1 lei te Huur te Bameveld, ATTENTIE. EEN HEERENHUIS, Aangeboden: Bunschoten. Hoogland. Scherpenzeel. Woudenberg. ADVERTENTIE N. 1 BIJBEI 4o. in heel Engelsche Banden, in twee deelen, door van der 1 BIJBEL voor de Jeugd, inge naaid, 12 deeltjes, voor f 2,25. BOLLONGINO Comp. bevelen zich bij hunne stadgenooten beleefd aan tot het leveren van best Buitsch ROGGENBROOD et ROGGESMH, beroemde Duitsche BRETSELS, Geboorte. In de onmiddellijke nabijheid van bet Grieksche klooster Maz-Elias, hal verwege tusschen Jeruzalem, is de weg geheel en al onbegaanbaar. In de nachten van 28 en 29 is het weer verschrikkelijk geweest. Er woei letterlijk een sneeuw storm. De boomen werden heen en weer gerukt en vermengden hun zwiepend ge luid met bet kraken der daken. De ge volgen van een winter in deze gelukkige en lachende streken ziüi zonderling be droevend; het schouwspel isj naarmate het ongewoon is, des te grootscher. De koude is bijzonder hevig. Een groot gedeelte van den oogst kan als verloren beschouwd wor den; de olijven vooral hebben zeer veel ge leden. De kleine nijvere bevolking van Bethlehem is voornamelijk zwaar beproefd. Men weet dat hare voornaamste bron van inkomsten bestaat in het vervaardigen van godsdienstige voorwerpenals kruizen rozekransen van ivoor of van welriekend hout, enz. Dewijl de karavanen zich we gens het slecht weder thans niet op weg begevenheeft dientengevolge de afzet van die artikelen nagenoeg geheel opgehou den. Behoeften van allerlei aard doen zich gevoelende armoede is groot. Een Irade des sultans heeft het regle ment voor het protestantsche kerkgenoot schap bekrachtigd, onder den naam van constitutie der protestantenmet welke zaak Engeland en Duitschland zich reeds sedert 2 jaren bezighielden. GEMENGD NIEUWS. In de veenkolonie Nieuw-Appelscha heeft een duel met devuist plaats gehad tusschen twee schippersvrouwen. Toen het gevecht op het hevigst wasschoot een der mannen toe, die aan de tegenpartij van .zijne vrouw met een klomp een belangrijke wonde op het hoofd toebracht, waarna ook de andere schipper toesnelde, gewapend met een bezemstokwaarmede hij den klompenman zoo'n geduchten slag op het hoofd toebracht, dat zijn wapen in twee stukken brak. Geschil onder de kinderen moet de oorzaak van het tweegevecht ge weest zijn. Er is procesverbaal opgemaakt. Als een curiositeit wordt medegedeeld, dat een dezer dagen te Zwolle overleden gepensionoerd hoofdofficier der cavalerie vóór zijn dood als zijn wensch heeft te kennen gegeven, dat bij zijne begrafenis zullen voorgaan een protestantsche, een roomsch-katholieke en een israëlitische lijk bezorger. Verder had de overledene nog schriftelijk te kenneu gegeven (omdat hij vreesde schijndood te zullen worden begra ven) dat even vóór zijn teraardebestelling een zijner polsen moest worden afgesneden, aan welk verzoek door een chirurgijn is voldaan. Zijn motief schijnt geweest te zijn een bewijs van godsdienstige verdraagzaamheid (na zijn dood) te geven. Dinsdagavond omstreeks half acht barstte te Kampen een felle brand uit in de siga renfabriek van de firma van Iserloo Co. Hoewel in de onmiddellijke nabijheid arbei derswoningen en eenige nieuwe heerenhui zen stonden mocht het door de flinke wer king der spuiten gelukken, deze gebouwen te behouden. De fabriek is geheel uitge brand, de voorraad tabak, sigaren enz. is een prooi der vlammen geworden. Tegen 12 ure was men den brand meester. De oorzaak is niet bekend. In October 1877 kocht zeker persoon te Kleef twee paarden van graaf C. uit Westphalen. Weinige dagen na de afleve ring ontdekte de kooper dat beide paarden verschillende gebreken hadden, zoodat hij vorderde dat ze door den verkooper zou den teruggenomen worden. Deze weigerde, tengevolge waarvan een proces, dat in alle instantiën gevoerd werd, en eerst nu, na verloop van circa 21/, jaar, ten nadeele van den verkooper is geëindigd, die boven dien nog ca. 7000 m. proceskosten te be talen heeft, grootendeels veroorzaakt door dien de paarden gedurende dien tijd op eene onzijdige plaats moesten bewaard, ver zorgd en gevoederd worden. Wederom zijn door B. en W. te Am sterdam een dertigtal binnen deze stad gelegen kelders ter bewoning ongeschikt verklaardzijn de woningen woningen voor den kleine burger te Amsterdam zooveel slechter als hier? Aardappelen uit Nederland mogen niet meer in Zweden worden ingevoerd; aard appelen die als proviand aan boord van schepen uit Nederland worden meegeno men moeten bij aankomst in een Zweed- sche haven verzegeld worden welke ver zegeling niet mag worden verbroken, voor dat het vaartuig weder in open zee is. Arie Treurniet heeft bij een wedstrijd op schaatsen, te Berkel en Rodenrijs ge houden, den eersten prijs behaald. Arie heeft toen niet getreurd. De commissie van administratie der stads bank van leening te Leeuwarden, heeft be sloten geene kinderen beneden den leeftijd van 14 jaren in de lokalen der bank toe te laten voor het doen van beleeningen of lossingen. Het naar de lommerd loopen kan kin deren nooit te laat geleerd worden! Voor 1 cent zijn leven gewaagd. Een Leidsche jongen waagde zijn leven voor de luttele waarde van een cent. Hij begaf zich om die cent te verdienen aan het Levendaal, nabij de Rijnstraat, op het daar zeer zwakke ijs. Natuurlijk zakte de kwajongen er door; door middel van planken en een ladder werd hij gered. Men meldt uit Tiel: Als groote zeldzaamheid verdient het zeker vermelding, dat verleden week in den tuin van een ingezeten alhier een witte kapel is gevangen. Niettegenstaande wij toen Januari schreven, fladderde het dier tje lustig in den zonneschijn en het leeft nog op het oogenblik, dat wij dit schrij ven. Wat zullen de weerprofeten hiervan zeggen Een moord gepleegd. Woensdagavond 1.1. verbreidde zich te Yeulo het gerucht, dat tusschen de naburige plaatsen Geldern en Issum een moord zou zijn gepleegd op den molenaarszoon B te Geldern, waarbij hem zijne portemonnaie met 240 Mark ontvreemd zou zijn. Alhoewel dit later werd tegen gesproken, is thans door het gerecht van Kleef een lijkschouwing ge houden en wel degelijk geconstateerd, dat genoemde persoon vermoord is. De daders, twee bekenden van den vermoorde, zijn in handen der justitie. ALLERLEI. Hotelhouder: //Het dinee kost 25 fr., twee flesschen bordeaux 6 fr.en twee flesschen champagne maakt te zamen 53 fr." De gast: //Waarde hospice! geld heb ik niet. Maar komaan, ik wordt door de doorde politie vervolgd, en men heeft op mijn inlevering 100 fr. belooning gesteld; levert gij mij nu in, dan ontvangt gij de 100 fr., waarvan 58 voor het dinee en den wijn, terwijl u nog 47 fr. overschie ten, dan zijt ge toch werkelijk nobel be taald." Pasgetrouwden bij den notaris. Notaris //Hebben de jonggehuwden nog iets schrif telijk te bepalen?" De vrouw: //Den huissleutel moet ik hebben." De oude Frits en de schildwacht. Frits: //Hoelang heb je gediend?" //Dertien jaren. Sire." //Hoe oud ben je?" Negentien jaar, Sire." »rDat begrijp ik niet." »Ja, kijk, Sire, eerst heb ik gediend als koksjongen vijf jaar, toen als ezeldrij ver zes jaar en nu twee jaar als soldaat." Inspecteur (heel opgewonden tot den onderwijzer, die zich bij de domme ant woorden der jongens vergenoegd de han den wrijft): //Maar meneer, de onderwijzer, waarover is u dan toch zoo in uw schik, u hoort toch, dat de kinderen volstrekt niets weten." Onderwijzer (erg voldaan): »Nu meneer de inspecteur, het doet me toch plezier, dat u ook niets uit de bengels kunt krij gen." De Politie moet voldaan worden. Een jongman, die geldgebrek had, be sloot in een naburig stadje vechtvoorstel- lingen te gaan geven. Zijn geheele ont vangst daarbij bedroeg echter maar 26 cen ten. Toen hij de stad uitging werd hij buiten de poort door een agent van politie aangehouden met de woorden: //Wat! denk jedat ik niet gezien hebdat je gevochten hebt? Daar staat 50 cents boete op." z/Ach, Hemel! ik heb maar 26 centen ontvangen z/Geef op dan, en ga dan maar weer aan 't vechten tot je de 50 cents bij elkaar hebt; dan kan je passeeren." schuldbesef. Een predikant bezocht de dorpschool. //Waar zijt gij met de Bijbelsche ge schiedenis?" vroeg hij den onderwijzer. z/Aau den zondenval," was het antwoord. //Welnu, dan zal ik eenige vragen doen." //Kinderen, waarom werden de eerste menschen uit het Paradijs verdreven?" z/Hé! weet niemand dat?" «/Daar, kleine, zeg jij het maar!" //O Dominé, ze hadden aan de appels gezeten!" De Boekbindersrekening. Iemand liet den band van een veel ge lezen boek door den boekbinder opknap pen. Dit boek was Lessing's //Nathan de wijze". Op de rekening stond: //Nathan de wijze schoongemaakt, de ooren uitge streken nieuw gespikkeld en omgeplakt en zijn rug opgevernisd30 cents. Gemengd. Von Bismarck kwam eens te Kissingen zijn kleermaker tegen en vroeg hem, hoe hij zich amuseerde. //Perfect Excellenz!' was het antwoord. //Jammer maar, dat hier zoo'n //gemengd" publiek is!" //Maar, mijn waarde!" hernam de Rijks kanselier, #we kunnen immers tóch ook niet allen kleermakers wezen!" z/Een arme blindeman vraagt om een aalmoes." z/Een blindeman! Zeg eens ventje, hoe heb je den weg hier heen gevonden?" //Zoo maar blindelings, meneer,..." BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren29 Jan. Johanna Theodora Maria, d. van Johannes de Groot en Cornelia Johanna Boomhouwer. - 30. Dirk Louvrinns, z. van Johannes Kraan en Elisa beth van Daal. - 31. Anna Cornelia, d. van Teunis van den Brink en Annetje Schipper. - 1 Febr. Hendrik, z. van Jacob van Putten en Anna Ruizendaal. - 2. Hen drik, z. van Hendrik Bennink en Johanna van de Water. - 3. Nicolaas, z. van Cornelis Jacobus van der Veer en Geertruida Mieres. - Gerredina Carolina, d. van Hen drik Meut8teege Ekker en Elsje Brinkhuis. - Johanna, d. van Evert de Wilde en Maria Brandsen. - 3. Aartje, d. van Joseph Hartogsveld en Agatha de Bree. - 4. Jo hanna, d. van Peter van HoofT en Piaternella Doesburg. Gehuwd: 4 Febr. Hendrik Wela en Geertje van der Stonden. - Johannes Bosboom en Niesje Zeggelaar. - Dirk Dreumer en Maria Jacoba Rosier. -Nicolaas van Meeteren en Francina Verschuur. - 5. Willem Kuiper en Antonia Hendrika van Kalveen. Overleden: 29 Jan. Simon Schouten, 41 j., echtg. van Maria van Sprenkelaar. - 30. Reinier Alfrink, 55 j., ongeh. - 31. Marinus Lambertus van Mourik, 3 m. - 2. Matthijs Bonsel, 93 j„ ongeb. - 3. Hendrik van Nus, 35 j., echtg. van Petronella Ouderdorp.- Dirk van Stokkum, 65 j., echtg. van Maria Catharina WillemBe. - 4. Johannes Jekel, 10 m. - Francisca Cor nelia van Bijl, 71 j., wed. van Adriaan Kemperman. - Rijk Kok, lm. - Ludovica Wilhelmina Becker, 48 j., ongeh. - 5. Willem van der Pol, 66 j., wedr. van Wou- tera Boshuizen. - Carel van Ronendal, 3 m. Bevallen: Elisabeth Beekhuis, vronw, Klaas Pruijs, d. - Maria Knaap, vrouw, Aart Dijkhuizen, d. Overleden: Barend Pijpers, 5 j. Bevallen: Evertjc van Grol, vrouw van J. van Nim- wegen, van een d. Johanna. - Kaatje van der Vuurst, vrouw van Teunis Koestapel, van een z. Hendrik. - Antje van Mispelaar, vrouw van Jan Toudenr, van een d. Joanna. -Maria Tijmense, vrouw van Reijervan Valkengoed, van een d, Maria. Gehuwd: Jacob van Doorn met Cornelia van Ree; Overleden: 30 Jan. Jan Kobusje van Putten, wedn. van Beentje Elschot, 85 j. Hendrik van Willigen- burg, wedn. van Hendrika van Roersen, 77 j. - Jan Evers, 70 j. Soest. Bevallen: 30 Jan. Anthonia Nab, echtg. van Jan Muis, tweeling* een zoon en een meisje. - 3 Feb. Wil helmina van den Brink, echtg. van Hendrik Hornsveld, een zoon, 2. Geertje Veldhuise, echtg. van Johannes Karei van den Burg, een zoon. Overleden: 3 Febr. Gerrit van den Essenburg, echtg. van Gerrit je van de Kraats, 41 j. - 6. Aaltje vau Schaik, weduwe van Wolbert Veldhuizen. Geboren: Eliza Marius, z. van Cornelis Blanken en Anthonia de Heus. Melis, z. van Melis van de Vliert en Jannigje Pater. Overleden: Maatje Prins, wed, van G. van Hars kamp, 80 j. Bevallen: 31 Jan. Aaltje van Egdom, geb. Methorst, z. - 1 Febr. Johanna Meerbeek, geb. van Kolfschoten, z. - 3. Cornelia Meerbeek, geb. Vossegat. z. - 4. Gijs- bertje van den Broek, geb. van Altena, z. Gehuwd: 31 Jan. Cornelis Marinns van lunteren 24 j. met Cornelia Meerbeek, 24 j. MARKTBERICHT. Amersfoort, 6 Febr. Tarwe f 9,— a 11,—. Rogge f 6,50 h 7,50. Boekweit f 7,25 a 8,Boter f 1,70 a f 1,90 per kilo. Hoendereiereu f4,50 f 6,de 100 stuks. Aardappelen f2,50 f 3 per hekt. Heden overleed alhiervoorzien van de H.H, Sacramenten der stervende, Mejuffrouw MARGA- RET HA OD1L1A ALE1DA VAN DER MAATH, in den ouderdom van ruim 68 jaren. Amersfoort, 6 Februari 1880. D. P. HAMERS, ExecuteurTestamentair. Strekkende deze tot eenige en alge- meene kennisgeving. met 7 KAMERSdrie Beneden- (waar van twee en Suite) en vier Bovenkamers, met flinken Tuinen verder van alle ge makken voorzien. Huurprijs f400. Te bevragen bij A. Biestraten. Palm, voor4, Aanvragen franco onder lett. bij den Uitgever van deze Courant. het Roggenbrood 15 Cents de 3 pond, de Roggenmik in brooden van 20 en 30 Cents. Bijzonder bevelen zij aan hunne welke niet alleen smakelijk zijnbij -het gebruik van Koffij, Thee, Wijn of Bier, maar worden zeer aanbevolen door H.H. Doctoren, voor Kinderenzwakke gestel len en ziekendezelven worden verkocht 5 stuks 10 Cents. Voor nette en prompte bediening wordt zorg gedragen. atfg- Gevraagd GESCHIKTE LIE- DEN, voor den verkoop van Bróód, alsook in alle plaatsen DEPOT HOUDERS, voor den verkoop van de Duitsche Bretsels. Amersfoort. Kampstraat. Wijk C, No. 60.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 3