Amersfoort, 24 Februari 1880. 13ij Koninklijk besluit is het rijkssub sidie voor de hoogere burgerschool te Amersfoort vastgesteld op f 8000 en alzoo met f 1000 'sjaars verhoogd. Bij Koninklijk besluit van 21 Februari 1880, nQ. 10, is benoemd tot Notaris binnen het arrondissement Utrecht, stand plaats Amersfoort, de Heer Mr. .T. M. Richelle, advocaat en candidaat-notaris te Aarlanderveen, In eene der zalen van het stadhuis te Utrecht, ingaande op het Oud-Kerkhof, zal dit jaar door den Militieraad de eerste zitting gehouden wordenvoor de gemeen ten Amersfoort, Hoogland, Leusden met Hamersveld en Stoutenburg, op Woens dag, den 10. Maart, Woudenberg op Maandag, den 15. MaartBunschoten, Soest, Eemnes en Baarn met Vuursche, op Dinedag, den 16. Maart, en de tweede zitting: voor Woudenberg op Donderdag, den 15. April en voor de overige hierbo ven vermelde gemeenten op Maandag, den 14. April. Die openbare zittingen zullen aanvangen 'smorgens te 101/., ure, en zijn bestemd: de eerste voor het doen van uitspraak omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie, de lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend, de lotelin gen die van den dienst uitgesloten of daar bij voorloopig niet toegelaten worden, en alle overige lotelingeneu de tweede zitting voor het doen van uitspraak om trent alle i:i de eerste zitting niet afgedane zakenen ten opzichte van hen die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar ver langen optetreden. BINNENLAND. Naar het Dagblad verneemt, zou de Minister van Justitie den Koning ter be noeming hebben voorgedragen twee com- missiën, van welke de eene belast zal worden met de herziening van het bur gerlijk wetboek, en de andere met het voorbereiden van voorstellen tot de regeling van de quaestie der vicariegoederen. Binnenkort zal te IJmuiden de gasfa briek worden in werking gesteld onder bestuur van den heer Meijes. Zij is op bijzondere wijze ingericht. De grondstof tot bereiding van het gas zal bestaan uit afval van petroleum en andere soorten van aardoliën. Het eigenaardige van deze soort gas bestaat daarin, dat het bij een vijfde deel van het volumen van steenkoolgas dezelfde lichtsterkte ontwikkelt bij verbranding; de geheele inrichting is hierop gebaseerd. De Dies van het- Utrechtsch Studen tencorps zal den 2Gsten dezer maand feestelijk worden gevierd. Bij een te Noordwijk gehouden veiling werd voor een tuin-bloembollenland, van bijna 2 hectaren inhoud, de zeer enorraen prijs van f 15,446 besteed, ongeacht de 12 pCt. kosten. Hetzelfde perceel werd voor 25 jaren aangekocht voor 4200. Jl. Dinsdag zijn van Grijpskerk en omstreken wederom een tal personen naar Amerika vertrokken. Allen behoorden tot den werkenden stand. De trek tot land verhuizing begint zich in de provincie Groningen weer veel sterker te openbaren, dan in de laatste jaren het geval was. Binnen enkele dagen kan het wetsont werp tot heffing eener rentebelasting, bij de Tweede Kamer verwacht worden. Wordt het wetsontwerp niet meer gewijzigd, dan zal er 10 procent van de werkelijk ge noten rente worden geheven. Inkomsten beneden f 600 zullen echter geheel, inkomsten beneden f 1000, gedeel telijk worden vrij gesteld. In de Tielerwaard sterven vele schapen aan eene ziekte, die geacht wordt het gevolg te zijn van den natten zomer. Uit Apeldoorn bericht men onsAllen in onze gemeente, en de duizende vreem- lingen die haar vooral in den zomer be zoeken, kennen vrouw van Loenen of lieverde boerin op het boerderijtje van Prinses Marianne aan Het Loo, reeds sedert 52 jaar. Die typische vrouw, nooit uit het boerinnen pakdie de bezoekers ontvangt in haar pronkkamer, waar die allermerkwaardigste verzameling van por tretten der Koninklijke familie prijkt, allen eigenhandige geschenken der vorsten en vorstinnen. Die vrouw hoopt op 25 Febr. e. k. haar 80sten verjaardag te vieren. Misschien is deze mededeeling genoeg, om dezen of genen opgewekt te gevoelen, de vriende lijke oude en nog krasse vrouw een ge- lukwensch op dien dag aan te bieden. Wellicht voelt dan ook hij of zij, die haar dezen zomer het portret van Prins Hendrik en diens tweede gemalin ontstal, zich op gewekt, het haar dien dag terug te bezorgen. Het kan haar zeker niet schelen, wie het haar ontstal, maar ze treurt over het gemis en zal stellig recht gelukkig zijn als het haar wordt terug bezorgd. Het vooruitzicht bestaat dat de van 8 tot 12 April in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te houden tuinbouwtentoon stelling, door HII. MM. de Koning en de Koningin zal worden geopend. Hij drijft een gevaarlijk spelwant hij kweekt haat en verwijdering in plaats van liefde en verbroedering en maakt zich daardoor verachtelijk in de oogen van alle weidenkenden. De gevaarlijkste bladen voor de rust, den vrede en de vrije en onbelemmerde ontwikkeling van het menschelijk denken zijn zijdie eene bepaalde richting verte genwoordigen en daarbij, zonder uitzonde ring alles, wat van den tegenstander komt, zonder genade op den index plaatsen. Ach, waren alle menschen wijs En dachten daarbij wel Deez' aarde was een paradijs: Nu is zij meest een hel! Zoo zong een onzer dichters en zijne woorden verdienen genoeg waardeering om door ieder, en niet het minst door onze pers, in beoefening te worden gebracht! B. E. MATER. OFFICIEELE PUBLICATIËN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te wetendat het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting (HOOFDELIJKE OM SLAG) orer het dienstjaar 1880 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagente rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secre tarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan in brengen. Amersfoort, den 21. Februari 1880. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSJJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 [Staats blad No. 95], Brengen ter kennis van het publiek, dat een door den heer D. P. HAMERS, optredende voor de firma HA MERS VAN BEEK ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene ververij van tapijtgarem in het perceel alhier gelegen aan de Ko ningstraat wijk D, No. 34, bij het kadaster bekend onder sectiè E, No. 1177 bis, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 8. Maart aanstaan de, des voormiddags te elf ure, gelegenheid ten raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeen tebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 23. Februari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, Dé Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PBRSIJN. VERKIEZING. De Voorxitter van den Raad der gemeente Hoevela ken, Gelet op art. 10 der Kieswet, Brengt bij deze ter openbare keunis, dat de lijsten aanwijzende de personen die tot het kiezen van [de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Sta ten en de Gemeenteraad bevoegd zijn, zijn vastgesteld, aangeplakt en voor de tijd van 14 dagen, te rekenen van den 22sten dezer, op de Secretarie ter inzage nedcrgelegd zijn, en dat degenen die daartegen bezwaren hebben in tebrengen, zulks kunnen doen bij verzoekschrift aan den Gemeenteraad op ongezegeld papier, door de noodige bewijsstukken gestaafd, binnen 14 dagen na heden. Hoevelaken, den 22. Februari 1880. De Voorzitter voornoemd, AKERSLOOT. gebed tot Hem opzenden, Hem, den Be stuurder van ons lot." De kleine handen werden tot een gebed gevouwen: //God, troost en zegen allen, die op Uwe hulp hopen," zeide zij zachtjes fluisterend. Toen ging zij naar beneden in de kamer van hare ouders en hielp hare moeder de laatste hand leggen aan menige liefde gift die morgen bij het licht der kaarsen aan de vele gelukkigen uitgedeeld zouden worden. Toen kwam de professor bij haar. Lores oogen bemerkten weldra een kleinen trek van ontevredenheid op het gezicht van haar vader. Bedaard ging zij naar hem toe, en toen zij zag, dat hij slechts schijnbaar in het voor hem liggende boek verdiept was, legde zij zacht de kleine hand op zijn schouder. //Nader, u ziet er neerslachtig uit," fluisterde zij, u voelt u toch wel?" Haar vader zag haar in het schoone frissche gezichtje. Heel wel meisje," zeide hij, //ik ben maar een beetje teleurgesteld, en niet eens door iets dat mijzelf aangaat." //Is het besluit van de beoordeelings- commissie gekomen?" riep Lore snel uit. Haar vader streek haar het blonde haar van het voorhoofd. z/Ja, kind," zeide hij langzaam, „en onze onbekende heeft zijn droom uitge-1 droomd. Een droevig ontwaken voor den armen jongen," voegde hij er deelne mend bij. //Wanneer is de beslissing bekend ge worden, papa?" De professor zocht in zijn zak. „Zoo even", zeide hij, en haalde een brief te voorschijn, //mijn oude vriend Hofmann heeft mij een telegram gezonden; ik had hem dat gevraagd." Het meisje drukte de hand van haren vader, en zij doorvloog de weinige woorden van het telegram; zij las //Heden Max Wallburg, genreschilder, den prijs." Zij gaf haar vader het briefje terug, en deze stak het werktuiglijk in zijn zak. //Ik ken Wallburg, het is een flinke jongen, hij heeft den prijs zeker met recht verdiend, maar de professor glimlachte half, ,/ik zal de oogen van dien jongen man niet vergeten," Lore keek snel naar de deur, waardoor hare moeder juist de kamer verlaten had. z/Papa" zeide zij haastig, op zachten toon//ik ben zeker, dat ik hem van daag gezien heb." En spoedig vertelde zij de ontmoetingdie zij 's middags met Louise gehad had, en haar vader luisterde glim lachend en knikte toestemmend, toen Lore het uiterlijk van den jongen man beschreef. z/Ja, kind, ik denk wel, dat je gelijk hebt," zeide hij toen, //dus zoover is het reeds gekomen, dat Louise hem dadelijk als een behoeftige herkende; een goed meisje werkelijk! Maar ik geloof toch niet dat hij van het hem opgegeven adres gebruik zal maken, hij zal, zoodra hij de beslissing vernomen heeft, naar de residentie terugkeeren en zich binnen een jaar, naar lichaam en geest geheel te gronde gericht hebben. Dergelijke eerzuchtige naturen verteren zichzelf in rusteloos streven en zoeken. Het spijt mij toch van hem." //Zou u hem dit bericht niet sturen papa?" z/Lief kind, hij zal het vroeg genoeg weten, maar morgen ochtend, als hij het al overal gehoord heeft, dan zal ik hem opzoekenik kan hem misschien met het een of ander helpen; de jongen heeft mij toch voor zich ingenomen met zijn schoon gezicht. Maar vandaag zullen wij hem zijne nachtrust niet bederven, hij zal voor eerst wel niet veel zorgeloozen slaap heb ben. Ja, ja, het leven is dikwijls heel moeilijk. Kom Lore, mama roept ons aan tafel. Wordt vervolgd.) Men meldt ons uit Nijkerk Op de jl. Woensdag alhier gehouden voor- jaars paardenmarkt waren aangevoerd 136 paarden; de prijzen liepen van f95.tot f 525. De handel was levendig, de beste paar den waren hoog in prijs, en was de ver wachting algemeen, dat de onlangs ver huurde landerijen aanmerkelijk lager zou den zijn, dan die der laatste jaren, deze verwachting is echter niet bewaarheid, wel zijn van enkele landerijen de prijzen on geveer 10 percent lager doch van vele zijn zij ver beneden dat cijfer gebleven. BUITENLAND. Naar men aan le Gaulois uit Algiers meldt, is ook daar ter stede een opstand uitgebroken onder de leerlingen van het Lyceum. Zij hadden zich in hun slaapzalen verschanst en men moest de troepen te hulp roepen om de wederspannigen meester te worden. Dit is het zesde voorval van dien aard sedert het begin dezes jaars. Den 7. Ja nuari maakten de leerlingen der Ambacht school te Angers oproer en hun voorbeeld werd op de lyceën te Avignon, Montpel- lier, Périgueux en Bastia gevolgd. Volgens een bericht uit Dublin hebben bij Cloxmol ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Vier deurwaarders hadden, vergezeld van eene vrij aanzienlijke politiemacht, bij eene weduwe, die geen pachtgeld betalen wilde, een aantal koeien in beslag geno men. Toen ze hiervan terugkeerden echter, werden ze door eene talrijke volksmenigte overvallen, die hun de dieren ontrukte. Later evenwel slaagde de politie er in het vee te heroveren en de aanvallers terug te slaan, waarop dezen zich verwijderden, om echter eenige oogenblikken later, aan zienlijk versterkt (het waren 300 man) terug te keeren. Toen moest de politie wel de bajonet op zetten en eene charge maken. Maar hierop werd door het volk zoo geweldig met stee- nen geworpen, dat de politie ten slotte den aftocht moest blazen met achterlating van de koeien, die er door een en ander wel niet beter op zullen zijn geworden. Volgens een besluit van den Pruisischen Minister van Onderwijs zal de nieuwe Duit- sche spelling den lsten April a.s. op alle scholen worden ingevoerd, en voortaan in alle daarin gebruikte leerboeken gevolgd moeten worden. Oostenrijk, Beieren en Wurtemberg zijn in deze reeds voorgegaan, en ook de voor naamste organen der pers hebben de spel ling reeds aangenomen. De verandering bestaat hoofdzakelijk in de weglating van enkele overtollige letters daardoor wordt Noth Not, Rath Rat, Mann Man, Theil Teil. 't Is dus slechts een gedeeltelijke toepassing van de wijzi gingen, welke indertijd Prof. von Raumer in zijn officieel rapport aan de Regeering voorsloeg. Bismarck is opnieuw zeer ongesteld. Zoodra hij deu moordaanslag op den Kei zer van Rusland vernamzond hij zijn zoon Herbert naar de Russische ambassade, om zijn deelneming te betuigen. De politie te Petersburg is in de wijk Wassili Ostrol een zaal binnengedrongen, waar zich een groot aantal nihilisten en studenten bevondendie allen in hechte nis genomen werden. Men vond bij hen verschillende papieren, benevens een plat tegrond van het winterpaleis. Grieksche roovers hebben bij Salonica den Engelschen kolonel Synge en zijne vrouw weggevoerd en eene aanzienlijke som als losgeld geëischt. De kolonel heeft aan den Engelschen consul te Salonica een brief geschreven, met verzoek te zorgen, dat er geen troepen naar de roovers afgezonden worden, daar anders zijn leven gevaar zou loopen. De Engelsche gezant te Constan- tinopel heeft aan eene kanonneerboot last gegeven naar Salonica te stevenen. De kolonel Synge werd in het midden der maand Januari door den Engelschen ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2