Een heerlijke vacantie in de bergen VI I l|! De „Zwarte Napoleon" van Haid I „Een plantaardig schaap' T 2 Ni I lii i I HOE LANG DUURT EEN OOGOPSLAG? K3 l'jj i «I a Gezicht op het meer van Brienz in het Berner Oberland, Nu is de tijd weer aangebroken om zo- merplannen te maken. Ieder stelt zich al voor, waar hij deze zomer zijn vacantie door zal brengen. Sommige mensen willen naar zee en andere naar de bossen en de hei. Voor wie niet in ons eigen land blijft, staan veel verschillende wegen open. Je kunt een plaats zoeken waar je veel aan watersport kunt doen, dus bijvoorbeeld bij een blauw meer, midden tussen een mooie omgeving en je kunt ook de hoogten op zoeken en prachtige bergtochten maken Er zijn ook mensen, die in de zomer „win tersport" willen doen en een plekje opzoe ken, waar ze zelfs in Juni en Juli nog kun nen skiën. Het lijkt heel moeilijk om een plaats op de aarde te vinden, waar al deze wensen vervuld worden en toch zijn er vrij veel. Ze zijn er aan de voet van de hoogste bergen, die we in Europa hebben, in het Berner Oberland, waar de sneeuw witte toppen van de Jungfrau, Mönch, Eiger en Wetterhorn hoog in de blauwe lucht reiken en de achtergrond vormen voor het mooiste berglandschap, dat je je denken kunt. Boven op het Jungfraujoch en op de Griemsel, niet ver van de Rhonegletscher, kan je ook in de zomermaanden skiën. Maar wie daar niet zoveel behoefte aan heeft, kan onder de leiding van zeer be kwame berggidsen grote tochten naar de toppen maken, waar in de zomer geen sneeuw op ligt. In de ongeveer zeventig kleinere en grotere plaatsen van het Ber ner Oberland, zijn meer dan honderd gid sen. Voor het hoogtoerisme is het Berner Oberland werkelijk ideaal. Tallooze berg- banen brengen de toeristen tot vlak bij de geweldige gletschers en naar de hooggele gen badplaatsen, zoals Grindelwald, Wen- gen, Mürren en Kandersteg, die direct met de baantjes te bereiken zijn of zoals Adel- boden en nog heel veel kleinere plaatsen, waar men met de snelle postauto's komt. En het baantja naar het Jungfraujoch niet te vergeten, dat van het stationnetje Klei ne Scheidegg, over de Eigergletscher naar het gebied van de eeuwige sneeuw gaat. Het is allang bekend, dat het Berner Oberland vooral voor de jongeren een gro te aantrekkingskracht heeft, omdat er zo veel hutten zijn, waar je goedkoop kunt overnachten. Zo hebben de padvinders hun internationaal tehuis in Kandersteg, vlak voor de Lötschbergbaan, die van noord naar zuid de onoverwinnelijke bergketen doorboort. Het huis voor de padvindsters staat in Adelboden, dat vrij dicht bij de badplaatsen Lenk en Weissenburg ligt, waar geneeskrachtige bronnen zijn, en bij het mondaine Gstaad, dat de laatste jaren tot een centrum van de golfsport gewor den is. Heel bijzonder is ook de bergrivier de Aare, die door een groot deel van het Ber ner Oberland stroomt. Heel hoog in de bergen, vormt hij uit twee gletschers de Grimselsee en baant zich dan een weg door het Oberhaslital, dat altijd een echt gebied voor de klimmers is geweest, omdat er steile en hoge rotsen zijn. Dan stroomt hij verder door diepe kloven en stort zich ein delijk in het meer van Brienz uit. Dit meer is genoemd naar het kleine stadje Brienz, dat beroemd is om zijn school voor hout snijders en hoewel het meer heel groot is, ziet het er toch nog als een echt bergmeer uit, door de steile rotswanden. Daarna stroomt hy nog snel langs Interlaken en verdwijnt in het meer van Thun, dat het blauwe en prachtigste meer van Zwitser land is. Hoewel er hoge bergen in de on middellijke omgeving zijn, heeft de liefe lijke oever toch de eigenschappen, die voor een echt bergmeer zo typisch zijn, weggenomen en het meer van Thun geeft ook door het heerlijke klimaat, niet de in druk, dat je één dagreis van de hoge en woeste bergen af bent. Middeleeuwse stadjes, zoals Thun en Spiez vertellen nog van het roemrijke ver leden. In Interlaken en het hooggelegen Beatenberg en nog veel andere plaatsen kan je genieten van verschillende soorten sport, zowel op het zilverglanzende water van het meer van Thun en dat van Brienz, als op het land. Want dat is juist het bij zondere van Interlaken, dat het midden tussen de beide meren in ligt en wanneer je een wandeling maakt vanaf de oever van het meer van Brienz, dwars door de stad heen, kom je na drie kwartier aan het het meer van Thun. Jaarlijks worden vele roei- en zeilwed strijden op de meren gehouden en een zeil- school organiseert elke week een grote wa- terpicnic. Langs de hele oever vind je prachtige zwembaden, waar je heerlijk in het meer kunt zwemmen en ook tennisba nen en golfterreinen zijn er in overvloed. Interlaken is het grote middelpunt en elk jaar worden er vele sportwedstrijden gehouden Ook andere feesten worden er gehouden, optochten, waarby je alle kle derdrachten van de omgeving kunt bewon deren, tochten bij maanlicht op het meer van Thun en bovenal de Wilhelm Teil-spe len. Deze worden door de boeren zelf op gevoerd, in de open lucht. Met de bosach tige omgeving en de geweldige bergtoppen op de achtergrond maken deze spelen een diepe indruk op de vreemdelingen. Zo is werkelijk alles in het Berner Ober land te vinden en het is daarom ook een ideaal oord om je vacantie in door te bren gen. Door heel fijne proeven is gebleken, dat de duur van een oogopslag een zevende seconde is. Dat is zo kort, dat we ons een tijdje moeten trainen, als we het willen zien. En toch is een zevende seconde nog lang vergeleken bij andere bewegingen in ons lichaam. De zenuwen werken bijzon der snel. Een huidprikkeling wordt al na een drie en dertigste seconde in de herse nen opgenomen. Het is natuurlijk onmoge lijk om dit met de ogen te kunnen volgen, maar de geleerden hebben allang appara ten uitgevonden, die de snelheid van de zenuwen kunnen tonen. Men kan daarmee de weg volgen, die een reflex in de knie, door het zenuwstelsel tot aan de hersenen neemt, terwijl een secondenmeter met een heel fijn horloge de snelheid meet. Iemand, die er nooit verder mee omgaat, zal zich eerst moeten oefenen om een snelle oogop slag te krijgen, dat hij ook met dit appa raatje nog niets mist. tt In Amerika groeit een heel eigenaardige plant op de kale rotsgrond, hoog in de ber gen. De Amerikanen hebben deze plant ge noemd: plantaardig schaap. De plant is he lemaal met witte „wol" bedekt en van een afstand gezien, lijkt het net of er een schaap op de rotsen loopt te grazen. De plant heeft een dikke stengel, onge veer zo dik als een vinger en is dicht be dekt met enige lagen van lange krachtige bladeren. Dr. S. F. Blake, die een aparte studie van deze plant heeft gemaakt, zegt, dat de bladeren soms zo dik zijn, dat je er met de punt van een potlood niet doorheen kunt prikken. De hele plant is ongeveer zo lang als een gewone sofa. }\H 'j In de tijd van de Franse revolutie hoorde het West- Indische eiland Haiti aan Frankrijk. Het grootste gedeelte van de bevolking bestond toen uit slaven en Mulatten, die nog steeds geen enkel recht hadden. Maar nu eisten ze nieuwe rechten voor zich op en zeiden, dat die hun toch ook door de revolutie in Frankrijk beloofd waren. Maar de eerste consul, Na poleon Bonaparte, wilde de slavernij op Haiti houden, en zond daarom een sterk le ger van twintigduizend soldaten naar West- Indie, om de slaven en de Mulatten weer te onderdrukken. Het gelukte hem echter niet de tegenstand van de zwarten te bre ken. In 1804 werd het eiland voor onaf hankelijk verklaard en een zekere Desso- lines werd gouverneur. Deze vond „gou verneur" wel een beetje erg laag en be sloot een paar maanden later zich „keizer" te laten noemen. Nóg twee maanden later werd hij vermoord. Toen kwam een heel merkwaardig man op Haiti. Hij was een neger en heette Hen- ri Christophe. Hij riep zich zelf tot ko ning uit en regeerde 10 jaar lang over het eiland. Hij was de zoon van een slaaf op het eiland Granada, dat dicht bij Haiti ligt. Toen hij nog een heel kleine jongen was, werd hij al naar Haiti gebracht. Hij kon niet lezen of schrijven, maar hij was toch een heel verstandig man. Hij probeerde al les in het belang van zijn eiland te doen, maar aan de andere kant was hij ook erg wreed. Toen hij eenmaal de macht gekre gen had, besloot hij toch om zich niet „kei zer" te noemen, omdat hij bang was, dat hij door deze titel meteen in het ongeluk gestort zou worden. Daarom noemde hij zich Koning Henri I. Hij leefde in grote weelde. Dicht bij de stad Kaap Haitien liet hij een prachtig slot bouwen, dat „Sans-Souci" heette. Het werd helemaal in Europese stijl gebouwd. Grote schepen kwamen uit Europa, met meubels, tapijten, schilderijen, vazen, beelden enz. Dag in dag uit werkten de slaven om alles naar het slot te brengen. De zwarte Napo leon want zo werd hij 'genoemd en zo is hij ook in de geschiedenis bekend ge bleven verzamelde de grootste luxe om zich heen. Aan zijn hof moest alles precies volgens de regelen en gewoonten van de Europese hoven gebeuren. Hij maakte veel negers tot graven en hertogen, maar dat waren meestal mensen, die meer ontwik keld waren dan hijzelf. Zelf zou hij ook nooit op al deze gedachten gekomen zijn, maar hij liet zich door de Fransen, die op het eiland waren, alles precies vertellen en uitleggen. De geschiedschrijver aan het hof was een Mulat Vestrey, die lange tijd in Frank rijk gewoond had. Hij schreef dag voor dag op wat er op het eiland en in het paleis gebeurde. Dikwijls dicteerde Christophe hem precies, wat hij op moest schrijven. Wanneer er iemand bij den koning op bezoek kwam, werd hij erg officieel ont vangen. Alles gebeurde volgens vaste re gels. Twee leraressen uit Philadelphia, een stad in Noord-Amerika, moesten voor zijn beide dochters Amethist en Smaragd zor gen. Maar hij leefde steeds in angst, dat iemand hem kwaad zou willen doen en daarom liet hij ongeveer tien k.m. van Cans-Souci een sterke vesting bouwen. De ze vesting stond op een paar rotsen, die loodrecht naar boven staken Wanneer de Fransen, want daar was hij het meest bang voor, nu zouden komen, kon hij zich van uit die vesting verdedigen. Diepe grachten werden er omheen gegraven, een ophaal brug bracht je naar een klein terrasje, maar maar één mens tegelyk kon staan en dat door steile rotswanden omgeven was. Op die manier zouden de vijanden alleen maar stuk voor stuk bij de vesting kunnen komen. Onder de vesting liepen geheime gangen, waar neimand het bestaan van mocht weten. Toen het geweldige bouw werk klaar was, werden alle arbeiders ter dood gebracht, zodat niemand het geheim an de gangen kon verraden. Nu nog zegt aen op Haiti: „Elke steen van de vesting van koning Henri betekende een mensen leven. Er was zoveel water en levensmiddelen in de vesting, dat je het er twee jaar in uit zou kunnen houden. Maar Christophe voelde, dat hij niet lang meer leven zou en daarom droeg hij een pistool met een gouden loop bij zich om zich te kunnen doodschieten, als hij dacht, dat het nodig was, want hij wilde als „ko ning" sterven. Langzamerhand werd hij zwakker en zwakker. En toen hij eens op een keer ging paardrijden, viel hij plotse ling van zijn paard. Hij werd bewusteloos in zijn paleis gedragen en toen hij weer bijkwam, schoot hij zich dood. Zijn onder danen treurden niet om zijn dood, want ze waren allen bang voor hem geworden, om dat hij zo wreed was. En het slot Sans-Souci staat tegenwoor dig half vervallen in het dichte bos. DE SCHAAPHERDER. De buitengewone samenstelling van de planten en hun dichte haarbedekking zijn te danken aan de moeilijke omstandighe den, waaronder de plant moet leven. Hij komt voornamelijk voor in de hoge Santa Marta bergen van Columbia, waar barre rotsen zyn. De gloeiende, droge winden in de zomer en de sneeuw en erg lage tempe ratuur in de winter, maken, dat de plant zich steeds aan een temperatuur als in de woestijn en aan die van de Noordpool moet aanpassen. Men hoorde eerst alleen in Nieuw Zee land van het plantaardig schaap. Voor zo ver men weet, zijn er behalve daar en in Columbia, geen andere plaatsen waar deze merkwaardige plant groeit. De mensen, die een onderzoek instellen naar waar de ver schillende planten voorkomen, kunnen niet uitleggen hoe het komt, dat deze plant al leen in Columbia en Nieuw Zeeland voor komt, dus in twee landen, die ieder bijna aan het andere eind van de wereld liggen. De planten behoren tot de asters. De Santa Marta bergen stonden bekend als een gebied, waar planten gevonden werden, die nergens anders op de aarde gevonden zijn en die alleen in die bijzon dere omgeving voorkomen. In dit gebied worden ook de z.g. monnikplanten aange troffen, die vanuit de verte de indruk ge ven, alsof er een paar honderd monnikken staan. VERKEERSSEINEN IN DE PLANTEN WERELD. De signaallichten van onze treinen, de verkeersseinen in de grote stad en ook an dere seinen bestaan meestal uit rode en groene lichten. Rood betekent altijd onvei lig, terwijl groen veilig is. Maar zo is het bij de planten niet. Een bioloog beweert, dat daar juist groen licht „halt" betekent en rood licht „voorwaarts". Hij had in een speciaal daarvoor bestem de glazen bak jonge tarweplantjes. Door een filter liet hij bepaalde soorten licht val len op die plantjes. Nu leeft een plant in hoofdzaak door de koolzuur, die in de lucht zit en die uitgeademd wordt door ons en door dieren. Daardoor kon de bioloog uit het verbruik van koolzuur vaststellen, of de planten veel nodig hadden of niet. En nu bleek het, dat ze het meeste nodig had den bij rood licht. Bij groen licht waren de planten het minst vlijtig, bij blauw weer iets meer. In Japan heeft men ontdekt, dat uit haaien olie gemaakt k#n worden, die bij zonder goed is voor de motoren van vlieg machines, want ook wanneer de tempera tuur erg verandert, verandert die olie niet. Volgens de laatste volkstelling wonen er 129.257.000 mensen in de Verenigde Staten. Be Sch Aan klas

De Soester | 1938 | | pagina 6