Scherpenzeel, 24 Febr. Heden avond werden wij door de Rederijkerskamer //de Genestet" weder in de gelegenheid gesteld muzikaal genot te smaken. De Heer H. Hendriksen, uit Arnhem en zijne beide zonen (pianisten), 13 en 14 jaar oud, en den Heer O. J. Bekker (violist), uit Vee- nendaal, door genoemde Rederijkerskamer daartoe uitgenoodigd, gaven een instrumen taal concert. Al de nos. van het program ma slaagden uitstekend, waarom wij hopen deze Heeren spoedig eens weder te mogen hooren. tersche wetenschappen, oud en nieuw Rus land vierkant tegenover elkander geplaatst. Van toen af begon het gistings-proces, waar van deze eeuw vermoedelijk het einde niet zien zal. De inval van Napoleon den Eerste, ten gevolge waarvan de zetel der Regeering van het oud-Russische Moscou naar de Europeesche stad Petersburg werd overge plaatst, gaf aan de nieuwe richting een krachtigen stoot. Keizer Alexander II bracht de belangrijkste hervorming tot stand, die onze eeuw aanschouwde, de afschaffing der lijfeigenschap. Maar de weg der beschaving is een zigzaglijnelke groote schrede voorwaarts wordt in den regel ge volgd door een stap terug. Verschillende oorzaken brachten den Keizer er toe, op het ingeslagen pad niet verder te gaan,, maar eerst de vreedzame bevestiging van den nieuwen toestand af te wachten. Doch dat ging zoo gemakkelijk niet: zij, die geheel en al met de Westersche begrippen waren ingenomenholden in den blinde voort en, zooals 't gewoonlijk gaat, namen zij de radicaalste denkbeelden het eerst over. Vandaar die dolle vrouwen-emanci patie die volkomen afzwering van alle kerkelijke verbintenissen, die democratische en socialistische eischen, door de dagblad pers verbreid, en die, waar zij stuitten op het onwrikbaar staatsgezag, eindigden in een streven tot omverwerping van de maat schappelijke orde, zonder behoorlijk gefor muleerde herbouwingsplannen. Dat is, naar wij meenen, de beteeke- nis van het nihilisme, dat schrikbeeld onzer dagen. In een volgende beschouwing zullen we trachten aan te toonen, door welke oorza ken het tot zulk een bedenkelijke hoogte kon stijgen. OFFICIEELE PUBLICATIE. De Commissaris des Koniaga in de provincie Utrecht, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, dd. 19 Februarij 1880, No. 40; Gelet op art. 11 der wet van 18 Junij 1857 (Staats blad No. 87), Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden: lo. Dat de Visscherij in de binnenwateren, waaronder ook worden verstaan rivieren, door sluizen afgesloten, binnen deze provincie wordt gesloten van 1 April aan staande tot 1 Junij daaraanvolgende, met uitzondering: a. van de Visscherij door middel van palingfuiken, aalkorven en aaldobbers, van die met het schepnet of degebbe, om kleine vischjes te rangen tot aas voor de aaldobbers; t. van do Visscherij op spiering met het kruisnet, welke geoorloofd blijft tot den 1Mei aanstaande, doch slechts zal mogen worden uitgeoefend buiten de Waard- barrière te Utrecht, tusschen de Groote sluis en de Roodebrug, en te Amersfoort, van de Koppelpoort tot aan het gebouw, genaamd de Spijker, van des middags 12 tot des avonds 10 ure. 2o. Dat de jagt opeenden (Art. 15, litt.h, der aan gehaalde wet) voor dit jaar zal worden gesloten op 1. Maart e. k„ met zons-ondergang, na welken tijd ook het kooijen niet meer zal mogen worden uitgeoefend; zul lende de kooieenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1. Mei aanstaande. 3o. Dat de jagt op ander waterwild (Art. 15, litt. d en f, dier wet) in de provincie Utrecht zal worden ge sloten 10 April 1880, met zons-ondergang. 4o. Dat het Weispel van kwarteleu met steekgaren of vliegnet (Art. 15, litt. e, der wet) zal mogen worden vier uur te gaan, dan zou hij daar zijn, dan zou hij bereid zijn, daar te sterven. «/Als een lafaard, die in den strijd de wapens wegwerpt," sprak hij eindelijk heesch, „neen, moeder, ik zal nog meer wonden in het gevecht opzoeken, voordat ik aan de rust des doods denken wil." Door vele stratenover de groote brug, vele groote magazijnen voorbij, waar zich mannen, vrouwen en kinderen verdrongen, om bezigheid en werk te zoeken, die de harde winter zoo spaarzaam aan de be- hoeftigen verschafte, langs de bevroren grachten van de stad, met de ingevroren schepen, klonk op den hard bevroren grond de nu vasten stap van den jongen man; in dichte wolken stroomde de adem uit zijn lippen, en de bruine oogen gloeiden, als van groote besluiten. Daar lagen voor hem de hooge schoor- steenen van de fabriek, waar hij heen wilde. //Waldenstrasse 18," sprak hij zacht, toen hij, na vluchtig omgezien te hebben, door de deur in het kantoor trad. Bij het binnentreden in het groote, eenigszins donkere vertrek, waarin ver scheidene jonge lieden aan de schrijfta fels zaten, kwamen hem twee arbeiders te uitgeoefend vau 1 Mei tot 15 Julij e. k. Eu, teneinde niemand eenige onwetendheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd én aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 23. Februari; 1880. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN DOORN. Amersfoort, 27 Februari '80. Bij het college van regenten van het burgerweeshuis te Amersfoort bestaat het voornemen om de weeskinderen niet langer 00, eene der openbare armenscholen onder lijs te doen genieten, zooals sedert enkele jaren geschiedt, na de opheffing der eigen school in het gesticht, maar hen met 1 Mei e. k. de meer voor den burgerstand bestemde openbare tusschenschool te laten bezoeken. Aldaar bedraagt het schoolgeld wel is waar f 4 voor elk kind, doch ten opzichte van eene instelling, welke voor geheel haar tekort een subsidie uit de gemeentekas erlangt, zijn die uitgaven evenzeer als de-ontvangsten deswege denk beeldig te achten. De kinderbewaarplaats (crèche) is het aanzienlijk verlies, dat haar onlangs trof door het voorval met de opgehaalde con- tributiën, alreeds te boven gekomen, door de ontvangst van buitengewone bijdragen van belangstellenden. BINNENLAND. Eenige jongelui waren Zaterdagavond, omstreeks tien uren, in een koffijhuis te Leiden aan het biljarten. Een hunner, nog pas een kwartier geleden van zijn familie komende en ter nauwernood iets gebruikt hebbende, stond, met beide han den op den rand van het biljart leunende, naar het spel te kijken. Een der spelers zal een mooie karambole maken. Hij stoot, en door de houding die hun ken nis aanneemt, meenen allen, dat deze goed wil zien of de naar hem toekomende bal het doel zal bereiken. Degeen die naast hem stond vindt echter de houding hoe langer zoo vreemder; hij grijpt, maar heeft slechts het lijk van een vriend in de armen. De algemeene ontsteltenis behoeft niet beschreven te worden. De dadelijk geroepen geneeskundige constateerde stil stand van het bloed. gemoet, de eene bleek en neerslachtig, de andere met het gloeiend rood des toorns op het gezicht, de sterke vuisten in stomme woede gebald, zij drongen hem voorbij, en de laatste wierp de deur dreunend dicht. Mei een halven vloek keek de oude boekhouder van zijn werk op, waaraan hij, nadat hij de arbeiders weggezonden had weder plaats nam. „Onbeschaamd volk", bromde hij, toen bemerkte hij den binnengetreden vreem deling. „Wat is er van uw dienst, mijn heer?" vroeg hij op niet zeer bemoedigen den toon. George deed een oogenblik moeite om een hoorbaar geluid voort t£ brengen. „Men heeft mij gezegd", begon hij ein delijk, dat de bezitter van deze fabriek in dezen tijd, waarin niets te verdienen valt, zoo goed (is, om arbeiders, die buiten hunne schuld zonder werk zijn, en die hun plicht doen, ook dan werk te geven, wanneer zelfs dadelijk geen arbeiders noo- dig zijn. Ik ben hierheen gekomen, in de hoop, ook voor mij werk te vinden, ik ben niet lui." De boekhouder zag den spreker verwon derd aan; die slanke gestalte met die Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat 2 zeugen van den heer F. v. d. L., te Haskerdijke, te zamen 31 biggen heb ben geworpen. In de Veenhouter bosschen, onder Nun- speet, werd Maandag en Dinsdag 11. tien stuks grof wild geschoten. In 't belang van een stoomtramweg WageningenEde hebben zich eenige per sonen vereenigd met het doel de geldelijke zijde der onderneming op hechte grond slagen te vestigen. Thans wordt de lijn opnieuw opgenomen en eene begrooting opgemaakt. Als eene zeldzaamheid kan gemeld wor den, dat eene koe van den landbouwer J. F. v. d. Ploeg, te Kooten (Achtkar- spelen)dezer dagen vier kalveren, en wel allen van het mannelijk geslacht, ter wereld gebracht heeft. De maatregel in Drente genomen om de loting voor de nationale militie te doen houden in gebouwen waar geen sterke drank te verkrijgen is, werkt naar men zegt zeer gunstig. Op de lotingsdag was het ditmaal veel rustiger als anders. Sedert de landbouwers in de Zeven- wolden Deensche manier op het boter- maken toepassenis de prijs aanmerkelijk hooger, waardoor het vee, de mest en de landerijen zeer stijgen in prijs. BUITENLAND. Zooals te verwachten was komt het Journal de St. Pétersbourg op tegen het opruiend artikel der Norddeutsche Allge- meine. Het blad doet zulks in zeer be scheiden en waardige bewoordingen. Wat het Duitsche officieuse blad aanvoert zijn louter onderstellingenzegt het Journal, dat tevens naar aanleiding van het artikel herinnert aan wat in een bekend vlugschrift van een Duitsch officier is gezegd, name lijk dat er geen hoofdbelang bestaat, waardoor de wederkeerige vriendschapsbe trekkingen tusschen Duitschland en Rus land zouden kunnen in gevaar worden gebracht. Die woorden zijnvolgens het Journal, nog altijd volkomen met de waarheid overeenkomstig. Wat we uit St. Petersburg hooren, heeft alles betrekking op den aanslag en op de maatregelen die genomen worden, om daden als deze voor 't vervolg te voorkomen. De post van gouverneur-generaal voor St. Petersburg is afgeschaft en in de plaats daarvan eene veiligheidscommissie inge steld onder voorzitterschap van Graaf Loris Melikoff. Deze commissie zal op krachtige wijze een einde maken aan het streven der revolutionairen. Melikoff heeft onbeperkte volmacht. Intusschen hoort men nog steeds van nette kleederen scheen hem onvereenigbaar toe met de gedachte van een handwerks man. „U vergist u, mijnheer," zeide hij, „onze arbeiders moeten sterke, hard wer kende kerels zijnu zou gauw de lust verliezenhun arbeid te deelenzelfs wanneer wij in de gelegenheid waren der gelijke arbeiders werk te geven." „Ik wil iedere arbeid doen" antwoordde Rosen, „ik ben een geoefend teekenaar, ik kan alle soorten van plannen voor snijwerk. De boekhouder viel hem in de rede. „Ziet u," zeide hij, de hand op een voor hem liggende portefeuille leggende, „dat alles zijn ontwerpen van geoefende hand, voorbeelden voor kunstenaarswerkmaar de fabriek werkt helaas al lang zonder bestellingen van waardeslechts uit men- schelijkheid jegens de vele arbeiders die hier komen." Rosen voelde zijne laatste hoop vervliegen. „Misschien als kopiist op het kantoor, ik 'schrijf goed; men heeft mij zoo veel hoop gegeven om hier aangenomen te worden." De boekhouder haalde de schouder op. „De meeste jongelui, die hier op het kantoor werken, hebben niet meer dan allerlei onrustbarende geruchten. Zoo zou een wegens zijne liberale denkbeelden be kend lid der Keizerlijke familie sterk verdacht worden van met de revolution- nairen samén te spannen, welke liberale Prins niemand anders dan Grootvorst Constantijn zou kunnen wezen. De por tier, die onlangs aan de politie het be staan eener tweede geheime drukkerij verried, zou vermoord zijn geworden. Tusschen. de Russische en Fransche Regeeringen wordt nog steeds onderhan deld over de uitlevering van den nihilist Hartmaun. De Russische Regeering wordt zelfs eenigszins dringend, daar ze de be wijzen meent in handen te hebben voor Hartmann's deelgenootschap aan den aan slag te Moskou. Volgens de Figaro zal den 1 Oden Maart a.s. een nieuw werk van Victor Hugo het licht zien, getiteld: „Religion et Religions." Daily News heeft bericht ontvangen, dat Perzië zich gereed maakt om iets tegen Herat te ondernemen, en wel zonder En geland daarover te raadplegen. Voor de invrijheidstelling van kolonel Synge (die bij Saloniki door Grieksche roovers is opgelicht) wordt de kleinigheid van 15,000. pond sterling (f180,000) geëischt. Het Hof van Appèl te Madrid heeft het tegen den Koningsmoordenaar Otero gewezen doodvonnis bekrachtigd. Dien volgens zal hij, gelijk dat in Spanje ge bruikelijk is, aan een paal worden gewurgd. Volkomen kalm hoorde hij de mede- deeling aan, terwijl daarentegen zijn ver dediger zeer ontroerd was. Het hoofd van het Provinciaal Bestuur in de Rijnprovincie heeft bekend gemaakt, dat, bij de werkzaamheden om het ijs in den Rijn te doen springen, eenige dyna- miet-patronen, die in houten kistjes waren aangelegd, verdwenen zijn. De vinders worden verzocht, ze ongeopend aan het naaste politiebureau te bezorgen en aan gemaand ze vooral zeer voorzichtig te behandelen. Een paar zulke kistjes, die aan latten waren vastgemaakt, zijn te Goarshuizen en bij Wellmich aan wal gedreven. Wegens het gevaar, zoowel voor de vinders als voor schepen, wordt ook van daar bijzonder de aandacht daarop gevestigd. Van wege het Pruisisch departement voor geneeskundige zaken is dezer dagen een rapport openbaar gemaakt betreffende de Trichinenziekte. Volgens dat rapport zijn in 1878 op de 2,524,105 geslachte varkens 1222 bevonden door Trichinen besmet te zijn. Dit cijfer kan echter niet volkomen juist zijnvermits in vele dis tricten de keuring van het vleesch nog niet verplichtend gesteld is. voor de helft van den tijd werk," zeide hij hard, „men had zich de moeite kunnen sparen u hierheen te zenden; den geheelen dag door komen er hier om werk te zoe ken. U is van daag de vijfde al, die hier komt." George maakte een buiging en ging naar de deur. Evenals dienzelfden morgen i de vroegte, overviel hem een gevoel van halve onmacht; zijn blik verduisterde, hij kon de reeds geopende deur bijna niet uitkomen en viel tegen de deurpost. Hij hoorde het lachen van de jongelui en een hunner zeide hardop„Hij is zeker stom dronken." Toen omgaf de koude winterlucht den onmachtige weder en schonk zijne borst nieuwen adem. En weder liep hij door de straten zonder zich bewust te zijn waar hij was. Daar klonk het schelle gezang van kinderstemmen hem tegen, hij hoorde een kerstliedhem van jongs af bekend. Hij keek om, waar kwamen die tonen vandaan? was het geen orgelgeluid, dat de heldere stemmen begeleidde! Hij zag nu, dat hij dicht bij eene geopende kerkdeur stond, en na zich even bedacht te hebben, trad hij binnen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2