NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR X Baarn, Bansclioten, Mm, Hamersvi Stunt X SPECULATIE. Voor de deur. UitgeverA. M. Slothouwer, te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Een tijdlang is het vrij rustig geweest in den effectenhoek. Slagen waren er gevallen, die menigeen nooit zal te boven komen, veel minder vergeten. Men had gebouwd en nog eens gebouwd aan den kolossalen tempel van papier, zonder te vTagen of er wel een fon dament bestond, en zoo ja, of dat eenige soliditeit bezat. Ter beurze behoefde slechts de min of meer barbaarsche naam van een spoorweglijn in Noord-Amerika genoemd te worden, om aanstonds van alle zijden de kapitaalbezitters te zien toeschieten, als raven op een aas. Niet dat men juist zoo bijzonder veel belang stelde in de écono mische ontwikkeling van de Nieuwe We reld, maar eenvoudig omdat zich een nieuw middel van speculatie aanbood. Voor vaderlandsche ondernemingen was men minder toeschietelijkimmersde waarde van de aandeelen in deze kon ge makkelijker worden nagegaan, en daardoor was de gelegenheid minder goed om wind- FEUILLETON. IV. Nadat de dame nog een oogenblikje gewacht hadkeerde zij weder naar haar koffer terug. Zij geloofdedat de geluk kige een huissleutel gehad en de deur weer gesloten had. Wat een vreeselijke nacht, en welke verschrikkingen stonden haar misschien nog te wachten „Goeden avond, geachte dame!" klonk, dicht achter haar eene zachte welluidende stem. Zij wendde zich snel om en her kende haar eersten beschermer. „U weer hier mijnhier?" „Neem mij niet kwalijk maar ik meende uw hulpgeroep te vernemenen daarom ben ik uit de verte teruggekomen om u mijne diensten aan te bieden." „Dank u, het gevaar is reeds voorbij," zeide de dame koeltjes, ofschoon haar ge voel daarbij zeer warm was. „Het kan toch licht terugkeeren" ant woordde de cavelier „en voor dit meer dan waarschijnlijke geval verzoek ik u dringendmij toe te staan u niet te ver laten. Ik blijf op eerbiedigen afstand handel te drijven. Een van de belangrijkste vennootschappen van dien aarddie ons land tot roem verstrekt en voor vele dui zenden een bestaansmiddel afwerpt, een die om zoo te zeggen onmisbaar is, dewijl zij een band heeft gevlochten tusschen moederland en koloniën, wij bedoelen de stoomvaart-maatschappij „Nederland", zou om die reden in haar ontwikkeling zijn gestuit, ware het niet dat een vorste lijk brein haar toekomst helderder inzag dan de mannen van het kapitaal, en een vorstelijke hand zich gereeder voor haar opende dan de portefeuilles onzer financiers. Maar Amerikaansche sporendat 's wat anders! Nu ja, het eind droeg den last. De eene „kraak" volgde op de andere. Duizenden, werden verloren zonder kans op terugwin nen, en in veler fortuin werd een gevoe lige bres geschoten. Natuurlijk volgde er een soort van paniek. Het vertrouwen in Amerikaansche spoor wegzaken vervloog als rook. Aandeelen die men elkander kort geleden bijna handtas telijk betwistte, daalden al meer en meer, en stonden eindelijk bespottelijk laag ge noteerd. En daarop volgde een periode van rust, een rust als die des grafs. Het kapitaal trok zich terug in zijn tenten en durfde er niet meer uitkomen. Het scheen alsof vijf pasjes vijf groote passen is dat voldoendemag ik u op deze voorwaarde beschermen?" „Dat mag." „O dank duizend duizendmaal danken bij die woorden stormde de jonge heethoofd op haar in om hare hand te kussen; maar de jonge dame week uit. „Houdt u de afspraak op deze wijze, mijnheer?" i/O neem het mij niet kwalijk," riep de ridder nit, terwijl hij vijf lange passen terugsprongzoo nu ben ik weer op de grens gekomen nu sta ik weder achter een onoverkomelijken wal." De vrouw moest onwillekeurig lachen. „Och zou u zoo vriendelijk willen zijnmij mijn overjas aan te reiken als u haar niet meer noodig hebt," vroeg de ridder zijn arm zoo ver mogelijk uit strekkende; „er valt een koude nevel, en mijn nek begint al stijf te worden." „Als u belooft, u voortaan mijn ver trouwen waardig te betoonenwil ik u toestaan zelf de jas te halen" antwoordde de dame, terwijl,zij zich een eindje van de koffer verwijderde. De jonge man deed weer zijne vijf groote passen naar zijne jasdie hij aantroken waarvan hij de kraag opzette. alle speculatiegeest opeens van onzen bodem was weggevaagd. Voorzichtige lieden waren blij als zij een solide belegging vonden die 4 percent kon afwerpen, en de onvoor- zichtigen moest men bijna met een lan taarntje gaan zoeken. Daar waren er reeds die, ofschoon betreurende dat men tot een ander uiterste was vervallen, zich verheug den in de gedachte dat de Nederlandsche geldmannen met de lessen der ervaring hun voordeel zouden doen. Maar ziet, het jaar 1879 is voor de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zeldzaam gelukkig geweest: Ruime oog sten tegenover misgewas in Europa gaven aan den uitvoerhandel een hooge vlucht, en de middelen van vervoer deelden in dien voorspoed. Spoorweg-directiën die reeds op sterven lagen begonnen opeens de wieken weer uit te slaan. En nauwelijks had Europa dat verno men, of daar werd de geest der speculatie weer vaardig over velen. Wie nog iets van de oude papiertjes had overgehouden was den koning te rijk. wie ze kwijt was geraakt of nooit had bezeten trachtte ze tot eiken prijs te bekomen. De rijzing van vele, kort geleden als totaal „noodlij dend" beschouwde spoorweg-actiën was bui ten alle verhouding tot de verbetering van de economische toestanden aan gene zijde van den Oceaan. Zoo kenmerkte zich de „O u is niet slechts schoon U is goed waarde mevrouw!" sprak hij met diep gevoelden dank, „u heeft eene edele zieleen voortreffelijk hart gelukkigovergelukkig de echtgenoot wien het door de goden toegedacht is, den eersten te vervangen." „U overschrijdt nogmaals de grenzen van hetgeen u toegestaan is," zeide de dame„bovendien vergeet nieteene we duwe, die weder een huwelijk aangaat, verdient niet het te zijn zoo sprak de philosoof Confucius niet waar?" De cavalier voelde zich eenigzins be schaamd en verslagen, terwijl de dame zich over hare kleine overwinning ver heugde, Toch duurde het niet lang, tot dat de eerste het onderhoud weder begon. „Waarde mevrouw" zeide hij met zacht smeekenden blik„als wij morgen in on ze respectieve woningen aangekomen zijn zou ik u dan wel eensof eenige malen eene visite mogen maken onder buren kan dat toch wel toegestaan worden." „Het spijt mij, uw verzoek te moeten afslaan" antwoordde de dame; „ik leef zeer ingetogen en ontvang niemand, dan een paar oude tantes." aanvang van het jaar 1880 door een plot selinge herleving van een wilden specula tiegeest, die, de hemel weet waarheen! zal voeren. Waarom toch zoeken we niet meer in de nabijheid de middelen, om kapitaal productief te makenniet slechts in de gewone beteekenis van het woord, maar ook in den veel hoogeren zinwinstgevend voor het algemeen? Waarom miskent het kapitaal zoo vaak zijn edele roeping: broederlijke vereeni- ging met den arbeid, om gezamenlijk iets goeds, iets blijvend tot stand te brengen Gij, die spoorwegen helpt bouwen, in de werkelijkheid of op het papier! in de Nieuwe Wereld, denkt gij er nooit over na hoezeer gij de eigen stad uwer inwoning ten zegen zoudt zijn? Laat ons zien: Amersfoort, alleraange naamst gelegen in het hart des lands, in een gezonde streek, met uitmuntende com municatie-middelenzou zich veel meer kunnen ontwikkelen, indien den burger stand meer gelegenheid tot vestiging werd gegeven. Maar de hoofdvoorwaarde ont breekt: men mist er geschikte woningen in genoegzaam aantal. Overalwaar huizen gebouwd worden van circa 300 k 500 gulden huurwaarde, overeenkomstig de plaatselijke gesteldheid, „Weer eene overeenkomst tusschen ons," riep de jonge man verheugd uit; „ik heb een paar oude oomsdie breng ik meedan kan niemand kwaad van mijne bezoeken denken!" De dame wachtte een oogenbliken antwoordde toen „Dat wil ik daarmee niet zeggen, er zijn toch zoo veel gelegenheden om el kander te ontmoeten." „Jawel" sprak de jonge man zichtbaar teleurgesteld„op de trap of in de gang, waar men elkander goeden dag zegt dat is het beste middelom binnen kor ten tijd elkander geheel vreemd te worden. Ik geloof aan de macht der Voorzienigheid en bezit een zeker talent, om hare be doelingen te raden. U zult toch moeten bekennen, dat in onze ontmoeting iets zeer buitengewoons ligt; daarom mogen wij de gevolgen ervan niet met zoodanige onverschilligheid beschouwenals u dat gedaan heeft. Dit nachtelijke avontuur staat zoo geheel alleen in mijn leven, dat ik mij zelf het recht toeken, het wat dieper op te vatten." „Dit eenige avontuur?" lachte de dame spottend; „heeft u werkelijk geen tweede van dezen aard gehad geen derde geen AMERSFOORTSCHE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door bet gebcele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. Advertentiën van 16 regelsƒ0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1