Kookt Electrisch. Van het Kantongerecht. Soest vóór Vijfentwintig Jaar. Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag Zindelijk en voordeelig. Ons atelier is ZONDAG'S gesloten Uitgave N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v.d. Bovenkamp REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 2962 - GIRO 161165 Fotograaf DROST Bekendmakingen Gemeenteraad. BENZINE EN PETROLEUM Voor Uw zijden kousen en ondergoederen naar Van Weedestraat 28 - Tel. 2804 GRATIS AANLEG Belastingadviezen. Boekhoudingen. No. 49 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG Woensdag IS Juni 1938 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagsmiddags 2 uur, aan het Bureau: Van Weedestraat 7 Telefoon 2962 Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNNEMENTSPRIJS: f 0.80 PER DRIE MAANDEN HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 STAATSBLAD No. 380 met uitzondering voor tijdig van te voren aangemelde opnamen (Officieel) GEMEENTERAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat een openbare vergade ring van den Raad dezer gemeente is be legd tegen Maandag, 20 Juni 1938 te 14.30 uur. Soest, 13 Juni 1938. De Burgemeester voornoemd, H. J. Gasille, l.b. BEKENDMAKING. De Voorzitter van het Centrail Stem bureau voor de verkiezing der leden van de Commissie uit de ingezetenen, bedoeld in art. 158 der Gemeentewet, in verband met de voorgenomen grenswijziging tus- schen de gemeenten Soest en Amersfoort, maakt bekend, dat vanaf heden ter secre tarie der gemeente voor een ieder ter in zage is nedergelegd zijn besluit ter be noeming van een lid dier commissie, nood zakelijk geworden door de ontslagname als lid van den heer J. H. Grift, en door het niet aannemen van de benoeming door den heer A. Entrop. Soest, 8 Juni 1938. De Voorzitter voornoemd, H. J. Gasille, l.b. COLLECTE FONDS GEWAPENDEN DIENST. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest maken bekend, dat de jaar- lijksche collecte ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden in deze gemeente zal worden gehouden aan de huizen der ingezetenen in de week van 20 tot en met 25 Juni 1938. Zij achten het niet ondienstig de inge zetenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend, om dat gene te doen, waartoe de Staat verplicht is, maar om ondersteuning bij wijze van gratificatie te verstrekken aan behoefti ge oud-militairen. Blijkens het algemeen verslag van het Fonds over 1936 werd aan 101 verminkten uit Nederlandsch Indië en aan 693 infir- men en veteranen uitgekeerd een som van 47.400.terwijl de opbrengst der col lecte 11.214.bedroeg. Uit deze cijfers blijkt, dat de collecte van werkelijk belang is, zoodat wij een woord van aanbeveling op zijn plaats ach ten en vertrouwen, dat de ingezetenen door milde offers blijken van hun belang stelling zullen geven. Soest, 10 Juni 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Buigemeester, H. J. Gasille, l.b. De Secretaris, J. Batenburg. De Raad der gemeente Soest in in open bare vergadering bijeenge toepen tegen Maandag 20 Juni 1938 te 14.30 uur, ter be handeling van de volgende: AGENDA: 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid J. H. Grift, zulks ter voorziening in de vacature, ont staan door de ontslagname van den heer P. Helmus (No. 5112). 2. Vaststelling van de notulen der ver gaderingen dd. 5 Mei en 1 Juni 1938. 3. Mededeeling van ingekomen stukken. 4. Vaststelling van begrootingswfózigin- gen dienst 1937: a. in verband met opmerkingen van Ged. Staten en de commissie van overleg inzake gemeentebegrootingen (No. 21-618; 4444). b. in verband met reserveering gcldlee- ning (No. 21-625). c. diverse posten (No. 21-624). d. overschreden posten gemeentewer ken (No. 21-620). e. in verband met verdeeling vaste loonen arbeiders gemeentewerken (No. 21- 621). f. gemeente- en gasbedrijf sbegrooting (No. 21-619; 23-51). g. gemeente- en wegenfondsbegrooting (No. 21-622; 24-24). 5. Voorstel tot het verleenen van een aanvullend crediet van f 10.137.18 aan VOOR PRIMA -~— naar de „WITTE POMPEN" Groote afnemers vraagt prijs. STEENHOFFSTRAAT 25 maatschappelijk hulpbetoon (No. 21-626). I. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de heffing van rechten voor het ophalen van asch en vuilnis (No. 4777). 7. Vaststelling van een besluit om de wettelyk voorgeschreven medewerking te verleenen tot aanschaffing van 10 nieuwe schoolbanken, nieuwe gordijnen en nieuwe matten ten behoeve der R.K. U.L.O.- sehool (No. 5103). 8. Voorstel tot het aangaan eener nieu we overeenkomst met de N.V. „Gekro" te Overschie inzake vernietiging van afge keurd vee en vleesch (No. 353). 9. Voorstel tot wijziging van de veror deningen, betrekking hebbende op de on derscheidene vaste commissiën uit den Raad (No. 3333). 10. Vaststelling van een besluit tot wij ziging der Zomerhuisjesverordening (No. 4628). II. Vaststelling van een besluit inzake sluiting van de Spoorstraat ingevolge de Motor- en Rijwielwet (No. 1535). 12. Voorstel tot het verleenen van eer vol ontslag aan N. C. van den Berg als fit ter bij het gasbedrijf (No. 1554). 13. Vaststelling van besluiten inzake gümeente-eigendommen, t.w. a. tot het in eigendom overnemen van strooken gronds, gelegen aan den Verleng de Postweg, van F. Weys en H. v. Ooste rum, (No. 5104). b. tot het in eigendom overnemen van een strook gronds, gelegen aan de Vrede hofstraat van C. P. Hogestijn (No. 5032). c. tot verhuur van grond aan W. van Breukelen (No. 2706). d. tot intrekking van het raadsbesluit dd. 21 Maart 1938, le afd. No. 4867, be treffende o.a. verkoop van grond aan D. van Amersfoort en tot verkoop van grond aan genoemden persoon (No. 4867). 14. Behandeling van belastingreclames. Soest, 13 Juni 1938. LIJST VAN INGEKOMEN STUKKEN voor de raadsvergadering van 20 Juni 1938. a. Proces-verbaal van kasopname van den gemeenteontvanger (Nr. 137). b. Jaarverslag en rekening over 1937, alsmede de begrooting voor 1938 der Ver. „Wijkverpleging Huis ter Heide en Om streken" (Nr. 555). c. Kostprijsberekening over het jaar 1937 van de voor Amersfoort benoodigde hoeveelheid gas (No. 200). d. Adres van Af deeling Utrecht van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren inzake verantwoordelijkheid bij vervan-1 ging van den gem. ontvanger met voor stel dit adres te behandelen bij het nieu we ontwerp-ambtenarenreglement (Nr. 5134). e. Verzoek van de Provinciale Utrecht- sche Ver. tot bevordering der hygiëne van Moeder en Kind om subsidie voor 1939 met voorstel dit verzoek te behandelen bij de begrooting voor het jaar 1939 (Nr. 3365). f. Jaarverslag over 1937 der Rijwiel pad-ver. „U.M.O." (Nr. 185). g. Besluit van Gedeputeerde Staten tot verdaging van hun beslissing op het raads besluit tot verzekering van gemeentegel den (Nr. 4651). h. Verzoek van C. G. J. v. He\jst om een vaste aanstelling in gemeentedienst, met voorstel om dit verzoek voor kennis geving aan te nemen. (Nr. 1677). i. Besluit van de stichting tot beheer van het Soester Natuurbad tot wijziging van de begrooting voor het jaar 1937. j. Overzicht van het Gasbedrijf over de maand April 1938 (No. 240). k. Schrijven van G. J. Smit, houdende verzoek tot aanleg en verharding van een deel van weg No. 39 van het uitbreidings plan, welk verzoek bereids in behandeling is genomen, met voorstel dit in handen te stellen van B. en VV. om prae-advies (No. 4731). Punt 6 van de Agenda. Rechten voor ophalen van asch en vuilnis. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Bij ons voorstel dd. 2 September j.1., 4e afdeeling No. 4777 boden wij U ter vast stelling aan een ontwerp-besluit tot wijzi ging van de verordening op de heffing van rechten voor het ophalen van asch en vuil nis in deze gemeente, vastgesteld bij raads besluit van 17 October 1912, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 30 December 1912 No. 123. Tegen dit ontwerp-besluit, dat in Uwe vergadering van 9 September 1937 werd behandeld, rees voornamelijk het bezwaar, dat voor het ophalen van het winkel- en/of bedrijfsvuil een afzonderlijk tarief was be paald. In velband daarmede werd het voorstel tot een volgende vergadering aan gehouden. Wij hebben getracht aan het gerezen be- zwaar tegemoet te komen door in de U hierbij ter vaststelling aangeboden veror dening op de heffing van rechten voor het ophalen van asch en vuilnis in deze ge meente de hoeveelheid asch en vuilnis te bepalen, die per gewone ophaling mag worden medegegeven voor het thans be staande tarief van 2.50 per jaar. Boven deze hoeveelheid, zijnde 1/10 M3 per ge wone ophaling, is een tarief van 5.per jaar verschuldigd. Punt 4a van de agenda. Wijziging gemeentebegrooting 1937. Geen 74.000.—, doch slechts 10.700.- extra bijdrage. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Wij deelen U mede, dat in Uwe vergade ring van 16 December 1936 is besloten op grond van artikel 9 van het Koninklijk Be sluit van 27 Juni 1935, Staatsblad No. 364 Inlichtingen bij de Electro-technische installateurs? alsmede bij den acquisiteur R. JAARSMA, Soesterbergschéstraat 24, Soest. ■tot herstel van het tusschen de uitgaven en inkomsten der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1937 verstoorde evenwicht een extra-bijdrage uit het werkloosheids- subsidiefonds te vragen ten bedrage van 74.000.Dit bedrag is onder de inkom sten der primitieve begrooting van dat jaar opgenomen onder de volgnummers 127 en 128. Het behoeft geen nader betoog, dat, waar de begrooting 1937, om het even wicht tusschen inkomsten en uitgaven te behouden, een dusdanige belangrijke ex tra-bijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fonds behoefde, deze begrooting, zoowel door de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, als door de van regeeringwege in gestelde commissie van overleg, inzake dé gemeentebegrootingen, aan een zeer nauw keurig onderzoek is onderworpen. Dit onderzoek heeft tot een uitvoerige briefwisseling «geleid, die wij voor U bij de raadsstukken ter inzage hebben nederge legd. U gelieve deze briefwisseling te be- studeeren in de volgorde der daarop ge plaatste letters. In den brief van Gedeputeerde Staten dezer provincie van 3 Mei 1938, 3e afdee ling, No. 1701/1214, wordt de extra-bijdra ge berekend op 12.175.70. Het is ons ge bleken, dat dit cijfer niet geheel juist is. Ten onrechte is met het volgende geen re kening gehouden. a. een verlaging van volgno. 552, be looning van doctoren, heelmeesters, vroed- meesters, vroedvrouwen enz., met 200.- (zie punt 26 der door Gedeputeerde Staten dezer provincie dd. 27 April 1937, 3e af deeling, No. 4303 '36/1140, gemaakte op merkingen, ten aanzien van de gemeente begrooting 1937, alsmede het daarop door ons college gegeven antwoord). b. de volledige vergoeding uit 's rijks kas van de kosten voortvloeiende uit «de huurverlaging van woningwetwoningen, (zie blz. 4 brief van Ged. Staten dezer pro vincie dd. 5 October 1937, 3e afdeeling, No. 3543/2653). In verband hiermede kan volgno. 65 der ontvangsten met 800. worden verhoogd. c. een verlaging van volgno. 427 (ver- zamelpost volgno. 313) met 600.we gens de geraamde afschrijving op de fae- caliën-auto, die niet is aangeschaft, (zie punt 29 der door Gedep. Staten dezer pro vincie dd. 27 April 1937, 3e afd., No. 4303 '36/1140, gemaakte opmerkingen ten aan zien van de gemeentebegrooting 1937). d. een verlaging van volgno. 28, onder deel d met 97.69. Ingaande 1 Januari 1937 is, ingevolge een wijziging van de Verordening gemeente-politie bij raadsbe sluit van 2 December 1937, 4e afdeeling, No. 2430, goedgekeurd bij Koninklijk Be sluit van 21 Februari 1938, No. 67, voor het genot van de politie-ambtswoning te Soesterberg op de wedde van den desbe- treffenden politie-ambtenaar een korting toegepast van 5 Geraamd was 10 zoodat in verband hiermede genoemd volg nummer 28 moet worden verlaagd met 97.69. Rekening houdende met de hiervoren on der a t.m. d omschreven wijzigingen, ko men wij tot een extra-bijdrage van 10673.39. Ingevolge een ons bij brief, dd. 10 Mei 1938, 3e afdeeling, No. 1758-1238, van Ge deputeerde Staten dezer provincie medege deelde circulaire van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken van 2 Mei 1938, No. 12616, afd. B. B., wordt dit bedrag echter niet als extra-bijdrage, maar als renteloos voorschot uitgekeerd, welke voorschot in dien en zoodra de gemeente daartoe naar het oordeel van de Ministers van Finan ciën, Sociale Zaken en Binnenlandsche Za ken, na gepleegd overleg met Gedep. Sta ten dezer provincie, in staat is, moet wor den terugbetaald. De in de begrooting 1937 aan te brengen - wijzigingen hebben wij opgenomen in het voor U bij de «raadsstukken ter inzage ne dergelegd ontwerp-besluit tot wijziging der gemeentebegrooting van dat dienstjaar. Wij verzoeken U wel tot vaststelling van dat ontwerp-besluit te willen overgaan. Elke pot heeft twee ooren, en enkelen wel zeven. Wat zoo veel wil zeggen, als dat menige uitdrukking voor twee of meer uitleggingen) vatbaar is. Het doodonschuldigste gezegde kan een ka meleon zijn, en een geheel andere kleur aannemen in het oog van den een of an der. Deze aanloop voor een gevalletje, waarin iemand was verschenen in plaats van z\jn echtgenoote, die op een verkeerd fietspad had gewielerd. Hoewel zonder of- ficieele machtiging werd hem toch toe gestaan te zeggen, wat op zijn hart lag. En flink gelach ging op, toen dit hoofd van Het schijnt, dat ook in de omge ving van de halte Nieuweweg de Ge meente zich in de goede richting uit breiden zal. Reeds staan daar al en kele zeer aardige huizen en er zul len dezen zomer nog een paar kleine villa's worden gebouwd. Wij verna men, dat door de Makelaars van den Burg en de Zoete daartoe een flink terrein is aangekocht tusschen de Eigendomsteeg en den Ossendam. Deze week werd de laatste hand gelegd aan de verandering van den Hellingweg. Ook op het Nieuwer- hoekplein is voor het grootste ge deelte het ondergrondsche werk af- geloopen. Nog een klein stukje «rio- leering moet gelegd, waarna m,et de bestrating kan worden aangevangen. Deze week is de fundeering ge legd voor de Transformatorzuil aan den Soesterbergschestraat. Naar wy vernemen zullen in de eerstvolgende raadsvergadering wor den behandeld de door B. en W. voorloopig vastgestelde Concept Con cessie Voorwaarden voor de Electri- citeitsconcessie. Als leden van den Raad moeten dit jaar periodiek aftreden de hee- ren P. v. d. Breemer, wethouder, A. Endendijk en G. Hilhorst. 18131913. Herinneringsme dailles. Prijs 15 cent by A. Ooster- vink, Kerkstraat C 46, Soest. Zondagavond j.1. had een ern stige vechtpartij plaats tusschen de agent van politie van den Berg Jeths en zekere Geijtenbeek in de Vrede hofstraat ter hoogte van den Noor- derweg. Het lust ons niet al de vuile scheld woorden, die werden uitgebracht, hier weer te geven, het was in één woord meer dan schandelijk. De agent werd door G. over het ijzeren hek eener villa geworpen en later in een plas modder neerge- smakt, waardoor deze zich den vol genden dag voor een gebroken duim onder geneeskundige behandeling moest stellen. Van het voorgevallene is proces verbaal opgemaakt. Men is thans bezig de taluds langs den Hellingweg, die natuur lijk verzakt waren, en daardoor te steil waren geworden, af te werken. Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot Officier in de Orde van. den Nederlandschen Leeuw Dr. H. Koppeschaar, arts bij de Nederland- sche ambulance in Montenegro, wo nende te Soest. Den gedecoreerde onzen hartelij- ken gelukwensch met deze hooge onderscheiding. Aan de Rijks Universiteit te Utrecht slaagde voor het Kerkelijk Voorbereidend Examen de heer M. G. Gerritsen, Theologisch candidaat alhier. Het Gerechtshof te Amster dam bevestigde het vonnis van de Utrechtsche Rechtbank, waarbij de drie Soesters werden veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis we gens mishandeling met doodelijken afloop op den slager Cozijnsen te Baarn. De Rechtbank te Utrecht ver oordeelde J. O. te Soest wegens mis handeling van T. B. tot 1 week ge vangenisstraf. Ondergeteekende bericht hier mede, dat hij Vrijdag 20 Juni een sa lon voor scheren en haarsnijden zal openen, alsmede een handel in Hee- ren Mode-artikelen. Hopende door nettel en vlugge bediening het ver trouwen van het publiek waardig te maken, Hoogachtend G. KAAIJK, Coiffeur, Burgemeester Grothestr., Soestdyk. Aan hetzelfde adres een nette leerling gevraagd. (Uit „De Soester's" van begin Juni 1913). het gezin aanving met de woorden: Ik heb niet veel te zeggen. Hij mocht moeder de vrouw meedeelen, dat het met een enkelen gulden was af- geloopen. Zwaarder taak had iemand, die voor zijn schoonmoeder de boel moest trachten schoon te wasschen, en haar moest mee deelen, dat het zes pop kostte. De hond en de motorist. De heer Plantenga moest den Kanton- rechterstoga omslaan om af te handelen een Soester geval, veertiendaag geleden door hem aangesneden. Het geval van den hond, wien het geluid van lichte motorrij wielen onuitstaanbaar was, waarom hij de rijders achtervolgde net als of hij ze in de Billijke condities Accountantskantoor J. C. DOGGER Lid van het Ned. Gen. van Accoun tants- en Belasting-Adviseurs. HARTMANLAAN 56 SOEST TELEF. 2758. broekspijpen wou bijten. Maar dat deed hij niet, want het was een zoet dier. Men herinnert zich het geval, toen de agent van politie in burger mevrouw zoo maar op straat had toegeroepen: Hé, me vrouw H.! Verbeeldt je, zoo maar op de openbare straat. Thans bleek, dat toen de agent zich als politieman bekend maakte, er aan was toe gevoegd: 't Kan me niet schelen, al was je de prins van Saxen Koburg Gotha. En de agent, die mevrouw zoo toornig had gemaakt, was de agent van Hummel met de zachtmoedige gelaatstrekken. En die vergaloppeerde zich weer in mevrouws oog, want toen deze ervan sprak, dat die motorrijder haar op schrift had gegeven, dat hij geen oogenblik aan hondenaanval had gedacht, liet van Hummel zich ont vallen: „Mogelijk een vriend van me vrouw". Toen had je de poppen aan het dansen. Zijn deze insinuaties toelaatbaar?, riep ze Z.E.A. toe. „Het teekent zijn geheele op treden." Je zou zeggen, zoo'n Hummel met dikke zachtmoedigheid op zyn gelaatstrekken'. Deze had den hond 75 M. ver met den motor zien meehollen met bewegingen om toe te bijten. (Zie vervolg pag. 2, le kolom).

De Soester | 1938 | | pagina 1