i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR I, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hamersvelfl, Hoevelaken, Hoogland, L Scherpzeel, Stontenhnrg, Vnnrsche en Wondenherg. t, NIEUWE Woensdag 3 Maart. No. 18. Negende Jaargang. Uitgever: 4. AI. Slothouwer, BERICHT. Door den bijval die deze Courant sedert Januari 11. mocht ondervinden, zal te be ginnen met het Aio. van a. s. Zaterdag het formaat worden vergroot en op beter kwa liteit papier worden gedrukt, zonder verhooging van prijs. DE UITGEVER. FEUILLETON. EENE KERSTVERTELLING. v. AHRERSFOORTSCIE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 8 maanden 1, Franco door het gehccle Rijk1,10. Afzonderlijke nummers•....-. 8 Cent. Dit Blad rerschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regelsƒ0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zeude men den dag vóór de uitgave in. Amersfoort, 2 Maart 1880. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de vergadering van Leden der Afdeeling gAmersfoort" van H Volksonderwijs welke Donderdag den 4 Maart des avonds om 7V9 uur precies in de achterkamer van „Amicitia" zal gehouden worden. Wij meenen de leden te mogen aansporen deze vergadering bijtewonen, omdat er niet alleen gewichtige benoemingen aan de orde zijn, maar vooral omdat de Beschrijvings brief voor de Algemeene Vergadering zal behandeld worden. Deze beschrijvingsbrief bevat zeer belangrijke onderwerpeno. a. 1. de herziening van het Algemeen Regle ment volgens een ontwerp aangeboden door De kerk was bijna geheel ledig; slechts aan het altaar stond eene schaar kinderen en zong, terwijl een grijze geestelijke, voor hen staande toeluisterdeen aan den kant eenige oudere vrouwen op de kerk banken zaten. George trad naar het altaar toe, aangetrokken door de welbekende woorden van de zingende kinderen. De uniformachtige snit van de grove pakken van de knapen, evenals de effene, gelijke dracht van de meisjes deden hem weldra bemerken dat het de kinderen uit een weeshuis waren. Hoe geloovig hoe getroost, keken de heldere oogen van de zingende kinderen naar het gezicht van den geeste lijke Het zingen hield op en de geestelijke begon de luisterende kinderen toe te spre ken. Hij sprak hen over het heil der wereld, dat op den gezegenden kerstnacht tot de menschen gekomen was, van de goddelijke liefde, die van de hemel tot de-menschen neergedaald was, en die in dezen schoone tijd ook de harten vervulde; hij sprak van de liefde, die voor anderen zorgt ter eere des Heilands, die om de hoogste liefde ter navolging, getoond heeft, de verleden jaar benoemde Commissie van Wetsherziening; 2. een voorstel van het Hoofdbestuur omtrent het drukken en uitgeven van een orgaan der Vereeniging; 3. het benoemen van twee leden in het Hoofdbestuur. Ook zullen op deze afdee- lingsvergadering door het bestuur mede- deelingen gedaan worden omtrent eenige gewichtige onze afdeeling betreffende zaken. In de algemeene vergadering der Afd. Amersfoort, van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, Vrijdag jl. ge houden trad als spreker op de Heer R. J. Schouten, paardenarts te Breda. Tot onderwerp zijner rede nam de spre ker, de behandeling, verzorging en voeding van ons vee in hoofdtrekken, menige nut tige wenk werd door den spreker aan de landbouwers gegeven. Den 16 Maart e. k. zullen de tooneel- listen van den grooten Schouwburg te Am sterdam, onder directie van de Heeren van Ollefen, Moor en Veltman, alhier eene voorstelling geven in „Amicitia". Zij zullen alsdan ten tooneele brengen Sullivan, tooneelspel in drie bedrijven, dat door dezelfde acteurs herhaalde malen en daardoor in alle christelijke harten de vonk der liefde en barmhartigheid opge wekt had. //Zie, ik verkondig u de groote vreugde, die aan al het volk wedervaren is," zoo hadden de goddelijke boden in dien heiligen nacht gesproken, zoo weer klinkt ook na eeuwen de jubelkreet in alle harten, duidelijk genoeg voor ieder, die zijn oor niet voor die roepstem sluit. Hij sprak van de liefde, die deze verlatene kinderen opvoedt en verzorgtvan de ge nade Gods, die in allen nood helpt, en liedereen troost. En in George's ziel kwam de gedachte van de kerstdagen uit zijne jeugd weer op. Hij zag zich als knaap, kleiner dan de kleinste onder deze weeskinderen, aan de knie van zijne moeder 'staannaar de zelfde goddelijke boodschap luisterende, hij herinnerde zich het vaste geloof van zijn vader, het geloof, dat ook hem tot nu toe door het leven geleiden in menig moei lijk uur gesteund had. Waar was nu zijn geloof, zijn vertrouwen? //Zie, ik verkondig u groote vreugde!" Een hevig verlangen naar het geloof zijner kinderjaren steeg in hem op, hij viel op zijne knieën, en verborg zijn gezicht in zijn handen, om in het gebed zijn met smart beladen hart voor den eeuwig goeden God uit te storten. //Geef mij geduld om deze beproeving zonder bitterheid te elders met groot succes is opgevoerd, en dat om de boeiende intrigue en gemakke lijke dialoog ook hier zeker veel toeschou wers zal trekken. Daartoe zal misschien ook medewerken het feit, dat Sullivan zal gevolgd worden door een aardig nastukje ude Vergissingen van Mijnheer Lambinet. Door J. B. C. Sickesz, in Januari 1.1. te Apeldoorn overleden en in een familie grafkelder te Amersfoort bijgezet, is on der anderen ook aan de Diakenie der Her vormde Gemeente van Amersfoort vermaakt een legaat van f 250vrij van successie recht. Bij de hoofdcommissie der algemeene verloting ten behoeve van de watersnood lijdenden, onder bescherming van HH. MM. den Koning en de Koninginzijn de navolgende prijsvoorwerpen nader inge komen uit Amersfoort: een vloerkleed van de firma Hamers van Beek en een bouclé tapijt van den heer B. va?i Leer. De 83ste verjaardag van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden is Zaterdag te Amersfoort op de gebruikelijke wijze her dacht door bespeling van het kariljon en het dragenlaat mij haar als straf ondergaan, voor het bedriegen van de beste moeder. Ik zal naar haar toegaan en haar het mislukken van alle mijne verwachtingen klagen, en dan met haar zegen toegerust opnieuw in den levensstrijd gaanwel ootmoedig, maar niet moedeloos." De kinderen hadden met de vrouwen de kerk verlaten, de geestelijke was naar huis gegaanuren gingen voorbijen nog altijd lag Rosen geknield tegen een pilaar, en in zijn brein verdrongen de beelden elkander die hij te voorschijn riep. Een buitengewoon gevoel van koude bracht hem eindelijk tot bewustzijn. //Ik zal naar mijne moeder gaan," zeide hij, ter wijl hij met moeite opstondzij zal rust voor mij hebben en brood ook; o wat heb ik een honger! Ik moet oppassen, dat ik genoeg kracht behoud om thuis te komen." Hij liep over de weerklinkende zerken naar den uitgang, waardoor de eerste be zoekers voor den middagdienst reeds bin nentraden. Eene oude vrouw riep hem na, dat hij iets verloren had, en toen hij verwonderd omkeek, zag hij op den grond eene flinke snee brood liggen, die zeker uit den zak van een der weeskinderen gevallen was. George bukte raapte haar op, keek nog eens naar het altaar, ten dank voor deze liefdegave, ging toen in uitsteken der vlag van openbare en parti culiere gebouwen. De voorgenomen groote parade van het garnizoen moest wegens het slechte weer afgekommandeerd worden. De Ned. Staatscourant van 2 Maart 1880 bevat eene opgave van militaire nalatenschappen die door tusschenkomst van het Gemeentebestuur kunnen ontvan gen worden bij het Ministerie van Kolo niën. Daaronder komen voor de overleden militairen Willem Vastenburg van Amersfoort f 16,74, Hendrik Birkhof van Soest f 25,87 en Tijmen van Eeden van Scherpenzeel f 5.63. Over de voortreffelijkheid van de door Servaas de Bruin voor Nederlanders be werkte Taalcursussen voor zelfonderricht naar de Methode Langenscheidt— Servaas de Bruin [waarvan op ver langen ook gratis Proeven van bewer king bij den uitgever P. Plantenga Bz. en alom verkrijgbaar zijnbehoeft niet te worden uitgeweid. De derde druk ken van die cursussen bewijzen voldoende, dat ze uitstekend beantwoorden aan het doel: grondige Taalstudie! Voor hen|, die het echter te doen is, een hoek van de kerk op eene halfver borgen plaats staan en at het hemelbrood, zooals hij het noemde, met vreugde op. Toen hij op weg was naar zijn geboor teplaats; had hij moeite, om in de laatste ure de moed niet te verliezen. Buiten op de breede slechts gedeeltelijk met enkele huizen bezetten straatweg drukte de nevel achtige winterlucht benauwd op zijne borst, en hij moest al zijne krachten inspannen om regelmatig door te loopen. Maar de drukke levendigheid van de menschen, die hij hier ontmoetteen die evenals in de nauwere straten van de stad over de voor bereiding van het feest spraken, de vele pakjes der boeren, die sneller dan hij voortgingen, de bont versierde sparretak- kenhet ruwe kinderspeelgoed in de kor ven van de uit de stad terugkeerende marktbezoekersde geur van koeken in de dorpsstraten, die hij doorkwam, dat alles sprak tot hem op dezelfde wijze, als vroeger de stem van den geestelijke: z/Ziet, ik verkondig u de groote vreugde, die aan al het volk wedervaren is." //Geduld, mijn hart," zeide George zachtjes, //ook u is eene vreugde wegge legd; vandaag nog zal de hand mijner moeder dit hoofd aanraken." Hij liep verder door het bosch, einde- looze rijen sparreboomen voorbij, door wier vaalgroene takken de wind blies, altijd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1