ROKKEN - MANTELS IEN BOLERO'S HET KIND IN ZIJN SPEL 'MODERNE SIERADEN KNIPPATROON Wenken voor warme dagen De strenge tailleur die zoo bijzonder ge schikt is voor dames leent zich weer veel minder goed voor bak- vischjes. Vlotte sportie ve modellen zullen zich m^er bij deze typen aanpassen en vooral de ensembles die zoo'n groote vrijheid van combinatie mogelijk maken zijn de meest ideale jonge meisjes kleeding Rok en man teltje of bolero maken de blouse onmisbaar evenals zomer jumper- tjes met korte mouwen, die vlug te breien en trouwens in groote ver scheidenheid kant en kbar te krijgen zijn. Ei.;zone"er mc i zijn de Weensche nodellen, zoowel wat coupe, kleur als uitvoering be treft. De manteltjes worden verschillend van leng te gedragen, de jeugd houdt zich aan de kor tere modellen, doch voor dames reiken zij meest tot over de heu pen. De kraag ont breekt veelal geheel, soms ziet men enkel revers, terwijl de vier kante halsuitsnijding aangevuld wordt door een fleurig shawltje. De kraag der overhemd blouses valt over een kraaglooze mantel, het geen een geschikte af werking geeft Zakjes, stiksels en ritssluitin gen handhaven zich op sportieve mantels. De modellen der rok ken zijn eenvoudig, meermalen bestaan zij uit twee gladde ba nen, doch vele dames geven de voorkeur aan meerdere onderwijdte welke verkregen wordt door opgestikte of ingezette plooien, lengte is ongeveer 35 c.m. van den grond, doch precies aan te geven is dit niet, aan gezien het met figuur en leeftijd samer) hangt en met het bezit van goed gepro portioneerde beenen! Oudere dames zul len, zelfs als zij slank zijn, bij voorbeeld wat langere rokken dragen. Onderaan ge ven wij enkele rokken weer, waarbij ver schillende manteltjes gedragen kunnen worden of wel een bolero, waartoe de ruit zich zeer goed leent, die in schuine rich ting genomen is, terwijl de bolero recht geknipt wordt. Midden voorbaan ongestik- te plooi en ritssluiting Beide andere rok ken zijn opgeknipt, terwijl de eerste van flanel is en uit zes banen bestaat, met iets klokkende onderlijn. Boven aan geven wij twee ontwerpen van mantels, waarvan links een van Mar cel Rochat, met platte kraag en garnee ring van stiksels, sluiting met rits Ge kleed is het model rechts, dat een pas aan geeft en even opstaande kraag, terwijl de mouwen gedeeltelijk in raglan model zijn. G. C. M.—S. De Een fietspomp is buitengewoon handig om stof uit hoeken te krijgen, dat men daarna gemakkelijk met een vochtige doek opneemt. Hetzelfde geldt voor het schoon maken van radiatoren of de zich hierach ter bevindende- muur. JURKEN VOOR GROOTE EN KLEINE MEISJES. Twee in één patroon 2658. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Links een jurk, die van een smalle streep is gemaakt en uit lange banen be staat, die in de taille een aansluitende lijn geeft Schuine zakjes worden in de zij naad meegestikt. Vierkante halslijn en sluiting over de geheele lengte. Rechts hetzelfde model, dat echter een hooge hals lijn aangeeft met smal, afgerond Peter Pau kraagje, afgewerkt met plissé even als de mouwen Overigens zijn beide jurken aan elkander gelijk. Patronen 46 en 68 jaar Ben stof 2 x de lengte mouwen. Besteladres: ..Het Practisch Modeblad" postbus 36, Den Haag, giro 203203 Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels besluiten of opzenden per postwis sel of per giro. I I I n n I I I DE HANDEN ALS WERKTUIG. Vervaardiging van eigen speel goed. De ervaring leert, dat de handen het werktuig zijn, dat niet genoeg naar waar de geschat kan worden. Zonder handen zou de mensch een hulpeloos wezen zijn en reeds vanaf de prilste jeugd zijn zij in werking en grijpen naar wat het kind ziet. Het vraagt een lang tijdsverloop eer de meest eenvoudige spierbewegingen van den zuigeling zoover tot ontwikkeling zijn gekomen, dat zij werkelijk iets tot stand kunnen brengen. De werkzaamheid der handen begint met grijpen en tasten, vasthouden en los laten, bewegingen, welke de baby zich spe- lender wijze eigen maakt. Het is van groot belang, dat het zeer jonge kind de moge lijkheid geboden wordt om de handen te gebruiken, iets, waarmede de geestelijke ontwikkeling zeer nauw samenhangt. Men denke slechts aan de uitdrukkingen „grij pen" en „begrijpen", „vatten" en „bevat ten". Het eene is niet denkbaar zonder het andere en beide zijn innig met elkander verbonden. De lichamelijke en geestelijke ontwikke ling zullen bij normale kinderen gelijken tred houden en de bestudeering van de ontwikkeling en van het gebruik van han den en vingers is zeer interessant. Kinderen van vier of vijf jaar verrichten spelender wijze reeds allerlei handenar beid Het kneden en drukken van plasti- cine (gekleurde klei, in doozen en los ver krijgbaar), geeft vaak verschillende klei ne voorwerpen, die doordacht gemaakt en niet toevallig tot stand gekomen zijn. Kinderen met veel opmerkingsgave even als zij, die een aangeboren gevoel voor lijn hebben, maken van klei allerlei die ren vormen en eenvoudige gebruiksvoor werpen. De behoefte, om zelf iets te ma ken, en vooral om zelf speelgoed te ver vaardigen, neemt men meest waar bij kin deren van 6—12 jaar. Met hoeveel ijver en met welk een con centratie benutten zij hun handen; vaak zelfs op zoo'n wijze, dat wij, volwassenen, er versteld van staan. De meesten onzer ontbreekt de lust en het natuurlijke zelfvertrouwen, dat de jeugd bezit, om onze wenschen in vervul ling te doen gaan, en deze hebben trou wens een geheel anderen vorm aangeno men. Veelal missen we ook het noodige voorstellingsvermogen om zonder meer uit klei eenvoudige dieren en dingen te kne den, ook en vooral omdat onze geest met zooveel andere dingen vervuld, is. De kinderen, die het leven nog zoo frisch aanschouwen, nog de heerlijke zorgeloos heid der jeugd kennen, geven zich geheel aan het werk, dat hen vervult, hun schep pingsvreugde wordt niet geremd door al lerlei invloeden van buiten af. Kinderen laten hun fantasie werken bfj het spelen met de bont gekleurde klei en aan de producten, die zij voortbrengen, kan men tevens de meerdere of mindere verbeeldingskracht herkennen, evenals hun gevoel voor vorm en lijn. Zij werken niet volgens bepaalde model len, doch de kleine vingers kneden, het- Deux Pièces van bedrukt materiaal, be staande uit aansluitend bovendeel en livee baansrok met opgestikte plooien. geen zij in hun verbeelding zien en daar om zal de muis, de hond, of welk dier of voorwerp ook zij tot uitdrukking wen schen te brengen, bij ieder kind een ge heel ander beeld weergeven. Meestal is het opvallend, hoe klein van formaat alles, wat zij maken, wordt uitgevoerd en men is vaak versteld over den artistieken vorm van hetgeen weergegeven is. Het opmerkelijke is, dat de fantasie van het kind vaak door blijft werken, want na het vormen van het paard volgt de wagen, bij de kippen behoort meestal nog een hok en van het een komen zij zoo op het ander. De arbeidsvreugde groeit steeds meer, de handigheid neemt toe en tevens de mo gelijkheid om beter werk tot stand te brengen Het meest kostbare speelgoed heeft voor het kind nimmer die waarde, welke zelf gemaakte dingen hem geven. Het prikkelt zijn fantasie niet, doet geest noch handen genoeg werken om hem bij voortduring te boeien en geeft tevens het spel een ge heel andere richting, waarbij voorstellings vermogen onnoodig is. Een uitzondering kunnen we in dit op zicht maken voor dat speelgoed, dat te vens aandacht, concentratievermogen en verbeeldingskracht vraagt, n.1. de bouw- doozen en meccano's, die inderdaad geest en handen bezig houden en het kind nieu we dingen doen maken, soms aan de hand van voorbeelden, doch zeker ook eigen ontwerpen. Ouders behoeven geen zorgen te hebben, indien hun de middelen ontbreken „mooi" speelgoed te koopen, daar het eenvoudigste voorwerp, door de kinderen zelf gemaakt of gebouwd, de grootste voldoening geeft, doordat zij het zien groeien en het een product van geest en handen is. Onderkleeding. Gedurende de zeer warme zomerdagen kleedt men zich gaarne zéér luchtig. Men trekt zoo weinig mogelijk kleeren aan en vele dames volstaan met een zijden-tricot camisole. Toch is er een groot gevaar verbonden aan deze wijze van kleed en, omdat ons klimaat aan sterke schommelingen onder hevig is. Ook indien men op reis zijnde, berg tochten maakt en door de inspanning trans pireert, dan plakt het dunne ondergoed op het lichaam. Gaat men, verhit zijnde, rusten, dan kan een kou niet uitblijven. Bij grootere tochten of zelfs wandelin gen, die veel inspanning vereischen, kan men beter zeer dunne wollen camisoles dragen of macco, een katoenen tricot- weefsel. Dit laatste heeft, evenals wol, de eigenschap vocht in zich op te nemen, waardoor kouvatten voorkomen wordt. Aansluitende pantalons van een der bei de materialen bewijzen eveneens goede diensten, al zal men er zich eerst even aan moeten gewennen. Inderdaad is de kans op kouvatten ge durende de warme dagen niet denkbeeldig, aangezien de vochtdeelen, die door de huid uitgescheiden worden bij groote warmte snel opdrogen en een sterke af koeling tengevolge hebben. Men kan steeds waarnemen, dat sport beoefenaars, vooral zij, die aan lichte athletiek doen, na hun sportieve presta ties zelfs bij de grootste hitte, een dikke wollen pullover aantrekken, die tot de kin reikt! Wie den verstandigsten weg wil volgen en zijn vacantie niet gaarne bederft door kouvatten, zal dan ook gepaste onderklee ding moeten dragen. LOGEER- EN DIENSTBODEKAMERS VAAK STIEFMOEDERLIJK BEDEELD. Wanneer men een huis eens nader on der de loupe neemt, komt men steeds weer tot de ontdekking, dat een der kamers een echt stiefkind is. Allerlei meubelen, die men niet meer om zich heen wil zien, va zen, schilderijen en wat al niet, verhuizen naar zoo'n vertrek, dat dan .gepromo veerd" wordt tot logeer- of dienstbodenka mer. Meestal is het een kamer, die öf te klein is voor een der huisgenooten, öf te weinig zon heeft, in één woord, die niemand in gebruik wil nemen. In vele gelukkig niet alle gezinnen is zoo'n vertrek dan goed genoeg als dienstbodenkamer. Och, waarom heeft een dienstbode meer noodig, vraagt men zich af, ze slaapt er toch al leen maar? Wij eischen van deze meisjes haar volle werkkracht en toewijding, moe ten wij dan ook niet iets meer hiertegen over stellen, dan het loon dat haar toe komt? Inderdaad, hoeveel meer ware toe wijding zou er niet gegeven worden, als wij ons meer bekommeren om het welzijn van hen, die den ganschen langen dag on afgebroken bezig zijn. Wanneer wij ons eenige moeite zouden willen geven om zoo'n kamertje gezellig in te richten, dan is het tevens een rust punt. waar de avonden doorgebracht kun nen worden, althans wanneer geen ver warming meer noodig is Veel behoeft er behalve bed, waschtafel, kastje, tafel en een paar stoelen niet aanwezig te zijn, want de meeste meisjes hebben nog wel kleine dingen van zichzelf, die zij een plaatsje wenschen te geven. Behang, verf en vloerbedekking moeten echter evenals in het overige deel van het huis niets te wenschen overlaten. Alle ballast, die wij niet in woonvertrek ken wenschen te zien, worden ook niet op deze kamer ondergebracht Enkele meters cretonne of gekleurd waschecht katoen ge ven aardige gordijntjes, een tafelkleedje en wellicht ook sprei voor het bed, waar door het geheel een totaal ander aanzien krijgt en de kosten hiervan ziin werkelijk niet zoo hoog Jonge menschen, die in dienstbetrekking zijn, waardeeren zoo'n eigen kamertje, waarvan zij aanvoelen, dat de huisvrouw zich de moeite getroost heeft er iets van te maken, inderdaad. Beide partijen hebben elkander noodig en daarom is het zoo ge- wenscht, dat de verhouding van huisvrouw en dienstbode getuigt van wederzijdsche waardeering. De goede verhouding in dc kleine gemeenschap van het gezin moet dc grondslag vormen voor de groote volksge meenschap en hieraan mede te werken m opbouwenden zin is een deel van de veel omvattende taak der huisvrouw. Boven aan een armband die> een buitengewoon zwaren indruk maakt, doch in werkelijkheid zéér licht is. Het mate riaal is kunstig be werkt en gekleurd uiterst dun hout met aan de randen schitterende steentjes. Links een garnituur be staande uit col lier en armband van mooi getinte schelpjes die ver bonden zijn met goud metalen schelpjes. Links onderaan een clips die imitatie pepertjes aangeeft in rood en groen met metalen blaadjes. Rechts een garnituur, be staande uit arm band en broche van kleurige rond- geslepen steentjes gecombineerd met goudmetaal.

De Soester | 1938 | | pagina 6