dames Bauer, J. Le Rutte, Dannenfelzer en E. Carrière, allen te 's Hage. Het aantal sub-commissiën werd uitge breid met de volgende gemeenten: Capelle aan de IJsselOudshoornZuid-Schar- woude, Zoetermeer, Berkenwoude, Eiber gen, Axel, Hoogland, Zonnemaire, Sluis, de Bildt, Heteren, Olst, Nigtevecht, Rauwerd, Odoom, BaarderadeelZwijn- drecht, Schagerbrug, Schimnert, Heere waarden, Oss, Nieuw en St. Joosland, Wagnum en 's Gravesande. Tot hiertoe zijn 500 sub-commissiën gevestigd. De Heer mr. C. A. Nairac, burgemees ter van Barneveld, heeft uit belangstelling in het Nederlandsch archiefwezen aan de Regeering geschonken, ten behoeve der verzameling van oude Rijksarchieven te 's Gravenhage, twee belangrijke bescheiden, te weten: 1. de origineele lastgeving van de Ge deputeerden van de Staten-Generaal der Yereenigde Nederlanden op 's lands vloot, van 18 Juni 1667, aan den luitenant admiraal Van Gendt, tot uitvoering van den zoo roemvol volbrachten tocht naar Chattam 2. de origineele lastgeving van prins Maurits van Nassauveldmaarschalk der Vereenigde Nederlanden, dd. 14 Mei 1673, aan de regeering te Stavoren, om de zijlen en sluizen onder haar ressort toe te houden. Bij den Enkhuizer gemeenteraad is het verzoek ingekomen, om de hoogere bur gerschool voor jongens, ook voor meisjes toegankelijk te stellen. Aan 's Rijks Munt te Utrecht is men thans druk bezig met het aanmunten van 1 cents-stukken, waardoor aan veel han den werk wordt verschaft. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft weder een harer leden door den dood verloren en wel Mr. C. H. baron van Rhemen van Rhemenshuizen. Te Amsterdam heeft zich een 17jarige jongen, bediende op een assurantiekantoor, schuldig gemaakt aan diefstaluit een brandkast, van vier bankbiljetten van f 10 0 0, ten nadeele van zijn patroon. De jonge man was smoorlijk verliefd op een van die „dames" zooals er velen in Amsterdam zijn en deze heeft van het gestolene dan ook het leeuwendeel ge kregen. 't Is zonde en jammer dat men ook haar niet in den doos kan stoppen, natuur lijk niet om het jonge inensch gezelschap te houden, maar als medeplichtige aan den diefstal. Onder de bijen te Meppel en in de om streken heerscht een ziektewaardoor de stallen van dit nijvere volkje zeer worden gedund. meisjes liepen snel de straat terug, en zagen weder het heldere venster van den kunsthandelaar en het schoone gelaat van den jongen man naar de ruiten gericht. „Louise" fluisterde Lore en hield den snellen gang van hare metgezellin tegen, „bedenk toch wat gij doet, hij is geen bedelaar." „Wees maar stil kind, wacht maar," antwoordde Louise. Nu hadden zij den winkel bereikt, de jonge man wendde zich naar de jonge dames om en deze konden nu duidelijk de trekken van zijn gezicht herkennen. De meisjes zagendat zij beide gelijk hadden; wel duidden de magere gelaats trekken en de donkere randen onder de groote, donkerbruine oogen nood en ont beering aanmaar de lijdendezwaar moedige uitdrukking van het bijna ideale schoone gezicht sprak van volkomen ver achting van stoffelijk gebrek, al was het dan ook tegelijkertijd van rouw en wanhoop. Terwijl Lore nog sidderdevoor het oogenblik, waarin Louise hare beurs te voorschijn zoude halenvoelde zij hoe Te Almkerk in Noord-Brabant heerscht de typhus. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag waren in Amsterdam eenige biljetten aan geplakt, waarbij de werklieden, die zonder arbeid zijn, werden uitgenoodigd tot het houden eener vergadering op het Rem- brandtplein, Zaterdagnamiddag ten een ure. De politie zoekt naar den grappenmaker, die eenige werklieden bij den neus wilde nemen. Naar men zegt is definitief het besluit genomen, dat de waggons der Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij door gas verlicht zullen worden. Dat zal een betere verlichting zijn dan de tegenwoordige, maar zeker ook een ge vaarlijker. In de jongste vergadering van de in specteurs van het geneeskundig staats toezicht, is, met algemeene stemmen, be sloten, adhaesie te betuigen aan het voor nemen der Regeeriug om een wetsont werp in te dienen tot beteugeling van het misbruik van sterken drank. BUITENLAND. Crcmieux, de pas overleden Eransche Senator, had als advocaat twee schrijvers in zijn dienst, Clément Laurier en Léon Gambetta; toen men hem zijn oordeel vroeg over hen, antwoordde hij, dat Laurier een schrander jongmensch was en wel voor uit zou komen, maar Gambetta was alleen geschikt om adressen te schrijven. Te Tours en te Bordeaux onder den ex-diktator dienst doendemoest Crémieux dat oordeel wel herroepen; Clément Laurier liet onlangs bij zijn overlijden een groot vermogen na. Frankrijk en België zijn thans aan het onderhandelen over het invoeren van inter nationale postzegels, die over en weer in beide landen kunnen gebruikt worden. Dr. Russell, die zich reeds tijdens den Krim-oorlog als correspondent der Times beroemdheid verwierf, heeft in den laat- sten tijd aan de Daily Telegraph uit Zuid- Afrika zeer lezenswaardige berichten gezon den. Onbewimpeld brandmerkt hij het schandelijk gedrag der Engelsche soldaten in Afrika. Reeds in October 11. schreef Dr. Russell uit Pretoria, dat het met de krijgstucht slecht was gesteld, waartegen sir Garnet Wolseley, de bevelhebber in de Transvaal, eenvoudig antwoordde, dat Dr. Russell leugens vertelde. Dr. Russell liet zich zoo niet afschepen. Zich bewust, dat hij in Engeland en daarbuiten meer ver trouwen geniet dan eenig militair, verze kert hij in een nieuwen brief, dat het Engelsche leger in Afrika niet meer uit kwade jongens, maar uit muiters bestaat. De soldaten storen zich weinig aan hun officieren, in den oorlog werden zij nu en dan door paniek bevangen en dan openden M— hare vriendin haar naar de deur van den winkel drongterwijl zij fluisterde „Ik kan het toch niet doen, laten wij eerst maar binnengaan." Zoo traden de meisjes den winkel binnen, en Louise vroeg om portretten van eenige muzikale genieën. „Kent u misschien den jongen man, mijnheer Feldnerdie daar aan het venster op straat staat?" vroeg Louise den koopmanterwijl zij hare inkoopen deed. „Ik ken zijn naam niet, mejuffrouw Bachrodtantwoordde dezen„of ik heb hem vergelen toen ik hen hoorde noe men hij heeft deelgenomen aan een schilderswedstrijd en is vandaag al drie maal hier geweest, om mij te vragen, of ik al iets van den uitslag wist. Het is tegenwoordig een slechte tijd voor een jongen kunstenaar zonder naam, en vooral bij dezen jaarlijkschen wedstrijd wordt zooveel frische hoop ten grave gedragen de neef van een beroemde man krijgt toch gewoonlijk den prijs. Dank u zeer me juffrouw; 't is in orde. De meisjes groetten en verlieten haastig zij een hevig geweer- cn kanonvuur tegen de bevelen in om een geheel denkbeel- digen vijand te bestrijden. Overalwaar ik kwam, zegt Dr. Russell, hoorde ik be richten van buitensporigheden, door de soldaten begaan en van gebrek aan krijgs tucht. De officieren moeten de soldaten als tuchthuisboeven behandelen en' hen verhinderen de steden en dorpen binnen te gaan zonder verlofpas. De omstandigheden onder welke de on langs veroordeelde Helena Rosikoff en haar medeplichtigen den diefstal in de Rijks bank te Cherson hebben gepleegd zijn nu eerst bekend gemaakt. De kasdie 1,580,000 roebel (ongeveer 2V2 mill, gulden) bevatte, werd bewaakt door mili taire posten. Maar de dieven, aangevoerd door een ingenieur Saschke, zoon van een generaal-majoor, begonnen uit een naburig huis hun onderaardschen arbeid. De aarde die zij uitgroeven werd in dichte manden weggedragen. Na weken van onvermoeiden arbeid kwam men onder de schatkelder, de vloerplanken .werden opgelicht en de bandieten grepen met volle handen in de schatkist. Men nam 1578699 roebels en 75 kopeks mede. De dieven verloren onderweg 10,000 roebels aan billetten, die men in den gegraven tunnel terug vond. 'tWas op een Zondag, de ambtenaren waren afwezig en de wacht drentelde voor de leege schatkist, 's Maandags ochtends werd het gebeurde ontdekt en toen bleek dadelijk, dat men met een nihilistische onderneming te doen had. Alle depots van particulieren waren onaangeroerd ge bleven, alleen van het geld van den Staat had men zich meester gemaakt. De politie en de gendarmerie waren de dieven weldra op het spoor. Alleen de ingenieur is on vindbaar gebleven. In een hut op een open veld werd veel van het gestolene gevonden. De eigenares van de hut en haar man waren omgekocht. Later vond men bij een dame 480,000 roebels in een kelder ver borgen. De medeplichtigen waren barones de Vitten, 33 jaren, even schoon als geëman cipeerd mej. Alckjew, 23 jaren, een mooie en gracieuse dame, zij had de straks ge noemde som verborgenverder twee jonge meisjes, o. a. de dochter van een luit.- generaalde drie vrouwen van andere medeplichtigen enz.enz. Die lieden hadden zichbehalve van de millioenen ook meester gemaakt van de pas-formu lieren recepissen van betaalde belastingen enz. Het proces beweesdat men hier meer met een politieke, dan met een dievenbende te doen had. In de kas der Orenburger spoorweg maatschappij is een deficit van 400,000 roe bel ontdekt. Het onderzoek heeft bewezen, dat de ontvreemdingen symstematisch sedert drie jaren plaats hadden. GEMENGD NIEUWS. Een waardig? echtgenoot. Te Schild- wolde woonde een hoefsmid, weduwnaar den winkel. Daar stond nog het onder-* werp van het zooeven gevoerde gesprek. Met nieuwe deelneming keken Lore's blauwe oogen naar hem, zij ontmoetten die van den jongen man, die met ongekun stelde bewondering het bevallige meisje aanschouwde. Lore schrikte, toen hare minder vreesachtige vriendin, nadat zij haastig door de stille straat gekeken had, op de jongeling toetrad en hem zonder verlegenheid aansprak. „Mijnheer," zeide zij met vaste stem, „wanneer u in dezen harden tijd, waarin niets te verdienen valteenige werkzaam heid mocht zoeken, sta mij dan toe, u het adres van mijn vader op te geven." „Mejuffrouw!" viel de jonge man haar in de rede. „Neem mij niet kwalijk, wan neer ik mij vergist heb," ging Louise onverschrokken voort„mijn vader heeft eene groote fabriek voor houtsnijwerk, hij geeft graag werk aan ieder vlijtig jong mensch; hij heeft hulp voor ieder die werk zoekt; vakkennis is niet noodig, slechts vlijtzooals die in uwe oogen schittert." met twee kinderen. Voor eenige weken hertrouwde hij met een weduwe met een kind. Thans heeft hij zijn kinderen en vrouw verlaten en is met een meisje van 20 jaar naar Amerika vertrokken mede nemende eenige gouden en zilveren voor werpen, eenig goed en een aardig som metje, behoorende aan zijn tweede vrouw. Tegen twee personen uit Slrijeneen landbouwer en zijn knecht, is wegens brand stichtingeen tuchthuisstraf geëischt, respec tievelijk van 8 en 6 jaar. De knecht had op verzoek van den landbouwer diens wo ning in brand gestoken, opdat hij de assu rantiepenningen zou kunnen innemen. Een werkman te Rotterdam, die gaarne wilde trouwen, maar nog niet de daarvoor noodige dubbeltjes bezat, heeft het geluk gehad, dat in de vorige week op zijn twin tigje in de. Staats-loterij de f 25,000 is gevallen. Hij kan nu spoedig al het lief en leed van 't huwelijk gaan smaken. Door de familie v. d. Berg van Rijper- kerk, met Okke aan het hoofd, is in den winter van 1879/80 met hardrijden een som van f 1500 verdiend, waarvoor zij hoofdzakelijk land aankoopt. Zou de familie niet verlangen dat we nog eens ijs kregen? Een Groninger, die een nooit uithuizige kat, wel vijf gulden waard, gestolen had, is tot 45 dagen celstraf voor dat feit ver oordeeld. Als een nooit uithuizige kat f 5 waard is, wie kan dan de waarde schatten van een nooit uithuizige man. Een echtpaar te St. Jacoba Parochie heeft zijn 60-jarig huwelijk gevierd. Gelukkig kan men echter hier niet zeg gen, dat die menschen een eind op streek zijn om den tachtigjarigen oorlog te vieren. In de gemeente Sloten, vooral aan den Overtoomkomen veel gevallen van ma zelen voor, die niet altijd een goedaardig karakter dragen. De openbare school aan de Baarsjes is, wegens het heerschen der mazelen in het gezin van den hoofdonder wijzer, gesloten. Dezer dagen overleed te Zeist een der oudste en geachtste inwonersMevr. de Wed. Van Bern. Daar de overledene eige nares was vau het schoonste gedeelte van het Zeisterbosch, rijst de vraag of dit voor het publiek open zal blijven, zooals tot dusver door de welwillendheid der eigena res het geval was. Aan een agent voor een Rotterdamsche maatschappijdie beweerde den aankoop van meubelen voor den werkenden stand gemakkelijk te willen maken, in kleine wekelijksche bijdragen, is over 1879 ruim f 800 gestort door de dorpsgenooten van Nijehorne in de gem. Schoterland. Voor „Mejuffrouwhoe kon u weten wat een onverwachte deelneming Louise knikte den spreker vriéndelijk toe. „Mijn vader is goedde fabriek staat in de Waldenstraat No. 18, en op ieder uur kan u daar aangenomen worden." Zij wendde zich blozend af, het onge wone van het gesprek bracht haar toch in de war. Lore had met gloeiende wangen de snelle woorden van Louise gevolgdhare blauwe oogen werden vochtig van medelijden. Zij reikte den jongen man half bevreesd hare kleine hand. „Moge u weldra dat bereiken, waarnaar u zoo vurig verlangt, mijnheer," zeide zij zacht. De jongeling greep hare hand en zag haar half treurighalf verrukt in het gezicht. „God zegene u voor dezen wensch," zeide hij vol gevoel en boog het lokkige hoofd voor de zich van hem afwendende meisjes. Wordt uervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2