WATERSNOOD. KALK, KEUKENMEID, BESTE LEFÈBKE. BAKKERSKNECHT, J. W. WENTZEL, AD VERTENTIËN. Mevrouw BIERMAN Representanten van de ie Belgische huizen, PHOTQGRAPHISCH ATELIER VERGROOTINGEN naar alle be staande portretten hoe ook door ouderdom verbleekt, worden tot LEVENSGROOTE toefraai gelijkend uitgevoerd. deze som hebben zij ontvangen de tijding, dat ondernemers en geld voor goed verdwenen zijn. De Middelb. Ct. deelt het volgende staaltje mede van de nauwgezetheid, waar mede de Heer Douwes Dekker zijne ver plichtingen ten aanzien van het publiek vervult. Teleurgesteld in zijne verwachting om van Middelburg per stoomboot naar Zierikzee te kunnen reizen, waar hij een voordracht zou houden, en zich, met reden, buiten staat achtende om die reis per rij tuig en over de veren te doenwanneer hij denzelfden avond het woord nog wilde voerenheefthij niet tegen de kosten opgezien van eene sleepboot voor die reis af te huren. Hij wilde het hem wachtende Zierikzeesche publiek niet teleurstellen. Dinsdagavond ontstond er, vermoedelijk tengevolge van het omvallen eener petro leumlamp, brand in de woning van C. van Beveren, te Zaandam. Het huis werd bijna geheel vernield, de inboedel grootendeels gered, 't Geen verbrand is was echter ver zekerd. Genezen door een half maatje jenever! Te Leiden werd binnen een stoephek dezer dagen des avonds een vrouw gevonden, in een verregaanden staat van dronkenschap. Te vergeefs trachtte men haar te doen opstaan, totdat eindelijk een der helpers haar een „half maatje jenever" beloofde als zij medeging. Hoewel met moeite stond zij toen onmiddellijk op en werd met ver eende krachten over het tamelijk hooge stoephek geheschen. Haast was zij er over, toen een viertal agenten kwam opdagen, die haar op hun schouders voor dien nacht naar het politiebureau brachten. De dame is ongehuwd. Is er ook nog wellicht een of ander jongman welke haar tot levensgezellin begeert? Een rechter in Texas sprak voor eenige weken over een roover, die er zijn werk van gemaakt had postkarren te overvallen, John Cantrell genaamd, een vermoedelijk meer dan levenslange gevangenisstraf uit. Hij veroordeelde den schuldige tot99 jaren gevangenisstraf. De heer Victor Driessens heeft eindelijk als directeur van den Vlaamschen schouw burg te Antwerpen zijn ontslag genomen. De heeren Lammens, van Kuyk en Dierckz, leden van het tegenwoordig gezelschap, hebben de directie aanvaard. Sedert eenige maanden werd in Enge land en verscheidene andere landen veel valsch geld in omloop gebracht, dat zeer bedriegelijk nagemaakt was. Uit een inge steld onderzoek bleek, dat de geldstukken te Barcelona, in Spanje, gefabriceerd wer den. De geheime politieagenten, die uit verschillende landen er heen gezonden wer den, deelden mede, dat zij de werkplaatsen ontdekt hadden, maar de valsche munters nog niet op het spoor waren. Deze staan waarschijnlijk in verbinding met hoogge plaatste personen, want zij bleken steeds vooruit verwittigd te zijn van de tegen hen genomen maatregelen, zoodat de Spaan- sche en andere regeeringen, ondanks hun ijverige pogingen, er nog niet in geslaagd zijn een der schuldigen in handen te krij gen. Kapitein Webb, de bekende zwemmer over het kanaal, heeft aangenomen zestig uren achtereen te zwemmen, n.l. drie dagen en twee nachten. Hij zal niet lan ger dan 30 minuten per 24 uren het water mogen verlaten. Dien forschen toer zal hij in 't begin van Maart te Londen ten uitvoer brengen in zeewater van zomer- temperatuur. Verleden week is in het postkantoor te Wandsbeck een inbraak gepleegd, waarbij een besteller, die er de wacht hield, met een touw verwurgd werd. Uit een cassette werd ongeveer 500 mark gestolen, terwijl de dief blijkbaar vergeefsche moeite had gedaan om de brandkast open te breken. De verdenking viel terstond op een gewezen ziekenoppasser die sedert eenige dagen in een herberg van de stad logeerde, bijzonder goed bij kas was, maar geen middel van bestaan had. Bij een onder zoek op zijn kamer vond de politie het geld nog onaangeroerdbenevens eenige kleederen van den vermoorde. De maD heeft weldra zijn misdaad be kend, en beweert een medeplichtige te hebben, wiens naam hij echter niet noemen wil. Hoewel die mededeeling waarschijnlijk een verzinsel isheeft de politie een premie van 1000 mark uitgeloofd voor de aanwijzing van dien medeplichtige. Bij het ter aarde bestellen van den on langs overleden en zeer geachte Arnhem- sche predikant Sannes was eene groote schare tegenwoordig. De H.H. Kronenberg, emeritus predikant bij de Waalsche Ge meente, en J. van Dijk, pred. bij de Hervormde Gemeente aldaar, J. Romeny, te Brummenen een weesjongen spraken aan het graf. Vele belangstellenden had den kransen op de lijkkist nedergelegd. De beruchte Adele Spitzeder is te Munchen in hechtenis genomen, wegens hernieuwing van hare financieele opera- tiën. Dezer dagen is te Rochefort een oud horlogemaker, Goulard genaamd, overleden, die de laatst overgeblevene was van het bekende Fransche schip de Medusadat in 1816 in den Atlantischen oceaan schip breuk leed en van welks talrijke beman ning slechts 15 personen gered werden, waarvan 5bij hun aankomst te St. Louis, van uitputting stierven. In de gemeente Oosterstellingwerf zijn vele beesten in kwijnende toestand, 't welk door den veearts wordt toegeschreven aan het verschimmelde hooi, dat aan de koeien als voedsel wordt gegeven. Een 19jarig meisje uit Gennep is we gens kindermoord tot een jaar celstraf veroordeeld. Te Hekelingen is een gehuwde vrouw in hechtenis genomen wegens moord op haar jongste kind en brandstichting in een hooimijt. De zeeloods van Daalsen vertrok den 28en Nov. met het Ned. schip Graafstroom van Vlissingen en kon eerst den 4en Ja nuari het schip verlaten. Hij werd toen overgezet op de Aleppobestemd naar New-York; van daar komt hij thans met de stoomboot Maas terug. Tegen wil en dank heeft hij dus een aardig reisje moeten makenzonder dat hij passagegeld be hoefde te betalen. Benjamin Raspail heeft zijn geheel ver mogen, 2,000,000 francs, aan de stad Parijs nagelaten, op voorwaarde, dat het zal dienen voor voorschotten aan werklieden- vereenigingen. Nader verneemt men, dat bij den brand te Tokio (Japan) 9000 huizen in den asch werden gelegd. 50,000 personen zijn zonder dak. Daags na den brand brak een tweeden brand uit, die 260 huizen in de asch legde. Er is sprake van een gemeente-belasting op de piano's in de Rijnprovincie; reeds is te Dusseldorf een onderzoek gelast naar het aantal piano's. Dat kan geen kwaad, want er zullen dan wat minder Duitsche gehoorzenuwen gemarteld worden. Een Reclame. Adeline Patti drinkt veel Apollinariswater, niet alleen aan tafel, maar ook eiken avond voor dat zij optreedt. Waarschijnlijk krijgen wij dus spoedig Apollinariswater a la Patti. In Frankrijk bestaat eene „Yereeniging tot wering van het misbruik van den tabak." Onder de middelen, die zij tot bereiking van haar doel aanwendt, behoort ook het uitschrijven van prijsvragen. Zoo heeft zij thans 200 francs uitgeloofd voor de beste verhandeling over den „Invloed van den tabak op de zwangerschap en het zoogen." Een der Fransche bladen laat op deze mededeeling volgen „Naar men zegt, zijn er op de kusten van Afrika negerbevol kingen, waar de dames als stoombooten dampen; maar tot dusverre was het ons nog niet bekend, dat in beschaafde landen de schoone sekse derwijze aan den tabak verslaafd was, dat zulk een prijsvraag reden van bestaan zou hebben." ALLERLEI. sen vervulde wensch. Lieve hemeloude vriendzijn dat allemaal je kinderen? Helaas ja, ik heb acht meisjes! Nu, wat men in zijn jeugd zoo vurig wenscht, heeft men op zijn ouden dag te veel! vroomheid. Ga je morgen naar de kerkMarie Als mijn nieuw kleedje goed uitvalt - jal de lieve zuster. Hoe kunt u zoo neerslachtig zijn, juffrouw Marie, den dag dat uwe zuster in het huwelijk treedt! Wou je dan soms, dat ik blij was als mijn zuster trouwt! „Dwalen is menschelijk!" zei de boer tot zijn vrouw, toen hij in 't donker de meid zoende. oprecht. Leerjongen. Kaas, kan ik niet 'n paar dagen werk bij je krijgen, totdat ik een beteren baas gevonden heb? de scheurkalender. Een paar maanden geleden bevond ik mij bij een paar jongeluitjes, die nog geen half jaar getrouwd waren. Die jonge echtgenoo- ten, welke tot dusver niet dan wittebroods weken gekend hadden, leefden in en door elkander. Daar de man van zijne rente leefde en niet veel uitvoerde, verkeerden zij doorgaans in een dolce far niente, en zoo kwam hetdat ik toevallig eens het volgende hoogst interessante gesprek bijwoonde „Den hoeveelsten hebben wij van daag?" vroeg het jeugdige vrouwtje onverwacht. „Den 31en" antwoordde de man, die naar den scheurkalender aan den wand was gegaan enna een blik daarop ge worpen te hebben, vervolgde hij op geaf fecteerd geleerden toon: „'tis van daag juist twee honderd en negentien jaren ge leden, dat koning Ivarel I onthoofd werd." „Waar blijft de tijd!" riep het vrouw tje uit. BURGERLIJKE STAND. Baarn. Geboren: 31 Jan. Berdina Maria, d. van Jan de Ruig en Alida Lafebre. - 1 Febr. Johau, z. van Elbert van de Pol en Steffania Johanna Burmentlo - 2. Cornelia Pe- tronella, z. van Jan van der Lugt en Wilhelmina Hen- drika Brokken. - 5. Maria Catharina, d. van Evert Timmer en Anna Barta Geertruida van Leeuwen. - Pieter, z. van Jan van der Laan en Hendrika van Gerderen. - 8. Lambertha Christina, d. van Pieter Heikamp en Grietje Schuurman Nuveen. - 10. Willem, z. van Gerrit Geijtenbeek Aaltje Sehulseher. - 15. Aaltje, d. van Hendrik van Veldhuizen en Aaltje van Zeijst. Ondertrouwd: 31 Jan. Antoon Adriaan Los en Neeltj Boscbe. Gehuwd: 14 Febr. Antoon Adriaan Los en Neeltje Bosch. Overleden: 31 Jan. Dorethea Alida van Vulpen 3 j. - 1. Febr. ArieStein, 8m. - 6. Jan Derk van Voort huizen, 13 d. - Jan van den Broeke oud 83 j. - 9. Aaltje Dikken, 71 j. - 14. Klaas van Laar, 39 j. OFFICIEELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet op het koninklijk besluit van den 17. Octo ber 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente dat tot het uitgeven van de Patent bladen aan hen. die in het jongstverloopen kwar taal van het dienstjaar 1879/80 (van den 1 Nov. 1879 tot en met den 31. Januari 1880) aangifte voor patentrecht hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Maandag, 23. Februari aanstaande, van des voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, en dat de niet-afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen wor den bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 16. Februari 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Heer en Mevrouw L. A. SCHAAP bedanken, mede namens hunne Kinderen, voor de vele blijken van belang stelling ter gelegenheid hunner 25-jarige Echtvereeniging ondervonden. Amersfoort, 18 Februari 1880. Op uitnoodiging van de Hoofd-Com- missie te 's Gravenhageheeft zich voor AMERSFOORT, LEUSDEN en STOU- TENBURG eene SUB COMMISSIE ge constitueerd, bestaande uit ondergeteeken- den, welke zich belast met het plaatsen der loten en het ontvangen van BIJDRA GEN of van VOORWERPEN tot PRIJ ZEN voor de algemeene verloting ten behoeve der NOODLIJDENDEN door den WATERSNOOD van 1880. Van wege de Sub-Commissie zal te dien einde eene lijst tot deelname aan de inge zetenen worden aangeboden, met verzoek, om de bijdragen of de voorwerpen tot prij zen dier verloting ten geschenke aangebo den, te willen bezorgen bij den Heer A. M. SLOTHOUWER, boekhandelaar alhier, Thesaurier van de Sub-Commissie. Amersfoort, 0 Februari 1880_ Leusden, J De Sub- Commissie W. A. CROOCKEWIT, Wethouder te Amersfoort. G. J. Baron VAN HARDENBROEK VAN AMMERSTOL, Burgemeester van Leusden en Stoutenburg. Jhr. Mr. H. J. L. VAN SASSE VAN YSSELT, Grondeigenaar te Amersfoort. A. M. SLOTHOUWER, Thesaurier. 49 Cent de 5 Kilo, 523 Cent de 2J/2 Kilo en 55 Cent het halve Kilo, alleen verkrijgbaar bij A. H. DE KREEK, Lavendelstraat Amersfoort. vraagt tegen 1 Mei eene flinkeeerlijke die goed WERKEN en KOKEN kan. leveren alle soorten puike bij wagonladingen en legen de billijkste prijzen. Inlichtingen geeft en bestellingen neemt aan de Generaal Agent cWM.1P"GEVRAAGD terstond of IW met half Maart een P. G., des Zondags vrijzonder getuigen behoeft men zich niet aan te melden. Adres franco of in persoon, bij II. van de Borne, Mr. Bakker, te Eemnesbinnen. van |Het Atelier dagelijks geopend van 9 4 uren, behalve Zondags.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 3