GËRSrRADIO Droevig ongeval op het Natuurbad. Een tragisch Geheim. ISport Voetbalwedstrijd om het Koningin Emma Monument. SEIZOEN OPRUIMING IK HEB DE KOZAKKEN GEZIEN. SPAR „DE Plaatselijk Nieuws j FEUILLETON Schoenenmagazijn J. v. HALL KEEK5TE55T3 50E5Ttel 2.75e-. STREEKDAG ORANJE-GARDE. Op 23 Juli a.s. hoopt de Oranje Garde alhier een streekdag te organiseeren, waar verschillende vendels uit de omgeving aan zullen deelnemen. Als sprekers zullen optreden de E.A. Heer Burgemeester van Soest, Mr. W. A. J. Visser, benevens de voorzitter van den Raad van TQezlcht de Weleerwa Heer Ds. E. Groeneveld. De muziek zal verzorgd worden door de band van de Vendels Hilversum en Naar- den, terwjjl Hilversum zal vendelzwaaien. De opening vindt plaats om 4 uur n.m. op het terrein aan de Vredehofstraat; bij slecht weer in Hotel Eemland. CORRESPONDENTIE. 8-jarig meisje verdronken. zware taak, doch de politie vond den Geref. predikant te Utrecht bereid deze taak op zich te nemen. De deelneming met deze zoo zwaar be proefde familie is algemeen. RIJWIEL GESTOLEN EN OPGE SPOORD. ONGEMERKT TE WATER GERAAKT. A.B.T.B. en C.B.T.B., alhier. Uw ingezonden stuk vereischt eenig nader onderzoek, te meer, waar U zult merken, dat inmiddels reeds weder eene verandering is ingetreden. Vandaar, dat wij het heden nog niet konden opnemen. Ten deele is het dus reeds door de feiten achterhaald. Red. CIGARETTEN UIT AUTOMAAT ONTVREEMD. B\j de politie is Vrijdagmorgen aangifte gedaan, dat uit een sigaretten automaat staande naast een sigarenwinkel alhier een vrij groot aantal doosjes cigaretten ont vreemd waren. Bij onderzoek bleek, dat vele vakjes van de automaat door onbe voegden op niet ontoelaatbare wijze waren geopend, terwijl mede het geld uit de geldlade was verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. RUWIELDIEF AANGEHOUDEN. Op verzoek van de politie te Laren is alhier aangehouden G. v. M., die verdacht wordt van ach te hebben schuldig ge maakt aan verduistering van een rijwiel te Laren. Hij is ter beschikking van den burgemeester van Laren gesteld. KOPER GESTOLEN. Uit eenige der verbrande huizen te Soestduinen zijn een paar koperen kranen va nde gasleiding gestolen. De politie stel de een onderzoek naar den dader in. BURENRUZIE. Op verzoek is proces verbaal opgemaakt tegen D. en zijn echtgenoote wegens mis handeling van een buurvrouw. De buren hadden ruzie gekregen oyer de kinderen en het gevolg daarvan was, dat handtas telijkheden werden gepleegd, die deze mis handeling tot gevolg hadden. VOETBALWEDSTRIJD KNOR TEGEN CADETJE. De voetbalwedstrijd, die gespeeld is op het terrein van Esvac tusschen de elftal len der slagers en bakkers, Knor contra Cadetje, heeft een geanimeerd verloop ge had. De slagers bewezen echter de meer deren van de bakkers te zijn, althans op het voetbalveld, want tenslotte wonnen de slagers dezen interessanten wedstrijd met niet minder dan 71. Donderdagmiddag bracht de gerefor meerde meisjesvereeniging „Bid en Werk" uit Utrecht een bezoek aan de omgeving van Soesterberg en Soestduinen, onder toe zicht van een leidster, waarbij tevens het Soester Natuurbad bezocht werd. Allerlei spelletjes werden daar door de meisjes gedaan, doch uitdrukkelijk was gezegd, dat er niet mocht worden gezwom men of bebaad. De eidster controleerde, dat dit ook niet gebeurde. Waar 't nogal druk op het Natuurbad was, kon zij niet door loopend ten allen tijde het oog op alle kin deren houden, doch waar allen pret hadden en er toch niemand kon wegraken, was dat niet zoo erg. Den geheelen middag bleven de kinderen op het Bad spelen en toen het uur van vertrek naderde, werden zij al lemaal verzameld. To enbleek, dat één er van, de achtjarige Marietje van der Hulst uit Utrecht, niet aanwezig was. Direct ging men zoeken, doch aan een ongeval dacht nog niemand. Alle 'boschjes aan den kant werden afgezocht, daar. men veron derstelde, dat het meisje moe was gewor den en zich daarom ergens tusschen de struiken te slapen zou hebben gelegd. Waar men ook echter zocht, men vond het meisje nergens, zoodat men zich hevig on gerust begon te maken. Onderzoek werd ingesteld, wanneer het meisje het laatst was gezien, doch ook dat leverde aanvan kelijk weinig resultaat op. Tenslotte her innerde zich een ander meisje, niet tot het gezelschap behoorende, dat zij eenigen tijd geleden een meisje op een door haar aan gegeven plaats van het bad in het water had gezien, waarbij zij echter van oordeel was geweest, dat dit meisje daar aan het zwemmen was. Onmiddellijk werd nu door den badmees ter en zijn personeel op de aangegeven plaats gedoken, waarbij het verloren meis je al direct werd gevonden, doch leven loos werd opgehaald uit het diepe bassin. Inmiddels had dat meisje reeds een paar uur in het water gelegen, zoodat de pogin gen om door toepassing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weder op te wekken, hetgeen geschiedde onder leiding van de doktoren P. G. de Vos en H. J. Stroband, bij voorbaat reeds grootendeels gedoemd waren te mislukken. Ondanks de voortgezette pogingen, mocht dat dan ook niet gelukken en konden de doktoren slechts den dood constateeren. Onnoodig te zeggen, dat dit voorval on der het gezelschap de grootste verslagen heid bracht, niet het minst bij de leidster ervan. Men vermoedt, dat het meisje van haar groepje is afgedwaald en zonder dat ie mand het heeft gemerkt, in het diepe bas sin is gevallen. Niemand schijnt dat toen te hebben bemerkt en 't meisje moet toen zonder veel beweging te maken en zonder te roepen, zijn gezonken. Tenminste men vermoedt dit, daar geen der baders ook maar iets heeft gezien of gehoord. Het lijkje is per brancard overgebracht naar het politiebureau te Soest en aldaar voorloopig opgebaard. Het zal Vrijdag avond naar het ouderlijk tehuis te Utrecht worden overgebracht. Het overbrengen van de droeve bood schap aan de ouders was natuurlijk een Woensdag deed J. P., wonende alhier, aangifte, dat hij zijn rijwiel even buiten had laten staan voor het Postkantoor, waar hij even moest zijn. Hij had daarbij verzuimd zijn fiets af te sluiten en toen hij terug kwam, bleek zijn karretje verdwe nen. De politie stelde direct een onderzoek in. Eenige uren later kwam reeds uit Baam het bericht, dat aldaar in een café door een man een rijwiel te koop was aan geboden, die bij verhoor toegaf dat rijwiel te Soest te hebben gestolen, van voor het Postkantoor aldaar. Deze verdachte is toen naar Soest overgebracht en in verze kering gesteld. Het rijwiel werd in beslag genomen. De verdachte is later op trans port gesteld naar Utrecht en aldaar ter beschikking van de Justitie gesteld. GESLAAGD. naar het Engelsch. Voor het R.K. Mulo-diploma A: Annie van Breukelen, Mia Vrugtman, Johan Kraay, Piet Appelhof en Piet Weijts. Voor het R.K. Mulo-diploma B: Jopie Wilmink en Piet Simons, allen leerlingen van de R.K. School voor U.L.O. alhier. DIEFSTAL VAN GROENTENKISTEN. Herhaaldelijk geschiedde het in de laat ste weken, dat een groentenhandelaar al hier een paar ledige groenten-kisten van zijn erf miste. Dikwijls stelde de man naar die mysterieuse verdwijningen een onder zoek in, doch veel opheldering gaf dat niet zoodat aan diefstal werd gedacht. De po litie werd erin gemengd en eenige kisten werden gemerkt en zoo prendre gezet. De dief liep erin en de politie kon de 16- jarige H. W. aanhouden, die de gemerkte kisten had gestolen. Hij werd op het poli tiebureau verhoord en legde daar een vol ledige bekentenis af. Langen tijd reeds had hjj aldus ledige kisten gestolen in to taal voor een waarde van ongeveer een 75.De kisten werden door hem op de groentenveiling ten eigen bate verkocht en met de opbrengst kocht hij dan daar weder groenten, die hij aan den man trachtte te brpngen. De gestolen (kisten zijn in beslag geno men en de dader is voorgeleid aan den Of ficier van Justitie te Utrecht. VOETBALWEDSTRIJD GEMEENTE AMBTENAREN TEGEN DE MAN- NENZANGVEREENIGING APOLLO. Opbrengst ten bate van Zonnegloren. Naar men ons mededeelt, zal a.s. Dins dagavond te 7 uur op het terrein van de Voetbalvereniging Esvac in het Burge meester Dekethpark alhier een voetbal wedstrijd worden gespeeld tusschen de elf tallen van de Soester Gemeente-ambtena ren en van de Mannenzangvereeniging Apollo. Voor dezen, zeker interessant wor denden wedstrijd, zal een gering entree worden geheven en de geheele opbrengst daarvan zal ten goede komen aan het Sa natorium Zonnegloren. Alleen al daarom kan een bezoek aan dien wedstrijd ten zeerste worden aanbe volen, doch verder wacht den liefhebbers een aardig partijtje voetbal, zoodat ge hoopt mag worden op een druk bezoek Dinsdagavond a.s. op het Esvac-terrein. Laanstraat 47 Telefoon 2672 BAARN E.S.V.A.C.—DONAR 2—1 De nederlaagwedstrijd j.1. Zondag in het Burgem. Dekethpaik om het Koningin Emma Monument gespeeld, heeft in den werkelijken zin van het woord niet aan het doel beantwoord. Was nu het Hilversumsche DONAR, spelende in de 3e klas van den K.N.V.B. de tegenpartij, het is wedeiom een over winning voor Esvac geworden. DONAR speelde in het veld heel aardig, maar de voorhoede was vrijwel onmachtig doelpun ten te maken. In de eerste speelhelft wogen beide par tijen goed tegen elkaar op; de DONAR- voorhoede kwam eenige keeren door tech nische fouten van de Esvac-achterhoede alleen voor doelman Wijngaard, maar door onbesuisdheid gingen de mooiste scorings kansen verloren. Het combineeren der Es- vac-voorhoede vlotte uitstekend en de Es vac linksbinnen gaf na eerst keihard te gen de staander te hebben geschoten, met een fraai schot Esvac de leiding. Direct na de rust had DONAR succes, toen een ingeschoten bal door effect uit de handen van den Esvac-doelma'n sprong en van dichtbij door den toestormenden rechtsbinnen werd ingeschoten (11). Een aantrekkelijken strijd om de leiding ontspon zich, maar de beide verdedigingen wisten steeds het gevaar te keeren. Uit een goed genomen hoekschop wist tenslotte de Esvac-midvoor een keurigen kopbal te scoren (21). Zoowel DONAR als Esvac kregen daar na nog eenige kansen om verandering in den stand te brengen, maar de goede rich ting was zoek, zoodat toen de goed lei dende scheidsrechter, de heer B. J. Lizé, het einde aankondigde, Esvac de tweede wedstrijd om het Koningin Emma Monu ment heeft gewonnen. Er was flinke publieke belangstelling. Zondag 24 Juli worden de wedstrijden voortgezet. Het programma voor a.s. Zondag is als volgt: 2.30 uur: Driebergen IEsvac I 1.00 uur: Amersf. Boys III—Esvac III 3.00 uur: Amersf. Boys IIEsvac II. LEVENSMIDDELEN HARTMANLAAN 96, SOEST ALLEEN DEZE WEEK: 3 pak LUCIFERS voor .25 ct. of 1 flesch Bleekwater en 1 extra groote bus Schuurpoeder voor 33 ct. of 1 flesch Sparado Limonade voor 48 ct. met GRATIS SERVIESBON 3). „Och, Smith is altijd in de contramine! En dan wordt er beweerd, dat hij 't een of ander geheim te verbergen heeft. Nu, ik weet het niet en de menschen praten zoo veel! Een feit is het, dat Smith een aller- uiterst-onaangenaam mensch is: gierig en norsch als geen tweede-in het land!" „Ze wonen hier nu al twaalf jaar en ik geloof niet, dat iemand er een voet in huis. gezet heeft, tot jij nu laatst Ted, met den dood van zijn zoon". „Ik kan het ook niemand aanraden, het ia er overal even vuil en armoedig. „Drie vrouwen in huis konden er den boel toch tenminste schoon houden!" „E ris egenljjk maar één vrouw in huis; Blanche, de dochter en de dienstbode wer ken beiden op het land. De dochter draagt net zoo'n soort uniform als June." „O daar valt mij ineens in, June moest nu hier zijn! Als je om half-zes uitgaat, verdien je om negen uur wel je ontbijt!" „En dat krijg je dan ook, Tantetje!" riep een blond, slank meisje, met opge wekte stem. Ze was even. boven de middelbare leng te, had kastanjebruin haar en blauwe oogen, maar, "wonder boven wonder, had ze geen sproeten, wat in den regel het ge val is met menschen van een dergelijk blank teint. „Goeden morgen, Oom", zei ze, nam plaats aan tafel tegenover den dokter en viel met grooten eetlust op haar „welver diend" maal aan. „Je schijnt honger te hebben na het mel ken, hè?", vroeg hij, haar lachend slaand. „En öf!Maar u moet mij niet uitlachen, Oom Ted, omdat ik werk als een man." „Veel te veel „als een man"!", zuchtte Mrs. Su-tton. „Als ik denk, hoe ik je laatst zag en dan nüO, dan zou ik wel kunnen huilen, kind!" „Zoo erg is het nu niet, Blanche! Dat uniform staat haar lang niet onaardig, ofschoon ik toegeef, dat ik haar ook lie ver in mousseline en kant zie!" Nadat June het zich goed had laten smaken, zei ze opgewekt: „Wilt U wel gelooven, dat ik echt ge niet van mijn werk?Een half-jaar geleden vond ik het afschüwelrjk en kon ik de koeien niet uitstaan. Want ze schop pen, Oom! Daar is een paard nog niets bijWant ze slaan niet recht uit, maar naar ülle kanten! En ze hebben graag iets zachts onder de pooten; dus als ze eens op je trappen kunnen, zullen ze het niet laten! Bella heeft me vanmorgen een trap gegeven, dat ik het nóg voel. Kijk, u kunt den afdruk nog duidelijk zien op mijn schoen!" „Is Bella dat prachtstuk, waar je zoo opgetogen over was?" „Juist. Na het melken brengen w\j de koeien naar de weide, u weet wel, daar naast „De Wilgen", toen de dochter van den boer daar langs kwam en tegen mij sprak." „Is die ook zoo norsch als haar vader? Ik" heb haar tweemaal gezien; ééns toen ze ijlde en eens toen ze sliep, na de crisis." „O, ze is vreemd en heel schuw. Ik geloof, dat ze niet zoo heelemaal bij is, maar ik heb niet veel met haar gepraat, want ik had haast. En toen we een paar woorden gesproken hadden, kwam de dienstbode er bij, al een heel lomp mensch en die zeker dacht, dat ik geen geschikt gezelschap was voor de dochter van den boer. Nu, ze moet zich dan ook maar niet encanailleeren!" lachte June. „Maai" nü moet ik weg!" „Zou Mr. Hillier 'boos zijn, als je wat laat kwam?" vroeg Mrs. Sutton. „O, neen. Ik ben er pas twee dagen, moet u denken! Maar het nare van het geval is, dat Mr. Hillier mij steeds sparen wil. Gelukkig maar, dat ik juist hier in Bar ton terecht ben gekomen, hè, Oom?" De dokter lachte en zei: „Ik zou wel eens willen weten, hoe Hil lier over je denkt!" „Heel goed, hoor! Anders zou hij er nu nog niet twee meisjes bjj laten komen! Ik heb hem gevraagd of hij het eens pro- beeren wilde met Helen Dorn en Madge Welling. Ik weet, dat die nog nergens ge plaatst zijn en ik zou 't heerlijk vinden, als we met z'n drietjes waren!" „Ja, dat geloof ik wel", viel Mrs. Sut ton in, „en dan kan jullie hier komen lo- geeren. We hebben ruimte genoeg." „Neen zeker niet, Tantetje! Geen den ken aan! U is zoo gastvrij, dat U de heele wereld wel te logeeren zoudt vragen! Het is nog een wonder, dat u het bataljon, zooals het daar reilt en zeilt, niet van bedden voorzag! Mr. Hillier heeft een al leraardigst landhuisje, vlak bij de boer derij en daar gaan wij dan met ons drietjes wonen en dan komen we hier thee-drin ken en van uw lekkere cake smullen, dat goed?" Het was een prachtige ochtend op het eind van de maand Mei; alles herleefde in de natuur en het rook buiten zoo heerlijk! June stak een veld over en sprong licht over een hekje. Ze was een zeer goed gym- naste en met haar uniform kon zij zich zoo vrij en makkelijk bewegen. Het tweede was een korenveld en daar achter weer lag een weide met lekker, malsch gras. Vol verlangen zag June uit naar den hooitijd en hoopte dan, druk mee te helpen. Aan haar linkerhand slechts geschei den door een klein lapje grond lag het Ik heb de Kozakken gezien! Clandestien nogvvel. Over het algemeen houd ik er niet van, als de menschen clandestien, zonder betaling, een voorstelling bijwonen. Ik kon het hier echter heusch niet helpen. Ik zat voor mijn schrijftafel orh een ar tikel voor „De Soester" te schrijven, maai de copy vloeide niet erg. Het eenige, dat wel vloeide, was de inkt die met een straal uit mijn vulpenhouder liep, zoodat ik van tijd tot tijd mijn vingers aan mijn broek (ik draag meestal een donker pak) moest afvegen. Terwijl ik zoo in gepeins verzonken zit, hoor ik plotseling een paar rauwe kreten en mij naai- m'n raam begevende, zie ik boven op de Eng een aantal Kozakken in wilde vaart op hun paarden voortschie- ten. Ik heb ook wel eens op een paard geze ten, (op een hit dan) maar het kostte mij reeds moeite om er op te blijven zitten. Wat deze mannen echter presteerden, was geen paardrijden meer. Het was je rein ste acrobatiek. Terwijl de paarden over de Eng joegen, doken zij er onder door, er opzij langs, zij vermaakten zich met koppeltje duikelen op den rug van het paard, alsof het de meest gewone zaak van de wereld was. Dan plotseling joegen zij weer voorwaarts, om aan het einde de paarden weer even plotseling tot stilstand te brengen. Ik kan mij voorstellen hoe het vroegere Russische landvolk zich gevoeld moet heb ben, als er zoo'n poegje van honderd van die Kozakken met lange zwepen in de hand op hen af kwamen stormen om hen af te ranselen. Steeds stoutmoediger woiden de Kozak ken op de Eng. Zij vliegen over het veld, staande boven op de ruggen van twee paarden; op iedere rug een voet. Zij rijden met z'n vijven naast elkaar; op de schou ders van de middelste drie staan twee Ko zakken en op de schouders van die twee staat weer een Kozak. En alles met een onmetelijke vaart. Een groot vuur wordt aangemaakt. Hoog laaien de vlammen op en een voor een rij den allen er doorheen. Fenomenale kerels! Dan is de voorstelling afgeloopen. De Eng stroomt leeg. Het publiek trekt huis waarts. Ik trek mij terug achter mijn schrijfbureau. Ik weet ineens wat ik zal schrijven. Ik heb de Kozakken gezien! Ik heb er geen spijt van. Zij jagen maar voort, in vliegende vaart. Men ziet slechts een schim van ruiter en paard. Hoe harder ze schreeuwen, hoe sneller ze gaan» Hoe meer men met open monden blijft staan. Precies zooals in het leven. Zij worden brutaler; zij trekken van leer. Zij jachten en jagen en wagen steeds meer. Hoe meer ér gewaagd wordt, gejaagd en gerapt, Hoe mooier men 't vindt en hoe harder men klapt. Precies zooals in het leven. Het wordt steeds fantastischer nog wat te ziet. Je weet haast niet meer of het echt Is, of niet. En als je na afloop d'arena verlaat, Dan sta je verkleumd en ontnuchterd op straat. Precies zooals in het leven. BENNY VREDEN. „transport-veld" en 'n onverwachte kreet uit die richting deed haar opkijken: Een mooi paard had zich losgerukt van zijn touw en galoppeerde nu naar het grasland. Een man volgde, maar hij kon net dier niet 'inhalenZij hield eerst al de armen uitgespreid in de hoop, dat dit het dier tot keeren zou brerïgen, maar dit lukte niet; het zwenkte, en rende ver der. Met- een sprong had ze het bij het touw gegrepen en trok uit al haar macht. Maar het dier stoorde er zich niet aan; zij raakte van de been en werd meegesleept. Een oogenblik van verwarringvan geschreeuwtoen kwam het dier in eens tot staan: een man had blijkbaar het touw gegrepen. „Zie zoo, Miss! Nu is u vrij!" June lag tegen den rand van het veld en riid'est even op adem komen. Degeen, die het dier tot staan had ge bracht, was ook te paard gezeten en de vluchteling had zich met zóó'n ruk omge keerd, dat zijn eigen paard ook wendde. Maar zijn krachtige hand en krachtige stem deden het hunne, om 't dier te kal- meeren en juist steeg hij af, toen een ge woon soldaat (buiten adem aangeloopen kwam. „Houdt ze alle twee vast, Jones!" luid de het bevel; en toen ging de jonge man naar de plek, waar June zat. „U heeft zich toch niet bezeerd?" vroeg hij bezorgd. „Neen, dank u", antwoordde zij, lang zaam opstaand, zooals men doet, als men pas een schok heeft doorstaan. Mag ik u nog wel bedanken, dat u „Kastanje" heeft gegrepen? Natuurlijk was hij niet goed vastgemaakt, anders zou hij zich niet hebben losgerukt. Ik ben transport-officier, Langley. Ik maak u mijn compliment over uw moed!" Het was een knappe, krachtig-gebouwde jonge man. In het èerst had zij hem nog voor veel jonger gehouden, maar nu zag ze toch wel, dat hjj ouder dan dertig zou „O, 't had niets te beduiden", zei ze ne derig. „Ik ben alleen niet zoo sterk als ik wel dacht! Het is een mooi dier hè", voeg de ze er bewonderend bij en klopte „Kas tanje" even op den rug. „Ja, het is zoo'n mooie tint van paard! Maar deze is toch mijn lieveling." June streelde nu ook de merrie, die hij bereden had. „Ja, die is nog mooier!U is hier nog niet lang, is het wel?" „Een week. Maar het is hier saai!" June lachte: „Ik mag nu niet langer hier blijven, maar, als u het zoo saai vindt, zoudt u dan niet mijn oom eens willen gaan opzoe ken? Misschien kent u hem al: dokter Sutton?" Ik heb hem eens ontmoet. Hy heeft toen ook gezegd, dat ik hem eens moest komen opzoeken. Dan kom ik morgen hooren, of u niet stijf is geworden van den val, Miss Sutton." „Misgeraden! Ik ben June Parnell. Nu, tot morgen dus!" „Goedendag en nog duizendmaal dank! ,'/Wat een aardige man!" dacht June, maar het volgend oogenblik was hij haar weer uit de gedachte: June Pariiell was zóó veel hulde van de jongelui in het algemeen gewoon, dat ze. zich nu toch ook ónmoge lijk zoo zeer getroffen kon voelen door den eersten den besten knappen luitenant, dien ze hier ontmoette. Ze ging haar gewonen gang en had, zooals altijd, te kampen met de koppig heid van een enkelen boérenkhecht, die strikt bij het oude blijven wilde en steeds geneigd was, vrouwenwerk af te breken, vooral wanneer die vrouw een; persoontje was uit den stand dien hij nu éénmaal be schouwde en benijdde als „rijke nietsdoe ners!" -VWordt-wervolgd

De Soester | 1938 | | pagina 4