1938 in verband met de uit voering van het boschplan 1938 (No. 4817). Kosten der politie-auto. De heer Thjjssen verklaart zich tegen voteering van het bedrag van rond 200.- voor onderhoud der politie-auto, waarmede de oorspronkelijke post nu moet worden verhoogd. Spr. was bij de begrooting voor 1937 tegen die auto, die hij onnoodig en duur vindt, daar arrestanten best per trein kunnen worden vervoerd en bl(jft nu con sequent ook tegen deze verhooging. De heer Gasille heeft nooit iets gehoord over door den heer Thijssen bjj Gedep. Staten hierover ingediende bezwaren. Bij de begrooting voor 1938 is ook hier over niet gesproken, dus het principe is toen wederom aanvaard. De heer Nooder had ook bezwaar tegen deze overschrijding, doch is wel iets te vreden gesteld, nu h(j heeft vernomen, dat een /scherpere contröle op die uitgaven zal worden gehouden en naar sterke bezui niging op dit onderdeel zal worden ge streefd. De heer Stroband merkt op, dat de be- grootingspost nu bijna eens zoo groot is geworden, waartegen ook spreker bezwaar heeft. Thans behoort echter dit crediet, dat reeds is gebruikt, echter wel te wor den toegestaan, want het geld is eenmaal uitgegeven. Alleen vraagt spr. herhaling van dergelijke overschrijdingen te voorko men, want dan is zoo'n raadsbesluit mos terd na den maaltijd. De burgemeester voelt voor de princi- pieele bezwaren van den heer Stroband wel wat, doch niet voor die van den heer Thijssen. De heer van de Ven dringt aan op zuini ger verbruik en beheer in de toekomst. De diverse besluiten worden dan onveran derd vastgesteld. j 4. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 3 Februari 1938 tot het aan gaan van een geldleening (No. 4B40). Conform voorstel wordt besloten. 5. Voorstel tot vaststelling van rente percentages voor 1937 voor verstrekte en opgenomen gelden gasbedrijf (No. 960). Conform de voordracht vastgesteld. 6. Voorstel tot toekenning van een gra tificatie aan een volontair van gemeente werken (No. 3203). Voor de zoovee Iste maal: De Her-reorganisatie b(j Gemeente- Werken. De heer Hilhorst is niet tegen een gra tificatie, doch meent, dat het werk van het toenmaals ontslagen personeel nu wordt uitgevoerd door volontairs, die gratificaties krijgen, wat geheel onjuist is. Spr. stelt voor allereerst te behandelen de vroeger ingediende her-reorganisatie voorstellen en in afwachting daarvan dit punt thans aan te houden. Wethouder de Bruyn merkt op, dat zoo lang als Gedep. 3taten de begrooting voor 1937 nog niet hebben goedgekeurd, wq over eenige her-reorganisatie nog niet kunnen beslissen; eerst afwachten totdat do dienst volledig zal z(jn ingericht op grond van de reorganisatie en dat is nog niet het geval. De betrokken volontair mag van deze zaak toch wel niet de dupe worden en die ver dient deze gratificatie ongetwijfeld. De heer Hom is ook niet tegen deze gra tificatie, doch wil een der op wachtgeld ge stelden dan liever op Gemeente Werken weder te werk stellen; dat is logisch en bil lijk. De heer Thjjssen wil ook de her-reorgani satie eerst onder het oog zien. De heer Stroband wijst er op, dat de nog niet geheel doorgevoerde reorganisatie eerst een bepaalden tijd genoemd is een jaar moest doorwerken, alvorens men over weder verandering zou kunnen spre ken; daarbij heeft de raad zich tenslotte nedergelegd. De heer Hilhorst vraagt, waaruit het sa laris van den huidigen opzichter nu eigenlijk wordt betaald. Spreker is voor onverwijlde her-reorganisatie, gezien de vele flaters, die ze zelf aan Openbare Werken toege ven te hebben begaan, en waardoor spoedi- ingrijpende verandering aldaar noodza kelijk is. De heer Nooder acht principieel het in stituut van volontairs uit den booze, want die nemen altijd de plaats in van anderen. De betrokken volontair mag daar echter niet de dupe van worden. De heer Endendijk is het daarmede vol komen eens. De heer van Klooster brengt naar voren, dat aan den betrokken volontair nimmer uitzicht op een vaste werkkring is gegeven, noch op eenige salarieering, integendeel. De heer Hilhorst wil de heele aangele genheid opnieuw onder het oog zien, doch de burgemeester merkt energiek op, dat zulks nu niet aan de orde is, waarop het voorstel over de gratificatie ad 200.- z.h.st. wordt aangenomen. 7. Credietaanvraag voor de aanstelling van een adjunct-commies ter secretarie aan de afdeeling Sociale Zaken (No. 5051). Over een nieuwe adjunct-commies. En over een „sprookje". De heer Nooder wil een sprookje vertel len en heeft het over een nieuwen, jongen burgemeester, die geheel onopgemerkt zijn ambtenaren controleèrde en op een gegeven oogenblik tot een dier ambtenaren, die een inwoner over de balie te woord staat, zegt: „weet U wel, dat aan den. anderen kant van het hekje ook menschen staan?" Er moet daar aan die afdeeling iemand komen met groote paedagogische capacitei ten, in staat om de menschen, die aan den anderen kant van 't hekje staan, voldoen de te kunnen begrijpen. Dat is een eerste vereischte voor die afdeeling. De heer Endendijk zegt, dat is gebleken, dat, nu een ambtenaar is weggegaan, daar de boel wat in het honderd loopt, zoodat een volledig ambtenaar daar bepaald noo- dig is. De heer Hom meent, dat met een amb tenaar zonder diploma's hier wel zal kun nen worden volstaan en wijst op den hui digen bureelambtenaar. Wethouder Gasille antwoordt, dat dit voorstel eigenlijk al een jaar oud is, daar men bjj Sociale Zaken niet met twee volon tairs kon blijven volstaan; aanvulling van krachten is bepaald noodig, doch is eigenlijk al te laat. De heer van de Ven vraagt naar de po sitie van den huidigen ambtenaar op die afdeeling. De heer Hilhorst blijft tegen een nieuwen ambtenaar met diploma's, want dat is duur. Iedereen moet behoorlijk behandeld behandeld worden. De burgemeester zegt, dat vóór alles iedereen behoorlijk behandeld dient te wor den door de ambtenaren dier afdeeling. Dit voorstel houdt natuurlijk geen afkeu ring in van hetgeen de vertrokken ambte naar heeft gedaan; indertijd heeft spreker reeds laten doorschemeren, dat hij die af deeling ongenoegzaam bezet achtte. Het betreft daar buitengewoon moeilijke en in gewikkelde kwesties, die telkens door mi- nisterieele circulaires veranderen, zoodat het de grootste moeite kost steeds „bij" te blqven. Vandaar de eisch van een gediplomeerd ambtenaar, in staat zich behoorlijk in te werken. De heer van de Ven wil de verdere hervorming dan gaarne overlaten aan den burgemeester, indien deze dien ambtenaar bepaald noodig meent te hebben. De heer Helmus is het eens, dat het zeer noodzakelijk is een zeer deskundige kracht daar te hebben, mede in staat om ook het hoofd dier afdeeling volledig te vervangen bjj diens ontstentenis. De heer Hilhorst vraagt, of de huidige ambtenaar daar niet in staat voor is. De burgemeester wil op al die vragen nu niet ingaan. Hij vraagt dringend hem dien ambtenaar toe te staan, die hij be paald noodig acht en de raad kan vertrou wen, dat daarvan een zoo goed mogelijk gebruik zal worden gemaakt. De heer Nooder brengt naar voren, dat als inderdaad blijkt, dat een gediplomeerd ambtenaar noodig is, de niet gediplomeer den dan in het gemeentelijk belang moeten wijken. De heer Hilhorst meent, dat het omge keerde dan ook van toepassing is en dat eventueel minder bruikbare gediplomeer den zullen moeten wijken voor beter bruik bare ongediplomeerden. Tenslotte wordt het voorstel aanvaard, alleen met de' stom van den heer Hilhorst tegen. 8. Voorstel in verbaud met de verbete ring der woningen van de woningstichting „Ons Belang" (No. 821). De heer Helmus vraagt naar de beslis sing op de gunning, waarbij blijkt, dat deze nog niet is gevallen. De heer Hornsveld wil met dit voorstel wachten op de beslissing door de Kroon op de voorgenomen kazernebouw met dien grondafstand te Soesterberg. De veranderingen b(j „Ons Belang". Wethouder de Bruyn meent, dat dit voorstel daar niets mede te maken heeft. 78 woningen zullen alle buiten geschil derd worden, 37 worden algeheel hersteld, 25 gedeeltelijk hersteld en 16 woningen hebben eenig herstel nog niet van noode. In de voorgevels zullen nu groote glazen ra men komen, waardoor de huizen een beter aanzien krijgen. Dit voorstel hangt niet af van de vraag, of die kazerne wel of niet zal worden gebouwd; de woningen moeten in elk geval worden verbeterd. De burgemeester onderschrijft dat en meent, dat de exploitatie-tekorten ten koste van alles moeten worden verminderd. De heer Hornsveld meent, dat deze wo ningen nimmer loonend zullen zijn te ma ken, door geen enkele verbetering. Wethouder Gasille zegt, dat de woningen hem eigenlijk nog zijn medegevallen en door deze moderniseeringen gaan die wo ningen sterk vooruit en worden ze heel ge schikt voor de ervoor vastgestelde huur prijzen. Onderofficieren of arbeiders De heer Hornsveld vreest, dat er geen onderofficieren meer in zullen komen, in dien er veel arbeiders gebruik van zullen gaan maken, De heer van de Ven hoort nu heel an dere gegevens, dan hem indertijd zijn ver strekt. De stukken waren lang niet vol doende. De kosten van toezicht ad 1000. acht spr. ook veel te hoog. Wethouder de Bruyn zegt, dat de Wo ningstichting deze voorstellen heeft gedaan. Den Haag eischt nu, dat het toezicht wordt gehouden geheel los van de Woningstich ting. De heer van de Ven wijst op de mogelijk heid van eenig gemeentelijk toezicht ge durende enkele dagen per week. De heer Hornsveld acht een scherp en dagelqksch toezicht noodzakelijk. Den heer van den Berg laat het koud, of er arbeiders of onderofficieren in komen wonen, als ze de huur maar betalen, dat is de hoofdzaak. De heer Stroband vraagt naar de even- tueele aanbrenging van vaste waschtafels. Wethouder de Bruyn deelt mede, dat den Haag wel herstel, doch geen verfraaiing wenscht en daarom tegen vaste waschta fels is. De tijd dringt nu en eigenlijk had den de woningen met Mei al klaar moeten zijn. Er is dus haast b\j. De heer Stroband vraagt naar het waar borgfonds ad 29.per woning. Hem wordt geantwoord, dat besprekingen daar over nog gaande zijn en dat ddéruit even tueel vaste waschtafels zouden kunnen worden aangebracht. De heer van Klooster vraagt, of het de moeite waard is om deze verbeteringen aan te brengen. Zoo ja, dan moet dit voorstel worden aanvaard. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel dan aangenomen. 9. Voorstel tol vaststelling eener ver ordening, regelende het toezicht op loge menten, tapperijen en dergelijke, alsmede op publieke vermakelijkheden (No. 4114) Conform het gewijzigde voorstel vastge steld. 10. Vaststelling eener verordening, hou dende voorschriften, bedoeld in art. 43 der Woningwet (No. 4664). De bebouwingsregeling voor de bebouwde kom. De heer Thijssen meent thans, dat het verleenen van ontheffing behoort te liggen bij den Raad en niet bij B. en W. Spr. is tot deze conclusie gekomen, omdat hem ge bleken is, dat B. en W. ondanks ernstige aandrang uit den Raad, toch tot het af breken van een schuurtje aan den Peli- kaanweg hebben besloten. De heer Helmus wil de hoofdweg niet ontsierend bederven en ook geen groote blokken huizen laten bouwen aan de Mid delwijkstraat, doch er zijn daar huizen ge bouwd als villa, die thans als winkel wor den gebruikt. En dat laatste moet dan ook niet mogelijk zijn. De heer Endendijk vraagt soepele ont heffing voor eenige kleinere tusschenlig gende terreintjes, waarop vroeger wel ge bouwd kon worden en nu eigenlijk niet meer, waarop eenige andere leden zich in die kwestie mengen. De burgemeester dringt er op aan, dat de sprekers het woord vragen en zich tot den voorzitter richten; anders is een behoorlijk debat in verschillende instanties volgens het reglement van orde onmogelijk. De heer van de Ven meent aan het Kerk- pad dezelfde bouw te moeten toelaten, als er nu reeds is. Aan het Kerkpad op den hoek van de F.C. Kuyperstraat wil spr. naast een woon huis, ook een garage of een venduhuis toe laten. De heer Thijssen vraagt over de oor spronkelijk ingediende bezwaarschriften, in verband waarmede spr. is voor de mo gelijkheid van ontheffing bjj bijzondere ge vallen; men moet den eigenaren niet opzet telijk schade gaan toebrengen. De heer Nooder herinnert aan het uit breidingsplan en wil alléén het gemeente belang dienen langs vaste lijnen; eventueel moeten particuliere eigenaren dan maar schade lijden. Gemeentelijk contra particulier belang. De heer Helmus vraagt naar de meening van het college ten opzichte van het veran deren van woonhuizen in winkels. Spr. kijkt alleen naar* het algemeen be lang en niet naar dat der eigenaren. Wethouder Gasille licht de voorstellen uitvoerig toe en verwijst naar de kaarten. Spreker ziet geen nut in een ontheffings mogelijkheid door den Raad. Oude rechten geven misschien moeilijk heden voor den particulier, doch het alge meene belang moet dan vóórgaan voor het persoonlijke belang. De nieuwe verordening verbiedt nu het veranderen van woonhuizen in iwinjtels, tegen overtreding waarvan straf wordt be dreigd. Eerst d&n kan daartegen worden opgetreden. Men neme deze verordening dus ook al daarom aan. De zijerfafschei- dingen moeten niet te klein worden geno men, speciaal niet op het voormalige „Mid- delwijk", dat thans héél leelijk is. Spr. betreurt het nog altijd, dat Gedep. Staten indertijd goedkeuring hebben ont houden aan het besluit van den gemeente raad om dat stuk voor de gemeente aan te koopen. Het is spijtig, dat de eigenaar daar thans schade lijdt, doch het algemee ne belang gedoogt niet daar een enge of aaneengesloten bouw toe laten. De Provinciale bebouwings-commissie is gehoord over deze voorstellen en gaat er volkamen mede accoord. De heer van de Ven vraagt of nu al die leelijke gaten zullen worden volgebouwd, doch betwijfelt dat ten sterkste; zij zullen wei blijven. De heer Thijssen komt terug op het af breken van het schuurtje aan den Peli- kaanweg en handhaaft zijn voorstel, om de ontheffing aan den Raad te brengen. De burgemeester komt op die kwestie van het schuurtje terug; alleen aan dat feit ontleent de heer Thijssen het wantrou wen tegenover B. en W., die daarin een andere meening hadden. Dat is toch wel erg ondemocratisch en 'n betreurenswaardi ge conclusie. Spr. dringt er met klem op aan deze voorstellen aan te nemen en hoopt* dat van ganscher harte. Het algemeene belang wordt hiermede ten zeerste gediend en déérop alleen moeten de raadsleden let ten. De heer van Breukelen is pznncipieel voor ontheffing door den Raad, afgezien van dat schuurtje. De heer Thijssen handhaaft zijn ideeën, waarna tenslotte de verordening wordt aangenomen met 11 tegen 4 stemmen. Te gen stemden de heeren Thijssen, van Breu kelen, Hornsveld en van de Ven. 11. Voorstel tot voorziening in vacatu res in het bestuur der stichting tot be heer van het Soester Natuurbad (No. 3313). Twee bestuursleden van het Soester Natuurbad. De heer van Breukelen trekt zijn candi- datuur in wegens tijdgebrek, waarop de heer Hilhorst opmerkt, dat die vergaderin gen steeds des nachts worden gehouden (vroolijkheid). De heer Endendijk wil liefst een presen tiegeld ten laste van het bestuur en ver zoekt B. en W. om pogingen in die rich ting te ondernemen. In de vacature-A. P. Hilhorst wordt dan benoemd het raadslid J. H. Hom met 14 stemmen tegen 1 stem op den heer J. E. van Breukelen. In de vacature-E. van Eeden, wordt be noemd de heer E. van Zoest met 13 stem men tegen 2 stemmen op den heer A. E. v. Goor den Oosterlingh. De heer Hom neemt de benoeming aan. Commissie Wering van School verzuim. 12. Benoeming van een lid der Commis sie tot wering van schoolverzuim te Soest en van een lid dier commissie te Soester berg, ter voorziening in nog niet vervulde plaatsen (No. 150). Voor de Commissie te Soest wordt be noemd de heer W. J. Kuyer, ouder Maria- school met algemeene (15) stemmen. Voor de Commissie te Soesterberg wordt benoemd de heer A. de Visser, ouder open bare school te Soesterberg met algemeene (15) stemmen. De vergadering wordt dan te 4 uur ge schorst. De verbreeding der Burgemeester Grothestraat. Na de heropening te 4.25 uur komt aan de orde: 13. Crediet-aanvrage voor verbreeding van de Burgemeester Grothestraat (No. 2808). De heer Nooder dringt aan op openbare aanbesteding, vooral waar de begrooting per perceel is opgesteld, dus geen uitvoe ring door Gemeente Werken in eigen be heer. De heer Endendijk is ook „zoo mogelijk" voor openbare aanbesteding en vraagt den wethouder of dat nu niet kan. (Zie vervolg, pagina 2).

De Soester | 1938 | | pagina 1