71 Onderjurken en rokken BLOUSES oogsten triomfen! Waarom haat, Chique mantel KNIPPATROON indien liefde of vriend schap vergankelijk blijken Iets over slapen, droomen en slapeloosheid Blouses zija het troetelkind der- Mode geworden en het natuurlij ke gevolg hiervan is, dat zij zich thans tot de klee- dingstukken mo gen rekenen, die in de garderobe van iedere vrouw vertegenwoordigd zijn. Het feit, dat tailleurs en en sembles zich niet alleen handha ven in dezen zo mer, doch waar van tevens ver wacht kan wor den, dat zij de eerstvolgende ja ren niet van het tooneel zullen verdwijnen, ma ken blouses on misbaar. Naast deze zal men bij sportieve costu- mes, bij wijze van afwisseling gaar ne nu en dan een jumper dra gen, die zich ech ter in de meeste gevallen alleen voor slanke figu ren leenen, het geen volstrekt niet het geval is met blouses. Men vindt deze laatste in eenvoudige zoowel als zeer gekleede modellen en bij zondere aandacht wordt door de modedic tators aan verscheidenheid van ontwerpen geschonken. „Blouses zijn prettig om te dragen, maar ze zijn zoo weinig gekleed!" Komt de ze gedachte niet bij velen onzer lezeressen onwillekeurig even op? Wij moeten dit echter met klem ontkennen, want de vele mogelijkheden, die coupe, garneering en materiaal bieden, bewijzen reeds, dat deze veronderstelling weinig steekhoudend is. Blouses zijn juist bedoeld om een costu- me af te maken, want wat zou een tail leur, een ensemble beteekenen zonder blouse? We gaan zelfs verder en herinne ren aan de vele zeer Chique blouses, die bij zijden avondrokken gedragen worden en van delicate weefsels gemaakt zijn. Het behoeft trouwens volstrekt geen verwonde ring te wekken, wanneer in de zomer maanden het warme costumemanteltje thuis gelaten wordt en men in blouse en rok uitgaat. De blouse is er thans op inge steld als geheel te werken. ZOMERJAPON. Twee-in-één-patroon 2986. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. De gebloemde japon van kunstzijde ge maakt, kleedt zeer af en bestaat uit mid- denpand met ruime zijstukken, geplisseet- de kraag en jabot. Volant mouwen en vier- baansrok. Links ziet men hetzelfde model van andere stof, hetzij men bedrukt ka toen koopt, dan wel de keus vestigt op een héél klein kriebelruitje. De mouwen zijn lang, doch sluiten niet om den pols, terwijl een batist garnituur met Valen?ienne de hals afwerkt. Patronen in de maten 4652. Besteladres: „Het Practisch Modeblad", postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro. Aan de normale taillelijn wordt bij dit genre blouses niet steeds streng de hand gehouden, eensdeels door de opgeknipte rokken, anderdeels doordat de blouses breede en gladde aansluitende, min of meer als een keurs werkende ceintuurs hebben. Deze laatste herinneren aan de corselet modellen, die het vorig jaar voor japonnen tot de nieuwste ontwerpen behoorden en oorspronkelyk door Mainbocher gelanceerd zijn. Andere modellen echter en deze lee nen zich voor de niet-slanke dames heb ben schootjes of reiken.een flink stuk over de taille. Een rijke keuze van mooie weefsels staat ons ter beschikking, waaronder wij vele bekenden aantreffen, die eigenlijk al oer oud zijn en steeds weer aangenaam aan doen, o.a. batist met kleine ingeweven bloe- menmotieven, moesjes of met gaatjes. Ver der noemen wij organdie, bedrukte taf zij de, geruit chiffon, crêpe de chine, georget- te en verschillende soorten kantstof. Wit en ivoire zullen buitengewoon veel gedra gen worden voor zomerblouses, hetgeen echter de vele mooie zachte kleuren o.a. framboos, oker, chair, saumon, bleu, groen e.a. tinten niet uitsluit. Waar de mode zulk een groote plaats in ruimt voor blouses volstaat men niet met het aanschaffen van één enkele, doch zal men gaarne een keuze van meerdere kleu ren hebben. Citroengeel en aardbeikleur behooren eveneens tot de kleuren, die de zen zomer zullen domineeren. COLA. Een versterkend middel, dat vele dokto ren zenuwzwakke patiënten voorschrijven, is cola. Dit is afkomstig van den colaboom en wordt bereid van de vruchten van dien boom, die op de westkust van Afrika groeit. Hier geldt deze vrucht als een genotmid del, dat óf versch gegeten wordt, óf tot poeder gewreven en dan met melk toebe reid wordt. In groote hoeveelheden genuttigd, zijn dergelijke opwekkende middelen veelal niet onschadelijk, daar zij dezelfde stoffen bevatten als koffie en thee, n.1. coffeïne en theobromine. SIZES 36- 50 Hoe dikwijls moet men ervaren, dat menschen, die eenmaal door liefde- of vriendschapsbanden verbonden waren, al lerlei onaangename dingen over elkander zeggen, zoodra het tot een breuk of een scheiding komt. Twee vriendinnen, die onafscheidelijk schenen, ieder vrij uur tezamen doorbrach ten, haar lief en leed bespraken, elkander in moeilijke oogenblikken steunden, doch haar blijdschap samen beleefden, kregen oneenigheid. Twee vrouwen, die elkander hoogachtten, bijzonder op elkander gesteld waren, gingen met booze woorden uit el kander, zeiden elkander bittere dingen werden, hoe hard dit ook moge klinken, vijandinnen. Waarom? Geen van beiden herinnerde zich feitelijk meer aan welke zijde het eer ste booze woord viel en wisten ook niet meer wat de aanleiding was geweest. Mee- ningsverschillen hadden ze wel eens meer gehad, doch ze losten deze op prettige wij ze op, zonder bitter of hatelijk te worden. Thans willen zij niets meer van el kander weten gaan elkander voorbij, alsof zij vreemden zijn, die elkander nim mer ontmoetten. Het kan veel verdriet geven, indien men een goeden vriend of vriendin op deze wij ze verliest. Oneindig veel dieper worden menschen tot in het harte getroffen, die eenmaal verbonden waren door huwelijks banden en uit elkander gaan. Vaak vangt een harden strijd aan, die de zenu wen aangrijpt en hart en ziel wondt. Hoe weinig dezer gaan echter rustig en waardig uit elkander, zonder in zichzelf te keeren en te bekennen: „ook ik heb ge dwaald, ook ik heb schuld!'' Menschen, die eenmaal door liefde ge bonden waren, doen elkander scherpe ver wijten, laten zelfs niet na elkander tegen over anderen in een slecht daglicht te stel len. Twee menschen, die eenmaal van el kander hielden, bederven beider leven Waarom moet er haat ontstaan, wanneer liefde of vriendschap vergankelijk blijken te zijn? De mensch, die ons eenmaal gelukkig maakte, in wien wij geloofden en wiens vertrouwen wij hadden deze mensch moet ons heilig blijven, zelfs al gaan de wegen uiteen. Men zal zich in het onver mijdelijke moeten trachten te schikken en tevens niet uit het oog verliezen, dat het leven nog vele mogelijkheden in zich houdt, die nieuw geluk en innerlijke te vredenheid brengen. Ieder leed, dat met waardigheid gedra gen wordt, geeft sterke, geestelijke rust en rijpt onze persoonlijkheid. Slaap noemt men den toestand van rust, het los zijn van alle werk, waarop de her sens zich gedurende den dag instellen. Slaap is noodig voor de voeding en verster king der hersens en voor de verwijdering der stoffen, die zich in het lichaam bevin den en moeheid veroorzaken" Slaap stelt den mensch in staat om toe gerust met nieuwe krachten de dagelijk- sche werkzaamheden te hervatten. Wij weten niets omtrent de physiologi- sche werking, die het mogelijk maakt om lusteloosheid en moeheid te veranderen in energie en levenslust. We weten echter uit eigen ervaring, dat een gezonde en rusti ge slaap ontspanning brengt. Menschen, die aan slapeloosheid lijden, kunnen hun werk niet zóó verrichten, als zij dit gaarne zou den wenschen, staan trouwens niet ver kwikt op. Het laatste gebeurt evenmin, in dien men zijn toevlucht neemt tot allerlei min of meer verdoovende middelen, doch men moet lichaam en geest willen gewen nen op natuurlijke wijze tot rusten en hier- I door tot slapen te komen. Fraai garnituur van fijn-bewerkt kalfsleer De tascli wordt met een pijl gesloten. Ontwerp. Lederer. 's Avonds vermijde men alle inspanning en opwinding, terwijl menschen, die aan slapeloosheid lijden bioscopen, noch thea ters moeten bezoeken. Het lezen van opwindende boeken moet eveneens vermeden worden, waarna er nog een menigte lectuur overblijft, die aflei ding geeft zonder de fantasie te prikkelen. Slapeloosheid is meestal een ziektesymp toom, doch kan ook een gevolg zijn van ie groote geestelijke of lichamelijke inspan ning, van sterke gemoedsbeweging, verdriet en zorgen. Alle opwinding moet men in de avond uren trachten te voorkomen, terwijl men de maag niet moet overbelasten door het gebruik van zware spijzen en in de latere avonduren geen koffie of thee moet drin ken. Overmatig rooken kan eveneens slape loosheid veroorzaken. Warme voetbaden bevorderen vaak den slaap evenals een warme douche vlak voor het naar bed gaan. Valeriaan kalmeert de zenuwen en kan zonder bezwaar ingenomen worden. Een onrustige slaap bewijst, dat de her- senwerking niet volkomen uitgeschakeld is, waardoor droomen ontstaan. Nachtmerries behooren tot de meest onaangename soort van droomen. De slapende heeft het gevoel alsof er drukkende lasten op zijn lichaam liggen en hij op het punt staat te stikken. Hij steunt, schreeuwt of jammert in zijn slaap en bij het ontwaken na zoo'n be nauwde droom breekt hem het angstzweet soms uit. Ook in deze gevallen kan de oorzaak terug te brengen zijn op veel eten of slapen op den rug. Zenuwzwakke kin deren en soms zelfs wel ouderen slaapwan delen van tijd tot tijd, hetgeen ongetwij feld gevaren op kan leveren, omdat derge lijke menschen meermalen klimpartijen enz. ondernemen. Vensters en deuren moe ten secuur gesloten kunnen worden, ter wijl medisch advies in dergelijke gevallen gewenscht kan zijn. Het slaapwandelen geschiedt zoowel met open als gesloten oogen, doch de betrokke nen voeren de verschillende handelingen volkomen onbewust uit en herinneren zich een volgenden dag niets van hun escapa des. In de grijze oudheid hechtte men veel geloof aan droomen en de droomuitleggers waren gewichtige personages. In onzen tijd staat men hier geheel anders tegenover en zullen alleen wellicht bakvischjes gaarne de verklaring \%n een harer droomen hoo- ren. Traume sind Schaume, Erwache und lache! Meer dan deze twee regels behoeven wy aan het chapiter droomen en hun beteeke- nis niet te wijden. van gebloemde zijde of kantstof in fly-away model. Ontwerp Mainbocher. Een combinatie van blauw-groene motie ven vormt een mooi geheel met een mat- blauwe zijden crêpe japon. Garneering ja pon met de bedrukte zijde. Vuil water laat altijd een rand na op wit geëmailleerde baden, waschtafels enz. Heel gemakkelijk verwijdert men deze, door met een lapje dat met terpentijn be vochtigd is, over de vuile randen te wrij ven en daarna het bad of de waschbak met warm zeepwater na te wasschen. zijn tegenwoordig een kapittel „an sich". Zeer veel hangt van een onberispelijk zit tende onderjurk af en de vele weefsels maken het noodzakelijk, dat men ietwat fijnere materialen voor deze des sous verwerkt. Tafzijden onder rokken zijn up to date en worden gedragen onder japonnen, waar van het model vereischt. dat ze eenigszins uit staan, hetgeen vooral bij bepaal de ontwerpen van avondrobes het geval is. Men bedenke slechts, dat Molyneux bij de zomercollecties weer modellen geeft, die, zij het in meer gematig den vorm. crinoli nes aangeven. Een wijd uit staande onderrok is onmisbaar bij dit genre japon nen. Inplaats van tafzijde met veel ingehaalde strook jes kan men voor dit doel ook ge steven katoenen rokken met ge steven geborduur de strooken dra gen, die ons te rug brengen naar lang vervlogen tijden. De vraag is echter of de tegenwoordige ge neratie nog het taaie geduld harer groot- en overgrootmoeders heeft om deze bewer kelijke rokken te strijken! Bedrukt satijn het materiaal, dat voor de middelste on rjurk gekozen is, welke in aansluitend model gemaakt is en aan één der zijkanten een ritssluiting 1 heeft. Men kan hierover een zwarte tulle kanten of marquisette japon dragen. De afwerking met plissé is zeer en vogue en geeft meerdere volheid aan den onder kant der japon. Men ziet, dat ook de rokken de heupen nauw omsluiten, waarom een lange rits wel het meest aan te bevelen is en links opzij wordt aangebracht.

De Soester | 1938 | | pagina 6