NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baarn, Bnnsclioten, Eemnes, Haiersyelfl, Hoevelaken, Hooiland, Leusden, Soest, Scherpenzeel, Stontenburi, Vnursclie i Woudenberi. Voor de deur. Uitgever: A. M. Slothouwer, Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON. ANfEISFOORTSCKE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1,Advertentiën van 16 regelsƒ0,40. Franco door het geheele Kijk1,10. TE AMERSFOORT. Iedere regel meer0,05. Afzonderlijke nummers3 Cent. Agent voor Baarn en Omstreken: Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. Advertention zende men den dag vóór de uitgave in. W. Z. MULDER te Baarn. 't Is eigenlijk niet gemakkelijk te zeggen, wat men precies door philanthropic te verstaan heeft. Met de algemeene men- schenliefde heeft zij vele trekken gemeen. Gelijk deze vindt zij haar oorsprong in het levendig besef, dat alle met rede be gaafde schepselen leden zijn van één groot gezin, en dat het onze eerste en heiligste plicht is, leed te verzachten waar wij het op onzen weg ontmoeten, en het welzijn te bevorderen van allen die daartoe onze medewerking behoeven. Maar terwijl de weldadigheid in de ge wone beteekenis zich vooral laat leiden door den indruk van het oogenblik, en haar gaven uitreikt zonder lang na te den ken voor den invloed dien zij op den be- weldadigde zullen uitoefenengaat de philanthropic meer stelselmatig te werk. Vooreerst is haar arbeidsveld gewoonlijk scherp begrensd. Zij overweegt den maat- schappelijken toestand in zijn geheel, tracht op te klimmen tot de oorzaken die verval en armoede te weeg brengen en poogt, door deze weg te nemen of in kracht te verminderen, meer duurzaam heil te stich ten dan het uitreiken eenqj aalmoes ver- II. //Laten wij er dan maar iets anders op zien te vinden." //Wanneer wij bijvoorbeeld eens in een hotel gingen," vervolgde de jonge man. z/En mijn koffer dan," bracht de dame daartegen in. //Wel verduiveld daaraan had ik weer niet gedacht, dat is geen kleine hindernis, daar er namelijk hier in de buurt geen vigelantes te krijgen zijn." tfMijn koffer kan ik hier toch onmo gelijk laten staaneven onmogelijk is het mij, van u te verlangen dat u om mij nentwil den nacht onder den blooten he mel doorbrengtik verzoek u daarom mij aan mijn lot over te laten." De jonge man nam een trotsche hou ding aan en zeide: //Wat denkt u van mij, mejuffrouw?... mag. De wijze waarop zij haar taak ver vult staat in nauw verband met de heer- schende denkbeelden op sociaal gebied en zelfs met godsdienstige begrippen, zoodat er verschillende stroomingen zijn waar te nemendie wel in het algemeen in de zelfde richting vloeien, maar toch moeielijk te vereenigen zijn. Zoomet het oog op den toestand der arbeidende klasse, bestaat er een philan thropic die hoofdzakelijk de begeerte naar het //self-help" wakker wil schudden. De werkman heeft zoo goed als ieder ander be hoefte aan een gezonde en gezellige woning, doch wanneer hij geheel aan eigen krach ten is overgelaten, valt het hem - uiterst moeilijk, zich die te verschaffen. Maar nu komt de philanthropie en zegt: Ik zal u behulpzaam zijn. Ik zal mijn dienaren en dienaressen oproepen, om een kapitaal bijeen te brengen voor grond-aankoop en huizenbouw. Werklieden van goede wille zullen wij aannemen als huurders, op dien voet dat zij na verloop van tijd de woning die zij betrokken hebben als eigeudom verwerven. Ik geef geen enkelen cent cadeau: het kapitaal moet terugkeeren tot degenen die het hebben verstrekt, en zelfs behouden dezen hun aanspraak op een behoorlijke rente. Maar ik drijf geen woekerhandel. Ik wil niets meer terug ontvangeu dan 't geen mij rechtmatig toe komt, en alleen mijn bemoeiingen breng ik als offer op het altaar van het algemeen welzijn. Of, de aandacht valt op het lot van de eigenlijke verschoppelingen der samenle- denkt u misschien dat ik in staat zou zijn op den sofa van een hotelkamer te rustenterwijl u aan alle gevaren zou zijn blootgesteld van den nachtdie niemands vriend is, ik ben sterkik kan uw koffer naar een naburig hotel dragen!" De dame bukteom het andere hand- vatsel van den koffer te grijpen en hem behulpzaam te zijn, hetgeen echter de ga lante cavalier vol vuur van de hand wees. z/Neen, laat mij het alleen doen," com plimenteerde hij; //ik ben sterk ik til hem opu zal zien, dat ik hem ge heel alleen ophef." Met deze woorden nam hij den koffer bij beide handvatsels, deed een geweldige poging, zoodat zijn geheele gezicht rood werd, maar niettegenstaande dat, hief hij den koffer slechts weinig op. //Poeh!" steunde hij, hem weder la tende vallen; //het gaat toch niet; hij is te zwaarmaar dat doet er niet toe het is mij toch zeer aangenaam met u persoonlijk kennis gemaakt te hebben wij blijven nu de rest van vingop die ongelukkige kinderenwier ouders geen hart hebben voor hun kroost of te diep zijn gezonken in den poel der ellende om het behoorlijk te verzorgen. De philanthropie trekt zich die ongel uk- kigen aan. Zij neemt ze tot zich, kleedt en voedt zegeeft hun onderwijs en leidt hen op tot bruikbare menschen, die niet behoeven te leven ten koste van de maat schappij doch in haar midden een waar dige plaats innemen. Of een ander euvel trekt haar belang stelling. Zij ontdekt met smart, dat er mannen en vrouwen zijn, door een zwaren misstap tijdelijk uit de samenleving ver bannen, die er zoo gaarne weder in opge nomen zouden zijn, doch thans alle deuren en alle harten gesloten vinden, 't Is alsof hun vergrijp aan de goede zeden of aan de eerste beginselen van eerlijkheid en goede trouw hun een Kaïnsteeken op het voor hoofd heeft gedrukt. Want overal en altijd rijst het vooroordeel als een onoverklim- bare muur voor hun schreden, waar zij die op het goede pad willen zetten. Doch de philanthropie neemt die beklagenswaardige» onder haar breede vleugelen. Zij werpt den muur omver, en leidt haar bescher melingen het nieuwe leven binnen. Zij be zorgt huu werk en daarmede het middel om staande te blijven, 't Zij dat er sprake is van meisjes, die door een gebrekkige opvoeding of gemis aan karaktersterkte de verleiding ter prooi vielen, of van man nen en vrouwen die in den kerker hebben geboet voor een diefstal, uit nood of on der den drang der hebzucht begaan den nacht gemoedelijk bij elkaarwij hebben tijd genoeg tot de portier het huis opensluitmaar wil u niet plaats ne men op den koffer, als ik u ver zoeken mag?" De dame wilde juist gaan zitten, toen haar beschermer haar verzocht, nog een oogenblik te wachten, zijne overjas uittrok, die als kussen op den koffer legde en eindelijk met eene elegante handbeweging zijn eerste verzoek herhaalde. De dame weigerde volstrekt, het offer aan te ne men, daar zij namelijk opmerkte, dat er reeds eenige regendroppels begonnen te vallen, en toen zij haar regenmantel uit haar handkoffertje haalde en haar gan- sche lichaam er in wikkelde, liet de rid der zich eindelijk bewegen, zijne jas weder aan te trekken. z/Wil u ook niet plaats nemen?" vroeg de dame, wier gunstige stemming voor den cavalier van minuut tot minuut toe nam. z/U is wel goed," zeide deze, terwijl hij op den uitersten rand van den koffer zij, de vriendelijke maar ernstige philan thropie spreekt haar moed in, en schenkt hun gelegenheid te bewijzen, dat hun be rouw oprecht was, dat zij niets liever wil len dan hun schuldig verleden door eer volle daden uit te wissclien. Zoo treedt zij op, als een dochter des hemels, zoekende naar hetgeen verloren was, en redding brengende in den nacht der ellende. Maar, in haar naam worden som tijds dingen gedaan en woorden gesproken, die den toets der critiek niet kunnen door staan. Door verkeerde toepassing van haar heilig beginsel wordt wel eens onrecht ge pleegd aan anderendie haar hulp niet rechtstreeks behoeven, en door over drijving schaadt zij de goede zaak wel eens meer dan met haar schoone roeping over een te brengen is. Inzonderheid ten aanzien van misdadi gers streeft zij haar doel wel eens voorbij, Er is een zoo schril contrast tusschen het lot van menigen eerlijken arme en dat van een gevangene, dat het rechtsgevoel er door beleedigd wordt. Wanneer iemand die zich niets te verwijten heeft armoe lijdt in den volsten zin des woords, behoeft hij slechts de hand uit te steken naar het eigendom van een ander, om van stonden aan goed gehuisvest, warm gekleed, flink gevoed en verpleegd te worden. Ik weet wel, de man van karakter zou liever sterven dan tot dien prijs een leven te koopendat in vergelijking met zijn tegenwoordig lot een staat van overvloed genoemd kan worden: maar gevoelt men niet, dat men op die plaats namtoen ontstond er eene kleine pauze, die wel in het eigenaardige van den toestand te zoeken was. Het be gon den levendigen jongen man weldra te vervelen, op zijn gezicht vertoonde zich weer een glimlach, en hij schoof onge duldig op den scherpen kant heen en weer. //Is u getrouwd, mejuffrouw?" wendde hij zich uiterst beminnelijk tot zijne buur vrouw. Deze verwonderde zich eerst over de zonderlinge naïviteit van deze vraag, overwon toch in het volgende oogenblik de bevreemding, en antwoorde op bedaar den toon, dat zij weduwe was. //Weduwe jonge weduwe," riep de cavalier zichtbaar verheugd uit//Dat verheugt mijdat verheugd mij ten zeerste!" De dame keek haar buurman nu ernstig beleedigd aan. //O," vervolgde deze dadelijk; //de onaf hankelijkheid is eene zoo schoone zaak namelijk als men vroeger afhankelijk wasen ongelukkig ik durf wedden, dat uw echtgenoot u ongelukkig

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1